„Het schot op wederom in de spoorbaan" behandeling Dl ZWARTE ZWAAN Vier middelen die betrouwbaar zijn! Chefarine ,4 Kappersbediende gal sleutel van ex patroon aan inbrekers Privé-ritjes in militaire jeep Maalderij een prooi der vlammen Boerderijbrand maakt gezin dakloos Minister Stal: „men spreekt over Nederland in de NATO'' WOENSDAG 22 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Visies nog immer tegengesteld Brisantgranaat of vliegtuigbom Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft dinsdagmorgen de zaak van „het schot op de spoor baan", nadat liet enige tijd geleden een schouw bij het artillerieschiet kamp Oldebroek had gehouden, nog maals behandeld. De 28-jarige beroepswachtmeester A. J. den O uit 't Harae s.ond terecht zoals bekend, omdat het aan zijn grove schuld en nalatigheid te wijten zou zijn geweest dat op 4 februari van 'iet vorige jaar bij oefeningen in Ihet artillerieschietkamp-Oldebroek 'n brisantgranaat ver buiten de veilig heidszone bij de spoorbaan Zwolle Amersfoort terecht was gekomen, vlak nadat een trein was gepasseerd. De elektrische bovenleiding werd be schadigd en het treinverkeer was lan ge tijd gestagneerd. Zelfde eis. De advocaat-fiscaal, rar. J. Zaaijer, persisteerde bij zijn vordering, een gevangenisstraf van twee maanden voor de beroepswacJhtmeester, die als veiligiheids^nderofficier had opgetre den bij de oefeningen. De krijgsraad had de wachtmeester vrijgesproken. Het Hoog Militair Gerechtshaf was gaan kijken in het artillerieschiet kamp omdat de verdediger van de wachtmees-or, kolonel L. H. Ie Fèvre de Montigny in zijn pleidooi op 6 jan. j.l. had gesteld dat er bij de spoor baan een oude Engelse vliegtuigbom was ontploft en niet een brisantgra naat. Deze 'bom uit de tweede wereldoor log zou tengevolge van hel trillen van de trein ontploft zijn. De bomen, zo had de verdediger gesteld en zo stel de hij nu weer, waren niet zwaar ge noeg beschadigd tengevolge van de ontploffing. Ook was er een tijdsver schil tussen het uitvallen van de stroom op de spoorbaan en het afvu ren van de brisantgranaat die bij de spoorbaan terecht zou zijn gekomen. Andere visie. Het is allemaal een kwestie van minuten. Het staat vast, dat het ka non waarmee geschoten werd te veel naar links gericht stond, aldus de ad- j vocaat-fiscaal, die zeide dat het hier gaat om een eenvoudige zaak, die ach teraf ingewikkeld is gemaakt. De verdediger zeide om. dat zijns inziens bij de reconstructie een be ves tiging was gevonden in wat hij had aangevoerd. Het Hoog Militair Gerechtshof zal over veertien dagen arrest wijzen. Man bekent moord op zijn vrouw De 34-jarige operateur D. C. S., die in de nacht van zaterdag 11 op zon dag 12 april in zijn woning aan het Mendclssohnplein 29c te Vlaardingen zijn 30-jarige echtgenote van het leven heeft beroofd, heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Het motief voor zijn daad zou zijn geweest de steeds slechter wordende verhouding in het huwelijk. S. heeft zijn vrouw met een hamer op het hoofd geslagen, ten gevolge waarvan zij hevig bloedde. Hij heeft het slachtoffer hierna naar de slaap kamer gedragen en daar in bed ge legd. De man, die geheel overstuur was, heeft hierna zijn vrouw van het leven beroofd. Hierna heeft S. veel slaaptabletten ingenomen. Aprilmoppen gaan prijzen opbrengen Op de algemene jaarvergadering in Hilversum van de Nederlandse bond van handelaren in de feestar tikelen-branche is het vocrstel ge daan de eerste april officiëel tot mop- pendag te proclameren. Het bestuur nam het voorstel over van de verga dering om na te gaan in hoever er mogelijkheden bestaan jaarlijks de beste aprilmop in de Nederlandse dagbladpers te honoreren met een wisselbeker of een medaille. Te zij ner tyd zal het bestuur hierover ad vies uitbrengen. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar an doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nög beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. w.Mmmwmumuum Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroi. t Aavei leniiei Een jaar geëist De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Den Haag heeft gisteren een gevangenisstraf van een jaar geëist, waarvan 4 maan den voorwaardelijk met gedurende de drie Jaar lange proeftijd toezicht van een reclasseringsvereniging te gen de 18-jarige Haagse dameskap per J. A. terzake van diefstal en uit lokking van diefstal. De jongeman gaf toe, dat hij op 6 februari van dit jaar de huissleutel heeft gestolen van zijn voormalige patroon, een kapper aan de Gouver neurlaan in Den Haag. Hy had deze sleutel een uur uitgeleend aan twee Haagse inbrekers, die hem lieten na maken. De volgende dag belde een der inbrekers de kapper op, zich uit gevend voor de portier van het ge meentelijke ziekenhuis aan de Zuid- wal om hem mede te delen, dat zijn dochter na een ernstig ongeval in het ziekenhuis was opgenomen. De verontruste kapper en diens echtge note spoedden zich ijlings naar het ziekenhuis, zodat de beide inbrekers alle gelegenheid hadden zich met de nagemaakte sleutel toegang tot de kapsalon te verschaffen en het daar aanwezige geld te stelen. Het betrof een bedrag van 14.000.dat. zoals zij van de bediende gehoord hadden, verborgen was in de kast van de pick-up. Voor de rechtbank ontken de de jeugdige kappersbediende met klem, dat hij ook mee was gaan ste- j len, welke verklaring door een van de twee inbrekers is bevestigd. De [officier eiste doorom vrijspraak van - het eveneens ten laste gelegd mede- plegen vai de diefstal van 14.000. Uitspraak op 5 mei. Binnenvisserij door vuil waier bedreigd De binnenvisserij heeft het in de laatste jaren steeds moeilijker gekre gen. Dit verklaarde de voorzitter van de hoofdafdeling „zoetwatervisserij" van de Nederlandse Heidemaatschap pij, de heer J. Voetelink, op de alge mene vergadering van de hoofdafde ling. Hij zei, dat de mogelijkheden voor de binnenvisserij verkleind zijn en worden door de inkrimping van de oppervlakte viswater, de ontwikkeling van de sportvisserij en de vervuiling van het water, waardoor goed viswa ter, volgens hem, volkomen waarde loos is geworden. Verschillende leden wezen op het feit, dat zeeschepen 's nachts of op mistige dagen hun olie in de grote rivieren lozen, terwijl andere zich be klaagden over de enorme vervuiling van het water in de polders. De heer Voetelink verklaarde, dat een zuiveringsinstallatie voor een pol der het enige afdoende middel is om het vervudlinigseuvel te bestrijden. Een dergelijke installatie kost echter voor een gemeente met 10/500 inwo ners al gauw èèn a twee miljoen gul den. Naar de mening van de heer Voete link moet het zover komen, dat de waterschappen het als een direkte taak gaan beschouwen, rioolwaterzui veringsinstallaties aan te brengen. TANDPASTA IVOROL DE BÉSTE en niet duur.Tub. 95.70.45 ct (Advertentie) Ontslag en gevangenis geëist De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof, mr. J. Zaaijer, heeft een maand gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit het recht bij de gewa- Enkele tonnen schade Een fellé brand heeft gistermiddag een gedeelte verwoest van de maal derij graan- en kunstmeothandel van G. Oude Elberink aan de Vrezenveen- seweg te Geesteren, gem, Tubbergen. Het grote pakhuis waarin o.a. ta f- strooisel, sojabonen, veevoeder, stik stof en andere kunstmes* lag opgesla gen, ging geheel in vlammen op. An dere geoouwen werden licht bescha digd. De oorzaak van de brand, d e met een grote rookontwikkeling ge paard ging en na twee uren docr de •brandweer uit Almelo en Tubbergen geblust werd, is nog onbekend. De schade, mede aangericht door frote hoeveelheden bluswater, wordt ge raamd p enige honderdduizenden gulden. De gebouwen zijn verzekerd. Trouwboekje gemoderniseerd Twee ambtenaren van de burger lijke stand te Eindhoven hebben een nieuw trouwboekje ontworpen, dat geheel afwijkt van het oude model. Het boekje zal in drie verschillende uitgaven verschijnen. Een voor ka tholieken, een voor overige christe nen een een neutraal boekje. Het boekje is van donkerblauw linnen en gelykt in het geheel niet meer op een spaarbankboekje. De teksten zijn in duidelijke taal gesteld. De voor velen onbegrijpelijke en niets zeggende ambtelijke bewoor dingen zijn er uit geweerd. Het nieu we boekje is in kleurendruk. Het be vat o.m. een tekening over dï huwe- lijkssymbohek door Herman Rade maker. Het kerkelijk huwelijk van katho lieken kan in de „katholieke editie" apart worden ingevuld evenals de protestantse kerkelijke bevestiging Tijdens e< in de protestantse uitgave. de boerdery en de opstallen van de heer G. van der Goor te Sevenum zijn enige koeb.n en een varken om het leven gekomen. De rij willige brand weer van Sernum werd gealarmeerd, toen de vlammen reeds naar buiten sloegen. De boerderij is goeddeels vernield. Ook gingen werktuigen en oogstprodukten verloren. Het gezin Van der Goor is dakloos geworden. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Tijdens een nachtelijke brand in KIND BEEN AFGEREDEN Het achjarige jongetje R. van Vee- len uit de Kamperfoeliestraat te Rot terdam, viel gisteren van de tree plank van de tram. Hij kwam met zijn rechterbeentje onder de volg- wagen terecht, waardoor hem het onderbeen afgereden werd. De toe stand van het kind is zorgwekkend. Autorenner maakte een dodensprong In Trenton (V. S.) werd de 100-mijlen-race van de Amerikaanse automobielclubs verreden. Tevergeefs pro beerde Dlck Linder (links) zijn wagen weer onder controle te krijgen, nadat hij tegen een omheining was gereden. De 36-jarige Linder kwam om het leven. Don Branson (midden) en Bob Christie (rechts) wisten op het nippertje aan de dood te ontsnappen. pende macht te dienen geëist tegen de 42-jarige reserve-kapitein C. M. uit Arnhem, die zich had schuldig ge maakt aan enige privéritten per mili taire jeep en enige onjuiste declara ties voor geringe bedragen had inge diend. De kapitein zei dat hij de declara ties had opgemaakt, niet om er finan cieel voordeel uit te trekken, maar om de privé-ritten „waar" te maken. „Dit is kinderwerk", vond de presi- dens, mr. J. W. U. Doornbos, „voor die paar ritten, die u maakte, legde u een chauffeur geheimhouding op en liet u een soldaat een valse dienst staat invullen. U bent al eens ge waarschuwd door uw commandant en u bent al twee keer krygstuchte- lyk gestraft". Mr. Zaayer zei dat de kapitein aan zijn minderen leiding gaf in het kwade. Hij meende dat de kapitein alle kansen had gehad en geen nieuwe kon krijgen. De verdediger zei dat beklaagde een uitstekende dienst achter de rug heeft en vele malen voor moed en plichtsbetrachting onderscheiden is. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de krijgsraad, die de nu al negen maanden geschorste kapitein had ver oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van veertien dagen en 100,boete. Over veertien dagen arrest. RAPTIM BRENGT 62 MISSIONARISSEN NAAR AFRIKA. Gistermorgen is van Schiphol het Raptim-vliegtuig de „Brittania Her mes" naar Afrika vertrokken, met 63 passagiers aan boord, van wie 39 kloosterling-missionarissen. Ook gingen een aantal groepen le kenmissionarissen mee, zoals leken- verpleegsters en Kajotters. Een gemengde groep onder hen, bestaande uit Broeders van Joannes de Deo, zusters van St. Carolus Bor- romeus, vier Kajotters en dr. Marjot, gaat naar het Geita-district om er een nieuw ziekenhuis te bouwen ten be hoeve van de bewoners van dit deel van Tanganyika. Voorts bevond zich aan boord een team van 10 verpleegsters van de Graal te Ubbergen, die in Oeganda poliklinieken en sociale centra zullen verzorgen. Het aantal leken be draagt 24. Het toestel arriveert bin nen drie dagen in Tabora, vanwaar het op 25 april met 62 missionarissen naar Nederland terugkeert. Het water teistert Zuid Amerika Een beeld van de overstromingen in Zuid-Amerika, waar 500.000 mensen dakloos zijn geworden door de watersnood. In Buenos Aires alleen al heb ben 10.000 families hun woningen moeten ontruimen. Foto boven: het water van de Rio de la Plata stort zich kolkend door een breuk in de oeverwand. Foto onder: brandweerlieden in een buitenwijk van Buenos Aires, waar het verkeer alleen nog maar per boot mogelijk is. Beste krijgsmacht i Naar men mag aannemen heeft del minister van defensie, minister Staf, gisteren voor de laatste maal de be- groting van defensie verdedigd. De rede van minister Staf had dus ook iets van een afscheids-speech en waarmee kon hij beter eindigen dan een lans te breken vooï de Nato en de Nederlandse vertegenwoordiging in het Nato-verband. De minister heeft er altijd naar gestreefd voor Neder land een zo groot mogelijke strijdmacht op de been te brengen. Het gevolg is zei de minister gis teren dat in Nato-verband voor geen enkele krijgsmacht zoveel waar dering bestaat dan voor de Neder landse. Er is in de Nato ook geen land te vinden dat beschikt over een beter leger, betere wapens, uitrustingen, kanonnen en voertuigen dan het Ne derlandse. Maar de Nato is nog steeds te zwak en daarom moet Nederland blijven proberen zijn afspraken waar te maken. Tenslotte zei minister Staf ook nog, dat hij met weemoed nu afscheid van zijn post neemt, nadat hij deze ne gen jaar heeft bezet. Publikaties over raketbases in Ne derland noemde de minister onjuist. Er zullen niet van deze bases in ons land geplaatst worden. Over Nieuw- Guinea zei hij onder meer, dat de vei ligheid van dit eiland nu verzekerd is. Er zijn maatregelen genomen die een aanval onmogelijk maken. Sommige senatoren prezen de minis ter in het algemeen om het beleid, dat hij in negen jaar had gevoerd. Senator Van Riel (WD) sprak van de buitengewone schranderheid van de minister. „Ik mag niet zeg gendeskundigheid". Staatssecre taris Moorman (KVP) nam het zijn partijgenoot De Gou kwalijk, dat deze niets te zeggen had hij het vertrek van de minister. „Een enkel woord van afscheid zou op zijn plaats ge weest zijn", aldus de staatssecretaris. Kamerlid De Gou is van mening, dat de Nederlandse strijdkrachten te fors zijn opgezet. Hij betreurde het ook, dat het rapport over „de werke lijke diensttijd militairen", pas over twee maanden gereed is. Nu kan het nieuwe kabinet geen rekening hou den met de uitslag van dit rapport. Staatssecretaris Moorman betoogde, dat de één en drie kwart miljard gul den, uitgetrokken op de begroting voor defensie, een verzekeringspost is, die aan de lage kant is. SAMENWERKING VAN MISSIE-CONGREGATIES. De Paters Provincials van de Con gregatie van de Missionarissen van 't H. Hart (M.S.C.) en van de Sociëteit van de Missionarissen van Afrika (Witte Paters) delen mede dat vanaf september 1959 de Nederlandse pro vincies van de Missionarissen van het H. Hart (M.S.C.) en van de Witte Paters van Afrika (W.P.) in samen werking hun candidaten tot het Pries terschap gymnasiale opleiding zu..en geven. De candidaten blijven wonen in het Missiehuis te Driehuis (M.S.C.) en het Lavigerie-college (Spaarnberg) te Santpoort (W. P.), beide gelegen in de gemeente Velsen (N.H.), maar zul len voor de lessen naar het gemeen schappelijk gymnasium gaan. Het bestuur van de school zal sa mengesteld worden uit leden van bei de instituten. Het lerarencorps zal bestaan uit paters van Driehuis en van Santpoort, alsmede uit leken. Qmnmiimm- mivmwmMcr mn moawmiiï- sm.mm Hl omoocHr mmoimiTz'JN OmnnvrnKlm- Ttiïmi Jcioamm mnrmimoHii unmet hem n mar

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8