Het geheimzinnige Om een partij tabak in Bremen Joyriders vlogen uit de bocht Niet goed dan maar een ander Peek&Cloppenburg Baby verbrand Een barre hoogvlakte zo groot als W.-Europa MEN WIST MET AUTO'S GEEN RAAD DINSDAG 14 APRIL 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 De West-Berlijnse burgemeester Willy Brandt heeft maandagavond aangezeten aan een diner, dat het Amster damse gemeentebestuur in het Amstelhotel te zijner ere gaf. De fo£o toont de heer Brandt druk gesticulerend In gesprek met burgemeester mr. G. v. Hall vanAmsterdam. Verzoek lot confiscatie I schaft", waarin een groep firma's uit - 'Bremen en de Pusau Perkebunan wee Rer!",ef gewoon laten smel- Brandend Maagzuur ia iedere maaltijd? II aagst bj| voorbaat jij iedere h&p eten? Rennies nemen - enaltijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt Een of Negara Baru (het Indonesische bu- De arrondissementsrechtbank in reau voor toezicht op genationali- Bremen is gisteren begonnen met de seerde ondernemingen) evenredig behandeling van het verzoek tot con- zijn vertegenwoordigd, fiscatie van 191 ton tabak uit Indo- nesië, de eerste zending van genatio- Op 3 april hebben de Nederlandse nallseerde Nederlandse ondernemin- maatschappijen een tijdelijk rechter- gen, die in West-Duitsland is aan- lijk bevel gevraagd dat de tabak niet gekomen. maS worden geveild voordat het ver zoek tot confiscatie door de rechter Het verzoek is ingediend door de is behandeld. Nederlandse cultuurmaatschappijen, de Verenigde Deli maatschappij en Senemah. Gedaagde is de „Deuts- Indonesische tabakhandelsgesell- ten op de tong - neutraliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pij nen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies en ze smaken nog lekker ook (Advertentie) De Barnevelidee fa/brik an t H. van Lunsen is de dupe geworden van het optreden van twee joy-riders, Twee jongemannen, De M. en De H. beiden uit Barneveld, namen bezit van zijn auto die geparkeerd stond naast de woning aan de Stationsweg. Op de Wenkopperweg vlogen ze er door te grote snelheid mee uit de bocht en botsten ze tegen een boom. De auto werd grotendeels vernield, de jongelui kwamen er tamelijk goed af. Zij liepen hoofdwonden en een I gebroken enkel op. Beiden werden overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. Oplichlster ving bot Een vrouw, vermoedelijk een Al gerijnse, heeft zaterdag te Rotterdam geprobeerd bij drie winkeliers de wisseltruc toe te passen, maar in alle gevallen zonder resultaat. Bij een porceleinwinkel kocht zij een klei nigheid en betaalde met 25.—. Toen zij geld terugkreeg wilde ze dit weer gewisseld hebben, probeerde het zelfde nog eens toen zij meende, dat de verwarring groot genoeg was, wil de de vrouw de winkeljuffrouw hel pen door in de kassa te graaien. De juffrouw zei hiervan niet gediend te zijn. Het briefje van 25.was door de manipulaties verdwenen en men maakte de vrouw duidelijk, dat ze nog moest betalen. Dit deed zij ten slotte. Elders heeft zij hetzelfde kunstje nog een geprobeerd maar weer ving zij bot. De politie waarschuwt nu tegen deze ongeveer 50-jarige vrouw, die ongeveer 1.7C meter groot is, een slank postuur heeft met lang zwart haar. Zij was blootshoofds en donker gekleed. De vrouw spreekt vloeiend Frans. Bij de behandeling werd gisteren namens de Nederlandse maatschap- j pijen aangevoerd, dat de natonalisatie van de ondernemingen in Indonesië onwettig is en een discriminerend karakter heeft. In het schriftelijk verweer, stelt de Deutsch-Indonesi- sche Tabakhandelsgesellschaft, dat de Nederlandse maatschappijen slechts pachters waren van de be trokken ondernemingen. Zij hadden geen eigendomsrechten. De arrondis sementsrechtbank in Bremen zal op 21 april uitspraak doen. Met zijn autoped is zondagmid dag de 5-jarige Frederik de Haan te Wier (Fr) spelendewijs met zijn au toped in de Wierstervaart geraakt en verdronken. Toen het kind na enig zoeken gevonden werd, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Een baby van zeven maanden is in de afgelopen nacht te Amster dam door verstikking om het leven gekomen. Het meisje had zich in de kinderwagen omgedraaid en lag met het gezichtje op het kussen. Autodieven gepakt De politie heeft aangehouden de 21-jarige havenarbeider J. T., zijn 19-jarige collega J. C. S. en de 20- jarige koopman J. J. van der S., al len uit Rotterdam, die ervan worden verdacht auto's te hebben gestolen. Zaterdagmiddag werden de havenar beiders te Oosterhout aangehouden. Zij waren in het bezit van een auto, die zij vrijdagmiddag bij een Rotterdamse garagehouder hadden gehuurd. Zij wilden de wagen ten eigen bate verkopen. Woensdag had den zij elders te Rotterdam een auto weggenomen en waren ermee naar een hoopman gegaan. Deze wilde de auto niet kopen en daarom hadden zij het vervoersmiddel weer bij het Rotterdamse groothandelsgebouw neergezet. De volgende da^ hadden zij meer succes met een gehuurde auto. De koopman wilde deze n.l. wel var. hen kopen. Het geld deelden zij met hun mededader Van der S. De koopman kreeg wegens heling een proces-verbaal. Boekie open, krantje dicht Soeprapto, de ontslagen procureur- generaal van het hof van revisie te Djakarta, heeft in een persconferentie van anderhalf uur een uiteenzetting gegeven over de vrijlating van de Ne derlander Schmidt en alle protesten die daar op zijn gevolgd. Hij gaf afschriften van de dertien bladzijden tellende brief waarin hij bij premier Djoeanda protesteerde te gen zijn plotseling ontslag dat hem geen kans gaf zichzelf te verdedigen. Na afloop van de persconferentie van Soeprapto liet de garnizoenscom mandant v/eten lat daar niets over mocht worden gepubliceerd. Om de waarschuwing kracht bij te zetten kreeg het socialistische dagblad Pe daman weer een verschijningsverbod wegens het publiceren van 'en arti kel „dat de openbare orde en veilig heid had verstoord". Hoewel de procureur-generaal zijn verweer niet in het openbaar heeft kunnen voeren, is wel bekend gewor den dat hij opnieuw en met klem heeft gezegd dat 't bevel om Schmidt vrij te laten niet van hem, Soeprapto, was gekomen maar van hogerhand. (Advertentie) REE VEROORZAAKT ONGELUK De stand van het rood wild in de omgeving cvan Scherpenzeel neemt de de laatste jaren sterk toe. De ree- en brengen dikwijls het verkeer in gevaar. De heer W. van de V. uit Scherpenzeel reed gisteren op de Voskuilerweg te Scherpenzeel een reegeit aan, die plotseling de weg overstak. Het dier werd op slag ge dood, de auto beschadigd. Bij het slachten van de reegeit bleek deze drachtig. Een brand die gistermiddag in de- Oudesestraat te Dussen om omstreeks twee uur uitbrak, heeft het 'even ge kost aan het negen maanden oude dochtertje van de familie Bullens. De kleine, die in het vertrek lag waar de brand ontstond, kon eerst door te hulp snellende omwoners be reikt worden, toen zij reeds omgeko men was. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door het omvallen van een petroleumkachel. Gemeentesecretaris gearresteerd Onder beschuldiging van kneve larij heeft de rijksrecherche de ge meentesecretaris van Heesch, de heer P. G., gearresteerd die ervan beschul digd wordt dat hij voor door hem aan gemeentenaren betoonde dien sten vergoedingen zou hebben ge vraagd, die aanzienlijk hoger zou den liggen dan de daarvoor vastge stelde !jgesgelden. De secretaris is zelf echter van mening dat hij deze gemeentenaren heeft geholpen buiten zijn ambte lijke functie om en dat de daarvoor betaalde vergoeding een zaak is tus sen de personen in kwestie en hem zelf. De man is overigens door de politie al eerder aan de tand ge voeld, op welke verhoren echter geen arrestatie gevolgd is. Z.K.H. prins Bernhard zal op vrijdag 1 mei in Pernis de centrale laboratoria van de Caltex officieel openen. 17EEL OMTRENT DE JONGSTE gebeurtenis- sen in Tibet ligt nog verscholen achter de eeuwige nevels van de Himalaja, maar volgens de adelijke omgeving van de nu veilig in India vertoevende Dalai Lama strijden er nog vele tienduizenden monniken, nonnen, burgers en soldaten tegen de machtige Chinese horden. In het onmetelijke land met de moeilijk begaan bare bergplateaux op meer dan 5000 meter, waar de temperatuur vaak daalt tot 30 gr. C onder nul, is er geen macht ter wereld, die op de duur weerstand kan bieden aan een lang durige guerilla-strijd. Zware wapenen kunnen niet worden aangevoerd wegens het ontbre ken van wegen, doch zelfs indien de Chinezen er nieuwe wegen zouden aanleggen, waarmee ze in feite al in 1952 zijn begonnen, blijven er onmetelijke uitgestrektheden zo groot als de Benelux onbereikbaar en dus vast in handen van de verzetshelden. Het is uitermate moeilijk zich een enigszins juiste voorstelling te maken van de Tibetaanse ruimte, even groot als Frankrijk, Duitsland, Spanje en de Benelux samen Hoewel er nog nimmer een volkstelling is gehouden, zelfs niet eens in de hoofdstad Lhasa, schat men het totale aantal inwoners van Tibet op niet meer dan drie miljoen. Men kan vele dagen lang te paard reizen zonder iemand te ontmoeten, zonder zelfs 'n nomaden- tent te ontwaren. Het landschap is van onge kende schoonheid en van adembenemende pracht, maar ge moet uw eigen weg maken, want in het hele gebied ligt nog geen meter spoorlijn. Tot 1951 reed er geen enkele auto in Tibet, zelfs geen paardenwagens omdat het gebruik van wielen volgens godsdienstige voor schriften verboden was. Wat de Tibetanen een weg noemen is veelal slechts een onduidelijke karavaanroute zonder verhard dek. De vorige Dalai Lama was een zeer vooruit strevend man. Hij liet uit Amerika drie gede monteerde automobielen komen, die, keurig in kisten verpakt, op de ruggen van een yak- karavaan naar Lhasa werden vervoerd. De toe komstige chauffeur van de „god-koning" prutste de wagens weer in elkaar, maar nauwelijks had de Dalai Lama de voertuigen in zijn enorme tuinen van Potala geprobeerd of ze werden weer opgeborgen in de garage. Het verzet van de hoge geestelijkheid was te sterk. Daarna werden de wagens gebruikt voor het aandrij ven van eenvoudige machines. ,E HUIDIGE DALAI LAMA was pas veertien jaar oud toen het eeuwenoude drama met China herbegon. Uiterst intelligent, een geeste lijke rijpheid bezittende van een twintigjarige, volgde hij de ontwikkeling op de voet. De Duitse alpinist, Heinrich Harrer, die toen in D Tibetdat thans zozeer in het brand punt van de belangstelling is komen te staan, is voor de buitenwereld een vrijwel onbekend gebied. Eeuwenlang heeft men er in Tibet naar gestreefd, het land volkomen te isoleren, met het gevolg, dat de Tibetanen even weinig van het buitenland afweten als het buitenland van hen. Slechts weinigen zijn er in geslaagd het land binnen te dringen en aan de hand van hun beschrijvingen kunnen wij iets te weten komen van het land en de bevolking en de overheersende godsdienst het Lamaïsme. In enige artikelen zullen wij iets vertellen van de door monniken geleide staat, waar de communistische Chinezen op hel ogenblik optreden als een olifant in een porceleinwinkel. Tibet verbleef en vele malen persoonlijke ge sprekken voerde met de god-koning, schrijft in zijn boek „Sieben Jahre in Tibet" het volgende: „De burgeroorlog in China nam steeds grotere afmetingen aan. Men vreesde, dat er ook onder de te Lhasa wonende Chinezen onlusten zou den uitbreken. Om het bewijs te leveren, dat Tibet volkomen neutraal wenste te blijven, be sloot de regering de Chinezen in alle stilte uit te drijven. Men wachtte met de uitvoering van dit plan tot de Chinese radioman in de Britse legatie zijn wekelijkse partij tennis speelde en zonder slag of stoot bezette men toen zijn zen der, zodat ieder contact tussen Lhasa en China was verbroken. De uit het land gewezen Chi nezen werden echter met de grootste hoffelijk heid behandeld. Er werden feestelijkheden ge geven ter gelegenheid van hun vertrek. Hun Tibetaans geld konden ze inruilen tegen een uitermate hoge koers. De regering stelde koste loos duizenden transportdieren ter beschikking en op de lange weg naar de grens werden tevoren kwartieren ingericht. De uitgewezenen werden begeleid door vaandeldragers en trom petters. ROOD-CHENA VATTE de uitwijzing op als een belediging. In Lhasa was men er zich destijds al terdege van bewust, dat Rood-China een groot gevaar zou vormen voor de Tibe taanse godsdienst en onafhankelijkheid. Uit spraken van het regeringsorakel en tal van natuurverschijnselen onderlijnden de algemene - vrees. De grote komeet van 1948 gold als een ongunstig voorteken; verschillende misgeboor ten bij de huisdieren wezen ook op moeilijke tijden. De regering besloot toen vrijwillig iets prijs te geven van haar historische isolement: ze stuurde vier hoge Tibetaanse ambtenaren op wereldreis. Met opzet koos men ontwikkelde en modern denkende adellijken uit, want men wilde de wereld tonen, dat er in Tibet geen halve wilden wonen. Twee hunner spraken zelfs enige woorden Engels. De regering zorgde voor de mooiste costuums en overjassen. Het beste was niet goed genoeg. Hun reis beeon in India. Daarna vlogen ze naar China. Via de Philipijnen en Hawaï ging de reis naar de Ver enigde Staten en Europa. De reis duurde bijna twee jaar en steeds was het een sensatie voor geheel Lhasa als er een brief van de missie aankwam. Toen ze terug kwamen hadden ze nieuwe betrekkingen aangeknoopt voor de wol- uitvoer. Ze brachten vele ladingen prospectus sen mee over machines, auto's, vliegtuigen, weefstoelen enz. Ook een volledig gedemon teerde jeep ging verborgen tussen hun reisgoed. De chauffeur van de dertiende incarnatie prutste het wondertje op vier wielen weer han dig in elkaar en kreeg toestemming er een proefrit mee te maken door de hoofdstad. Dit was in 1950. Van heinde en verre snelden er duizenden kijklustigen toe. Daarna zag men de jeep nooit meer. Voortaan zou ze dienen om de machines van de munt aan te drijven". jLIET ONWEER NADERDE. In Lhasa raakte men er van overtuigd, dat het machtige China een inval zou doen, want de rode stoom wals had in eigen gebied alle tegenstand ver pletterd. Harrer kreeg van de regering een radio-ontvanger om de nieuwsberichten op te vangen. Tibet heeft namenlük geen eigen in lichtingendienst en er woont in het hele land niet eens een journalist. Op het dak van de wereld, waar geen stofzuigers of electrische scheerapparaten de ontvangst kunnen storen kwamen ook de ver afgelegen zenders kraak helder door. Op deze wijze bleef de regering ongeveer oo de hoogte van het wereldgebeuren Steeds duideliiker werden de dreigementen van Mao. Hij zou Tibet komen „bevriiden". maar voor het gewone volk was voorlopig de kloos- terreis van de Dalai Lama veel belangriiker Iedere god-koning moet voor ziin meerder- jartigheidsverklaring een bezoek brengen aan de enorme kloosters Sera en Drebing, er deel nemen aan godsdienstige gesprekken en een soort godsdienstexamen afleggen. Dit „examen" was vervroegd, omdat men de Dalai Lama ver vroegd de macht wilde overdragen, die nu nog werd uitgeoefend door een regent. De voor bereidingen voor de lange reis duurden vele weken. Aetherklanken televisieprogramma's VPRO. 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 Jeuigdjourn. 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Meneer Perriohon gaat o_ reis, muzikaal blijspel. 22.15 Dag sluiting. woensdag HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 ncrv 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. :.15 Gewijde rnuz. 9.00 V. d. zieken. i.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De Apokriefe Hay dn, hoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 juichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, caus. 13.20 Promenade ork. 14.00 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven, caus. 18.30 Gram. 18.45 Boekbe spreking. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Kamerkoor en orgel. 19.30 Ra diokrant. 19.56 Op de man af. 20.00 Omr.ork. 21.00 Calvijn en de ere dienst, caus. 21.20 Gram. 21.30 Muz. caus. 22.00 Pianorecital. 22.25 Vocaal ens. en orgel. 22.46 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15 Sportuisl. 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM H 298 M. 7.00 vara, 10.00 vpro. 10.20 vara. 19.30 vpro. 20.00—24.00 vara 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 School radio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progT. 12.TV Amus. muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Dans- ork. en sol. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Dr. H. Th. Ver stappen: Op zoek naar Nieuw-Gui- nea's mineralen. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Lichte rnuz. 18.55 Vara-Varia. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. 19.S0 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 T-issen de re gels door, comm. 20.15 Promenade- ork. en koor. 20.50 De vreugde van het odfer hoorsp. 21.20 Operafragmen ten. 22.30 Sportcomm. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nv/s. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5021.00 Soc. nws. in Esperanto. grammofoonplaten (over de 4e lijn). Van 18.00 tot 20.00 uur. Komm, spiel mit mir Blindekuh; Irgendwo auf der Welt; High noon; Lass mioh einmal deine Carmen sein; Man kann sein Kerz nur einmal ver schenken; Ich bin heute ja so ver- liebt; Joy are my lycky star; Mouiin Rouge; Frauen sind keine Engel; Sassa; Kau" dir einen bunten Luftbal- lon; The high and the mighty; In dei- Nacht ist der Mensoh nicht gern al- lQine; Wie hab ich nur leben können ohne dich; Ay ay, ay; Zwei in einer groszen Stadt; Ein Freund, ein gut er Freund; In einer Nacht im Mai, d<x kann so viel passieren; Annelie; Niiim mich mit Kapitan; Ma^ki Boogie; Drei Münzen im Brunnen; San F'an. isoo; Wenn mich mein Prinz erst küsst; Ich wollt, ich war ein Huhn; Anette; Tico- tico; Wer Wind hat mir ein Lied er- zahlt; Das kan doch einen Seemann nicht erschüttern; Dancing in the dark; Twillight time; Do you ever think of me; I'm ferever blowink bub bles; Serenade („Les millions dèAr- lequin"); Swinging sweethearts; On the beach at Waikiki, Beyond the reef; The touch of your lips; Home town; Ma (He's making eyes at me); Pop! goes the weasel; Goodnight sweetheart; Lambeth walk; Stormy weather; I can't give you anything but love; Mountain greenery; 's Won derful; Love is here to stay; How about you; 55th and Broadway; Ma ma's gone, goodbye; Go'den earrings; Them there eyes; Genevieve; Hamp swings the bells; Wailing wall; Bass face; Bag's other groove. vaticaanse radio (31.10 m.; 41.21 m.; 48.47 m; 196 m.) 22.15 uur: 80ste Gedenkdag van de dood van Bernadette Souibirous, 16 april 1879.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8