tyz£oidte(3ouïard Peking maakt Dalai Lama leug voor enaar uit Gaatje in de aardkorst ChurchiH weer in de politiek „Polaris"-raket gelanceerd over kernproeven Voorstel van Eisenhower HOE wordt het weer 1 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 21 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14892 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8. Advert.: 17 ct p nun. Telefoontjes f 1.5i Verklaring was afgedwongen „Een onvolledig en smerig docu ment vol leugens" noemde radio-Pe king gisteren de verklaring, die door de Dalai Lama in India is uitgegeven Britse imperialisten geweest om aan vallen tegen China en speciaal tegen Tibet te doen, aldus het persbureau. Op zolder De Dalai Lama zal te Mussoorie, en waarin wordt verklaard, dat de waar hij in een villa zal worden ge geestelijke en wereldlijke leider van huisvest, op de bovenste verdieping Tibet niet is ontvoerd door verzets- komen te wonen.. Dat is niet zozeer lieden, zoals de communisten hadden omdat hij daar een beter uitzicht op niet gerechtvaardigd. De Russen van hun kant moeten echter begrijpen, dat wij niet nog meer landen onder hun controle kunnen toelaten. Wij kunnen onze Navo-bondgenoot West- Duitsland en ook West-Berlijn niet in de steek laten" aldus Churchill. Margot Fonteyn ontsprong de dans niet De politie van Panama Stad heeft Kabinetsformatie sukkelt door De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, heeft hedenochtend de heer H. A. Korthals ontvangen. De Kamerkring 's-Gravenhage van de CHU heeft aan mr. H. K. J. Beer- nink, voorzitter der Christelijk His torische Unie, een telegram gezonden, waarin de Kamerkring 's-Gravenhage der CHU verklaart, geheel achter het standpunt van mr. Beernink te staan. De kring is van mening, dat de CHU slechts bereid kan zijn tot medewer king aan een kabinet onder voor' Prinses Gracia kom! in Parijs op verhaal ..„„en, zuuc ue omuat n« aaar een Deter u.u.cm op de B*,sa ballerTa l°nteyB ZTJ,Sdfe'rSnd'5 volwaardige part beweerd, maar vrijwillig ia gevlucht.| de Himalaya heeft, maar omdat zich ^geweest' biT heVbeïgên tan" wa° I Naar in kringen van de kabinetslor- taaülaild boven de ..god-koning mag pens uit een ?ez()nlten (,oot van een mateur verluidt, zou het antwoord I van mr. Beernink (CH), op hem ge- Waarnemers te Peking merken op,1 bevinden, dat de kritiek op de „zogenaamde verklaring van de Dalai Lama" niet gericht is tegen de Tibetaanse gees telijke leider zelf. In de Chinese reac tie wordt gezegd, dat er redenen zijn om te vermoeden, dat men de ver klaring heeft afgedwongen. Het of ficiële standpunt der Chinezen, dat da Dalai Lama tegen zijn wil het land zou hebben verlaten, wordt nog altijd niet prijs gegeven. Overigens houden de communisten ook vast aan hun gewoonte van de zaken precies op him kop te zetten. Zo bewijst volgens het persbureau „Nieuw China" de verwijzing naar zogenaamde onafhankelijkheid van Tibet in het begin van de verklaring, dat de opsteller van het document „de wil van de imperialistische aan vallers weergeeft". In de moderne geschiedenis is de zogenamade onafhankelijkheid van Tibet altijd de dekmantel van de Volgende maand vertrekt een aan tal schepen naar een plaats ten noor den van Porto Rico, waar Ameri kaanse geleerden zullen trachten een gat door de aardkorst te boren met het doel meer te weten te komen over deze korst en wat daaronder ligt. Dit meldt de „New York Times". Het blad noemt de de expeditie „een der meest spectaculaire wetenschap pelijke plannen van deze generatie". Eerst zal men volgens het blad door een laag van 800 meter bezonken ge steente moeten boren. De monsters die men uit deze laag krijgt, znllen mogelijk aanwijzingen over het ver loop van de evolutie geven. De kreupelen en de blinden l wereld momenteel door oude zie ke mannen wordt geregeerd. Met de onuitgesproken conclusie: geen won der, dat er niets van terecht komt. Vooral in deze dagen, nu de zieke Foster Dulles als minister van buiten landse zaken van Amerika één der belangrijkste posten in de internatio nale politiek vervangen is door Herter, die op krukken rondspringt omdat hij aan gewrichtsreumatiek lijdt, gaat men de kopstukken der we reldpolitiek meer dan anders op hun vitaliteit en gezondheid critisch be- Sir Winston Churchill heeft maan dag in zijn kieskring Woodford (Es sex) zijn eerste openbare rede sedert twee jaren gehouden en meegedeeld, dat hij zich bij de komende algemene verkiezingen weer verkiesbaar zal stellen. Chirchill is thans 84 jaar. groep opstandelingen. stelde vragen, dat gisteravond door De Panamese autoriteiten hadden de formateur is ontvangen, enige maandag al een bevel tot aanhouding moeilijkheden bieden voor een uit- van haar echtgenoot, de voormalige eindelijke oplossing van de moeilijk- Panamese ambassadeur te Londen dr. heden, die gerezen zijn in verband Roberto Arias, uitgevaardigd. Hij zou rae* het bedanken van Christelijk His- betrokken zijn bij een komplot om de torische kand.aaten voor ue posten van regering gewelddadig omver te wer- Landbouw en Volkshuisvesting. De Britse oorlogsleider zei: „ik ben bereid mij nog eens kandidaat te laten stellen in uw kieskring, die ik bijna 35 jaar mocht vertegenwoordi gen" In zijn toespraak sprak Churchill ook Chroesjtjefs bewering uit Leip zig tegen, dat hij, Churchill, de aan stichter van de koude oorlog ge weest was. Ik heb altijd naar vrede met de Russen gestreefd en deed mijn uiterste best om Duitsland weer in het Europese gezin terug te bren gen. Het Duitse vraagstuk is op zich zelf betrekkelijk eenvoudig. Ik hoop, indien mogelijk, een herenigd Duits land te zien. Maar met de herinne ring aan de laatste oorlog is de Rus sische vrees voor een herrijzend pen. Van doorgaans welingelichte zij de te Panama Stad is echter verno men, dat dr. Arias behouden in een an-der land is aangekomen. Maandag was Margot Fonteyn aan boord van de vissersboot „Nola", waarop zich aanvankelijk ook haar echtgenoot bevond, te Balboa aange komen, dat ligt in de door de V.S. be stuurde zóne langs het Panamaka- naai. Nadat zij een telefoongesprek met haar moeder in Engeland had ge- heden 'n de loop voerd, verdween zij. Duitsland begrijpelijk, ook al is zij zegeld. KORTE golf De ministers van binnenlandse zaken van Noord-Rijnland Westfalen en Rijnland-Palts hebben de ontbin ding gelast van twee neo-fascistische organisaties, namelijk de „Bondsver- eniging van oud-geïnterneerden en slachtoffers van de „denazificatie" te Bonn en de „Sociale hulp aan burger- geïnterneerden" te WuppertaL De kantoren van de organisaties zijn ver- De heer Beernink was gevraagd personen aan te wijzen, die mogelij-1 kerwijs zouden kunnen worden uitge nodigd een ministerspost te aanvaar den voor een der genoemde departe menten. Op het ogenblik schijnt de bezetting van het departement van Landbouw de grootste moeilijkheden l op. te leveren. De heer Korthals heeft na afloop van zijn gesprek de formateur toegezegd, de middag daar op te zullen reageren. De Amerikaanse marine is er maan- Amsterdam-New York in zeven uur Amerikaanse straalvliegtuigen gaan Schiphol aandoen Schakel in „wereldlijn In het najaar wordt de mogelijk heid geopend om in zeven uur van New York naar Amsterdam te vlie gen. Ook Schiphol zal dan Ingescha keld worden in het net van straalver- keersvliegtuigen, dat de Pan Ameri can World Airways om de wereld gaan leggen. Na de lijnen New York Parijs en New YorkLonden zal Amsterdam een der voornaamste lan dingsplaatsen worden van Ameri kaanse luchtreuzen in Europa. Het ligt in de bedoeling dat de PAA Amsterdam als tussenstation gaat ge bruiken voor de lijn New York Athene. Amsterdam zal dan tevens beschikken over een verbinding met Zuid-Oost-Europa. De PAA heeft zijn luchtvloot, wat betreft de straalverkeersvliegtuigen kijken en vindt men, dat behalve sterk uitgebreid. In het najaar zullen Herter ook Eisenhower, 0 Gaulle en Adenauer lichamelijk niet in staat zijn om de zware taak van het leiderschap in een zo ho peloos verwarde wereld naar behoren te vervullen. Op het eerste gezicht is het inder daad vreemd, dat mer. haast voor iedere functie in de maatschappij jon ge krachtige mannen uitkiest, nadat ze eerst pychologisoh getest en me disch gekeurd zijn, terwijl de zwaar ste taak die van het bestuur van de wereld in handen wordt gelegd van mannen, die in het particuliere leven allang op pensioen gesteld zou den zijn of afgekeurd wegens licha melijke gebreken. Bij nader inzien is dat echter min der vreemd dan men denkt. In de po litiek is veel geduld en zelfbeheersing nodig, eigenschappen welke bejaarden in groter mate bezitten dan jongere en meer daadkrachtige mannen. Het zijn veelal de z.g. e, epgieke mannen geweest, die de wereld een massa el lende hebben bezorgd. En welke jonge politici hebben kunnen doen wat bijv. Churchill, een De Gaulle en een Adenauer klaar hebben gespeeld? En wat die lichaamsgebreken be treft, iedereen weet, dat in een ge brekkig lichaam dikwijls een sterke ziel huist. Velen zullen zich Snowden nog wel herinneren, die als kanselier van de Engelse schatkist na de eerste wereldoorlog een rol van betekenis speelde; ook hij ging op krukken. Voorts president Roosevelt, die nooit de verlamming in zijn benen (gevolg van kinderverlamming) is kwijt ge raakt en op een rolstoel door de we reldgeschiedenis reed. Wij noemen maar een paar figuren, die ons zo te binnen schieten; de lijst is ongetwij feld voor aanvulling vatbaar. Mens sana in corpore sano een gezonde ziel in een gezond lichaam is ongetwijfeld een uitstekende combi natie; maar men overdrijve niet. Er is groter kans dat de wereld aan voortvarendheid ten gronde zal gaan dan aan te grote bedachtzaamheid. reeds bijna twintig jets in gebruik zijn, terwijl volgend jaar zomer de maatschappij over 44 van deze lucht reuzen zal beschikken. Het is nog niet zeker welk type straalvliegtuig voor Amsterdam zal worden gebruikt. Men heeft de be- DC 8 met een kruissnelheid van 950 km. per uur en de Boeing 707 met een kruissnelheid van 965 km. De Boeing heeft in december van het vorige jaar het opzienbarende record geves tigd: New YorkLonden in vijf uur 41 minuten. 165 tot 180 per toestel. De straalvliegtuigen, die Amster dam enige malen per week zullen aan doen, kunnen een passagiersaantal vervoeren dat ligt tussen 165 en 180. Reeds indien 30 pet. van dit aantal geboekt heeft kan de Boeing rendabel vliegen. Sinds okt. van het vorige jaar be staat er bij de Atlantische vluchten Prinses Gracia van Monaco en haar dochtertje Caroline, gefotografeerd, terwijl zij even zitten te wachten op een auto. De prinses, prins Rainier en Caroline zijn op het ogenblik voor enkele dagen in de Franse hoofd- dagöchtend voor de eerste maal in ge- stad, waar prinses Gracia wat op verhaal komt na de blindedarmoperatie, slaagd een „Polaris"-raket die die zij dezer dagen heeft ondergaan. vanaf onderzeeboten zal worden af-- gevuurd succesvol te lanceren.' - - - - De Amerikaanse marineleiding I heeft meegedeeld, dat de voornaam ste doelen van de proef waren: de scheiding der twee raketgedeelten, de i reactie van de „Polaris" op de bestu ring vanaf de grond en het vermogen D der op vaste brandstof werkende mo- Dl iet 330 Lhr06S|IS 6T toren. Hieraan werd toegevoegd, dat uit de voorlopige gegevens is gebleken, dat alle voornaamste doelen werden verwezenlijkt Verwacht werd, dat de gelanceer de „Polaris" 'ongeveer elfhonderd ki lometer zou afleggen. Er worden thans zes Amerikaanse onderzeeboten gebouwd, van waaraf de „Polaris" kan worden afgevuurd. Met de bouw van twee andere, over eenkomstige onderzeeërs wordt in juli a.s. begonnen. Elk dezer duikbo ten zal met zestien „Polaris"-raketten De tiara van Bergamo President Eisenhower heeft aan premier Chroesjtsjef van de Sowjet- Unie per brief voorgesteld, overeen te komen het nemen van kernproe ven in de lucht lager dan 50 km te verbieden, zo heeft het Witte Huis maandag bekendgemaakt. Eisenhowers brief aan de Russische premier dateert van verleden week maandag. Eisenhower stelt, dat een derge lijk verbod de eerste en belangrijkste stap zou kunnen zijn op de weg naar i een algeheel verbod van kernproe- ven. Hij verklaarde met nadruk, dat men niet zou mogen toestaan, dat de onderhandelingen in Genève mis- lukken. Eisenhower merkte in zijn brief nog op, dat de Sowjet-Unie het recht De pers heeft maandag gelegenheid v^n vet° wil ten aanzien van het on- gehad de tiara te bezichtigen, die hetderzoek dat een onderdeel vormt van met kernwapens. Wij geloven, dat dit de internationale spanningen belang rijk zal verminderen en dat dit de weg naar verdere overeenstemming over belangrijke maatregelen voor de ontwapening zal openen" van de PAA een belangstelling die bestuur van de Italiaanse provincieeen controlestelsel voor mogelijke geleid heeft tot de gemiddelde boe- Bergamo Paus Johannes zal aanbie- king van 90 pet. van de totale capaci- den. schikking over twee modellen. De cisco. teit. In de aanstaande zomermaanden heeft de Amerikaanse maatschappij reeds driemaal zoveel boekingen kun nen aantekenen dan vorig jaar. In het najaar zal Schiphol dus als schakel fungeren in de rond-de-we- reld -luchtdienst van de PAA: New York, Londen, Amsterdam, Hong kong, Tokio, Honolulu, San Fran- De tiara is ontworpen door de beeldhouwer Attilio Nani en gemaakt door de edelsmid Giovanni Breda. Zij weegt ongeveer 1 kilo. Boven op de tiara is een gouden kruis aangebracht, dat rust op een bol die de wereld moet voorstellen. Het kruis is ingelegd met 20 briljanten, 16 smaragden, 68 robijnen en 70 paar- len. Men zou er Fidel Castro niet in herkennen Dit nummer bestaat uit 8 pagina's kernontploffingen onder de grond. Eisenhower meende, dat als Rus land vastbesloten is zijn standpunt te handhaven, zijn voorstel „de mo gelijkheid zou openen de eerste over eenkomsten die binnen ons bereik liggen, uit te voeren" De Amerikaanse president zei ver der, dat hij met de Britse premier had gesproken over de overeenkomst tussen Groot-Brittanië, de V.S. en de Sowjet-Unie, die in oktober van I kracht was geworden. Volgens deze' 22 April zon op 05.31; onder 19.48; overeenkomst zullen zij geen kern- maan op 19.03; onder 05.11. proeven nemen hangende de resul-1 (Medegedeeld door het KNMI, Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHTER Bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Zachter. Bijna nergens nachtvorst meer. taten van de conferentie in Genève. Macmillan had hem daarbij rapport uitgebracht over de Britse bespre-1 kingen met Chroesjtsjef. Eisenhower zei: „De V.S. zoeken ernstig naar een blijvende overeen- komst voor het staken van proeven j Geleidelijk zachter Hoogwaterstanden I 22 April v.m. 2.36; n.m. 2.58. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 0 C. I STOCKHOLM onbewolkt 2 OSLO zwaar bewolkt 2 KOPENHAGEN onbewolkt 2 ABERDEEN half bewolkt 8 Een gebied van hoge luchtdruk ^.^DEN zwaar bewolkt 6 I strekt zich uit over de Britse eilan- „wlcSP i den, de Golf van Biscaye en het West- f„Hïy, L Europese vasteland. Het zwaarte- punt ervan, dat tot nu toe ten zuid- weesten van Ierland was gelegen, ver- ÏT plaatst zich naar West-Duitsland. Dit vrrur hangt samen met de gebeurtenissen op de Oceaan, waar een langzaam in '5n. diepte toenemende depressie naar het zeegebied ten zuiden van IJsland trekt. Het hogedrukgebied wordt door sneden door een oud Oceaanfront. Ten oosten hiervan bevindt zich dro- tnwckjjtti-k- ge polaire lucht, waarin de afgelopen u nacht tijdens de langdurige heldere perioden, weer zware nachtvorst is .voorgekomen. De meeste stations in Zirrrü [het binnenland meldden nabij de grond minimum-temperaturen van 4 tot 6 graden onder nul. Aan de west kant van het front, dat vanochtend vergezeld van veel bewolking ons land naderde, bevindt zich vochtiger Oceaanlucht. Deze zal ook Nederland Tijdens een receptie op de Cubaanse ambassade in Washington droeg president Fidel Castro een nieuw branden Va*k gr°te olijfgroen uniform met een wit overhemd. V.l.n.r: de Russische ambassadeur Mikhail Menshikov, de Cubaan- worden. Ook overdag zal het geleide- n v00rteek<>men. ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN MALLORCA ALGIERS onbewolkt 1 onbewolkt 1 licht bewolkt 6 half bewolkt 4 zwaar bewolkt 9 half bewolkt 3 onbewolkt 2 onbewolkt 2 onbewolkt 0 onbewolkt 2 niet ontv. onbewolkt 2 licht bewolkt 0 regen 11 zwaar bewolkt 11 onbewolkt 6 niet ontv. onbewolkt 5 Korreltje se ambassadeur Ernesto Dihigo, en president Fidel Castro. lijk zachter worden. (Lucretius).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1