Scherp $LWaGAT Nijpend tekort aan plaatsruimte voor R.K. Vakschool voor meisjes HUIBERS PERSONEN IN EN UIT LEIDEN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN Hogerop voor de Leidse studenten Een dodelijke wolk DINSDAG 21 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 D&ój bh a C* <k> komst, die in „Sursum Corda" werd aangekondigd, niet gehouden wordt op donderdag maar hedenavond. De moderator van de K.A. in het bisdom Rotterdam, de zeereerw. heer Herrewijn, zal spreken over ,De verhouding tussen priester en leek". Deze bijeenkomst die om acht uur begint wordt gehouden bij de zusters Carmelitessen aan de Oude LEIDEN AARS IN AMSTERDAM GEGREPEN Drie jeugdige inbrekers uit Lei den, een 18-jarige drukker, 15-jarige kantoorbediende en 17-jarige bijrij der hebben aan de Leidse politie be kend, dat zij in vier scholen in Lei den en één in Oegstgeest inbraken hebben gepleegd, waarbij zij voor een bedrag van 244 gulden in de wacht Sleepten. De jongelui waren vooral op zoek naar de spaarpotjes Vest (Hazewindsteeg) voor de schooluitstapjes in de ver- schillende klassen. De knapen wer den gisteren in een hotel bij con trole door de Amsterdamse politie aangehouden en naar Leiden over gebracht. De scholen w ar de dief stallen plaats vonden zijn gevestigd aan de v. Vollenhovenskade, Timor- straat, W. de Zwijgerlaan, Plesman- laan (2x), Franchimontlaan en in Oegstgeest. De vijfjarige Jaapje Brussee is gistermiddag in de straat waar hij woont, de Langestraat, door een bromfietser aangereden. De jongen stak plotseling over. Met een gebro ken linker onderbeen moest hij naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. De leden van de K.A.-gespreks- groepen in de parochie van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef aan de He rensingel worden erop attent ge maakt, dat de gezamenlijke bijeen- Si Adelberlvereniging Voor de St. Adelbertvereniging trad gisteravond als spreker op prof. J. A. M. Weterman, studentenpas toor te Utrecht, over het onderwerp: „De zin van het huwelijk". De belangstelling was zeer goed. Prof. Weterman hield een korte in leiding over het huwelijk, eerst be zien in de scheppingsorde en vervol gens in de orde der verlossing. In de scheppingsorde beschouwde hij het huwelijk als voorwaarde tot voortzetting van het menselijk ge slacht en als vervolmaking van de „twee-zaamheid" van man en vrouw. Beide beschouwingswijzen zijn met- elkaar verweven, zodat alleen van een beperkte doelstelling uitgaande Donderdag is het St Jorisdag, het jaarlijks weerkerende feest van alle verkenners. Zij willen de dap pere heilige herdenken, die met in zet van zijn eigen lijf en goed ten strijde trok tegen de draak van de boosheid om daardoor het gevaar voor zijn medemensen af te wen den. Door zijn voorbeeld bekeerde hij heel het land en volk van Cappa- docië. De katholieke verkenners en wel pen vieren deze dag met een H. Mis, die des morgens om 6.15 wordt op gedragen in de Hartebrugskerk. Na afloop van de H. Mis vindt op de Burcht-rotonde een bijzondere bijeenkomst plaats, voorafgegaan door een vlaggenparade. ELECTRICIëN REED TE WATER Om acht uur vanmorgen reed een NIEUWE ZAAL IN „OUDHEDEN" Woensdagmiddag 29 april zal in het museum van oudheden te Leiden een nieuwe zaal van de Voor-Azia tische afdeling worden geopend. Het openingswoord zal worden uitge sproken door prof. dr. P. A. de Boer, waarna dr. H. J. Franken een toe lichting zal geven op de vondsten in Palestina. DEGENONTMOETING POLITIE Als training voor de in mei a.s. te Wenen te houden Europese Politie- schermkampioenschappen trokken gisteren vijf geselecteerde scher mers, nl. Martens, Van Daalen, Bonga, Edenburg en onze stadge noot Verzijden te Amsterdam op de gen tegen het sterke équipe van de politie in Nurdrheinland-Westfalen. Voor het eerst in vier jaren werd het een overwinning voor de Neder landers, nl. met 1312, waardoor het door de Minister van Binnen landse Zaken van Nordrheinland- Westfalen Leschikbaar gestelde wis- selschild voor een jaar in het bezit kwam van de Nederlandse Politie Sportbond. Burgerlijke Stand Geboren: Adriana d. v. C. Kapaan en H. Visser. Jacoba Johanna d. van G. Knotfcer en J. J. Sleijser. Edwin Ronnald z. v. A. F. Bregman en L. Lahuis. Jannemieke Martine Jytte d. v. J. van Leeuwen en M. M. van der Kwaak. Gerda d. v. G. Bavelaar en H. J. van den Burg. Petronella d. v. P. Plug en C. van oer Pias. Johannes Lucas z. v. H. G. Buijn en M. J. van Putten. Maria Hendrika d. v. M. Lui ten en M. Ie Febr. Robert z. v. P. A. Douwes en M. Querreveld. Lex z. v. P. van Berk en E. T. Kramer. Maria Bemardina Anna d. v. A. E. J. Beij- sens en H. J. van der Vlugt. Bernar- dus z. v. B. van Daalen en J. Huisman. Johannes Gerardus z. v. N. de Bruin en T. J. M. Borst. René Hen ri z. v. J. F. M. Kleijntjens en M. Q. electriciën van de firma"Ligtvoet ter I T. Ammerlaan. Johanna Maria Corne- hoogte van het bureau van de Rijks-j lia d. v. C. J. van Nierop en C. G. A. politie op de fiets in het water van i Janssen. de Herengracht te Leiden. Op zijn Gehuwd: B. M. Schouten en F. G. hulpgeroep schoten enige agenten Schrijver. W. F. Landesbergen en A. van de Rijkspolitie te hulp en zij van Weizen. A. Rosmalen en J. C. Tros. Overleden: P. Schouten 32 j. man. H. J. Veldkamp 69 j. man. J. C. van Geelen 77 jaar wed. v. F. J. Riet- meijer. R. Homborg 53 j. man. E. Riet kerken 82 j. echtgenote v. J. Koore man. P. Zwart 54 j. man. J. C. den Dekker 62 j. man. I. Hannaart 79 j. man. slaagden erin de drenkeling door handreiking op het droge te brengen. Een half uur later werd de fiets op gehaald en de tas met gereedschap van de electriciën, welke tas enige voorwerpen van waarde bevatte. Ingezonden door: ELLY TURK, Herengracht 22, Leiden. Verschenen is een jaarverslag over 1958 van de R.K. Vakschool v. Meis jes aan het Galgewater te Leiden. Het aantal leerlingen, dat de school op 31 december 1959 bezicht, bedroeg 841, n.l. 527 voor de opleidingen en 314 voor de cursussen. Totaal waren - 445 leerlingen afkomstig van andere kele Êe.Yalla" kon s9h°o1. behulp- Internaat. Het internaat blijkt nog altijd niet geheel te kunnen voldoen aan de grote behoefte aan plaatsing van in terne leerlingen. Vele ouders moesten dan ook teleurgesteld worden. In en- gemeenten. Bovendien waren er 42 leerlingen in de praktijk, n.l. 27 voor de oplei ding lerares, 8 voor de aantekening „huishoudkundige voor inrichtingen" en 7 voor de opleiding kinderverzorg ster in koloniehuizen. Onderwijs. Ondanks het nijpend tekort aan plaatsruimte en de daarmee gepaard gaande moeilijkheden, hebben direc trice en docenten hun uiterste best gedaan om volgens de moderne in zichten van het onderwijs aan de eisen van de verschillende opleidin gen te voldoen. Ook vond via de ouderavonden voor primaire leerlin gen een prettig contact plaats tussen huisgezin en school. De resultaten aan het eind van het schooljaar wa ren overwegend gunstig. Van de op de begroting 1858 geplaatste subsidie voor de tweede school kon geen ge bruik gemaakt worden wegens het ontbreken van geschikte lokaliteiten in de stad Leiden. Derhalve is voor de bouw van deze school met de gemeente onderhan- schikt bouwterrein, waarna begon nen kan worden met de gebruikelijke gang van zaken voor de nieuwbouw. Met ingang van september werden de gymnastieklessen gestaakt wegens gebrek aan een leerkracht en de no dige lokaliteit. Van een aanbod van de gemeente om te zijner tijd voor de school en de Algemene Vakschool grond beschik baar te stellen voor de bouw van een gymnastieklokaal vlak bij het school gebouw, zal men met toestemming van de minister gaarne gebruik ma ken. zaam zijn bij de plaatsing in gezin- nen of opkamers. Het feit dat de leerlingen van het laatste jaar van de leraresopleiding geen gebruik meer kunnen maken van het internaat, brengt enige ver lichting voor de nieuwe jonge leer lingen die zich melden. LEIDERDORP Gemeenie Leiderdorp wil steenfabriek kopen Voor uiibreidingsplan ,,Ter Mei je" In een prae-advies hebben B. en W. van Leiderdorp aan de gemeenteraad voorgesteld, het fabriekscomplex vaD de N.V. Steen- en kleiwarenfabrieken „OuderzorgDe Rid. er" aan de V. d. Valk Boumanweg te Leiderdorp over te nemen. Het betreft hier een bedrijf voor de fabricage van stenen en voor deld over de aankoop van een ge- |,ouwcn van fabrieksschoorstenen. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 21 April 1859. De heer A. von Betzold, te Ansbach, een jong mensch van 22 jaar, die te Berlijn heeft ge studeerd, werd dezer dagen tot hoogleraar in de physiologie aan de hoogeschool te Jena be noemd. Hij heeft deze benoe ming te danken aan de uitste kende bijdragen, welke hij in de jongste twee jaren in tijdschrif ten heeft geleverd. Aan de op 1 juni a.s. te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Verenig de Touwfabrieken te Rotterdam zal worden voorgesteld een dividend van 12 procent (onv.) goed te keuren. Haarlemmerstr. 123 Leiden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze in gevestigde personen in de week van 9 t.m. 15 april 1959 J. H. Croon en fam., leraar, Kam. On- neslaan 31; B. W. van den Brink en fam., aan de ene of dTandarê"heTprimalt vertegenwoordiger. KortGalgewat® 14a; kan worden toegekend. In de trouw J 'arRijnsburgerweg 46; K. H. Bakker van het huwelijk ligt een godsdien- en fam-i Haarlemmerstr. 216a; G. van stige houding reeds besloten, welke der Veen en fam., verkoper. Burggraven- wordt vervolmaakt in het christelijk laan 39; n. s. Zeelen geb. Gonlag en huwelijk. Het -christendom houdtfam., Thorbeckestr. 7; L. J. van Tilburg enerzijds een relativering van het en farm, chef mech. afd., v. Riebeeckhof huwelijk in, doordat Christus zelf J- Retiss en fam., f^icus.v. Vollen- de maagdelijkheid heeft geprnen —«kgraai. K* S „voor wie het vatten kan ander- - - zijds een heiliging van het huwelijk 45; a. p. Riool en fam., mach. bankwer- tot een zo hoge levensstaat en le- ker, v. Riebeeckhof 48; E. J. van der venshouding als die „van Christus I Loo en fam., brugwachter, Kanaalweg en Zijn Kerk". 200; H. T. Kitselaar, kok, Rijnsburgerweg Het was een bijzonder goede en 56; A. C. M. Speet, Thorbeckestr. 43; E beknopte inleiding, welke aanlei- t X' ding werd tot een interessante be spreking. Italiaanse en Franse zonnebrillen Droqisterij - J. Vrijenhoek Haarlemmerstraat 119 Tel. 22491iênatr.''_64W^Tukker, U verpleegster. «Advertentie» veld, v. d. Waalstr. 37; G. W. Wienen, Kam. Onneslaan 12; M. L. de Leve, con- troleuse, Zoeterw. singel 18; J. H. Was zink, Witte Singel 91; C. van Lith, Bees tenmarkt 11; A. Bruintjes, militair, Noordeinde 2a; G. J. Aanhane, tuinder, Herensingel 36;. L. C. M. Hilgersom, pro- duktie-voorbereider, Steenschuur 11; E. Vink, gezinsverzorgster, Boerhaavenlaan 24; K. L. E. Schroder, Lammenschansweg 171; E. C. J. M. Verhagen, Drie October- str. 45a; M. L. Koppels, Hogewoerd 71; tegen uiterst voordelige p,U«e». j Sï^Si H. W. Duijts, 1.1. verpleegster, Witte Sin gel 27; B. J. C. M. Blokland, Witte Ro- zenstr. 64; W. Tukker, 1.1 verpleegster Witte Singel 27; C. F. van Mill, Noord einde 2a; C. P. Botman, verpleger, Tib. Siegenbeekstr. 8; G. Erades, hurp I. d. huish. Keterboetersteeg 7a; J. H. M. Eijck, verkoper, Oude Singel 12; W. H. Windhorst, bankbediende, Hoge Rijdijk 200; H. van den Akker geb. Pet, Heren singel 47; T. Giberius, Pieterskerkhof 2a; C. G. Verdegaal, geb. Zandbergen, Boer- haavelaan 47; R. J. Vervuurt, Vondellaan 8; A. J. E. Seriier geb. Koomen, a.b. bij - Zoeterw. weg 21) J. de Wijn, Rapenburg I 29; J. W. de Wijn, landbouwer, Rapen burg 29; H. A. N. Metelerkamp geb. van de Waal, Rapenburg 2; J. N. Keuning, metallurg., Verdamstr. 60; J. J. Kozijn, I chem. analiste, Wasstr. 8; E. E. Broekhof, steno-typiste, Pasteurstr. 14a; J. D. A. M. de Graaf, verpleegster, Lage Rijndijk 4; A. Bosch, militair, Noordeinde 2a; J. Oos- I trum, militair, Noordeinde 2a; H. A. Bis- scheroux, Hoge Morsweg 60; P. Verhoef, verpleegster, Jan v. Houtkade 44; L. G. I Turk, J. P. Coenhof 49; H. N. Guy, ana liste. Johan de .Wittstr. 34; H. van der Schilden, Kanaalweg 200; L. Scheltema geb. v. Eeghen, doktersassistente, Oude Vest 49; T. M. Koolstra geb. Schellin- I gerhout, Titus Brandsmalaan 49; S. C. H. Linr.emann geb. Strankinga, Joh. dg POTLOOD EN GEEST Linr.emann geb. Strankinga, Jon. cto Wittstr 34; H. C. Groenenboom, winkel juffrouw, Roodborststr. 38. No. 511. Horizontaal. 1. deel van een schip, 4. hoffeest, 7. doortochtgeld, 8. Europeaan, 9. klank, 11, republiekje in de oostelijke Pyreneeën, 14. na kroost, 15. zeer vermaard, 19 rivier tje op de W.-kust van Sumatra, 21. telwoord (Eng.), 22. groot ongeluk, 23. stap. Verticaal: 1. korf, 2 zuilengang in oud-Athene, 3. andere schrijfwijze voor toernooi, 5. god der liefde, 6. meisjesnaam, 9. kwelling, 10. zwaard vis, 12. aanwijzend voornaamw., 13. mandje, 15. berrie, 16. venster, 17. beest, 18. denkbeeld. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 510. Horizontaal: 1. prik, 4. dr, 6. eren, 7 soep, 9. Ee, 10. dat, 12. es, 13. sinoloog, 16 el, 17. R.D., 19. voormeld, 22 pa, 23. oor, 24. e.a., 25. lang, 27. adem, 29. la, 30. Amer. Verticaal: 1. prei, 2 re, 3. indoloog, 4. do, 5 leeg. 6. eest. 7. stormram, 8. p-s., 11. al. 14. neo, 15 ode, 18. Edam, 19. vaal, 20. R.O., 21. leer, 22. pl, 26. na, 28. ^e. J. N. Mohrmann en fam. Franchimont laan 35 naar A'dam, Willemsparkweg 105; G. B. Denkers en fam., W. de Zwijgerlaan 101 naar Utrecht, Jan v. Galenstr. 5 b:s S. de Boer en fam., Pasteurstr. 50 naar Voorhout. Reigerslaan 23; W. J. Struijr en fam Boerhaavelaan 2 naar Vlaardin- gen. Schiedamseweg 80; J. F. Glastra van Loon en fam., Nieuwsteeg 31 naar Oegst geest, Dorpstr. 67; E. Groenendijk er fam., Joh. de Wittstr. 47 naar Ermelo. Horsterweg 168; C. A. Don en fam., Ho gewoerd 46—46a, Ede Gld, Margrietlaan 75; E. V. Havermans, Witte Rozenstr 10a naar 's-Gravenhage, Nw. Parklaan 67; J. M. de Neef geb. Reizevoort, R- en Schie- kade 114 naar Edam, Veulenpad 2; P. M. van der Kooij—Brugman, Morsweg 94 naar Nordwijk. v. d. Mortelstr. 107; Hoofdstr. 46; Z. Wiegman geb. van Dijk, Cobetstr. 53 naar Culemborg, St. Anna Kapelstr. 2; J. H. N. E. Janssen, Zoeterw. singel 101 naar E.'ndhoven, Tongelresche- str. 22; K. van Sfinte, Wasstr. 38 naar België; G. Vaders,' Lorentzkade 26 naar Hilversum, Paulus v. Loolaan 6; J. Her stel, Fagelstr. 15 naar Oegstgeest, Anna v. Burenlaan 8; W. Chardon, Stille Rijn 8 naar Zeist, Pr. Alexanderweg 78; H. Neuteboom, a.b. Langegr. t.o. 179 naar Woubrugge, a.b. Vlietkade. F. W. M. Pieck, Parkstr. 7 naar Oegstgeest, Ko- ninginnelaan 12; J. W. Jong, Hogewoerd 41 naar 's-Gravenhage, Insignestr. 248; O. P. Smidt, R- en Schiekade 39 naar Den Haag, Sportlaan 556; A. F. van Vliet, Narmstr. 19 naar 's-Gravenhage, Laan v. Meerdervoort 291; T. M. Bergers, Kam. Onneslaan 18 naar Siam; C. J. Visscher, Lage Morsweg 65 naar Haarlem, Leidse- str. 139; B. Bloem, Steenstr. 18 naar Delft, Zuiderstr. 84; H. Schreuder, ieu- we Rijn 8 naar A'dam, Pr. Margrietstr. 22; H. van de Meeberg—Vissers; Hooigr 28 naar A'dam, Keizersgr. 706; W. G. P. de Haas, Lage Rijndijk 10a naar Zoeter- woude, Park Die Leythe 10; F. Robbers, Haven 24 naar R'dam, Mathenesserplein 43a; A. Lepelair,. Haven 34 naar Leider dorp, W. de Zwijgerl; an 17; G. E. West broek, Zoeterw. singel 52 naar A'dam, de Lairessestr. 148 A. C. AnnokkéePlu P. de la Courtstr. 97 naar 's-Gravenhage, Schalkburgerstr 297; J. Dooren, Buiten- ruststr. 1 naar 's-Gravenrage, W. de Zwij gerlaan la; P. H. E. M. Brand, Morsweg 4Da naar Heerlen, Zandweg 24; W. M. J. Majoor, Noordeinde 50 naar Oldenzaal, Haerstr. 20; P. J. Vogel, Rapenburg 110 naar 's-Gravenhage, Laan v. Meerder voort 23. Leidse agenda WOENSDAG, 22 APRIL Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 u nam Expogé. Algemene Jaarvergade ring. Harmonie, 8 u nam. Het Motorhuis, opening nieuwe showroom Stationsweg door wethou der Jongeleen, 3 u nam. Leidse Postzegelverzamelaars, Le denvergadering, De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn, 8 u nam. Ver. tot Bestrijding v. Tuberculo se te Leiden, Alg. Ledenvergadering, Districtsconsultatiebureau, Rijnsbur gerweg 70, half negen nam. Bedrijfscommissie Bakkersbedrijf, Bijeenkomst (o.a. vacantieregeling) Gulden Vlies, 8 u nam. „Litteris Sacrum" „De Vrouwen krijgen hun zin", en „De Brief van Don Juan", Leidse Schouwburg, 8 u nam. APO rHEKERSDIENSTEN Leiden: Geopend apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De films in de week van 1724 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gebeurd: Casino: „De wind kan niet lezen", 14 jaar. Lido: „De boom der gehangenen", 18 jaar. Trianon: De reis om de wereld in 80 dagen", alle leeftijden. Rex: „Met de dood op de hielen", 14 jaar. Luxor: „Het meisje Laila", 14 jaar. De raad van Leiderdorp zal dit voor stel op de a.s. raadsvergadering van vrijdag 24 april behandelen. Het bod op de fabrieken is gedaan om de gemeente de grond te verschaf fen welke onontbeerlijk is voor het uitbreidingsplan „Ter Meije". Naar wij vernemen staat de directie van „OuderzorgDe Ridder" niet afwij zend tegenover het gedane bod. De steenfabriek zal moeten verdwijnen, maar het lijt in de bedoeling, het be drijf voor fabrieksschoorstenen naar elders over te plaatsen. VOORSTELLEN B. W. INZAKE WONINGVERHUUR Nu de 40 woningwetwoningen in het Doeskwartier binnenkort alle ge reed en bewoond zullen zijn, ?s het noodzakelijk, de verhuur van deze woningen overeenkomstig de gemeen tewet te regelen. De n inister van volkshuisvesting en bc uwnijverheid stelt de huurprijzen vast, waarvan de raad niet kan afwijken. Voor de tijd. dat een huurprijs neg niet is vast gesteld kan een voorlopige huurprijs in rekening worden g bracht. De kos ten van het waterverbruik dienen voor rekening van de huamders te men. De huurprijs moet verder met 0.20 per woning per v/eek worden verhoogd voor het centrale televisie- en radio-antennesysteem en met 0.40 voor portiek verlichting der etagewo ningen. B. en W. stellen voor, de wo ningen onderhands te verhuren aan door hen aan te wijzen personen. Voor de 24 woningen in h»t Van Leeuwenpark wordt gezegd, dat met ingang van 4 augustus 195'« een huur verhoging van 25% kan worden toe gepast, waarbij huurprijs en water verbruik kosten naar boven worden afgerond. Deze afroi ding heeft teve .s tengevolge, dat de huurprijs per 5 januari 1958 opnierw dient te wor den herzien, in verbant' met de ver hoging van de waterleidingtarieven, die toen var kracht weiden. B. n sv stellen voor, de wonin°en onderhands te verhuren aan personen, door hen aan te wijzen en onder de door hen vast te stellen voor aarden. Geschenk Koningin Om ieder een in de gelegenheid te stellen bij te dragen in het nationaal geschenk, dat H.M. de Koningin bij haar vijf tigste verjaardag zal worden over handigd zullen bij verschillende win keliers collecte-bussen worden ge plaatst. Zie ook onze etalage en show ruimte aan de Stille Mare. Op het dak van de Studenten-ster flat te Leiden waaide zaterdagmorgen M. H. Kercksen, Rijnsburgerweg 10 naar breed de driekleur uit, daar men met A'dam, Middenweg 173 I; S P. Frenkel. ,je bouw van deze nieuwe studenten- Boerhaavelaan 28 naar R'dam, Gtaa>[ I huisvesting aan de HaagwegChur- Florisatr. 48; M. E. Dreef, Aloelaan 16 j chimaan bet hoogste punt had be- natr Oegstgeest. Rhijng.str.weg 12; H. Schalk, Parkstr. 14a naar Warmond, a.b. remi' Veerpolder: J. W. H. de Neef. Plantsoen 81 naar Edam, Veulenpad 2; W. S Vol- Het beheer van deze flat wordt kers, Hogewoerd 154 naar Leiderdorp, I toevertrouwd aan twee beheerders, die in woningen op het terrein hun intrek zullen nemen. Zaterdag schre ven wij reeds over de inrichting van deze flat en de huurprijzen. Thans is bekend geworden, dat naast dezo flat nog een tweede ge bouw zal worden geplaatst, waar ook een getal studenten onderdak zullen kunnen vinden. Een gezelschap beklom zaterdag morgen het trappenhuis in het mid den van de drie gebouwen om „vijf hoog" het feit te gedenken, dat de kap bereikt is. Onder hen waren voorzitter en secretaris van de stich ting studentenhuisvesting prof. dr. D. J. Kuenen, en mr. J. Drijher, enige KONINGIN ELIZABETH VANDAAG 33 JAAR Koningin Elizabeth van Groot-Br.it- tannië wordt vandaag 33 jaar. Alleen prins Charles houdt haar op het kas teel Windsor gezelschap. De hertog van Edinburg is op reis naar Centraal Amerika en de koningin-moeder en prinses Margaret zijn in Rome. Prin ses Anne is weliswaar op Windsor maar is van de rest van het gezin ge ïsoleerd wegens waterpokken. Prins Charles is juist van deze ziekte her steld. Een wolk van mosterdgas heeft maandag in het Poolse stadje Gorlice een paniek onder de bevolking teweeg gebracht. Een arbeider had in een werkplaats een stenen kruik gevonden, die hij uit nieuwsgierigheid met een hou weel stuksloeg. In plaats van wodka- geur verspreidde zich een wolk mos terdgas, waardoor de arbeider onmid dellijk flauw viel. Andere arbeiders moesten in een ziekenhuis worden be handeld. Er vormde zich een grote wolk, die door de wind het stadje indreef. De bewoners sloegen op de vlucht. Spe cialisten slaagden er na enige uren in het dodelijke g°s onschadelijk te maken. De mislukte opstand in Bolivia De opstand van zondag in Bolivia blijkt bloediger te zijn geweest dan men aanvankelijk had gedacht: offi cieel is meegedeeld, dat 54 personen om het leven zijn gekomen en 129 ge wond zijn geraakt. Ook president Zuazo is maar ter nauwernood aan letsel ontsnapt: toen hij zich zondag in zijn gepantserde auto met twee ministers van zijn huis naar het presidentieel paleis begaf, hoorde hij bij de omioepstudio's schie ten en gaf hij zijn chauffeur opdracht erheen te .ijden. Dichterbij gekomen werd ook de auto van de president door een mitrailleur onder vuur ge nomen. Enkele kogels drongen on danks de pantsering in de auto door, maar alleen de chauffeur die terstond de wagen uit de gevaarlijke zone reed, werd licht gekwetst. De opstandige beweging was tot de hoofdstad zelf beperkt. KLEUTER DOC DGEREDEN Het 4-jarig dochtertje van de fa milie Krullaart in de Zon en Maan- straat te Hilversum werd gistermid dag door een auto aangereden en zwaa. gewond. Het kind stak onver wachts de weg over. In de loop van vanmorgen is het aan de bekomen verwondingen overleden. DOOR EIGEN TRACTOR GEDOOD. Vanmorgen is te Grevenbicht Pa penhoven de 18-jarige landbouwers- knecht Odekerken door zijn eigen tractor gedood. Hij was op het veld achter de Schipperskerk van Papen hoven, aan het werk met zijn tractor. Hij is waarschijnlijk van de tractor afgevallen en er onder trechtgeko- men. Niemand heeft het ongeluk ge zien. Hij werd dood onder de tractor aangetroffen. In de Chinese provincie Kansoe en in het zelfbesturende gebied Ningsia in Noordwest-China is men bezig over een afstand van 2.000 km. een haag bomen te planten. Men wil deze gebieden zodoende beschermen legen de winden uit de Gobi-woestijn, die zand meevoeren. De V.S. en Canada hebben beslo ten gezamenlijk raketproeven te doen om hun kennis van de hoogste lucht lagen boven het Noordpoolgebied te vergroten, zo is in Washington mee gedeeld. Het gaat hier om de uitvoe ring van een niet-militair program. Volgens een bericht in de „Daily Mail" zouden waarnemers in Beiroet hoogleraren, vertegenwoordigers van'van mening zyn, dat er een door de het Leids Studenten Corps en de Russen gesteunde staatsgreep tegen V.V.SX. I de Sjah van Perzië op handen is.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2