President van Nederlandse bank verwacht economische opbloei DE ZWARTE ZWAAN Ouöerdomsuitkering loopt naar 1 miljard per jaar Hillegoms burgemeester - (voorzitter van Bloembollencultuur) verdedigde beide standpunten DINSDAG 21 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Volgens eën peiling op 1 maart j lconcluderen, dat van deze ruim is het bedrag, dat jaarlijks gem«.eid 323.000 gepensioneerde mannen is met de uitkeringen volgens de Al- slechts ongeveer 7 percent een vrouw gemene Ouderdomswet, gestegen tot 943 miljoen 833.522 gulden. Het wet telijk ouderdomspensioen, dat pas ruim twee jaar bestaat (ingevoerd werd op 1 januari 1957) nadert dus nu reeds een uitkeringsbedrag van 1 miljard gulden per jaar. De peiling brengt aan het !icht, dat er in Nederland op het ogenblik 594.000 vrouwen zijn van 65 laar of ouder en rond 474.000 mannen. Er zijn dus niet minder dan 120.000 be jaarde vrouwen méér, dan mannen. Een nadere specificatie toont aan. dat 149.617 ongehuwde mannen het o ouderdomspensioen genieten enin de miniatuur-stad Madurodam heeft, die jonger is dan 65 jaar. Er zijn dus betrekkelijk maar weinig mannen, die een veel jongere vrouw trouwen. („Volkskr.' Madurodamse gebouwties vlogen de lucht in Hoe kwam dat Als In volle oorlogstijd vlogen gis termorgen omstreeks kwart voor 12 291.983 ongehuwde vrouwen; 323.106 gehuwde mannen en 787 gehuwde vrouwen. (Deze 787 gehuwde vrou wen worden overeênkomstig de bepalingen van de Algemene Ouder domswet beschouwd als kostwin- ster van hun, nog geen 65 jaar oud zijnde, invalide man). Er zijn dan ook nog 1204 mannen en 1176 vrouwen, die een „haif ge huwden-pensioen" trekken. Dit zijn de bejaarden, die naar de wette lijke term „duurzaam gescheiden leven", maar wier huwelijk niet ont bonden is. In totaal staan dus 473.927 uitke Den Haag enkele lilliputter-gebouw tjes meters de lucht in. De stukken kwamen tot over het 2 meter brede kanaal terecht. Ook buiten het „stads gebied" van Madurodam, op de kwe kerij Klein-Zwitserland, vielen open staande ramen van kassen met een klap neer, terwijl het afschermmate- riaal een luchtreisje maakte. Tot nu toe weet niemand, welk lt/' faa* schoenen. Geen beslag op de tabak te Bremen Het landgericht in Bremen heeft vanochtend het verzoek van de Ver enigde Deli-Maatschappijen en Se- nembah om conservatoir beslag te leggen op 1559 balen tabak uit Indo nesië afgewezen. Het gaat om een partij Sumatra- tabak ter aarde van ongeveer twee- en half miljoen gulden, die door de Deutsch-Indonesische Tabak Handels- gesellschaft, waarin een aantal ta bakhandelaren uit Bremen en het In donesische beheersinstituut voor ge nationaliseerde ondernemingen pari tair zijn vertegenwoordigd, naar Bre men is verscheept om daar te worden geveild. Van Nelle bestellen Een omstreden schepping nadert haar voltooiing Ned. Schoenindustrie behoeit nieuwe koers Per hoofd gebruikt Nederland jaar- bruusk geweld oorzaak is geweest Dat varieert voor jonge meisjes van van gemelde vernielingen. Men ver- ^,4 Paar 0,8 Paar. mann®n- telt alleen, dat op hetzelfde ogenblik d"e cijfers blukt dat de mode, boven Den Haag een Amerikaanse dlc d« schoenindustrie ,,op de voet straalbommenwerper, een B 66, vloog. mo®t volgen, een grote invloed heeft De bezoekers van Marurodam en de °P ae veI"koop. Aldus een conclusie van mr. L. de De nieuwe Amerikaanse ambassade in Den Haag nadert zijn voltooiing. Hier een exterieuropname van de schepping van de Amerikaanse architect Marcel Breuer. ringen ten name van een man, en j j j j^uiuu-ih y 293.946 op naam van een vrouw. Aan werklieden, die daar bezig zijn, had M de postkantoren in Nederland liggen, den zoveel aandacht voor het opbla- Block, directeur-generaal voor indus- derhalve elke maand 767 873 beta-1 ZGn van de gebouwtjes, dat zy ver- tnalisatle en industrievoorziening, by lingsadviezen meer dan driekwart gaten naar de bommenwerperte kij- de opening van de driedaagse schoe- miljoen te wachten op de bejaar de pensioentrekkers. ken. Ze konden in elk geval niet met nenbeurs, gisteren in het jaarbeurs zekerheid vaststellen, of het vlieg- gebouw te Utrecht. I ,r ,j»„ u,,_ i tuig overvloog op het moment, dat In hetzelfde openingswoord heeft Van deze 473.927 mannen die n de Marurodamse huizen de lucht in mr. De Block gewezen op een aantal eingen. 2„akke plekten in de Nederlandse J - - - 8 Het stadje heeft door deze myste- schoenindustrie met het oog op de Europese gemeenschap. Een daarvan was z.i. wel het feit, dat de Nederlandse schoenexport, die de grootste is in Europa, voor het overgrote deel bestaat uit vlotte, gangbare soorten. 323.1WS eehuwd Bepaalde stetist^chei ri aansJ, 2|jn sch »k j gegevens in acht nemende, mag men Van Nelle bestellen (Adv.) Per 1 mei bon direct betalen Voorlopig als proef De ANWB deelt mede, dat op 1 mei duizenden guldens schade opgelopen welke evenwel door verzekering wor den gedekt. CAFé-RESTAURANT „EUROPOORT" TE SCHIEDAM In Schiedam zal woensdag een pen dant van het „Deltahotel" te Vlaar- dingen, namelijk het café-restaurant „Europoort" aan de Maasboulevard geopend worden. Dit café-rertaurant zal eventueel tot een hotel kunnen de „politieke transactie", ook wel „be- worden uitgebreid, taalde waarschuwing" geheten, voor-) In Schiedam wordt ,)Eur0po0rt" als lopig nog als proefneming zijn entree de kr00n op het werk van Schiedams in enkele streken en steden van onsslRd9uitleg beschouwd. Hot complex, land zal maken. da^ bedoeld is als sluitstuk van een Men zal dan „boete" voor een aan- groengordel, is weliswaar niet bo- tal eenvoudige verkeersovert.edingen, J van het water gebouwd, zoals oor- zoals b.v. geen gebruikmaken van spronkelijk de bedoeling was voetgangersoversteekplaatsen, van 'n Rijkswaterstaat maakte tegen dit plan rijdende tram springen, niet-functio- nerende fietsverlichting, het onbe heerd laten staan van een rijwiel, rij den in verboden richting, stoppen na bij een hoek of bushalte, overtreding van parkeerverboden etc., recht streeks aan de verbaliserende agent kunnen voldoen. 13 men het met deze „politiële transactie" niet eens, dan kan men, evenals thans, een gerechtelijke be handeling verlangen. „Er zullen drie „tarieven" gelden: bezwaar maar de fundamenten werden toch dusdanig in de rivier uit gelegd, dat een gedeelte van het ter ras boven de rivier hangt. „Europoort" ligt aan het einde van een reeks terrassen te midden van bloemen en heeft op de begane grond een ruime café-restaurantzaal. Op de bovenverdieping bevinden zich twee grote vergaderzalen. De keuken ligt in een ondergrondse ruimte. Op het terrein achter de Maasbou levard, zullen in de naaste toekomst 2.50 voor voetgarrgersovertredingen, zes torenflats geboud worden Niet 5. voor wielrijders, bromfietsers en ver van „Europoort" zijn reeds nieu- ander langzaam verkeer en f 7.50 voor overtredingen door gemotoriseerde verkeersdeelnemers. KINDERWAGEN TE WATER. Op een ongewone manier is gister- we jachthavens aangelegd. Het complex is gebouwd door het Rotterdams architectenbureau Swane- veld en Goslinga, welke architecten tevens een blikvanger voor „Euro poort" hebben ontworpen: een 28 me ter hoge stalen constructie, Haarlem of Hillegom Zoals wij gisteren reeds uitvoerig bericht hebben, is tijdens de algemene rSnrinn? «7.if-itó bifvnorbppid vergadering van „Bloembollencul- Binnen So ITuromiÏk} .en Suur"' welke ln dc «rOte Z8al Var. het concurrent kunnen ï«n CfiZ'SS Een ander zwak punt zag spr. in Jllïw! de grote versnippering van de schoen- bollenoultuur in Haarlem zal blijven industrie. Een vierde deel van de pro- duktie is in handen van 250 fabrie- irpn w vniDPnrfp Wnrt Hnnr bot **et Krelagehuis te Haarlem kan met steun van het Ha stpur belangrijk worden uitgebreid, Treslong kan met behulp van de ge- ijan Drntpr meen te Hillegom belangrijk beter ge outilleerd worden. In de vergadering van gisteren heeft de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F ken, het volgende kwart door 33, het t Uo„. derde door 12 en het vierde door van het Haarlemse gemeen^be drie fabrieken. Het aanstellen van werpers en het besteden van groter aandacht aan het researchwerk, want wat de Nederlandse schoenindustrie aan wetenschappelijk onderzoek uit geeft, bedraagt nog niet één promille van de omzet uit. A. H. van Nispen tot Pannerden, beide Van Nelle bestellen (Adv.) afgevaardigde van die afdeling raadde het hoofdbestuur maar eens opnieuw te gaan rekenen, dan zouden de finan ciën zeker ten gun-te van Hillegom uitvallen. De voorzitter gaf blijk van zijn grote waardering voor het gebaar van Hillegom, maar merkte op, dat een en ander reeds gecalculeerd was in de opzet van beide plannen. Hillegom kwam nog met een opmer king over het Krelagehuis en naar aan'eiding daarvan wilde de voorzit- plannen zakelijk en met de meeste 1 ter afrekenen met de oude legende. objectiviteit toegelicht. Daarna kre- d®* Haarlemse Krelagehuis maar Van Nelle bestellen gen de afgevaardigden der verschil lende afdelingen gelegenheid zich na der te laten informeren over de plan nen, voor zover hun de toelichting niet duidelijk was. Het eerste woord was aan de afdeling Hillegom, welke nog eens met nadruk wees op het aan bod van de Stichting Bloembcjllen- beurs te Hillegom en het bestuur van die gemeente, waardoor het mogelijk zou zijn de keuringszaal in Tesrlong drie tot vier keer zo groot te maken. Bovendien 20u Bloembollencultuur dan beschikken over 150 rijnlandse roeden prima bollen.grond voor de (Adv.) I proeftuin en over twee kassen. De Besparingen bereikten in '58 na-oorlogs hoogtepunt Nieuwe periode van voorzichtige expansie ter geraakt. Het ongewone was er overigens weer oorzaak van, dat de redding niet veel moeilijkheden heeft opgeleverd. Aan boord van het in de Koningshaven liggende Duitse Rijn- schip „Rheinpreussen 7" stond een kinderwagen, waarin de bijna één jaar oude Peter Keunig. De wagen was met een riempje aan Dr M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank heeft een zeer optimistisch jaarverslag over de Bank geschreven. De conjunctuur-neer gang van de afgelopen periode, zegt hij, heeft niet geleid naar de ge vreesde afgrond. Géén crisis, geen depressie, maar slechts een teruggang naar een wat lager liggend niveau van bedrijvigheid. i Hij verwacht nieuwe, grote opbloei. De Nederlandse Bank is er in 1958 opening van „Europoort zal woens- op un geweest de beperkende maatregelen van de bestedingsbeperking van dag geschieden doo^ de commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. WETTIG HUWELIJK. De trouwzaal in het Barneveldse gemeentehuis ondergaat op het ogen- een lier vastgelegd. Door onverklaar- blik een restauratie. Dit levert enige bare oorzaak is het riempje losgescho- moeilijkheden op, want volgens het ten en de kinderwagen reed het dek Burg. Wetb. art. 131 moet een hu- af het water in, waar hij bleef rond- welijk in het huis der gemeente wor- dobberen. Een opvarende van het den voltrokken. Om aan de letter van schip, de 22-jarige matroos Kurt Bartsch, sprong meteen de wagen na en kon deze boven water houden. De vader van het kind, ook matroos op het Rijnschip, heeft toén geholpen de wagen weer op het schip te krijgen. Het kind was ongedeerd, evenals de redder, die ook spoedig weer vaste grond onder de voeten had, deze wet te voldoen hebben b. en van Barneveld thans aan de raad voorgesteld de ontspanningstaal van een plaatselijke school officieel als tijdelijk „huis der gemeente" aan te wijzen. Hiermede wordt voorkomen, dat trouwlustigen aan de wettelijkheid van hun hüwelijk zouden gaan twij felen lieverlee weer ln te trekken. Men ging weer meer krediet geven in bin nen- en buitenland. Dit bracht voor de bank een bijna onafgebroken aan zwellen van de goud- en deviezenvoorraad met zich mee. Maar die voorraad mag men nog van de voortsluipende prijsinflatie in niet te groot noemen. Met het be ëindigen van de „Rijksmarkenover- eenkomst" heeft de schatkist in twaalf jaar tijd de aanzienlijke schuld aan de bank geheel terugbetaald. Het was een schuld van 3600 miljoen gul den. De schatkist legde daarmee een stevige basis voor het nationaal- en internationaal herstel van de gulden. Salarisverhoging regelmatig Wel heeft de in wezen zo gunstig verlopen „recessie" (voortvloeiend uit de bestedingsbeperking) het probleem Van Nelle bestellen .MmmgHi intnetuiHlakn enhxh.. Zmmkamfocrnxkm het middelpunt van de aandacht ge plaatst. Het geld moet waardevast blijven, maar dan dient men ook de prijsindex van het levensonderhoud stabiel te houden. Bij een geleidelijke stijging van de welvaart moet men als de prijzen goed vast gehouden worden stijging van het loon- en salaris-niveau toestaan. Maar men mag de nationale huishouding niet blootstellen aan plotselinge en onver antwoord hoge salarisverhogingen. Zij dienen regelmatig en geleidelijk tot stand te komen. Loonproblemen Dr. Holtrop vestigt de aandacht op de loonproblemen, waar ons land nu voor staat. De opleving van de con junctuur kan de schijn wekken van een belangrijk vergrote welvaart, maar in wezen slechts verbeterde liquiditeit. De loonverlangens kunnen dan dikwijls op onjuiste veronderstel lingen berusten. Maar daar staat te genover, dat de reële lonen geduren de twee jaar onveranderd zijn geble ven en het is dus niet verwonderlijk, dat het loonvraagstuk weer alom ter sprake wordt gebracht. Onze huis houding gaat een nieuwe periode van voorzichtige expansie tegemoet. Het inwilligen van loonverlangens mag nooit aan de styging van de gemid delde arbeidsproductiviteit te boven gaan. Anders zou dit direct leiden tot een 'nieuwe prijsstijging. Aandelen naar buitenland De president spreekt ook over de voortgaande verkoop van Nederland se aandelen aan het buitenland. In 1958 heeft deze verkoop, inclusief buitenlandse inschrijvingen op de emissie van koninklijke petroleum, 1200 miljoen bedragen. Dr. Holtrop noemt het een „uit verkoop" van Nederlandse effecten. Men hoeft niet bang te zyn voor een ongunstiger worden van de Neder landse betalingsbalans. Nederland zelf heeft deze aankopen door het buiten land aangemoedigd. En de verkoop kan ook in beginsel moeilijk worden betreurd, daar het als een Nederlands kaanse ingezetenen heeft zich vooral op Nederland gericht. En dat komt door een verschil in beoordeling, dat Nederlandse fondsen in buitenlandse ogen „goedkoop" heeft gemaakt. Niettemin geeft het reden tot bezorgd heid. dat de nationale huishouding, aldus mede gebaseerd is op toestro ming van kapitaal met zo ongewisse grondslag. De besparingen bereikten in 1958 een oude bouwval is. De er achter liggende fabriek en de garage zijn in derdaad een bouwval, zo zeide hy, maar het gebouw is prima. De verwarming en de luchtverver sing zijn door een kleine ingreep up to date geworden. De fabriek en de garage zullen verdwijnen en daar voor in de plaats komt de nieuwbouw. Naar de voorzitter de afdeling War mond ten antwoord gaf, zal er bij het Krelagehuis een redelijke parkeerge legenheid komen, welke nog uitge breid kan worden, wanneer de sane ring van de achter liggende wijk door gezet wordt. Zo nodig kan men in eta ges parkeren. Ook hoeft men niet bang te zijn dat door de grotere in tensiviteit van het verkeer men over twintig jaar Haarlem niet meer kan binnenkomen met zyn auto, want te gen die tijd is de westelijke randweg in de nabijheid van het Krelagehuis klaar. De afdeling Wassenaar kreeg te ho ren, dat de kosten voor meubilering gedekt zullen worden uit de reserves, welke zo weinig mogelijk aangewend zullen worden voor de nieuwbouw of verbouwing. Op een desbetreffende opmerking van de afdeling Winkel verklaarde de voorzitter, dat als de beurs in Haarlem blijft de donderdag se beurs ir Hillegom ongetwijfeld in stand zal blijven. Met de afdeling Wij- denes was hij het eens. dat Haarlem voor hetzelfde geld meer biedt dan Hillegom. De afdeling Noord-Oost- Polder kreeg grote bijval, toen haar representant verklaarde, dat de leden van veraf nu om drie u-ur 's morgens in plaats van vijf uur moeten opstaan om op tijd te zijn ter beurze, wanneer oorlogs hoogtepunt, terwijl de die alleen in Hillegom wordt gehou- waarde van de netto-investeringen van 1957 op 1958 met 1700 miljoen tot 4800 miljoen is gedaald. De totale nationale bestedingen zijn met 3,7 procent gedaald. De bank heeft een netto winst ge- den. Langzamerhand veranderde de in formatie in discussie, maar de voor zitter maakte daar spoedig een eind aan. Hij verdaagde de bespreking tot dinsdag 19 mei, wanneer het voorstel opnieuw, maar dan ter bespreking maakt van f 10 427.000. Over 1957 aan de orde komt en de leden moeten beliep deze winst f 18,6 miljoen. beslissen, of de zet 1 der vereniging in Haarlem blijft of niet. Voordien Van Nelle bestellen (Adv.) zullen zich de afdelingen beraden. Haarlemse keuring bedolven onder narcissen Een overstelpende hoeveelheid bol-1 voor de fa. Van Staaveren uit Aals- bloemen op de wekelijkse keuring, meer, die een machtige collectie f ree- En het merkwaardige was dat de I sia's ten tonele voerde met de bij- bezoekers compleet bedolven werden I zonder mooie rode Carnaval als uit- onder de narcissen. I blinker. In het wit en geel zagen we en vele anderen. Bijzonder mooie aanwinsten zagen we ook in het groepje Warnaar Co., Sassenheim. Onder meer: de citroengele Rush Light, de bijzonder mooie Anne Frank, wit dekblad met half gevuld wit met oranje getekend centrum, een pracht narcis, niet te groot van stuk, fijn van bouw en goed van steel, de fraaie gele Galway en Kings Court, kortom: te veel om op te noemen. Van Lubbe te Oegstgeest noteerden we de fraai gevormde Candlestick, de k. kr. Vera Lynn en de k. kr. Ri- deau Hall. Grullemans, Lisse voerde opnieuw een aantal forse grootkro- nige narcissen ten tonele, waarin de fraai gekleurde Mother Grullemans een der mooiste was met Prinqe Charming. Ook de rose „gecupte" Pink Glory en Siam waren mooi. De dubbele White Lion werd in goede Bikwaliteit naar voren gebracht door belang moet worden beschouwd, dat i De Graaff-Gerharda, Lisse en Gerrit- internationale ondernemingen onbe- sen, Voorschoten bracht weer nar- lemmerd groeien. De anakoop van cissen met gespleten trompetten en Een gouden medaille was voor de ook tal van variëteiten in uitsteken- fantastisch mooie inzending van j de kwaliteit. We noemen o.a. de met Zandbergen-Terwegen, Sassenheim, getuigschrift eerste klas bekroonde waarin tientallen verschillende soor- I Orange Favorite, de met het getuig- ten. Naast veel „kleingoed", waarover schrift van verdienste onderscheiden we de vorige weken al de loftrompet 1 Gloria en van de witte White Swan, hebben gestoken, noteerden we o.m. j Snow Star, Snow Queen e. a. Zeer de fraaie bicolor Effectief, de dubbele mooi was ook het bloemstuk met de Camelia en Tahiti, de witte trompet i narcis Pink Suprème van Gebr. Easter Bright, de gr. kr. Forth Right j Doornbosch. W. Blom Zn., Hille- Westeuropese effecten door Ameri-1 kronen. Een gouden medaille was hout. I gom, behaalde met een sierlijke nieu we gele erythronium een getuigschrift van verdienste en een extra pluim verdient ook het Proefstation voor de Bloembollenteelt te Lisse voor de prima kwaliteit Ixia's die men toon stelde. Tulpen waren er nog niet zo veel. We zagen de witte, rood gevlamde parkiet Estalla Rijnveld, die destijds door bestraling werd verkregen, van Gebrs. Seggers. Lisse, die tevens de de merkwaardige parkiet Batist, goudgeel met rode vlammen en de uitstekende dubbele witte Firn naar voren brachten. Overdevest, Wasse naar etaleerde enkele sports uit de darwin-hybride F. D. Rossevelt. Golden Gift, geel met rode spik kels aan de voet, vonden we de mooi ste en de beste. Tot slot: de ongeloof lijk mooie tulipa's van D. W. Lefeber, Lisse - enorme bloemen en zeldzaam mooie tinten - en de dubbele rode Foster Dulles van P. Hermans, Voor-

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6