<mim herenmode-lip Nieuwe vindingen bij nieuwe schachten VRIJDAG 10 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Wagen vernield; bestuurder een schrammetje De nieuwe Borgward Isabella sloeg! ©ver de kop en gleed op de kap overj het wegdek, nadat de bestuurder met, grote snelheid tegen oen boom was gereden. Het gebeurde vannacht om twee uur op de Rijnsburgerweg. De wagen werd totaal ontzet, maar de bestuurder kreeg slechts een schram-1 metje op de wang. Het was een gara gehouder uit Oegstgeest, die deze wa gen van een cliënt onder beheer had. Nadat het ongeluk was gebeurd klom hij geheel verbouwereerd uit de wa gen en begaf zich te voet naar huis, waar de gemeentepolitie van Leiden, die het „wrak" van de auto op de. SCHUDEL'* ciï'oïïn CITROEN NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN (Advertentie) Toewijding aan Onbevlekt Hart van Maria In overeenstemming met de wens, die Pius XII in zijn Encycliek „Ad Coeli Reginam" heeft te kennen ge geven, schrijven de bisschoppen van Nederland voor, dat op zondag 31 mei alle mensen aan het Onbevlekt Hart van Maria zullen worden toegewijd. De bisschoppen menen, dat nu de feestdag van Maria Koningin dit jaar op zondag wordt gevierd en aldus alle kerkgangers met de liturgische viering van dit feest worden gecon fronteerd, dit een uiterst geschikte gelegenheid is om de bedoeling van de H. Vader op te volgen. Daarom zal in alle kerken en ka pellen op zondag 31 mei a.s. deze toe wijding van geheel het mensdom aan het Onbevlekte Hart van Maria plaats vinden om in deze voor de Kerk en wereld onrustige tijden ge heel het menselijk geslacht in de zor gen van Maria's moederhart aan te bevelen. Het is de bedoeling, dat deze toewijding ieder jaar op een of an dere manier zal worden hernieuwd. Daar er in vele parochies op deze dag avondmissen worden gevierd, zal het niet moeilijk zijn daartoe een ge schikte gelegenheid te vinden. Kas sla kan minimum-prijs niet halen - Van de drie miljoen kroppen sla, welke dagelijks op de Westlandse vei lingen worden aangevoerd, kan er gemiddeld 3 procent de consument niet bereiken, omdat de vroege kas- sla wordt doorgedraaid. De sla kan de lage minimumprijs, welke vijf cent per krop bedraagt, hier niet halen, De sla, welke doordraait, is niet ge schikt voor de export. De verhandel de sla brengt zes tot acht cent per krop op. De zachte winter en vroege lente zijn oorzaak van de slechte sla-markt. De sla is in Nederland meer dan een week eerder op de markt gekomen dan andere jaren het geval was. Men verwacht overigens, dat de sla-markt zich over een dag of tien hersteld zal hebben. WOONHUIS AFGEBRAND. Vanochtend te half negen is het woonhuis van het gezin J. Weverink, (bestaande uit man, vrouw en twee kinderen), staande aan de Oosterdijk nabij Andijk volledig afgebrand. Vrij wel niets kon worden gered. Alleen de bewoners wisten zich met moeite te redden. Een kindje van een jaar liep lichte brandwonden op. De oor zaak is vermoedelijk kortsluiting. Oost, Westdaar ook niet best weg gevonden had, hem aantrof. De politie moest een nachtelijke speur tocht houden, want op het adres van de eigenaar van deze wagen werd men verwezen naar de garagehouder, die de auto moest repareren. Overi gens valt daar nu weinig meer aan te herstellen. De foto werd gemaakt op het Steenschuur nadat de wagen van morgen door de politie was vrijge geven. Nederl. vliegers botsten boven de V.S. Volgens hedenmorgen bij de lucht- machtvoorlichtingsdienst te 's-Gra venhage binnengekomen bericht is gister een ongeluk gebeurd met twee vliegers van de Koninklijke Lucht macht in de buurt van Las Vegas in Nevada (V. S.). Beide vliegers zijn ongedeerd. Tijdens een oefenvlucht van het uit vier vliegers bestaande kunst vliegteam van de Nederlandse Kon. Luchtmacht, dat is uitgenodigd om op 15 april a.s. te Las Vegas deel te nemen aan demonstraties, zijn de twee toestellen van de linkervleugel man van de groep, de 31-jarige kapi tein-vlieger Peter van der Meulen Kunee, en van de vierde man, eerste luitenant-vlieger Robert M. Veen- huysen, met elkaar in aanraking ge komen. De heer Veenhuysen zag zich ge noodzaakt zijn van de Amerikaanse luchtmacht geleende „Thunder- streak" met de schietstoel te verlaten. Hij is behouden aan de grond geko men en ongedeerd. Kapitein-vlieger Van der Meulen Kunee slaagde er in de hem ter be schikking gestelde „Thunderstreak" met een noodlanding aan de grond te zetten; ook hij is ongedeerd. De groep van vier Nederlandse vlie gers bestaat uit de 28-jarige comman dant, kapitein-vlieger Hendrik N. Themmen uit Groningen, de rechter vleugelman, de 25-jarige eerste lui tenantvlieger Theodorus G. Groot hof f uit Ede en de vliegers Van der Meulen Kunee uit Amsterdam en Veenhuysen uit Alphen aan den Rijn. Allen maken deel uit van een groep „Thunderstreak"-vliegers van de vliegbasis Volkel, welke het vorige jaar kampioen van Nederland werd in de wedstrijd kunstvliegen voor formaties van de Koninklijke Lucht macht. De groep won dat jaar tevens de eerste prijs in de competitie kunst- No iron sportshirts open en gesloten te kwaïte'itsshirtJn exclusieve ruit en streepdessins, in de nieuwste Italiaanse modekleuren (Advertentie) vliegen van luchtmachten van de Navo. Een passagiersvliegtuig van Haïti is vrijdag door zes Haïtiaanse revolu tionairen, die zich aan boord bevon den, g dwongen te landen in Santiago (Ouba). Zij hadden de piloot gedood en de tweede piloot gedwongen de besturing over te nemen. De 5de mei zal in het vervolg in Israel „da° der martelaren" zijn ter nagedachtenis van de zes miljoen Jo den, die door de nazi's zijn ged tod, en van de opstand in het Ghetto van Warschau. Premier Chroestjtsjef zal op tien augustus a.s. te Kopenhagen aanko men voor een bezoek van vier of v(jf dagen aan Denemarken. Daarna zal hij Zweden en Noorwegen bezoeken. Mijn Beatrix wordt geautomatiseerd In nabije toekomst mijnen zonder mijnwerkers? (van onze verslaggever) BRUNSSUM (P P) - Oorverdovend is het gedreun van de ijzeren kolenwagentjes over de rails boven onze hqofden. Achter elkaar spuien de liften hun zware last uit, die ze in enkele minuten op haalden uit de diepte. Vier liften naast elkaar, vier etages per lift Het kling-kling van het belsignaal klinkt helder uit boven het ge rommel van de rollende steenkool op de ijzeren overlaadplaats, waar het zwarte goud in eindeloze stroom wordt opgevangen voor het vervoer naar wasserij en zeverij. „Déér staat de driepoot van de nieuwe schacht" roept onze gids. Achter hoge stapels hout, ijzeren balken, oude en nieuwe gebouwen op het onafzienbare terrein van de staatsmijn Hendrik ontwaren we een vreemde betonnen toren, die steunt op drie sleltvormige staketsels. „Een tafel op vier poten wankelt wel eens, maar een driepoot nooit", zo klinkt het naast ons, als we het ge daver van de losplaats achter ons laten en de nieuwe aanbouw nade ren „Deze vierde schacht komt pre cies op de plaats waar een actieve storing een deel van het terrein in beweging houdt. Daarom is deze op bouw zó geconstrueerd, dat we één poot op vaste grond plaatsen en de twee andere met 8 vijzels ondanks de verschuiving van het dekterrein geregeld op de juiste hoogte kunnen afstellen. Dat z(jn niet zulke geringe dingetjes, want de kleinste weegt 3800 kilo en heeft toch een hefcapaciteit van 750.000 kg; dat is meer dan er nodig is voor zo'n duizend auto's". „En hoe zwaar weegt die toren „Met de machines mee 11 miljoen kilogram. Dat ls zo om en nabij het gewicht van 1700 volkswagens. Op een rij gezet 7 kilometer Geheel nieuwe methode „Hoe wordt zo'n schacht nu aange legd „Wat U hier ziet ls feitelijk een nieu we vinding, maar in deze luttele bouwjaren al weer volkomen ver ouderd en vervangen door nog veel opzienbarender bouwwijzen. Hier, in de Hendrik is voor het eerst een gewapend betonnen bekleding aangebracht in een bevriesschacht, iets dat voordien voor onmogelijk was gehouden. Tot dusverre moest men de kokers die in de kunstmatig stijfbevToren grond werden uitge houwen, voorzien van een gietijzeren curvelaag, die dikker werd naarmate de schachtdiepte toenam. Nu hebben we voor gelijke kosten een grotere ongevoeligheid voor de bodembewe ging en de mogelijkheid tot onge lijkmatige belasting. „En toch waterdicht „Ja, dank zij 'n 8 tot 12 cm dikke bl- tumenmantel. Dit asfalt is ook ge bruikt om de Velser tunnel water dicht te maken". De klimmende werkplaats „Maar dat beton moet dan toch in één keer worden gegoten. Hoe kan dat op zo'n diepte informeren wij. „Dat was één van de technische moeilijkheden. Een gietijzeren be kleding wordt onmiddellijk tijdens het houwen aangebracht en steeds verder voortgezet naar beneden. Beton moet van onder af gestort worden, dus moet er een voorlopige wand van metselstenen komen, tot de grootste diepte was bereikt en toen is van 245 meter naar boven ge werkt met een glijbekisting. Daarbij zijn gelijk de bitumplaten aangebracht en die werden boven de grond eerst bevroren, omdat ze anders te week waren, en in de om hoog komende zwevende werkplaats met elektrische verwarmingselemen ten weer ontdooid om ze vloeibaar te maken en aan elkaar te smelten" „Dat was dan wel een uitgebreide werkplaats, die omhoog liftte „Ja, die bestond uit drie etages. Op de eerste verzorgde men de asfalt- mantel, op de tweede werd de bui- tenbewapening opgericht en op het j onderste bordes bouwde men de bin- nenbewapening. Daarna kwam de glijbekisting, die zichtzelf omhoog drukte. Zo is er zondeT enige stort- naad 4200 kubieke meter beton ge- stort in amper 50 dagen. I Altijd verder. Een laaggebogen kraanarm schuift langzaam onder de schachttoren in aanbouw. Rupsbanden rollen rate lend tussen de steltvormige poten. Van een vrachtwagen grijpt een gTommende lier zijn last van beton nen balken en doet ze hoog boven onze hoofden in de ijle lucht ver dwijnen. „Harde pet verplicht" staat er op een waarschuwingsbord te lezen. Hier dragen alle werkers helmen. Ook boven de grond. Aan onze voe ten gaapt de onmetelijke diepte van de donkere mijnschacht, waarin wel dra ook een rij liften op en neer zal suizen, kolenwagens uitbrakend op een losplaats, die nu in aanbouw is beven onze hoofden. Wentelende wielen zullen aangeven, dat ook daaT diep onder onze voeten in het car- boon mensen en machines kolen del ven, stenen houwen en stutten plaatsen. En nog altijd gaat de arbeid voort. Ondanks kolencrisis, ook bij kolen- overvloed. Zelfs bouwen de Staats mijnen aan een nienwe mijn, nu ln raidden-Limburg, die straks tot ver in Duitsland ess- en vetkool weg- boort. „En hoe worden daar nu de schach ten gemaakt Dikspoeling contra grondwater „Die worden gebóórd, let wel zón der de grond te bevriezen, en toch zonder overlast van grondwater of dergelijke. We vullen namelijk het boorgat onmiddellijk met een sub stantie met groter soortelijk gewicht, dat dus een tegendruk uitoefent op de wanden en daar een kleilaag af zet, die een natuurlijke bekleding vormt, voldoende stevig om de schacht in tact te houden. Zo is nu een tweetal tunnels ge boord van reeds een halve kilometer lengte met de ongelooflijke diameter van 7Vt meter, zonder dat er één man onder de gTond is afgedaald". Als we op het terrein van de nieuwe mijn Beatrix arriveren, ontwaren we niets anders dan een kolkende mod derbrij. Ver daar onder draait, maalt en slurpt de enorme rollenboor met de doorsnede van bijna vier men senlengten. Bruisend beweegt zich de boorselbrij naar een bassin om Deze vermanende windwijzer is aangebracht op het dak van de gevangenis van Hannover. Eventuele deugnieten doen er goed aan, eerst eens te kijken „uit welke hoek de wind waait...." Enkele rollenboren uit de r|J met aan de buitenzijde de beitels, die op hun beurt weer enkele centimeters méér vergruizelen van de gesteenten in bet carboon, een halve kilometer diep onder onze aarde. daar weer te worden vermengd tot de dikspoeling. die - teruggevoerd in het boorgat - het boorgat be schermt tegen het opduwend grond water. Seinen uit de diepte „En hoe constateert men nu een af wijking in de baan, of een oneffen heid in de schachtwand „Op de meetinstrumenten. Daar bo ven in het boorhuis ontvangen onze ingenieurs de seinen uit de diepte en hier lezen ze bijvoorbeeld af de verwringing van de buis, de kracht uitgeoefend op de bodem door de boorapparatuur, het slingeren en het wippen en ook de ligging van niet te verbrijzelen gesteenten. Elke af wijking wordt dan weer gecorri geerd". Het is onvoorstelbaar, hoe de mo derne techniek het de mens moge lijk maakt gaten te graven ter leng te van een flinke Eiffeltoren, ter wijl h|j slechts enkele elektrische apparaten bedient aan de oppervlak te. En niet alleen daar schrijdt de mechanisatie vóórt. Deze nieuwe mijn zal ook In verdere opzichten de meest moderne en eerste geautoma tiseerde mijn ter wereld zijn. Kolenmijnen zonder m'jnwerker* Wellicht zullen daar in de toekomst radiografisch bestuurde treinen de mechEinisch gedolven kolen automa tisch naar de schachten schuiven, telkenmale enkele wagons in de lift kooi stoten, waarna deze liften in luttele seconden de kilometerlange weg naar boven afleggen zonder dat er nog één mijnwerker aan te pas komt Onze mijnen zijn reeds ge mechaniseerd. Nu is het de automa- tisatie, die onweerstaanbaar opdringt onder het bronsgroen eikehout. Maar, de mijnwerker n. gelukkig niet overbodig. Zo'n 6 S 7000 zullen er binnenkort werk vinden in de „Beatrix". Toch zal over enkele Jaren de gehele wereld perplex staan van de technische snufjes, die toegepast zijn en worden m deze nieuwe Ne derlandse kolenwinplaats. (Nadruk verboden) Waar gewerkt wordt aan de schachten van de nieuwe m|jn „Beatrix" in de Vlodropper vlak te, rijen zich de rollenboren en de voorlopers van verschillende diameters, die op nog geheel on gekende wijze beurtelings in een brij van blubber kreunend en knarsend een kolossale kilome terlange koker graven.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3