Koningin Juliana bezocht jubilerende Keukenhof <33HZ> Feestelijke „Nederlandse dag" Verkeersregeling rond het „Bloembollencorso" Route „Bloembollencorso" „Axelse" verdachte houdt onschuld vol Nationale defensie actief op Koninginnedag Oorlog in gevangenis te schilder met Onwettige bisschopswijdingen in China Manilla Koningin bezocht 't eier-legbedrijf van Wim Ciggaar te Hillegom VRIJDAG 24 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT Een hoogtepunt van de viering van van persfotografen, die op enkele plaatsen in de gelegenheid gesteld werden, een opname te maken voor krant, film en televisie, begon Hare Majesteit hierna een korte rondgang door de lusthof. Zoals ze zelf al ver wachtte, heeft ze op haar wandeling - ,maar weinig van de bloemen kunnen het tienjarig bestaan van de natio- door de brede r^en Keukenhof- Mie bloemententoonstelling „De bezoekers, die zieb langs de paden Keukenhof" te Lisse is zonder twijfel J hadden opg(Bteld. Men fotografeerde de „Nederlandse dag geweest, dieen applaudisseerde. De vorstin was gisteren in het park gehouden werd. gekleed - u~ H. M. de Koningin tijdens haar rond gang door de Keukenhof. Het was een feest van felle verven en tere tinten, dominerend in een we reld van jong. zonlicht, heilige verten en pril groen. Een feest dat bijzonder in een helder-groene robe, waartegen de zojuist ontvangen toef van roze parkiettulpen schitterend af stak. Ze droeg een hoedje in dezelfde kleur als haar toilet, met een garne van crème en'geel. Het eind- Hare Majesteit de Koningin bracht aan de jubilerende Keukenhof. Niet alleen het feest in de nationale bloementuin maar ook en vooral de komst van de vorstin had duizenden en nog eens duizenden naar de Lis- sese lusthof getrokken. De vorstin, die vergezeld werd van haar hofdame, mevr. L. A. J. baro nesse De Smedt, geboren baronesse Van Pallandt, werd ontvangen door mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse, de commissaris der ko ningin, mr. J. Klaasesz en de waarn. voorzitter van de stichting De Keu kenhof, de heer Th. R. de Vroomen. Na de eerste begroeting overhan digde de kleine Joyce Tegelaar, 12 jaar oud en dochter van een der le den van het Keukenhofbestuur, de koningin een bloementoef. Na deze kleine ceremonie begaf de koningin zich, vergezeld van de com missie van ontvangst en van haar hofdame, naar het nieuwe terras aan het „Koningsplein", waar ze werd be groet door de echtgenoten van de heren Klaasesz en De Graaf. Vervolgens werden alle leden van het Keukenhofbestuur met him da mes aan de vorstin voorgesteld. Op het terras, afgeschermd met kleurige golf-plastic platen, waren bij deze begroeting aanwezig de commissaris sen der koningin in alle provincies, met uitzondering van die in de pro vincie Limburg en Zeeland. Ook prof. De Quay, commissaris van Brabant, liet in verband met de kabinetsfor matie verstek gaan. Wel was zijn echtgenote aanwezig. DE VLAG IN TOP Een plechtig moment was het hij sen van de elf provincievlaggen door een aantal inwoners van de elf Ne derlandse provincies, in hun traditio nele klederdracht. Nadat de elf vlag gen, zich nauwelijks ontplooiend in de lentezoelte, de top van hun masten hadden bereikt, hesen twee leden van het korps der Koninklijke Mare chaussee de Nederlandse driekleur. Tijdens deze plechtigheid speelde' de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van majoor Rocus van Ype- ren de nationale hymne. Voorafgegaan door een klein leger is, waarin men de vorstin een waar dige ontvangst zou hebben kunnen bereiden. Na de thee vervolgde hare majes teit de wandeling door het park en om vijf minuten over half vijf bereik te ze door de hoofdingang, waar ze werd uitgeleide gedaan door de heren, die ook de commissie van ontvangst hadden gevormd. doel van haar wandeling was het pa viljoen, waar de thee werd geser veerd. Tijdens dit oponthoud richtte de waarn. voorz. van De Keukenhof, de heer Th. R. de Vroomen, een kort I Daar heeft het muziekkorps, gestoken Na het vertrek van de vorstin mar cheerde de Koninklijke Militaire Ka pel vanuit het „Smalle Bos" naar vo ren tot op het gazon aan de overzijde van de waterpartij voor het paviljoen. woord tot de hoge bezoekster. Hierin herdacht hij allereerst de onlangs overleden voorzitter, de heer Th. H. M. van Waveren, die de stimulerende kracht is geweest, die de nationale bloemententoonstelling tot bloei heeft gebracht. Tien jaar geleden begon men met „een bos", Het inrichten van dit bos tot de lusthof, die het nu, na tien jaar is, was aanvankelijk een ex periment. Thans kan men nauwelijks meer spreken van een experiment: de opzet is in alle opzichten geslaagd. Spr. zeide dat het hem speet, dat de lusthof nog niet een gebouw rijk in de kleurige ceremoniële tenue van de Garde Grenadiers, nog enige tijd gemusiceerd. De kapel had over belangstelling niet te klagen. Honderden, zittend achter een kopje koffie op het terras of staande op de paden en op de ga zons langs het water, bleven luiste ren en beloonden de muzikanten met een gul applaus. Men hoorde er aller lei talen. Frans, Engels, Arabisch, Ita liaans, veel Duits ook en Nederlands in alle dialecten. De Nederlandse Dag is in alle opzichten een echt Neder lands festijn geworden. In verband met de verkeersdrukte Bennebroekerlaan. De stremming zal op „Corso-dag", zaterdag, 25 april a.s., duren tot ongeveer 15.30 uur, d.i. de heeft de Rijkspolitie weer uitgebreide maatregelen getroffen, teneinde op stoppingen te voorkomen. Voor het verkeer dat de Corso- route van de noordzijde nadert, zijn de volgende bepalingen van kracht: Van 10.00 tot 18.00 uur wordt te Heemstede het doorgaande verkeer in de richting LeidenDen HaagRot terdam via de Van Merlelaan geleid naar Rijksweg no. 4 (Amsterdam Den Haag). Het corso-verkeer zal zo lang mo gelijk worden doorgelaten langs de Rijksweg no. 8 en de Clipperweg in de richting Ben nebroek. Verder wordt het corso-verkeer via de Zandvoortselaan doorgelaten in zuidelijke richting langs de Leidse Vaart. Van 12.00 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg no. 8 (HaarlemSas senheim) gestremd iri zuidelijke rich ting. Deze afsluiting geschiedt 12.00 uur aan de zuidzijde van de Pastoorslaan bij de Rijksweg no. in Hillegom en om 12.30 uur in Ben- nebroek bij kruispunt Zwarteweg Op de heenreis bevindt zich de kop van de stoet: 11.00 uur bij de Warmonderdam 11.11 Huize „Sassem" 11.21 Hoofdstraat-Gemeentehuis 11.31 Hoofdstraatkruising Prov.-weg 3 11.46 HerewegEngelenbrug 12.02 HerewegJannetjesbrug 12.12 Hereweg't Vierkant 12.22 HerewegOranjelaan 12.29 HerewegZwartelaan 12.43 LeidsestraatHyacinthenlaan 12.55 Leidsestraat—„Lapinen brug" 13.02 HoofdstraatRaadhuisstraat 13.13 Weresteinstraat„Treslong" 13.18 WeresteinstraatPastoorslaan 13.30 WeresteinstraatOosteinderbrug 13.42 Rijksstraatweg—Bennebroekerdreef TERUGREIS VAN HET CORSO 15.00 uur Bennebroekerdreef 15.13 WeresteinstraatOosteinderbrug 15.25 WeresteinstraatPastoorslaan 15.30 Weresteinstraat—"Treslong" 15.41 HoofdstraatRaadhuisstraat 15.48 Leidsestraat„Lapinenbrug" 16.00 LeidsestraatHyacinthenstraat 16.14 HerewegZwartelaan Lisse 16.23 HerewegOranjelaan 16.33 Hereweg't Vierkant 16.44 HerewegJannetjesbrug 17.02 HerewegEngelenburg 17.18 Hoofdstraatkruising Prov.-weg 3 Sassenheim 17.29 HoofdstraatGemeentehuis 17.39 Huize „Sassem" Om 18.00 uur bereikt de stoet het eindpunt Warmonderdam, via „De Uiver" te Sassenheim. Hillegom Bennebroek Hillegom tijd waarop het corso op de terugweg Bennebroek en Hillegom weer heeft verlaten. Vanaf 12.00 uur is de weg Nieuw- VennepHillegom gestremd in de richting Hillegom (dus westwaarts). Deze stremming zal duren tot onge veer 15.00 uur. Het verkeer dat de Corso-route van de zuidzijde nadert, dient zich te hou den aan de navolgende regeling: Het gedeelte van de Rijksweg no. 8, gelegen tussen de splitsing Rijksweg no. 4Rijksweg no. 8 en de splitsing Rijksweg no. 8Warmonderdam (op- stellings- en ontbindingsplaats corso stoet) is niet toegankelijk voor ver keer over de rijbaan van 7.3011.45 uur en van 16.0019.30 uur. Van 10.00 uur af zal het doorgaand verkeer, dat komt uit de richting Den Haag en zich begeeft in de richting Haarlem, worden geleid via de Rijks weg no. 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofddorp de rich ting Haarlem kan kiezen. Overigens is het corso via de be staande wegen normaal te bereiken. In verband met de enorme drukte dient een ieder vooral tijdig aanwe zig te zijn. Om stagnatie op het tra ject AmsterdamDen Haag v.v. over Rijksweg no. 4 te voorkomen, wordt het autoverkeer Amsterdam-Leiden- Den Haag-Rotterdam v.v. aangeraden gebruik te maken van de nieuwe verbinding, n.l. de Rijksweg 4a (Bur gerveenYpenburg) Verzoek aan de automobilisten mede te werken, dat er zo weinig mo gelijk schade wordt toegebracht aan bermen en bermplanken. Parkeerplaatsen Parkeren is voor personenauto's toegestaan langs de corso-route, bui ten de dorpskommen. Parkeerplaatsen in de dorpskom men zijn, voor Sassenheim: Het gedeelte van de kom van de gemeente liggende ten oosten van Rijksweg no. 8 (Parklaan en omge ving); en voor Lisse: Bussen op autobussenparkeerplaats Keukenhof. Personenauto's op par keerterrein Keukenhof en alle zij straten in de bebouwde kom ten oos ten van de corso-route; voor Hillegom: Parkeerterreinen achter en tegen over restaurant Treslong en in de nieuwe woonwijk nabij het restau rant, op aanwijzing van de Rijkspoli tie en aan de Ha^en. Voor BennebroekHeemstede ten slotte: Parkeerterreinen Linnaeushof tegenover de ingang aan de Glipper- weg en de daarvoor aangewezen stra ten en terreinen in het dorp Benne broek op aanwijzingen van de Rijks politie. Xavier de Backer, de 38-jarige Brusselse huisknecht, die verdacht wordt van moord op zijn echtgenote, blijft hardnekkig ontkennen. Zo lang durig is hij nu aan allerlei kruisver horen onderworpen, dat de politiële ondervragers er door oververmoeid zijn geraakt. Daarom werd het onder zoek gisternacht voorlopig geschorst. De Backer is bij het verhoor lang durig geconfronteerd met zijn moe der, die beschouwd wordt als de kroongetuige in de „Axselse zaak". Het leverde allemaal niets op. De ver dachte omzeilt de bewijslast door een vloed van nietszeggende antwoorden. Hij houdt voet bij stuk en zegt, dat hij zijn echtgenote op zes april voor het laatst heeft gezien. Daarna heeft hij een brief geschreven aan de burge meester van Blaasveld, waarin hij mededeling deed van haar verdwij ning. Donderdag, de negende april, werd zoals men zich zal herinne ren het lichaam van de vrouw half verkoold aangetroffen in een greppel nabij Axel. Er is een huiszoeking verricht in het huis van de ouders van De Backer in het dorpje Blaasveld. Inmiddels is de opsporing van ge tuigen in de omgeving van Axel met een vaag succes bekroond. De politie heeft namelijk een man gevonden, die zegt in de avond van de achtste april vlammen te hebben gezien in de rich ting van de plaats, waar het lijk werd aangetroffen. Nu is het zoeken nog naar een paar arbeiders, die niet ver van de plaats, waar het misdrijf gepleegd werd, een automobilist geholpen zouden heb ben, die met zijn wagen in de berm van de weg was weggezakt. Parades en défilé's Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin zal don derdag 30 april des morgens tussen tien uur en half twaalf een Iuchtpa- rade worden gehouden. Aan deze pa rade zal een groot aantal straal vliegtuigen deelnemen dat van ver scheidene militaire bases zal opstij gen. In de volgende garnizoenen zal een parade of défilé worden gehouden: Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Eindhoven, Harderwijk, 's-Hertogen- bosch, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Roosendaal, Utrecht en Weert. Op enkele plaatsen zullen onderdelen van land-, zee- en luchtmacht geza menlijk aan het défilé deelnemen. In Leiden neemt de territoriale commandant Zuid-Holland, kononel G. J. Wulfhorst om 9.30 uur voor het stadhuis in de Breestraat een défilé af. De troepen onder bevel van lui- tenant-kononel Th. H. Wessels wor den geformeerd door een detache ment van de studentenweerbaar- heidsvereniging „Pro Patria", de ka pel van de Marine Luchtvaart Dienst, 4 compagnieën van de Marine Lucht vaart Dienst, 4 compagnieën van de Koksschool, 1 peloton van de 4e com pagnie regiment Van Heutsz, een de tachement van 2 squadrons van de Kon Luchtmacht en de 929ste afde ling lichte lua territoriaal gemoto riseerd. Het aantal deelnemende troepen bedraagt ruim 1200 man. Vete tussen gevangenen Al meer dan een jaar woedt in de overvolle Philippijnse staatsgevange nis van Muntinlupa nabij Manilla een ware oorlog onder twee groepen gevangenen. Tot nu toe zijn de auto riteiten niet bij machte geweest de strijd, die reeds vele doden heeft ge- eist, tot staan te brengen. V or de eerste maal op het West-Europese vasteland heeft woensdag een atoomcentrale elec- triciteit geleverd op het gewone net. Het was de Franse centrale te Mar- coule, die 9.000 kw leverde. De pro- duktie zal geleidelijk worden opge voerd tot boven de 25.000 kw. de verf voor het schilderfeest (Advertentie) NIEUWE RIJN 49 HERENSTRAAT 34 Schisma breidt zich steeds verder uit In Hongkong is thans bekend ge- schopsconsecratie toegediend. Hun na- worden, dat de patriottische vereni-1 men zijn niet bekend, ging van Chinese katholieken, die ge- hoorzaamt aan het communistische vier suffragaan-bisdommen wa- regime, mgr. J. Sjou Sji Sjin, aarts- ren reeds verschillende jaren onbe- bisschop van Nansjang, uit zijn func- zet wegens de uitwijzing van de tie heeft ontslagen. In zijn plaats is rechtmatige bisschoppen, allen bui een patriottische priester benoemd, tenlanders. Mgr. Sjoe Sji Sjin (67), Tezelfdertijd bezette de vereniging de die jarenlang gevangen is geweest, vier suffragaan bisdommen van Nan-werd begin vorig jaar vrijgelaten. Tij- sjang. De schismatieke bisschop van dens een vergadering in september Pating, Wang Ki Wei, die zelf in juli1958 belegd door het bureau voor 1958 zonder toestemming van Rome I kerkelijke zaken te Nansjang, volgde de bisschopswijding ontving, heeft in- hij niet de gewenste koers. Integen- middels de priesters die voor deze bis- deel, hij keerde zich tegen de patriot- dommen werden aangewezen de bis-1 tische vereniging van Chinese katho- lieken en verklaarde dat zij een door het Vaticaan verboden organisatie is. Hij was daarom niet van plan zich aan haar en haar lichtlijnen te sto ren, aldus de aartsbisschop. De verga- I dering besloot daarop tot uitsluiting De beide kampen bevechten elkaar van de aartsbisschop. Tegelijkertijd vaak bijna onder de ogen van de be- koos zij uit de aanwezige priesters wakers, met stille en dodelijke strijd- de bisschoppen voor de vacante ze- middelen als roestige naalden en prie- j tels. men uit conservenblikjes gemaakt. Voor zover de cijfers inmiddels met Eind maart nog werd de leider van weer achterhaald zijn, betekent dit, één der benden vermoord en dit ge beurde zo in het verborgen, dat niet één der 190 bewakers die overi- dat het aantal onwettig geconsacreer de bisschoppen is gestegen tot 23, dat aartsbisschoppen en bisdommen gens 8000 misdadigers moeten bewa- onder bestuur staan van zogenaamde ken in een gebouw, dat voor 2500 patriottische priesters en dat van de man bestemd was er iets van 112 kerkelijke bestuursgebieden er merkte voordat de gevangenen be- nog maximaal 7 geleid worden door sloten het hun te vertellen. De dag de rechtmatige kerkelijke gezagsdra- daarop eiste de wraak van de tegen- partij drie doden en op de derde dag hadden wraak en weerwraak reeds vijf doden en vier ernstig gewonden veroorzaakt. De „oorlog" dateert van februari 1958, toen na enkele moor- gers. den binnen de gevangenismuren 23 gevangenen de dood vonden in een opstand van twee dagen. (Advertentie) Hare Majesteit in bewondering voor de volledig geautomatiseerde leghokken in het bedrijf van de heer Ciggaar. V.l.n.r. Wim Ciggaar, H.M. de Koningin, de heer P. Ciggaar en mevr. Ciggaar. Belangstelling voor ,,Little'se patiënt" Op haar tocht naar De Keukenhof, gistermiddag maakte H.M. de Ko ningin haar reis over Hillegom. Ge komen aan de Leidsestraat, tegen over villa „Sjelden ro", het woon huis van de familie P. Ciggaar, stop te de hofauto en stapte H.M. de Ko ningin uit, met haar gevolg, de heer J. van der Hoeven, harer majesteits secretaris en haar hofdame mevrouw baronesse De Smeth-Van Palland. Hare Majesteit werd daar verwel komd door de burgemeester van Hillegom jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Bij het betreden van de woning van de familie Ciggaar werden de heer en mevrouw Ciggaar aan de vorstin voorgesteld. Nadat Hare Ma jesteit had plaatsgenomen, infor meerde zij vol belangstelling naar alles wat de little'se ziekte betreft, waaraan de heer Wim Ciggaar lij dend is. Zij bekeek de vele foto's, gemaakt bij gelegenheid van de opening van het bedrijf, de volautomatische leg batterij en bovenal interesseerde Hare Majesteit zich voor de moge lijkheid, die het de zozeer lichame lijk gehandicapte jongeman biedt, in zijn onderhoud te voorzien. Het ge zelschap begaf zich daarna naar het achter de woning gelegen bedrijf. Daar werden aan Hare Majesteit voorgesteld, de heer Kas Wouda uit Sneek, die bij de inrichting van het bedrijf een leidende rol had gehad. Hare majesteit drukte de heer Wim Ciggaar hartelijk de hand. En ten slotte maakte H.M. de Koningin ook kennis met de grootvader van Wim, de 77-jarige W. Ciggaar. De heer en mevrouw Ciggaar gaven H.M. de Koningin alle inlichtingen over het interessante bedrijf, die Hare Majes teit wenste. Daarin verloopt alles j automatisch: de kippen krijgen automatisch eten en drinken, de uitwerpselen worden automatisch verwijderd en de eieren rollen „van zelf" het hok uit, zodat de bedrijfs voerder niets anders behoeft te doen dan dit alles te controleren en de eieren bijeen te zamelen en in te pakken in de kisten. Wim Ciggaar bezorgt ook een groot aantal eieren bij particulieren en beheert zelf de boekhouding van zijn bedrijf. Dit alles werd H.M. de Koningin verteld door twee geluk kige ouders. De Landsvrouwe, die bijna een half uur bij de familie Ciggaar doorbracht, heeft hun relaas met grote interesse aangehoord. Bij het vertrek van H.M. de Koningin bood de heer Ciggaar Hare Majes teit een doos met 12 eieren aan voor prinses Marijke, verpakt in een bloemstuk van freesia's, gekweekt door de fa. H. de Graaf en zonen te Lisse, welke bloemen de naam van „Prinses Marijke" dragen. Toege juicht door een groot aantal belang stellenden, stapte H.M. de Koningin na een hartelijk afscheid van de fa milie Ciggaar en van Hillegoms burgemeester in de hofauto en ver trok met haar gezelschap naar de Keukenhof.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9