S)e £cid*te0owfca/tit DUITSLANDS POLITIEK BLIJR ONGEWIJZIGD Radio-rede van Adenauer Bondskanselier begrijpt stemming in Engeland niet Revolveraanslag in het Vaticaan GESCHENKEN VOOR JAPANS BRUIDSPAAR In Tibet is een tegenregering gevormd Neuskegel teruggevonden De Kabinetsformatie Formateur De Quay is aan het personen »polsen« MINDER WIND Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij J KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 5; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 punnd., f 7.50 p. kwart. DONDERDAG 9 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14682 Franco p.p. f 8.- Adenauer HOUDT 00G IN 1 ZEIL Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 Bondskanselier Adenauer heeft woensdag in een radiorede verklaard, dat zijn besluit om zich voor het presidentschap kandidaat te stellen „snel genomen doch weloverwogen was". Hij noemde zijn beslissing juist. Zij was genomen om de continuïteit van de politiek der Bondsrepubliek voor jaren te verzekeren. Dr. Adenauer verklaarde, dat de Bondsregering noch in de huidige periode van onderhandelingen, noch in de komende paar jaar haar standpunt in kwesties van buitenlandse politiek ook maar enigszins zal wijzigen. Volgens hem is de post van president veel belangrijker dan men denkt. van Brits standpunt gezien onbegrij pelijk" achtte. Adenauer zei, dat het natuurlijk was, dat men bij tren eerste gedach- tenwisseling, zoals die in het begin van deze maand te Washington is gehouden, niet onmiddellijk over alle betrokken kwesties overeenstemming had bereikt. Er was echter niet de minste reden om aan te nemen, dat het bestaande akkoord over belang rijke kwesties niet tot de zaken van minder belang kon worden uitgebreid voordat het overleg tussen Oost en West begint. Over de Sow jet-voorstellen betref fende Berlijn en een vredesverdrag BRITSE AANVALLEN OP ADENAUER Vervolgens sprak de Bondskanse lier over de aanvallen van Britse zijde op zijn politiek. Hij was, naar hij zei, het over het algemeen eens met de opvatting van president De Gaulle van Frankrijk over een z.g. zóne met verminderde spanning. Op 25 maart had deze gezegd, dat het zin zou hebben om een dergelijke zóne in te stellen, mits men tot ont wapening in het gebied tussen de Atlantische Oceaan en de Oeral zou overgaan. De aanvallen van Britse zijde op De Gaulle naar aanleiding van „zekere meningsverschillen" wa ren, naar 't oordeel van dr. Adenauer, gematigd gebleven. „Als zij echter tegen ons en speciaal tegen mij zijn gericht, nemen deze aanvallen steeds in sterkte toe", aldus de Bondskanse lier. „Ik ben van ordeel, dat dergelijke overbodige en storende factoren uit de politieke discussie zouden moeten worden geweerd, nu wij allen lots- verbonden zijn. Vaak heb ik mij af gevraagd of er ergens intriganten zijn die, om redenen van buitenlandse politieke aard, trachten de betrekkin gen tussen het Britse en het Duitse volk te bederven. Ongelukkigerwijze is de stemming in Engeland tegen over Duitsland sinds enige tijd, lang vóór de reis van Macmillan naar Rus land en zeker vóór het begin van de conferentie te Washington, men zou bijna zeggen: systematisch bedorven. Aan de Duitse kant zal alles worden vermeden wat maar enigszins zou kunnen bijdragen tot versterking van de anti-Duitse gevoelens in Enge land", zo verklaarde de Bondskanse lier. Hij had premier Macmillan tijdens diens bezoek aan Bonn op deze toe stand gewezen en er zijn leedwezen over uitgesproken. Ook had hij hem gezegd, dat hij deze toestand „zelfs met Duitsland zei de Bondskanselier, dat hij onderhandelingen wenste, „zelfs al bestaat er gerede twijfel of de Sow jet-Unie werkelijk bereid is tot ernstig overleg". ADENAUERS INVLOED In officiële kringen in Washington gelooft men, in tegenstelling tot de meningen in West-Europa, dat Adenauer als president een belang rijke en wellicht zelfs beslissende in vloed op de Duitse buitenlandse poli tiek zal blijven uitoefenen. Deskundi gen van het „State Department" ver- verklaarden woensdag, nadat zij Adenauers rede hadden gelezen, niet te geloven, dat Adenauers aftreden als kanselier zal leiden tot een soepe ler houding van de Bondsrepubliek ten aa-izien van besprekingen met de Sowjet-Unie. INSTALLATIE OP 12 SEPTEMBER De Bondsdag heeft woensdag be sloten, dat de nieuwe president van de Bondsrepubliek, die op 1 juli in Berlijn zal worden gekozen, op 12 september van dit jaar zal worden geïnstalleerd, drie dagen dus nadat de ambtstermijn van president Heuss is afgelopen. Zwitserse gardist schoot op commandant Het Vaticaan is woensdag opge schrikt door een revolveraanslag van een vroeger lid van de Zwitserse garde op de bevelhebber van de pau selijke lijfwacht, kol. Robert Nuen- list. De 48-jarige kolonel is door twee schoten gewond. De dader, Adolf Rueckers, die na de aanslag zijn pis tool op zichzelf richtte, is eveneens gewond. Zij zijn in het ziekenhuis „Santo Spirito" opgenomen. Men ver moedt, dat de kolonel over twee we ken hersteld kan zijn, als er zich geen complicaties voordoen. Rueckers kan reeds eerder hersteld zijn. Rueckers was vorig jaar, kort vóór het Conclaaf voor de Pauskeuze bij eenkwam, ontslagen omdat hij aan epilepsi leed. Hij ging toen naar Zwitserland terug, doch reisde enige dagen geleden weer naar Rome. Hij wilde weer in de lijfwacht worden opgenomen. Rueckers wordt in het Minister Luns duikt onder Dit is de eerste keer sedert het Vaticaan in 1929 een soevereine staat werd, dat er een aanslag op één der Vaticaanse burgers is gepleegd. Paus Johannes was diep geschokt toen men hem het nieuws mededeelde. Het incident schijnt zich bij de deur van het appartement van de commandant, in een paviljoen nabij het kwartier van de garde, tussen de zuilengang en de „Sint Annapoort" van het Vaticaan, te hebben voorge daan. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben de Japanse kroonprins en zijn bruid ter gelegenheid van hun huwelijk, dat vrijdag gesloten zal worden, een antiek blauw Delfts wandbord geschonken, waarop de Oostindicvaarders op de rede van Na gasaki zijn afgebeeld. Het bord heeft een middellijn van 36 cm. De koning van Thailand schonk een sigarettendoos van massief goud, ko ningin Elisabeth vad Groot-Brittan- nië een zilveren theeservies, presi dent Gronchi van Italië een 36-delig glasservies van de beroemde glasbla zerijen van Murano en president Schaerf van Oostenrijk een zilveren schaal met de wapens van de Oos tenrijkse provincies. Generaal Fran co gaf een zilveren soepterrien en twee zilveren kandelaars en presi dent Soekarno een tafel- en theeser vies, beide van zilver. Pius X naar Venetië Op het station van Vatikaanstad staat de wagon, waarin het lichaam van Pius X zal worden overgebracht naar Venetië, thans gereed. Het rij tuig is speciaal voor het transport ingericht en is bekleed met rood da mast en met de pauselijke kleuren, wit en geel. Aan weerszijden van de wagon is het wapen van Pius X geschilderd. In de wagon is ook een altaar aange bracht. Het zal als eerste rijtuig in de trein worden geplaatst, die in de na middag van 17 april naar Venetië ver trekt. Met de trein reizen mee kanun nikken van de basiliek van St. Pieter, mgr. Van Lierde, sacrista van Z.H. de Paus, mgr. Calori, major domus van Z.H. de Paus, mgr. Nasali Rocca, ka merheer ,en enige andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en 12 Sampietrini. Ook een aantal Italiaan se autoriteiten reist mee. Om 17 uur vertrekt de lijkstoet van de St. Pie ter naar het Vatikaans station, om 19 uur Vertrekt de trein, die uit 7 rij tuigen zal bestaan, waarbij de Paus tegenwoordig zal zijn. Tegen de Pantsjen Lama Kapsel voor Japanse bruiloft De Parijse haarspecialist Mastey, die naar Tokio hoopt te gaan om daar het bruidskapsel te verzorgen voor Mitsjiko Sjoda, heeft ter gelegenheid van het Japanse Keizerlijke huwelijk dat morgen plaatsvindt, het hier getoonde kapsel ontworpen. Het wordt gedragen door de Japanse actrice Keiko Kisji, de vrouw van de Parijse film-directeur Yves Ciampi. Minister Luns (rechts) daalt af naar het binnenste van de Amerikaanse atoomonderzeeboot „Nautilus" in de haven van Norfolk in de Ver. Staten. Hij wordt hier „uitgeleide gedaan" door Paul Henri Spaak, secretaris generaal van de NJV.V.O. Volgens te Darjeeling ontvangen berichten zou in Tibet een anti-com munistische voorlopige regering zijn gevormd, waarin militairen en ande ren zitting zouden hebben en die voornemens zou zijn zoveel mogelijk paal en perk te stellen aan het optre den van de communistisch gezinde Pantsjen Lama. De voorlopige Tibetaanse regering heeft plechtig verzekerd de strijd niet te zullen opgeven voordat Tibet volledig onafhankelijk is geworden. Zij heeft zich de volgende doel einden gesteld: 1. Tibet moet een soeverein, onaf hankelijk land worden, onder gezag van de Dalai Lama en met een grond wet, waarin de rechten van alle Ti- betanen worden beschermd. 2. De Tibetaanse gewoonten en tra dities moeten bewaard blijven. 3. Gelijke behandeling van alle Ti- .betanen, ongeacht hun positie, be roep of persoonlijke omstandigheden. In een door de voorlopige Tibe taanse regering verspreid vlugschrift wordt gezegd, dat de Chinezen dui zenden Tibetanen naar communistisch China hebben overgebracht, waar zij gedwongen worden kennis te nemen van de communistische leerstellingen. Tevens pogen de Chinese communis ten dan hun geloof te ondermijnen. In het manifest wordt de beschul diging geuit, dat de Chinezen Tibeta nen als dwangarbeiders hebben ge bruikt bij de aanleg van wegen en het bouwen van kazernes. Ook wordt verklaard, dat de Chi nese communisten duizenden Tibeta nen, „onder wie personen, die bekend waren voor hun grote toewijding aan godsdienstzaken", hebben terechtge steld. In het door de voorlopige Tibetaan se regering uitgegeven vlugschrift wordt een overzicht gegeven van het verloop van het reeds in 1956 begon nen daadwerkelijke Tibetaanse ver zet tegen de communistisch-Chinese overheersing. De Dalai Lama De Dalai Lama is woensdag met zijn familie vertrokken uit het kloos ter van Tawang in Noord-oost-India, zo wordt uit gezaghebbende bron in Sjillong vernomen. Het gezelschap zal vijf dagen no dig hebben om de vlakke streken te bereiken. De Dalai Lama rijdt op deze tocht op een'pony. Na Bombdila zal men van jeeps gebruik kunnen maken. Propaganda-actie Volgens te Nieuw Delhi ontvangen berichten zijn de Chinese communis ten te Lhasa een krachtige propa- ganda-actie begonnen. Er worden met medewerking van communistisch ge zinde lama's bijeenkomsten belegd, waarop deze geestlijken zich tegen de opstand en de „ontvoering" van de Dalai Lama uitspreken. De vergaderingen worden bijge woond door sterke Chinese militaire eenheden, die er voor moeten wa ken, dat de toehoorders zich niet aan deze lama's vergrijpen. Twee uur nadat men woensdag morgen vroeg een raket van het type Thor-able op Cape Canaveral had gelanceerd, heeft men de neuskegel van de raket teruggevonden in de Atlantische Oceaan, op circa 8000 km van Cape Canaveral. In de tijd van één jaar hebben de Amerikanen zeven raketten van dit type gelanceerd, maar dit is de eerste keer, dat de neuskegel werd terugge vonden. Paus Johannes zal een katholie ke universiteit in Liberia stichten, zo heeft president Tubman te Monrovia bekend gemaakt. Het oorspronkelijke plan stamde nog van Paus Pius XII. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De kabinetsformateur, prof. De sie, Justitie en Landbouw gaan behe- Quay, heeft de antwoorden van de vijf fractievoorzitters op zijn brief van zaterdag jl. ontvangen. Ten aanzien van de antwoorden van de fractievoorzitters van de KVP, de WD, de AR en de CH kan worden medegedeeld, dat deze in het algemeen in positieve zin waren ge steld. In het antwoord van de fractie voorzitter van de P.v.d.A. werd voor opgesteld, dat voor hem essentieel was te weten, of van de zijde van de formateur een redelijke mate van ze kerheid zou worden geschapen, dat een geaccepteerd program ook ge- effectueerd zou worden. De formateur is van oordeel, dat dit betekent: bindende afspraken tussen kabinet en fracties en tus sen fracties onderling in enigerlei vorm terzake van het program Daar hiertegen bij de formateur overwe gende bezwaren bestaan heeft hij geconstateerd, dat de P.v.d.A. niet aan een door hem te vormen kabinet zal deelnemen. De formateur heeft in de gevoerde correspondentie aanleiding gevonden zijn pogingen tot het vormen van een kabinet voort te zetten. Hij is voor nemens een gesprek te hebben met de demissionaire ministers. Nog meer namen. Ook mr. P. Blaisse, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., is ge polst voor een ministerszetel. Som mige bladen menen dat hij is aange zocht voor een nieuw te scheppen ministerspost voor Europese Zaken en Buitenlandse Handel. Als opvolger van ir. Witte als mi nister van Wederopbouw wordt ge noemd de heer Andriessen. Volgens „Trouw" zouden de libe ralen de departementen van Defen- ren. Hiervoor worden respectievelijk de namen gehoord van de heren Kort hals, mr. Toxopeus en ir. De Keizer. De AR zou dan naast Financiën en Verkeer en Waterst. ook Sociale Zaken te beheren krijgen. Genoemd wordt o.a. drs. C. P. Hazenbosch. Voor de CH zijn de departementen Binnenlandse Zaken en Zaken Over zee. Voor Binnenlandse Zaken hoort men noemen jhr De Geer van Ouden gein. Mr. Helders blijft natuurlijk op zijn eigen departement. Dit zijn voor lopig nog geruchten. Volgens „Trouw" zou de verhou ding der zetels dus worden. KVP 7, AR 3, WD 3 en CH 2, maar het zijn slechts veronderstellingen. (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) MINDER WIND Opklaringen en plaatselijk 1 enkele buien. Vannacht hier en j daar nachtvorst, morgen overdag j ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke i wind uit westelijke richtingen 1 De Bilt, donderdag 10 uur. Het weer in West-Europa wordt nog steeds bepaald door een depres sie boven de Noordzee, waaromheen onstabiele polaire lucht via Enge land naar het vasteland stroomt. Om de depressie circuleren kleine I MüNCHEN randstoringen, die af en toe buien j ZURICH veroorzaken. Aangezien de depres- GENèVE sie langzaam opvult, neemt de wind LOCARNO geleidelijk in kracht af. Zeer koudeWENEN lucht uit Noord-Rusland, waarin INNSBRUCK 's nachts temperaturen van 15 tot 20 ROME graden onder nul voorkomen,AJACCIO stroomt met oostelijke winden naar Noord-Scandinavië. Aan de zuide lijke begrenzing van deze lucht komt in Midden-Zweden zware sneeuwval voor. Zeer warme lucht dringt thans uit de Sahara het Mid dellandse Zeegebied binnen, hetgeen daar aanleiding heeft gegeven tot de ontwikkeling van een actieve de pressie in de omgeving van Italië. 10 April zon op 05.57; onder 19.27; maan op 07.05; onder 21.59. Hoogwaterstanden 10 April v.m. 4.56; n.m. 5.11. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. 2 C. STOCKHOLM geh. bew. 3 OSLO regen 3 KOPENHAGEN onbew. 4 ABERDEEN half bew. 0 LONDEN licht bew. 4 AMSTERDAM regenbui 7 BRUSSEL zwaar bew. 6 LUXEMBURG regen 4 PARIJS zwaar bew. 6 BORDEAUX regenbui 7 GRENOBLE regen 11 NICE geh. bew. 11 BERLIJN zwaar bew. 8 FRANKFORT zwaar bew. 9 zwaar bew. 5 zwaar bew. 8 regenbui 11 regen 10 zwaar bew. 8 licht bew. 4 zwaar bew. 11 zwaar bew. 9 vrijwel onbew. 7 licht bew. 8 regen 15 MADRID MALLORCA ALGIERS Korreltje Berouw is goed, maar onschuld be ter. G. Herbert.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1