(£sso) GAS Het speurwerk wordt een jacht op schimmen Er zijn flessen en FLESSEN HET m IN DE FLES 'i HOORNTJE Wat kost een paar goede, jonge tijgers? weekelykse CRonycke Idylle 4) AAN DE VECHT Z.nüRDAG 18 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAOlWrt o Esso Gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent U beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. Voor inlichtingen en gratis advies kunt U zich wenden tot de depot houder ter plaatse of tot het Hoofddepot: IE MC O N.y. AFD. ESSO BUTAAN EN PROPAAN-TECHNIEK NIEUWE RIJN 32 TELEF. 24244* LEIDEN De Axelse zaak" (Advertentie) WIJ LEVEN IN DE HOOP op een zonnig, warm weekeinde, waar op de bloembollen kunnen komen tot de volle wasdom van een onweer staanbare trekpleister voo» vele tien duizenden uit stad en achterland, be halve dan voor ons wij hebben on ze bollendorst voor dit jaar al weer gelest in ons tuintje met mislukte hyacinthen. Evenzeer leven wij echter in een tijd, dat het achtenswaardig gilde van ministers internationaal en nationaal aller aandacht vraagt. Ministers gaan en komen, ze confe reren en worden geïnterviewd, mi nisters kunnen toffe jongens zijn of je moet voor hen uitkijken, ze kunnen links zijn of rechts, hoewel ze op het stuk van besluiten ondertekenen alle maal rechts zijn, óók de linkse. Soms laten ministers een origineel en eigen geluid horen, maar meestal putten zij de wijsheden uit de gemeenschappelij ke verdragspotten, zoals Navo en Warschau er elk een hebben. En een enkele keer verneemt men een schok. Dan treedt er iemand af of een andere staatsdienaar verkon digt de ontstellende mening, dat het Westen voor het Oosten moet oppas sen. 'n Schok ook ontving de wereld bij het bekendmaken van het aftre den van minister Dulles en zulke schokken voelen wij in Nederland on ophoudelijk sinds- de dag, dat prof. De Quay lang, heel lang geleden zei, dat hij er wel voor voelde, in Nederland weer een clubje van mi nisters op te richten. Vanaf die dag heeft men ons in de kranten fijn bezig gehouden: brede basis verbroken, liberalen doen niet mee, kans op herstel brede basis, libe ralen stellen eisen, brede basis uitge sloten, formateur polst verder, for mateur wacht af. Dat afwachten von den we erg mooi, want in die wacht- dagen moet prof. De Quay op het idee zijn gekomen, de kabinetsformatie een speels karakter te geven. Het is een gezellige man, die professor. „La ten we het prettig houden", moet hij gezegd hebben, „en de groeiende op zet behandelen als een legpuzzel". Sedertdien past hij de candidaten af in het geheel; het zal een kleurrijk schouwspel zijn: gegadigden voor de rode plekjes, gematigde blauwen, overwegend groen voor landbouw en zwart voor oorlog. Hij is bijna klaar, de puzzel, en als ie eenmaal ligt zal er wel iemand zijn die hem door el kaar wil gooien. Maar dat hou je met speelse karakters EEK Boeken van overleden goudsmid moeien spreken Het speuren naar de herkomst van de jonge mysterieuze dode, die de vorige week bij Axel werd gevon den schijnt te zijn doodgelopen. In middels heeft men niet minder ijve rig getracht, uit de beschikbare ge gevens af te leiden, waar degene thuishoort, die het meisje begeleidde. Wanneer er namelijk mensen ge weest zijn, die het vermoorde meisje bij leven in zijn gezelschap zouden hebben gezien, dan zou hij, zonder dat dit verdenking kan wekken, moe ten kunnen verklaren, dat het meis je op reis is of dat ze hem plotse ling heeft verlaten. Dat is de redenering, die de politie thans volgt. Want alleen onder die voorwaarden is het mogelijk, dat er geen enkel meisje als vermist is op gegeven, dat aan de persoonsbeschrij ving van het slachtoffer voldoet. Inmiddels is het wel zeer verwon derlijk, dat de Belgische gerechte lijke politie er nog niet in geslaagd is, de man te ontdekken, die met ballpoint in de schoen schreef „bin nenzolen inplakken". Volgens de heer Bijttebier, schoenhandelaar te Gent, moet het iemand zijn, „wiens spijkerwerk in de buitenzooi goed vakmanschap en een persoonlijke methode verraadt". Warm De politie acht de verwachting ge- wettigd, dat de gezochte schoenma ker in Gent of nabije omstreken woont, vermoedelijk zelfs op zeer ge ringe afstand van de firma Bijttebier in de Lange Violettensteeg, waar de schoenen in 1957 gekocht zijn. Deze winkel ligt nauwelijks driehonderd meter van het vroegere adres van horlogemaker Proost, thans in het nabije Heusden woonachtig, die het klokje van de overledene repareerde.. Zou dit er op wijzen, dat het meisje daar in 1957 in de buurt gewoond heeft? Inmiddels is de districtsrecherche van de Rijkspolitie in Zeeland er achter gekomen, dat een van de „stille getuigen", het gouden ket tinkje, ongeveer twintig jaar geleden werd verkocht in België. Men heeft op dit kettinkje de initialen „I. S." aangetroffen, die waarschijnlijk werd aangebracht in dezelfde winkel waar het verkocht werd. Het kettinkje zou ook van een vroegere eigenaresse (moeder, grootmoeder) geweest kun nen zijn. De goudsmid aan wie het gevon den initiaal behoorde, is niet meer in leven en ook zijn familie is dood. j Het wordt nu lang en onzeker zoe ken in de boeken van de overleden I goudsmid. Angst Van een mevrouw uit Rotterdam is het verzoek bij de politie binnen gekomen, na te gaan, waar haar dochter zich bevindt. Het meisje zou Parijs studeren, maar heeft in lange tijd niets van zich laten horen. Het meisje zou vagelijk voldoen aan de beschrijving van de mysterieuze dode van Axel. De politie heeft ogen blikkelijk Interpol verzocht, na te gaan, waar het Rotterdamse meisje is gebleven. De vingerafdrukken van het ge dode meisje zijn nu naar Brussel ge bracht, zodat ook in geheel België kan worden nagegaan, of deze vin gerafdrukken daar bekend zijn. Als zeker kan worden aangenomen, dat er in Ne Ierland geen verder aan knopingspunt is. PATER P. VRANKEN O.S.B. t Vannacht is na een langdurige ziekte in een kliniek te Amsterdam overleden pater P. Vranken O.S.B., monnik van de St. Adelbertus Abdij der Benedictijnen te Egmond. Pater Vranken was cantor en gastenpater der Abdij. Na de H. Mis van Requiem ir. de kloosterkerk wordt het stoffe lijk overschot bijgezet op het kloos terkerkhof. Geschil voor de Arnhemse rechtbank: Ouwehand wil méér hebben van Tiel De rechtbank te Arnhem heeft vonnis gewezen in de civiele zaak van Ouwehand's Dierenpark te Ehe- nen contra de gemeente Tiel, waarbij het dierenpark een bedrag van ƒ38.000,reclameerde wegens gele den schade door het verlies van een kostbaar tijgerpaar, vijf leeuwen en een panter, geneeskundige behande ling, onverkoopbaarheid van de mest vaalt, zomede schadeposten van an dere aard. Deze schade was ontstaan doordat de keuringsdienst van de ge meente Tiel had verzuimd, aan het dierenpark omstreeks 27 september 1957 geleverd rundvlees, afkomstig van een aan miltvuur gestorven koe, te keuren. De rechtbank concludeerde dat het onomstotelijk vast staat, dat het die renpark door het verzuim van een der organen van de gemeente Tiel, schade heeft geleden, hetgeen trou wens door deze gemeente als een onrechtmatige daad wordt erkend. Wat betreft het bedrag van de ge declareerde vergoedingen, waarover de gemeente het niet met het dieren park eens is, heeft de rechtbank ge oordeeld, dat zij zonder deskundige voorlichting geen beslissing kan ne men. De rechtbank heeft de partijen gelast op 16 mei te verschijnen voor de rechter-commissaris, waar eiseres moet bewijzen dat ze inderdaad de gereclameerde schade heeft geleden. Gedaagde krijgt dan gelegenheid aan te tonen op welke gronden zij be zwaar maakt tegen genoemde be dragen. Het geschil gaat in hoofd zaak om het bedrag, dat het dieren park eist voor de gestorven twee tijgers. Deze vertegenwoordigen vol gens Ouwehand een waarde van 26.000 omdat het hier een jong fokpaar betrof (de tijger was 4 jaar en de tijgerin 6 jaar), waarvan de tijgerin een drietal jongen wierp, en deze voedde en in leven hield, het geen als een hoge zeldzaamheid wordt beschouwd. De gemeente wenst echter slechts f 10.000 te ver goeden, haars inziens de marktwaar de van zulke tijgers. DODELIJK ONGEVAL Op de hoek van de Deventerweg en de Industrieweg te Zutphen is vrijdagmiddag een wielrijdster, de 69-jarige mevrouw Nakken uit Zut phen, bij het linksafslaan dtfor een auto aangereden. Zij liep zware ver wondingen op en overleed na aan komst in het ziekenhuis. Het West Nederlands Symphonie Orkest zal woensdag 22 april in de Gereformeerde Kerk in Waddinxveen een concert geven. De dirigent Sam Swaap zal de te spelen concertwerken toelichten, een geste, die immer zeer op prijs wordt gesteld. Op het pro gramma van dit concert, dat om acht uur begint, staan: een Concerto grosso van Handel, Avondmuziek van Haydn Serenade van Rossini en een Symfo nie van Mozart. Het orkest is er speciaal op in gesteld, op te treden in die plaatsen, waar men er niet zo gemakkelijk toe kan komen concerten in grote steden te bezoeken. De provinciale overheid steunt het orkest, dat inhoud geeft aan het begrip „cultuurspreiding" zeer krachtig. In Oostenrijk is de oorlogsschade wat de woningbouw betreft nog niet geheel goedgemaakt. In de tweede wereldoorlog werden in Oostenrijk 76.000 woningen geheel vernield en meer dan honderdduizend bescha digd. Uit het fonds voor de weder opbouw konden 140.000 woningen weer opgebouwd of bruikbaar ge maakt worden. „De vrouw van de directeur vraagt of u even beneden wilt komen, ze heeft een blikje zalm dat ze niet open kan krijgen". „Je hoeft je niet te haasten, Irma, de kaartjes zijn voor gisteravond." Verlaat middageten. een sensatie Een groot aantal verbeteringen, waarvan wij noemen: Spiraalvering vóór - Progressieve vering achter Geheel gemoderniseerd front Fraai dashboard met luxe instrumenten Veiligheidsstuurwiel met luxe daxonring Tandem-ruitenwissers Verbeterd remsysteem Groter motorvermogen en een lagere prijs SKODA OCTAVIA (43 p.k.) 2 d. sedan f 5.695.- OCTAVIA SUPER (47 p.k.) id. f 6.095.- FELICIA (53 p.k.) sporteabr. f 8.950.- (ind. verwarming en rolhoes) H ENGLEBERT N V. Thcresiastr 145 - Den Haag - Tel. 0170Ó-723904 Garage V. A. REYS Hoge Rijndijk 55 Zoeterwoude Tel. 22381 (Advertentie) GEDELEGEERDE VOOR SCHIPPERSZIELZORG Het Nederlandse Episcopaat heeft pastoor W. M. C. Verschnre te Rot terdam benoemd tot zijn landelijk gedelegeerde voor de gehele schip - perszielzorg. De eerste taak van pastoor Ver- schure zal zijn de registratie van alle katholieke opvarenden bij Rijn- en Binnenvaart en het onderzoeken van de diverse problemen en behoeften, die er ten aanzien van de zielzorg voor deze bijzondere groep bestaan. De bisschoppen hebben een gedele geerde benoemd, omdat de zielzorg onder de schippers landelijke coördi natie behoeft. Bovendien is het dui delijk geworden, dat de sociale en culturele zorg op katholieke grond slag landelijk geleid dient te wor den. „Nee,ik had eenvoudig geen zin ze altijd allemaal te poetsen, daarom heb ik ze maar tot een grote laten samensmelten". Pén jubilaeum slechts, dat is een maeg're ooghst *-• van 't weeckelykse nieuws waer 'k aendacht aen moet wyden. Ick kom niet aen myn treek, myn veeder blyft haest droogh, het was een dooye boel in omtreck als in Ley den. Maer 't lieflyck dorp De Kwaeckel dat helpt myn uyt de brand, daer was tenminste nogh de boode veertich jaeren. De postman J. C. Vork heyt in dat vlacke land langhs v/egh en dyck syn tasch gesleept. Het waeren langhe enden die hy heyt afgeleghd, te voet of op de fiets (of hoe het dai. magh weer.cn). Wat nieuws van vreughd of droefenis heyt Vork gebracht die veertich jaer langhs Kwaeckels weeghen? Nu deese postman Vork eerlangh gaet met pe.isioen, wat moet hy doen met al syn vrye daeghen? 'k Verwedde een gulden dat hy nae eer weeck weer graegh syn brieventasch de Kwaeckel door sou draeghen. Oock Horstendael liep eens, het reeghende en goot, die langh' kror.ckelwegh, die Booterdyck geheoten. Het land lagh wyd en nat; de kerek in het verschiet, die maer niet naeaer quam. Ick liep gewoon te sweeten. Ick deed sulcks maer één keer, doch Vork wel veertich jaar, hoe heyt die man dat soo langh volgehouden? En daerem: hoed jen af voor Kwaeckels dappere post; ick moet de man nogh sien die dat hem naedoen soude. WILLEM VAN LORSTENDAEL. door Bart in 't Hout De kleine oogjes van oom Brogus kregen op eens een slimme uitdruk king, terwijl hij dat zei en er op liet volgen: „Maar over dat alles spre ken we vanavond wel. Je zorgt er voor, dat je stipt om half zes bij me bent." „Gesteld", zei Bert, die nog steeds niet kon geloven, dat oom Brogus in ernst sprak, „dat ik haar. niet aar dig vind.Ik bedoel. „Het is een aardig meisje!", zei oom Brogus op een toon, die geen te genspraak duldde. „En trouw maar gauw met haar, dan maak ik je procuratiehouder." „Datdat meisje", stotterde Bert, „wil zij danik bedoel: als zij mij niet aardig vindt?" „Dat meisje doet wat haar vader wil", zei oom Brogus op een toon, alsof hij wilde zeggen: „En jij doet wat ik wil „Als ik het goed beschouw", zei Bert, die opeens ernstig werd, „vat u dat huwelijk op als een transactie." „Praat niet zo dwaas!", zei oom Brogus. „Eens moet je toch trouwen, waarom dan niet met dat meisje? Wat is er voor verschil of je haar bij mij leert kennen of ergens anders? Je kunt toch niet eeuwig zo door gaan met roeien en je tijd verbeu zelen. Het is nu wel aardig m de krant te lezen, dat je zo goed roeit, maar daar schieten we niet mee op." „Er is geen enkele reden", liet Bert er haastig op volgen „om u over mij ongerust te maken. Ik leef mis schien niet, zoals u dat wilt, maar dat is geen reden om hals over kop te gaan trouwen." „Genoeg daarover!", viel oom Bro gus hem in de rede. „Ik heb nu geen tijd meer om daar nog langer over te praten. En jij hebt ook wel wat anders te doen. Vanavond de rest. Noteer even een brief voor .de koffers van de „Internationale". Wij zullen die heren eens de puntjes op de i zetten." Toen Bert terugkwam in het ver trek, dat hij met juffrouw Spijl deelde, keek zy hem aan en Bert had het onprettige gevoel, dat zij wist, wat oom Brogus met hem had be sproken. Hij ging voor zijn bureau zitten en terwijl hij de kap van zijn schrijfmachine verwijderde, voelde hij zich opeens nijdig worden. Hij smeet de kap harder op de grond dan dat nodig was, zodat juffrouv Spijl er van schrok en hem nijdig aankeek. Het kon hem niet schelen, hij zei niet eens „pardon". Met veel geraas schoof hij papier in de machine en in de brief, die hij aan de „Internationale" tikte, zette hij nog scherper de puntjes op de i dan oom Brogus bedoeld had. Doch hij deed het minder uit plichtsge voel, dan wel om „een hoofd van Jut" te hebben, waarop hij de woede kon koelen, die hij als een hete stroom lava in zich omhoog voelde borrelen HOOFDSTUK III Ollie heeft 'n lumineus idee In de „soos" van de roeiclub „Nau tilus" heerste een gezellige intieme sfeer. In 'n greot, aangenaam gestof feerd vertrek, met uitzicht op het brede water van de Hoogvliet, za ten de leden van de club, in groep jes bij elkaar. Boven het geroezemoes der vele gesprekken zweefde een blauwe waas van rook, tussen de ta- feitjes en clubfauteuils bewoog zich snel en onhoorbaar het factotum van de club „Pa-Niek", voor de gelegen heid in een zwart costuum gestoken, met glaasjes pittige dranken en schaaltjes verhemelte-strelende dit jes en datjes die hij met een routine, welke men eerst na lange oefening verkrijgt, over de diverse clubjes distribueerde Pa-Niek was de spil, waar „Nautilus" om draaide. Hij was in een persoon huisbewaarder, boten- man, coach, ober en naar gelang hij in een van deze functies optrad, droeg hij een daarby passend cos tuum. Hij had een onverstoorbaar goed humeur, was zo goed als kaal en had een buikje, dat hem evenwel niets in de weg zat. Pa-Niek werd in zijn veelomvat tende bezigheden trouw terzijde ge staan door zijn echtgenote, een ge zellige dikke matrone, die unaniem Ma-Niek genoemd werd. Zij stond achter het buffet en was druk in de weer, toen Bert binnen stapte. Hij gaf Ma-Niek een goedkeurend klop je op haar dikke schouder, hetwelk met een vriendelijk lachje en een amicaal „hallo, meneer Bert" werd beantwoord. Terwijl Bert zich een weg baande naar een hoekje by het raam, waar zijn boezemvrienden Ol lie en Effie reeds op hem zaten te wachten, werd hij menigmaal staan de gehouden en werd hem gevraagd waarom hij die middag niet was ko men roeien. Bert maakte zich er lachend en met 'n kwinkslag van af en Ollie hielp hem een handje, door hem met een bulderstem toe te roe pen: „Hé Bert, schiet eens op. De bor rel staat koud te worden!!" „Hier ben ik al", zei Bert en hij drukte Ollie en Effie de hand. „Hal lo, kerels, hoe gaat het? Ollie, jij ziet er patent uit. Jij hebt zeker de hele dag gemaft." „Dat denk je maar", zei Ollie. „Wie is er vanmiddag niet komen roeien?" „Ik", zei Bert. „Te druk gehad „Bij ons is het zaterdags ook zo mirakel druk, dat je geen tijd hebt om adem te halen", zei Effie. Ollie de Graaf had een beetje ge liefhebberd in de rechtenstudie en nu liefhebberde hij zo'n beetje op een advocatenkantoor. Hij was een reus om te zien: lang 1 meter nagentig en twee honderd pond zwaar. Als Ollie in een boot stapte, was deze meteen topzwaar. Jarenlang was het zijn ide aal geweest de Sahara te bevloeien en eerst toen men hem, na veel moei te er van overtuigd had, dat er ge noeg, meer dan genoeg water in de wereld was, had hy van zijn plan af gezien. Ter nadere informatie diene nog dat Ollie een afkorting was van Olivier en dat Ollie zich slechts bij plechtige gelegenheden met zijn doopnaam sierde. Effie stond in de Burgelijke stand vermeld als Evert Rutgers. Effie was een jongeman met een phlegma. Hij maakte zich niet warm of koud over dingen des levens en zijn enige grief was, dat hij te hard moest werken op het kantoor van zijn vader die graan koopman was. „Zo, jongens", zei Bert, terwijl hij zich met een zucht in een „cosy chair" liet zakken, „hier zijn we weer." „Hier, drink uit", zei Ollie en hy schoof Bert een pittig glaasqje toe. „We zijn je d'r al een voor." Vervolgens stak Ollie een van zyn beroemde grote sigaren in brand en vroeg hij aan Bert: „Enheb je gelezen, wat er in het ochtenblad heeft gestaan?" „Wat?" vroeg Bert, die zorgvul dig een pijp begon te stoppen. „Dat jij", zei Ollie en er kwam een glans van vreugde op z'n vollemaans gezicht, „tot de candidaten wordt ge rekend om ons land het volgend jaar bij de wereldkampioenschappen op de Donau te vertegenwoordigen. Dat wil zeggen: als je de volgende maand bij de nationale kampioenschappen in Amsterdam, wint. Nou, wat zeg je daarvan?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3