S)e £cidóe(Eou/tamt Huwelijksplechtigheid van de Japanse kroonprins H. Stoel betuigt medeleven met Dalai Lama Pauselijke boodschap aan de Japanners Sobere plechtigheid in houten tempe'tje Afgekoelde patiënten Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. VRIJDAG 10 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14683 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8. Advert.: 17 ct p. man. Telefoontjes f 1.50 De 24-jarige Mitsjiko Sjoda is hedenochtend om tien uur de vrouw gewor den van de 25-jarige kroonprins Akihito van Japan. De eigenlijke huwelijks plechtigheid in de houten tempel van het keizerlijke heiligdom in het paleis te Tokio duurde slechts één kwartier. Bij deze huwelijksplechtigheid was slechts de opperpriester van de tempel der zonnegodin Amaterasoe aanwezig. Gezeten op een mat naast haar prins hoorde Mitsjiko Sjoda zwijgend toe, hoe Akihito van een perkamenten rol een boodschap aan de godin voorlas, waarin hij verklaarde, dat hij huwde met de vrouw die aan zijn linkerzijde zat. Mitsjiko zei geen woord, haar zwijgende aanwezigheid was voldoende. Nadat de prins het document had voorgelezen, legde de priester zwijgend de rol perkament op het altaar, naast de takken van de heilige sakakiboom, die Akihito en Mitsjiko tevoren van de priester in ontvangst hadden ge nomen en voor het altaar neergelegd. Daarna begaf de kroonprins zich, gevolgd door zijn vrouw, naar de hal van de tempel, waar zij in tegenwoordigheid van hun gevolg rijstwijn dronken, die de priester in een eenvoudige witte porceleinen beker schonk. PER TELEVISIE van het gebouw, dat aan de ingang van de „Verboden Stad" staat. Na Miljoenen Japanners hebben via de j enige diepe buigingen werden enige ooniroMct woorden gewisseld en een oeker wijn gedronken, waarna het keizerlijke paar zich weer terugtrok. Daarna reed het jonge paar, toe gejuicht door tienduizenden, in een met zes paarden bespannen koets, voorafgegaan doo: een heraut en een televisie de aankomst en het vertrek van de kroonprins en zijn bruid kun nen zien, doch de enige getuige bij de eigenlijke plechtigheid was de priester. Leden van de keizerlijke familie, (met uitzondering van de keizer zelf en zijn echtgenote), familieleden van de bruid, de leden vande regering en het parlement (op de drie commu nistische afgevaardigden na die ver stek lieten gaan) en honderden an dere genodigden zagen vanaf speciale tribunes op 't tempelterrein Akihito, die een wijd gewaad van oranje zijde droeg, arriveren, spoedig gevolgd door Mitsjiko, die onder een cape van rood damast met een sleep van drie meter twaalf zijden kimono's droeg, een gewicht van vijftien kilo gram. Haar hoofd was gedekt door een zwarte pruik gemaakt van men selijk haar, van twee meter lengte. Be keizer mocht de plechtigheid niet bijwonen, omdat hij volgens het strenge hofprotocol nergerts aanwe zig mag zijn waar hij niet de voor naamste rol speelt. Vanmiddag hebben keizer Hirohito en zijn gemalin het jonge paar in audiëntie ontvangen in een grote zaal „Amco" wasmachines I 149,- „Amco" centrifuges f 198,- standaarddrager van de kroonprins, naar het prinselijk paleis. Er stonden voor vrijdag geen ver dere feestelijkheden ojd het program. Maandag, dinsdag en woensdag zal de keizer banketten aanrichten in zijn paleis, waarvoor in totaal 4000 men sen zijn uitgenodigd. BOODSCHAP VAN DE PAUS Z. H. Paus Johannes heeft in een radio-boodschap verklaard: „Het is ons een vreugde ons vandaag op nieuw, onder bijzonder gelukkige en plechtige omstandigheden: die van het huwelijk van zijne keizerlijke hoogheid prins Akihito, zoon' van hun vereerde keizer, te kunnen rich ten tot onze dierbare zonen-in Japan en alle Japanners". „Uw volk is ons zeer dierbaar. Wij hebben u daarvan reeds een keer het bewijs gegeven door via de radic het woord tot u te richten. En opdat het contact tussen uw land en de H. Stoel steeds nauwer en vriendschap- pelijker worde, hebben wij gewild, dat in 't vervolg door radio-Vaticaan verscheidene malen per week ge regelde uitzendingen in het Japans worden gegeven". „De uitzending van vandaag brengt u opnieuw de stem van het hoofd der Katholieke Kerk, die met een persoonlijke boodschap het keizerlijke paar heeft gelukgewenst en die ver heugd is in dit uur van nationale vreugde de wensen te hernieuwen, die hij van ganser harte tot God richt voor de aanhoudende geestelijke vooruitgang, de bloei en het geluk van het Japanse vclk". Hersenspoeling voor de Tibeianen In welingelichte kringen verluidt, dat mgr. Knox, apostolisch internun tius in New Delhi, de gevluchte Dalai Lama de vriendschappelijke gevoe lens en het meeleven van de H. Stoel zal betuigen. Zelfs zou de internun tius zover mogen gaan doch dit 'wordt niet bevestigd de Dalai La ma zo nodig gastvrijheid in het Va- tikaan aan te bieden. Nu India reeds politiek asyl verleend heeft, is het doen van zulk een aanbod op zich reeds overbodig geworden. In Taipeh (Formosa) is bericht ontvangen, dat er op het ogenblik twee .Chinese legerkorpsen tegen de Tibetaanse opstandelingen strijden. Het merendeel van de Chinese ver- sterkingen woriït per valscherm neergelaten, daar de verbindingsweg tussen China en Tibet is beschadigd. De Chinezen zouden in een vijftal concentratiekampen al een 25.000 Ti betaanse opstandelingen gevangen hebben gezet. De Chinezen zouden van plan zijn 100.000 Tibetanen naar Mandsjoerije te brengen. Volgens het Indiase blad „The Sta tesman" trekken er in snel tempo Chinese soldaten naar het westelijk deel van Tibet om de ontsnappings wegen voor de opstandelingen naar Nepal en India af te sluiten. Het blad meldt, dat de Chinezen in grotere mate gebruik gaan maken van vlieg machines en pantservoertuigen. Op verschillende plaatsen in Tibet zijn concentratiekampen ingericht, waar Tibetanen tijdens een betrek kelijk kort verblijf vrijwel dag en nacht door politieke „scholing" ont vangen, waarbij de vermoeidheid van de slachtoffers een niet onbelangrijke rol speelt. Volgens een drietal nationalisti sche agenten is het gehele proces ge lijk te stellèn met een massale her senspoeling. In 1948 hebben de com munisten na hun verovering van het Chinese vasteland in China een soort gelijk programma afgewerkt. De reumatiek kost de Oostenrijkse economie jaarlijks een 1635 miljoen schilling. Deze ziekte heeft de TBC van de eerste plaats verdrongen en •breidt zich steeds meer uit. Van de ruim een miljoen door de ziekenfond sen geregistreerde ziektegevallen is ruim vijftien procent reumatiek. Hei prinselijk huwelijk iöch ie volgen Montgomery wordi nog sieeds geëscorfeerd Veldmaarschalk Bernhard Montgomery heeft in Dow ningstreet 10 te Londen een bezoek gebracht aan do Britse premier Harold Macmillan om besprekingen te voeren over zijn voorgenomen reis naar Moskou. Mont gomery vertrekt naar Moskou op 20 april en zal op 1 mei naar Londen terugkeren. Foto: „Monty" wordt bij het verlaten van de ambtswoning van de premier niet alleen door een politie-escorte, maar ook door een groep nieuwsgierigen en een legertje persfotografen omstuwd. De Kab:netsf rmalie De heer H. A. Korthals, lid der Tweede Kamer voor de WD is om 10 uur vanochtend door de kabinetsfor mateur, prof. De Quay, ontvangen. Om 11 uur volgde mr. P. A. Blaisse, lid der Tweede Kamer voor do KVP. Vanmiddag zouden bij de forma teur op bezoek komen de heer C. P. Hazenbosch, anti-revolutionair Twee de Kamerlid en prof. dr. P. P. van Berkum, hoogleraar aan de Katholie ke Economische Hogeschool te Til burg. KUNT U MORGEN f 124.- MISSEN? Dan kunt u morgen al gekleed gaan in een feilloos passend costuum dat alle positieve kanten van uw persoon lijkheid naar voren brengt: een Brixon-costuum! Voor 124,legt u al beslag op het geheim van zelfbe wust, mannelijk optreden. En u weet hoeveel gewicht een dominerend uiter lijk in de maatschappelijke weegschaal kan leggen! Kies dus morgen nog een Brixon-costuum en zet die 124,gul den in voor méér distinctie, méér mannelijk allure. Voorjaarsmode 1959! Alleen Brixon geeft u de garan tie van herenmode op niveau: blijven de pasvorm, blijvende distinctie! c/eCfr. Lelden (Advertentie) De eigenlijke huwelijksvoltrekking van kroonprins Akihito en Mitsjiko Sjoda vindt plaats in de tempel van het paleis in Tokio, in de Kensjo, welke beschouwd wordt als de meest heilige plaats in 't land. De televisie zal alle plechtigheden uitzenden, behalve de „voltrekking". Hiervoor in de plaats zullen acteurs voor de camera's een reconstructie geven. Foto: de generale repetitie van de geheime huwelijksvoltrekking door televisie-acteurs. De hogepriester op zijn knieën voor het bruidspaar. Adenauer in Como Adenauer is van plan van zijn va kantie-oord aan het Comomeer uit briefwisseling te voeren mei premier Macmillan van Engeland om te po gen de verhouding tussen beide lan den te verbeteren, zo is uit welinge lichte bron te Bonn vernomen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de bondskanselier nog vóór de mi nistersconferentie in mei naar Lon den zal kunnen gaan. Tijdens zijn vakantie zal Adenauer minister von Brentano van buitenlandse zaken en minister Erhard, die Adenauer tijde lijk vervangt, in zijn villa aan het Comomeer ontvangen. Adenauer is inmiddels donderdag per trein in Como aangekomen. Generaal Naguib overleden? Volgens de Iraakse pers is gene raal Mohammed Naguib, leider van de groep revolutionaire Egyptische officieren die in 1952 koning Faroek onttroonde, drie maanden geleden in Egypte gestorven. Naguib was het eerste regerings hoofd van de toenmalige Egyptische republiek en werd later vervangen door Nasser, de huidige president van de Ver. Arabisch Republiek. Het links georiënteerde Iraakse blad Al Zaman beweert dat de dood van de generaal in Egypte is doodge zwegen. De autoriteiten in Cairo zou den een verbod hebben uitgevaardigd om via pers of radio het overlijden bekend te maken. Het blad schrijft voorts dat in Cairo geruchten de ronde doen dat er om de dood van generaal Naguib een mysterieus waas zou hangen. Twee Britse doktoren hebben mel ding gemaakt van nieuwe successen met een methode van hart-chirurgie, waarbij de patiënten „afgekoeld wor den en uit hun hart alle bloed ge pompt wordt". De doktoren deelden mee, dat de methode de chirurgen 45 minuten (een veel langere tijd dan tot nu toe mogelijk was) tijd geeft om het le dige hart te opereren „zonder enig ernstig risico voor de patiënt terwijl de temperatuur van de patiënt ver laagd wordt tot 15 graden Celsius. De normale temperatuur van het menselijk lichaam is 37 graden. De twee doktoren, C. E. Drew en Ian M. Anderson, beschrijven drie successen met de nieuwe methode in het medisch weekblad „The Lancet". Zij zeggen verder, dat de chirurgen, die het systeem gebruiken, elke soort hartoperatie kunnen uitvoeren, hoe lang ook, op patiënten die afgekoeld zijn tot 10 graden Celsius. Het bloed van de patiënt wordt door een apparaat gepompt om het af te koelen. Pompen onderhouden de bloedcirculatie. Als de juiste tempe ratuur verkregen is, wordt het hart leeggepompt, de pompen worden stil gezet en de operatie wordt uitge voerd. Dan worden de pompen weer in werking gesteld en het bloed op gewarmd in het apparaat. Europese handels organisatie In een memorandum aan de econo mische commissie voor Europa heeft de Sowjet-Unie voorgesteld, in het kader van deze commissie een geheel Europa omvattende regionale han delsorganisatie te stichten, zo wordt te Genève vernomen. Onder dit voorstel, dat verband houdt met de Euromarkt en de mo gelijke vorming van een Westeuro pees vrijhandelsgebied, zouden zowel de Oosteuropese als de Westeuropese landen aan een dergelijke organisatie moeten deelnemen. In het memorandum wordt opge merkt. dat de ontwikkeling van de algemene Europese handel op een we derzijds voordelige basis nu wordt vervangen door de pogingen van een aantal Westeuropese landen tot de vorming van gesloten economische groepen, die niet bevorderlijk zijn voor de ontwikkeling van de econo mische samenwerking op pan-Euro- pese basis. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Ma tige tot vrij krachtige wind tus sen zuidwest en west. Enkele buien De Bilt, vrijdag 10 uur. De de pressie boven de Noordzee, waarom heen de lucht nog steeds onstabiel is als gevolg van de lage temperaturen in de bovenlucht, verplaatste zich de afgelopen 24 uur nauwelijks en vul de iets verder op. Door de onstabili- liteit komen telkens buien tot ont wikkeling, waarbij echter de neer slaghoeveelheden van plaats tot plaats nog al uiteenlopen. Ook voor morgen worden weer buien verwacht. Boven Polen was vanmorgen een nieuwe en zeer actieve depressie gelegen, die lucht naar het noorden transporteert. In Roemenië kwamen gisteren mid- dagtemperaturen voor van 27 graden. Op de grenslijn tussen deze warme lucht en de koudere boven West- Europa viel in Oost-Duitsland lang durige regen. De depressie boven Polen koerst verder in noordelijke richting, waar bij het zwaartepunt van het lage- druk-systeem, dat het weer in Europa bepaalt, zich zal verplaatsen van de i Noordzee naar Scandinavië. 11 April zon op 05.55; onder 19.29; maan op 07.36; onder 22.57. Hoogwaterstanden 11 April v.m. 5.23; n.m. 5.40. Het weer in Europa HELSINKI geh. bew. —0 C STOCKHOLM OSLO ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH INNSBRUCK WENEN LOCARNO ROME AJACCIO MADRID ALGIERS mist 1 sneeuw 0 NT regen 4 zw. bew. 1 zw. bew. 4 regenbui 5 half bew. 5 half bew. 1 regenbui 2 regenbui 7 regen 7 half bew. 9 regen 6 vrijw. onbew. 4 vrijw. onbew. 3 regen 3 zw. bew. 3 zw. bew. 6 half bew. 6 onbew. 11 regen 12 half bew. 7 onbew. 15 Korreltje Hij doolt zeer licht, die licht gelooft. (Joost van den Vondel)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1