S)e CeidaeSoti/ttMtt Arrestaties van priesters in Tsjecho-Slowakije Margot danst op 'n Panamese vulkaan Nehroe had ontmoeting met Dalai Lama KABINETSFORMATIE RUILT VOORT „Staatsvijandelijke" houding 2 Manusjes-van-alleshelpen elkaar Margoi Fonieyn en 'i Panamees complot Brieven als bewijs Stormen over Chili KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. VRIJDAG 24 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14695 Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f1.50 Intussen hevige gevechten in Tibet De Dalai Lama, de „god-koning" der Tibetanen, en premier Nehroe van India hebben vandaag voor het eerst sedert de aankomst van de Ti betaanse geestelijke leider een onder houd gehad. Men meent, dat onder meer de toe komst van de Dalai Lama ter sprake is gekomen en dat Nehroe de moge lijkheden van een toenadering tussen de Dalai Lama en de Chinezen heeft onderzocht. De Chinese regering heeft de deur voor de terugkeer van de Tibetaanse leider opengelaten door te verklaren, INDIA EN CHiNA Dalai Lama een weliswaar hoog geëerde, maar ongemakkelijke gast gekregen. De jonge „god-koning", die voor een of ander reïncarnatie van Boeddha wordt gehouden, heeft in zijn (overigens vrij comfortabel) bal lingsoord Miussourie nog eens nadruk kelijk bevestigd, dat hij niet 0 door rebellen is ontvoerd ma.r vij willig is gevlucht, omdat de Chinezen de overeenkomst van 19*51 hadden geschonden en zich vergrepen hadden aan het gegarandeerde zelf- Ibeschikkingsrocht der Tibetanen. Zo als men weet, beweren de Chinezen, dat Tibet een onvervreembaar deel van China is, dat enige Tibetanen in opstand zijn gekomen tegen het wet tig gezag en dat zij de Dalai Lama tegen diens wil hebben ontvoerd. Dat dit evenzovele leugens waren, wist men buiten China reeds lang, maar de in vrijheid afgelegde verklaring van de Dalai Lama bevestigde dit nog eens ten overvloede. Tengevolge daar van zijn de Chinezen niet zo bijster gesteld op de aanwezigheid van de Dalai Lama in India en zij doen $1 hun best om hem de mond te snoe ren. Dat kunnen zij alleen bereiken via de regering van India, die dan ook danig onder druk wordt gezet. Men blaast in Peking hoog van de toren, dat als de betrekkingen tussen China en India slechter zouden wor den, dit aan India te wijten is, dat openlijk steun verleent aan de Tibe taanse rebellen en zich dus mengt in de binnenlandse aangelegenheden van China. Bovendien zijn er nog diver se appeltjes te schillen met. India, zoals bijv. de kwestie van de afbake ning der grenzen. In China worden at lassen verspreid, waarin belangrijke delen van India worden aangegeven aLs Chinees gebied, een feit, waar over India zich zeer ongerust maakt. Op een protest van de zijde van India antwoordden de Chinezen, dat zij dat zo gauw niet konden bekijken en dat zij de zaak wel eens zouden uitzoe ken. Met andere woorden: of wij (Chinezen) deze stukken van India al of niet zullen bezetten, zal afhan gen van de vraag of India zo bereid willig zal zijn naar onze pijpen te dan sen in de kwestie of de Dalai Lama en Tibet. Nu gaat het hier over stukken berg land, welke vrij welonbewoonbaar zijn anders zouden deze grenskwes ties geenszins zalang dubieus kunnen zijn maar strategist in kunnen zij van groot 'belang zijn, En India ziet de Chinezen liever aan de andere kant van de Himalaya. dat hij door anti-Chinese elementen was ontvoerd, maar het is niet waar schijnlijk dat de Chinezen concessies zullen doen. Hernieuwing van de be loften aangaande autonomie voor Ti bet en de veiligheid van de Dalai Lama lijkt de enige tegemoetkoming der Chinezen. De Dalai Lama heeft van zijn kant te kennen gegeven, voorlopig niet van plan te zijn terug te keren. Ti betanen in India zeggen dat, indien de Dalai Lama terugkeert, de Chi nezen hem waarschijnlijk naar Pe king zullen overbrengen en uit zijn naam besluiten zouden uitvaardigen, die de Tibetanen moeilijk zouden kunnen negeren. DE GEVECHTEN IN TIBET Radio-Peking heeft donderdag be kend gemaakt, dat in de periode van 8 tot 21 april bijna tweeduizend Ti betaanse opstandelingen in de strijd tegen Chinese militaire eenheden zijn gesneuveld of gewond. De Chinese militairen waren de Brahmapoetra overgetrokken en had den ruim dertig plaatsen op de ver zetsstrijders veroverd. Comm.-Chinese troepen hebben „geweldige overwinningen" behaald op Tibetaanse opstandelingen in het gebied van Loka, ten zuidoosten van Lhasa, aldus heeft het communisti sche persbureau „Nieuw China" don derdag uit Lhasa gemeld. Na de opstand in Lhasa en om geving geheel te hebben onderdrukt, waren de troepen honderdvijftig ki lometer verder getrokken naar Loka tussen de rivier de Tangpo en het Himalajagebergte, waar in één slag alle steunpunten van de opstande lingen in handen van de Chinezen vielen. Oostenrijk en het Vaticaan Oostenrijk heeft het Vaticaan voor gesteld de onderhandelingen over het Concordaat te hervatten. Dit is mee gedeeld door vice-kanselier Bruno Pittermann, voorzitter van de socia listische partij. Het vóór de oorlog onder het be wind von Dollfluss gesloten Concor daat is een dode letter gebleven als gevolg van de annexatie van Oosten rijk door Hitier. Het Vaticaan is van mening, dat het nog bruikbaar is en dat er slechts enkele kleine wijzigin gen nodig zijn. Eerste bespreking van het program De formateur- prof. De Quay, heeft gistermiddag te 17.00 uur mr. A. C. W. Beerman, voorzitter van de Chr. Historische raadsfractie te Rotterdam ontvangen. Deze heeft voor de hem aangeboden ministersportefeuille be dankt. Het Oostenrijkse persagentschap Kathpress verneemt uit Tsjechoslowa- kije, dat de politie in de Slowaakse stad Nitra twee groepen van priesters en priesterstudenten heeft gearres teerd. Tegen 14 priesters is reeds een proces aanhangig gemaakt. Zij zullen binnen enkele dagen voor de rechter HEBT U MORGEN f 46- TER BESCHIKKING? Dan hoeft u niet in een miezerige stemming te raken door regen regen regen Want met een Mercury of Guildhall Egyptisch ka toenen regenjas verzekert u zich daar afdoende tegen! Zelfs in de grootste plensbuikeurig en voornaam van snit. Zo blijft u heer in de regen. Zo blijft u - ook al regent het pijpestelen - altijd in een zonnige stemming! worden gebracht. De eerste groep is ervan beschul digd, aldus het Praags communistisch blad „Mlada Fronta", een illegaal se minarie te hebben opgericht, waar priesterstudenten hun studies af maakten, die wegens „staatsvijande lijke houding" van de diocesane se minaries waren verwijderd. Zij zou den tevens vlugschriften hebben ver spreid en steunen op een grote orga nisatie. Zij zouden er voornamelijk naar streven om een vijfde kolonne in Slowakije op te richten, welke als gehoorzaam werktuig van het Vati- kaan zou worden ingezet in het geval van oorlog (l). De tweede groep van priesters wordt beschuldigd van spionage ten behoeve van het Vatikaan. Zij zou den in verbinding hebben gestaan met een Oostenrijkse priester, de „Ween- se agent van het Vatikaan". Het lid der Tweede Kamer A. W. Biewenga, die tot de Anti-Revolu tionaire Partij behoort en door de for mateur is aangezocht voor de minis terpost van Landbouw, heeft dit aan zoek in overweging genomen. Aan dr. H. W. Tilanus als represen tant van de Chr. Hist groep heeft de formateur verzocht enige candidaten aan te wijzen, die mogelijk voor een ministerszetel in aanmerking zouden kunnen komen. De formateur zoekt namelijk nog candidaten voor binnen landse zaken en voor volkshuisves ting, zo ook voor landbouw, dat nu echter aan de heer Biewenga is aan geboden. Een opgave van de door de heer Tilanus te noemen figuren ver wacht de formateur vandaag te zullen ontvangen. Vanochtend heeft prof. De Quay met enige vermoedelijke aanstaande ministers een gezamenlijke bespre king gehad over enige punten van het program, dat de formateur thans schijnt te hebben ontworpen. Aan de ze bespreking namen deel prof. Wit- teveen (Lib.), de heren Korthals (Lib.), Hazenbosch (AR..), Cals (K. V.P.) en Van Campen (K.V.P.). Tijdens een demonstratie van het Engelse leger in Wiltshire knipte de fotograaf deze plaat van een „manusje van alles in de lucht" (een helicop ter) die een „manusje van alles op de grond" (een jeep) op het oefenterrein afzet. Ook troepen en ander materieel werden per vliegtuig aangevoerd. De officiële verloving van prin ses Takako Soega, de jongste dochter van de Japanse keizer, met Hisanaga Sjimazoe, de zoon van een graaf, zal op 15 mei worden gevierd, zo deelt het keizerlijke hof mede. Het paar zal in het najaar trouwen. De prin ses is 20 jaar, haar verloofde 25. Laatstgenoemde, een oud-klasgenoot van de kroonprins, werkt bij een bankstelling. afkomstig is van Judy Aatham, een goede kennis van dr. Arias, die enkele weken geleden in Panama was. De woordvoerder deelde verder mee, dat op aanwijzing van een gearres teerd „lid van de groep van dr. Arias" op het strand van Santa Cla ra een geheime bewaarplaats is ont dekt. Hier waren 17 pistolen, enkele geweren en 1.000 patronen verborgen. In de tas van dr. Arias trof men voorts een brief van „Judy" aan dr. Arias aan, waarin stond: „Pas toch op. We zullen je missen als ze je laten vallen". Verder was er een notitie boekje, waarin een lijst was opge maakt van verschillende wapens. De autoriteiten hebben meege- plot wordt steeds groter. Het boeide I deeld, dat dr. Arias o.a. van plan was en amuseerde me voortdurend". op verschillende plaatsen in het land Een woordvoerder van de Paname se regering heeft bekendgemaakt, dat in een landhuisje in Santa Clara een tas met correspondentie van dr. Arias, de echtgenoot van „dame" Margot Fonteyn, is gevonden. Dit landhuisje is eigendom van een vriendin van de familie Arias, een zekere Beth Web ster. Deze is voor een ondervraging aangehouden. In een brief aan Margot Fonteyn, die was ondertekend met ,Judy"j kwam de zinsnede voor: „Het kom-. (Advertentie) De autoriteiten menen, dat de brief Militaire eer voor 's Pausen vertegenwoordiger Donderdag heeft de nieuwe pauselijke internuntius in Nederland, mgr. Beltrami, in het paleis Huis Ten Bosch in Den Haag zijn geloofsbrieven aangeboden aan H. M. koningin Juliana. Foto: mgr. Beltrami Inspecteerde bij het Huis ten Bosch de erewacht. stakingen te organiseren om het ver voeren van voorraden voor de rege ring naar Panamastad onmogelijk te maken. Op het tijdstip van deze sta kingen zouden ook de opstandelingen in deze stad in verzet komen. De woordvoerder zei: „Wij kregen deze brieven pas in handen nadat „dame" Margot uit Panama was ver trokken. Als wij de brieven eerder in ons bezit hadden gekregen, hadden wij als wij dat wilden haar vast kunnen houden om haar op grond van deze brieven te vervolgen". De nationale vergadering van Pa nama is in spoedvergadering bijeen gekomen om de huidige toestand van het land te bespreken. De neef zei het ronduit. Ruben Miro, een neef van dr. Arias, zei te New York, dat zij beiden de leiders zijn van de Panamese revolu tionaire beweging (Caps), een orga nisatie die ongeveer 1.200 mensen buiten Panama omvat en die uitge rust is met vliegtuigen, schepen en wapens. Ook heeft de organisatie de beschikking over militairen. Miro zei verder, dat Margot Fon teyn wel sympathiek tegenover de plannen van haar man had gestaan „zoals iedere goede vrouw dat zou doen" maar dat zij geen actieve rol in de revolutionaire beweging had ge speeld. Hij voegde er aan toe, dat Arias niet in Panama is maar „de voorbereidin gen voor een invasie in Panama voortzet". Miro was van mening, dat de door de regering geproduceerde brieven vervalsingen zijn. Churchill naar de VS. Donderdagavond is te Londen me degedeeld, dat sir Winston Churchill vier mei a.s. per vliegtuig uit Londen naar de Verenigde Staten zal ver trekken, waar hy drie dagen op het Witte Huis de gast zal zijn van pre sident Eisenhower. Daarna zal sir Winston drie dagen op de Britse ambassade te Washing ton verblijven, om tien mei de terug reis naar Londen te aanvaarden. Churchill zal door zijn particuliere secretaris, Montague Brown, worden vergezeld. Mevrouw Churchill zal de reis niet meemaken. De laatste ontmoeting tussen Eisen hower en Churchill vond plaats in juni 1954. Churchill, die destijds Brits premier was, heeft toen te Washington met Eisenhower beraad slaagd. In Zuid- en Midden-Chili zijn ten minste acht personen om het leven gekomen bij stormen, die verschei dene dagen boven deze gebieden hebben gewoed, terwijl vele personen worden vermist. De aangerichte scha de is groot. Voorts wordt gevreesd, dat zeven Chilenen en negen Argentijnen het leven hebben verloren bij een tocht door het Andes-gebergte. Reddings ploegen hebben geen spoor van de vermisten kunnen vinden. In het berggebied van de Andes hebben militairen, die in de lucht door hefschroefvliegtuigen werden bijgestaan, groepen personen gered, die van de buitenwereld werden af gesneden, toen sterk gezwollen rivie ren plotseling, als gevolg van dijk breuk, buiten hun oevers traden. Voor een goed RIJWIEL RIJWIELHANDEL „NOORDEINDE" G.v. Dam - Noordeinde 11 (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina'] (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) KANS OP REGEN Aanvankelijk droog weer met weinig bewolking. Later echter toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Matig of krachtig toenemende zuide lijke wind. Over het algemeen lagere middagtemperaturen. 25 April zon op 05.24; onder 19.53- maan op 22.56; onder 07.06. Hoogwaterstanden 25 April v.m. 4.48; n.m. 5.12. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuwbui 2 C. STOCKHOLM licht bewolkt 3 OSLO zwaar bewolkt 5 KOPENHAGEN onbewolkt 3 half bewolkt 6 mist 7 Minder bestendig De Bilt vrijdag 10 uur: In de afgelopen 24 uur kwam een verbinding tot stand tussen een zwak hogedrukgebied boven de Noordzee en een hogedrukgebied boven de Oostzee. Onder invloed hiervan draaide de windt naar richtingen tus sen noord en oost en kwamen zonnige perioden voor. Het gecombineerde hogedrukgebied verplaatst zich naar Midden-Europa, terwijl de lucht druk boven de Britse eilanden daalt onder invloed van een depressie, die- op het zeegebied ten zuiden van IJs land is aangekomen. Onder invloed van deze veranderingen in de lucht drukverdeling, gaat de wind toene men in zuidelijke richting. Het bij de depressie behorende front kan morgen later op de dag ons land be reiken, zodat de kans op regen dan vooral in het westen en noorden van het land toeneemt. Het weer wordt, dus minder bestendig. 1 ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt zwaar bewolkt BERLIJN geheel bewolkt FRANKFORT zwaar bewolkt MüNCHEN geheel bewolkt licht bewolkt 1 onbewolkt 7 10 ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS ALGIERS onbewolkt 3 regen 7 licht bewolkt 0 half bewolkt 6 zwaar bewolkt 7 zwaar bewolkt 8 zwaar bewolkt 9 niet ontv. niet ontv. Korreltje In een ogenblik valt ons soms ten deel, wat wij nog in geen jaren ver wacht hadden. (Latyns gezegde).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1