Scherp Programma op Koninginnedag mei: Dodenherdenking en Stille Tocht POTLOOD EN GEEST Het was feest in „De Vroolijcke Arke' Jongeren-Kontakt blijft bestaan De heer W. Simons 50 jaar in dienst van Klinkenberg toster WOENSDAG 29 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De dagindeling van de feestelijke viering op Koninginnedag, is als volgt: 9.00 9.00—10.00 9.30 10.00—12.00 10.00—11.00 10.00—11.00 10.00—12.00 1.30— 5.30 2.00 2.30 4.30 4.45 8.00 uur Reveille door 4 bands Aubade Stadhuisplein, 2100 kinderen (Leids Politie-muziek). Kinderfeest in alle zalen van de Gehoorzaal. Militaire mars en défilé. Kinderspelen sportterrein Zoeterwoudse Singel. Poppenkast op het Stadhuisplein. Carillonbespeling. Spuiten fonteinen. Prijsuitreiken aan oranjedragende kinderen. Sportmiddag Leidse Hout gymnastiek, athletiek, voetbalwedstrijd Ned. Militair elftal—Leids elftal. Start Oranje-wandeltocht: Burcht. Kindervoorstelling Gehoorzaal. Muzikale rondgang, start Hoge Ründijk. Wandelaarsdéfilé langs Stadhuis Breestraat. Openluchtconcert van der Werfpark „Nieuw Leven". Muz. rondgang, start en finish Kaasmarkt „Concordia". Openluchtdansen Stadhuisplein. Schouwburg-voorstelling. K are bepaald in strijd met de waarheid om de proclamatie door onze regering van de 5de mei tot een jaarlijkse nationale feestdag als een succesvol initiatief te bestempelen, waarmede de gehele Nederlandse be volking van ganser harte medeleeft. Plaatselijk ook in onze stad worden lofwaardige pogingen aan gewend om aan de herdenking van de Bevrijding een feestelijke tint te geven, doch met alle en grote waar dering voor de moeite en inspanning der organisatoren, kan men toch be zwaarlijk spreken van een oprecht en spontaan beleefd volksfeest. De oorzaken daarvan zijn reeds herhaaldelijk uiteengezet: na de eer ste feestroes bleek toch wel nergens blijvend de behoefte te bestaan aan een jaarlijkse feestviering; enerzijds omdat de datum van de 5de mei niet voor het gehele land als het bevrij dingsmoment kan worden aange merkt, anderzyds uit de overweging dat er na de ontzettende verwoestin gen in de jaren 1940—1945 wel beter werk aan de winkel was dan feest vieren De herdenking van Leidens ontzet in 1574 leidde oer saldo ook pas in 1833 tot oprichting van de 3 October-Vereniging. Met de jaarlijkse Dodenherdenking op de vooravond van de Bevrijdings dag ligt de zaak geheel anders. Iedere Nederlander heeft.de plicht zich min stens éénmaal per jaar de offers voor de geest te stellen, welke duizenden landgenoten in de bange oorlogsjaren in de strijd voor vrijheid en recht hebben gebracht En het is dan ook met een beroep op dit plichtsbesef, dat wij van ganser harte opwekken tot persoonlijke en daadwerkelijke deelneming aan de Dodenherdenking, welke de Stichting van die naam a.s. maandag in overleg met 't Gemeente bestuur in onze stad organiseert. *s Morgens om half elf vindt nabij het Bevrijdingsmonument tegenover de molen „de Valk" de herdenking door de schoolkinderen plaats, waar aan wordt deelgenomen door alle leerlingen van de zesde klasse der openbare en bijzondere scholen voor lager, voortpezet lager en bijzonder lager onderwijs. Het korte herdenkineswoord van de voorzitter van het stichtingsbe stuur. de heer C. Zandbergen, wordt omliist door muziek van het Leids Politie Muzie^gepelsphan. dat een koraal en twee couoletten van het Wilhelmus ten gehore zal brengen en afgesloten met de gelegenheid tot het leggen van bloemen aan de voet van het monument. Aan de ingezetenen wordt verzocht 's avonds te 6 uur de vlag halfstok te hijsen en deze na beëindiging van de Stille Tocht, dus omstreeks 9 uur te strijken. Van kwart vóór zeven tot kwart GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL. In verband met de Koninginnedag zal op donderdag 30 april a.s. geen huisvuil worden ingezameld Men ge lieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op don derdag worden bediend, zal nu plaats vinden op vrijdag 1 mei e.k. Het inzamelen van huisvuil uit die percelen, welke normaal op vrijdag worden bediend, geschiedt nu .op za terdag 2 mei e.k. ook in de middag uren. De ophaaldienst van zaterdag zal, met enige vertraging, normaal door gang vinden. De directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij bij besluit van 17 april 1959 de volgende verkeersmaatregelen ebben vastgesteld: 1. een wachtverbod voor de zijde der bebouwing: a. voor de Nieuwe Rijn, voor zo ver gelegen tussen de Hoog straat en de Karnemelksbrug en tussen de Watersteeg en de Rynbrug; b. voor de Stille Rijn; 2. een wachtverbod voor de De Ge- nestetstraat, voorzover gelegen tussen de scheiding der percelen 1 en 3 en de Haag weg; over zeven zullen de kerkklokken 3. een stopverbod voor het Plant en de Bourdon van het Stadhuis wor- soen voor de zijde der beplanting den geluid, waarna te klokke 7.15 uur van het openbare plantsoen, de herdenkingsdienst in de grote Stadszaal aanvangt. De herdenkings- Een afschrift van deze besluiten is rede zal worden uitgesproken door gezonden aan de Hoofdingenieur- pater C. Tünagel OFM, pastoor der 5,"cïuf1 ™n de Rijkswaterstaat m Hartebrug-parochie, terwijl voorts Zuid-Holland, aan de door de Mims- muzikale en vocale medewerking t» van Verkeer en Waterstaat aan- wordt verleend door Bram Martijn VGrenle gen' behartiging (orgel) en het Nederlands Madrigaal- gezinswerk en de jeugdzorg „In de Vroolijcke Arke" afgesloten met een klinkende avond in het gebouw van de stichting aan de Pieterskerkkoor- steeg, waar de directeur, pater J. Sweerts o.s.c., vele belangstellenden voor dit prachtige werk kon begroe ten. De sfeer in de Ark was zo vroo- lijck als de naam maar doet vermoe den. Het programma werd geopend met enkele gymnastische oefpningen door enige meisjes op beg^eidende mu ziek. Vervolgens werd een aardig an verkeersbelangen ten doel heb bende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. KON. ONDERSCHEIDINGEN BU ROTOGRAVURE koor onder leiding van Herman Stra tegies De plechtigheid wordt besloten met het inachtnemen van twee minuten stilte van 8 uur tot 8.02 uur, vooraf gegaan en gevolgd door het gemeen schappelijk zingen van een couplet van het Wilhelmus. De openbare verkeersmiddelen zul- Wegens ruim veertig jaren dienst ien gedurende deze twee minuten j verband by de N.V. Rotogravure tot stilstand worden gebracht, terwijl ontvingen de heren A. C. Goddijn, aan cle bestuurders van particuliere J- Ph. v. d. Bosch, C. G. Smit en G. auto's wordt verzocht hetzelfde te v. Oosten de zilveren medaille ver doen en gedurende die tijd naast hun bonden aan de Orde van Oranje Nas- voertuig te gaan staan. Begin en ein- j sau, en de heren O. H. Stouten en J. de van deze korte periode worden E. de Keuning de bronzen_me_- aangeven door het in- respectievelijk uitschakelen van de openbare straat- iÊSÊ jfi jfi verlichting, hetgeen dus in de plaats komt van het luidruchtige en daarom hinderlijke loeien der sirenes van de luchtbeschermingsdienst. De opstelling van de deelnemers aan de Stille Tocht langs het Bevrij dingsmonument vindt vanaf 8 uur plaats op de Oude Singel nabij de Lakenhal. De deelnemers wordt na mens de Commissaris van Politie ver zocht zich derwaarts zoveel mogelijk te begeven via de Mare en niet via de Turfmarkt. Vertrek van de stoett te 8.30 via de Scheistraat, Beesten- j g a tegen de Leidse ploeg zal spe- markt, Veelading, langs het Monu- ie„ js: ment (met gelegenheid tot het leggen doel: Van Pelt (Feyenoordll) Ned. van bloemstukken of bloemen) en jeugd; 2de Binnenvestgracht. J achter: Ter Horst (Ensch. Boys), Wij besluiten met het uitspreken Ned. Jeugd; De Jong (DWS-A), Ned, van de wens, dat deze veertiende Jeugd; herdenking van de slachtoffers van Midden: Van Wijk (Volewijckers), de tweede wereldoorlog, moge wor-1 Renders (P.S.V.), Muller (Ajax); den tot een massale en indrukwek-1 voor: Broeken (Willem II), Swart kende manifestatie van dankbaarheid i (Ajax II), Ten Hoopen (Ned. Ama- en piëteit jegens hun nagedachtenis.teurs). (Qu:ck), Theunesse (Vitesse) De Leidse burgerij moge zich die Ned. B., De Kreek (Feyenoord), Ned. F. H. van Kinschot kwam in de directieka mer met een vriendelijk woord de medailles persoonlijk overhandigen. De gepensioneerde heer C. G. Smit ontving de medaille te zijnér huize uit handen van burgemeester H. L. Du Boeuff van Oegstgeest. Vanwege de viering Koninginne dag gaat de vervolgcursus van de Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Lei den donderdag 30 april niet door. De opstelling van het militaire elf. tal, dat morgen, donderdag 30 april Gevarieerde avond voor genodigden Gisteren was het feest rond het woord van pater Sweerts onderstreep te nog eens extra het dankbaar ap plaus van de aanwezigen in de zaal. De avond werd besloten met een zeer stijlvol uitgevoerde oude hof dans door acht meisjes, ingestudeerd 12V»-jarig bestaan van het bijzonder door de heer v. d. Steen, assistent aan het dansinstituut Castelein. Pater Sweerts heeft in de panze welke werd doorgebracht met het verorbe ren van lekkernijen, waaraan kun stig enkele verrassingen waren ver bonden gewezen op het doel van deze avond, n.l. de band te verstevi gen met hen, die sympathiseren met het werk van de Vroolijcke Arke. Er wordt hier dag en nacht gewerkt, zo zei pater Sweerts, om met weinig krachten te kunnen doen wat gedaan moet worden. Naast de steun van veertig vrijwilligsters en vrijwilligers filmpje vertoond dat de contacten hulp van anderen onontbeerlijk, toonde welke de Arke heeft met on- by gelegenheid van het koperen geveer 250 gezinnen in Leiden en het fees^ geschreven dank- en wensge- uiterlijk deel van het clubhuiswerk dichti gedeclameerd door de dans- liet zien. Leuk waren de opnamen i gj.oep jer meisjes ging gepaard met van de kleintjes, die op allerlei ma-I aanbieding van enkele zeer fraaie nieren worden beziggehouden. Degeschenken aan de pater en zijn staf, aanwezigen zagen de moeders „van de Arke" in het zwembad in actie en vaders kunnen zich dinsdags-j d opr-iohter van de Vroolijcke Arke, avonds op hun kaartavond blijkbaar i* F_ A BernefBld. een mooi initiatief van de meisjes zelf. Een bijzonder woord van welkom gold avonas op nun Kaartavond DiijKDaar j pastoor F> A Bernefeld. ook bijzonder goed vermaken. Ook het geestelijk leven wordt in de Vroo lijcke Arke niet vergeten. Het tafel- tennisteam liet zien, dat ze geenszins door de tegenstanders van de tafel worden geveegd. Het veelzijdige werk wordt bovendien nog aangevuld door de vrijdagse dansavond eenmaal in de maand, een bezigheid die dorstig maakt. Het filmpje was vervaardigd gisteravond door de heer Witsenburg uit War mond. Veel plezier hebben de genodigden ook gehad met het toneelstuk, dat ko misch en kundig op de planken werd gezet. De genileman-inb.eker had met zijn acteerkunst veel succes en de overige speelsters en spelers deden niet veel voor hem onder. Het dank- plicht bewust tonen. Gerechtelijke uitzetting op de Lage Rijndijk Gisteren vond te Leiden op de Lage Rijndijk een gerechtelijke uit zetting plaats. De huurder een in het Rotterdamse havenbedrijf werk zame Leidse arbeider had gedu rende enkele maanden de huurpen ningen niet bethald. Hij meende daartoe niet verplicht te zijn, omdat de woning "zijns inziens vanwege de verhuurster niet behoorlijk werd onderhouden. Hij was tevoren ver geefs van verschillende zijden, onder meer door de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren, voor de gevol- gïn van wanbetaling gewaarschuwd. e man trok zich echter nergens iets van aan, ook niet van de tegen hem uitgesproken veroordeling tot betaling. Onder toezicht van de poli tie werd de woning door een deur waarder en zijn helpers geheel leeg gehaald en de inboedel op de open bare straat geplaatst. De vrouw van de huurder, de man was afwezig verliet met haar twee kleine kin deren tenslotte de woning. Het ge heel maakte een even triestige als treurige indruk, al is voor gevallen als deze geen deugdelijke remedie te vinden. Het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting, dat tevoren in de ze ontruiming was gekend, heeft geen andere woning voor het op straat gezette gezin beschikbaar, zo dat het bij familie intrek zal moeten nemen. De enige, die van de ontrui ming profiteerde, was een toevallig passerende afbetalingsleverancier, die gretig van de gelegenheid ge bruik mochten zyn ook niet aanbe taalde radio-toestel terug te krygen. Zilveren onderscheiding Oplossing no. 516. Horizontaal: 1. met, 3. sprot, 8. Og, 9. marine, 10. To ledo, 12. dr, 13. ido, 14. re, 15. Oene, 17. sire, 19. et, 20. ale, 21. mr, 22. emo tie, 24. estrik, 26. el, 27. etage, 28 are. Verticaal: 1. motto, 2. ego, 3. sado, 4. pro, 5. r.i., 6. onder, 7. ter, 9. mede, 11. lint, 14. riet, 16. eerst, 17. slok, 18. edele, 20. amie, 21. mee, 22. erg, 23. Ier, 25. Ta. No. 517. Horizontaal: 1. armoedige steeg, 4. deel van het gelaat, 6. mak, 7. mandje, 9. spil van een wiel, 10. koor van zangers, 11. foei, 12. vorde ring, 13. danspartij, 14. gevierde zan geres, 16. gewicht, 17. meisjesnaam, 18. dapper, 19. onbekende (afk.) 20. glyvoertuig, 22. haarlok (Z. Ned.), 23. rivier in Italië, 24. kraakbenige zeevis, 25. 12 gros, van knopen. Verticaal: 1. goede stand (Eng,), 2. tussenzetsel, 3. voorzetsel, 4. steen, 5. voorzetsel, 7. vruchtje, 8. boom der tropen, 10. meisjesnaam, 11. aange legde weg, 12. morsdoekje, 13. gem. in Belg. Limb., 15. zijtak Donau, 16. gem. in Zeeland, 18. aardsoort, 20. groente, 21. niet vast, 22. foei, 23. fa milielid. Oplossing vrijdagavond. Feestelijk en in een dankbaar ge stemde toon werd vandaag bij de meubelfabriek A. C. Klinkenberg voorheen Scheer en Biegs'raten aan de Hooigracht het feit herdacht, dat de heer YV. Simons 'ijftig jaar gele den als jong meubel naker bij dit be drijf in dienst kwam. De heer A. C. Klinkenberg, die als eerste het woord voerde, schetste de gouden jubilaris als een uitstekend val-man, die alleen werk wilde afle veren dat als goed was. Zijn werk was hem nummer 1. Hij had een grote liefde voor zijn vak en wist steeds aan zijn jongere collega's'een goede vakkennis en een groot verantwoor delijkheidsbesef bij te brengen. Ee enveloppe met inhoud was de tastba re dank van de directie. De oud-firmant, de heer L. H. Bieg- straten, die bijna veertig jaar van de arbeidscapaciteiten van de heer Si mons profi'.eerde, schonk aandacht aan de vakkennis van de jubilaris, die in de loop der jaren van klein op groot werk werd overgeschakeld. Zo had hy onder meer een belangrijk aandeel in de betimmering en inrich ting van concertzalen, scholen en ker ken. Wethouder J. C. van Schaik, die met de chef van de gebouwendienst, de heer J. Voorbach, het gemeentebe stuur representeerde, had eveneens veel waardering voo de vakkennis van de jubilaris, die reeds op „zeer jeug dige leeftijd" (13 jaar) het mooie vak van meubelmaker koos. De wethou der ging ook de ontwikkeling van het vak van meubelmaker na: van hand werk naar de machine. Ondanks veel machinale arbeid kan ook hier een knappe vakman niet worden gemist. En zulk een vakman was Simons. Het is bij de gemeente, aldus de wethou der, bekend, dat al wat Simons maakt af is. Het deed de heer Van Schaik een groot genoegen, te kunnen medede len, dat het Hare Majesteit de Konin gin had behaagd, aan de heer Simons de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen. De onderscheiding werd de heer Simons verleend in verband met zijn langdurige dienst bij deze firma. De heer M. J. Rotteveel, districts- Het was wel bijzonder gezellig de Roman uszaal. Ruim honderd jongens en meisjes van rond twintig jaar waren daar namelijk bij elkaar gekomen om de voortzetting te bespreken van het Jongeren Kontakt, dat begin deze maand is gehouden. Na de talrijke discussies over het „jongerenpro- bleem" tijdens die week werd wel duidelijk, dat de door pessimisten verwachte „kortsluiting"' was uit gebleven, en dat een „kontakt" was ontstaan, waarvan zelfs pater H. Ha gen o.f.m. gisteravond nog niet alles duidelijk was. Met een brede glim lach op het gezicht vernam deze or ganisator van de voorbije kontakt- week allerlei uiteenlopende sugges ties, waaruit bleek, dat er in Leiden een frisse wind gaat waaien: eerst in een aantal gespreksgroepen, die bij verschillende jongelui thuis alle mogelijke kwesties zullen aanroe ren, onder aanvoering van een leider in elke groep, de zg. „technische lei der". Terwijl de kellner haastig met de eerste koppen koffie rondliep, kwa men die groepen middels een loten- systeem tot stand, waarmee Ton van der Velden wilde bereiken, dat het kontakt interparochieel zou worden en niet mear zoals vroeger in meer of minder besloten verband. Hy is ds supervisor: „Voorzitter of zo ben ik niet, net zo goed als we geen se cretaris hebben omdat we geen ver eniging zijn". De enige man mis- sohien die de baas is is pater Hagen, die zich liefst nog zo vaag mogelijk houdt over dit kontakt. „Er mag eens een feestje zijn, „zo besloot hij „maar om de gespreksgroepen gaai het voorlopig in de eerste plaats, al zal het in de praktijk moeilijk zijn, geschikte ruimten zoals huiskamers of gidsenholen hiervoor te vinden. Laten we liefst één onderwerp per keer nemen met als het kan een specialist op dat terrein erbij. Als het mag kom ik graag eens bij elke groep langs". Dat is natuurlijk vast in orde. Er is eigenlijk al zoveel over net „jon- gerenprobleem" gesproken, dat de meesten wie dat probleem aangaat het niet precies zouden kunnen omschrijven, inaar sinds deze maand begint het erop te lijken, dat men elkaar gaat verstraan, dat er ideeën werden uitgewisseld en dat er bijeenkomsten ontstaan met het doel van vorming en ontwikkeling op de eerste plaats Het vage woord „pro bleem" is dan ten minste van de baan ELECTRISCHE INSTALLATIE STERRENWACHT GEGUND De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage heeft het aanbrengen van electrische installaties aan de Ster renwacht gegund aan de firma Elton te Leiden voor 28.100,—. De verwarmingsinstallatie in de Sterrenwacht is na onderhandse aan besteding door de Rijksgebouwen dienst opgedragen aan de laagste in schrijver N.V Cetra te 's-Graven- hage voor 28.985, LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het Cand. ex. L. Wis- en Natuurkunde de heer R. P. Labadie te Leiden; voor het Cand. ex. I Wis- en Natuurkunde de heer D. Burgers te Leiden; voor het Cand. ex. F Wis- en Natuurkunde de heer C. J. G. Beek te Leiden; voor het Doet. ex. Geologie de heer J. R. Wolf te Den Haag; voor het Doet. ex. Wis kunde de heer J. C. Smit te Lelden (cum laude); voor het Doet. ex. Scheikunde de heren R. N. W. Mooy- man te Leiden en W. v. d. Hoek te Leiden; voor het Doet. ex. Wiskunde de heer J. R. Strooker te Leiden. Geboren: Richard W. H. zn v. H. van Rossen en E. E. Loers; Abraham O. zn v. J. van der Laan en M. J. P. D. Boekesteijn; Robert zn v. P. Kui se en A. Wolswinkel; Neeltje dr v. IJ. Plug en H. P. Ouwehand; Rudy Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 29 April 1859. Advertentie: Aan de edelden- kende Christenen in Leydenl Dingsdag en Woensdag eerstko mende zal in een der vertrek ken van de Gehoorzaal gratus te zien zijn eenë schilderij, voor stellende de schim van wijle Willem II in een nachtgezicht aan mij verscheenen. Dit zal voor de hoogste inschrij ver verkrijgbaar zijn. De helft der opbrengst voor een arme weduwe die haar man heeft verlooren, met 4 kinderen om haar in den burgerstand te her stellen. C. v. d. Tuuk. Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN (Advertentie) bestuurder van de r.k. Hou*bewer- V1S' kersbond, schonk in zijn woord vant dr v-P-.Eys en W. Teske; felicitatie aandacht aan de plaats, die de jubilaris tientallen jaren in het organisatieleven inneemt Ook de heer J. J. Driessen, be stuurslid van de plaatselijke afdeling van deze bond, bood gelukwensen aan, waarbij hij er op wees, dat de jubilaris reeds 40 jaar lid, waarvan 15 jaar penningmeester, van de afde ling is. De heer Simona sprak tenslotte een dankwoord. Weth. v. Schaik speldt de heer Simons de onderscheiding op Leendert zn v. J. M. Achterberg en C. J. de Mooy; Anita dr v. H. Eek- hardt en T. Schrievers; Cornelis zn v. G. van Beelen en C. de Vreugd; Domingos A. dr v. T. A. Noija en J. P. G. van Ree; Anita dr v. J. M. van Th. J. M. zn v. H. F. Schoone en J. A. Bon; Alida dr v. C. Jonker en A. Dijkhuizen; Pieter zn v. W. van der Gugten en K. Maat; Hermanus J. zn v. H. J. Mennens en J. G. Werk hoven. Overleden: C. G. J. van Dam 3 jr zoon; C. van de Wijngaard 86 jr echt genote v. H. Ie Noble; C. Ouwerkerk 90 jr wed v. J. Fakkel. IN MEM0RIAM A. M0NTANUS Op ontstellende wijze heeft op dins dag 28 april de Bonaventura Lyceum gemeenschap hier te Leiden de waar heid ervaren van de zo vaak gedane uitspraak, dat een plotselinge dood méér uitwerkt dan vele preken en retraites toen zijn Duitse leraar, Lex Montanus, plotselnig ten aanschou wen van 'n groot deel van de school bevolking stierf. Heel die sportdag, die met zoveel enthousiasme en toewij ding door leraren en leerlingen ge organiseerd was, was hij een van de middelpunten geweest als lid van allerlei min of meer officiële jury's. Met onvermoeid elan en de hem eigen verve had hij deze taak ver vuld, stemming scheppend, zoals hij alleen dat vermocht. En toen, nadat reeds omgeroepen was dat de prijs- uitdeling „onmiddellijk hierna" op de overdekte tribune zou plaats hebben, gebeurde dat onvoorstelbare, dat slechts heel langzaam tot ons allen doordrong: het ineenzakken, de bran card, de dokter, het laatste H. Oliesel in de houten kleedruimte en het sta melend „Onze Vader" het eerste voor zijn zielerust, dat door de nog steeds niet beseffende collega's werd ge zegd. Hij is gegaan zoals hij was: vol geestigheden en onverwachte wen dingen ,maar ten slotte van een grote ernst. Want dit was 't aantrekkelijke van zyn persoonlijkheid, die wissel werking tussen blijheid en bezonnen- heid, onverwachtheid en onvoor waardelijke betrouwbaarheid. Die zelfde man, die ons heel die 28ste april vermaakt had, was mét zijn leerlingen diezelfde morgen onder de H. Mis ter tafel gegaan. Deze zelfde joviale grappenmaker- kon diep-ern- stig zijn en had een benijdenswaar dige kijk op de jongensziel, die hij wist in te nemen met zijn humor, maar vast te houden met zijn goed heid en rijpe levenservaring. En ook de meisjes van St. Agnes wist hij te boeien en te leiden: zijn dood moet ook hen al waren ze er geen oog getuigen van diep geschokt heb ben. Want hij kende het leven, niet alleen als onderwijsman, maar ook als mens die veel gereisd en veel meegemaakt heeft en die deze tijd, met zijn nooit vóórdien gekende in werking op de jeugd, ten volle be greep. En ingewijden weten ook welk een enorme hoeveelheid werk hij ver zette, eerst als onderwijzer, hier en in Indië, later als leraar aan het St. Agnes Lyceum en St. Bonaventura Lyceum te Leiden en de r.k. Middel bare Handelsavondschool te Sassen- I heim. Montanus behoorde met hart en I ziel tot de Bonaventuragemeenschap. I Hij was er in de eerste jaren van het schoolbestaan leerling geweest, was immer een trouw reünist en toen hij later als docerend collega wéérkwam wisten de oudere collega's, die zijn schooljaren hadden geleid met blijdschap om zijn open karakter, met hoofdschudden om zijn ontwapenen- t de snakerijen dat zij in hem een collega zouden krijgen, waar zij van op aan konden, en die de door hen j begonnen traditie zou voortzetten en j vervolmaken. En de paar jaren dat hij onder ons gewerkt heeft, heeft hij dit vertrouwen niet beschaamd. God heeft hem tot Zich gëroepen, ons daarbii herinnerend aan Zijn Schrift woord: „Mijn wegen zijn niet Uw we gen". Moge de herinnering aan deze blijde, ernstige en werkzame mens een kostbare herinnering blijven voor I allen die hem kenden en voor zijn I vrouw en nog zo jonge kinderen een troost in dit, naar menselijke maat staven gemeten, wrede en onherstel- I bare verlies. H. VAN WOERDEN Leidse agenda VRIJDAG 1 MEI Dag van de Arbeid. H. Mis in de parochiekerken, 7 uur v.m. Des avonds K.A.B.-feestavond. St. Anto- nius clubhuis 8 uur nam. ZATERDAG 2 MEI „De Royalisten". Pers. „Royal Typewriters", bonte avond. Stadsge hoorzaal. 8 uur nam. Tot Ieders Genoegen. Toneelvoor stelling „Kwartet in Mineur", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. D.E.V. Viering 70-jarig bestaan. Cabaret. De Burcht, 8 uur nam. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: Geopend Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, te1. 23553. Don derdag 30 april zijn vanaf 13 uur al leen geopend: Zuider apotheek, Lam menschansweg 4, tel 23553; apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; apotheek Tot Hulp der Mens heid, Hooigracht 48, tel. 20108. Vanaf 18 uur alleen geopend Zuider apo theek, Lammerschansweg 4, Oegst geest: Geopend apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2