'n Prinsje speelde aan 't strand van Noordwijk Boudewijn der Belgen als kind in Nederland Verbolgen fotograaf stak wethouder met mes Ingrid voelt zich al thuis ZATERDAG 18 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Sibajak uit de vaart Zoals reeds bij het in de vaart ko men van de geheel verbouwde,-en ge moderniseerde „Willem Ruys" door de directie van de Koninklijke Rot- terdamsche Llyod werd medegedeeld, dat nu de „Sibajak" in de loop van dit jaar uit de vaart wordt genomen, thans is besloten, dat de „Sibajak" nu op weg is van Rotterdam via het Panamakaal naar Nieuw Zeeland en Australië, na terugkeer in Rotterdam in begin van juni, nog slechts één reis naar deze landen zal maken, waartoe het schip op 23 juni uit Rotterdam zal vertrekken. Na beëindiging van deze reis zal de „Sibajak" worden verkocht voor de sloop, waarmee een einde zal komen aan een 30-jarige veelbewogen loop baan van dit passagiersschip, dat in die jaren enige honderdduizenden passagiers over de wereldzeeën heeft vervoerd. WITTE m KRUIS ^HELPT ^^ECHT! Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. (Advertentie) Kunt u niet beter de deur nemen Boudewijn, Koning der Belgen, zal begin juli a.s., een statiebezoek van drie dagen brengen aan ons land. Het is niet de eerste keer, dat de vorst ons land zal bezoeken, alleen was die eerste keer niet officieel. Dat was in 19,35: de koning was toen kroonprins en nog maar erg klein. Hij lo geerde bii burgemeester Van de Mortel, waar hij de Nederlandse omgangs taal leerde. Herinneringen aan verrassend nieuws A Is een bom sloeg het bericht in te Noordwijk: „Heb je het al ge- hoord? Koning Leopold logeert op „Goohorst". Hij was vanmorgen in de j kerk, ik heb het zelf gezien. Dat 'was j op zondag 28 april 1935. Men kon zich overigens moeilijk vergissen want het Belgische koningspaar was door de talrijke krantenfoto's overal bekend en, niet in het minst door de lieftal ligheid van koningin Astrid, ook over al populair. Spoedig werden de gissingen be vestigd: op zaterdag, de zeven en twintigste waren de koning en zijn gemalin op „Goohorst" gearriveerd. In de drukte rond de opening van de wereldtentoonstelling te Brussel, die dezelfde dag had plaatsgevonden, was de reis van de koninklijke familie niet opgevallen. Toen de hoge gasten eenmaal wa ren gesignaleerd, zette zich ogen blikkelijk de gehele Nederlandse pers in beweging. Iedereen wilde er het juiste van weten en overal doken fo tografen op. Maar zelfs de Belgische ambassa deur, de heer Maskens, hoewel offi cieel van het verblijf van de koning in kennis gesteld, wist niets over de achtergrond van diens bezoek. Ook voor het personeel van bur gemeester J. B. V. M. J. van de Mor tel, de bewoner van „Goohorst" was de komst van koning Leopold en ko ningin Astrid een verrassing. Daarover kan de heer Frank Vink, thans agent van politie te Noordwijty, vertellen. Hij kwam als tuinjongen bij de familie Van de Mortel toen hij zestien jaar was en werd twee jaar later valet, huisknecht. Hij had al dagen tevoren „grote be drijvigheid" bemerkt binnenshuis en ook had hij er zijn deel aan bij moe ten dragen, de tuin tot in de perfec tie in orde te brengen. Niettemin was het een aangename verrassing, die zaterdagavond het Belgische koningspaar van zo nabij te zien. Eerst later werd officieel bekend, dat kroonprins Boudewijn en zijn zusje, prinses Josephine Charlotte, zou den komen logeren. Inderdaad arri veerden de twee prinsenkinderen op 24 juni om half zeven in Noordwijk. Ze werden vergezeld door de heer en mevrouw Lebrun en de gouvernante, mejuffrouw Landman. Een grote me nigte persfotografen was weer op de been. Enkele slimme vogels onder hen hadden de auto's, die van het sta- Soms kwamen koningin Wilhelmina en prinses Juliana op bezoek Deze foto werd genomen voor bet pavil joen. Prins Boudewijn zit hier op zijn rubberen „zee-paard". tion in Den Haag naar Noordwijk re den, opgewacht en reden met de stoet mee, de oprijlaan in. Daar bleek, dat het politiedetache- ment, dat ter bewaking was aange voerd, de handige fotografen te slim af was. Dat kleine politie-legertje bestond uit rijksveldwachters, gemeentepolitie en enkele Belgische Rijkswachters on der leiding van de heer Romain d'Herder. Ze hadden reeds dagen te voren hun „stellingen" betrokken en patrouilleerden onafgebroken rondom de villa. Ook in ander opzicht was er bij zondere aandacht besteed aan de vei ligheid van de kleine prins: er waren speciale brandputten geslagen en te gen de zuidelijke zijde van het Zui- derbad was naar ontwerp van de gemeente-architect, de heer C. van Vliet een klein paviljoen gebouwd, dat zelfs was voorzien van telefoon. De eerste dagen bleven de konings kinderen in de beschutting van de tuin. Ze moesten nog wat wennen aan hun speelkameraadsjes, Jan-Hein en Sabine van de Mortel, en aan de blik ken van de voorbijgangers, die aan vankelijk nog geprikkeld door nieuwsgierigheid tussen het groen door, naar binnen trachtten te kij ken. Vaak verwisselde men dan het prinsje met Jan-Hein, die met zijn blonde kuif sprekend leek op zijn vorstelijke vriendje. Boudewijn was een erg lief, gehoorzaam en gevoelig jongetje. Hij was zeer intelligent en maakte snelle vorderingen in de Ne derlandse spreektaal. Na ruim een maand gaf hij zelfs in het Neder lands antwoord op een in het Frans gestelde vraag. „Eens", zo vertelt de heer Vink, die de kroonprin in '36 aan tafel be diende, „kwam, met kinderlogica mid den in de zomer, aan tafel het sinter klaasfeest ter sprake. Boudewijn vroeg zich toen af, waarom Sinter klaas toch niet bij arme mensen komt; hij nam dat voor waar aan en was er nogal verbolgen over. Sabine van de Mortel, die in die da gen gespeeld had in de operette „Goudmuiltje", onder leiding van de heer Polman, hield van verkleedpar tijen. De kinderen besloten, het spel letje zelf op te voeren en Josephine Charlotte moest „prinses" zijn. Onwennig stond ze met haar toneel- kleertjes in de kamer en zei: „Ik weet niet, hoe ik dat doen moet". LJet ging er allemaal zo ongedwon- **gen toe, dat het voor het huis personeel niet de indruk maakte, dat het koningskinderen waren, die de hele dag om het huis speelden en wat bij hen vooral in de smaak viel was, dat de kinderen in het geheel geen extra-beslommeringen meebrachten. Dikwijls speelden de kinderen ver stoppertje in de tuin en ook gingen ze bijna dagelijks naar het paviljoen aan het strand. Daar kwamen op 20 juli koningin Wilhelmina en prinses Juliana voor het eerst bij hen op bezoek. De foto's die bij die gelegen heid voor het paviljoen werden ge maakt, gaven een paar jaar lang de kiosken goede klandizie, vooral van Belgische toeristen. Die gebruikten ook vaak het inmiddels beroemd geworden bur gemeestershuis als achtergrond voor hun vakantie-kiekjes. „Sabine en Jan-Hein vonden het fijn, eens een echte kroonprins in huis te hebben", verklaarde nog zeer onlangs de heer Van de Mortel, die thans als consul-generaal der Neder landen te Antwerpen verblijft. Vooral de grote bladen van Parijs, New York en Londen zagen goede copy in de twee spelende konings kinderen, die aan he strand van de Noordzee pootje-baadden en zand kastelen bouwden. Soms lagen daarom de fotografen klaar achter de duintoppen om in een onbewaakt ogenblik een exclusieve opname te maken. Dat gelukte niet altijd want aan het privé-karakter van de prinselijke vakantie werd strikt de hand gehouden. De enkele keer dat een fotograaf met „buit" thuiskwam, bleek het veelal een plaatje te zijn van de kleine Jan-Hein, die met zijn blonde kuif inderdaad veel op prins Boudewijn leek. Het verblijf te Noordwijk was de kleine prins zo goed bevallen, dat hij het volgend jaar, in 1936, opnieuw een maand in de Nederlandse bad plaats doorbracht. „Het verblijf van de Belgische ko ningskinderen te Noordwijk veroor zaakte een ware vloedgolf van sympa thie tussen Nederland en België", zo vertelde dezer dagen dr. Van de Mor- Prinsenkinderen spelen aan het strand van de Noordzee: vl.n.r.: Prins Boudewijn bij de hond, Jan- Hein en Sabine v. d. Mortel en prin ses Josephine Charlotte; de kinderen hebben een winkeltje opgezet van overheerlijk „zandgebak". tel aan een correspondent van het persbureau „Belga", en als hij op 8 juli naar Nederland komt, zal koning Boudewijn wel merken, dat het Ne derlandse volk die tijd van het kleine kroonprinsje nog niet vergeten is". ALPHEN AAN DEN RIJN Speelzelldag V.K.A J. K.A.B. in Avilauna Morgen, zondag 19 april, zal in Avi fauna de Speelzelfdag der V.K.A.J. en K.A.J. van de Districten Gouda, Rijnland en Veenstreek worden ge houden. Het middagprogramma, dat om 2 uur aanvangt, bestaat uit toneel, muziek, declamatie en modeshow. Meisjes en jongens uit Aarlander- veen, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Hoogmade, Oude water, Reeuwijk, Schoonhoven en Woerden zullen el kander bekampen om een eerste plaats, welke hen in de finale zal plaatsen voor de interdiocesane Speelzelfdag op 3 mei in het Groot- handelsgebouw te Rotterdam. In de namiddag is er een klaverjasdrive, en op de avond zullen danswedstrij den georganiseerd worden. 's Avonds zal ter afsluiting van de speeldag met medewerking van een prominent orkest besloten worden met een gezellig dansje. Vrijdag is een bus van de Z.V.I.M. welke uit de richting Axel met kinderenkinderen op weg was naar de B.L.O.-school te Hulst in Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, ter hoogte van de Hulster Tol, tussen Absdale en Hulst, door onbekende oorzaak tegen een hoekhuis aangereden, dat wordt bewoond door de familie Adams. De bus kwam pas tot stilstand toen zij een meter of vier in het huis was doorgedrongen. De ravage was dan ook groot, maar met het letsel liep het, gezien de omstandigheden, wonder boven wonder goed af. Een monteur van de Z.V.T.M., die zich in de bus bevond, liep een beenbreuk op, maar zowel de chauffeur als de kinderen en de bewoners van het huis kwamen er met enige lichte ontvellingen af. De foto geeft een beeld van de situatie. De oproerige gevangenen dreigden later de 18 gijzelaars levend te ver- branden indien de autoriteiten uit- I voering zouden geven aan hun voor nemen de gevangenis te laten be stormen. Drie jaar geëist De officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft gistermid- Het zevenjarige Surinaamse hartpatientje, Ingrid op kosten van de gemeente Amsterdam in het Binnen kan redden, voelt zich al tamelijk op haar gemak in stroomd. De reis naar Nederland was Ingrid mogelijk Eddy en Ingrid leven", een grootscheepse inzameling eveneens een hartpatiënt. Over diens komst naar Neder Ingrid in haar bedje op zaal I van de kinde Haim, dat deze week naar Amsterdam is gevlogen om gasthuis de operatie te ondergaan welke haar leven de vreemde omgeving, waarin zij met speelgoed is over gemaakt doordat in Suriname onder het motto: „laat was gehouden voor haar en de 17-jarige jongen Eddy, land bestaat evenwel nog geen zekerheid. De foto toont rkliniek in het B. G., verdiept in haar spel. dag een gevangenisstraf voor de tijd van 3 jaar met aftrek onder toezicht- stelling en voorwaardelijke terbe schikkingstelling geëist tegen de 37- jarige fotograaf J. R., die op 2 de cember van het vorige jaar een wet houder der gemeente Sliedrecht, de heer A. Baars, zodanig met een dolk mes heeft verwond, dat diens rech teroog operatief moest worden ver wijderd. De fotograaf had de wethouder ge vraagd om intrekking van het be sluit van b en w, waarbij hem de toegang tot het raadhuis bij trouw plechtigheden was ontzegd. Toen de wethouder hem had ge zegd, dat daar niets aan te doen was, had hij een dolkmes tevoorschijn ge haald en zich op de heer Baars ge stort en had in het wilde weg ge stoken. Een politieagent, moest de wethouder ontzetten. De wethouder zelf verklaarde (en dit werd door de agent van politie bevestigd) dat verdachte op een ge geven ogenblik zijn arm had opge heven en dat hij niet anders dan de genadestoot verwacht had. De fotograaf zelf ontkende de be doeling gehad te hebben de heer Baars te doden. Hij had hem slechts bang willen maken, maar was in zijn drift te ver gegaan. Overigens was hij, zoals hij zeide, opgestaan zodra hij had gezien, dat de heer Baars „per ongeluk" gewond was geraakt. Hij zei in de heer Baars de man gezien te hebben die hem het brood uit de mond had willen sto ten. Op de vraag van de president waarom hij een dolkmes had meege nomen verklaarde R. dat hij het mes altijd bij hem had, om zo nodig de vijanden van hem en zijn vrouw af te schrikken. De verdedigster bestreed op juri dische gronden, dat verdachte schul dig zou zijn aan poging tot doodslag. Volgens haar had hem poging tot mishandeling in drift gepleegd ten laste moeten worden gelegd. Zij be pleitte een clemente straf. Uitspraak 1 mei.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7