Hunnebedden in Drenthe werden gebouwd door trechterbekervoEk Verkoopster Scherp Slachtoffer door echtgenoot vermoord? WOENSDAG 22 APRIL 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 Vergadering van kath. sigarenwinkeliers in Leiden De ,,rook 'n pakje minder "-actie is nadelig voor de detaillist Meer verbruik van kleine sigaartjes „De positie van de sigarenwinke lier wordt steeds minder. Door de overheersende positie van enkele groot-bedrijven is de winstmarge van de tabaksartikelcn van lieverlede teruggebracht. De middelgrote siga- renbedrijven worden economisch ge dwongen zich te associëren met ande re (grote) of zich op te heffen fa brieken, met het gevolg, dat de en- kele grote fabrieken aan de handel hun wil kunnen opleggen." Dit zei gisteravond de voorzitter van de R.K. Bond van Sigarenwinke liers afdeling Leiden, .de heer P. Merts, in de jaarvergadering van de den; het adres is Haarlemmerweg 43a, tel. 20634. Het financieel verslag van de pen ningmeester verkreeg de goedkeuring van de vergadering; er was een batig 1 saldo van 400. Een opwekkend woord werd nog gesproken over het sociaal fonds, dat is opgericht door de bondsadviseur kap. Timmerman uit Venlo De ver- j gadering besloot uit de afdelingskas een jaarlijkse donatie aan het fonds te doen toekomen. I Na de rondvraag bleven de aan wezigen nog enige tijd bij elkaar, daar men het tienjarig bestaan na de be vrijding wilde vieren. Het publiek vraagt nu naar „seno- ritas", of kleine sigaartje, terwijl in het afgelopen jaar de omzet van si garetten sterk is gedaald. De omzet van kerftabak daarentegen is iets ge stegen. Er zijn verschillende factoren, die het verminderde sigarettenge bruik in de hand hebben gewerkt: de bestedingsbeperking is er één van, een andere het meerdere gebruik van kleine sigaartjes; maar ondanks de reclame is de omzet van grote sigaren achteruit gegaan. Daar komt nog bij. dat er sociale instellingen zijn, aldus de voorzitter, die propageren één pakje sigaretten minder per week te roken en dit be drag te storten in charitatieve fond sen. De detaillist moet uiteraard deze inkomsten missen en iedere sigaren handelaar weet wat dat betekent bij een gemiddelde winst van 10 procent. De voorzitter raadde de leden aan zoveel mogelijk twee bekende (op de vergadering genoemde) sigaretten merken onder de aandacht van het publiek te brengen, omdat de fabri kant van deze merken zich aan de zijde van de winkeliers heeft ge- plaats om zodoende de andere fabri kanten te dwingen de winstmarge op te heffen. In het jaarverslag, dat daarna door de secretaris werd voorgelezen kwam tot uiting dat het ledental slechts ge ring was toegenomen Velen moeten de weg naar de organisatie nog vin- INBRAAK TE LEIDEN. In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken in een pakhuis, ge legen achter de Heinsiusstraat. Men is binnengekomen door het verbreken van een hangslot. Een bedrag van 70en wat plastic speelgoed vorm den de buit. De films in de week van 1724 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt ge'-eurd: Casino: „De wind kan niet lezen", 14 jaar. Lido: „De boom der gehangenen", 18 jaar. Trianon: De reis om de wereld in 80 dagen", alle leeftijden. Rex: „Met de dood op de hielen", 14 jaar. Luxor: „Het meisje Lailc", 14 jaar. „De Spelers van St. Vincent" haalden „Hottentot" weer van stal Spel van de bovenste plank „De wetenschap met de spade' op lezing te Leiden Reeds internationale ruilhandel 2500 voor Chr. Burgerlijke Stand Geboren: Nelleke J. dr v. J. Rem- melzwaal en C. van Rijn; Pieter zn v. P. Blok en J. P. van Oosten; An- tonia M. dr v. J. van der Ploeg en S. G. Vallentgoed; Josine M dr v. A. Eikelenboom en J. van der Wal; Jo hanna Q. dr v. J. J. van Spronssen en T. Gardien; Cornelia P. M. dr v. D. C. van Leeuwen en G. J. Vijn; Rudolf S. zn v. N. van der Meer en C. Bosma. Gehuwd: J. J. van Giezen en L. J. M. van Kampen. Overleden: N. Parlevliet, 66 jr., man; A. Bouman, 79 jr vrouw gevraagd tegen 1 juni VAN EGMOND B'EESTRA AT 173 (Advertentie) POTLOOD EN GEEST l/OOR EEN DANKBARE en tevre- den fichare, die de zaa. van de Leidse Schouwburg tot In het nokje vulde, hebben „De Spelers van* St. Vincent" gisteravrnd overtuigend de professionele beoefenaars der muze naar de kroon gestoken met een tot i nieuw leven gebracht oud paard, dat ze van stal hadden gehat-Id, nl. „Hot- I tentot". De opvoering van dit blijspel I van William Mapes heeft alleen maar prettige gedachten bij de bezoekers achtergelaten. Het was weer eens I een stuk of liever: uit was een manier van spelen, waarover je tot voorbij de portier aan de uitgang kon praten. En dat is een verdienste, welke men niet aan de praatlust van de toeschouwers mag toeschrijven. Verscheidene van ons kenden hen reeds, de leden van de familie Gil ford met hun manische affectie voor de paardensport. Het is alles „paard" wat de klok slaat, vooral op de voor avond van de grote ïaces. Een huis vriend van de Gilfords, een zekere Larry Kesson, heeft veel oog voor Peggy Gilford, de dochter, die hem —hoewel hij een uitnemende ruiter is in zijn amoureuze gevoelens niet tegemoet komt sinds een gezamen lijke va'#ntie in Californië Tante Carol weet dit en zij laat de oorzaak van Peggy's hartetwijfel, Sam Harrington, naar de Gilfords overkomen om de races bij te wonen, maar meer nog, de kennismaking met Peggy te hernieuwen. Sam komt, maar nij is er ellendig aan toe. want tante Carol heeft een paard gestuurd om hem op te halen en dit was „Hot tentot", de duivel in paardegedaante. die zijn berijder al gauw in het stof deed bijten en hem aan de no^'"e kwetsuren hielp. Tante Carol echter die Peggy's duurzai e gene^pnV"--» voor Sam wil winnen, introduceert de onpelukkiffe als een hp-np-3 groot rijder. Sam Harrington, die alle paarden thans een bijna niet te over winnen haat toedraagt en ze een voudig niet meer kan zien, laat staan berijden, besluit tenslotte zijn be roemde rol te spelen om zodoende de liefde van Peggy te Winnen. Peggy zegt alleen van een man te kunnen houden die rr et hart en ziel aan paarden verknocht is en Sam i ziet zijn kans alleen dan maar gunstig als hij zijn leven voor naar op een paard waagt; hjj zal Hottentot op de grote hindernisrace berijden Op het laatste moment hoort Peggy van tante Carol, dat Sam helemaal niet die beroemde Harrington is, maar een hardwerkende, paardenhatende jonge meester in de rechten. „Dat geeft helemaal niet meer", zegt Peggy, „hij mag niet rijden, want ik houd van hem". Maar dan is het te laat; Sam verschijnt als nummer dertien op de wilde Hottentot aan de start en na een zenuwslopende "ace eindigt hij alsoverwinnaar. Zijn grootste beloningen zijn dan Peggy's hand én het feit, dat hij van haar nóóit meer over paarden behoeft te praten. DE SPELERS VAN ST. VINCENT" hebben met hun enthousiasme een zeer goede prestatie geleverd. Het kwam er (bijna) allemaal even vlot uit en we moeten zelfs bewon dering hebben voor de geluiden uit het souffleurshokje, die de uiterste hoeken van de zaal bereikten als de echo van de gesproken tekst op de planken, maar dan in omgekeerde volgorde. Aller bewondering ging uit naar tante Carol, vertolkt door mevr. No. 512 Horizontaal: 1. land in Europa, 8. gem. in Groningen, 10. de gouden bul (afk. Lat.), 12. verkeerd, 13. volksnaam voor de kauw, 14. ont kenning (spreektaal), 16. groente, 17. gem. in Groningen, 18. Europeaan, 19. plechtige gelofte, 20. deel van de bybel (afk.), 21. gem. in Gelderl., 23. afkorting van dona, 24. lusje, 26. gem. in Groningen. Verticaal: 2. oude lengtemaat, 3. deel van een auto, 4. gem. in Z. H., 5. meisjesnaam, 6. staatsbedrijf (afk.), 7. gem. in Groningen, 9. gem. in N. H., 11. dier, 13. tapijt, 15. bolrond vruchtje (spreektaal). 16. sociéteit (afk.), 21. eer, 22. eind, 24. voorzet sel, 25. welaan. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 511. Horizontaal: 1. mast, 4. gala, 7. tol, S. Noor, 9. toon, 11. Andorra, 14. oir, 15. beroemd, 19. Anai, 20. eind, 21. one, 22. ramp, 23. tree. Verticaal: 1. mand, 2. stoa, 3. toer nooi, 5 Amor, 6. Anna, 9. torment, 10. ork, 12. die, 13. ben, 15. baar, 16. raam, 17. dïfer, 18. idee. bergen, directeur van het Insti tuut voor Prae- en Protohistorie van de Universiteit van Amsterdam, in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden een voordracht over de oud ste bouwwerken in steen in onze stre ken, de hunnebedden. Bouwwerken van grote stukken steen z.g. mega- lithische monumenten zijn op tal van plaatsen verrezen in de late steentijd (het neolithicum) De idee om doden in deze nabootsingen van l natuurlijke graf grotten bij te zetten heeft zich tussen 3000 en 2000 vóór Chr. uit het oostelijke Middellandse Zeegebied verbreid, en bereikte via Spanje, Portugal, Bretagne, Groot- t Brittannië tenslotte Noord-Nederland, IlnTi. g,!?~ bijenhuis die Noord-West-Duitsland, Denemarken scheen te vergeten, dat se op het to- en Zuid_Zweden. Door' ond„iing qua neel stond en wie ieder vleugje ama- I cuHuur zeer uiteenlopende bevolkin- teurisme vreemd was. Het enige gen van landbouwers werd de mega- waarvan zy de toeschouwers blijk- itjhischc traditie overgenomen; in onze baar niet kon overtuigen was, dat streken Drenthe en omliggende ge- zij „een eenzame weduwe zou zijn. bieden, Noordwest-Duitsland en De- Ook de overige actrices en acteurs I nemarken waren dat de dragers staken boven de middelmaat uit, zij van de z.g. trechterbekercultuur, af- het, dat Kees Hosman als Larry Kes- J komstig uit oostelijk Midden-Europa, son wel iets duidelijker had mogen Deze landbouwers en veehouders ver- articuleren; het was een beetje slor- i schenen omstreeks 2500 vóór Chr. in dig. Van Jeannet Smit zagen we een 1 Noord-Nederland en waren overal in kittige bakvis-amazone en Henk Top- het door hen bezette gebied de eerste per was een gezellige vader Gilford, bewoners, die voor hun levensonder- die geheel kon leven voor zijn hobby houd in hoofdzaak waren aangewe- iets als tuinieren - al leverde dit i zen °P landbouw en veeteelt Zij trof- hem niets dan verlies op Herman j fen hier slechts een zeer dun gezaai- Peeters - als Sam Harrington, die bevolking aan, die in de oerbossen ineenkromp bij de minste paarde- leefde van wat jacht, visvangst en het hoefslag - heeft zich ook buiten- l verzamelen van eetbare wortelen, gewoon geweerd; Harry Schouten Planten en noten opleverde. Profes- speelde een hartverwarmende butler. 9or Glasbergen ging uitvoerig in op correct van de kunstige grijze kop tot de tenen; Jo Fisser-Castelein, Jan Zandvliet en Kees Padberg voldeden goed als resp. mevr. Gilford, haar broer Alex en Perkins, de stalknecht. Het decor, dat prima was verzorgd, kreeg spontaan applaus. De voorstelling werd o.m. bijge woond door deken W. P. M. Haring, wethouder S. Menken en verschei dene pastoors en kapelaans der Leid se parochies. De speelsters van St. Vincent werden na afloop danig in de bloemen gezet. wat men thans weet omtrent het trechterbekervolk gegevens, welke door minutieus onderzoek voorname lijk in deze eeuw zijn verzameld, met name door dr. J. H. Holwerda, de vo rige directeur van het Rijksmuseum van Oudheden, en prof. dr. A. E. van Giffen, de vorige directeur van het biologisch-archaeologisch Instituut te Groningen (Laatstgenoemde heeft zojuist bewerkstelligd dat nabij Sleen in Drenthe een hunnebed geheel in de oorspronkelijke staat is terugge bracht, en daardoor in Noordwest- Europa een uniek monument vormt 1) Voorzitter C. J. van Lienden op Leidse vergadering; Ziekenfonds-zaken horen thuis bij ministerie Volksgezondheid Filmavond „Onderling Ziekenlonds" Gisteravond gaf het „Leids Onder ling ziekenfonds" voor de tweede maal achtereen In dit jaar een voor lichtingsavond voor zijn verzeker den, welke l\Jj ontsteltenis van de voorzitter, de heer J. J. van Stra len, werd geopend door de penning meester, de heer C. Baart. De inleiding werd ditmaal gehou den door de heer C J. van Lienden, voorzitter van Ie Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen. Spr. betoogde, dat de Ziekenfondsen in de loop der jaren een steeds be langrijker taak hebben gekregen. Zij bieden hun verzekerden een zo volledig mogelijke verzekering. De ziekenfondsuitgaven zijn dan ook door de jaren enorm gestegen en be lopen thans een half miljard. Als voorbeeld noemde hij o.m. de kosten voor ziekenhuisverpleging. Deze be droegen in 1949 6.31 en in 1959 21.58 per verplicht verzekerde per jaar. De oorzaken van de kostenstij- f;ingen zijn o.a. 1. dat de ontwikke- ing der medische wetenschap een grote vlucht genomen heeft, 2. aan schaf van instrumentarium en 3. ver hoging der honoraria van de mede werkers. De heer Van Lienden wees er voorts op, dat er thans een sa menspel is in het ziekenfonds wezen op het gebied van de cu ratieve en preventieve genees kunde. Hij zeide het dan ook ten zeerste te betreuren, als de Ka binetsformateur zijn plan zou uitvoeren, de afdeling Volksge zondheid van het Dept. van So- Weer een gezellig jaarboekje van Vereniging Oud Leiden Het Leidse Jaarboekje gedrukt door A. W. Sijthoff's Uitgevers maat schappij n.v. te Leiden voor de ver eniging Oud-Leiden is weer versche nen in het gebruikelijke lichtgele jasje, dat een inhoud bekleedt, waar de echte oud-Leiden minnaar van kan watertanden. Na de gebruikelijke „In Memoriams" volgt een keur van aardige artikelen, waarvan dat over de Leidse commandeurs van de Duitse Orde het eerste is. Mr. Belonje schrijft hier over deze commanderij, die een instelling van Graaf Floris was, die gebouwen in Leiden bezat nabij Kloksteeg en Hee- rensteeg. De laatste thans nog le vende commandeur is baron Van Nagell. N. N. Leverland schreef over Cor nells Jansz. de laatste pastoor van de O. L. Vrouwekerk, de kleinste van de drie middeleeuwse Leidse parochies, ciie begrensd werd door de Rijn, de Mare en de stadsmuren. A. Bicker Caarten en E. Pelinck schrijven over windvanen in Leiden en omgeving met aardige afbeeldin gen verlucht. Mr. de Koning over het geboorte jaar, de moeder en de woning van Lucas van Leiden. „De Heilige Graf kapel van het Jerusalemshofje" is een artikel van de heer E. Pelinck, waarna het artikel volgt van dr. P. A. M. Geurts o.f.m. met de intrige rende titel „Een zoon van Pieter Adriaansz van der Werf op een ka tholieke school?" D. R. Kooiman schreef over dt oude balansen in het Leidse Waag gebouw, waarna na enige korte stuk jes over een doorwrocht artikel ver schijnt, door ir. R. Meischke, over de vernieuwing van Rhijnhof en de ar chitect Johan Samuel Creutz. „Een Leidse studentenkamer in 1847" is een bijdrage van „Aquarius" Het boek besluit met de moderne tijd: Ir. Drost, gemeentelijke stede bouwkundige schrijft een artikel over de Leidse agglomeratie.... ciale Zaken en Volksgezondheid over te brengen naar het Dept. van Maatschappelijk Werk, het geen van funeste betekenis zou zijn. De samenhang, die er nu is, wordt dan verdeeld. De onderdelen der volksgezondheid moeten dan afzonderlijk behandeld worden, hetgeen betekent, dat alles opnieuw in studie zal moeten wor den genomen en dit weer zoveel langer zal duren. Het is dan ook van groot belang, dat ziekenfonds- en volksgezondheidsbelangen door één Ministerie worden behartigd. De heer Van Lienden eindigde de met aandacht gevolgde inleiding, met zijn vurig verlangen uit te spre ken t.a.v. langdurige verpleging, daar z.i. tot nu toe te weinig aandacht is besteed aan d-> schrijnende gevallen, die langdurige verpleging behoeven. Hij hoopte echter, dat op 1 januari 1960 een bescheiden begin kan wor den gemaakt, om voor deze vergeten groep een regeling tot stand te bren gen, dat verpleging gewaarborgd is. Het filmisch gedeelte bestond uit 2 bijfilmpjes en de hoofdfilm „Een man keert terug". \7ele facetten van het dagelijkse le- ven, de dodenbezorging, enz. worden door de archaeologische vondsten belicht. De bouw der impo sante grafmonumenten, de huizen en nederzettingen, het fraai versierde aardewerk, de prachtige stenen wa penen en werktuigen, de opsmuk dragen alle bij tot de kennis van men sen, die ten onzent een vierduizend jaar geleden leefden, in de vroeg ste geordende samenleving, waarin wetten die deze moeten regelen, en ambachtelijke specialisaties ontston den. De opsmuk brengt ons ook in kennis met de reeds wijdvertakte in ternationale ruilhandel tussen 2500 en 2000 vóór Chr.: in hunnebedden worden geïmporteerde barnstenen kralen uit het Oostzeegebied, gitkra- len uit Engeland en een enkel kope ren sieraad de vroegste metalen voorwerpen in ons lana! uit Mid den-Europa aangetroffen. Zeer inte ressant zijn platte aardewerkschij ven, waarop terchterbekervrouwen platte broden bakten van een soort die in Zwitserse oeverdorpen uit de zelfde tijd in de moerasbodem be waard zijn gebleven! Wegen van houten boomstammen door venen be horen mede tot de grote werken van het trechterbekervolk. Het hout daar van is dan als regel goed bewaard ge bleven, en aan de conserverende wer king van het veen danken wij ook de weinige voorwerpen van hout, die de tijd hebben weerstaan: houten stelen van stenen bijlen, houten bogen, pijl schachten en een enkel wiel van een zware houten kar. Zoals meestal bij prehistorische culturen zijn de tallo ze voorwerpen van hout en ander vergankelijk materiaal, waaivan men zich ongetwijfeld bediende, op gerin ge uitzonderingen na verloren gegaan. Gezien het feit, dat het oprichten van grafmonumenten van grote stenen bij een aantal geheel verschil lende bevolkingen in het Europa van de late steentijd in zwang was, en als een idee uit het Middellandse Zeege bied van volk tot volk langs de At lantische kusten is doorgegeven, is het ten enenmale onjuist om te spre ken van een hunnebéddenvoik of -cultuur, zoals in Nederland tot voor kort algemeen werd gedaan Evenals in het buitenland zal men er in Ne derland goed aan doen zich aan te sluiten bij de algemeen gebruikelijke prehistorische terminologie, en te spreken van trechterbekercultuur. Het trechterbekervolk, dat ten onzent tussen 2500 en 2000 vóór Chr. de hunnebedden bouwde, vindt men vol gende de huidige stand van het we tenschappelijke onderzoek beschreven in het onlangs verschenen boek van S. J. de Laet en W Glasbergen, De Voorgeschiedenis der Lage Landen (1959), een samenvatting van de pre historie van Nederland en België, ge schreven voor de steeds toenemende kring van belangstellenden in de fas cinerende resultaten van de weten schap van de spade. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 22 April 1859. Advertentie: Bekwame behan gersknechts werk begeerende, vervoegen zich bij H. A. Kel der, Mr. Kamerbehanger te Rot terdam. Leyden Gisteren is de 35ste verjaardag van H.K.H. de groot hertogin van Saxen-W eimar- Eisennach, zuster des konings, op de gewone wijze gevierd. Leidse agenda WOENSDAG, 22 APRIL Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 u nam Expogé. Algemene Jaarvergade ring. Harmonie, 8 u nam. Het Motorhuls, opening nieuwe showroom Stationsweg door wethou der Jongeleen, 3 u nam. Leidse Postzegelverzamelaars, Le denvergadering, De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn, 8 u nam. Ver. tot Bestrijding v. Tuberculo se te Leiden, Alg. Ledenvergadering, Districtsconsultatiebuieau, Rijnsbur- gerweg 70, half negen nam. Bedrijfscommissie Bakkersbedrijf, Bijeenkomst (o.a. vacantieregeiing) Gulden Vlies, 8 u nam. „Litteris Sacrum" „De Vrouwen krijgen hun zin", en „De Brief van Laatste Berichten De Axelse Zaak" Er is zware verdenking gerezen, dat de vrouw door haar man om het leven is gebracht. Totnutoe heeft hij dit echter ontkend. Volgens Belga heeft de man al eens een poging ge daan zijn vrouw te vergiftigen, waar voor hij met de justitie in aanraking is geweest. Iedere week ging de B. zijn vrouw opzoeken te Blaasveld. Hij heeft be kend, dat hij Nederland goed kent doordat hij er gewerkt heeft als ver tegenwoordiger van een Nederlandse sigarettenfirma. Tijdens zijn onder vraging verklaarde de B., dat hij wel de door de dagbladen over de moord 'e Axel gepubliceerde foto's had gezien, maar dat hij hierin geen enkel verband met de verdwijning van zijn vrouw had gevonden. Hij zou pas verleden donderdag deze verdwijning aan de politie hebben medegedeeld. PAUS ONTVANGT BBRITSE VORSTINNEN. De audiëntie, die plaats vond in de particuliere bibliotheek van de Paus, duurde twintig minuten. De Paus gaf aan zijn gasten de gouden penning van zijn pontificaat en een kosttbaar mozaïek, voorstellende Maria. T. J. TWIJNSTRA t De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, plaatsvervangend voor zitter van de Sociaal-Economische Raad en o.a. voorzitter van de com missie ontwikkeling nationale econo- ipie van die raad is vanmorgen in het Wilhelminagasthuis te Amster dam overleden. Tjeerd Jacob Twijnstra werd op 17 augustus 1890 geboren te Akkrum. Hij studeerde Nederlandse letteren aan de universiteit te Amsterdam en geschiedenis en staatswetenschappen aan de rijksuniverhiteit te Leiden. Op 25-jarige leeftijd werd hij direc teur van U. Twijnstra's oliefabrieken te Akkrum. Veel later heeft de heer Twijnstra zijn studie voltooid door het afleggen van een doctoraal examen in de ge schiedenis en de staatswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden. De heer Twijnstra was president- commissaris of commissaris van ver scheidene ondernemingen. Hij was Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje Nassau en com mandeur in de Kroonorde van België. APO rHEKERSDIENSTEN Leiden: Geopend apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. ZULLEN ONZE KINDEREN SLAVEN ZIJN? Dag na dag houden krant, radio, T. V. en film ons bezig met de vraag: oorlog of vrede? Van het antwoord hangt het af of onze kinderen slaven zullen worden. Voor genodigc-en en belangstellenden boven 18 jaar bie den Oostpriesterhulp en de Leidse afdeling van de mil. ambtenaren- vereniging „St. Martinus", a.s. vrij dagavond om 8 uur in de Stadsge hoorzaal een programma dat voor de toehoorders een realistische confron tatie is met de toestand in onze wereld. Pater Rich. Stoffels s.j. en Cees Griffioen, nationaal bekend als mee slepende sprekers, brengen hun aan grijpende voordrachten over werld- communisme en wereldkerk. „Bruggehoofd Europa" is een scherpe analyse van Je z.&. vrye wereld vol hard egoïsme en bitter on recht. Onder de titel „Tussen Berlijn en Seoul" spreekt pater Stoffels over de gruwelijke geheimen van het com munistisch imperium. „De toekomst heeft geen tussen weg" is een wingende oproep om te kiezen voor er niet meer gekozen worden kan. De voordrachten worden geïllus treerd met de enorme Euraziëkaart van Dusee en Siegmund. Het koor „Alma Mater" verzorgt, o.l.v. Jan van der Meer en met orgel begeleiding van A. Martijr.. het mu zikale gedeelte van het programma. In vele steden bleek voor dit pro gramma «eer grote belangstelling Ook in Leiden verwachten de organi satoren een goedbezette zaal. Gezien de aard van het programma worden jongeren dan 18 jaar niet toegelaten. A.s. vriidag kunnen aan de kassa van de Stadsgehoorzaal a 20 cent plaatsen worden gereserveerd tussen 1012 en 1517 uur. Telefonisch of schriftelijk aangevraagde bewijzen van reservering ziin vanaf half 8 aan de Gehoorzaal verkrijgbaar. De algemene ledenvergade"inc van de Ned. Reisvereniging van Katholie ken wordt gehouden op donderdag 23 april (morgen) dug niet, zoals abu sievelijk in de mededelingen van de vereniging werd aangekondigd op donderdag 24 april. De vergadering wordt gehouden in het Schuttershof en begint om 8 uur n.m. De verkenners en welpen der St. Leonardusgrocp worden morgenoch tend om kwart voor zes in het Hoofd kwartier, Haagweg 26, verwacht. Mej. M. E. v. d. Hoeven is aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam geslaagd voor het candidaats- Ten overvloede deelt het bestuur van de R.K. Leidse Harmonie mede, dat het concert, dat hedenavond ge geven zou worden op „Endegeest", is uitgesteld tot op 27 mei a.s. De dames van het Kath. Vrouwen gilde te Leiden, die morgen, donder dag 23 april, deelnemen aan de ex cursie naar het zuivelbedrijf Menken te Wassenaar, worden eraan herin nerd, dat de gele tram om kwart voor negen vertrekt vanaf de Haar lemmerstraat. Het kaartje kan een „enkel reisje" zijn, aangezien de da mes door hun gastheren met de bus worden teruggebracht. VOORSCHOTEN Geboren; Willem Pieter zn van H. van Klaveren en C. Houwer; Abra ham Frans Johannes zn van D. Brus- sec en J. P. Tebrugge; (te Leiden): Anne Elisabeth dr van H. H. L. Roos van Haadshooven en J. C. Monfils; Theodorus Franciscus zn van A. Al tenburg en M. Koomen; Hendrik zn van A. Schippers en E. van Sons- beek; Wilhelmina Margaretha dr van W. Jacobse en M. E. J. Scholten; (te 's-Gravenhage): Carol ien Johanne dr van J. Boon en S. D. E. Hellendoorn. Ondertrouwd: A, de Visser en J. P. Ouwersloot; C. P. van der Werf en A. G. va" Stein. Getrouwd: C. A. Vergeer (te Lop- persum) en A. M. van Vliet; G. Ude- ma (te Delft) en A. G. Groen. Overleden: (te Leiden) J. de Bruin 75 jr, echtg. van V. Walters.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2