KLIEKJES AMSTLEVEN levensverzekering de fraaiste kieurspoeling doet u zelf Daling van melkverbruik Alles van dezelfde stof ZATERDAG 18 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De eeuwige Charley Charles Chaplin en zijn vrouw Dona waren opgetogen over de zanghulde, die de schoolkinderen ter gelegenheid van Chaplin's zeventigste verjaardag brachten voor hun villa „Manoir de Ban", welke een uitzicht biedt over het meer van Genève. Aan de Koningin Wilhelminaha- ven te Vlaardingen is gisteren om half vijf de 9-jarige R. Hagestein uit Schiedam met zijn rijwiel onder een tankauto geraakt en op slag gedood. Zijn 8-jarige vriendje, dat achterop zat, kon zich nog tijdig in veiligheid brengen door eraf te springen. De 19-jarige huzaar van het de pot cavalerie, J. H. ter Beek, is gis teravond op het terrein van de Bern- hardkazerne te Amersfoort bekneld geraakt tussen twee centuriontanks en op slag gedood. De soldaat woon de in Delden (Overijssel). (Advertentie) Vossen laten zich moeilijk uitroeien Tegen hondsdolheid Op de vossen in de bosrijke streken van ons land is in de laatste jaren veelvuldig gejaagd, doch desondanks weten de dieren zich in vrijwel elk bos te handhaven. In de afgelopen dagen zijn er rond ede 22 gedood. De jachtopziener van het nationale park „De Hoge Veluwe", de heer Planta, schoot er twee, de I jachtopziener van het landgoed „Planken Wambuis" zes en de jacht- j opziener in het Deelerwoud niet min der dan veertien. Men vreesde enige tijd geleden dat rondzwervende vossen de hondsdol heid die in West-Duitse streken heerst, over de grens zouden bren gen. Er werd een hoge premie op het leven van de rode rovers gesteld. In de afgelopen twee jaar zijn op de Veluwe honderden gedood, maar tegen de verwachtingen in slaagt men er niet in de vossen geheel uit te roeien. POLYCOLOR Kleurshampoo helpt u met een Doe 't zèif - óók de simpele tintgevende haarwassing (zónder Ver- -créme behandeling - ven) aan een nieuwe, modieuze haartint - of met de polycolor een coquette lok! Crème in een tube, eenvou- Haarkuur. .Vraag: het diger kan het al niet. (En een enkel grijs uw drogist of parfu- haartje is tegelijk spoorloos verdwenen!) merle..(1.95) f 195 (keus uit go tinten) tintgevende haarwassing 't hoort bij uw make-up! IAHNEMANN Ur«nN.H.Pojtbm18. Imp. v»n POLYCOLOR-K2r-PUceniubex- Mouion Mirt r«c Ai tor Blendix (Advertentie) Op de gistermiddag te Utrecht ge houden vergadering van het bedrijf schap voor melk en melk- en zuivel- produkten is medegedeeld, dat het verbruik van melkprodukten in de jaren 1951-1957 is gestegen van 71.205 tot 175.456 ton. In 1957 werd echter slechts 1.337.841 ton melk omgezet, tegen 1.470.648 ton in 1951. Het hoofdelijk gebruik van con- sumptiemelk daalde van 217 kilogram in 1951 tot 198 kg in 1957, het totale verbruik van melk en melkprodukten van 1.718.098 tot 1.697.261 ton. De verkoop van „bijprodukten" is j i tussen 1951 en 1958 aanzienlijk ge- i stegen, men schat dat deze produkten momenteel ongeveer 20 procent van de totale omzet in de melkhandels- bedrijven uitmaken. MAXIMUM-SNELHED OP RIJKSWEG 13. Met ingang van morgen zal op rijks weg 13 (de weg tussen Den Haag en Rotterdam) een maximum snelheid van 70 km. per uur gelden. Dit blijkt uit een vandaag in het Staatsblad verschenen K.B. De maximumsnel heid geldt voor gedeelten van de weg buiten de bebouwde kom, waar het verkeer in twee richtingen ge bruik moet maken van één rijbaan; voorts op gedeelten van de weg waar verkeer in één richting op een rij baan plaats heeft, maar waar een in- haalverbod geldt in verband met het uitvoeren van werken, en tenslotte op het viaduct, dat is gelegen tus sen km. 17.371 en km. 18.055 in de i gemeente Rotterdam. Voordat we u onze nieuwe „table d'hóte" voorzetten, spelen we zoals te doen gebruikelijk eerst weer open kaart. De samenstelling van het maal van de vorige week luidde: 1) Het DAF-je wii Amerika gaan veroveren, maandag, 6 april; 2) Par lement herdacht tien-jarig bestaan van de NAVO, zaterdag, 4 april; 3) Een moment uit de „Head of the ri ver", maandag, 6 april; 4) „Carita" werd met alle liefde omringd, april; 5) In juni zal in St. Ives cé naval gevierd worden, donderdag, 9 van KIEKJES april; 14) Wel Zwitsers, geen geld. donderdag, 9 april. We kunnen mej. Ria Heemskerk, Tolstraat 38 te Alphen aan den Rijn gelukwensen: zij was het die onder i de inzenders door het lot werd aan- j gewezen als winnares van de prijs j van vijf gulden, die als „dessert" in het vooruitzicht was gesteld. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Zie u niet die drie strepen? (1). De pijl (2) wijst erop. Kijkt u maar eens goed (10) want ze zijn niet zo duidelijk zichtbaar als (3). Het zijn tekenen van waardigheid, gegeven aan iemand, die wel niet zo veel heeft in te brengen als (9) maar die toch veel te zeggen heeft; vooral over (8). Door zijn grote mond is hij soms even gevaarlijk als (13). In het bijzonder als hij grote ogen (5) op zet. Dan kan men als gewone man (11) maar beter kijken naar (6). Enfin, ieder zijn beroep (4). Die strepen zijn eigenlijk een soort op schrift (7), waaraan velen moeten geloven, totdat ze kunnen zeggen: „12), het zit er #gelukkig weer op!" WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop by uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. april; 6) Kapsel voor Japanse brui loft, idem; 7) In junj zal in St. Ives carnaval gevierd worden, idem; 8) Grote parade bij tiende NAVO-ver- jaardag, dinsdag, 7 april; 9) Twee vooraanstaande „gepensioneerden", woensdag, 8 april; 10) „Abel Tas man" gaat Australië (verder) open leggen, dinsdag, 7 april; 11) Techni sche wonderen in een notedop, dins dag, 7 april; 12) Huwelijksgewaad voor Japanse kroonprins, woensdag, 8 april; 13) Bouw van 115 caissons voor het Veerse Gat, woensdag, 8 We gaan de meubelen lijmen MET KOUDWATERLIJM Het komt nogal eens voor dat enkele onderdelen van meubilair losraken en er gelijmd moet worden. Nu kunnen we dat heel goed zelf doen, maar het dient goed te ge schieden, wil het houden. In de meeste gevallen is het losraken van onderdelen aan een stuk meubilair te wijten aan temperatuurschomme lingen. Daardoor werkt het hout. Laten we als voorbeeld nemen een losgeraakte leuning van een stoel. Ale we dit losgeraakte deel dan wegnemen zal blijken, dat er nog vele lijmresten aanwezig zijn en voordat we kunnen beginnen met het lijmen moeten deze resten eerst verwijderd worden. Dit moet voor zichtig gebeuren, anders loopt u de kans, dat een gat, waar de leuning in Fluiten moet, te groot wordt. Een kleine pen in een te groot gat laat belist weer los en dit reeds na korte tijd. Voor huishoudelijk gebruik kunt u het beste gebruik maken van de z.g. koudwaterlijm, in bussen (zowel grote als kleine) in de handel ver krijgbaar. Dit poeder kunt u aan mengen met koud water tot een brij achtige massa. Deze lijm heeft het voordeel dat ze bestand is tegen warmte en tegen vochtinwerking. Bestudeer echter voordat u aan het werk gaat de op de bussen voor komende gebruidsaanwijzing, want dat is zeer belangrijk. Roeren en raspen. Het mengsel moet zolang geroerd worden tot een volkomen zacht vloeiende massa wordt verkregen en de lijm gelijkmatig van een stokje afdrukt. Zodra u zover bent met het werk, moet de lijm nog een twintig minuten staan, alvorens ze gebruikt kan worden. De op elkaar te lijmen vlakken moe4 en vooraf goed ruw gemaakt worden, met een rasp of een grove vijl. Beide te lijmen oppervlakken moet u insmeren. Hiervoor kunt u een kwastje nemen. Knoei niet met lijm op de omringende oppervlak ken. Moet u een paar grote planken op elkaar lijmen of een paar lagen fi neer, dan kunt u dit werkje beter toevertrouwen aan de vakman, de hulpmiddelen die hiervoor nodig zijn ontbreken u, en dan wordt ..et knoeiwerk, althans werk waarvan u geen plezier zult hebben. De ingewreven oppervlakken moe- -en stevig op elkaar gedrukt wor den, hiervoor neemt u een lymtang of mocht u niet over een dergelijke tang beschikken, dan legt u het ge lijmde plat op een vlakke vloer. Verzwaar uw werk nu met 'n goed gevulde pan met zand, een keulse pot met water of een flinke stapel boeken. Laat dit zo liggen geduren de minstens 24 uur. Probeer tussen tijds niet of het gelijmde al goed vast zit, want dan is uw werk vrij wel waardeloos geworden. Sergeant of touw Moet u een losgeraakte sport in een stoel lijmen, dan ook eer.,t uit het gat de oude resten lijm wegha len, want ook hier moeten de hout- delen goed in elkaar sluiten. Kunt u, zodra de delen gelijmd zijn, geen z.g. „sergeant" lenen (dat is een verstelbar! klem, die ir. elke gewenste breedte kan worden ge bracht). dan kunt u ook een stuk touw als hulpmiddel nemen, maar dan dient u er om te denken, dat de lus die u om de te lijmen delen legt, goed stevig moet worden aan getrokken en vastgeknoopt. Zono dig kunt u de lus stevig aandraaien met een stukje hout, waardoor een grote spanning optreedt, waardoor de stoelpoten met kracht naar el kaar worden toegetrokken. Bescha dig daarbij echter verf, vernis of politoer niet, neem liever een stuk katoen ter bescherming van het houtwerk. Breng vooral de lijm niet te dik op, u hebt er naderhand maar de last van. Mocht er ondanks uw voor zorgen toch tijdens het persen lijm langs de poten lopen, dan moet dit direct met een doek worden wegge nomen; laat het liet hard worden! Gebruik de gelijmde stoel niet tijdens het drogen, maar gun hem de nodige rust, minstens 2 x 24 uur. „Zwart en Zilver" Playfalr toont u een cocktail-vest van fijne zwarte wol, doorweven met zilver lurex. Het vest heeft een wijde v-hals en driekwartmouwen. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Een kievitsei is een ware delica tesse maar gezien de voedingswaar de ook een echt luxe gerecht. Maar waarom niet eens één enkele keer zoiets, wat volkomen buiten het nor male dagelijkse voedsel valt, gege ven? Het is haast opwindend om zonder dat er een bepaalde aanlei- dii.j is met zo'n gerecht even uit de dagelijkse sleur te stappen. Maar zo'n kievitsei verdient het dan ook werkelijk om feestelijk te worden opgediend. Eerst worden de eieren acht minuten gekookt (liefst met wat radijslof op de bodem van ile pan) en dan warm op een bedje van sterrekers, gegarneerd met radijs jes, opgediend. Men kan ook een nestje spuiten van kruidenboter waar de koude eieren in worden geschikt. Ook in dit geval zorgen radijs en sterrekers voor de fleurige noot. ZONDAG: kievitsei, ossentong, zure eiersaus, doperwtjes, aardappe len; grapefruit met slagroom. MAANDAG: koude tong, witlofsla, gebakken aardappelen; wentel teefjes. DINSDAG: Julianapasteitjes, spina zie, aardappelen; gebakken appel. WOENSDAG: geforceerde eieren, kropsla, aardappelpurée; Jan ln de Zak. nemelkpudding. VRIJDAG: panvis, peentjes, aard appelschotel; vanillevla met bit terkoekjes. ZATERDAG: kerrierijst; yoghurt. Recept: Jan in de Zak 150 Gram bloem, 10 gram gist, 1 "ei, 10 gram suiker, 1 dl. lauwe melk, iets zout, 75 gram krenten, rozijnen en sukade. De giet met de suiker roeren, een kuiltje in de bloem maken, de gist hier in schenken, het losgeklopte ei, de melk en het zout toevoegen alles goed dooreen mengen en be slaan tot zich luchtblazen gaan vor men. De gewassen krenten, enz. toe voegen en het deeg toegedekt op 'n lauw warme plaats laten rijzen. Het gerezen deeg in een, in warm water uitgespoelde en met bloem besto ven doek binden, zó dat er voldoen de ruimte overblijft voor het rij zen en 3 uur in een pan met ruim kokend water (met op de bodem een schoteltje om aanbranden te voor komen) laten koken. De doek ver wijderen, de koek even uit laten dampen en met een stevig draadje in plakken sneden. Opdienen met stroopsaus of bruine basterdsuiker. Naast alle afwisseling ls het ook wel eens leuk om een bepaalde stijl te creëren, dat wil zeggen in onze kle ding 'n bepaalde lijn aan ie brengen. Dat aanbrengen van een bepaalde lijn kan men op verschillende manieren doen. Veelal wordt het gezocht in een zekere snit of in een kleur die we in alles te rugvinden, zodat onze kle ding als het ware een ge heel is in weerwil van het feit, dat zij uit verschillende delen bestaat, zoals japon, jasje, hoedje, schoenen, handschoenen enzovoort. Men kan een dergelijke een heid ook op een andere ma nier bereiken en wel door een bepaald dessin te laten overheersen, door het steeds terug te brengen in alle de len van de kleding. Natuurlijk kan men dit zeer uitgebreid doen of tot op ze kere hoogte. Het laatste zien we gedemonstreerd in het model op onze illustratie. Hier is een fijn stofje met een stipdessin in de kleding verwerkt. De bloes gedragen op een effen rok is uit deze stof vervaardigd, maar daar blijft het niet bij. Neen, ook het hoedje, zo'n leuk ama zonehoedje, dat weer bijzon der in de mode is, is met deze stof overtrokken. Het jasje van het pakje <s vervaardigd van dezelfde stof als de rok en vormt hier mee één geheel, maar het aardige is, dat het jasje ge voerd is met dezelfde stof als waarvan bloes en hoedje werden gemaakt. Zo krijgt men een buitengewoon leuk geheel dat door de combinatie van stevige effen stof en fijne gestipte stof een zekere stijl heeft, die de persoonlijkheid van de draagster accentueert. Een dergelijk geheel vinden we in de modehuizen, doch het Is ook mogelijk een en ander zelf te vervaardigen naar eigen smaak, voor ben die daar plezier in hebben. lilllllll!

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10