S)e CcidóeSoti^aiit Chinese opstandelingen steunen Tibetanen Verzetsbeweging in China toegegeven Dalai Lama in Bomdi!a aangekomen Pius X keerde naar Venetië terug Prins Albert van België verloofd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. MAANDAG 13 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14685 Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct P mm. Telefoontjes f 1.50 Paus Pius X een maand naar zijn siad terug Radio-Peking heeft meegedeeld dat anti-communistische „rebellen" uit commistisch China hulp hebben verleend bij de opstand in Tibet. Dit is de eerste maal, dat van de zijde van Peking melding wordt gemaakt van een verzetsbeweging in China. De Chinese radio verklaarde voorts, dat de gevechten in het Tibetaanse binnenland heviger worden. De verliezen van de Chinese troepen, die voor een deel worden aangevoerd door jonge vaandrigs, die juist van school komen, werden als „aanzienlijk" betiteld. Handelaren die uit Tibet in India zijn aangekomen hebben verteld, dat de Tibetaanse opstand zich van het zuidwesten uit heeft uitgebreid naar bet zuidoosten. Vijf dagen geleden, toen de bewoners hoorden dat de Dalai Lama naar India was gevlucht, braken op 250 kilometer ten zuidoosten van Lhasa gevechten uit, waarbij reeds 700 mensen zouden zijn omgekomen. DALAI LAMA IN BOMDILA Na een zware tocht van honderd kilometer per pony door de beboste bergen van Tawang is de Dalai Lama gisteren in Bomdila aangekomen, waar hij enige dagen zal uitrusten. De Dalai Lama werd bij zijn aan komst een schilderachtige ontvangst bereid. Onder de duizenden, die zich in de buitenwijken van Bomdila had den verzameld, bevonden zich stam leden in feestkledij. Nehroe's speciale afgezant p. N. Menon, hoge boeddhistische geestelij ken en vele stamleden begroetten de Dalai Lama met eerbied. Nieuwe internuntius op Schiphol aangekomen Rust na vele revoluties Zaterdagmiddag om vijf uur is de nieuwe Pauselijke internuntius voor Nederland, mgr Guiseppe Beltrami met 'n vliegtuig uit Rome op Schiphol aangekomen. Hij werd daar begroet door aartsbisschop B. J. Alfrink uit Utrecht en alle Nederlandse bis schoppen op die van Groningen en Roermond na. Bovendien was mgr F. op de Coul directeur van het r.-k. onderwijsbureau, aanwezig. Mgr Beltrami, die op 17 januari 1889 in Fossano in Italië werd, ge boren, was tot nu toe nuntius in Bey routh en bovendien titulair aartsbis schop van Damascus. In een kort interview op Schiphol zei de nieuwe internuntius dat hij eerst in Guatamala heeft gewoond, waar hij vijf revoluties meemaakte. Vervolgens werd hij overgeplaatst naar Bogota in Columbia waar hij één revolutie meemaakte. „Tenslotte ging ik naar Libië, waar ik bijna iedere dag een revolutie meemaakte", zei hij. „En eindelijk kan ik dus nu het bijbelse woord gebruiken: ik ben door water en vuur gegaan en heb nu rust gekregen". Vervolgens werd hij begeleid naar de woning van de Indische bestuur der van dit gebied, waar hij zal ver blijven, alvorens zijn reis naar Nieuw- Delhi voort te zetten. Sterke eenheden infanterie uit As sam bewaken de gehele omgeving van Bomdila. In de stad zelf dansen en zingen verheugde stamleden. Kabinetsformatie De formateur heeft zaterdagavond een onderhoud gehad met minister Luns, dat geduurd heeft van zeven uur tot half tien. Daarna is prof De Quay naar Den Bosch vertrokken, alwaar hij het weekend heeft door gebracht. Voor hedenmiddag staat een ge sprek met prof. dr. Th. L. M. Thur- lings (K.V.P.) uit Wageningen op het programma (vermoedelijk aangezocht voor Economische Zaken). Daarna hoopt de formateur nog een onder houd te hebben met de ministers Luns en Zijlstra gezamenlijk. H. M. de Koningin heeft hedenmor gen in paleis Soestdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen. Peter Longyear, een Amerikaan in Brussel woonachtig, is zaterdag bij Harwich overboord geslagen toen het jacht, waarmee hij, zijn echtge note en nog enkele vrienden van het echtpaar een tocht maakten, tenge volge van het zware weer in moei lijkheden raakte. Het jacht, dat de naam „Rose" draagt, is Nederlands eigendom. Belofte na 56 jaar vervuld Zaterdagavond is in aanwezigheid van de Paus, vergezeld van talrijke Urbani en talrijke autoriteiten van de stad. De werklieden van de St. Pieter droegen de sarcophaag in liturgische processie naar een oude en rijk versierde boot, eens de cere monie-gondel der Venetiaanse do ges. 18 Gondeliers in 18e eeuwse kerkelijke hoogwaardigheidsbekle- 1 costuums roeiden hun kostbare la ders, het stoffelijk overschot van de heilige Pius X in een speciaal inge richte trein van het Vaiikaans sta tion naar Venetië vertrokken. Tegen vijf uur vertrok de sobere stoet van prelaten, onder wie de kanunnikken van St. Pieter van de basiliek naar het Vatikaans station, terwijl de Sampietrini de eigenlijke zorg van het transport op zich namen. Na een korte tocht arriveerde de processie aan het station; de Sam pietrini tilden de glazen sarcophaag in de tot kapel omgebouwde salon wagen en bevestigden hem zodanig, dat schuiven of schokken tijdens de reis uitgesloten was. Een half uur voor de trein zou vertrekken arriveerde de H. Vader op het station; Hij begaf zich ter stond naar de wagon-kapel om daar enkele ogenblikken te bidden. Om enkele minuten over zeven verliet de trein het Vatikaans station. Het stoffelijk overschot van Pius X werd vergezeld door enkele Vatikaanse autoriteiten onder wie Mgr. Principi, secretaris van de Kerkfabriek van St. Pieter, Mgr. C. van Lierde, sa- crista van de Paus en mgr. Jan Olav Smit. Aankomst in Venetië. Even na vier uur zondagochtend kwam de trein binnen op het station Santa Luca in Venetië. Ondanks het vroege ochtenduur wachtten er reeds de patriarch van Venetië, kardinaal Prins Albert verloofde zich onverwachf ding naar het plein van de San Mar- Talrijke gondels vormden een escorte. Langs de oevers zongen 2000 Venetiaanse schoolkinderen de hymne Torre degli Avi, (toren onzer vaderen). Op het plein voor de San Marco stonden militaire autoriteiten opgesteld, die de kist tot in de basi liek begeleidden. Het stoffelijk over schot van Pius X zal tot 10 mei in de San Marco blijven. Dan keert het weer terug naar Rome. De aanwe zigheid in Venetië zal gepaard gaan met nagenoeg dagelijkse godsdienst oefeningen en bedevaarten. Een van de evenementen is de uitvoering van Perosi's Verrijzenis van Chris tus. De Benedictijnen van het San Giorgio-eiland geven een serie con certen van polyphone en Gregori aanse muziek. De overbrenging van het stoffe lijk overschot heeft eindelijk de be lofte waar gemaakt, die Pius X in 1903, toen nog kardinaal Sarto en patriarch van Venetië heeft gedaan „om dood of levend naar Venetië te rug te keren". Pierre l'Ermiie" ernsfig ziek ►e beroemde Franse priester- schrijver Pierre lTSrmite is, tenge volge van een zware griep ernstig ziek. Hij heeft hoge koorts. Pierre l'Ermite (monseigneur Edmond Lou- til) is 96 jaar oud. Hedenochtend heeft hij, bij zijn volle bewustzijn, de Sacramenten der Stervenden ontvangen. Edmond Loutil werd geboren in 1861 en priester gewijd in 1888. Se dert 1889 werkt hij mee aan het Pa- rijse dagblad „La Croix". Hij heeft 46 romans op zijn naam staan. Bo vendien schreef hij het scenario voor de film „Hoe ik mijn kind gedood heb". Mgr. Loutil is sedert 1919 pas toor van de parochie van St. Fran- ciscus van Sales, de patroon der journalisten. Zaterdag is het stoffelijk overschot van Paus Pius X van Vaticaanstad naar Venetië gebracht, waar het een maand lang opgebaard zal blijven. Op deze telefoto zien we hoe paus Johannes XXIH de kist met het stoffelijk overschot in de trein bewierookt, voor het vertrek van station Vaticaanstad. „Vliegende Pater" terug uit Amerika Zondag is de 28-jarige pater A. Verheyen o.f.m. uit de Verenigde Staten in ons land teruggekeerd, na een verblijf van veertien maanden, aldaar, voor een vliegeropleiding. Binnenkort gaat hij als „vliegende pater" naar de missie op Nieuw Gui nea. Op 12 juli 1956 startte pater Ver heyen met zijn opleiding in verkeers vlieger In februari 1958 vertrok hij naar de Verenigde Staten om op het „Lewis College" te Lockport zijn b.3 practische af te maken en het diplo ma boordwerktuigkundige te behalen. De kosten voor de z.g. „Commer cial license", die geëist wordt voor exploiteren van een vliegbedrijf, werden betaald door een Ar erikaan- se weldoener. Het „Lewis College" te Lockport nam de studie voor het diploma werktuigkundige voor haar rekening en de missieverkeersmid- delen-actie in Nederland de prac tische vliegeropleiding. Daar het „Lewis College" niet over een Cessna-vliegtuig beschikte, dat door de missie in Nieuw-Guinea ge bruikt wordt, stelde de heer J. Cos- tello, een Amerikaans zakenman uit Chicago, zijn privé-Cessna beschik baar voor de opleiding. Voorts schonk hij pater Verheyen filmapparatuur en outillage voor een donkere ka mer. Pater Verheyen vertrekt op 22 april naar Biak. Nog meer Koerden naar Irak Volgens het Egyptische persbu reau voor het Midden Oosten zijn nog enige Russische schepen met ge wapende Koerden op weg naar Irak. Het semi-officiële Egyptische blad „Al Gomhouria" noemde de Koerden een rood bezettingsleger en schreef dat de Iraakse bevolking „tegen deze bezetting zal strijden". Het Russische persbureau Tass zei zaterdag, dat het hier gaat om een „menslievende daad", namelijk het repatriëren van Koerden, die onder de monarchie uit Irak moesten vluchten. Dulles weer in ziekenhuis De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, is zondag plotseling uit Florida, waar hij voor herstel vertoefde, naar Wash ington teruggekeerd, waar hij weer in het Walter Reed hospitaal is opge nomen. Hij lijdt, zoals bekend, aan maagkanker. Als gevolg hiervan vraagt men zich in de Amerikaanse hoofdstad af, of Dulles' dokters er niet in zijn geslaagd de ziekte on schadelijk te maken en er doen reeds geruchten de ronde, dat Dulles zich er op voorbereidt, af te treden. Deze geruchten zijn tot op heden nog niet weerlegd door het ministe rie van buitenlandse zaken in Wash ington. Een week geleden eiste Ja mes Hagerty, de woordvoerder van het „State Department", nog dat een radiobericht, volgens hetwelk de mi nister zou aftreden, zou worden inge trokken. Zondagavond reageerde hij echter vaag op verzoeken van de pers om inlichtingen en hy wilde de spe culaties over een aanstaande beslis sing bevestigen noch ontkennen. In Washinton wordt vernomen, dat het besluit om Dulles naar Washing ton terug te brengen in de afgelopen 48 uur is genomen en wel kort nadat de minister in Florida was doorge licht. Dulles zelf zei na aankomst, dat hij zich „tamelijk goed" voelde. werden gedood en velen gewond. De bandieten, die stalen helmen droegen, beroofden een honderdtal vakantiegangers van hun geld en alle voorwerpen van waarde, die zij bij zich hadden. Tegen de tijd, dat de politie en militairen arriveerden, waren zij weer verdwenen. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. Jansen, bisschop van Rotter dam, heeft benoemd tot kapelaan te Loosduinen (O.L.Vr. Hemelvaart) kapelaan J. H. M. van der Vliet uit Gouda; in diens plaats is benoemd kapelaan J. Rood uit Dordrecht (H. Antonius), die vervangen werd door kapelaan A. Th. Groenendijk uit Voorschoten (H. Laurentius). Te Voorschoten (H. Laurentius) is be noemd kapelaan J. A. Duyvestein uit Loosduinen (O.L.Vr. Hemelvaart). MET ITALIAANSE PRINSES In Brussel is zondagavond bekend gemaakt, dat prins Albert van België zich heeft verloofd met donna Paola Ruffo di Calabria, dochter van wijlen prins Fulco Ruffo di Calabria, hertog van Guardialombarda, en prinses Lui- sa, geboren Gazelli, van de graven di Rossana. De mededeling was vervat in een officieel communiqué. De Belgische radio onderbrak zijn. programma om het nieuws bekend te daar was i.v.m de kroning van Paus heeft de senaatszetel ingenomen, die hem krachtens de traditie toekomt, en is zoals bekend kortgeleden geko zen tot voorzitter van het Belgische Rode Kruis. De 21-jarige prinses Paola Ruffo di Calabria behoort tot de hoogste Ita liaanse adel. Zij stamt uit een ge slacht, dat sinds de elfde eeuw be kend staat als het „magna domus" (het belangrijke huis). Haar overle den vader was een bekende Italiaan se oorlogsvlieger. Prins Albert heeft de prinses voor de eerste keer ont moet op een receptie, die te zijner ere in Rome werd gehouden toen hij Zondag is de verloving, bekendgemaakt van prins Albert met donna Paolo Ruffi di Calabria, wier foto wij hierbij tonen. maken. De 24-jarige prins Albert is een broer van koning Boude wijn en een zoon van koning Leopold en wijlen koningin Astrid. Het nieuws van de verloving sloeg als een bom in bij de bewoners van de Belgische hoofdstad. Het konink lijke paleis werd onafgebroken opge beld door journalisten, die een offi ciële bevestiging wilden hebben. Hongaarse vliegtuigen neer. Prins Albert is in het afgelopen jaar i Paola's moeder is hofdame van ko- meer op de voorgrond getreden. Hij ningin Helena van Italië geweest. Johannes. In januari ontmoette hij haar weer in Zwitserland en met Pa sen bracht hij haar te Rome een be zoek. De prinses en haar moeder zijn op het ogenblik de gasten van de Belgische koninklijke familie te Laecken. Prins Ruffo overleed in 1946. In de eerste wereldoorlog schoot hij als jachtvlieger negentien Oostenrijkse OVERVAL BIJ BANDOENG Bandieten in uniform hebben zon dag by Bandoeng een overval ge pleegd op vakantiegangers yit Dja karta, die een bezoek brachten aan de Tangkubanprahu. Zy beschoten met stenguns een aantal particulie re auto's, die zij voor officiële wa gens hielden, waardoor vijf mensen Aanvankelijk nog warm (Medegedeeld door 't K.N.M.I. j Geldig van maandagavond tot i dinsdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). WIND TUSSEN ZUID EN ZUID-WEST i Aanvankelijk nog weinig be- 1 wolking en warm voor de tijd 1 van het jaar, later meer bewol- i king met leans op enkele buien i en afkoeling. Overwegend ma- 1 tige wird tussen zuid en zuid- west. 13 April v.m. 6.22; n.m. 6.42. Hoogwaterstanden 13 april zon op 05.50; onder 19.32; maan op 08.53; onder De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Zowel in de nacht van wppr Jn P„rnm zaterdag op zondag als in de nacht k VVCCI lil LiUiUpa De weerrnpporten van hedenmor gen luidden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE van zondag op maandag passeerde een front met regen ons land. Het laatste front was een warmte-front samenhangend met een depressiege- bied op de oceaan. Zuidelijke win den voerden daarna warme lucht, waarin Frankrijk maximumtempera turen van 20 tot 25 graden voorkwa men, naar ons land. Boven centraal Europa is de luchtdruk de laatste da gen geleidelijk verder gestegen, ter wijl ook boven het Oostzeegebied de barometerstanden voortdurend hoger worden. Op de oceaan handhaaft zich een groot en gecompliceerd lagedruk gebied, waarvan het zwaartepunt zich NICE op ongeveer 1000 kilometer ten wes- BERLIJN ten van Ierland bevindt. Verschil- FRANKFORT lende storingsgebieden bewegen hier MüNCHEN omheen. Een nieuwe nog in beteke- ZüRICH nig toenemende depressie is snel van GENèVE de omgeving van New Foundland LOCARNO naar het zeegebied ten noordwesten WENEN van de Azoren getrokken. Deze INNSBRUCK wordt voorafgegaan door een zwakke ROME rug van hoge luchtdruk, welke zich AJACCIO morgen over de Golf van Biscaye ALGIERS naar Frankrijk zal uitbreiden en er oorzaak van zal zijn, dat de winden in West-Europa tijdelijk weer meer naar zuidwest ruimen en minder warme lucht binnenstroomt. Deze lucht zal morgen wellicht ook ons Dat SÜ n*et kunt, zal u vergeven wor- land bereiken en aanleiding geven I den; doch nooit dat gij niet wilt. tot enkele buien en afkoeling. 1 h. Ibsen. weer temp. zwaar bew. 2 C. onbewolkt 1 geheel bew. 2 mist 5 zwaar bew. 9 half bew. 9 half bew. 11 liet bew. 7 onbewolkt 8 half bew. 11 onbewolkt 6 zwaar bew. 9 zwaar bew. 9 mist 5 licht bew. 6 zwaar bew. 4 licht bew. 6 licht bew. 4 regen 10 licht bew. 2 onbewolkt 8 onbewolkt 8 licht bew. 22 Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1