VERMOORD MEISJE WERD GREPPEL VERBRAND Doofstommenschool te Rotterdam 33 m. hoog VRIJDAG 10 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Gruwelijke vondst bij Axel I en met voor dat doel meegevoerde YY QTO m I SCI d dU in benzine heeft overgoten en verbrand, Be'gië gepleegd? In de Catharinapolder, vijf kilome ter buiten de gemeente Axel, juist op de grens met de gemeente Vogelwaar de, is gistermorgen vroeg het stoffe lijk overschot gevonden van een naar schatting 20-jarige vrouw. Het lichaam was verkoold op slechts een klein gedeelte van de benen na. werd van politiezijde welhaast een unicum in de Nederlandse crimina liteit genoemd. De 26-jarige postbode A. P. A. Free- kenhorst, die het lichaam van de ver moorde vond, vertelde van zijn gru welijke ontdekking. Hij was gister morgen tegen half elf op weg naar de boerderij van de heer Koster te Axel, toen hij in de ongeveer een meter- diepe greppel langs de Catharijne straat een menselijke gedaante meen- Een postbode ontdekte het lijk ende te zien liggen. Hij schrok natuur- waarschuwde de rijkspolitie te Axel. Zeer waarschijnlijk is de vrouw ter plaatse verbrand, gezien de brandspo- ren in de sloot. Het stoffelijk over schot lag in een ondiepe greppel. Alle kleding is verbrand met uitzon dering van een stuk nylonkcus. Dr. J. Zeldenrust, die de gerechtelijke lijk schouwing verrichtte, heeft na onder zoek van de benenresten en de ge vonden nylonkous het vermoeden ge uit, dat het hier een vrouw van on geveer twintig jaar betreft. Ieder an der identificatiemiddel ontbreekt echter. Gisteravond-laat was de her komst van het lijk nog steeds onbe kend. Men heeft vastgesteld, dat het meisje eenvoudig maar goed gekleed moet zijn geweest. Hoe het lichaam ter plaatse is ge komen, vormt nog een raadsel voor de politie. Sporen zijn tot dusver nog niet gevonden. Onmiddellijk na het vinden van het stoffelijk overschot zijn de rijksre-1 lijk geweldig maar ging eerst de post wegrbrengen. Hij vertelde voorlopig niets om geen loos alarm te maken en keerde met de fiets aan de hand terug om te gaan zoeken. Hij vond temidden van een grote plek verschroeid en verbrand gras een lichaam, dat op de rechterzijde lag; De kleren waren zwart ver koold en het lichaam was verbrand op een gedeelte van de benen na. Een eindje van het lijk af lag een schoen. Nadat hij dit allemaal had opge nomen, is hij teruggegaan naar de boerderij, die hij zojuist had verla ten om de politie en een dokter op te bellen. V er onderst e 1 ling Het feit, dat er slechts één schoen gevonden werd, zou erop kunnen wij zen, dat het meisje elders van het leven is beroofd en per auto naar de Catharijnastraat is gebracht. De an dere schoen is mogelijk in de wagen achtergebleven. Op grond van dit gegeven acht men de mogelijkheid allerminst uit gesloten, dat het slachtoffer uit Bel gië afkomstig is. Het moet de daders in dat geval niet veel moeite gekost hebben, het lijk over de grens te brengen, in deze dun bevolkte streek, die berucht is om de smokkelexpedi- ties. Geschil over Baarle Nassau voor internationaal gerechtshof Geharrewar met percelen Het internationaal gerechtshof zal, naar verwacht wordt, in mei begin- nen met een mondelinge behandeling chercheürs uit"Den Haag, het parket van het geschil tussen België en Ne- van de Off. van Justitie uit Middel- derland over de enclave in Baarle burg en een rijksre ïercheui uit Mid delburg naar de Catnarijnapolder ver trokken, waar het onderzoek thans in volle gang is. Doodgeschoten. De politie neemt aan, dat het meis je vermoord is. De moordenaar zou zich van het lijk hebben willen-ont- doen, dan wel het onherkenbaar te maken door het met benzine te over gieten en in brand te steken. Gisteravond is door dr. Zeldenrust in het Julianaziekenhuis te Terneu- zen sectie verricht. Hij trof in de hersenen een klein kaliber kogel aan. Mede doordat o.a. het gelaat van het slachtoffer vrij wel geheel was verkoold, tast men nog geheel in het duister omtrent haar identiteit. Uit Zeeuws-Vlaanderen zijn de laat ste tijd geen vermissingen gemeld, maar vanuit België zijn wel meldin gen over vermissingen binnengeko men. Daarom waren bij het onder zoek ter plaatse ook autoriteiten van de Belgische justitie aanwezig. De gruwelijke wijze, waarop de da der te werk is gegaan, waarbij hij vermoedelijk het meisje onder valse Nassau. Het geschil over de enclave begon reeds in 1921, toen de Belgische re gering de aandacht vestigde op de thans betwiste en enige andere per celen, die volgens het proces-verbaal van grensbeschrijving van 1843 tot België zouden behoren, maar die in het Nederlandse kadaster waren op genomen. De Nederlandse regering stelde een onderzoek in en deelde in 1939 mede, dat de Belgische aanspra ken op de andere percelen haar juist waren gebleken. Deze percelen zijn sindsdien uit het Nederlandse kadas ter geschrapt. In 1952 werd de zaak door België opnieuw aanhangig gemaakt. In het begin van deze eeuw hadden de Ne derlandse Spoorwegen op het betwis te gebied negen huisjes laten bou wen, vlak bij de spoorlijn Tilburg Turnhout. Toen deze spoorlijn werd opgehe ven verkochten de Spoorwegen de huisjes. Zij kwamen in handen van een Belgische veekoopman, die er een mooie speculatie in zag. Hij kocht de huizen tegen Nederlandse prijzen en in België toegestaan peil, enige malen ging prompt de huur verhogen tot een voorwendsels heeft meegevoerd, haarin België toegestaan peil, enige malen daarna om het leven heeft gebracht I hoger dan de Nederlandse huren. Ook u (aan) de sigaar? Voor het tabaksmuseum in Buende (Westfalen) is een sigaar vervaardigd is een sigaar vervaardigd van negen kilogram zeer fijne tabak. Experts hebben uitgerekend, dat zo'n sigaar driekwart jaar nodig heeft om geheel in rook op te gaan. Doch de jonge Westduitsers (geboren in 1930, die in Mittenwald (Beieren) onder de wapenen moesten komen en met muziek werden ingehaald, zijn een jaar de sigaar. Een Nederlandse en Belgische com missie heeft nadien nog een keer be sprekingen gevoerd, maar men kon niet tot overeenstemming komen. Prins krijgt 't druk in V.5. Prins Bernhard komt zaterdag in Amerika aan voor een bezoek van twaalf dagen, tijdens hetwelk hij het wereldluchtvaartcongres te Las Ve gas en de wereldconferentie over godsdienst en de vrijheid in Dallas zal bijwonen. Op beide bijeenkomsten zal hij het woord voeren, op 15 april in Las Vegas en op 17 april in Dallas. Na zijn aankomst in New York, zal de Prins direct doorvliegen naar Los Angeles, waar hij enkele vliegtuigfa brieken wil bezoeken. Na de confe renties zal hij maandag 20 april naar Washington gaan, war hij zal verblij ven ten huize van de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Rooijen, die te zijner ere een diner zal geven. De dag daarna vertrekt Z.K.H. naar New York, vanwaar hij de 23ste weer naar Nederland zal terugkeren. Het Rudolf Meesinstituut, de school voor doofstomme kinderen te Rotter dam, zal op de hoek Boezemsingel- warande een nieuw gebouw laten verrijzen, waarin ook andere instel lingen op dit gebied huisvesting krij gen, zodat een combinatie wordt ver kregen, die door ingewijden „enig ter wereld" wordt genoemd. Het pand, een 33 meter hoog hoofd gebouw van negen lagen en een daarmee verbonden vijfhoekig schoolgebouw van drie lagen („de tros" geheten), zullen onderdak gaan bieden aan een afdeling voor kleu ters van drie jaar af, een school voor dove kinderen zonder voor de taalontwikkeling bruikbare gehoor- resten, één voor dezelfde kinderen met wel bruikbare gehoorresten, een afdeling voor uitgebreid onderwijs aan gehoorgestoorde kinderen, één voor dove kinderen, zonder voor de ten, het audioligisch centrum Rot terdam, een nog te organiseren pe dologisch instituut, een centrale ad ministratie en een dito bibliotheek vergaderzaal, een grote woning be doeld als tijdelijk verblijf voor kin deren die een langere observatie be hoeven en tenslotte een dienstwo ning voor de concierge. Dode vrouw tussen de rails Tussen de spoorrails, op ongeveer vier kilometer van Holten en circa zestien kilometer van Deventer is gisteravond het stoffelijk overschot gevonden van een dame van middel bare leeftijd. Haar indentiteit of na- nationaliteit zijn nog onbekend. De baan maakt op dit punt een vrij scherpe bocht. Het stoffelijk over schot werd gevonden tussen de spoorstaven van het baanvak, waarop de treinen in oostelijke richting rij den. Zij kan uit een trein, die in tegengestelde richting reed, gevallen zijn. Te 21.20 meldde de bestuurder van de stoptrein uit Deventer op het sta tion te Holten dat hij iets op de baan gezien had. Daarna werd een onder zoek ingesteld en de trein die als derde over dit baanvak zou rijden, heeft 30 minuten stilgestaan. Bij diverse stations is navraag ge daan naar eventueel gevonden ba gage. Speciaal de twee treinen die hierbij betrokken kunnen zijn ge weest, werden onderzocht, doch er werden geen onregelmatigheden ont dekt Men tastte hedenmorgen nog in volkomen duister over de toe dracht en de oorzaak van het ongeluk. kwaliteit prijzen Junior sportcombinaties PtC topprestaties SPORTCOLBERTS Zuiver wollen tweed in moderne Italiaanse streepjes; vlot juniormodel met rugceintuur U&e&jmocteoleaUeS "PiG teffA&Jtatuii (Advertentie) De Dakota, waarmee prins Bern hard en de oudste twee prinsessen vanuit Italië naar Nederland zijn ge vlogen, is gistermiddag omstreeks 15.45 uur op het vliegveld Soester- berg geland. Stuur het corso", vroeg Dortmund Het comité dat het bloembollencor so organiseert kreeg kortelings een verzoek uit Dortmund om het gehele corso op zaterdag 25 april na afloop op de trein te zetten en het naar Dort mund te sturen. Het zou daar dan zondag 26 april door de stad moeten rijden. Dit zeer vererende aanbod is wel diep overwogen, maar het comité heeft een te korte periode van voor bereiding om alle consequenties te overzien. Indien men dit een jaar van te vo ren had geweten, dan had men bij de bouw van de wagens wellicht re kening kunnen houden met de maten en de onderbouw zou wellicht anders moeten worden. Kortom het corso-co mité heeft een briefje moeten schrij ven met het beruchte „tot onze spijt...." Het is buitengewoon jammer, want de bloei van de hyacinten is door het koele en zonloze weer zo vertraagd, dat men goede hoop heeft, omstreeks de twintigste april alle rassen van de hyacinten in bloei te hebben. Omstreeks die datum zou men dan over alle kleuren kunnen beschikken, die de hyacinten rijk zijn. De artistieke adviseur Van Driel behoeft dit jaar waarschijnlijk geen improvisatie bij het „verven met bloemen" toe te passen, omdat alles volgens de tekeningen zal kunnen worden aangebracht. Men heeft in de bloembollenstreek goede hoop, dat dit het kleurrijkste corso sinds ongeveer vijf jaar wordt. Geen dienstplicht voor de vrouw Het gedwongen samenbrengen van huisvrouw en huishoudelijke hulp zou aanleiding geven tot tal van conflic ten. Aldus schrijft minister Beel on der meer in de memorie van antwoord over de begroting van Sociale Zaken als minister a.i. Op het kabinet is door de Eerste Kamer nogal aandrang uitgeoefend om tot de instelling van dienstplicht voor meisjes te komen. De minister betoogt, dat het demissionaire kabinet niets voor dit denkbeeld voelt. Men moet; aldus de minister, het percentage huisvrouwen, dat in st^at is en bereid meisjes een behoorlijke huishoudelijke opleiding te geven niet overschatten. Hij gelooft ook, dat de omvang van de werkelijke behoef te voor huishoudelijke hulp niet zo groot is, dat het verantwoord zou zijn, de vrijheid van een bepaalde volks groep aan banden te leggen. De minister twijfelt er aan of er voldoende plaatsingsmogelijkheid zal zijn om de jaarlijkse stroom van meisjes te kunnen verwerken. Boven dien zou men een uitgebreid ambte lijk apparaat in het leven moeten roe pen om de dienstverplichting van de meisjes te doen nakomen. ALBERT HEIJN HOGER DIVIDEND Albert Heijn zal over 1958 een di vidend voorstellen van 12 (v.j. 11) procent. Dit in afwijking van de eind december uitgesproken verwachting, dat het voorgenomen dividend niet hoger zou zijn dan 11 procent. De de finitieve cijfers over 1958 rechtvaar digen naar de mening van directie en commissarissen dit verhoogde divi- dendvoorstel. I Indien aandeelhouders met dit voor stel akkoord gaan zal de rente op de winstdelende obligaties per 1 juli worden vastgesteld op 7Vt (v.j. 7) procent. Zwerver aangehouden verdacht van doodslag Op de Venloseweg bij Roermond zijn gisteren door de politie twee zwervers aangehouden, die met bede larij aan de kost kwamen en geen papieren konden tonen. Een van hen werd gezocht zo kwam bij nader onderzoek vast te staan door de Haagse politie. Het is de 50-jarige J. P. die verdacht wordt van doodslag. Hij moest voorts nog twee maanden gevangenisstraf uitzitten .wegens oplichting. BIJZONDERE EVENEMENTEN OP „KEUKENHOF". Medegedeeld kan worden dat aan de Nederland-dag, die op donderdag 23 april a.h. in „De Keukenhof" wordt gehouden medewerking zal worden verleend door de Koninklijke Militai re Kapel in ceremonieel tenue. Voorts zal op woensdag 29 april in de middaguren op „Keukenhof" wor den geconcerteerd door het bekende orkest van de „U.S.A. Air Forces in Europe", welk orkest voor enkele da gen een bezoek aan ons land zal bren gen. Hond adopteert 5 kuikens Te Schoonebeek heeft een bijna driejarige kleine ruwharige hond van j de onderwijzer Ermerins van de christelijke school vijf kuikens ge- I adopteerd. De trouwe moederhond I verzorgt de donzige diertjes als wa ren het haar eigen jongen en bevindt zich steeds in de omgeving van de kuikens. I Des nachts kruipen de diertjes ste- vig tegen de hond aan. Storm teisterde de Franse Rivièra Een zware storm heeft aan de Franse Rivièra aanzien lijke schade aangericht Foto: een twintig meter hoge palmboom, welke op de Quai des Etats ünis te Nice werd ontworteld, is op een auto-scooter gevallen en heeft het voertuigje volkomen vernield.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9