DE ZWARTE Koninklijke onderscheidingen bij Koninklijke verjaardag Kath. Vrouwengilde in bisdommen Haarlem en Rotterdam Three Castles 1,- pee pakje Heerlens »Pancratius«-koor door de Paus ontvangen WOENSDAG 29 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Prinses Alexandra van Kent houdt hier in haar armen haar petekind, de drie maanden oude David John Morrison, nadat het kind was gedoopt in de St. Johns kerk te South Wraxall in het Engelse graafschap Wiltshire. De primes is een van de zes peet-tantes en -ooms van de baby, een zoontje van mevrouw Charles Morrisson, die een oude schoolvriendin is van de prinses. Bij gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana is weder om een buitengewone Staatscourant verschenen, waarin opgenomen de lijst van onderscheidingen, welke aan Nederlanders van alle rang en stand zijn toegekend. Wij laten ze hieronder volgen voor zover zij in de belangstelling van onze lezerskring liggen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot: COMMANDEUR IN DE ORDE VAN DE NEDERLANDSE LEEUW (bij bevordering) RIDDER IN DE ORDE VAN DE NEDERLANDSE LEEUW Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, mgr. prof. H. J. H. M. Fortman, president van het Philoso- phicum „Dijnselburg", te Huis ter Hei de, Zeist, mr. J. W. Bok, onder-voor zitter van de Centrale Raad van Be roep te Utrecht, voorzitter van de Staatscommissie van Advies inzake de status van de ambtenaren, wonen de te Utrecht, prof. dr. H. Boschma, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden en oud-directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie te Leiden, prof. ir. E. H. H. Zweers, hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft, wonend te Zeist mgr. J. M. Holterman, bisschop van Willem stad (Curagao). COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Prof. mr. W. P. J. Pompe, te Utrecht; mr. dr. F. J. M. A. H. Hou ten, commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. E. C. J. D. Kropman, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, te Amsterdam, prof. ir. D. Dresden, te Delft, voorz. van de Ned. Organisatie voor Toege past Natuurwetenschappelijk Onder zoek (TNO). OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Prof. dr. H. J. J. M. van Straelen SVD, hoogleraar aan de katholieke hogeschool te Nagoya, mgr. A. E. H. Terstappen, kannunik, deken en ple baan te Roermond, ir. G. H. J. M. Moerkerk, inspecteur van het nijver heids onderwijs, wonend te Leid- schendam, prof. H. M. M. Fortmann oud-hoofdaalmoezenier van de katho lieke jeugdraad voor Nederland en hoofdredacteur van het maandblad „Dux", te Nijmegen, mr. H. Vlug, I voorzitter van het „Rotterdams Phil- I harmonisch Orkest" *e Rotterdam, C. I Eouman, te Oegstgeest, commodere bij I de N.V. Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaart Mij, HóllandAmerika Lijn, prof. dr ir. J. W. H. Uijtenbo- gaart, wonend te Wassenaar, lid van de Ontwikkelingsraad, C. G. A. Mer- tens, te Hout-Blerick (gem. Venlo), voorz. van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindernbond (KINïBTB). RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU A. F. J. Goossens, pastoor te Sant poort, gem. Velsen, P. J. M. van der Burg, pastoor te 's-Gravenhage, Th. Brouwers, secretaris van de afdeling Leiden van de R.K. Reclasseringsver- eniging, te Leiden, dr. J. J. Raimond, directeur van het Zeiss Planetarium van de Haagse Coirant, wonend te Leidschendam, mevr. J/i C. E. Kloos termanFortgens, presidente van de Christen Jonge Vrouwen Federatie te Utrecht, wonend te Voorschoten, T. J. Loerakker, hoofd van de cultu rele afdeling van de Katholieke Ar beidersbeweging te Utrecht, mr. P. A. M. E. van Velzen, hoofdkwartier commissaris voor het buitenland van „De Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging" te 's-Gravenhage, wonend te Wassenaar, F. I. M. Schnei ders oud-parlementair redacteur van „De Maasbode", te 's Gravenhage, mevr. S. BauchhenssGaskell (Sonia GaskelT), directrice van het Neder lands Ballet te 's-Gravenhage, wonend te A'dam, J. J. van Heel, kunstschil der, te 's Gravenhage, C. P. J. Paar- dekoper, te Zoeterwoude, firmant van het aannemersbedrijf „de Erven A. Paardekooper", te Zoeterwoude, J. J. Mol, ambtenaar van de Ned. Kath. Middenstandsbond, te Breda, J. W. Lefeber, te Lisse, voorz. en be stuurslid van organisaties op het ge bied van de bloembollenteelt- en han del, W. A. van het Schip, te Biltho- ven, voorzitter van de Kath. Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, E. A. W. Weiman, pastoor van de pa rochie van de H. Joseph, te Utrecht. Verder is toegekend: de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: in goud aan: E. Scheffer, commies A bij de Raad voor Rechtsherstel, wonende te Lei den, J. J. Vos te Oegstgeest, G. van Tilburg, secretaris en competitielei der van de afd. Gouda van de KNV'B, te Gouda, W. H. Jorissen, hoofd-op- zichter in vaste dienst bij het Marine Elektronisch Bedrijf te Oegstgeest (in goud met de zwaarden), J. G. Spee, te Wassenaar, directeur van de N.V. Alvana Cigar Manufaturing en Im port Cy te '-Gravenhage. In zilver aan: Mej. C. A. M. Wösten, adjunct-com mies bjj het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage, wonende te Leiden, S. Postma, penningmeester van de Zon dagschoolvereniging „Laat de Kinder- kens +ot mij komen", te Rijnsburg, wonende te Oegstgeest, D. Wallaard, assistent aan de rijksuniversiteit te Leiden, J. van Berkel, te R'veen, secretaris-penningmeester van de Veender- en Lij kerpolder, S. Have naar, te Leidschendam, oud-adjunct commies le klas bij de N.V. Ned. Spoorwegen, mej. J. J. Wassenaar, te Katwijk aan Zee, hoofdemployée r PTT, A. C. Goddijn, procuratiehouder bij de Ned. Rotogravure Mij., te Lel den, C. Huigsloot, te R'veen, oud-be stuurslid van organisaties op het ge bied van de tuinbouw, Th. J. Wasse naar, te Lisse, cultuurchef bij de N.V. Gebrs Driehuizen, bloembollenkweke rij en -exportbedrijf, L. van Egmond, te Leiderdorp, j. van Egmond, te Oegstgeest, voorheen bedrijfsleider der Veilingvereniging „Flora", mej. A. Steenbeek, huishoudster bij J. van der Marei, te Bodegraven, J. Ph. van den Bosch, chef van de afd. expeditie, C. G. Smit, wonend te Oegstgeest, voorheen chef van de afd. vellendruk- kerij en G. van Oosten, Grafische lay- outman bij de Ned. Rotogravure Mij. te Leiden. In brons aan: M. H. C. van Aurich, wachtmeester der rijkspolitie le klasse te Voor schoten, J. J. Jansen, oud-portier A bij de gemeentewaterleidingen van A'dam, te Hillegom, mej. E. Monta^ne, provisie juffrouw bij het Academisch Ziekenh. te Le den, W. Buizen, ama nuensis A bij de rijksuniversiteit te Leiden, S. van der Reek, amanuensis A bij de rijksuniversiteit te Leiden, A. Segaar, tuinman bij het Acad. Zie kenhuis te Leiden, P. M. Kokshoorn, lid van de R.K. muziekvereniging „St Matthias" te Warmond, P. Blom, Ter Aar, en R. Baas, te Boskoop, brugwachters A bij de Prov. Water staat van Z.H., J. Muller te Leiden, koetsier by de N.V. Alg. Transport en Expeditie Ondern. Van Gend en Loos, H. de Wit, te Koudekerk, besteller le klasse der PTT, J. Cederhout, Rijnsburg, eerste arbeider op de bol len- bloemen- en groentekwekery van P. van den Eykel, J. Kwinkelen- berg, chauffeur bij mevr. M. T. A. van Ledede Kuijper, te Wassenaar, J. P. van Eijk, tuinman, tevens huis knecht-chauffeur bij ir. W. W. E. Von Hemert te Wassenaar, G. Ruitenbeek, tuinbaas bij de Overvoorde-Gordon- stichting „De Pauwhof" te Wassenaar, A. H. Stouten, overdrager, J. J. E. de Keuning, gezel-vellendrukker bij de Ned. Rotogravure Mij., te Leiden. Vergane glorie voor Chroesjtsjef Een van de leden van het „Invasie-leger", dat een landing trachtte uit te voeren in Panama, wordt hier ondervraagd door politiechef Ramon (links). De ondervraagde is Gulllenno A, Gonzales, die met nog twee man nen van het Invasie-leger door een korporaal van de Nationale Garde gearresteerd werd. Hij verklaarde, dat dr. Arias de invasie had gefinancieerd. Een van de knelpunten van het officiële bezoek, dal premier Chroesjtsjef in augustus aan Noorwegen brengt, was het onderdak brengen van de staatsman. Hem in een koninklijk palels onder te brengen zou een vergrijp tegen de etiquette zijn, terwijl een hotel minder goed te bewaken zou zijn. Men heeft nu een charmante op lossing gevonden in de vorm van een niet meer gebruikt buitenverblijf van het Noorse vorstenhuis, „Oscarhall" genaamd, aan de rand van Oslo. De linkerfoto toont een exterieur van het aardige paleisje, de rechtse foto toont een interieur van de ontvangsthal. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak In het St. EUsabethziekenhuis te Tilburg is dinsdag de 52-jarige M. van der Velden uit Liempde, die za terdagmorgen levensgevaarlijk ge wond werd bij het op de bromfiets oversteken va.i de Rijksweg Boxel- Eindhoven, overleden. Hij werd door een auto gegrepen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van negen kin deren. In de consistoriezaal van het Vati- kaan heeft Paus Johannes XXIII gis termorgen het Heerlens Koninklijk Mannenkoor „Pancratius" in speciale audiëntie ontvangen. Links van de Paus was de Nederlandse mgr. P. C. van Lierde, hofkapelaan van de Paus en vicaris-generaal van Vatikaanstad, gezeten en rechts mgr. E. Nasali Róc- ci, major domo van het pauselijk pa leis. Het koor zong bij de aanvang der plechtigheid drie nummers, welke te voren door de Paus zelf waren uitge kozen. In een toespraak prees de Paus de zangers bijzonder, omdat zij zingende tot hem waren gekomen. Hij ver klaarde altijd een grote verering voor Nederland te hebben gehad en in het bijzonder voor wijlen kardinaal Van Rossum, met wie hij zovele jaren heeft samengewerkt bij de Propagan da Fide. Wanneer uitnodigingen wer den verzonden of voorschriften uitge vaardigd, dan gebeurde dat in de voornaamste wereldtalen, maar kar dinaal Van Rossum, adus de Paus, wist dan altijd weer te bereiken, dat ook het Nederlands niet werd verge ten. De Paus drukte de Limburgse zan gers op het hart, steeds aan hun kunst de vaderlandse liefde, te paren en zin gende door het leven te blijven gaan, opdat zij ook eens zingende in het eeuwige Jeruzalem zouden worden opgenomen. Hierop gaf hij de zangers en hun familieleden zijn apostolische zegen. Namens het koor bood de voorzit ter, ir J. Schtösser de Paus slotte een fraaie foto aan van het monument van kardinaal Van Rossum in de kloosterkerk van Wittem in Limburg. De Paus verklaarde deze attenties op bijzondere prijs te stellen. TANKWAGEN IN DE GROND GEZAKT Bij de Petroleumhaven in Amster dam is gistermiddag omsteeks drie uur een tankwagen in de grond ge zakt. De wagen raakte op de hoek van de Petroleumhavenweg en de Van Riebeeckhavenweg van de rij baan in de berm, toen de chauffeur een tegenligger passeerde. Het ach terstuk zakte geheel in de modderige bodem weg. waarna het gat, dat daardoor ontstond onmiddellijk met water volliep. Ook een gedeelte van de bestrating verdween in het gat. De tankwagen, die met 3000 liter petroleum was geladen, was op weg naar het depót om bijgevuld te wor den. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De plechtigheid werd voorts bij gewoond door mgr. J. Daemen, direc teur van het Nederlandse priester college te Rome. Pater J. van der Kroft s.j. maakte een reportage, wel ke hedenavond om kwart over tien zal worden uitgezonden via Radio Va- ticana. Later op de morgen heeft het koor in de St. Pietersbasiliek het bekende „Domine Salvam-fac reginam nostram' van Giesen gezongen, een gezongen gebed voor de koningin. Hedenmid dag zou het koor een krans leggen bij het graf van de onbekende soldaaat in Rome en onder andere de „Hel dencantate van Jacchia zingen. Des avonds geeft het een vaderlands con cert in het Nederlandse priestercol lege en donderdagmiddag zal het zin gen tijdens de officiële receptie, welke graaf Van Bylandt, onze ambassa deur bij het Qurinaal, dan te Rome houdt, ter gelegenheid van Koningin nedag. In Haarlem werd gisteren de alge mene vergadering gehouden van het Katholiek Vrouwengilde in de bis dommen Haarlem en Rotterdam. Vrij wel alle afdelingen van beide bis dommen waren vertegenwoordigd, en de voorzitster, mevrouw B. Kortekaas Den Haan, mocht dan ook een uit gebreid gezelschap begroeten in haar openingstoespraak. Haar laatste toespraak overigens als presidente, want door omstandighe den had zij zich genoodzaakt gezien haar functie neer te leggen Ter ver gadering werd met algemene stem men als opvolgster gekozen mevrouw mr. C. M. SmithuysenNaessens uit Haarlem, die zich in de Spaarnestad reeds verdienstelijk heeft gemaakt op sociaal-charitatief terrein. In haar toespraak ter opening van de vergadering drong mevrouw Kor tekaas er bij de leden op aan zich te verdiepen in de taak en het werk van hun organisatie. Wij moeten ons niet blind staren, zo zeide zij, op grote vergaderingen en uitstapjes. Dan wordt het Gilde een hol vat, waarin alles in het teken staat van het getal en het amusement. Het ledental kan natuurlijk omhoog, als men maar niet vergeet in de diepte en niet alleen in de breedte te werken Zij wees er vervolgens op, hoe moei lijk het is de mensen op een bijeen komst by elkaar te krijgen. Dat wordt steeds moeilijker door de televisie. Daardoor lopen alle organisaties, en dus niet alleen het Gilde, het gevaar een groot aantal papieren leden te krijgen. Het zal daarom volgens haar noodzakelijk zijn die papieren leden in het actieve werk te betrekken door hun een taak te geven en eigen ver antwoordelijkheid te laten dragen. Als een persoonlijke taak voor ieder Gilde-lid zag zij de verdieping van eigen geloofsleven, grotere belangstel ling voor de nieuwe sfeer en stromin gen in het onderwijs, en intens be raad over het probleem van de vrije tijdsbesteding, dat zeer urgent gaat ONDERWIJS IN DE EERSTE KAMER In de Eerste Kamer heeft minister Cals gisteren medegedeeld, dat er een wetsontwerp gereed is om aan vol ledig bevoegde onderwijzers, die stu deren voor een bepaalde akte, toe te staan les in dat bepaalde vak te ge ven op scholen voor ulo. Ook zal bij voorbeeld aan accountants worden toegestaan om les te geven in han delskennis. Hij zei nog te willen overwegen of abituriënten van het instituut voor de opleiding van sportleiders bevoegd verklaard kunnen worden om gym nastiekles op scholen voor ulo te ge ven. worden, wanneer de verkorte werk week een feit wordt. Rector A. W. II. v. d. Heuvel, de geestelijk adviseur, sprak allereerst woorden van dank aan mevrouw Kor tekaas voor het vele werk, dat zy voor het Gilde gedaan beeft. H(j noemde haar een voorbeeld om niet de eigen persoon, maar de zaak van het Gilde te dienen. Het gaat er om, zo betoogde hij, zo apostolair te wer ken, dat wij de vrouwen op die plaat sen kragen, welke zij in deze tijd i dienen te bezetten. Memorerend „The living room", het bekende spel van Graham Greene, trok hij daaruit de moraal, dat men alle kansen moet grijpen, die God ons biedt. Hy achtte alles al gewonnen, als de mensen zich bewust worden, dat zy in liefde te kort schieten, en als zij de moed heb ben in de spiegel van de ziel te kij ken. Nadat de gebruikelijke agendapun ten waren afgewerkt, bracht mevr. Kortekaas dank aan twee andere af tredende bestuursleden, namelijk me vrouw Sanders uit Delft en mevrouw Hofman uit Den Helder. Beide dames kregen een geschenk onder couvert, evenals mejuffrouw Van Rooyen, die afscheid heeft genomen van het se cretariaat. De landelijk voorzitster van het Ka tholiek Vrouwengilde, mevrouw Se- verijnen, verklaarde ten afscheid van mevrouw Kortekaas, dat zij de ver trekkende presidente had leren waar deren om haar grote menselijkheid, welke alle zakelijk en organisatorisch contact doorbrak. Daarop kreeg de verkiezing van een nieuwe voorzit ster formeel haar beslag en werden in de twee andere bestuursvacatures gekozen mevrouw A. M. G. L. Ideler- Donsen uit Delft en mevrouw H. C. Bos maHeins uit Limmen. Met ap plaus werd de jeugdige mevrouw Smithuysen als presidente begroet. In haar eerste toespraak gaf zij de verzekering, dat zij haar beste krach ten aan het Gilde zou ge en in de verwachting, dat zij van de leden alle mogelijke steun zou krijgen. Het afscheid van mevrouw Korte kaas kreeg zijn besluit in een dank woord van de vice-presidente, me vrouw Kraayvanger, die namens de leden de scheidende voorzitster prees om haar grote onbaatzuchtigheid, haar tact, haar blijheid van hart, haar j goede leiding en haar grote activiteit. Zij bood een geschenk onder couvert I aan, waardoor mevrouw Kortekaas I zich een pick-up eventueel gecombi- j neerd met een radio zal kunnen aan schaffen. Zichtbaar bewogen dankte deze voor al die hulde, de verzeke- I ring gevend, dat z(j het werk voor het Gilde altijd graag gedaan had. Tydens de middagvergadering kwam de kwestie van de emigratie I aan de orde. Op deskundige wijze werden de afgevaardigden georiën- I teerd op dit punt. Vk kroop tvtnm ons hit ruit in <m( dit Muit!] 7t m wek, ktrotn IJemlt er fitn spot mhtUbmiitx ons ttrst ixrtth-s 1ttnM!{

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3