CIRCUS IN LEIDEN HUI8ERS Een laatste blik op de zomermode Zoeierwouds volksleven in vorige eeuw Hoge prijzen op groene bollenveiling KORTE golf Dulles adviseur van Eisenhower Castro in gevaar 7 Olie onder poolijs Idylle VRIJDAG 24 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Leiden \eeft weer een circus bin nen zijn muren. Dinsdag is de kara vaan gearriveerd. Donderdag stond de grote tent overeind. Het circusorkest speelde en de eer ste bezoekers stroomden gisteravond rond kwart voor acht naar het Schut tersveld, aangetrokken dooi de fon kelende romantiek van dit oeroude volksvermaak. Deze „internationale circus-show" die tot en met zondag in de Sleutelstad blijft, staat onder leiding van de heer Boltini, een broer van de man, die met een cir cus onder de naam Boltini door het land trekt. De circus-traditie wordt ook bin nen deze tent hooggehouden. Een telg van het geslacht Althoff treedt op als de bedwinger van vier levens grote leeuwen, die door beren wor den vergezeld. Het circus opent met dit klassieke nummer en daarna ligt het accent meer op het variété; de jongleurs, acrobaten, trapeze-werkers terwijl er tussendoor ook wat paar- dennummers worden gebracht, waar van er één wordt gepresenteerd door de blonde echtgenote van de circus directeur. Brook and Rossfield bren gen een gezellige komische tapdans; Cubano zorgt voor de sensatie van het programma, door bij een trapeze nummer, springend van een platform naar een schommel mis te tasten. Hij stort neer, maar blijkt dan met een voet aan een touw te hangen.. Een ander sensatienummer is dat van Wolf Belfis, die met mjtor en al aan een schommel hangt en snel draaiend van zadel op stuur klimt. Men heeft ook voor een goede fi nale gezorgd door de zeven Splatte- ros, Italiaanse sprinkplank acroba ten te laten optreden. Zij zweven Haarlemmerstr. 123 Lelden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m 'n uitgebreide keuze in Zie ook ónze etalage en show ruimte aan de Stille Mare. draaiend door de lucht en komen al tijd op de goede plaats terecht. Het is een geslaagd nummer, maar zeker niet het beste wat op dit gebied wordt gebracht. Mary and Kiss bren gen met hun komische danspassen jeugd en charme in de piste. Drie medewerksters aan de Italiaanse „spring-groupe" treden ook op als de „Trois soeurs Aurora", die par- terre-acrobatiek geven. Natuurlijk zijn er de traditionele clowns, vrü aardig vertegenwoordigd door het trio Coranto. Niet onver meld mag ook blijven het optreden van Margot en Gustav in vermake lijke gymnastiek op twee galoppe rende paarden. Aan het begin van de voorstelling warden enige nummertjes gebracht, die ons nog wat te onvolgroeid leken voor optreden voor publiek. Het cir cus blijft tot zondagavond. Als u wat tijd over heeft en mis schien uitgekeken bent op de TV. kunt u er een middagje of avondje aan wagen. Het „collegium" en de kroegkom missie en anderen werden na het leeuwennummer het circus binnen gereden in vier rijtuigen. Zij kwamen met velen, méér in ieder geval dan door de directie van het circus ver: wacht werd. Niettemin kregen zij allen een plaats in een loge, waar zij voor de rest van de avond, „mooi en bravo" roepend, wijn en bier drin kend, en bloemen naar de mooie meisjes gooiend, hebben doorge bracht. (Advertentie) Bij V&D boven Een laatste kijkje op de voorjaars en zomermode van dit jaar toonde Vroom en Dreesmann te Leiden ons gisteren. De stemming was zoals al tijd weer gezellig; toch kregen wij de indruk, dat de meeste dames hun zo- mergarderobe wellioht al in orde heb ben, wans overigens heel begrijpelijk is me: dit prachtige voorjaar. Wij za gen nog van alles wa* Dusters in ver schillende pasteltinten vp nylon, c'"e theel practisch zijn op reis en /oor de vakantie. Ze kreuken niet en zijn ge makkelijk te wassen en snel droog. Voorts japonnetjes van -tructuurweef- sels, bloussacs'.offen. innen en katoen, alle eenvoudig van model, meestal met wijde rok, een enkele maal met grote kraag of bijpassend hoofddoek je; mantels van langharige stof en linnen, regenmantels in frisse tinten van popeline en jacquard, een strand- ensemble van badstof imprime be staande uit broekje en jasje met slui ting achter; 'n tennispakje waarvan het rokje plooihoudend is en waar over een blauwe blazer werd gedra gen. Tenslotte nog enkele korte avondjapon van satin di chesse, en van kant met ingeweven lurexdrai 1, wat een dergelijk ja: onnetje een extra feestelijk cachet geeft. Natuur lijk ontbrak ook het traditionele bruidstoilet niet, het was van kant vervaardigd en ook ditmaal weer kort, de sluier was van voren gegar neerd met rose strik en bloemen. Het applaus aan het eind van de show was allereerst bestemd voor de vier mannequins, die vlot en daarom op zeer prettige wijze de modellen ge toond hebben; Tevens een bewijs dat alle dames tevreden en mischien met een beetje kooplust, huiswaarts keer den. E. M. B.—E. LEIDERDORP Zwemvereniging „De Does" Gis- teravond vergaderde de Zwemvere- j niging De Does in het Dorpshuis waar na het welkom van de voorzit ter, de heer v. d. Horst, de heer v. d. Reijden een toelichting gaf over de oprichting van „De kleine Does" Deze vereniging beoogt het zwemmen in wedstrijdverband dat tot nog toe niet gebeurde daar de bestaande zwemvereniging uitsluitend de ex ploitatie van het bad beheerd. De kleine Does heeft nu reeds 46 le den, waaronder vele jongeren. De trainingsavonden zyn dinsdag en donderdag na 8 uur. Er wordt een medische sportkeuring ingesteld om te waken tegen overtraining. Er is reeds met een zevental ingeschre ven voor de competitie van de K.N. Z.B. De opening vindt plaats op 16 mei. Er zullen dit jaar weer school- wedstrljden worden gehouden ter wijl de algemene wedstrijden in au gustus plaats vinden. Verwacht wordt dat dit jaar een Finse ploeg een polo-wedstrijd komt spelen en een schoonzwemploeg uit Amsterdam zal uitgenodigd worden voor demon straties. Het jaarverslag van de secretaris was zeer optimistisch gezien de gun stige resultaten. De penningmeester meldde een batig saldo van 4118.15 dat gestort is in een reservefonds voor uitbrei ding van een 50 m bad. Hierover zal hedenavond in de raad een beslissing worden genomen. De aftredende bestuursleden, mevr. Bakema en mevr. De Koning wer den bij acclamatie herkozen. Ere-benoemlng Tijdens het con gres van de Bond van Politieambte naren tot Bescherming van dieren dat 22 en 23 april te Hilversum werd gehouden, is de heer E. Kronenburg alhier, lid van het Hoofdbestuur in verband met zijn ontslag uit de ac tieve politiedienst, benoemd tot Lid van Verdienste als blijk van waar dering voor het werk dat door hem ir het belang van de bond is ver richt. Hij maakte sedert 1935 deel uit van het hoofdbestuur. VOORSCHOTEN OP KONINGINNEDAG EEN GEZELLIGE DRUKTE IN VOORSCHOTEN De Koningin Wilhelmina-verenii ging te Voorschoten heeft haar pro gramma voor de viering van Konin- ginnedag-1959 gereed. De feestelijk heden worden ingezet met een taptoe op de vooravond van Koninginnedag, waaraan zal worden meegewerkt door de beide plaatselijke harmonie- verenigingen en de Landelijke Rij - vereniging „Koningin EmmaIn de stoet zullen meelopen leden van le sportverenigingen, padvinders en ver kenners. De taptoe begint om 19.45 uur en start vanaf de Voorstraat. Op initiatief van de schaakvereniging Voorschoten zal er ook een Oranje- schaakwedstrijd plaats vinden op deze avond en wel in het Jeu 'dhuis naast de Gereformeerde kerk. Zowel ge- oefenden als beginners kunnen hier aan deelnemen. Er wordt gespeeld ir. 3 klassen en voor iedere klasse zjjn prijzen beschikbaar. Omdat het voor de vereniging een jubileumjaar is in verband met het feit. dat Koningin Juliana dit jaar 50 jaar wordt, staat er ook een groot avondfeest op het programma, te houden in het Cultu reel Centrum. Dit feest begint om half nege... Artisten van naam verle nen hun medewerking. De voorver koop van kaarten begint op maandag 27 april in het Wapen van Voorscho ten van 's avonds 7 tot 3 uur. Koninginnedag-zelf wordt geopend met een reveille vanaf de toren om 8 uur v.m. Om 8.45 begint de grote kinderoptocht, waaraan een wedstrijd is verbonden. Iedere school zal een spreekwoord uitbeelden en de kij kers kunnen nu een formulier invul len en daarop het spreekwoord ver melden. Aan deze kijkwedstrijd zijn mooje prijzen verbonden. Na de op tocht zal de burgemeester als verte genwoordiger van de Koningin, een zanghulde gebracht worden in het Burg. Berkhoutpark. Voor de leerlin gen van de eerste vier klassen van de lagere school zijn er daarna kinder- w spelen op de speelweide aan de Pr. ene auto na de ander. En de inzitten- Margrietlaan. De leerlingen van de den zetten stuk voor stuk koers naar 5e, 6e en 7e klassen worden getrac- de kwekerij van de fa. Van Maris, teerd op een gezellige film in hetMen bekeek de tulpen critisch, maak- M.O.C. Vanzelfsprekend tracteert dete aantekeningen en wachtte vervol- K.W.V. ook dit jaar alle kinderen. gens op de dingen die komen zou- Een puzzlerit voor wielrijders met den. Want daar zou men een groene een toeristisch karakter start 's mor- I veiling gaan houden En als de kwe- gens om half tien vanaf het Wapen kers de noteringen van deze veiling van Voorschoten. Om half twee is er ais maatstaf mogen nemen voor het een betroywbaarheidsrit voor auto's, verloop van de handel in het a.s. zq.- kleine bestelauto's en motorrijwie- j merseizoen, dan mogen ze zich in de len. Deze rit wordt georganiseerd i handen wrijven. Want er werden door de Voorschotense Automobiel zeer optimistische prijzen besteed. Lezing door C. P.J. Paardekooper Een dezer dagen hield de heer C. P. J. Paardekoper uit Zoeterwoude voor de Commissie van Volkenkunde van de vereniging Oud-Leiden een causerie over „Volksleven in Zoeter woude in de vorige eeuw". In zijn inleiding wees spr. er op, dat het de bewoner van een dorp moeilijk valt, zelf het eigene daar te ontdekken. (Dat hem dit voortref felijk gelukt is, bewees het vervolg van zijn voordracht). Hij was dank baar, dat de vereniging Oud-Leiden hem nu heeft gedwongen alles op te schrijven, zodat het bewaard blijft. Als eerste onderwerp behandelde de heer Paardekoper de sieraden. Hij had van de heer J. P. J. M. Dties- sen, directeur van de Leidse Goud en Zilverhandel Van Rossum du Chattel en Driessen, een aantal prachtige sieraden meegekregen uit diens verzameling, een „kappestel", spelden, een ketting. Iedere boeren dochter, die 18 jaar werd, kreeg zo'n kappestel, dat van 18-karaats-goud was en wel 1300.kostte. Later kreeg zij er armbanden enz. bij. De jongens kregen een gouden horloge en gouden ringen in de oren. De gou den kap werd ook wel eens gemaakt van dukatengoud. De Zoeterwouders deden veel aan familiebezoek: zij vroegen elkaar op een „half-elfie", een „half-viertje" of een „half-zeventje". Terwijl de vrou wen babbelden, gingen de mannen „bouwen", d.w.z. het vee bekijken. Bij een geboorte kwam de familie op „suikerdebollenfeest" Uitvoerig en met veel humoristi sche bijzonderheden behandelde spr. het huwelijksaanzoek en de vrijage. Werd een kermisvrijage serieus, dan gaf de vrijer een suikerkoek aan zijn meisje. Kreeg hij echter op het eerst volgende bezoek een korstje van een koek aangeboden, dan was hij afge wezen. De jeugd haalde allerlei grappen en baldadigheden uit: zo hebben sterke jongelui een complete boeren wagen op het dak van de scheep- makerij gezet. De heer Paardekoper vertelde nog tal van aardige bijzonderheden, op een zo levendige, onderhoudende wijze, dat de aanwezigen er zeer van genoten. ZOETERWOUDE (Dorp) Par. H. Kruisverheffing. Mor genochtend worden alle kabouters, welpen, gidsen en verkenners om 7 uur in de H. Mis verwacht ter gele genheid van de verjaardag van aal moezenier S. van Beurden. Denk om je uniform! Sociëteit en de Vereniging voor Vei lig Verkeer. Beginpunt de Krimkade. De puzlerit voor bromfietsen begint eveneens om half twee. Dit wordt een oriënteringsrit £n er wordt ge start vanaf net Oranjeplein. Iets nieuws voor Voorschoten is de grote Jeugdbrandweerwedstrijd, die 's mid dags gegeven wordt op het terrein Adegeest. Per school worden 2 ploe gen gevormd, die nu elkaar moeten bekampen in behendigheid. Het gaat hier om medailles en individuele prij zen. Als wedstrijdleider fungeert de heer D. IJperlaan. Na afloop van de jeugdwedstrijd zal de vrijwillige brandweer een slotstuk verzorgen. Maar er komt nog meer bij. Er komt op dit terrein nog een ballonnenwed strijd. Alle kinderen ontvangen een ballon met een speciale opdruk Deze ballons worden opgelaten op een af gesproken teken Verder zal er volop muziek zijn op dit feestterrein. Om half vijf 's middags begint op het sportpark de plaatselijke derby tus sen Rouwkoop en S.V.L.V. De Voor straat komt weer vol te staan met attracties. Het zal de gehele dag weer een gezellige drukte zijn in Voor schoten. ZOETERMEER Geslaagd. Aan de Landbouw hogeschool te Wageningen is geslaagd voor het kandidaatsexamen land- bouwhuishoudkunde de heer J. Zon neveld alhier. De veiling-directeur maakte eerst Op de Kenemerbeekweg in Hille- de condities bekend, verzocht de le- gom parkeerde men gistermiddag de den van het illustre gilde niet in de paden te lopen en zei toen: „Nou Piet, we beginnen met 1 tot 5": Daarmee bedoelde hij dat afslager P. v. d. Voort zijn gang mocht gaan. In het begin leek het er op alsof men alleen was gekomen om de befaamde kat uit de even bekende boom te kijken en dat het woord kooplust nog uit gevonden moest worden. Maar de schijn bedroog. De kooplust was wel degelijk aanwezig en toen de eerste bedden waren „ingezet", zoals dat sierlijk heet, toen bleek, dat al vrij gauw ook. Als men in aanmerking neemt dat het gewas goed zonder meer stond, dan mag men 68 voor een bed Marechal Niel van drie roe stellig een beste prijs noemen, 85, voor Goya ook en 76,voor Electra niet minder. De bekende triumftulp Prinses Bea trix ging van de hand voor 50,— per bed, maar deze waren hier slechts twee en een half roe lang. Dezelfde maat hadden ook de bedden met Mon Trésor en de rode, geel-gerande Grand Due, die resp 85,— en f 65,— per bed noteerden. Smiling Queen ging van de hand voor 65,— per bed van drie roe, Orange Wonder kwam zelfs nog aan J 90,— per bed en Bellona aan 92, De stokoude dubbele vroege tulpen Tournesol en El Toreador vonden ko pers voor resp. 55,- en 65,— per bed, terwijl de gewilde Couleur Car dinal werd verkocht voor 80,per bed. Naast tulpen waren er ook nog ruim vijftig bedden crocussen. In hoofdzaak de blauwe Remembrance, die 26,- per bed deed. Zo zette het seiboen voor de kwe kers zeer goed in, maar of de expor teurs bij het vernemen van zulke prij zen van pleizier de vlag zullen uit steken, mag men met recht betwijfe len! Wat lezers schrijven GRONDKWESTIE WONINGBOUW AAN DE MARINUS POSTSTRAAT TE VALKENBURG Valkenburg, 24 april De voorzitter van het College B. en W. had wel een gemakkelijke taak. Hij kon het zo gunstig mogelijk uitleggen zonder dat de tegenpartij aanwezig was. W(j vragen, welke leden van de ge meenteraad hebben de moed nu te verzoeken de tegenpartij, de heren van het Bureau voor Onteigening en Pachtzaken en de z.g.n. Buitenstaan der de gelegenheid te geven ook een verklaring af te leggen? Maar dan in het bijzijn van de pers. Vele onjuistheden, verklaard door de voorzitter, zouden dan velen tot ander inzicht brengen. De buitenstaander, G. C. BOL. Volgens te Rome verschijnende bladen is maandag een brok ijs van naar schatting enkele tientallen ki lo's, dat waarschijnlijk van de romp of de vleugels van een vliegtuig, op grote hoogte was gevallen, in een buitenwijk van Rome terechtgeko men. Het stuk ijs viel in een boom naast een benzinestation De houder hiervan noemde het een wonder, dat hij het er levend van af had gebracht Volgens het Britse blad „Daily Mail" heeft de Tsjecho-Slowaakse po litie een uitgebreide organisatie van anti-communistisch verzet, die zelfs tot in de regering zou zijn doorge drongen, opgerold. In Praag, Brno, Bratislawa en el ders zouden honderden verdachten zijn gearresteerd en er zouden 29 clandestiene drukkerijen en duizen den pamflett-n in beslag zijn geno men. De markiezin van Londonderry is donderdag in de leeftijd van 79 jaar op het kasteel van Mount Ste wart bij Belfast in Nooro-Ierland overleden. De markiezin was bekend om haar eigenaardigheden. In haar jeugd liet zij de figuren van haa' wapenschild op haar benen tato^ë- WJ ren. Zij gaf steun aan verschillende ontginning van deze olievelden, feministische organisatie! en was in -- - de eerste wereldoorlog de bezielende kracht van het vrouwelijk hulpcorps van het leger. President Eisenhower heeft donder dag de oud-minister van buitenland se zaken, Dulles, benoemd tot zijn speciale adviseur voor buitenlandse zaken. In het Waiter Reed hospitaal werd Dulles in zijn nieuwe functie of ficieel beëdigd. Eisenhower en enige familieleden woonden deze plechtig heid bij. Hagerty, de voorlichtingsman van het Witte Huis, zei, dat de rang van Dulles gelijk staat met die van een minister. Zijn salaris zal 20.000 dol lar per jaar zijn. Er is kritiek op Eisenhower uitge oefend in verband met de manier waarop hij Herter heeft ontvangen in diens nieuwe functie. Bij de be ëdiging van deze minister sprak de president slechts formele gelegen heidswoorden, zo oordelen verschei dene Amerikaanse kranten, die wei nig hadden van de hartelijkheid die h;j gewoonlijk ten toon spreidt bij dergelijke gebeurtenissen. Chroesjtsjef en zijn dokter Premier Chrocsjtsjef van de Sow- jet-Unie zou aan ernstige bloedsom loopstoringen en flauwteaanvallen lijden. Dit bericht een Westduits blad. De "storingen in de bloedsomloop hebben reeds viermaal de laatste twee maanden geleid tot aanvallen van flauwten, en artsen achten de moge lijkheid van een gezwel in de hersens niet uitgesloten. Zij hebben Chroesjt sjef voorgeschreven zich te onthou den van alcohol, maar de premier trekt zich er niet veel van aan. Chroesjtsjef die 110 kg weegt, heeft bovendien geweigerd een ver mageringskuur te ondergaan. „Dat is alleen iets voor mensen, die zwaar der wegen dan 120 kg", aldus de Rus sische leider. De uit honderden mannen bestaan de politiemacht die in New York be last is met de bescherming van Fidel Castro, is gisteren aanzienlijk uitge breid nadat medewerkers van de Cu baanse premier de politie hadden doen weten dat er plannen bestaan om een aanslag op Fidel Castro te plegen. Fidel Castro zelf heeft naar aanlei ding van de stroom van berichten over op handen zynde aanslagen tot dusver de schouders opgehaald. ,Ik geloof er niets van", was z^jn com Aetherklanken ZATERDAG. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Gevar. progr. 21.15 Luipaard op schoot, doc. film. 21.4022.35 Quiz. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Koorzang. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Idem. 14.10 Amateursprogr. 14.45 Voor de jeugd. 15.15 Gregoriaan se zang. 15.45 Gram 16.00 Rep. Interl. Hockey-wedstr. Engeland -Nederland te Londen. 16.40 Lichte muz. 17.00 En gelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Filmmuz. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 Knderkoor. 18.45 Van klanten en wanten weten, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Licht baken, caus. 19.40 Omr.ork en solist. 20.25 Gram. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Gram. 22.05 Amus.-muz. 22.35 Wij lui den de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA- 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en uw gezin, caus. 9.00 Gym. mentaar. „Ik doe er geen oog minder om dicht" geschakeld, caus. 10.05 Morgenwij- In honderden anonieme telefoontjes ?'n® ^ARA: 10 20 Voor de vrouw. 110.45 Cabaret. 11.15 Buitenl. overz. 11.30 Kleine harp en spinet. 11.50 Rep. v. h. Tweejaarlijks Bondscongres v. d. Vrouwenbond v. d P. v. d A. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportprogr. 14.05 Voor de ieugd 14.40 Harmonie- ork. 15.05 Van de wieg tot het graf. 15.20 Omr -ork. 16.05 Dubbelkwartet. 16.20 Boekenwijsheid 16.40 Kinder koor. 17.00 Nieuwe gram. 17.30 Week- journ. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muziekkiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 In Bijbel- land, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA. 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best? sketch. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Hammondorgel en zang. 22.0 Gram. 22.15 Concertork. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Opsporing verzocht. brieven is de laatste dagen in New York met een aanslag op Fidel Castro gedreigd. Onder de ijskap van de noordpool, op Canadees grondgebied en op een afstand van ongeveer 200 kilometer van de pool zelf moeten enorme olie velden liggen. Sinds de Amerikaanse atoom-on derzeeër onder de ijskap is doorge varen, is er grote belangstelling ont staan in Amerika en Canada voor de Men zocht tot nu toe naar een ge schikt vervoermiddel voor de olie, die men hier kan winnen. De oplos sing is: de onderzee-tanker. door Bart In 'I Hout 9) „Dat moet je zelf weten", zei tan te Emmelie bits. „Ten slotte is het mijn neef niet". „Wat doet het er nu toe, wiens neef het is?" ^Veel Brogus. Heel veel." Oom Brogus haalde de schouders op en zocht in z'n vestjeszak naar z'n tandenstoker. „Brogus, ga alsjeblieft vanavond niet in je kiezen zitten peuteren!", was tante Emmelie hem al voor. „Denk om m'n migraine." „Wat heeft dat er nu mee te ma ken?", waagde oom Brogus het te gen te sputteren. „BrogusTante Emmelie keek hem kwaad aan. „Je laat het of ik ga meteen naar bed en ik laat je alleen met die lui zitten." Dit dreigement was voldoende voor oom Brogus om haastig te zeggen: „Ja ja, stil maar. Je ziet toch wel, dat ik het niet doe?" Het dessert verliep in stilte en de ze stilte werd nauwelijks meer ver- 'AAN DE VECHT broken in de tijd, die nog restte, voordat de gasten zouden komen. Het was nu duidelijk, dat Bert niet kwam, dat hij was gedeserteerd. Ja, minder was het zeker niet voor oom Brogus. Hij zou het hem inpeperen., daar kon hij van op aan. Maar, be halve aan wraak, moest hij ook aan de gasten denken, die zo dadelijk zouden komen. Tegen hen kon hij niet zeggen, dat zijn neef was ge deserteerd. Tegen hen moest hij als excuus aanvoerenja wat? Dat Bert plotseling verkouden was ge wordenZouden ze dat geloven? Stipt om acht uur kwamen de gas ten. Oom Brogus ging hen reeds in de vestibule tegemoet. ,-Ah, mon vieux", zei hij, terwijl hij de heer Bergman de hand drukte. De heer Bergman stak bijna twee hoofden bo ven oom Brogus uit, hij was breed geschouderd en gul-joviaal in zijn praten en doen. „Ah, Hors-le", zei hij amicaal, „hoe gaat het? 7e ziet er patent uit, kerel. Mag ik je even aan m'n vrouw voorstellen?" Oom Brogus knikte, een beetje pijnlijk. De heer Bergman had zijn hand bijna vermorzeld. l?Dag me vrouw", zei hij en drukte de echt genote van zijn concurrent de hand. Mevrouw Bergman was een bijna even flinke verschijning als haar echtgenoot, zij maakte de indruk van een vrouw te zijn, van wie men er niet snel in slaagt te weten wat zij wel van je denkt. „Dag meneer Van der Horst", zei ze glimlachend en haar handgreep evenaarde die van haar echtgenoot in kracht en sterkte. „Zeg maar gewoon Horsie", zei de heer Bergman vrolijk. En hij lachte diep en sonooi, als een nijlpaard, dat snuivend aan de oppervlakte komt. Oom Brogus glimlachte, een beet je vaag. De gulle, allesoverstromende jovialiteit van Bergman was voor hem nog steeds een probleem, dat hij niet goed wist te benaderen. Was het écht gemeend of een overdonde- ringspolitiok, waarmee hij z'n tegen stander schaakmat wilde zetten? Oom Brogus wist het niet en daar om nam hij een afwachtende houding aan. Als Bergman al te uitbundig werd, deed hij als een slak en kroop hij voorzichtig in z'n huisje. Oom Brogus keek de vestibule rond, alsof hij nog iemand zocht. „M'n parapluie heb ik thuis gela ten....", schuddelachte Bergman. „Je dochterzei oom Brogus, „Is je dochter niet meegekomen?" „Ehneezei Bergman. „M'n dochter laat zich verontschul digen, meneer Van der Horst", mevrouw Bergman. „Ze voelde zich niet lekker. Waarschijnlijk heeft ze kou gevat." „Wel", zei oom Brogus en ean vaag verontschuldiging-vragend glim lachje speelde om z'n mond, „dat is toevallig. Mijn neef laat zich ook verontschuldigen." „Ook kou gevat?", viel Bergman hem lachend in de rede. Oom Brogus keek z'n concurrent, met een snelle onderzoekende blik aan. „Ja", zei hij, „met roeien. Je weet, hoe dat gaat. Na afloop zijn ze be- zweet en staan ze op de tocht." „Ik weet het", zei Bergman, „ik heb zelf vroeger ook geroeid." Oom Brogus vroeg zich af of Berg man hem geloofde. Zelf was hij er niet zeker van of mevrouw Bergman hem de waarheid verteld had. HOOFDSTUK V Het meisje in de trein Het was druk op het station, de volgende morgen om half elf, toen Bert er in gezelschap van Ollie aan kwam, om de trein naar Utrecht te nemen en vandaar met een boemel treintje verder te gaan naar Nergens- huizen a. d. Vecht. Bert was de vorige avond met Ol lie overeengekomen, dat hij zijn aan bod, om naar zijn bezitting aan de Vecht te gaan zou aannemen. Het afscheid hadden zij vrolijk gevierd, behoudens een klein incident, dat ik misschien terloops even kan ver tellen. In de loop van de avond waren zij verzeild geraakt in de dancing „Broadway", waar „the jolly fellows from Cuba", de vrolijke jongens uit Cuba, opwekkende danswijsjes speel den. Onder de invloed van de vrolij ke stemming had Bert zich ertoe la ten verleiden de dansvloer te betre den. Bert was geen dienaar van Ter psichore. Hij was een geducht sports man, hij was de beste roeier van zijn club, maa wij hebben allen onze grenzen en Bert vormde geen uitzon dering op de regel. Hij was geen goed danseur, hij danste te energiek. Bert danste als een estafetteloper, die z(jn stokje c.q. zijn partnerin, zo gauw mogelijk aan een ander over moet geven. Enfin, om tot het ogenblik terug te keren, dat Bert de dansvloer van Broadway betrad: hij zette er meteen een vaart achter, die zijn Partnerin ternauwernood vermocht bij te houden. Bert stevende ieder een op de dansvloer voorbij en het was duidelijk te voorzien, dat het scheepke ergens moest stranden. Na enkele „aanvaringen", die nog rnet een sisser afliepen, enterde Bert een jonkman, die met recht zijn tegen voeter genoemd kon worden. Deze jonkman danste met een overgave, een studie waardig. Hij beschreef cirkels en driehoeken met wiskun stige zuiverheid. Voor deze jonkman was het dansen een kwestie van ijn of niet zijn" en daarom was hij tot in het diepst van zijn ziel beledigd toen Bert met de kracht van een locomotief tegen hem optornde. De jonkman bleef plotseling steken in de „quadratuur van de circul", strui kelde, schopte zijn partnerin, die zich met gesloten ogen aan de verruk king oveigaf, tegen de schenen, kort om: het was voor de jonkman meer dan een ongelukje en daarom zei hij tegen Bert: „Kijk uit je ogen, sukkel!" Bert, die reeds zijn vriendelijkste glimlach had laten zien, bleef met een ruk staan. Bert was een goed aardige jongeman en hij gunde de jonkman de liefde van Terpsichore, zonder een glimp van afgunst. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10