LEIDEN GROEIT NAAR ZUIDWEST Satellietstad met een-vierde van de totale bevolking 'rruuut e Zomerzon onder een sporivliegtuig DONDERDAG 9 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 U ziet het op de foto, die „Aerofoto Nederland" voor de Nieuwe Leidse Courant en ons blad maakte, u ziet het ook op de maquette, die wij op het stadhuis mochten fotograferen: Leiden groeit naar Zuid-West. Wat nu nog als een landtong in het polderland ligt, moet straks uitbloeien tot een satellietstad waar 25.000 mensen moeten leven en gelukkig zijn; een vierde deel van de gehele stad. Koeien grazen hier niet meer, hoewel dit nog niet zo lang geleden is, maar er zijn wel velden in dit gebied, waar tomaten en komkommers rijpen en waar tuinboontjes door de zomerzon worden groengestoofd. In wat voor een stad komen de „zuidwesters" te wonen en hoe groeit zo'n stad? Schieten de huizen als paddestoelen uit de grond, of wordt er tevoren een uitgebreide planning gemaakt? De foto van de maquette geeft een antwoord op deze vragen. Jarenlang zijn stede bouwkundigen, sociologen en andere deskundigen bezig geweest met de opbouw van de houten miniatuurstad die nu gefotografeerd werd. Ambtenaren dokteren van negen tot half zes aan dit stadsdeel dat zich straks van rivier tot rivier zal uitstrekken: van Rijn tot Vliet, van Trekvliet tot Korte Vliet. Sociologen en planologen geven aan op welke plaats van de kaart bijvoorbeeld een school of een kerk gebouwd moet worden, en waar de bejaardencentra het best uitkomen. In dit gebied, dat doorsneden wordt door de Churchilllaan en de Vijf Meilaan zullen bijvoorbeeld 39 scholen geplaatst moeten worden, drie bejaarden-centra, drie kerken en vijf winkelcentra. Je moet er leven, en de buurt bepaalt mede of 't leven levenswaard is. wikkeling van dit stadsdeel een belangrijke rol gaat spelen, even als de brede verkeersader Chur chilllaan, die achter de sportvelden in het midden van de foto is ge projecteerd. Zuidelijk tekent zich als een smalle streep de Voor- schoterweg af, daarachter de Rijks weg 4a, tussen welke wegen het recreatiegebied van LeidenZoe- terwoude ontwikkeld zal worden. De Vliet glanst zilver op in het zonlicht. Duidelijk toont deze foto, dat het uitbreidingsgebied zuid west omsloten wordt door rivieren. Het is een eiland, dat ontsloten moet worden door vele bruggen. Rechts trekt de Korte Vliet een spoor door het land. Deze stroom zal als nieuwe vaarweg voor de scheepvaart, die anders door Lei den voer, een goede verbinding ge ven tussen Vliet en Rijn. R K. Lagere school aan de Boshuizerlaan onderhands aanbesteed Gisteren werd door het architec tenbureau Hendriks, van den Bosch en Hendriks uit Rotterdam onder een aantal hiertoe uitgenodigde aan nemers aanbesteed: het bouwen van een R.K. L.O.-school nabij de Bos huizerlaan. Van hoog naar laag gerangschikt waren de inschrijvingen: Aann. bedr. Holweg N.V., Utrecht 259.000 fa. Jac. van Riet, Leiden 256.400; Gebr. Niersman, Voorschoten 256.200; fa. Bik en Breedveld. Lei den 254.000; fa. K. Burgy, Oegst- geest 252.612; N.V. Aann. My Pa- nagro, Warmond 250.300 en als laagste fa. J. v. Rhijn en Zn, Kat wijk a. Zee 249.370. De gunning is nog aangehouden. Op de maquette de foto spreekt haar eigen taal zien we de Rijn en een brug die de Churchilllaan met het viaduct on der de spoorlijn verbindt, we zien het „glasdistrict (A), dat gereser veerd blijft voor de tuinders, de sportvelden (B en C) en de stu dentenflat (3) welke in aanbouw is. Huishoudscholen, Rooms Ka tholiek (2) en Prot. Christelijk (1) vinden we aan de Haag weg, waarna we noordelijk daarvan in 4 het bejaardencentrum hoek ChurchilllaanCornelis Schuyt- straat herkennen. Boven ziet men de Korte Vliet, die misschien als vaste vaarweg voor Leiden bij zondere betekenis gaat krijgen. Vier beweegbare bruggen moeten hier dan worden geprojecteerd, de Korte Vliet krijgt een groene zoom. De ULO van de Gerefor meerden is 5; 6 een grote sporthal met instructie-zwembad, dat dicht in de buurt gebouwd wordt van de katholieke St. Antoniuskerk op de hoek van de Vijf Meilaan en de Churchilllaan. Dit moest een „re presentatieve" kerk warden omdat zij op een in het oog springend punt geplaatst wordt De katolie- ken hadden de grootste kerk no dig, hen werd dus deze plaats toe gewezen. Het wordt een bedehuis voor 900 parocllianen. Ernaast lig gen de katholieke lagere en kleu terschool, het parochiehuis en de pastorie. U herkent in 8 natuurlijk het reeds bestaand 5 Meiplein, let op de dagwinkels (waaronder een café) die nog eens gebouwd zullen worden op reeds gemarkeerde plaatsen, nadat deze gehele wijk voltooid is. 9 is het bevrijdings plein, dat afgesloten zal worden door een 8 of 9 verdiepingen hoge torenflat, terwijl daarnaast de R.K. Uloschool (10) is gepland. Let ook op 13: het wijkce?itrum; 11: de Christelijke techn. school en 12: een serie scholen aan de be boste Korte Vliet zijde. Achter het Korfbalveld (C) komt de Gere formeerde kerk v. L5) en aan de andere kant van de Fortuinsloot zal bij 14 de Hervormde kerk wordei geplaatst. Let ook op de „losse" bebouwing, het vele groen en de ruime speelgelegenheid die de kinderen wordt geboden. Toren flats doorspikkelen deze plattegrond als rozijnen het krentenbrood. Het getal 20 duidt één van de vijf win- kelcentia aan. Elke gemeenschap heeft ook haar bejaardencentra nodig u vindt ze bij 16 (hervormd) en 18 (Rooms Katholiek). Aan de Voorschoterweg worden drie toren flats gebouwd; 19 is een uitbreiding van het Christelijk Lyceum dat aan de rand van het park aan de Voor schoterweg wordt geplaatst. In Zuid-West worden 5 ULO, 3 BLO, 2 vakscholen, 1 nijverheids school, 1 VHMO, 1 VGLO, 12 kleu terscholen en 14 lagere scholen ge plaatst. Niet alleen voor onderwijs, ook voor recreatie is gezorgd. Naast de sport- en speelvelden is er het openlucht zwembad (E), 't recreatie centrum (G) naast rioolwaterzui veringsinstallatie (H) terwijl bij I indien G.S. het alsnog goed vin den volkstuinen op Zoeterwouds gebied zullen worden aangelegd. Royal McBEE bouwt bij D een fabriek voor 1500 arbeiders, die, naar de laatste berichten luiden, al weer te klein geprojecteerd blijkt. Nog twee cijfers tot slot: in dit gebied worden 1200 woningwet woningen gebouwd en 1800 premie- bOuwwoningen, de hoogbouw zal van 4 tot 10 verdiepingen reiken en de grootste speeltuin krijgt een op pervlakte van 3000 vierkante meter. In mei wordt voor het complex huizen aan de Voorschoterweg de eerste paal geslagen. Zo lag Leiden Zuid-West erbij in de nazomer van het vorig jaar, toen een vliegenier van Aerophoto een serie foto's maakte van dit gebied ten noorden van de Rijn. Het was een zonnige dag, maar toch ziet men op deze foto nog de vlekken die door wolken op het landschap werden gemaakt. U ziet de spoorbrug, het goede ren emplacement, en de huizen van de oude bebouwing rond de Da Costastraat. Rechts op de foto ligt het gebied, dat nog bebouwd moet worden. U ziet de bedrijvig heid rond een groeiende studen- ten-sterflat en u ziet wegen, die dit gebied reeds doorsnijden. Ten zuiden van de Tovssaintkade ligt de reeks woningcomplexen die na de oorlog zijn gebouwd, Frederik van Eedenlaan, Willem Klooslaan en Boshuizerkade. Daarachter het „hofjesgebied" rond Meer- en Duinhof en vervolgens de Vijf Mei laan, die in de toekomstige ont- KORTS VU.ET ■- -

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7