Dr Eduard van Beinum aan een hartaanval bezweken Het was van onsv De Prins in V.S. Spontane hulp voor kleine Wilma visie op televisie MAANDAG 13 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Vanochtend is tijdens de repetitie van het Concertgebouworkest de dirigent dr. Eduard van Beinum plotseling overleden. Hij bezweek aan een hartaanval. De dirigent werd plotseling onwel, zakte in elkaar en enige minuten daarna stelde een inderhaast gewaarschuwde dokter vast, dat hij was overleden. Een wereld-bekend musicus is met hem heengegaan. Het is een gevoelig verlies voor het Nederlandse muziek-leven. Vele onderscheidingen zijn dr. Van Beinum gedurende zijn bijna 30-jarige muziekloopbaan ten deel gevallen. Hij was o.m. officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In 1956 bij zijn zilveren jubileum schonk H.M. de Koningin hem het officier schap in de Huisorde van Oranje. Onderscheidingen Nieuwe sporen in,,Axelse zaak" Maa r geen nieuw licht De justitiële autoriteiten, die het onderzoek leiden naar de moord op de jonge vrouw, wier verbrand lichaam nabij Axel in een greppel werd ge vonden, hebben reeds verschillende nieuwe gegevens verzameld. Zo kon het commissariaat-generaal van de gerechtelijke politie te Brussel de volgende beschrijving versprei den van de jonge vrouw: Het slachtoffer leek 20 tot 30 jaar oud, was ongeveer 1,56 m. lang, had kleine en vermoedelijk blauwe ogen, haarkleur onbekend, tengere li- laamsbouw, verzorgd uiterlijk. Op het lijk werden 4.050 fr. ontdekt, name lijk drie biljetten van 1000 fr., 10 van f 100 en één van 59, die alle gewik- datzelfde iaar kreee hH van de Pir-keld waren in een toegespelde zak- aatzeiiae jaar Kreeg no van ae „uir doek waaraan twee scapulieren CU o de criticos museales een eer- L Verder werden onvden een volle vermelding als de beste buiten- vier\ant wekkertje, een halssnoer landse orkestdmgent, die in 1953 te met een gouden ie'ttinkje en twee Buenos Aires was opgetreden scapulieren, een ring met een grote In november 1955 benoemde de I groene edelsteen, die versierd was Belgische koning Eduard van Beinum met een bloem, een schoen maat 36, tot commandeur in de Orde van Leo- j met van binnen het vergulde op- In oktober 1954, tijdens het tour nee van het Concertgebouworkest door de Ver. Staten, verleende de Rutgersuniversiteit in New Brunswick hem het eredoctoraat in muziek. In Tijdens repetitie Eduard Alexander van Beinum werd 3 september 1501, uit een ras- muzikaal geslacht in Arnhem gebo ren. Het eerste muziekonderricht ont ving hij van zijn broer, Co van Bei num, in viool- en van Fr. Hillen in pianospel. Reeds op zestienjarige leef tijd nam <hij plaats in als altist bij de Arnhemse orkestvereniging. Van 1918 1521 studeerde hij aan het Amster damse conservatorium bij J. B. de Pauw piano en bij Bernard Zweers en Sem Dresden harmonie en composi tieleer. Na voltooiing van zijn studie werd (hij in 1521 -benoemd tot directeur van de afdeling Schiedam der Maatschap pij tot Bevordering d°r Toonkunst, twee jaar later kreeg hij dezelfde functie te Zutphen te vervullen, waar hij tevens dirigent der Zutphense or kestvereniging werd. Grote bloei. In 1927 volgde zijn benoeming tot dirigent der Haarlemse orkestvereni ging, die hij spoedig bot grote bloei wist te brengen en vier jaar later kwam hij naar Amsterdam als twee de-dirigent van het concertgebouw orkest. Zijm groot dirigeertalent vond vol ledige erkenning in zijn benoeming in 1933 tot eerste-dirigent in welke func tie hij Willem Mengelberg verving. Sedert diens benoeming was dit de eerste maal dat een Nederlands diri gent een gelijkwaardige functie in het concertgebouw te vervullen kreeg. Veilig toevertrouwd Stond Willem Mengelberg, wiens houding tijdens de Duitse bezetting aanleiding was, dat men hem na de bevrijding het recht om in Ne derland te dirigeren voor altijd ontzegde, bekend als Mahler-diri- gent, van Van Beinum kreeg men uitzonderlijke vertolking van Bruckner's composities te horen. De voortzetting van de grote sym- phonistische kunst is aan hem vei lig toevertrouwd gebleken. In januari 1957 werd Van Beinum geëngageerd als muziekdirecteur van het Los Angeles Plhilharmonisdh Or kest voor twee maanden per seizoen. Tevoren was hij reeds vele malen als gastdirigent ip verscheidene Ameri kaanse steden opgetreden. Reeds eerder hartaanval. In december 1956 hij was toen 56 jaar oud en gedurende een kwart eeuw leider van het Amsterdamse concertgebouworkest promoveerde Van Beinum honoris causa tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan Je gemeentelijke universiteit van Am sterdam. In augustus 1Ö57 werd Van Beinum Een foto van de promotie tot doctor honoris causa aan de gemeentelijke universitei' te Amsterdam in decem ber 1956. Van Beinum was toen een kwart-eeuw leider van het concert gebouworkest. in Salzburg (Oostenrijk) door een lichte hartaanval getroffen. Op advies van enkele artsen aldaar heeft hij er toen van afgezien een concert te lei den van het Berlijnse Philharmonisch orkest. CONCERTEN UITGESTELD Het bestuur van de Ned. Orkest- stichting deelt mede, dat in verband pold n. Op 5 juni 1958 kreeg hij de gouden Mahlermedaille. Op 21 juli 1958 werd hem het grote gouden ere teken van de Oostenrijkse republiek verleend. Louis Gimberg overleden De acteur Louis Gimberg is donder dag in zijn woning te Den Haag over leden. Hij is 78 jaar oud geworden. Zaterdagmorgen werd hij in alle stil te op Oud Eik en Duinen te Den Haag begraven. Prins Bernhard is zaterdag per vliegtuig van Soesterberg vertrokken naar Londen teneinde zich daar aan boord te begeven van een Cornet 4 straalverkeersvliegtuig van de BOAC naar New York. Het was aanvanke lijk het plan dat de Prins met een Boeing 707 van Pan Amercan Air ways van Londen naar New York zou vliegen, doch dit plan kon niet tot uitvoering worden gebracht om dat de Boeing 707 vertraging had. Prins Bernhard stapte in New York over in een vliegtuig dat hem naar Los Angeles bracht vanwaar hij zich naar Las Vegas in de staat Neveda begaf. Daar zal de Prins het eerste „World Congress of Flight" bijwo nen, aan het op 15 april daar te hou den banket zal de prins een rede uit spreken. schrift: „Zegen voor het pedier pebier" en een vermelding, die met een ballpuntpen is geschreven: „Bin nenwerk inplakken". Het lijk droeg overblijfselen van een grijswollen mantel, van een grijs blauwe rok, van een japon met rits sluiting. Op de zakken in de lenden bevond zich een glazen knoop. Het lijk droeg voorts restanten van een blauwzijden sjaal, waarvan de ach tergrond versierd is met een geelkleu rig bloemenmotief. „Afleidings-manoeuvre? De politie die het onderzoek in deze zaak met vasthoudendheid voort zet, heeft zaterdagavond op de weg AxelHulst een bebloed autokussen gevonden. De onderzoekers hechten groot belang aan die ontdekking. Aan de andere kant kunnen zij moeilijk Toneelliefhebbers herinneren zich ongetwijfeld Gimberg in zijn prach- tig gespeelde rollen, om enige voor-1 yerklaren hoe de Belgische bankbil beelden te noemen: professor in Jetten- de zakdoek, het uurwerk en „Pygmalion", in „De Spooktrein", „Ai een lucifersdoos, die op het lijk wer- woman of no Importance" van Oskar "en gevonden, niet door het vuur zijn Wilde en zijn zelf-geschreven schets I aangetast, op de plaats waar het lijk „De zaak Morris". Zijn grote tijd Ime^ benzine werd verbrand, lag tussen de jaren 1925'35, toen Het is waarschijnlijk, dat die voor met hef overlijden van dr. Van Bei-1 hij in Den Haag onder Cor van der! werpen naderhand nabij het. lijk wer- num het concert dat het concertge- Lug* Melsert speelde. Bij zijn af-1 den gelegd om het onderzoek naar bouworkest hedenavond in het con- scheid van het toneel in 1940 kon hijBelgië te leiden, certgebouw te Amsterdam zou geven terugzien op 240 gespeelde rollen, voor het Sociaal Fonds Bouwnijver-Daarna is hij actief gebleven met heid geen doorgang zal vinden. Hetvoordrachten, eenmansspelen en to- concert dat morgenavond (dinsdag) in Rotterdam gegeven zou worden vindt eveneens geen doorgang. De jeugdorkesten van a.s. woensdag en vrijdag worden tot nader order uit- De Amsterdamse wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos, die 't overlijden van dr. Van Beinum van ochtend juist had vernomen na een bespreking met enkele functionarissen van de Nederlandse orkeststichting tot beheer van het Concertgebouwor kest, zei dat dit heengaan een grote slag is voor het nationale en inter nationale muziekleven. Deze slag komt voor velen hard en onverwacht aan, omdat men ondanks de wankele gezondsheidstoestand nog grote ver wachtingen koesterde voor de reis naar Engeland en de tournee door de Verenigde Staten. „Zijn ph ts in Amsterdam is v/el- hacV-t onvervangbaar. De oplossing van de al eerder zacht gefluisterde vraag, hoe het nu verder moet gaan, zal bijzonder moeilijk zijn", aldus de Amsterdamse wethouder voor kunst zaken. Catastrofe „Het heengaan van Eduard van Beinum is een enorm verlies voor het Nederlandse muziekleven en een ca tastrofe voor het concertgebouwor kest", zo zeide de dirigent van het Residentie Orkest, Willem van Otter- loo, hedenmorgen. „In hem toch verliezen wij een groot musicus en een gave en talent rijke dirigent, die zeer geliefd was bij zijn orkest". Eduard van Beinum heeft zijn laat ste concert zaterdagavond j.l. in het gebouw van K. en W. te Den Haag gedirigeerd. Het was tevens het laat ste concert in dit seizoen van een serie van 10 abonnementsconcerten die het Concertgebouworkest jaarlijks in Den Haag geeft. Aan het slot van de uitvoering werd Eduard van Bei num een grote bloei ^enmand aange boden. neelfragmenten, waarin hij zelf alle rollen vertolkte. Onlangs trad hij op voor de radio. Spontane hulp van Nederlanders uit heel Nieuw-Zeeland heeft het mogelijk gemaakt dat de kleine Wil ma, die lijdt aan een ernstige hart kwaal, in Londen geopereerd kan worden en daardoor wellicht gene zing zal vinden. De vijftien maanden oude baby is zaterdag met haar moeder, mevrouw M. van Oosterhout, uit Auckland vertrokken. De bemanning van het vliegtuig had speciale instructies ge kregen voor het vervoer van moe der en dochter. Er werd voor ge zorgd dat onderweg zo nodig onmid dellijk medische hulp aanwezig was. De moeder was wanhopig toen zij enkele dagen geleden vernam dat de enige hoop op redding voor haar kindje was een speciale behandeling in Londen. Zij belde de Nederlandse legatie in Wellington op om hulp. Enkele uren later vertelde de le gatie dat Nederlandse kerkelijke af gevaardigden en instellingen hulp toegezegd hadden. Een inzameling bracht binnen enkele dagen 1400 dollar, ongeveer vijfduizend gulden, op. Daardoor werd de reis mogelijk. In Londen zal de bekende Britse kinderarts R. H. Dobbs de kleine Wilma behandelen. Uit een Londens kinderhulpfonds worden verblijf en verpleging in Londen betaald. De familie Van Oosterhout komt uit Noord-Brabant. De vader is tim merman en de moeder is gediplo meerd verpleegster. De familie woont in Tauranga in Nieuw-Zee land. Vrouw met hamer doodgeslagen Zondagmorgen vonden de beide kinderen van het echtpaar Van S. in Vlaardingen de deur, die toegang geeft tot de slaapkamer van hun ou ders, afgesloten en waarschuwden de de buren. De gealarmeerde politie die zich toegang tot de kamer ver schafte, deed hier de verschrikke lijke ontdekking, dat de 30-jarige mevrouw E. S.-Van D. gedood was door hamerslagen en wurging. Haar man, de 34-jarige D. C. S. werd in bewusteloze toestand, ver oorzaakt door zware slaapmiddelen, in dezelfde kamer aantroffen en is in ernstige toestand naar het alge meen ziekenhuis overgebracht. Het parket te Rotterdam heeft het verdere ondex-zoek in handen. De sec tie op het stoffelijk overschot werd door dr. J. Zeldenrust verricht. België en Luxemburg zullen met ingang van 14 april de invoer van kropsla uit Nederland stopzetten. Hoe lang het invoerverbod zal duren zal afhankelijk zijn van de toekom stige prijsontwikkeling. De export van Nederlandse sla naar deze landen werd reeds sterk bemoeilijkt doordat de exportheffing was opgelopen tot 13 ct. per krop. LUCHTPOSTSLUITING De luchtpostsluitingen voor de op varenden van hr ms „Utrecht" en hr ms „Axel" zijn vastgesteld op april (13.00) en 17 april (13.00). De brieven dienen geadresseerd te zijn per adres Amesterdam C.S. Ma rine. Amerikaanse opstelw'n aartjes ontlokten Haags raadsincident In de zaterdag gehouden vergade ring van de Haagse gemeenteraad heeft zich tijdens de begrotingsbehan deling een incidentje voorgedaan, doordat het katholieke raadslid mr H. Schürmann zich, toen hij aan het woord was, plotseling in de Engelse taal richtte tot enkele Amerikaanse belangstellenden op de publieke tri bune, op het moment dat deze op het punt van vertrek stonden. De burgemeester riep de heer Schürmann onmiddellijk tot de orde en wees hem er nadrukkelijk op, dat het niet de gewoonte is, dat een raadslid zich van uit de zaal tot het publiek wendt. De Amerikanen, tot wie mr Schür mann het woord wilde richten, waren de twee jongens die bij een opstel wedstrijd een reis naar Nederland hebben gewonnen. Zij vvoonden met hun begeleiders een deel van de raadsvergadering bij. DODELIJK ONGEVAL TE KRIMPEN AAN DE LEK Omstreeks 24 uur in de afgelopen nacht is de kleine sportwagen van de hotelhouder A. van de Berg uit Krimpen aan de Lek op de Tiend- weg in deze plaats door onbekende oorzaak over de kop geslagen. De echtgenote van de eigenaar, kwam om het leven en de heer Van de B., die de auto bestuurde, werd ernstig gewond. Beiden werden naar het zie kenhuis Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Een derde inzittende, de heer Post, die achterin de auto zat, bleef ongedeerd. Tijdens het spelen is gistermid dag om kwart voor zes een 6-jarige jongen in het Lozinigskanaal bij de spoorbrug in het water geraakt en verdronken. Brand heeft gisteravond te Til burg de textielfabriek „Brabant" verwoest. Toen de brandweer arri veerde, sloegen de vlammen reeds aan alle kanten uit het gebouw. Niet temin was zij het vuur na een half uur meester, doch toen was het ge bouw reeds geheel uitgebrand. Vele machines zijn verloren gegaan. De schade bedraagt naar schatting tien duizenden guldens. „Ensemble" speelt muzikaal blij spel. Onder camera-regie van Max Douwes zendt de N.C.R.V. woensdag het gemoderniseerde, ongeveer 100 jaar oude blijspel „Meneer Perrichon gaat op reis" uit. Aan deze opvoering is nog een kleine voorgeschiedenis verbonden, waaruit blijkt, dat tele visie en toneel tot goede coördinatie in staat kunnen zijn. Aanvankelijk lag het namelijk in de bedoeling, dit spel in september vorig jaar voor de camera's te brengen. Toen echter bleek, dat twee dagen na deze uit zending de toneelgroep „Ensemble" met de zaal-première van hetzelfde stuk zou optreden, heeft de N.C.R.V. besloten, de uitzending uit te stel len. Met „Ensemble" werd afgespro ken, dat zij aan het einde van het to neelseizoen „Meneer Perrichon" voor de t v. zou opvoeren Omdat dit spel typisch voor de schouwburg is ge schreven, zal de hele televisie-kara vaan naar de Singer-Concertzaal in Laren gaan, om de reis van de goe dige blaaskaak Perrichon als repor tage uit te zenden. De hoofdrollen worden gespeeld door Wim van den Brink, Nell Koppen en Mariëtte Flink. De spelregie is in handen van Jan Retel. „Kinderen in de stilte". Niet iedereen weet, hoe zeer het medisch onderzoek van doofheid en slecht horendheid heeft kunnen profiteren van enkele technische uitvindingen, gedaan vooral tijdens en na Wereld oorlog II, met name op het gebied der electronica. Ook de technische vorderingen bij de ruimtevaart blij ken voor het wetenschappelijk oor- onderzoek van verheugend belang te zijn. Het instituut van de Ned. Stich ting voor het dove en slechthorende kind te Amsterdam, waarvan in het VPRO donderdagavond de reportage „Kinderen der Stilte" wordt gege ven, ging op 1 april 1955 aan de slag. De reportage, die met een ballètje door acht dove kinderen wordt be sloten, hoopt van alles iets kunnen la ten zien en horen. Aetherklanken DINSDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Documentaire film. 20.50 22.20 Speelfilm. (Van onze t.v.-medewerker). Amusement in het weekeinde. Zowel de KRO op zondag als de VARA op zaterdag hebben een pro gramma gebracht dat overeenkomstig de jongste wijzigingen van t.v.-uit- zendingen aan hen, die ontspanning zoeken, bevrediging zal hebben ge bracht. Het accént lag op het inter nationale variëté uit „Treslong" in Hillegom en tevoren het variëté van Tom Manders in de studio van Bus- sum. Over de jongste quiz van Theo Eerdmans kan worden gezegd, dat de heer J. A. Licht uit Eindhoven, die heel veel weet van Rembrandt, over laden werd met geschenken: stapels boeken en honderden reproducties, geschenken in geld en abonnementen op musea-bezoek. Over drie weken komt hij terug voor de eindspurt. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V.d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V d.. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Amus, muz. 14.00 Metropole ork. en solist. 14.35 V. d. vrouwen v. h. land; 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Een tentoonstelling in Hollandia, door Claude Belloni. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 RVU: De geheime dienst van Mithra, door dr M. J. Vermase- ren (derde lezing). 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Dem Unbekannten Gott, orato rium. (In de pauze: 21.3022.00 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus.) 22.30 Gram 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.15 V. d. zieken 12.00 Orgel en zang. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek: 1. Act. op het gebied v d. onkruidbestrijding. 2. De run- derhorzelbestrrding. 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en so liste. 13.55 Beursber. 14.00 Instr. trio. 14.35 Gram. "4.40 Schoolradio. 15.00 V. d. huisvr. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voordr. 16.20 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Schotse dansmuz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nws. 20.05 Cabaretprogr. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Viool en piano. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New- York calling. 23.21. Gram 23.34— 24.00 Orgel en zang. HANOL SPOOF 37) Zij duwde het in zijn moni, en hij kauwde gewillig. Bij dit alles sloeg ze hem spottend gade. „Je bent nu eenmaal een bijzonder onredelijk mens, dus je moet ook met buitengewone middelen behandeld worden om tot rede gebracht te wor den". Hoewel ze op haar benen stond te waggelen, haalde ze met ijzige kalm te schrijfbehoeften te voorschijn Zij legde deze op zijn bed, schoof er een stevig blad onder en gelastte hem te schrijven hetgeen zij zou dicteren. Het gehele geval leek Sternhout zo opgeschroefd dat hij er om zou kunnen lachen, als er niet steeds de dreiging van het mes bleef. Zij zag alle emoties duidelijk op zijn gezicht en genoot zichtbaar. „Ja", spotte ze, „wat zouden mijn dreigementen toch weinig waarde hebben, als Verhagen niet zo'n voor beeldige huisvader was, die zorg de dat de messen perfect geslepen zijn. Zo, dat briefje dat je zojuist ge consumeerd hebt, moet niet alleen vervangen worden, maar aangevuld met een afstand doen van Duinsfort, ten bate van je zuster. Hij schreef gehoorzaam. Zij pakte het papier weg, lichtte haar wapen op en liep achterwaarts de kamer uit. Met een zucht van verlichting bleef Sternhout liggen. Hij bedacht hoe gemakkelijk het nu zou zyn om haar te overmeesteren. Zijn gekrenkte trots dreef hem er toe, maar de diepe indruk, die het verval van Mia op hem gemaakt had, deed hem na denken en doodvermoeid het bed houden. Wat had Duinsfort hem nu al niet gebracht? Hij betwijfelde sterk of het pa pier dat Mia in haar bezit had wel waarde had. Maar Mia wilde bij haar vrienden iets goed maken. Hij deed niets anders dan vriendschap vertrap pen. De scherven, die hij gemaakt had op Duinsfort, toen hij zijn drift nergens anders meer op had kun nen botvieren, waren een symbool van hetgeen hij van zijn leven ge maakt had. Yvonne, die toch zo goed met al zijn verlangens rekening had gehouden. Lydia, die onbaatzuchtig van hem hield, Rocky, zijn trouwe kameraadje, die echter de juiste weg had gekozen, en tenslotte de waar dering van de Verhagens, Hij schaamde zich, loosde de ene zware zucht na de andere, maar vroeg zich met echte zelfkennis af, of het nuchtere morgenlicht hem weer riiet als een oude stijfkop zou terugvinden. HOOFDSTUK XXVII Grote veranderingen De volgende morgen bracht grote consternatie in het huisje van de Verhagens. Het bed van Sternhout was leeg. Zijn bezittingen waren ver dwenen. Alles wees er op dat hij heel kalm en met overleg was vertrokken. Lang kon men zich echter niet met met gissingen bezighouden, want toen moeder Verhagen al heel vroeg eens bij Mia ging kijken, lag deze vredig en stil, voorgoed ingeslapen. In haar gevouwen handen hield ze een brief geklemd, die aan freule Lydia geadresseerd was. Geen aard se gerechtigheid zou Mia voor haar schulden kunnen laten boeten. Toen alle zorgen om Mia een eer volle begrafenis te geven voorbij wa- rein, bracht de brief weer nieuwe moeilijkheden. Lydia begreep dat het Mia's laatste wens was om van deze brief gebruik te maken. Hoewel ook zij geen bepaalde waarde aan de brief hechtte, moest ze uit pieteit voor de dode er toch wel met haar broer over spreken, vooral omdat Lydia wel vermoedde hoe Mia onge veer de brief in handen had gekre gen en daardoor haar leven had be kort. Lydia wist niet dat er in Stern hout een dergelijke ommekeer had plaatsgevonden dat hij hunkerde naar wat belangstelling. Op Duins fort wachtten hem dezelfde lege, on gezellige kamers. In de salon, waar hij altijd het liefst vertoefde, lagen nog de scherven, als teken van de liefdeloosheid en de eenzaamheid, die hem omringden. Zeker zou hij al naar de stad ver trokken zijn, als hij zijn terugkomst en zijn dagelijks leven daar zonder Yvonne kon indenken. Dit lokte hem helemaal niet, en zijn gedachten wa ren meer bij Yvonne dan lange tijd gebeurd was. Was het wonder dat hij zijn vreug de niet kon verbergen toen Lydia toch nog onverwacht verscheen. Ly dia was daardoor zo verrast, dat ze haar broer wel schreiend om de hals had willen vallen. De hoop dat er iets in hem veranderd was, deed haar de tranen in de ogen springen. Geen wonder dat Lydia onmiddellijk een gesprek over de brief uitstelde. I Hartelijk informeerde ze naar zijn gezondheid. Gretig ging hij in op de oude vertrouwde toon, die tussen hen geheerst had, voordat het bezit van Duinsfort in het geding was ge komen. Na een wat haperend gesprek ging hij tenslotte zelf over op het onderwerp dat haar zo bezwaard had Hij vertelde dat hij van plan was om te vertrekken en dat hij Duinsfort met alle rechten op Lydia's naam zou laten overschrijven. Heel aan gedaan bedankte ze hem. Even kwam zijn oude plaaglust weer boven en een beetje spottend merkte hij op: „ik zou niet anders durven". Lydia, die al begrepen had dat niet de angst van een bedreiging, maar nu heel andere en betere be weegredenen hem tot die houding noopten, zweeg tactisch. Ze keek met innige blik naar haar broer, en hun afscheid was hartelijk. Na veel overpeinzingen besloot Sternhout tot iets, dat hij zelf niet voor mogelijk had gehouden. De laagte avond van zijn verblijf op Duinsfort wandelde Sternhout, zo tegen het vallen van de duisternis, naar het dorp. Hij scheen geen haast te hebben. Op zeker moment nader de hij een groot huis. Door een der verlichte r3men zag hij een huiselijk tafreeltje, dat hem geboeid deed blij ven kijken. Aan weerszijden van een brandende haard zaten een be jaarde dame en heer Ze leken zo uit een Frans schilderijtje te zijn gestapt. Klein en rank, behaaglijk diep weg gezakt in gemakkelijke stoelen, wa ren ze het toonbeeld van oudjes die zich voor de rest van hun levens dagen goed geborgen weten. Meer terzijde, aan een schrijfbu reau, vvaarop een schemerlamp een zacht licht verspreidde, zat een jon gere vrouw ijverig te schrijven. Af en toe keek ze een ogenblik verte derd naar de oude mensen. Het oude dametje met het spier witte, hoog gekapte haar, knikte dan vertrouwlijk, en ze glimlachten te gen elkaar. Sternhout had Yvonne herkend, en begreep dat de oude mensen haar ouders waren. Yvonne was mooier ge worden, misschien kwam het door het zachte, rose licht van de sche merlamp, maar hij kon niet nalaten met bewondering naar haar te kij ken. Haar gezicht was voller. De scher pe trekken waren er uit verdwenen. Haar mondhoeken, die de laatste ja ren neiging hadden ontevreden naar beneden te buigen, schenen nu steeds gereed voor een glimlach. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5