SI0P Vogels zijn geboren architecten hoge loge Minister Beel over kortere werkweek Veilig verkeersactie Albert Schweitzer schreef zelf tekst film over hem voor Op speurtocht in de natuur Alphense vestiging van verlfabriek ER UNTERWANDERUN&! Vi.ioiJAj 10 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA II »Kendo« verovert Frankrijk Een van de Japanse zelfverdedigingssporten is „Kendo" een hier nog weinig bekende sport, die evenwel in Frankrijk al zoveel aanhangers heeft gekregen, dat het houden van Franse kampioenschappen deze week in Parijs gerechtvaardigd was. We zien hier een tweetal spelers tijdens een duel; de oude kledij en bepantsering is door de jaren heen ongewijzigd gebleven. Zwaard is evenwel vervangen door een bamboe-staaf Van Nelle bestellen (Adv.) Voorzichtig De minister-president, prof. dr L. J. M. Beel, schrijft in de memorie van antwoord op de begroting van sociale zaken ook over de arbeids duur. De minister erkent, dat ver korting van de werktijd in de lijn der ontwikkeling ligt, maar hij maant aan tot de grootste voorzichtigheid. De regering dient de minder gun stige gevolgen voor de nationale economie op te vangen door de ver-" korting slechts in étappes toe te staan. Steeds dient men ook in het oog te houden hoe door verhoging van de productiviteit de kortere werktijd gecompenseerd kan worden. Productieverlies, die stijging van de kostprijs tot gevolg heeft, dient voorkomen te worden. De minister stelt zich voor, dat in het georgani seerd bedrijfsleven reeds overlegd wordt over de manier waarop het terugbrengen van de werkweek van 48 uur op 47 uur zou kunnen wor den ondervangen. Ook dient men de belangen van de boer en de kleine ondernemer in het oog te houden. De minister deelt voorts mede, dat het werkloosheidcijfer van ongeveer 100.000 eind maart 1958 gedaald is tot rond 80.000 eind februari. Toch is de werkloosheid nog relatief hoog, en de regering zal haar waakzaam heid niet laten verslappen. Minister Beel schrijft voorts over herziening van de gemeenteklasse-indeling, waarbij rekening gehouden wordt met verschil in het huurpeil. Bin nenkort zijn hierover nadere mede delingen te verwachten. KVP-fractieleider geroyeerd De Katholieke Volkspartij te Maas tricht heeft haar lid, de heer Jos. Ensinck, voorzitter van de KVP-frac- tie in de Maastrichtse raad als lid van de afdeling geroyeerd, zulks in verband met het gebeurde bij de wethoudersverkiezingen in septem ber van het vorig jaar. Naar wij ver nemen heeft de heer Ensinck over eenkomstig het reglement tegen dit besluit van de afdeling bij het ge westelijk bestuur van de KVP be roep ingesteld. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen Het verbond voor Veilig Verkeer gaat deze zomer een grote zomeractie voeren, die geheel in het teken zal staan van het goede voorbeeld in het verkeer. Gedurende een drietal we ken zullen achtereenvolgens aan de voetgangers, de fietsers en bromfiet sers en tenslotte aan de motorrij ders en automobilisten de „gulden re gels" van het verkeer in herinnering worden gebracht op een wijze die tegelijkertijd educatief en instruc tief is. Het centraal bureau te Utrecht is momenteel bezig deze actie, waar bij ook de radio-omroep zal worden ingeschakeld, voor te bereiden. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het centraal bureau voor evangelisatie „stadszending der hervormde gemeente" in Utrecht, zal op 8 mei aanstaande in een van de Utrechtse bioscopen de première worden gegeven van de amerikaanse kleurenfilm Albert Schweitzer. De film, die is vervaardigd door Jerome Hill en Erica Anderson, wordt uitgebracht door de stichting filmcentrum van de Ned. Herv. kerk en de Oecumenische Raad. Het is de eerste film van de stichting, die in een normaal bioscoopprogramma van een week wordt opgenomen. De film draagt een autobiografisch karakter. Albert Schweitzer vertelt er zelfs zijn levensverhaal in. Ook de tekst is van hem. De scènes uit zijn jeugd worden door zijn klein zoon Philip gespeeld, zijn zuster speelt de rol van zijn moeder. Het eerste en het laatste deel van de film spelen zich in de Elzas af, het mid denstuk is geheel in Lambarene op genomen. Van Nelle bestellen (Adv.) Konijnen voor Nieuw Guinea Op de vragen van het Tweede Ka merlid de heer van Meel, betreffende de invoer van konijnen in het ge bied der wisselmeren op Nieuw- Guinea heeft de heer Helders, minis ter van zaken overzee, geantwoord, dat in het gebied der wisselmeren in verband met het grote tekort aan dierlijk eiwit in het bevolkingsmenu, de mogelijkheid van konijnenteelt wordt overwogen. Daartoe zijn gecon troleerde proeven ingezet met het telen van konijnen in hokken. Met het oog op het gevaar, dat de invoer van konijnen voor land- en tuinbouw kan opleveren, is tevens in een goed omrasterde ruimte een proef ingezet om na te gaan of ge- importeerde konijnen zich in het re- genrijke wisselmerengebied in het wild kunnen handhaven. Asfaltjungle De nozems doen zich in Arnhem weer gelden. In de buurt van een automatiek in de binnenstad is een militair het slachtoffer geworden. Deze werd door een groep van ze ven slungels aangevallen en gestompt en geslagen. Enkele collega's van deze militair slaagden er niet in hem te ontzetten. Hij moest in het mili tair hospitaal worden opgenomen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter plaatse moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Zaanland" (13/ 4), s.s. „Uruguay" (16/4); Australië: m.s. „Orsova" (14/4); Brazilië s.s. „Algol" (14/4), m.s. „Innstein" (15/4); Canada s.s. „Nw Amsterdam" (12/4), m.s. „Prins Willem van Oranje" (18/4); Chili via New York (16/4); Ned. Antillen m.s. „Atttis" (14/4); Nieu wZeeland s.s. „Condessa" (18/4); Suriname m.s. „Jason" (15/4); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Pendennis Castle" (18/4). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. kwaliteit prijzen. Regenkleding PARKACOATS dit seizoen favoriet! Dubbele sluiting, extra bescherming in weer en wind; in grijze, beige en «marine ribcord, met con trasterende poplin gevoerd. Modern, spor tief, ideaal voor scooter, bromfiets enz. 4275 AUTO-COATS Grote collectie in de nieuwste Italiaanse modellen, prachtige kwaliteiten katoenen gabardine, in moderne lichte kleuren 3375 4975 5975 NIAGARA PLASTIC De onmisbare jas die overal mee naartoe gaat, geen plaats inneemt en een uitkomst is bij een bui! 590 LUete&b»odeoiecU*aJ - 7>t(? tcffAeJtoti&s DE MOOISTE TOCHTEN LANGS DE BOLLENVELDEN Spoorlijn 'v grjrichhngs C Parkeerterrein ==Weqen Van Nelle bestellen (Adv.) Stakende heiers weer in 't ongelijk Ook het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de Amsterdam- 1 se heiers die tegen de CAO in staking waren gegaan in het ongelijk gesteld. Men zal zich herinneren, dat 26 Am sterdamse heiers eerder al tot werk- hervatting werden veroordeeld op straffe van een dwangsom van 25 gulden per man per dag. De heiers hebben deze uitspraak genegeerd. De civielrechtelijke dwangmidde len waren volgens het hof door de president van de rechtbank juist ge kozen. Dit betekent, dat de heiers de dwangsom over vele maanden nog moeten betalen en bovendien op draaien voor de kosten van het ho ger beroep ad 525. AUDIëNTIE BISDOM ROTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal op woensdag 15 april geen audiënttie verlenen. Een van de duidelijkste te kenen, dat het voorjaar er weer is, zien we aan de ge dragingen van onze gevederde vrienden. Ze zijn weer bui tengewoon ijverig in de weer en bouwen hun nesten; nes ten, noodzakelijk voor het voortbestaan van de soort, want in die nesten moeten de eieren uitgebroed en de jon gen grootgebracht worden. Het nest is dus voor de vo gels evenals voor zovele an dere dieren van essentieel be lang. Vol blakende ijver slepen zij alle benodigde bouwstof fen aan en in korte tijd ont staat een keurig nest. Op de keper beschouwd is deze gehele nestbouw der vogels een wonderlijk ding in de natuur. Ongetwijfeld zal iemand zich bij het beschou wen van een fraai gebouwd nest wel eens hebben afge vraagd hoe de vogel eigen lijk aan zijn architectorische wetenschap komt, want hij levert de eerste de beste keer reeds een volmaakt produkt zonder voorafgaande oefening, terwijl dit nest typisch voor zijn soort is. Zonder opleiding. Proeven wezen uit, dat een vogel die men in een vreemd nest liet uitbroeden en groot brengen, toch de eerste de beste keer dat hij een nest bouwt dadelijk een goed af gewerkt en eigen soort nest produceert dat sprekend ge lijkt op dat van zijn ouders en voorouders, doch niets weg heeft van nest waarin hij het levens licht aanschouwde. De capaciteiten zijn blijk baar aangeboren en de bouw trant is er gelijk vastgelegd. Hierdoor zorgt de natuur voor het voortbestaan van de soort. Wanneer de jongen voor zich zelf zorgen en zelf een huwe lijk aangaan, kunnen zij zon der onderricht het voor hun soort specifieke nest bouwen, waardoor zij het veiligst zijn voor hun natuurlijke vijan den en het meest beschut te gen de elementen. slechts een klein holletje in het zand, waarin zij hun e.e- ren leggen. Ooievaars en grote roof vogels doen het over het al gemeen beter. Zy slepen op hoge plaatsen rijshout bij een, waardoor ruwe nesten ontstaan, die meestal elk jaar worden betrokken, of waarin soms de jongen de traditie voortzetten. De beste nestbouwers zijn wel vele zangvogels. Zij ge bruiken voor hun nestbouw allerlei stoffen en metselen, Hef jonge dier bouwt de eerste maal dadelijk een volwaardig produkt Wij vinden in de natuur een rijke schakering in alle op zichten en zo ook in vogel nesten. Wij vinden nesten die nauwelijks deze naam ver dienen maar eveneens vogel verblijfplaatsen, die zeer in genieus zijn gebouwd en waarvan we verstomd staan. Van naakte rots tot paalwoning. De soorten die praktisch niet over een nestbouwin- stinct beschikken en hun eie ren leggen op de naakte rot sen, zijn de zeekoet, de alk en de nachtzwaluw. Anderen, zoals de zeezwaluw, krabben bakken, vlechten en timmeren dat het een lieve lust is. Bij deze categorie vinden we knappe staaltjes van architec tuur. Als voorbeeld noemen we het nest van de rietzanger, die een soort paalwoning bouwt. Rietstengels dienen in dit geval als steunpilaren en worden in het vlechtsel opge nomen.* Het diertje zoekt een plaats, waar de rietstengels voldoende dicht bij elkaar staan en bindt dan een groep ervan met grasstengels teza men. Met andere vezels bouwt het een korfvormig solide nestje, waarvan de boven randen iets naar binnen gebo gen zijn, om te voorkomen dat de eieren uit het nest vallen, wanneer de wind nest en rietstengels heen en weer doet bewegen. Het nest wordt altijd zo hoog gebouwd, dat het water het niet bereiken kan, terwijl deze typische hoge bouw boven het water, vogel en eieren beschermt te gen vreemde indringers. Holenbouw. Er zijn ook verschillende vogels, die hun nest op een geheel andere wijze bouwen. Zij zyn holbewoners, die zich veilig weten in hun solide nesten in bergwanden of bo men. Oeverzwaluwen graven met hun snavel en pootjes in leemwanden een lange gang. Aan het einde wordt deze een weinig verwijd en ge- stofferd met fijne sprietjes, worteltjes, veertjes en haar tjes. Hier legt het wijfje haar eieren en broedt ze uit. Dik wijls vinden we in een wand hele kolonies bij elkaar en elk dier weet precies welk van de vele gaten de ingang van zijn eigen nest is. In de broedtijd en de periode, dat de jongen pas uit zijn, is het daar een drukte van be lang. De vogels vliegen af en aan en wippen tunneltje in en uit. De papegaaien en spechten zijn ook van die holbewo ners, doch zij zoeken het in boomstammen. In het nestbouwinstinct van onze gevederde vrienden zien we weer een der wonderen van de natuur. in Suriname Tijdens het vierde bezoek aan Su riname van de heer A. H. C. Wersch, directeur van Varossieau en cie. n.v. Lakfabrieken te Alphen a/d Rijn, is na besprekingen op de verschil lende departementen besloten een verffabriek in Suriname te stichten. Met het oog op de industrialisatie plannen is van de Surinaamse rege ring alle medewerking ondervonden en zijn faciliteiten toegezegd. De fa bricage zal op zeer korte termijn be ginnen. De heer J. H. H. Hijtmeyer zal als technisch en commercieel directeur optreden. Het ligt in de be doeling Surinamers in Nederland op te leiden, die in de bedrijfsleiding worden opgenomen. Voor deze Surinaamse n.v. is ook een Surinamer als commissaris aan gezocht, die deze functie heeft aan vaard. Voor het aandelenkapitaal zullen coupures van 100.in Su riname worden uitgegeven. Duitse jongeren willen iets doen voor ons land Gisteren arriveerde in Ouddorp een groep jongemannen en vrouwen uit Duitsland. Op een oproep van dr. Lothar Kreisig van de Evangelische Kirche hebben ze zich aangemeld voor een werkkamp. Omdat de groep zich bewust is van hetgeen Nederland in de oorlogsjaren heeft geleden, wil zij in een teken van verzoening ge durende drie jaar aan verschillende projecten in Nederland meewerken. Dank zij de bemiddeling van de sec tie „internationale hulpverlening" van de algemene diaconale raad te Utrecht, een van de raden van de Ne derlands Hervormde Kerk, zullen zij hun werk in Ouddorp beginnen. Hier is een nieuw recreatie- en vormings centrum in voorbereiding op het landgoed „Toppershoedje". Door onbekende oorzaak is gis teravond brand uitgebroken in een grote landbouwschuur van een meel- en fouragehandel te Rhenoy (Be tuwe). 50 Ton kolen, 15 ton turf- strooisel en een grote partij hooi en Van Nelle bestellen (Adv.) stro gingen verloren. Tegen Italiaanse immigratie in Zuid Tirol UCH ZUGEWANOERTEN ITALIENERN WIRD DRINGEND EMPF0HLEN, 0EUTSCH-SÜDTIR0L BALD ZU VERLASSENI In Zuid-Tirol woedt al jarenlang een strijd tussen de Duitse- en Italiaanse bevolking Een paar dagen geleden werden de plaatsen en dorpen in het „strijdgebied" overstroomd met pamfletten waarop een doodskop staat met de tekst „stop de immigratie. Jullie, geëmigreerde Italianen, wordt dringend aanbevolen Duits-Zuid-Tirol spoedig, te verlaten." De bevolking weet nog niet, of ze huilen of lachen moet om deze actieondertussen speurt de politie ijverig naar de herkomst van de pamfletten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11