BevolkiiipÉizoi!l(i)pï.B.C. enige kamermeisjes Gouden Jacobsstaf voor Hopman Buis Scherp Drink wijn Zuster Miriam (Hogewoerd) vierde haar zilveren professiefeest DONDERDAG 23 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 PLECHTIGHEID OP „ST. JORlSDAG" Alle padvinders en verkenners van Leiden hebben vanmorgen op de ro tonde van de Burcht gezamenlijk de viering van het St. Jorisfeest ingezet. Deze bijeenkomst kreeg een bijzon der karakter door de huldiging van hopman A. Buis, van de verkenners der r.k. jeugdbeweging, die op grond van aijn grote verdiensten, geduren de 25 jaar aan de verkennerij bewe zen, werd onderscheiden met de gou den St. Jacobsstaf. Voor de katholieke verkenners, die dit jaar de organisatorien waren van de bijeenkomst, was de dag reeds be gonnen met een H. Mis in de Harte- brugkerk, opgedragen door de dis trictsaalmoezenier, pater F. Lemmens. Op de Burcht werd na de vlaggen- parade een welkomstwoord gespro ken door commissaris J. Cornelisse van de N.P.V., die sprak over de be tekenis van het verkennen, waarbij men allereerst de draak van het' eigen kwaad blijmoedig bestrijdt. 1 De diocesaan commissaris, de heer J. Boudens, deed hierna de verras sende mededeling dat het hoofdkwar-i tier van de verkennerij de verdien- J sten van de heer A. Buis, als verken-1 ner en later als leider, wilde belonen met de Gouden Jacobsstaf. De Jacobsstaf was het instrument] waarmee in vroeger dagen de zee lieden de juiste koers uitzetten. Ja renlang heeft hopman Buis deze juiste koers voor de beweging be paald. Mevrouw Buis werd een grote rui ker bloemen aangeboden. Na de korte plechtigheid hieven de verzamelde verkenners en welpen een speciale yell aan. De bijeenkomst werd besloten met een kort woord door de onderscheiden hopman en het zingen van het „Hoort zegt het voort" werd deze ochtendlijke bij eenkomst besloten. Hedenavond is er voor elke groep afzonderlijk een kampvuur, waarbij een bijzondere boodschap van hetj hoofdkwartier wordt voorgelezen en' de jongens hun verkennersbelofte I hernieuwen. Voorlichtingsavond Anti-Atoombom-Actie Bakkers van Leiden gaan weer proberen vakantieregeling ie treffen Om te komen tot een aanvaardbare vacanteregeling, aangepast aan de rechtvaardige eisen van diverse groe peringen, heeft de Leidse Bedrijfs- commissie de stedelijke grote en klei ne bakkers bijeengeroepen in Het Gulden Vlies. In genoemde commis sie zijn vertegenwoordigd: het groot- en coöperatieve bedrijf, de Federatie van Bakkerspatroons en de organisa ties van werknemers en slijters. De zeer druk bezochte bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer A. F. v. d. Oord, die in zijn openingswoord de vraag stelde: „Waarom kunnen wij in Leiden niet tot een behoorlijke vacantieregeling komen?" POTLOOD EN GEEST Horizontaal: 1. hoekpijler, 4. be daard, 7. eenmaal, 9. sierheester, 10. gevangenis (bargoens), 11 boom, 15. iemand die alles beter wil weten (meerv.), 18. vertrouwelijk, 19. leeg, 20. koraalrif. Verticaal: 1. telwoord, 2. witte mie ren, 3. bolrond vruchtje (spreektaal), 4. deel van het gelaat, 5. toegevoegd persoon, helper, 6. voegwoord, 8. tel woord, 12. bijb. figuur, 13. zelfkant, 14. eiland van Estland, 16. twijg, 17. thee (eng.). Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 512 Horizontaal: 1. Ierlanc., 8. Leens, 10. A.B., 12. mis, 13. ka, 14. nee, 16. sla, 17. Termunten, 18. Est, 19. eed, 20. N. T., 21. Ede, 23. Da, 24. trens, 26. Veendam. Verticaal: 2. el, 1. rem, 4. Leimui- den, 5. Ans, 6. N. S., 7. Kantens, 9. Zaandam, 11. beest, 13. verkleed, 15. ert, 16. sté 21. ere, 22. end, 24. te, 25. sa. I Spr. benadrukte het feit, dat de j grote service aan het verwende Ne derlandse publiek, zoals dit door de bakkers wordt geboden, voor Europa uniek is. Dèt deze service wordt ge boden is een gevolg van het zich be wust zijn van de belangrijke plaats die het bedrijf inneemt in de voedsel distributie, het betekent vijftig weken per jaar harde en lange arbeid waar tegenover echter een kleine winst marge als beloning staat. Spr. noem de de regeringsuitspraak, inzake de castrofale gevolgen van een brood prijsverhoging van 1 cent, volkomen belachelijk, temeer daar andere prij zen met sprongen stijgen. Het Ec. In stituut van de Middenstand heeft 60 bedrijven onder controle genomen, 40 hiervan bleken een negatief re sultaat te hebben, wel was er boek winst, doch daarin was niet begre pen het vele onbetaalde extra werk van de ondernemer en zijn gezin, wanneer dit zou worden verdiscon teerd zou het eindresultaat verlies vermelden. Hieruit concludeerde spr. dat een betere betaling voor de ont beerde nachtrust redelijk zou zijn. Omdat alle collega's dezelfde zor gen hebben, vond spr. het onbegrij pelijk dat een uniforme vacantierege ling immer schipbreuk lijdt op wan begrip en wantrouwen. Spr sprak de wens uit dat nu Leiden eindelijk de beslissing zou nemen. Vervolgens bracht de voorzitter de eisen ter sprake welke aan een dergelijke re geling moeten worden gesteld, zowel op sociaal als commercieel terrein. Enerzijds het morele recht op twee achtereenvolgende vacantieweken, anderzijds mag geen winstderving of klantenverlies plaats vinden. Spreker ging uitvoerig in op de stappen wel ke in deze richting in de laatste ja ren zijn gedaan en uiteindelijk tot op J heden nog niet het gewenste resul taat hebben opgeleverd waarbij I men ook getracht heeft de overheid in schakelen dit alles het gevolg I van het egoisme van eenlingen en de I daardoor ontstane sfeer van weder- j zijds wantrouwen. Spr. deelde mede dat van het Hoofd van het Districts- bureau Arbeidsinspectie volle mede- werking is toegezegd, niet-medewer- kers zullen van die zijde niet behoe ven te rekenen op enige dispensatie; dat een algemeen besluit der belang hebbenden als voorwaarde is gesteld, behoeft geen betoog. Spr. achtte de commissie niet competent c.m alleen een oplossing te brengen en legde daarom de vergadering het probleem voor hetwelk uiteraard, gezien de uiteenlopende bezwaren van groot- en kleinbedrijf, een uitvoerige discussie tot gevolg had. Uit een en ander bleek dat de prac- tische bezwaren kunnen worden op gelost indien alle partijen offers wil len brengen, indien gesteld op een De afdeling Leiden van de A.A.A. dat is de Stichting Anti-Atoom bom-Actie houdt morgenavond een voorlichtingsavond in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 32, te 8 uur. Op deze avond zullen spreken de heer G. A. de Bock uit Haarlem, over het onderwerp „Radioactiviteit en le ven" en pater S. Jelsma uit Den Haag, over het onderwerp „Het ex periment van de vrede". Het doel van de stichting is voor lichting te geven over de gevaren van atoombomproeven en atoomoor log en ieder mens daarvoor verant woordelijkheidsbesef bij te brengen, opdat deze bedreiging kan worden afgewend. In het comité van aanbeveling hebben zitting: mevr. E. A. G. v. d. BurgGrijn, G. A. de Jager, F. W. N. Hugenholtz, L. P. Walburgh Schmidt, prof. dr. A. A. Tolhoek, S. Menken, prof. dr. A. J. Rasker, ds. G. F. A. Callenbach, ds. W. J. H. Hu- beek, ds. J. Th. Mackenzie, H. Th. Bronner, J. Engels Sr. en H. van Duyne. Leidse Universiteit Gepromovered tot doctor in de Wis- en Natuurkr op proefschrift ge titeld „Pho smische reactie en luminescentie van cyclohexadieen-1, 3, a-phellandreen, de provitaminen D en verwante verbindingen", de heer R. J. de Koek, geboren te Haar lem en thans wonende te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurk. op proefschrift ge titeld: „ïsomerie van benzochinonmo- noöximen en van enige derivaten", de heer A. J. H. Umans, geboren te Den Haag en thans wonende te Voor burg. Geslaagd voor het Doet. ex. Na tuurkunde de heer H. van Beelen te Den Haag; voor het Doet. ex. Ned. Recht de heer M. J. van Emde Boas te Oegstgeest. Burgerlijke Stand Geboren: Richard A. zn v. A. J. P. van PlatP'-'nk en A. Jager; Hendri- ka J. M. v. F. W. van Dijk en A. M. J. Ho^ vorst; Aletta dr v. A. de Haan en G. Schrijver; Jacoba dr v. G. Breider en P. M. van der Maat; Thomas zn v. H. Kruider en J. Mat- ze; Veronica M. M. dr v. H. van der Voort en J. A. Beijk; Johannes F. 2n v. J. H. van Heel en N. Timmers; Gerardus J. zn v. G. j. de la Rie en C. A. van den Berg; Berndina F. M. dr v. J. J. Maasdijk en M. J. M. Lin- derhof; Hendrik P. zn v. C. J. van der Meij en M. Brouwer. Overleden: H. Weerheijm 68 jr. man; C. H. van der Stok 85 jr vrouw; P. Groeneveld 50 jr man. Leidse agenda APO rHEKERSDIENSTEN Leiden: Geopend apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. voordeliger per 3 flessen Norm. prijs per 3 tl. Spec, prijs per 3 II. Rankenberg 7.50 6.75 Riesling pétillant 10.05 9.30 St. Émilion 8.85 8.10 Statiegeld it niet inbegrepen! VROOM DREESMANN Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 23 April 1859. Zaterdag 1.1. zijn van Rotter dam de eerste komkommers voor dit seizoen naar Londen vervoerd. Dit artikel vroeger als handelsartikel naar buiten ge heel onbekend heeft in de laat ste jaren zulk een belangrijk heid verkregen, dat in den om trek alle dorpen zich op de teelt daarvan toeleggen. Zuster Miriam, vijf jaar in Leiden, hoofd van de kath. lagere scholen aan het Levendaal en de Lorentzkade, vierde vandaag haar zilveren profes siefeest en werd hartelijk gehuldigd tijdens een feestelijk ontbijt in het klooster „De Voorzienigheid" aan de Hogewoerd, tijdens een receptie voor de ouders en vanmiddag door de kin deren, bij een feestelijke middag in het St. Antonius Clubhuis. Om half negen werd voor de fees- telinge, genodigden en alle leerlin gen van de kath. scholen in de St. Petrus en St. Lode wij ksparochie door pastoor Blok een H. Mis gelezen in de St. Petruskerk, waaronder de jeugd enkele liederen zong. Bij het gemeenschappelijk ontbijt, wpar ook de deken van Leiden, pas toor Blok, kapelaan van de twee pa- Motorhuis" in nieuw pand aan Stationsweg te Leiden Gisteren is een nieuw pand aan de Stationsweg 2 officieel in gebruik ge nomen door N.V. het Motorhuis. Uit pand, ontworpen door de architect Splinter, is uitgevoerd door 't I.B.B. te Oegstgeest, neemt de plaats in van het café de Valk, en heeft een opper vlakte van 6000 vierkante meter. Bo ven de bedrijfsruimte zijn zes luxe 5-kamer flats gebouwd, die verhuurd worden voor ƒ240.per maand. De heer J. G. Boon, die verleden jaar overleed, heeft het initatief 'genomen tot deze bouw. Zijn taak is overgenomen door de beide zoons, de heren J. G. H. Boon en H. C. Boon, die thans het bedrijf beheren. In de grote showroom, waar een kleine expositie van General Motors producten is ingericht, werden gister middag te drie uur vele genodigden verwelkomd door de firmant de heer J. G. H. Boon, die vervolgens het woord gaf aan wethouder A. J. Jon- geleen, die een gelukwens sprak na- mafis het gemeentebestuur van Lei den. De wethouder prees de directie met haar vooruitstrevendheid en wees vervolgens op het feit, dat vol gens het stadsplan, dit pand op een hoek zal komen te liggen^ de archi tect heeft hiermede rekening gehou den. Na hem voerde het woord de directeur van General Motors, de hr. Penninck. De heer Zündermann voer de het woord namens het personeel. Hij beschreef de heer Jan Boon als de stuwende kracht van deze onder neming. Tenslotte voerde bet woord de vice-voorzitter van de BOVAG, de heer P. van Mil uit Gorkum, waar na de heer Boon de sprekers dank bracht. Bij de geanimeerde receptie die volgde waren onder meer aanwezig, de heer C. Meerpoel, namens de Ka mer van Koophandel, de maatschap pij van nijverheid en handel, raads leden, zakenrelaties, hoofden van dienst te Leiden en vele anderen. rochies, het schoolbestuur en leer krachten der scholen aanzaten, voer de de heer J. LU ten, voorzitter van het schoolbestuur (Liefdewerk van de H. Cunera) het woord. Hij zei: „In de kinderjaren wordt een beslissende grondslag gelegd voor het verdere leven. Voor ontelbaren zal uw ijve ren en werken in de godsdienstig-ze- delijke vorming van hun jeugd be palend zijn geweest en dit niet al leen voor diegenen, die rechtstreeks aan uw zorgen waren toevertrouwd, maar ook voor zovele onbekenden, die weer de invloed van uw leerlin gen mochten ondervinden". De deken van Leiden dankte zus ter Miriam voor de goede geestelijke verzorging in het onderwijs. Voor het prettig contact ook, dat tussen de geestelijken en de scholen mogelUk was. Nooit heeft men tevergeefs een beroep gedaan op zuster Miriam en haar medewerksters bij de voorbe reiding tot Eerste Communie of an dere kerkelijke plechtigheden. Namens het onderwijzend perso neel sprak mej. L. E. Tonus, gewa gend van de goede geest op de scho len, de takt. het inzicht, de brede visie van zuster Miriam. Zij stond steeds open voor moderne ideeën, ging hierin zelfs vóór. Van elf tot twaalf uur was het een komen en gaan van ouders der leer lingen, die zich de kans, zuster Mi riam hartelyk te danken voor alles wat zU voor de jeugd heeft gedaan, niet lieten ontgaan. India heeft het moeilijk In een artikel in het Chinese par tijblad wordt gezegd, dat „imperia listen en enkele Indiase expansio- nisten" de verklaring hebben opge steld, die vorige week zaterdag na mens de Dalai Lama is uitgegeven. Het „Volksdagblad" ruimt een be- langryke plaats in voor redevoerin gen op de zitting van het nationale volkscongres, waarin kritiek wordt geuit op de houding van Indiase po litici en dagbladen jegens de op stand in Tibet. Het verslag van één rede droeg de kop: „Kalm aan, In diase expansionisten". Het blad schrijft, dat China alles wil doen om de vriendschappelijke betrekkingen n*et India te handha ven, maar dat India op deze wijze zelf een breuk veroorzaakt. LANGSPEELPLAAT VAN HITLER. In West-Duitsland is voor 28 mark een langspeelplaat van Hitier te koop. De hoes is voorzien van een „histori sche foto". Het socialistische parlementslid Ritzel is van plan de minister van binnenlandse zaken te vragen wat hij denkt te doen om aan deze „beledi ging van de democratie" een einde te maken. LAAT BLOEMEN UW TOLK ZIJN. Toen maandagmiddag de eigenaar van een chemische wasserij te Bus- sum het wasgoed sorteerde, dat hij 's ochtend als gebruikelijk had opge haald, vond hij tussen de kleding stukken een portefeuille. Zoekende naar een naam of adres vond hij in plaats van het gezochte een bedrag van ƒ3800. 's Avonds belde hij 20 klanten Op, doch geen hunner miste een portefeuille. Ook bij de politie was geen aangifte van vermissing ge daan. Gisteren belde een dame de was serij op en informeerde naar een eventueel gevonden portefeuille. Deze bleek te behoren aan een bij haar in wonende man. De gelukkige kwam een uur later persoonlijk naar de wasserij om zijn dankbaarheid te tonen in de vorm van.een bosje tulpen. SPORT 95.000 TOESCHOUWERS BIJ EEN SCHOOLJONGENS WEDSTRIJD. Het Wembley-stadion te Londen is uitverkocht voor de wedstrijd tussen de vertegenwoordigende elftallen van schooljongens van Engeland en Duits land, die zaterdag a.s. zal worden ge speeld. Dit betekent een toeschouwers aantal van 95 000, hetgeen een nieuw wereld-record is voor dergelijke ont moetingen. De finale van de F A.-cup voor amateurs, die zaterdag j.l. in hetzelfde stadion werd gespeeld trok „slechts" 60.000 toeschouwers. Binnenkort is er weer een Massaal onderzoek in de gemeente Alphen aan den Rijn In het tijdvak van 1. t.m. 10 mei a.s. komt een mede- werk(st)er U bezoeken. U geeft zich dan toch op voor deelname? Hotel NOORDZEE Noordwijk aan Zee vraagt voor spoed<ge indiensttreding 3? Aangeboden: verspeen- anjerstekken vffia Bren ner. Geënte augurken een onderstam F planten. Gebr. Spruit, Noordeinde 172. Roelofarendsveen. 3? Door de bank in beslag fenomen wasmachines en .v -apparaten. Uitsluitend contant onder volle ga- rai. e. Br. onder no. 2178 bur. v. d. blad. 3? Geld beschikbaar /oor aankoop van auto's, ma chines, motoren, tracto ren vee, enz. Hypotheken vanaf 4>/i pet. Br. onder nc. 6977 bur. v. d. blad. 3? Overgangsleeftiid Mi- Jraine? Ongezonde teint? ^ugdpuistjes? Verstop ping? Vetzucht? Natter- mann's Bloedzuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak 1 85 bij elke drogist. reëele basis kan alsnog het doel wor den bereikt. Enige vertegenwoordigers van het groot-bedrijf zegden volledige mede werking toe, hetgeen ten slotte leidde tot een algemene beslissing dit jaar een twee-weekse wijksluiting in te voeren. Verder werd een commissie gevormd van drie personen, waarin I ook de slijters zijn vertegenwoordigd, die contact zal opnemen met alle be langhebbenden tot voorbereiding van een definitieve, wettelijke regeling voor 1960. De voorzitter heeft, namens de Be- Kan njc{. worden gegarandeerd* drijfscommissie, dank gebracht voor de thans toegezegde medewerking j Aan VERZOEKEN wordt gaarne alle en hoopte dat de uitvoering der plan- nen tevens de sfeer van wantrouwen aandacht geschonken* tussen grote en kleine belanghebbem den zou wegnemen. 1 Een bepaalde plaats voor advertenties Gevraagd: vlotte meis- ies c.c. 16 jaar, voor ver schillende werkzaamhe den. Hoog loon. Fa. P. en J van Poot en Co. Lam mermarkt 46. 3? Door aansch. auto Ziindapp Bella scooter 200 cc, als nieuw. 9700 km gel. Genegen lichte scooter of bromfiets in te ruilen. Me relstraat 6, trekbel. wagen nogin goede staat, 50 gld. P Akerboom. Noordeinde 232, Roelof arendsveen. 3? Gevraagd: nette actie ve jongen, voor winkel en magaznn werkzaamheden in zaak yzerwaren, ge reedschappen, huish. ar tikelen Aanmelden 's av. tussen 7—8 uur Dullaert's Ijzerhandel. De Kempe- naerstraat 11. Oegstgeest. tel. 21850. 3T Stalen ladekasten. staande vitrine's. ook voor toonbank te gebruiken. firima bad en geyser- so lde zware brandkast met ronde hoeken; pracht Me- chelse eiken leeuwenkop- dressoirs; kastjes; tafels: stoelen; spiralen W. F. Kooreman. Nieuwe Rijn 9 t.o V. en D., tel. 23261. 3? Riiwielkoopies. Sim plex supersport, kabel- remmen als nieuw 115.-- mooie BSA-sport, hand remmen 115.-; prima he renfiets 75.-; damessDort. remnaaf 85-; supersport- fiets 3 versnelling koopje 13o.-. Vol jaar garantie. KUwielhandel Sjouke. gewoerd U. 3? Solex de Luxe, in zeer goede staat. Leliestraat 116a. Leiden. 2* Gevraagd net meisje van 91 uur. Aanmelden: Rusthuis Zonneweelde, Oranjelaan 2, Oegstgeest, GEZELLIGHEID... Vindt ook U op de, dansavonden van E.C.i in Leiden of op de' Buitenplaatsen. Hazerswoude D. Zaterdag 8 uur. Zondag Gez. Dansen? Nieuwkoop Leiden 7.30 uur 8 uur Voorhout 8 uur Toegang voorbehouden Privédansles? Nu enkele uren vrij

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2