Lisser schooljeugd ontwier mozaieken Concurrerende vaart met atoomschepen enkele over aren mogelijk Irani WOENSDAG 22 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Op de dagen rond het uitrijden van het befaamde bloembollencorso, werden de laatste jaren vele bloem tapijten, de mozaieken, langs de we gen gelegd. Deze kleurige, van hya- cinthennagels vervaardigde open lucht-schilderijen, door min of meer kunstzinnige handen ontworpen en met liefde en vaardigheid gelegd, trokken altijd grote belangstelling van de vreemdelingen en menig film pje werd er dan ook op verschoten. Deze mozaieken waren zo op hun eigen wijze een toeristische attrac tie van de bollendorpen in de bloe- inentijd. Met de deelname aan de wedstrij den in het leggen van de mooiste, ori gineelste, grootste, enz. tapijten, ging het niet altijd even vlot. Er zijn jaren geweest dat er veel mozaieken te zien waren, er kwamen ook jaren voor dat de deelname maar zo zo was. Ook in de dorpen onderling za gen we nog wel eens sterke verschil len. Dikwijls werd dat geweten aan het ontbreken van goede en passen de ontwerpen, want niet ieder heeft genoeg fantasie om iets fraais te be denken en ook niet elkeen kwam er toe de raad en de bijstand in te roe pen van kunstzinnige ontwerpers. Dat alles heeft de V.V.V. van Lisse dit jaar doen besluiten een wedstrijd in het ontwerpen van mozaieken uit te schrijven. Niet voor groten en volwassenen maar voor scholieren, hetgeen naar ons gevoelen de zaak nog aantrekkelijker maakte. Nu zijn wedstrijden in het teke nen voor kinderen niet nieuw, maar in deze vorm is het dat wel en wij achten dan ook de vondst van het V.V.V. bestuur om op deze wijze aan ideeën te komen en gelijktijdig de jeugd te stimuleren haar fantasie te laten gaan, van genoeg betekenis om er wat 'bijzondere aandacht aan te wijden. Het succes was groot want er wer den niet minder dan 160 tekeningen ingeleverd, waarvan 145 door leer lingen van de 5e en 6e klassen der lagere scholen en 15 door leerlingen van de Ulo-scholen. Jammer was het daarbij wel dat niet alle kinderen de juiste bedoeling bleken te hebben begrepen. Er waren diverse werk stukken bij die bij een gewone teken wedstrijd een uitstekend figuur zou den hebben geslagen maar als ont werp voor een mozaiek toch niet bruikbaar zijn. Zij waren hiervoor meestal te gecompliceerd. Toch bleven na een eerste schif ting nog een 100-tal ontwerpen over die zich wel voor uitvoering lenen. De beoordeling hiervan op orginali- teit en kleurschikking was verre van gemakkelijk maar na veel wikken en wegen kon de jury toch tot een se lectieve groep komen waaraan de prijzen konden worden toegekend. Binnen enkele dagen zal, naar ver wacht mag worden (want de teke ningen vinden veel aftrek naar ons werd verzekerd) het resultaat 'van nen der jonge ontwerpers en ont werpsters. Opmerkelijk is dit nog wat de deelname betreft de blijk baar geringe animo bij de leerlingen van de ULO-scholen. Vonden deze groteren de opdracht te „kinder achtig"? Hieronder volgt een lijstje van de winnaars en winnaressen: Goep A (le en 2e klassen ULO en HBS) 1. vlinder, Dick Houbos, Geref. Ulo school. 2. lente, Herman Horsman, Chr. Ulo-school. 3. poppenkast, Tresia v. d. Zijden, r.-k. Ulo. Groep B (5e en 6e klassen lagere scholen) 1. Holland, Ad. Paardekoper, St. Willibrordschool. 2. uiltje, Ben v. d. Hulst, Don Bos- coschool 3. bloemenfantasie, Peter Horsman, Chr. Nat. school. 4. vlinder, Gertjan Hoes, St. Wil librordschool. Troostprijzen: Bloemenmotief, Inneke Verhaar. Schildpad, Tineke Beelen. Figuur, J. Hogervorst, allen St. Willibrordschool. Zeepaardje, Jan v. Rossen. Lieveheersbeestje, J. Clement. Maanvissen, Ben Boogerd, allen Chr. Nat. school. Danspaar, Theo Verlaan, Don Bos- coschool. Raket, Adr. de Booy, Openbare school. Gisteren heeft de heer W. L. de Leeuw, hoofd van de afdeling bijzon der maatschappelijke zorg van het ministerie van maatschappelijk werk, in het Gelderse plaatsje Puiflijk (gem. Druten) een bejaardentehuis voor re patrianten geopend. Het hoofd van de stichting St. Mar- tinus te 's-Hertogenbosch sprak een welkomswoord tot de aanwezigen, onder wie mgr. Pessers, de uit China verdreven apostolische prefect van Chansi en nu gardiaan van het Fran ciscanerklooster te Meegen. De oprichting van het tehuis is be werkstelligd door de stichting St. Martinus te 's-Hertogenbosch. Het te huis berekend op een verblijf van 90 bejaarden, waarvan er nu reeds 87 hun intrek genomen hebben. De leiding berust bij 3 zusters Franciscanessen van Oudenbosch en enige lekenverpleegsters. Kunt U mij een lift geven? Waar moet U heen? Naar 't postkantoor om te sparen. HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Meit en (zill. &tn.. Donderdag 23 april zal H.M. de Ko- menig ontwerp langs de wegen van ningin in het paleis Huis ten Bosch Lisse zijn te zien. Bijgaande repro- ter overhandiging van zijn geloofs- ducties zijn maar een willekeurige brieven ontvangen mgr. J. Beltrami, greep uit de collectie maar ze geven j apostolisch internuntius te 's-Graven- n.o.m. een goed idee van het kun- hage. MOGELIJKHEDEN VOOR NED. SCHEEPSBOUW In 1961 zullen er door atoomkracht voortbewogen schepen in de vaart zijn, waarvan de bedrijfskosten niet meer dan vijf procent hoger zullen zijn dan die van schepen die op con ventionele wijze worden voortbewo gen. Algerije nam de verkiezingen niet zo ernstig Een beeld van de gemeenteraadsverkiezingen in Alge rije: een Mohammedaanse vrouw, die voor deze gelegen heid haar sluier heeft laten zakken, gefotogra feerd tijdens het stemmen in de Kasba te Algiers. Eefdese boer weigert zich te laten opsluiten De boer uit Eefde, G. Voortman, die vorig jaar door het Gerechtshof te Den Bosch veroordeeld werd tot een boete van tien gulden of vijf da gen hechtenis, heeft in een brief aan de procureur-generaal van het Ge rechtshof in Den Bosch laten weten, dat hij niet zal komen om zijn straf uit te zitten. Volgens hem berust de veroordeling op een gerechtelijke dwaling. De dertig koeien van de heer Voort man werden in hetzelfde vonnis ver beurd verklaard. Boer Voortman had zich niet willen aansluiten bij de Ge zondheidsdienst voor dieren in Gel derland. Volgens „verdachte" bestaat deze dienst helemaal niet, omdat de statuten niet zijn goedgekeurd. De voorzitter van de dienst heeft voor middelde van produktie en afzet over 1958. Voor elke overschrijding met een procent ligt een boete in het voornemen van een dollar per ton, aan de betrokken mijn tot een maxi- het gerechtshof verklaard, dat hij i mum van vijf personen op t.e leggen, niet weet of de statuten al dan niet Eventuele boetegelden zouden wor- zjjn goedgekeurd. den besteed voor sanering van De Eefdese boer heeft ongeveer i minder rendabele mijnen, vijftig getuigen, die willen verklaren, I Voorts wil de Hoge Autoriteit dat dat de voorzitter een valse verklaring I België gemachtigd wordt zekere heeft afgelegd. Over deze kwestie zal i prijssubsidie aan zijn mijnen te ge- Vnnrt.man ean allp lpdpn van upn nm H*» vprWrv-»r»nrii-7on to b-nnno»-. Voortman ean alle leden van Tweede Kamer een brief schrijven. Ondertussen zal de veehouder niet worden aangehouden, er zal waar schijnlijk een deurwaarder op hem afgestuurd worden om de tien gulden te innen. Als hij dit weigert zal er weer een boedelverkoop plaatsheb ben. „Cloud Dragon" oefening B.B. De Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking heeft mededeling ge daan van een internationale oefening op zaterdag 25 en zondag 26 april. Bij deze oefening „Cloud Dragon" ge naamd, zal het functioneren van de staven der abc-ddensten van de orga nisatie Bescherming Bevolking worden foeploefd. Deze oefening wordt gehou den in samenwerking met Engeland, Denemarken, België en Frankrijk. Uitgegaan wordt van de veronder stelling dat in Engeland explosies van kernwapens van grote energie hebben plaats gevonden en dat de radio-ac tieve neerslag door de wind in ooste lijke richting wordt gevoerd, waarbij ook Nederland wordt besmet. Sanering van de kolenmacht De Hoge Autoriteit van de K.S.G. heeft aan de zes regeringen haar voorstellen voor eeh sanering van de kolenmarkt gezonden. Volgens dit programma zal de invoer uit derde landen moeten worden teruggebracht van 31 miljoen ton in 1958 tot 17 mil joen ton dit jaar. De produktie van elk der zes lan den zou worden vastgelegd op het ge ven om de verkoopprijzen te kunnen afstemmen op die van de concurren ten. Dit heeft de heer H. W. Bowker, leider van de afdeling scheepsvoort- beweging -an het onderzoek centrum voor atoomenergie te Harwell in Engeland, voorspeld. De heer Bowker sprak op een spe ciale internationale bijeenkomst over de atomische voortbeweging van schepen, welke heden georganiseerd was in het kader van de technische handelsbeurs in Utrecht. Spreker zei tijdens deze bijeen komst: „We kunnen vandaag de dag nog niet aanbieden een handelsschip voort ce bewegen i et atoomkracht tegen een prijs, die concurreert met die van voortbeweging door middel van conventionele brandstoffen, maar in vijf jaren ijn \vt gekomen aan een belangrijke kostenverlaging". De heer Bowkei deelde mede dat de ingewikkelde veiligheidsproble men, die zich voordoen bij schepen, die door atoomkracht worden voort bewogen, in 1960 onder de loep ge nomen zullen worden tijdens een conferentie van de internationale conventie voor de veiligheid op zee. In het vrachtschip met passagiers accommodatie „Savannah" is de hou der, waarin de reactor is geplaatst, beschermd tegen een botsing door twee grote „aanvaringsmatten" be staande uit twee platen van een inch dikte met hout ertussen. De heer Bowker besprak vervol gens het werk dat gedaan is door Britse ondernemingen. Hij zeide dat de „General Electric Cy of Britain" een reactor had ontwikkeld, die in hield „een geheel nieuwe benadering van het ontwerpen van een vloeistof element". De General Electric Cy is er nu van overtuigd een ontwerp gevonden te hebben en een reactor voor scheepsvoortbeweging is nu in een gevorderd stadium van ontwik keling. Spreker bracht de Russen hulde voor het bouwen van hun atoom ijsbreker „Lenin". Hij zeide dat een van de grootste problemen voor ijs- brekers in de poolstreken is, hoe de vloeibare brandstof te conserveren. De „Lenin" zou een jaar lang op volle kracht kunnen opereren zonder op nieuw brandstof te hoeven laden. Spreker besteedde tenslotte aandacht aan hetgeen andere landen op dit gebied presteren. Prof. dr. Kurt lilies, hoogleraar in de scheepsmachinebouw aan de tech nische hogeschool te Hannover, ver telde dat de ontwikkeling van door atoomkracht voortbewogen schepen in Duitsland ter hand is genomen door de „Gesellschaft fuer Kern- energieverwertung in Schiffbau und Schiffahrt M.B.H.". Het gaat alleen om koopvaardij schepen; in Duitsland wordt de kern energie uitsluitend /oor vreedzame doeleinden gebruikt. Sedert twee en een half jaar is men aan de technische hogeschool te Hannover bezig, verschillende typen reactoren op hun geschiktheid te on derzoeken. Dit onderzoek wordt nog voortge zet, maar uit de tot nu toe verkregen resultaten meent mtn al te mogen opmaken, dat een reactor voor vloeistof onder druk het best ver wezenlijkt kan woiden. Men zou hierover binnen een jaar kunnen be schikken. Binnen enkele jaren zullen door atoomkracht voortbewogen schepen in staat zijn te concurreren met sche pen met traditionele voortstuwing, als zich een redelijke voortgang in de ontwikkeling van de kernreactor- techniek voordoet, betoogde de Noorse atoomdeskundige Emil Jansen. De heer Jansen, directeur van de afdeling scheepsvoortstuwing bij het Noors-Nederlandse atoom-onderzoe kingsstation te Kjeller in Noorwe gen zeide dat zijn woorden met name opgeld zouden .'oca wanneer het gaat om grote schepen iet een hoog ver mogen op lange reizen. Over het extra-risico dat een reactor-installatie met zich brengt, zeide hij, dat atomisch voortbewogen s< 1 epen toch zullen verschillen yan alle andeie soorttn schepen, onver schillig tot welke categorie ze beho ren. „Als een atoom-schip zinkt, of op ander., wijze betrokken is bij ernstige ongelukken, kan dit radio activiteit ven-oorzaken en tot meer catastrofale gevolgen leiden, dan wanneer conventionele schepen bij dezelfde ongelukken betrokken zou den zijn". Met dit voor ogen houdt de Noorse atoomschipveiligheidsconunissie zich bezig met het herzien van de huidige maritieme voorschriften. „De geldbedragen, die bij de atoom scheepvaart in de periode vanaf 1956 betrokken zullen worden, zijn van voldoende belang om een aansporing te zijn, vroeg te beginnen in de rich ting van het ontwerpen en bouwen van scheepskernreactoren", aldus de Nederlandse deskundige prof. dr. M. Bogaardt, directeur van de afdeling voor reactorontwikkeling van het R.C.N. en hoogleraar aan de T. H. te Eindhoven. Hij was de laatste spre ker op de internationale bijeenkomst over atoomschepen, die vandaag op de technische handelsbeurs te Utrecht gehouden werd. „De industrie, belast met de bouw van de gehele voortstuwingsinstalla tie, komt wanneer het om atoomsche pen gaat, voor projecten te staan, van gemiddeld 60 miljoen gulden per jaar. als van atomische voortstuwing reeds sprake is in de periode 1965 1970. Het is voor de industrie zeer belangrijk zich voor te bereiden op de bouw van atoomschepen wanneer men zich in de scheepsbouwsector wenst te handhaven". De hoogleraar meende, dat Neder land zeer zeker de mogelijkheden en industriële grondslag heeft voor de vestiging van een industrie voor kern-energie. Hij zeide tenslotte het vertrouwen te hebben, dat de gesta dig groeiende interesse, zowel van de zijde van de scheepsbouwindustrie als van de scheepvaartmaatschap pijen, tezamen met de snel toenemen de kracht van het R.C.N., de nood zakelijke stimulans /oor Nederland zullen leveren op de weg naar scheepsvoortstuwing door kern energie. Koning Hoessein (op wereldreis) in Engeland Koning Hoessein van Jordanië maakt op het ogenblik een wereldreis. Gisteren Is hij in Engeland aangekomen voor een beaoek van tien dagen. Op het vliegveld Nort hold werd hij begroet door de Britse minister Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7