De Prins belanpsteJIend voor Vrijheidsstrijder Touwtrekken om Victor Sylvester Zomerseizoen N.S. brengt snellere verbindingen met Noord-Duitsland en Hugo peinst ongestoord verder Min. Zijlstra: geen verhoging broodprijs Scheuren in A'damse huizen Jlgifwrwif elke woensdag Gesfegen winsf bij Sikkens Lakfabrieken DINSDAG 21 APRIL 1959 DE LEtDSE COURANT PAGINA 5 Z.K.H. Prins Bernhard heeft in Californië een bezoek gebracht aan de „Norair" in Hawthorne, een onder afdeling van de Northrop fabrieken. Z.K.H. de Prins liet zich door de vice-president van de Northrop, Tho mas V. Jones, voorlichten over de Northrop N-156F Twin Jet „Freedom Fighter". Nederland zou een van de landen zijn, die interesse tonen voor de jager. uitgesproken over de weigering van dit bureau om inlichtingen te ver- srekken over het optreden van Chris strekken over het optreden van Chris Dutch Swing College. Zoals reeds gemeld, hebben de ka tholieke bond van musici en artiesten en de bond van christelijke kunste naars zich tegen het beleid van de N.T.B. uitgesproken en hun Engelse collega's (de B.M.U.) alsnog verzocht hun medewerking te verlenen. Optreden te Blokker nog niet zeker In een kort geding dat vandaag voor de president van de Amsterdamse rechtbank zal dienen, zal de heer Ben Essing, organisator van muzikale ma nifestaties in de veilinghal te Blok ker, eisen dat de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond zijn actie tegen het Blokkerfestival zal staken. Aanleiding tot dit rechtsgeding is het jongste optreden van deze bond, waarmee wordt verhinderd, dat het bekende Engelse orkest van Victor Sylvester op 7 mei a.s. in Blokker zal spelen. De N.T.B. heeft er'n.l. bij zijn En gelse zusterorganisatie, de British Musicians Union (B.M.U.), op aange drongen de reeds aan Sylvester ver- - leende toestemming om in Blokker te •jpOOrDOeK/GS in spelen in te trekken. De B.M.U. heeft JL dit verzoek ingewilligd. Ook het op- tJ tWGnClig nGTZIGD treden van de Engelse band van Chris Barber in Nederland en de con- Na dertig mei, de datum, waarop certen van het Dutch Swing College j de zomerdienstregeling ingaat, zul- in Engeland, die eveneens van 7 tot ^en de Nederlandse Spoorwegen een en met 11 mei zouden worden gege-rechtstreekse spoorverbinding in het ven, zijn aan een zijden draadje ko- leven roepen tussen Amsterdam en men te hangen. I Munster-Hannover, Zonder overstap- De N.T.B. had in een telegram aan Pen zal de reiziger dan driemaal het Rijksarbeidsbureau zijn afkeuring daags naar Hannover kunnen rei zen of tweemaal naar Munster. Deze rechtstreekse verbinding wordt bereikt door twee Duitse wa gens mee te nemen op het traject Amsterdam-Hengelo-Enschede, Herten vochten zich dood Twee hertebokken hebben op de Schalterbergweg te Beekbergen een hevig gevecht met elkaar geleverd, dat beide met de dood hebben moe ten bekopen. De dieren gingen zo fel tegen elkaar tekeer, dat één van de twee op slag werd gedood en de andere voor een groot gedeelte ver lamd werd. Een politieman heeft het dier met een pistoolschot uit zijn lijden verlost. EMMABLOEMCOLLECTE BRACHT 24.050 OP De jaarlijkse Emmabloemcollecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding, die j doorgaan naar Hannover (Harzburg) van 15 tot en met 18 april gehouden i of Munster. Deze wagens worden is, heeft ƒ24.050 opgebracht. Dit is aangehaakt (resp. afgekoppeld op de enkele honderden guldens minder dan terugweg) aan de Duitse trein voor het bedrag dat vorig jaar werd ont- j de richting Hannover te Hengelo en vangen. Gezien de niet te gunstige voor de richting Munster te Ensche- weersomstandigheden tijdens de de. straatcollecte, valt deze opbrengst de De reis naar Bremen via Gronin- organisatoren nog mee. gen-Nieuwe Schans zal eveneens een belangrijke verbetering ondergaan. Het oponthoud aan de grens wordt vermeden door de passencontrole in de rijtuigen te laten plaatsvinden. De rit zelf wordt eveneens snel ler: wie om 3 uur des middags uit Rotterdam vertrekt kan des avonds om zeven minuten over negen ii Bremen zijn. De veranderingen in het binnen landse treinverkeer zullen slechts van lokale betekenis zijn. Zo zullen, om economisch materiaalgebruik te bevorderen, op het traject Amers- foort-Amsterdam geen treinstellen meer doorrijden naar Alkmaar. De reizigers op dit traject zullen na Am sterdam gebruik moeten maken van een stoptreintje. Een andere, meer in het oog (van de reiziger) springende verandering betreft niet het reizen maar het spoorboekje. Dat zal een geheel an der uiterlijk hebben dan de tot nu gebruikelijke dienstregelingen. Het wordt twee centimeter breder dan voorheen. Voorts zullen de tabel len voor de lange-afstandsroutes waarvoor doorgaans een halfuur- dienst geldt, in een aparte rubriek worden ondergebracht. Deze lange afstandstrajecten worden aangege ven door letteraanduidingen. Busvervoer stijgt gestaag Volgens de statistiek van het per sonenvervoer 1967 van het centraal bureau voor de statistiek is het toe risme per Nederlandse toerwagen van Nederland naar het buitenland in de na-oorlogse jaren steeds in betekenis toegenomen. Ten opzichte van 1951 steeg het aantal reizigers ii: 1957 van 351.000 tot 810.000, hetgeen een toene ming betekent met 231 procent. Voor de periode 1949 t.m. 1957 is in deze uitgave het aantal ritten per in woner per jaar voor de tram en de bus in de steden Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage aangegeven. Uit deze gegevens blijkt, dat het aantal ritten per tram in deze steden over de genoemde periode een steeds da- lende tendentie vertoonde. Dit in te genstelling tot het vervoer per bus dat een vrijwel constante stijging te zien gaf. DEKKNECHT VERDRONKEN. Gisteravond is de 23-jarige, onge huwde dekknecht, Bertus Elsinga uit Diemen in de Westhaven te Amster dam verdronken, nadat hij onder een kantelende baggerbak in 't water te recht was gekomen. Een uur lang heeft de duiker Piet Visser van het bergingsbedrijf N.V Rederij v.h. Goedkoop geprobeerd, de dekknecht te redden doch dit leverde geen resultaten op. Er bestond ech ter nog een geringe kans, dat de man in het vooronder van de baggerbak opgesloten zat, waarin zich een lucht bel bevond en waardoor hij nog eni ge tijd had kunnen blijven leven. Ha-1 venslepers lichtten met de zware' drijvende bok „Vreebok" de bagger bak zo spoedig mogelijk uit het wa ter. De vermiste bleek inderdaad opge sloten in de bak, maar toen men zich door een luik toegang kon verschaf- Ondanks gestegen meelprijzen In antwoord op vragen welke het Tweede-Kamerlid de heer Bakker heeft gesteld, zegt minister Zijlstra, mede namens minister Staf, dat het inderdaad juist is dat de producen ten, verenigd in de „Nederlandse vereniging van meelfabrikanten" hun productiequotering, die zij op 1 jan. 1959 hadden onderbroken, begin maart hebben doen herleven. Als ge volg daarvan zijn de bloemprijzen die op 1 januari met ongeveer 3 50 per 100 kilo waren gedaald. Op 1 maart met 1.50 per 100 kilo verhoogd. De meelprijzen die met variërende be dragen waren gedaald, zijn begin maart met ongeveer 0.50 per 100 kilo gestegen. De bewindsman is van oordeel, dat de prijsstijgingen grotendeels ver klaard kunnen worden uit een prijs daling van de bijproducten die bij de fabrikage van meel en bloem vrij komen. De minister ziet geen enkele grond om» i.v.m. de bloemprijsstijging ook de broodprijs weer te verhogen. Hij acht dan ook geen termen aanwezig, de verhoging van meel- en bloem prijzen ongedaan te maken. Amerika stuurde alvast struikrozen en irissen Voor ,,Floriade'' 1960 Met het ss„Noordam" van de Hol- land-Amerika Lijn is een eerste zen ding struikrozen en irisplanten wel 150 variëteiten geariveerd, be stemd voor de „Floriade", de grote in ternationale bloemen- en plantenex- positie, die te Rotterdam op de vroe gere „E 55"-terreinen in 1960 gehou den wordt. De planten waren stuk voor stuk verpakt in een papier, dat licht noch vocht doorlaat en elke struik was omwikkeld met een dikke laag vochtig mos. Met zorgvuldig heid zullen de struiken worden uitge- plant op de meest gechikte plaatsen van het enorme terrein. Vloedgolf van zand? Sinds de beurs van Berlage aan het scheuren is gegaan schijnt er in Am- I sterdam een soort huizen-epidemie I op te komen, die in verschillende I stadsdelen de woningen aantast. In de negen jaar oude woningen aan de Orteliuskade zijn er huizen waar de scheuren van het fundament tot het dak loopt. Op andere punten scheu- j ren de binnenmuren en de plafonds. Bouw- en woningtoezicht vraagt zich af hoe dit kan ontstaan. Er zijn deskundigen die menen, dat het scheuren der huizen een gevolg is van de druk, die het zand der op gehoogde tuinsteden uitoefent op de huizen aan de westkant van de stad. Zulk een zandhoop kan op de duur als een trage golf uitvloeien tot de paalfundering van een andere bebou wing is bereikt. Een dergelijke in vloed heeft de modder van de ge dempte Amstelmonding op de fun dering van het beursgebouw gehad. Vast staat in elk geval, dat in bijna alle huizen langs de westelijke stads rand werking is te bespeuren. Hier en daar moet men ingrijpende maatregelen nemen. Een pand aan de Curagaostraat verzakt zo ernstig, dat de balken moeten worden ver lengd, omdat zij anders uit de muur zullen glijden. Hier tracht men door maatlatjes aan te brengen, die de verzakking registreren, er achter te komen, hoe het huis uit het lood raakt. vi (Advertentie) Bij de Sikkens Lakfabrieken on derging de geconsolideerde winst in 1958 een flinke stijging tot 5,9 (v.j. 4,7) miljoen. Na afschrijvingen van 1,2 (0,9) miljoen en belasting vani ƒ1,9 (1,5) miljoen, resteerde een nettowinst van ƒ2,7 (2,5) miljoen. J Hieruit wordt ƒ1,6 (1,9) miljoen' gereserveerd en, zoals bekend, een dividend van 22 pet. uitgekeerd over het aandelenkapitaal van 3,1 mil joen. (Over 1957 30 pet, waarvan 20 pet. in agio-aandelen). De in dec. uit gegeven 1,6 miljoen aandelen zijn winstdelend over 1959 e.v. Door deze emissie steeg de agio-reserve tot ƒ1,3 miljoen (125.000). Het afgelopen jaar bracht Sikkens een matig gestegen omzet in een markt van verscherpte concurrentie. Vrijwel alle bedrijven hebben aan de gestegen winst bijgedragen. Een uit zondering vormden enige verkoop kantoren in het binnenland. In belangrijke mate heeft de met bijna 40 pet. gestegen export het winstcijfer beïnvloed; zonder deze stijging en de voor enkele grondstof fen gunstiger inkoopmarkt zouden de resultaten eerder bij 1957 zijn ach tergebleven. De export naar de Euromarkt steeg met ruim 35 pet. De directie heeft goede reden om aan te nemen, dat de kansen voor de kwaliteitsprodukten in dit gebied nog belangrijk zullen Mezen nestelen in fietstas Een paar koolmezen, op het terrein van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, bleek zo opgetogen over de lente, die ongemerkt toch gaat dóórzetten, dat het is gaan nestelen zonder zich iets aan te trekken van de plaats, waar ze hun nestje maak ten. Ze kozen daarvoor de fietstas van mej. G. Haverkamp, hoofdverpleeg ster van het Sikkelpaviljoen. De zuster placht haar fiets dagelijks te gebruiken omdat de afstanden op het terrein nogal groot zijn. Dat bleek voor de mezen geen bezwaar: ze gin gen na afloop van de rit gewoon door met bouwen. Nu de diertjes zijn gaan broeden, is zuster Haverkamp ze terwille. Ze zal de fiets een paar we ken laten staan als „woonwagen" voor het jonge mezengezin. toenemen naarmate de restricties zullen verdwijnen en de voorkeur voor het nationale produkt minder zal overheersen. Ten behoeve van een ruimere lo kale service is de produktiecapaciteit van het bedrijf in Duitsland uitge breid; is in Italië een bedrijf gestart en is (buiten de Euromarkt) in 1959 een overwegend belang verkregen in de Zweedse verffabriek Condorver ken. Ook bij de dochter-mijen in Ne derland vindt uitbreiding en nieuw bouw plaats. De resultaten van de eerste drie maanden van 1959 vertonen enige vooruitgang bij die van het eerste kwartaal 1958. De directie acht de vooruitzichten gunstig. Onder meer door de nog stijgende conjunctuur en een toenemende afzetmogelijkheid in een aantal landen door de vorming van de Euromarkt en eventueel de Vrijhandelszone. Op donderdag 23 april van 20.20 tot 20.35 zal de KRO direct na het jour naal, een televisie-uitzending ver zorgen over het werk van het Natio naal Katholiek Thuisfront, dat op 29 maart jL twaalf en half jaar bestond. De titel van deze uitzending is: „Maar het Thuisfront zal een ieder ze be nijden". In een onder regie van de bekende televisie-regisseur Wim Bary opge nomen filmpje, naar het script van Tom Bouws, wordt het werk van Ka tholiek Thuisfront, zowel bij de Land macht (Apeldoorn) als bij de Lucht macht (vliegbasis Leeuwarden) als bij de Marine (Den Helder) op zeer spectaculaire wijze in beeld gebracht dank zij ook het camerawerk van Piet Kaart. Een van de elf parochiekerken in Arnhem, nl. de ruim 80 jaar oude St. Martinus-parochie, wordt binnen kort toevertrouwd aan de Missiona rissen van het H. Hart. De bespre kingen tussen het aartsbisdom en het Provincialaat van de Congregatie van het H. Hart bevinden zich reeds in vergevorderd stadium. De St. Martinus-parochie, gelegen in de oude binnenstad, telt momen teel 5300 parochianen. Die neus zit er niet voor niets Een staatsman kan op vele verschillende manieren in het middelpunt van de belangstelling staan. Deze foto toont kinderen in Delft, die krij- fen tot het vooronder bleek hij reed6 gertje spelen met Hugo de Groot als middelpunt.... te zijn overleden. De Franse staatssecretaris Louis Jacquinot, die de ver gadering van de S.E.A.T.O. in Nieuw Zeeland heeft bij gewoond, werd bij zijn aankomst in Nieuw Zeeland op de beproefde Maori-wijze begroet door de actrice Puti Nuru. Zo te zien waardeert hij het „neusje" welt

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5