Levensonderhoud iets goedkoper Koningin bezocht jubilerende U.V.S.V. Een onbekende 17-jarige jongen verbrandde levend in kombuis DONDERDAG 23 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Ben felle binnenbrand aan boord van de coaster „Jenjo" uit Groningen heeft aan een 17-jarige tot-nu-toe onbekende het leven gekost. Niemand kende zijn naam, daar hij zich gisteren pas gemeld had. Het schip lag ge meerd bij Van Hoekens Houthandel aan De Waard te Leiden en loste hout, dat werd aangevoerd uit Gefle (Zweden). Om vijf uur vanmorgen werd de 26-jarige matroos Wessel Hoven uit Sappemeer gewekt door het geluid van knetterende vlammen. Hij ging op onderzoek uit en ontdekte, dat er brand was in de boven de hutten gelegen kombuis. Hier stond een brandende oliekachel, die het vuur veroorzaakt moet hebben. jong is, om een volle gage te ver dienen. „Noem me maar ,Jaan" zei hij tot de matrozen van de coaster. Men meende, dat hij uit Friesland kwam, maar ook daarover bestond -geen zekerheid. De kapitein van het schip, de heer A. Koster uit Hooge- veen, was nog niet aan boord, hij zou vandaag naar Leiden reizen, waarna het schip zaterdag het ruime sop zou kiezen. Hij alleen kan be kend maken hoe de naam van de jongen luidt, want ook onderzoek van kleding en koffers leverde geen resultaat op. Vandaag zou de onbekende bij de scheepvaartvereniging Zuid in Rot terdam zijn monsterboekje krijgen. Hij logeerde dus aan boord van het schip, zonder nog deel uit te maken van de bemanning, zoals dat wel f Hij waarschuwde zijn broer, de 18- jarige Martinus Hoven en de „nieuwkomer" en samqp trachtten zij, via de trap en de daarachter ge legen kombuis de buitenlucht te be reiken. Martinus Hoven slaagde hierin het eerst, maar toen hij de deur openwierp, laaiden de vlam men in de kleine ruimte hoog op, met het gevolg, dat Wessel nog juist het gangboord kon bereiken, maar enige brandwonden aan hoofd en hand kreeg. Geen kans meer. Voor de derde bestond er geen en kele kans meer nog via de kombuis aan het vuur te ontkomen. Wessel Hoven waarschuwde hem daarom naar de hutten terug te keren. Er was n.l. nog een andere deur, die van daar naar buiten leidde. Onbe kendheid met dit schip is de jonge matroos noodlottig geworden, want hij snelde in zijn wanhoop door de vlammen, gleed uit over de gladde olie en verbrandde. In enige ogen blikken tijds was hij geheel ver koold. De twee Hovens hebben nog geprobeerd hem te redden met een pikhaak. De brandweer was om ongeveer half zes met groot materiaal ter plaatse. Men maakte gebruik van een sloep om het vuur van de kant van de Rijn te bestrijden en met twee nevelspuiten slaagde men er al spoedig in het vuur te blussen. Het vertrek brandde geheel uit, maar voor verspreiding van het vuur be stond weinig kans, omdat het schip geheel in staal is uitgevoerd. De verkoolde resten van het slachtoffer werden door de politie naar de afde ling pathologie van het Ac. Zieken huis overgebracht, „Noem me maar Jaan". De „onbekende" heejt zich gister middag aan boord aangemeld; hij zou meevaren als „matroos onder de gage" d.w.z. als matroos, die nog te De 26-jarige Wessel Hoven, die staat naast een vertegenwoordiger van de markt- en havendienst te Leiden, was geheel overstuur. Het bange avontuur was voor hem en zijn broer nog goed afgelopen. Slechts verband aan zijn linkerhand herinnerde aan het drama van derige onbekende juist niet meer kon vroege morgen. I bereiken. De coaster „Jenjo" voor Van Hoekens houthandel aan de Rijn achter de Zijl singel. De brandweer heeft zojuist net vuur in de kombuis geblust. In het midden de deur, die de 17-jarige Jan de Boer juist niet meer kon halen. meer het geval is aan boord van schepen binnengaats. De „Jenjo" vervoerde een lading hout bestemd voor Gebr. Van Hoe ken, welke vracht een totale waarde heeft van 90.000 gulden. Vanmorgen werd bekend, dat het slachtoffer is de 17-jarige Jan de Boer, afkomstig uit Workum. Jhr. C. J. A. de Ranitz, burge meester van Utrecht, heeft namens de Surinaamse regering de uitnodi ging ontvangen met zijn echtgenote de toernee van de Utrechtse be roepsvoetbalclub Elinkwijk door Su riname in juli a.s. mee te maken. De burgemeester heeft deze uitnodiging in principe aanvaard. De gemeente-ambtenaren van Ge leen, ruim 30.000 zielen tellende, Limburgse gemeente, zullen in de toekomst een vijfdaagse werkweek krijgen. Dit is tijdens de dinsdag avond gehouden raadszitting beslo ten. Op zaterdag zal niet meer gewerkt worden. De helft van de zaterdagse uren zal worden ingehaald op vrij dagavond tussen zeven uur en kwart over negen. De overige dagen zul len de ambtenaren ongeveer een kwartier langer moeten werken. Het college van Geleen verklaar de tijdens de behandeling van het voorstel, dat aan het invoeren van de vijfdaagse werkweek voor het ge- meentepersoneel vele voordelen zijn verbonden. Een hiervan is, dat het gemeentehuis een dag van de week ook buiten de normale werktijden van de overige inwoners is geopend waardoor het opnemen van extra verlof voor bezoeken aan het ge meentehuis niet meer nodig zal zijn. Nader vernemen wij nog, dat ook het gemeentebestuur van Schaesberg, een gemeente van ruim 30.000 in woners, een soortgelijke werkweek voor haar ambtenaren voorbereidt. Enkele kleinere gemeenten in den lande zijn ertoe overgegaan, de se cretarieën des zaterdags te sluiten en daartegenover deze kantoren een avond in de week open te stellen. Het doel hiervan is tweeledig, nl. een werkweek van 5 dagen te be reiken, zonder het aantal werkuren practisch te verminderen en het pu bliek, dat overdag bezet is in de ge legenheid te stellen, des avonds van de secretarieën gebruik te maken. Het landelijk prijsindexcijfer van het levenonderhoud, zoals dat maan delijks door het centraal bureau voor de statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, is van midden febru ari tot midden maart 1959 met één punt gedaald. Het indexcijfer inclu sief AOW daalde van 122 tot 121 en het indexcijfer exclusief AOW van 117 tot 116. Deze daling werd vrijwel uitslui tend veroorzaakt door een daling van het indexcijfer voor groenten en van het indexcijfer voor kleding. Deze laatste daling houdt verband met de overschakeling van winter- op zomer kleding. De zomerkleding is nl. ten opzichte van 1951 sterker gedaald dan de winterkleding. Dicht bij de plaats des onheils. Ge heel links de gebroeders Hoven, ach ter de brandweer, gaat de deur van de kombuis verborgen, die de 17-ja- Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN (Advertentie.) De Britse ballerina Margot Fonteyn is woensdag uit Panama te Miami aangekomen en vandaar doorgereisd naar New York. Margot Fonteyn werd maandagavond in Panama gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan revolutionaire activiteiten van haar echtgenoot Roberto Arias. Dinsdag werd zij weer vrijgelaten en op het vliegveld van Tocumen in Panama uitgeleide gedaan door de Panamese minister van justitie. Stralend stapte Margot Fonteyn te Miami uit het vliegtuig. 'k Zat verdiept in de voetbalverslagen. Toen plots'ling een vriend mij kwam vragen: „Hoe staat TIP genoteerd?" Ik zei: „Hoog gewaardeerd, TIP van BOOTZ is nog steeds ongeslagen!" Inz. Hr. S. A., Den /■s, Haag ontv. 1 fl. TIP (Hf -f 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. H Eg? Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz A'dam. 'n TIP VAN BOOTZ Ondernemingsraden in de vieeswareninduslrie In het grootste deel van de 123 Nederlandse ondernemingen op het gebied van de vle'eswarenindustrie bestaat momenteel 'n ondernemings raad. Dit blijkt uit een verslag over 1958 van de commissie ondernemings raden van het bedrijfschap voor de vleeswarenindustrie. De rapporteur van de commissie vermeldde echter, dat men de in druk heeft dat aan het werkelijk functioneren van de ondernemings raden in sommige bedrijven nog wel het een en ander ontbreekt. Centrale verwarming van volkswoningen f 280.- per jaar? Mits aan bepaalde voorwaarden voldaan wordt, moet het mogelijk zijn volkswoningen in de middelgrote en grote gemeenten te voorzien van H.M. de Koningin heeft gisteravond in de Utrechtse schouwburg de gala voorstelling bijgewoond van de „Wonderbaarlijke Schoenlappers- vrouw", een toneelstuk van Garcia Lorca, dat gebracht werd ter gelegen heid van het twaalfde lustrum van de Utrechtse Vrouwelijke Studenten vereniging. Tijdens de pauze werden de leden van het bestuur en van de lustrum commissie van de jubilerende studen tenvereniging aan de koningin voor gesteld, evenals de regisseur, de heer Joh. Greter, en enkele leden van de toneelvereniging van de U. V. S. V. een centrale verwarming, waarbij de kosten van verwarming niet hoger dan 260 tot 280 per woning per jaar zullen zijn. Dit blijkt uit een stu die van het Ned. Economisch Instituut over „de economische en sociale as pecten van de verwarming van de volkswoning". De complexgrootte en de wijkop- bouw zullen volgens de samenstellers van de stdie, de heren A. de Klei en L. H. Klaassen, aan bepaalde voor waarden moeien voldoen. Als dit pro ject verwezenlijkt zou kunnen wor den, zou ongeveer 22 tot 31 procent van de bewoners van volkswoningen nu reeds voordeliger uit zijn met een centraal verwarmde woning. Bij een enquête bleek 77 procent.van de be woners van blok- en etagewoningen centrale blokverwaxming te prefere - ren. Een groot deel van hen bleek be reid voor centrale verwarming méér te betalen. (Ruim 60 procent méér dan 280). Drama aan boord van coaster te Leiden Margot Fonteyn weer uit de bak Vrije zaterdag voor Geleense ambtenaren FEDERATIE VAN KATH. BEJAARDENBONDEN 45000 LEDEN De bij de Federatie van Katholieke Diocesane Bonden van Bejaarden en Gepensioneerden aangesloten organi saties tellen op het ogenblik 45.000 leden. Dit deelde de voorzitter van de federatie, de heer Th. Steinmetz, woensdagmorgen te Utrecht mede. De katholieke federatie is aange sloten bij de Nederlandse federatie van bejaardenorganisaties, en zij neemt deel aan werkgroepen die zich bezighouden met het maatschappelijk werk, het ruimte- en woningvraag- j stuk en de arbeid voor bejaarden. I De geestelijk ^dviseur van de kath. federatie, pater A. van Dieren O.P., j verklaarde, dat het merendeel van de leden vroeger tot de werknemers be hoorde. Hij wees erop, dat midden standers vaak veel langer aan het werk blijven en zich niet zo gemak kelijk aansluiten bij een bejaarden- vereniging. Aan de Stationsweg te Leiden werd gisteren door de N. V. „Het Motorhuis" een nieuwe showroom geopend.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7