S)e &2idie(2oii/Ya/tit Djakarta schendt diplomatieke gebruiken NEDERLANDSE AMBTENAAR VAN BOORD GEHAALD Protest van Nederlandse zijde Kustvaarder in nood Het gevangenisoproer in Montana HOE wordt het weer? De Dalai Lama rei si naar Tezpoer Koud weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPFN'GRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenapr. f 0.59 p.w., f 2.55 pmnd., f7.50 p. kwart. ZATERDAG 18 APRIL 1959 50ste JAARGANG Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 1.50 De Indonesische regering heeft het uitreisvisum van de heer Scheele, ad ministratief ambtenaar bij de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordi ging in Djakarta, ingetrokken. Volgens het Indonesische persbureau „Antara" zou de regering inlichtingen van de heer Scheele nodig hebben. De heer Scheele bevond zich met zijn echtgenote reeds op het Neder landse vrachtschip „Borneo" toen hem bevolen werd dit schip weer te verla ten. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer A. H. Hasselman, heeft het intrekken van het reisvisum van de heer N. J. Scheele een schending van de diplomatieke gebruiken genoemd. De woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat het uitreisvi sum was ingetrokken, omdat de Ne derlandse vertegenwoordiger weiger de het vertrek van de heer Scheele te laten uitstellen. De woordvoerder noemde de heer Scheele een niet-di- plomatieke functionaris De heer Hasselman ontkende op een persconferentie ten stelligste, dat de heer Scheele een niet-diplomatieke functionaris is. Hij zei, dat de heer Scheele tijdens de tienjarige periode, dat hy in Djakarta is geweest, alle voorrechten genoot die voor diploma ten gebruikelijk zijn. De Nederlandse regering beschouwt deze maatregel als een ongeoorloofde aantasting van de diplomatieke im muniteit van de betrokken ambte naar. De Nederlandse regering neemt aan, dat de Indonesische regering deze maatregel tenspoedigste onge daan zal maken. „Gebrek aan medewerking". In een verklaring van de Indonesi sche regering wordt, zo meldt „Ass. Press", de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger, de heer Hassel man, beschuldigd van „gebrek aan medewerking". De heer Hasselman heeft niet voldaan aan een verzoek om naar het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken te gaan om inlichtingen over Schmidt's vrij lating te verstrekken, omdat, zo ver- HIJ ZAT IN HET VAK De Finse politie heeft een gewezen directeur van de staatsmunt gearres teerd wegens het maken van valse munten. Peippo Helle, die van 1948 tot vorig jaar directeur van de munt was, wordt ervan beschuldigd in 1953 grote aantallen zilveren en koperen munten geslagen te hebben en die via handelaars in oude munten in omloop te hebben gebracht. »Henry Denny« in veiligheid Het weerschip „India" heeft de Ne derlandse boot „Henry Denny" be reikt De „Henry Denny" had, zoals bericht, dezer dagen door zware zeeën ernstige schade opgelopen. Het weer is thans beter. Het schip is, begeleid door de „India", op eigen kracht naar Reykjavik gevaren, om dat zijn navigatie-instrumenten niet in orde zijn. klaarde hij, geen bevredigende ver klaring voor dit verzoek gegeven werd. De heer Hasselman heeft een onderhoud met minister Soebandrio aangevraagd om opheldering. Indonesische dagbladen hebben de namen van de heer Scheele en andere employé's van de Nederlandse verte genwoordiging reeds eerder in ver band gebracht met de vrijlating van de heer Schmidt. Het 298 ton metende Nederlandse kustvaartuig ,31 ar jan" is vannacht bij St. Ives (Cornwall) in moeilijkheden geraakt. Het schip dreef met een lek in de machinekamer in de richting van de kust, tot een der te hulp gesnelde schepen, het Britse Fregat „Leopard", er kort voor het licht werd in slaagde een lijn over te brengen en de „Mar jan" op sleeptouw te nemen. Het sle pen werd later overgenomen door de Britse sleepboot „Englishman" De zeven bemanningsleden van de „Marjan" zijn aan boord gebleven. Het Nederlandse schip maakt zware slagzij en het achterschip ligt diep in het water. De sleep vordert met een snelheid van drie knopen. „Erger dan in de hel" I lig zullen zijn" aldus My les. De aalmoezenier van de gevange- De gevangenen van de staatsgevan- I nis, pater Wyman, deelde later mede, genis van Montana, die donderdag- dat overeenstemming was bereikt ter avond in opstand zijn gekomen, heb- beëindiging van de opstand. De ge- ben zaterdag 2 van hun 23 gijzelaars vangenen houden de gijzelaars echter vrijgelaten. Eén van deze twee is nog vast. de gevangenispsycholoog, de ander is een bewaker, die aan suikerziekte lijdt en die een instorting nabij was, toen hij vrijgelaten werd. De gevangenispsycholoog was vrij dagavond al korte tijd vrijgelaten om met de pers te spreken. Hij zei toen, dat de gevangenen zeker hun gijze laars zouden vermoorden, als de au-f toriteiten de gevangenis lieten be-1 vice-minister van Buitenlandse Za- stormen. „Het is er erger dan in de ken, heeft zich op verzoek van het hel" zei hij. Toen hij vanochtend Witte Huis onderworpen aan een spe- weer werd vrijgelaten zei hij, dat de ciaal medisch onderzoek, ten einde gijzelaars goed behandeld worden en vast te stellen of hij lichamelijk in genoeg eten krijgen. Toen de opstand staat is het ministerschap van Buiten donderdag uitbrak, hebben de gevan- i Iandse Zaken over te nemen, genen een bewaker doodgeschoten en een andere gewond. Een woord-1 Regerings-functionarissen hebben voerder van de rebellen heeft ver-verklaard dat de keuring een prima klaard, dat de opstand een protest resultaat had voor de 64-jarige Her- is tegen de slechte behandeling en r'. "ie zoa". bekend al jarenlang de politiek van het bureau, dat de a^n gewrichtsreumatiek. Herter medisch gekeurd Christiaan Herter, de Amerikaanse vrijlating op erewoord regelt. De autoriteiten hebben een leger tje manschappen van de nationale garde, uitgerust met geweren en ma chinegeweren, bij de gevangenis ge concentreerd, doch de aanval die vrij dag ondernomen zou worden werd afgelast, omdat de gevangenen dreig den hun gijzelaars levend te ver branden. De woordvoerder van de gevange nen, Jerry Myles, verklaarde in een toespraak van 15 minuten via luid- uï'ret va^ maar* z«n sprekers „w« struden niet voor het meVrouvi Eleanor Lansing-Dulles, heden maar voor de volgende knaap,deelde gisteren in Berlijn mede dat die hier binnenkomt. De gouverneur hij er zeer slecht aan toe is. „Ik heb zal niet naar ons luisteren Myles mijn broer dinsdag nog gezien voor wenste, dat de journalisten de ge- vangenis eens zouden bekijken om te zien hoe de omstandigheden daar zijn.„Ik denk niet dat ze zullen wor den toegelaten, men wil niet dat de pers weet hoe het leven hier is. Wij waarborgen dat de journalisten vei- Een hoge republikeinse functionaris heeft gezegd dat Herter „zeker" Dul les zal opvolgen. President Eisenhower zal Herter's benoeming over enkele dagen be kendmaken, aldus deze republikein die niet wil dat zijn naam wordt ge publiceerd. Dulles' toestand slecht. Over de lichamelijke toestand van Dulles zijn de mededelingen van de mijn vertrek", vertelde zij. „Zijn toe stand is zeer, zeer ernstig geworden". Dulles' zuster, die werkzaam is op de afdelir-g Duitsland van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, is naar Berlijn gezonden op Dulles' speciale verzoek. President De Gaulle komt handen tekort TOCH NOG 6 MIN. TELEVISIE De Ned. Televisie zal morgen avond toch nog wat van de grote voetbalwedstrijd NederlandBel gië op het Telivisiescherm uitzen den. Men heeft er 6 minuten voor uitgetrokken. Aanvankelijk wilde de NTS van geen uitzending weten, omdat de Kon. Belgische Voetbalbond zich opnieuw tegen een rechtstreekse reportage had verklaard. Naar aanleiding van tot de NTS gerichte protesten is men tenslotte op dit besluit gedeeltelijk terug gekomen en zullen enkele flitsen van de wedstrijd gegeven worden. Mexicaans vliegtuig stortte neer Een Mexicaans üjnvliegtuig dat op weg was van Mexicali naar Mexico, is vrijdag neergestort, zo heeft de New-Yorkse radio gemeld. Men vreest, dat de 21 passagiers om het leven zijn gekomen. Een oog getuige heeft verklaard, dat het toe stel een noodlanding trachtte te ma ken. Eén van de motoren ontplofte echter, waarna de vleugels in brand raakten. Na een tweede ontploffing stortte het vliegtuig neer. Kabinetsformatie De kabinetsformateur, prof. De Quay, zou zo mogelijk vandaag nog een bespreking hebben met prof mr. dr. W. C. L. van der Grinten, hoog leraar te Tilburg en wonende te Nij megen. De heer De Quay was er vanoch tend nog niet in geslaagd een af spraak met de gezochte te maken, zo dat het onderhoud misschien van avond in 's-Hertogenbosch zal plaats hebben ten huize van prof De Quay. De formateur is namelijk voornemens het weekeinde thuis door te brengen. Hij verwacht gedurende die tijd geen nieuwe ontwikkelingen in dit stadium van de kabinetsformatie. KORTE golf Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat koning Hoes sein van Jordanië zondag voor een bezoek in Londen zal aankomen. Pater Herminio Rossetti, de eni ge nog levende leerling van Don Bos- co, heeft zijn 83-ste verjaardag ge vierd. Hij verblijft in Lissabon. Het wil wel 'ns regenen in Enge'and m De regen viel met bakken uit de hemel toen koningin Elisabeth van Engeland aankwam bij de dressuur-ring te Badminton voor de opening van de driedaagse kampioenschappen van de Engelse paarden-sportbond. Met een paraplu, regenjas en laarzen kon de koningin niets gebeuren. De koningin keek zo naar de fotografen, dat zij van het stropad raakte, wat speciaal voor haar over de modderpoel was aangelegd. De zon brak door Di'oamm"be,t""nit 12 ""P"" Buenos Aires heeft vrijdag voor 't eerst sedert twee weken de herfst zon weer zien schijnen. Het wegtrekken van het regen front had tot onmiddellijk gevolg, dat het n'veau van de Rio de la Plata vrijdagmorgen weer normaal was en het water in alle overstroomde ge bieden zakte. Vele evacué's konden naar hun woningen tirugkeren. De haven van de Argentijnse hoofdstad werd vrijdag weer opengesteld. Verklaring vooruit gezonden De Lalai Lama, die op weg is naar Tezpoer, heeft een woordvoerder met een verklaring vooruit gestuurd, ten einde deze verklaring aan de wach tende pers uit te reiken. De woord voerder was naar Tezpoer doorge reisd, nadat de Dalai Lama en zijn gezelschap aan de grens van Assam waren aangekomen. Zij werden daar in het legerkamp Foothills, niet meer dan een verzame ling bamboehutten, verwelkomd door één der ministers van Assam, Tripa- thi, die aan de Dalai Lama naar Ti- betaans gebruik een witte doek over handigde. De Dalai Lama, gekleed in een kastanjebruin gewaad, glimlachte te gen de vele fotografen en cineasten, Op geregelde tijden verlaat president Charles de Gaulle de hoofdstad om in het Franse land contacten te leggen met de bevolking. Op het ogenblik is Midden- Frankrijk aan de beurt.en hoe kennen we de presi dent beter dan dat hij handen tekort komt, zoals hier in Pont sur Yonne. Jongste bediende kon het ook Een onervaren jongste bediende van de R.A.F. is er donderdagavond in geslaagd vier Hunter straaljagers van de Belgische luchtmacht behou den te doen landen op het vliegveld van Manston in Engeland. Een der vliegtuigen had motor- pech en de piloot, luitenant Tanet, had de basis van Manston om gelei ding voor zijn groep voor een landing op het vliegveld verzocht. De 21-jarige Parker, die geen erva ring terzake bezat, antwoordde, dat de verkeerstoren gesloten was en hij geen bevoegdheid had om de jagers te leiden. Na echter de richtlijnen te hebben geraadpleegd, besloot Parker de toestellen te helpen. Hij slaagde volledig. Later zijn de Belgische ja gers naar België teruggevlogen. die naar het plaatsje waren gekomen om van zijn komst getuige te zijn. vriendelijk poseerde hij voor de foto grafen. Op hun „dank u" antwoordde hij glimlachend in het Engels „Plea sure". In het gevolg van de Dalai Lama bevinden zich zijn moeder, twee van zijn broers en twee zusters. Na het ontbijt en een korte rust in het kamp Foothills vertrok het gezelschap naar Tezpoer, dat 75 km verder het bin nenland in ligt. Monniken in gele gewaden stonden aan beide zijden van de weg opge steld en zongen liederen tot de Da lai Lama met zijn gevolg uit hun ge zichtskring was verdwenen. In zijn verklaring aan de pers uit de Dalai Lama zijn „oprechte spijt over de tragedie, die over Tibet is ge komen". Hij hoopt vurig „dat de moeilijkheden spoedig en zonder nog meer bloedvergieten voorbij zullen zijn". Een hogedrukgebied afkomstig uit Canada heeft zich de afgelopen da gen verplaatst naar het zeegebied ten oosten van Groenland. Hierdoor kwam over Scandinavië en het aan grenzende zeegebied een noordelijke stroming tot stand, waarmee koude lucht werd vervoerd. Deze lucht zal ook ons land bereiken, zodat de tem peratuurdaling zich verder zal voort zetten. De komende nacht zal er tenge volge van de wind nog nergens nachtvorst optreden, maar daarna nemen de nachtvorstkansen toe. Re gen is niet waarschijnlijk. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NOORDELIJKE WIND Vrij koud, maar droog weer met plaatselijk opklaringen. Ma tige tot krachtige noordelijke wind. 19 April zop op 05.37; onder 19.43; maan op 15.04; onder 03.45. 20 April zon op 05.35; onder 19.44; maan op 16.21; onder 04.13. Hoogwaterstanden 19 April v.m. 12.21; n.m. 20 April v.m. 0.58; n.m. 1.22. Het weer in Europa De weel-rapporten van hedenmor gen 7 uiur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL UXEMBURG PARUIS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MüNOHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJAOCIO ALGIERS weer temp. geh. bew. 7 C. geh bew. 5 geh. bew. 6 licht bew. 7 zw. bew. 4 geh. bew. 8 mist 8 licht bew. 9 geh. bew. 8 H motregen 10 motregen 10 zw. bew. 10 zw. baw. 10 zw. bew. 13 mist 10 motregen 8 geh. bew. 9 H geh. bew. 8 M zw. bew. 9 regen 12 regen 8 regen 11 9. onbew. 8 zwaar bew. 12 Korreltje De moedige vreest vóór het gevaar, de lafhartige in het gevaar,

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1