HUREN VAN HUIZEN TOT EN MET 1956 MET 25 pet OMHOOG KIEKEN Amerikanen voor 'n krats Europa rond Freule gaf tien boerderijen cadeau WOENSDAG 29 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 H.M. de Koningin zal Abraham zien lialië eeri Nederlandse schrijver geknipt om te (vooral in kleur) De cursisten van de bakkersvakschool te Zwolle hebben een „Abraham" gebakken, die zaterdag aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden, ter gelegenheid van haar 50e verjaardag. Op de foto zien we hoe het baksel voorzichtig uit de oven gehaald wordt. Het geb ruik, om iemand „Abraham te laten zien", is ontleend aan de bijbel, Joh: 57-58. SER adviseert: De meesten voelen voor wai losser loonbeleid Looncompensatie van 2 procent Na veel vergaderen en overleggen is de Sociaal Economische Raad met het advies aan de regering gekomen over problemen van deze tijd. De raad was niet op alle punten een stemmig. Men moet dit advies echter niet onderschatten. De regering zal zeker aan de meeste voorstellen een bindend' karakter geven. Het meest in het oog lopend is het advies tot een huurverhoging van 25 procent per 1 april 1960, gevolgd hoogd, wanneer deze huren zouden toekomst van ons land voorlopig met een gematigd optimisme tegemoet mag worden gezien. Over de huurverhoging schrijft het advies, dat deze dient te gelden voor huizen die in het tijdperk 1918 tot en met 1956 zijn gebouwd. Men maakt een uitzondering voor de huizen, die vóór 1918 zijn gebouwd. Het kwali teitsverschil tussen de woningen van deze jaarklasse en de na-oorlogse woningen is zodanig, dat voor grote groepen vóór 1918 gebouwde wonin gen mag worden aangenomen, dat het evenwichts-huurpeil al is bereikt. Na 1956 gebouwde huizen zouden slechts in huur mogen worden ver door een tweede verhoging binnen „niet al te lange tijd". Daarnaast het advies voor de invoering van een vrijere loonpolitiek en halvering van de subsidie voor de particuliere wo ningbouw. Een goede factor in het ruim tachtig pagina's tellend rapport is, dat de SER van mening is, dat de komen te liggen onder het niveau van voordien gebouwde huizen. De kosten van deze huurverhoging zullen voxgens het eenstemmige oor deel van ae SER moeten gecompen seerd door een hogere loonbijslag, die op ongeveer 2 procent van de totale loonsom kan worden gesteld. Men voorspelt nu reeds een tweede huurverhoging. De datum die een deel van de Raad stelde op 1 april 1962 is niet aangehouden. Deze kwes tie komt nog aan de orde in het door de SER nader uit te brengen advies over het huurbeleid op langer ter mijn. Het voorstel van de SER om de overheidsbijdragen voor de woning bouw te verlagen Is om de zware subsidielast op de Rijksbegroting te verminderen. Men wil het bedrag per woning met ongeveer de helft verlagen. Maar niet alle leden zijn het hiermee eens, omdat zij vrezen, dat er nu niet vol doende prikkel zal zijn voor de on dernemers particulier te bouwen. De meerderheid van de SER wil de mogelijkheid openen d<_ particu liere bouwers een jaarlij kse subsidie te geven. Deze zou 325 p. woning p. jaar kun nen bedragen. Dit lijkt een redelijke verhouding tot de verlaagde subsidie voor de woningwetbouw. De SER ad viseert de minister in elk geval ter- Advertentie) dege na te gaan of men door deze maatregelen niet onmogelijk maakt dat minder draagkrachtigen straks onmogelijk 'n eigen huis kunnen be talen. Vereenvoudiging van het wo ningtype zou misschien in dit geval een gedeeltelijke oplossing kunnen brengen. Melk duurder. Over de melkprijs is de SER het met uitzondering van het NW eens geworden. De straatprijs zal met drie cent per liter worden verhoogd, op 1 oktober van dflt jaar met 1 cent, daarna op 1 juli en 1 oktober van het volgend jaar steeds weer met 1 cent per keer. Bij de eerste melkprijsver hoging volgt al de compensatie 4- 3 cent per kind per dag verhoging van de kinderbijslag. De consumenten- subsidie voor de melk zal dan afge schaft kunnen worden. Met een duurtetoeslag zal de kinderbijslag over de hele linie met 13 cent per dag en per kind worden verhoogd. Lonen. De meerderheid van de SER heeft zich uitgesproken voor een vrijere loonvorming, waarbij bedrijfstaksge- wijze loonverbeteringen kunnen wor den overeengekomen. Het NVV ver zet zich hiertegen. Van deze zijde wil met 4 procent algemeen verplichte loonsverhoging met een beperkte ver werking van de huurbijslag 1957, waardoor de gevolgen voor de werk nemer van de bestedingsbeperking zouden worden gecompenseerd. Het gevaar dat hierdoor de prijzen gaan stijgen en de inflatiespiraal in wer king komt acht men van deze zijde niet zo groot Tenslotte adviseert men om in de ontwikkelingsgebieden, met name in de noordelijke provincies en Zeeland, die te lijden hebben van de struc turele werkloosheid, vijftig miljoen gulden per jaar meer te investeren dan thans het geval is. Men wil ook ten verhoging van de invaliditeitsrenten vcor beneden 65- jarigen. Hier dient oen extra-toeslag gegeven te worden van totaal 35 tot 40 miljoen per jaar. De financiële positie van de rentetrekkers is nl. zeer zorgelijk. De Italiaanse doctor G. Prampolini, die als gast van de afdeling Amster dam van de vereniging Dante Allighieri in ons land vertoeft om lezingen te houden over dr. Arthur van Schendel. Hij heeft dinsdagmiddag een krans geplaatst bij het borstbeeld van de letterkundige in het Leidsebosje te Amsterdam. Bij deze sobere plechtigheid was o.a. ook de zoon van Van Schendel aanwezig. Cyprioten trokken naar 't H. Land Een groep Cyprioten heeft een pelgrimage gemaakt naar de heilige plaatsen in Israël en Jordanië, om hun dank te betuigen voor de verkregen onafhankelijkheid. Hier is de groep, gefotografeerd bij de heilige bron, waaruit een vrouw indertijd water putte om het Christus aan te bieden. De pelgrims vulden hun flessen met het water uit de bron, voordat zij hun tocht vervolgden. Reizen per „Eurailpass" De samenwerkende Europese spoor wegadministraties, met uitzondering van die van Engeland, Griekenland en Finland, stellen de Amerikanen, die naar Europa reizen in de gelegen heid, gedurende twee maanden voor 125 dollar heel Europa te doorkrui sen. Men heeft een zogenaamde „Eurailpass" ingevoerd die de Ameri kaanse toeristen in hun land kunnen kopen en waarmee zij in dertien Europese landen in eerste klas rijtui gen kunnen rijzen, waarheen ze maar willen. Zelfs zijn de samenwerkende spoor wegadministraties zover gegaan, dat ze deze „Eurailpass" ook geldig heb ben verklaard voor de T.E.E.-treinen, waarop anders een extra toeslag moet worden betaald. Deze Europese spoorwegactiviteiten moeten worden gezien als een aan val op het toenemende vliegvervoer waarvan Amerikaanse toeristen ge bruik maken. Anderzijds willen de Europese spoorwegen met de invoe ring van de Eurailpacs bereiken, dat zich minder moeilijkheden voordoen op de reis van de Amerikaanse toe rist. Tot nu toe moest een Amerikaan, wanneer hij verschillende Europese landen wilde bezoeken, zich verzeke ren van een groot aantal reisdocu menten, die in elk land weer ver schillend zijn, zowel van omvang als van kleur. Dit heeft de laatste jaren veel verwarring veroorzaakt. Dit nu wordt door de „Eurailpass" ondervangen. Het is een klein, stevig kaartje, waarop het paspoortnummer van de Amerikaan staat geschreven en waarmee hij kan reizen in de treinen, die hij wenst. Het bedrag dat de Euopese spoor wegen de Amerikanen voor deze reis in rekening brengen, is niet hoog in vergelijking met de normale gelden de tarieven. Een retour-reis eerste klas AmsterdamRome voor een niet Amerikaan kost ongeveer 275 gulden. Deze reis bijvoorbeeld kan de Ameri kaanse toerist gedurende twee maan den zo vaak repeteren als hij zelf wil. Over het algemeen is men bij de spoorwegadministraties gelukkig met dit initiatief dat het resultaat is van langdurige studie van de reisgewoon- ten van de Amerikaanse toeristen. Zo vewacht :nen vooal in Italië, maar ook in Zwitserland met voorkeur steden als Rome, Venetië en Lugano veel belangstelling. Duitsland en Oostenrijk hopen door hun winter sportplaatsen aan hun trek te komen en hebben daarvoor reeds talrijke voorzieningen getroffen. In Tirol wordt hard gewerkt aan de vernieuwing en uitbreiding van de kabelbanen rond Innsbruck en j terug in Rotterdam. Voor deze reis en Luxemburg zijn van dien aard, dat van de Eurailpass-bezitters niet zoveel profijt wordt verwacht Wel zal in Nederland alles in het werk worden gesteld om de Amerikanen te confronteren met onze toeristische centra. Men moet dit Europees spoorweg initiatief niet louter zien als een treinexploitatie. Immers het bedrag dat de Amerikanen betalen is veel en veel lager dan een normale reizi ger betaalt. Maar van de Ameri kaanse toeristen wordt verwacht, dat ze naast deze 125 dollar voor hun treinreizen grotere uitgaven doen in de steden en plaatsen, waarin zij ver toeven. Overigens venvacht men be paald niet, dat de Amerikaan iedere dag maar zal reizen, ofschoon het comfort met name in de T.E.E.-trei nen een reis door Europa tot een waar genoegen maakt. Geen minuut verlies. Hoe snel het kan, bleek tijdens een reis, die een klein gezelschap dezer dagen maakte op uitnodiging van de Europese spoorwegadministratie. Een reis, die als een van de velen thans in Amerika wordt geprojecteerd. Een reis die precies 78 uur duurt en begint in Rotterdam. Via Mün- chen, Innsbruck, de Brennerpas, Verona, Lugano, Zürich, Bazel weer ook in Garmisch-Partenkirchen men druk doende aan de uitbreiding van de hotelaccommodatie. E is voorts goede hoop dat in Innsbruck in 1961 de Olympische winterspelen zullen worden gehouden. Hierover wordt de volgende maand in Rome beslist. De trajecten in Nederland, België wordt op het eerste traject overnacht in de trein, kan gelogeerd worden in Venetië en Lugano, terwijl er in Inns bruck zes uur, Venetië vijf uur en Lugano ook vijf uur gelegenheid be staat ofri overdag nog de beziens waardigheden in ogenschouw te nemen. Op 12 april j.l. overleed op tachtig jarige leeftijd te Den Haag mej. Hen- riëtte Beelaerts van Emmichoven, ambachtsvrouwe van Cillaarshoek. Ze was rijk geweest en eigenaresse van wel tien boerderijen. Ze hield van het land, van de mensen en van de die ren en verschillende malen beloofde ze haar pachters, dat ze „het goed met ze zou maken". De freule heeft haar woord geho i- den. Tot hun grote verwondering heb ben de tien pachters van mej. Bee- learts van Emmichoven dezer dagen een schrijven ontvangen van een no taris in Den Haag, waarin medede ling wordt gedaan, dat de freule in haar testament heeft bepaald, dat al le boerderijen na haar daad aan haar pachters ten geschenke moeien wor den gegeven. Zes van deze boeren wo nen in het Zuid-Hollandse Zevenber gen, de anderen in Puttershoek, Wiel- drecht, Bleiswijk en Zoetermeer. De meeste boerderijen zal al jaren door de tegenwoordige pachters of hun voorouders gedreven. Het erbij be horende land heeft gemiddeld een grootte van rond dertig hectare. Het onroerend goed in zijn geheel had zeker een waarde van drie mil joen gulden. Dat alles behoort nu aan de vroegere pachters van de freule. Ze behoeven er alleen de succes sierechten over te betalen. Worteltjes voor het heilige paard Hatsjoesjimo Terwijl zijn bruidje, prinses Mitsjiko SJoda toekijkt, geeft kroonprins Akihito van Japan hier worteltjes aan zijn vroegere lievelingspaard, de spierwitte Hatsoesjimo tijdens zijn bezoek aan de heilige stal van de grote schrijn van de Ise in de prefectuur Mie in centraal Japan. Het was voor het eerst na vijf jaar, dat prins Akihito de 23-jarige oude volbloed, waarop hij als kind paardrijden leerde, terugzag Het dier is wegens zijn hoge ouderdom heilig verklaard en heeft een plaats gekregen in de heilige stal. Het jonge paar bezocht de grote schrijn om mededeling van zijn huwelijk te doen aan de zonnegodin en de keizerlijke voorouders.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4