30 april 1909: Julianaboom aan 't Noordeinde De heer C.PJ. Paardekooper te Zoeterwoude Ridder in de Orde van Oranje Nassau De heer A. J. plotseling C. Monianus overleden Commissaris der Koningin te Sassenheim WOENSDAG 29 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Hoe hei groeide Toen op 30 april 1909 het nieuws van de geboorte van een Prinses van Oranje bekend werd, was de stad in een minimum van tijd van aangezicht veranderd. We lezen in de Leidse Courant van die datum, dat nog wel enkelen ongelovig keken, omdat de officiële bevestiging van het bericht uitbleef, maar ziet: het rood-wit blauw werd aan de stadhuistoren ge hesen, de kanonnen begonnen weldra te schieten, het carillon te spelen, de klokken te luiden en de mensen bewogen zich met blijde gezichten op straat, elkaar feliciterend met de geboorte van de prinses. En toen ontrolde zich in de Sleu telstad een reeks feestelijkheden, zo als die alleen maar in die tijd vóór de beide wereldoorlogen gevierd kon den worden. Een en ander begon om twaalf uur met een parade op de Witte Sin gel. Om kwart over twee had de burgemeester een buitengewone raadsvergadering belegd, waarop de erewijn w:rd rondgediend en de voorzitter een dronk uitbracht op de jonggeborene. Vooral de illuminatie en de mu ziek brachten wat later op de mid dag duizenden op de been. Een schoon effect maakte de verlichting van het stadhuis. De honderden elec- trische gloeilampjes langs de lijnen van de gevel boden een onovertrof fen aanblik. En„de wind had er geen vat op", schreef de Leidse Cou rant. Dat was wel het geval met de illuminatie van de studenten-socië teit De wind blies de vetpotjes uit en de studenten moesten het zonder feestverlichting doen. Prachtig was de verlichting van de Kweekschool voor Zeevaart aan het Noordeinde met een enorme verlichte W; het was ook hiér, dat door enige officiële heren, onder wie de directeur van de school een jonge boom werd geplant. De school voor Zeevaart is inmid dels een dependance van de marine geworden. Maar de boom staat er nog. Hij is uitgegroeid tot een sier lijke stevige linde in het midden van een perk, dat door de manschappen van de marine aandachtig verzorgd wordt. Rond de boom is een hekje, op het hekje een bord met de datum 30 april 1909, de datum van de ge boorte van onze Landsvrouwe. Vijftig jaarEen jonge Leide- naar laat zien hóe sterk een boom in vijftig jaar kan worden als hij goed aarden kan. (Foto's De Leidse Courant) Leraar Duits Bonaventura lyceum van het St. Bonaven- tura-lyceum te Leiden op de terrei nen aan de Leidse Hout is gistermid dag zeer droevig beëindigd door de plotselinge dood van de leraar Duits van het lyceum, de heer A. J. C. Montanus,' die op het veld een hart aanval kreeg en enige ogenblikken later overleed. De heer Montanus was 44 jaar oud. Hoewel hij vrij ac tief als organisator aan deze sport dag had deelgenomen hij was on der meer tijd-waarnemer geweest bij de hardloopwedstrijden kreeg men niet de indruk, dat hij zich te vermoeid had. Aan het slot van Wegens ontelbare verdiensten voor Zoeterwoudse gemeenschap Hedenmorgen heeft burgemeester Leidse Courant, welke functie hij H. J. J. A. Smeets van Zoeterwoude steeds met de meeste nauwgezetheid de hoge koninklijke onderscheiding j waarneemt. Tenslotte vermeldde de van Ridder in de Orde van Oranje burgemeester nog de bijzondere acti- Nassau uitgereikt aan de heer C. P. .T. viteiten van de geridderde bij de On- Paardekooper tijdens een intieme afhankelijkhcidsfeesten in 1913; het familiebijeenkomst te zijnen huize zilveren Kroningsfeest van koningin aan de Noordbuurtseweg 32. In een Wilhelmina in 1923 en het 4€-jarig hartelijke toespraak gaf burgemeester I regeringsjubileum van de koningin de middag nam hij deel aan een voetbalwedstrijd van twee maal tien minuten, bussen leraren en leerlin gen, die in een 22 stand eindigde. De wedstrijd moest beslist worden met het nemen van penalties en ook hieraan nam de heer Montanus deel. Even later tegen vier uur nam. kreeg hij een hartaanval. Het tragi sche feit deed zich voor, dat aanwe zigen op de tribunes en in het veld niet direct beseften, dat er iets zeer ernstigs gebeurde. Later pas drong de verschrikkelijke werkelijkheid tot ieder door. Dokter F J. Masten broek, wonend aan de Houtlaan. werd gewaarschuwd. Hij kon slechts de dood constateren. Pater Jesse o.f.m. had inmiddels al het H. Olie sel toegediend. De heer Montanus was sinds sep tember 1954 aan het kath. lyceum aan de Mariënpoelstraat verbonden als leraar Duits. Hij stond bekend als Smeets een overzicht van de indruk wekkende reeks activiteiten, welke de heer Paardekooper ten dienste van de Zoeterwoudse gemeenschap heeft tentoongespreid. De heer Paardekooper, die de oud ste firmant is van de Erven A. Paar dekooper sinds 1915, was in 1903 mede-oprichter van de St. Jans fanfare, waarvan hij thans nog voor zitter is. In 1920 was hij mede-oprich ter en werd hij le voorzitter van de R. K. Sportvereniging. Van 1920 tot 1935 was hij leider van de jaarlijkse Zoeterwoudse revues, welke door hem zijn geschreven en geregisseerd en waarvan de baten geheel bestemd waren voor liefdadige instellingen. In 1916 heeft hij mede opgericht de R. K. Volksbond, waarvan hij le penning meester werd. Tot 1935 was de heer Paardekooper secretaris van de in 1918 mede door zijn toedoen opge richte R. K. Middenstandsver. D( Hanze; van 1950 tot '54 was hij com missaris nu nog ere-lid van de IJsclub Zoeterwoude. Voorts is de nieuwe Ridder vanaf 1927 bestuurslid van de afd. Leiden van de R. K. Bond van Bouwvakpatroons als vertegen woordiger van Zoeterwoude. De heer Paardekooper heeft altijd blijk gegeven van zijn grote liefde voor Zoeterwoude, voor de plaatse lijke toestanden en gebruiken. Veel publicaties van zijn hand zijn daar over verschenen. Burgem. Smeets in 1938. Vanaf 1915 is de heer Paar dekooper secretaris-pcnningm. van ais leraar i^uus. nij sionu ueis-eiiu cua _vrol!jk?' °p!!rU'n!l! ?S!wer™ab kroniekXnïer. Van! was populair in de goede zin van het woord en bemind bij zijn leerlin gen. Naast zijn arbeid aan het Bona- ventura-lyceum gaf hij enige uren les in Duits aan het St Agnes-ly- ceum. Vóór hij benoemd werd aan het Bonaventura-lyceum was hij verbonden aan de kath. meisjes- ULO aan het Levendaal. Alexander J. C. Montanus begon zijn carrière in het onderwijs als on derwijzer aan een lagere school. Van 1935 tot 1946 was hij verbonden als leerkracht aan de r.k. lagere school aan de Haarlemmerstraat 240. Van af 1914 i plaatselijk de heer Paardekooper correspondent van de in totaal 8 polders in de gemeente Zoeterwoude. Nadat de ridderorde hem door burgemeester Smeets op de revers was gespeld richtte de heer Paardekooper een bijzoi.der woord van dank tot de burgemeester als afgevaardigde van H. M. de Koningin. Hij zei dankbaar te zijn, dat God hem zoveel gaven heeft geschonken en de lust om te leiden, te organiseren en t$ admini streren, maar „schrijven is voor Paardekooper geen otraf", zo heeft een kapelaan reeds eens gezegd.... Het echtpaar Paardekooper heeft vanmorgen vele handen moeten schudden, terwijl op het bedrijf de vlag in top ging. Ook 'n ridder" in Leiden De heer Th. Brouwers, secretaris kleed. De heer Brouwers is thans 70 van de afdeling Leiden van de R.K. i jaar oud. Hij was hoofd van de St. 1946—1950 bekleedde h« een functie Reclasseringsverenlging, wonend aan Bernardussehool van de Meerburg bij het Ned. Indisch Gouvernement, I de Da Costastraat 32 te Leiden is van- parochie te Leiderdorp, 25 Jaar dl- vervolgens keerde hij terug naar het morgen onderscheiden met de be- J recteur van het zangkoor van de St. Lager Onderwijs in de school aan de noeming tot Ridder in de Orde van i Leonarduskerk te Leiden en voor- Haarlemmerstraat waarna in 1951 Oranje Nassan. Sinds 1938 Is de heer litter van de kath. bond van bejaar- waarna zijn benoeming volgde aan de r.k, meisjes-ULO aan het Levendaal. Brouwers aan het kath. Reclasse- ringswerk te Leiden verbonden. In 1944 werd hij benoemd tot secretaris en deze functie heeft hij tot nu be den te Leiden. De foto werd vanmorgen half tien in de kamer van de burgemeester van Leiden op het stadhuis gemaakt. IAan het gemeentehuis werden de i mannen van de rijkspolitie en kin heer Klaasesz, zijn echtgenote en de I deren van de jeugd-verkeersbri- wnd. chef van mr. Klaasesz' kabinet, gade. verwelkomd door een erewacht van 1 zie verslag pag. 9

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7