Plastic Panorama van school van prinses Zeevis voor Margriet LFC HVV Nederlands elftal zonder grote verrassingen morgen tegen België Rome ver vóór op het Olympisch werkschema voor de Spelen in 1960 Canjels - nog niet hersteld - werd door Schwartz niet opgesteld DE LEIDSE COURANT PAVjii-J/i b In Rome la men ver vóór op het werkschema voor de bouw van de diverse olympische installaties. Af gaande op wat nu toe bereikt is en op het tempo van de werkzaamheden mag men verwachten dat alles bijna een jaar, voordat in augustus van het vol gend jaar de spelen geope worden, gereed zal zijn. En dan zal xiome van de op het gebied van sportieve voor zieningen achterlijkste hoofdstad van Europa, getransformeerd zijn in een van de beste sportcentra van de we reld. Dit zal de organisatoren ruim schoots de tijd geven om de doelmatig heid van de installaties te beproeven en eventueel wijzigingen aan te brengen. De keus van Rome als plaats voor de spelen in 1960 heeft de stad een uitge zochte gelegenheid gegeven om het te kort aan stadions en sportvelden aan te vullen, maar het is in de eerste plaats het Italiaanse comité, dat deze kans heeft aangegrepen, en niet de stad zelf. Dit comité, het rijkste in Europe, legt een bedrag van 18 miljard lire (ongeveer 107 miljoen gulden) ten koste aan de bouw van diverse stadions en de aanleg van velden, die na de spe len gratis ter beschikking van de stad zullen worden gesteld. Het gemeentebestuur, dat zich in 1908 tegen het houden van de spelen in Rome verzette, nam een andere houding aan toen in 1955, kort voordat de beslissing viel waar de spelen in 1960 zouden i worden gehouden. Maar alvorens voor bereidende maatregelen te treffen vroeg het de Italiaanse regering zich borg te stellen voor alle uitgaven, die voor rekening van de stad zouden ko men. Die uitgaven worden geraamd op 6 miljard lire of ongeveer 36 miljoen gulden. Langer dan een jaar werd hier over onderhandeld en pas In januari stemde de regering erin toe deze last op zich te nemen. Tezelfder tijd geeft de regering nog de volgende bedragen uit: 1. Een bedrag van 6.5 miljard Ure (39 miljoen gul den) voor de aanleg van de nieuwe we gen in de omgeving van Rome en van een nieuwe brug over de Tiber, in de eerste plaats bestemd ten behoeve van het olympische verkeer maar ook van blijvend nut voor de stad. 2. Een som van 11 miljard lire (66 miljoen gulden) voor de bouw van een stadswijk, die eerst dienst zal doen als olympisch dorp en later onderdak zal verschaffen aan de families van 1200 ambtenaren. 3. Een bedrag van 22 miljard lire (132 miljoen gulden) voor de aanleg van een nieuw groot vliegveld. Hieraan be stond reeds lang behoefte, maar het werk zal versneld worden met het oog op de spelen. Alle projecten, die door het olympisch comité of door de regering worden uit- gevoerd, verlopen precies volgens het schema of zijn daar ver op voor. Maar 1 het gemeentebestuur heeft nog niet veel vorderingen gemaakt wat betreft het nijpende probleem van de parkeer ruimte en 't even hachelijke vraagstuk van de accommodatie van de bezoe- I kers van elders. Momenteel bedraagt de capaciteit van de Romeinse hotels en I pensions 30.000 bedden, maar men ver wacht vijf maal zoveel gasten. Het olympisch comité financiert het bouwprogram voor de spelen uit de grote inkomsten, welke het uit de voet baltoto trekt. De Italianen geven per jaar ongeveer 15 miljard lire of 90 miljoen gulden uit voor deze toto, die onder toezicht van de regering werkt. Hiervan gaat 7 miljard lire of 42 mil joen gulden naar het olympisch comité, op voorwaarde dat het comité ervoor zorg draagt dat het geld ten goede zal komen aan de sportbeoefening door de jeugd. VOETBAL COMPETITIEWEDSTRIJD LFC—HVV De competitiewedstrijd LFC—HW zal maandagavond op het LFC-terrein als lichtwedstrijd worden gespeeld. De ploeg zal als volgt in het veld komen: doed: Gijsman; achter J. Neuteboom en NN; midden: L. de Jong, T. v. Kam pen, J. Neuteboom Sr.; voor: G. v. d. Heyden, D. Sira, W. v. Kampen, H. Sira en W. Nachtegeller. LFC Sportpark Haagweg Bezoekt maandagavond de competitie-lichtwedstrijd Aanvang 8 iftir. Geen prijsverhoging. Zittribune voor het clubhuis gereserveerd. Rijwielstalling op het terrein. Elek Schwartz zal zijn demonstratie- cursus voor trainers in het seizoen 1959-1060 hervatten. De eerste serie bij eenkomsten werd met veel succes in het seizoen 1957-1958 ln een aantal plaatsen ln Nederland gehouden. De bondscoach legde toen het accent op de theorie. Na een onderbreking van een jaar zet Schwartz nu zijn demonstra tie-cursus voor voetbaloefenmeesters voort. Hij zal in dit tweede deel de na druk leggen op de praktische oefenin gen. VOLLEYBAL VVS II KAMPIOEN! In de le klasse heren van de NeVoBo Leiden is de spanning geweken: Sleu telring II is kampioen, evenals in het vorig Jaar. De beslissende wedstrijd ging tegen KVC II. Dit team, dat in vergelijking met WS tamelijk „jong" is, had geen beste start. De fighting spirit ontbrak, waardoor deze set door de Leidenaars met 152 werd gewon nen. De 2e set ging beter. KVC beet goed van zich af, de strijd ging gelijk op. Aan weerszijden van het net werd het spel goed opgebouwd, uiteraard ge volgd door vefle flitsende smashes. Beide teams hadden 2x time out nodig om de gedachten te concentreren en de rust te vinden, welke nodig was om de laat ste punten te scoren. De Katwijkse spe lers werkten de laatste opslagbeurten iets te nonchalant af. VVS wist hiervan uiteindelijk te profiteren en sloot de game af met 15—12. In de 3e game, die tevens de laatste zou worden, behaalde KVC aanvanke lijk een voorsprong van enkele punten. WS wist zich echter te herstellen vóór het te laat was. Rustige opslagen, veel al goed geplaatst, zetten de achterstand in een voorsprong om. Eindstand van deze game 159. de eindstand van de wedstrijd WS II—KVC II was hier mede gekomen op 30, waarmede VVS II weer het kampioenschap behaalde. Het was geen wedstrijd met toppres taties. VVS wist zich door beheerster spelen en over het algemeen beter op bouwen en van de aanvallen in het bezit van de winstpunten te komen. De heer J. v. Egmond, voorzitter van de NeVoBo Lelden, en de voorzitter van VVS, de heer Van der Blom, compli menteerden beiden het winnende team onder aanbieding van een bouquet bloemen, terwijl ook vele aanwezige speelsters en spelers de glunderende roodbroeken gelukwensten met de goede prestatie. ATLETIEK WEDSTRIJDEN OP KONINGINNEDAG Op Koninginnedag 30 april wordt op óe Sintelbaan in de Leidse Hout een atletiekprogramma verwerkt waarbij de AV Holland Is geïnviteerd voor de 4x100 m.. Gezien ook V. en L„ DOS, Minerva, Haarlem en AAC van de par tij zijn, de sterkste ploegen van Neder land, belooft dit wat te worden. Voor de Leidse ploeg zijn definitief aangewezen: Ca rel van Venetiën, Kees Smit en Frans Beker. Voor de 4e plaats zal een keti2e ge maakt worden uit Lambert v. d. Berg, Does v. d. Mede en Piet Seller, TURNEN TWEE DUITSE TRAINERS NAAR NEDERLAND Het bestuur van het Koninklijk Ne derlands Gymmastiekverbond heeft voor de training van de Nederlandse keur- turners en jeugdturners, de bekende Duitse oefenmeesters Hardi Frenger uit Wuppertal en Niko Szabo uit Düs- sefldorp geëngageerd. Hfrdi Frenger, vroeger een der beste Duitse keurturners, is momenteel lei der van de Duitse nationale ploeg, die het vorig jaar ondermeer een succes volle toernee door de Ver. Staten maakte. Niko Szabo is leraar ln Düsseldorp en reeds Jaren leider van de turnploeg van Rijnland, die tot de beste van West- Duitsland mag worden gerekend. De eerste training zal op 3 mei a.s. te Utrecht worden gehouden. WANDELSPORT ORANJE WANDELTOCHT Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana zal op don derdagmiddag 30 april de jaarlijkse Oranjewandeltocht worden gehouden in samenwerking met de ver. Koninginne dag, de wandelkring Leiden en omstre ken, de gemeentelijke schoolsportcom missie en de Leidse jeugdactie. De afstand is 15 km. en de leeftijds grens vanaf 11 jaar. Er wordt gestart vanaf de Burcht en wel tussen half twee en twee uur. Ingeschreven kan worden bij: W. Breedvelt, Levendaal 175a; W. P. Lee- nen, v. d. Sande Bakhuyzenlaan 19; secretariaat Leidse Jeugdactie, Stadhuis Ingang, Koornbrugsteeg. Aan de start vanaf 1 uur. Gisteren is te Veenendaal de eerste rond© van het Ritmeester schaaktour nooi gehouden. De resultaten waren: G. B. van den Berg—H. Donner 10; rar. E. SpanjaardT. D. van Scheltinga af gebroken. WIELRENNEN Het puikje van Europa's wieler-ma- tadoren, onze landgenoten Schulte, Post en Derksen incluis, was donderdag naar Parijs gekomen om de ruim 49 jaar oude baan van het Velodrome d'Hiver een laatste eer te bewijzen. Met de slo pers als het ware achter de deur werden de laatste wedstrijden gereden. Van daag werden de hamers gezwaaid en kwamen de puin wagens voor de deur, want een halve eeuw wordt het „Vel d'Hiv" niet gegund. De wereld uur-recordhouder Roger Rivière deed een geslaagde poging om het baan-uur-record te verbeteren. Hij legde in die 60 minuten 45,732 km. af en verbeterde daarmee het record van Louis Aimar, die in maart 1942 44,900 km had afgelegd. Na een half uur had Rivière met 23,065 km. al 425 meter voorsprong op de half uuT-tijd van Aimar. Hij verbeterde het baanrecord op de 20 km met een tijd van 25 min. 57,4 sec. Wegens de afwez-gheid van zandzakjes onder de lijn zullen de records van Rivière niet op de lijst van wereldrecords voor overdekte banen kunnen worden geplaatst. In de sprintwedstrijden heeft Jan Derksen in zijn drie tegenstanders de Fransen Rousseau en Gaignard en de Italiaan Maspes zijn meesters gevonden. Hij verloor alle drie ritten en eindigde op de laatste plaats met evenveel pun ten als Maspes, die echter door zijn overwinning op Derksen als derde werd geklasseerd. Gaignard, die alle ritten won, werd eerste, gevolgd door Rous seau. Gerrit Schulte en Peter Post deden het in het internationale omnium over vier manches heel wat beter dan hun landgenoot. Peter Post won twee van de vier manches, de tweede in een 3 km. achtervolging met klassementen en de vierde over 10 kilometer achter der- ny's. Gerrit Schulte bracht de derde manche, eveneens 10 km. achter Der- ny's, op zijn naam. Door betere plaat singen van Van Steenbergen in de klas- I sementen en door zijn zege in de eer ste rit, een individuele race over 5 km., werd de Belg eerste in het eindklasse ment (8 pnt), gevolgd door Schulte met 10 pnt; Post 12 pnt; Poblet (Sp.) met 14 pnt; Darrigade (Fr.) met 20 pnt; De Bruyne (Belg.) met 25 pnt; Baldini (It.) met 27 pnt en Carrara (Fr.) met 28 pnt. Om precies middernacht viel het scherm. „Een piste verdwijnt, maar de piste sterft niet" schreef l'Equipe in zijn voorbeschouwing. Voorschoter plastic in het wereldnieuws Tijdens het bezoek van H.K.H. prinses Margriet en haar klassegeno ten van het „Incrementum", een dé pendance van het Baarns Lyceum, aan de Technische Voorjaarsbeurs, op woensdag 15 april werd haar namens de Stichting van de Nederlandse Vis serij in het kader van „Visserij en Techniek" op deze beurs een Plastic Panorama van zeevis aangeboden. Dit bijzondere geschenk is hierbij ge deeltelijk afgebeeld. Dit zeevis-panorama, een groot plastic blok van 120 cm x 90 cm x 13 LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Morgen wordt de tweede rit voor de voorjaarscompetitie gereden. De af standen zijn A en B klasse 40 km. C. klasse 60 km en D klasse 34 km. Start 10 uur te Oud Ade. cm (gewicht 170 kg!) is vervaardigd door de firma Plastilux aan de Mo lenlaan te Voorschoten, die hiermede een opmerkelijke prestatie heeft ver richt op het gebied van de verwer king van kunststoffen. Dank zij de medewerking van de Nederlandse kunststoffenindustrie en -handel, te weten Adriaan Honig's Kunsthars Industrie N.V. in Zaandam, Technische Bureau „Reputabel" te Weesp en de Kon. Industriële Mij. v.h. Noury Van de Landen in Deven ter, die zich spontaan bereid ver klaarden, vóór het experiment grond stoffen en ingrediënten ter beschik king te stellen. Deskundigen op het gebied van kunststoffen hebben reeds te kennen gegeven, dat een blok plastic van een dergelijke afmeting, opgebouwd uit poly-esterhars met biologische in sluitingen en afgedekt met perspex- platen, tot nu toe in geen enkel land is vervaardigd en dat dit werk, door deze jonge Voorschotense industrie tot stand gebracht, groot respekt af dwingt. In enkele weken tijds heeft de heer F. L. Oostendorp van de firma Plas tilux, samen met zijn medwerker de heer G. van Strien dit grote Plas tic Panorama gemaakt, waarin zich verschillende soorten zeevissen be vinden. Zij hebben de ongewone op dracht die zij ontvingen aangedurfd, ofschoon beiden zich zeer goed reali seerden, dat zij zich aan een enorm experiment waagden. Deze Voorschotense plasticindustrie, „Plastilux", die juist vijf jaar bestaat, heeft zich vanaf het begin bezigge houden met de vervaardiging van biologische insluitingen in plastic, zo wel in de vorm van geschenkartikelen als voor pedagogische doeleinden, zij het in vrij kleine afmetingen, vergele ken met het reusachtige Plastic Pa norama van zeevis, dat thans is ge reedgekomen. De firma Plastilux bracht in 1956, ten behoeve van het onderwijs, biolo gische insluitingen op de markt o.a. van insekten en granen, die de ver schillende ontwikkelingsstadia daar van toonden. Het Plastic Panorama van Zeevis, dat voor de school van Prinses Mar griet is bestemd, geldt voor dit be drijf in Voorschoten als een bekro ning van zijn lustrumjaar en mag een unieke prestatie worden genoemd, welke de bewondering van vakman en leek verdient. Leo Canjels (links) in het stadion met bondscoach Elek Schwartz, aan wie hU vertelde, dat h(j morgen ln verband met zijn blessure niet van de partij kan zijn. Weer staan we aan de vooravond van de grote landenderby Nederland België, de 88ste in de serie van meer of minder kleinere of grotere ontmoetin gen tussen de nabuurlanden Nederland en België, waarvoor de belangstelling op het ogenblik schijnt te tanen, doch waarvoor blijkens de aanvraag naar kaarten toch altijd nog wel zoveel be langstelling blijkt te bestaan, dat men niet bang behoeft te zijn, dat het Olympisch Stadion te Amsterdam ook ditmaal niet uitverkocht zou zijn. Die belangstelling voor de oude Hol landBelgië-strijd blijkt ook wel over duidelijk uit de ontevredenheid der televisie-kijkers, die nog maar altijd deze „grote" strijd niet in de huiska mer kunnen krijgen. Het is intussen in de laatste weken merkwaardig stil geweest rondom deze wedstrijd. Een gevolg van het feit ove rigens, dat de samenstellers van beide ploegen ditmaal wel heel erg laat met de opsiellingen zijn gekomen. Van de Belgen zijn we dit wel zo'n beetje ge wend, want de ploeg der Rode Duivels kwam altijd zo in het midden der week, voorafgaande aan de wedstrijd. Het Oranje-elftal werd altijd een week te voren bekend gemaakt. Op het ogen blik, dat we dit schrijven, wachten we er nop steeds op, al zullen onze ver wachtingen niet veel afwijken van de definitieve samenstelling. Het feit, dat het wachten daarbij is geweest op de conditie der spelers, mag misschien enige invloed gehad hebben op het steeds maar weer uitstellen van bonds coach Elek Schwartz, doch het lijkt ons helemaal niet onmogelijk, dat hij dit maal eens heeft willen wachten op de samenstelling van de Belgische ploeg. Hoe het evenwel ook zij, ieder Oranje-elftal zal zich in de strijd tegen de Belgen tenvolle moeten geven om succes te behalen. Dat bleek in de laat ste wedstrijd op 28 september in Ant werpen eveneens. Toen hadden de Bel gen tweemaal de leiding genomen, maar de verjongde Oranjeploeg zonder Kuys, Lenstra en Rijvers, beet fel terug en slaagde erin tenslotte een 32 zege uit het vuur te slepen. Zo was het inder daad, want de Belgen waren (de cor nerverhouding was 71 in hun voor deel) vrijwel de sterkste ploeg geweest. Maar Intussen was het Oranje-elftal er in geslaagd weer een overwinning op Belgisch grond te behalen en zo had België het op eigen terrein sinds 1954 toen tweemaal, resp. met 40 en 43 werd gewonnen niet tot 'n zege op de Nederlanders kunnen brengen. De balans van de na-oorlogse wed strijden tussen beide landen is nog steeds in het voordeel van Nederland met 11 gewonnen, 7 gelijke en 9 verlo ren wedstrijden. Het is het beeld trou wens van alle gespeelde wedstrijden, want het totaal-resultaat vindt men in de volgende cijfers: zetten om ook nu weer van de Rode Duivels te winnen, maar het blijft na tuurlijk altijd onzeker. Het feit overi gens, dat Coppens weer tot leider van de aanval der Rode Duivels is geko zen, zou er trouwens op wijzen, dsat de Belgen al heel weinig keus voor de voorhoede hebben, temeer waar Cor v. d. Hart de Belg maar al te goed kent, zodat hij weinig kans zal krijgen om de Oranje-verdediging te verrassen. Nu tenslotte de Oranjeploeg in haar geheel, gistermiddag na een bijeen komst in het Olympisch stadion de Ne derlandse ploeg samenstelde. En over eenkomstig de verwachtingen zijn er geen verrassingen uit de bus gekomen. De volgende ploeg werd geformeerd: Doel: De Munck (DOS)achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); mid den: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna *54) en Klaassens (VW) voor: Van der Kuil (Ajax), Rijvers (Feyenoord), Van der Linden (DOS), Lenstra (Sportclub Enschede) en Mou- lijn (Feyenoord) Reserves: Pieters Graafland (Feyen oord), Kraay (DOS) en Bosselaar (Spar ta). Canjels had nog zoveel last van zijn enkel-blessure, dat Schwartz het niet verantwoord achtte hem op te stellen in de wedstrijd tegen België. Het team wijkt slechts op twee plaat sen af van de ploeg, die verleden week woensdag met 43 van de London Combination verloor. Van der Linden neemt de plaats in van de geblesseerde Canjels en Moulijn weer hersteld verdrong Bosselaar van de linksbuiten plaats. In vergelijking met het elftal, dat op 2 november 1958 in het Feyenoord Sta dion met 20 van Zwitserland wou, zijn er twee wijzigingen in de ploeg. Van Wissen overtraind en Krui- ver geblesseerd raakten beiden hun plaats kwijt. Kees Rijvers, die op 25 september 1957 in het Olympisch stadion te Amsterdam tegen Oosten rijk zijn laatste interland speelde, keer de terug, evenals Jan Notermans, die 28 september 1958 voor het laatst in het Nederlands elftal (tegen België) van de partij was. WIERSMA (PSV) NOTERMANS VAN DER HART (Fortuna) (Fortuna) VAN DER KUIL RIJVERS VAN DER LINDEN (Ajax) (Feyenoord) (DOS) KUYS (NAC) KLAASSENS (VVV) LENSTRA MOULIJN (Enschede) (Feyenoord) Scheidsrechter Guigue (Frankrijk) JURION WEGRIA (Anderlecht) (Luik) LIPPENS (Anderlecht) THELLIN (Standard) COPPENS (Beerschot) 8TORME (La Gantoise) HUYSMANS GOEYVAERT8 (Beerschot) (Brugge) HANON (Anderlecht) DRIES (Berchem Sp.)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8