3)e £ekióe0oti/fca/rit ADENAUER STELT ZICH KANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP Verrassing zowel in binnen- als buitenland VERANDERING VAN POLITIEK DE OORZAAK? Wie volgt hem als kanselier op? De Skate weer thuis Prof. de Quay kan een balans -zonder socialisten ?- opmaken Tibet voorbereid op lange strijd Buien KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. WOENSDAG 8 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14681 Franco p.p. f 8. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Adenauer van de brug at verrast door toe te stemmen in een kandidatuur voor het president schap van West-Duitsland. Op 1 juli a.s. treedt de huidige president „pa pa" Heuss af en reeds geruime tij dl liet men in Westduitse politieke krin gen zijn gedachten gaan over de vraag van de opvolging. Het presi dentschap is weliswaai een ere-baan- tje, maar veel macht verleent het niet. In tegenstelling met Amerika en Frankrijk, waar de president de rege- ringspolitiek leidt. Daarom vraagt men zich af, wat de „Alte" 0 kan hebben bewogen om zich op die manier te laten ..wegpromoveren". Enige tijd geleden werd bericht, dat de Westduitse minister van economi sche zaken, prof. Erhard, een kandi datuur zou willen aanvaarden, waar op onmiddellijk een storm opstak van stemmen, die riepen, dat West-Duits land zijn bekwame econoom met mis sen kon. Erhara heelt dan ook toe gezegd, dat hij in de actieve politiek zou olijven. Heizeltue oacht men ook altijd van Adenauer, hij wilde op de brug blijven en niet in de luxe salon benedendeks gaan zitten. Indien men zich afvraagt, wat Adenauer bewogen heelt om het stuur uit handen te geven, dan ko men twee oorzaken naar voren. Ten eerste de leeftijd van de 82-jarige Het Indonesische blad „Mer- deka" schrijft, dat de regering over weegt verscheidene employé's van de Nederlandse missie in Djakarta tot „persona non grata" te verkla ren in verband met de vrijlating van de heer Schmidt. De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft zich bereid verklaard als kandidaat van zijn christen-democratische partij voor het presidentschap op te treden. Dit is dinsdagmiddag bekendgemaakt door de voorzitter van de Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier. Hij zei, dat de kandidaatstelling volkomen onverwachts was gekomen. De partijleiding had dan ook nog niet gesproken over de opvolging van dr. Adenauer als Bondskanselier. Het voorstel om dr. Adenauer kandidaat te stellen was gedaan in de commissie van 55 vooraanstaande leden der christen-democratische partij. Deze suggestie was al eerder gedaan, maar dr. Adenauer had haar steeds met klem van de hand gewezen. Tot grote verrassing van de leden der commissie toonde de Bondskanselier zich ditmaal niet zo afkerig van het denkbeeld als sommigen hadden gedacht. Duitse staatsman; hij heeft 10 jaar i september 1949 door prof. Theodor lang als bondskanselier de moeilijke Heuss wordt vervuld, is grotendeels na-oorlogse politiek van West-Duits- p(>n representatieve. De voornaamste land geleid en wel met een zo groot politieke macht berust bij de Bonds- succes, dat het overwonnen land thans kanselier weer een mogendheid is geworden,/ Op 1 juli a.s. zal te West-Berlijn de waarmede men rekening houdt. Spe- federale conventie, bestaande uit le- ciaal zijn soepele houding tegenover den van de Bondsdag en vertegen- Frankrijk heeft geleid tot de ophef- woordigers van de parlementen der fing van een erfvijandschap, welke afzonderlijke staten, bijeenkomen om tientallen van jaren de verhoudingen de opvolger van prof. Heuss te kie- in Europa heeft vergiftigd. Hij heeft zen. De functie van president, die sinds t Ollenhauer meende, dat het voor het ogenblik erg moeilijk is om te zeg gen, welke gevolgen Adenauers be sluit voor de Duitse politiek zal heb ben. Duitsland aan Europa teruggegeven en hij heeft er thans meer dan recht op, zich in een verguld „otium oum dignitate" terug te trekken. Anderen zien in Adenauers heen gaan uit de actieve politiek een aan wijzing, dat er een koerswijziging op komst is. „Der Alte" zou ingezien hebben, dat hij zijn starre standpunt tegenover de Russen niet zou kunnen Dr. Heinrich Krone, voorzitter van de christendemocratische fractie in de Bondsdag, verklaarde dat het be sluit om „redenen van staatspolitiek" EEN OPZIENBAREND BESLUIT Het besluit van Adenauer om kan didaat te staan voor het politiek vrij wel machteloze ambt van Bondspresi dent heeft in diplomatieke kringen in Parijs veel opzien gebaard. Diploma ten zien er een overwinning in voor de voorstanders van een soepel stand punt ten aanzien van de komende on derhandelingen met de Sowjet-unie. In politieke kringen in Rome merk- - ivniiigcij ui xvuiiis: meiü- was genomen. „Wij Mjnons er volko-j te men op, dat Adenauer de laatste men van bewust wa' dit voorstel be tekent, maar wij zijn van oordeel dat deze man, die gedurende tien jaar de politiek van dit land heeft bepaald, volhouden. Er zit in deze overweging1 nu president moet worden", aldus de natuurlijk heel wat. dat men geloof11 fractievoorzitter. Hij voegde hieraan omdat men het wil geloven, maar tastbare bewijzen voor een op handen zijnde koersverandering zijn er tot dusver nog niet. Dat er wijzigingen zullen optreden in de politiek van Bonn ligt voor de hand, want het bestuur van Aden auer was in hoge mate persoonlijk. Hij kon zich veroorloven wat geen enkele andere staatsman zich kon veroorloven; zijn persoonlijk gezag was zeer groot. Voor Europa is het te betreuren, toe, dat het staatshoofd zekere be voegdheden heeft tot het voordragen en benoemen van de kanselier. Op deze W';ze zou dr. Adenauer de gele genheid hebben, op de keuze van zijn opvolger invloed ui+ te oefenen ten einde de continuïteit van de West- Duitse politiek te handhaven. Radiorede van Adenauer. Bondskanselier Adenauer zal zich woensdagavond via de radio tot het dat juist in een zeer critieke tijd een Duitse volk richten. Een „gerings zo bekwaam man als Adenauer net functionaris deelde dinsdagavond me- roer van staat uit handen geeft. De ^e, ^at ^jj over Westduitse buiten- Russen kunnen zich in de handen jan^e politiek zal spreken. In welin- wreven; na Dute gaat Adenauer Uchte verwacht men, dat heen, twee geduchte tegenstanders verlaten het veld. Veel zal afhangen van de man, die Adenauer als bonds kanselier zal opvolgen. Een daverende thuiskomst te Gro- ton is gisteren ten deel gevallen aan de bemanning van de Skate, de tweede Amerikaanse onderzeeboot die gedreven door kernenergie een lange tocht onder het ijs' van de Poolzee heeft gemaakt Nadat de Nautilus, de eerste onderzeeboot met een kernreactor, vorig jaar voor het eerst de mogelijkheid bewees onder het poolijs te varen, heeft de Skate reeds twee reizen in de Noordelijke IJszee gemaakt. Op zijn tweede reis legde het schip 3090 mijl af; het vertrok uit Amerika op 4 maart en brak op deze reis tienmaal door het ijs om boven water te komen, waarvan één keer recies „in de Noordpool". Het ijs bleek daar slechts enkele centime ters dik te rijn. Dit boven water komen was geen noodzaak: de Skate had gemakke lijk de hele reis onder water en on der het ijs, kunnen maken Om waarnemingen te doen en om te be wijzen dat een onderzeeboot op de poolroute eventueel boven water kan komen om raketten af te vuren, duwde de Skate zijn rug tienmaal door het poolijs. RUSSEN UITGEWEZEN UIT ARGENTINIË De Argentijnse regering heeft vijf communistische diplomaten uitgewe zen. Vier Russen en één Roemeen. De Russen zijn ambassaderaad Belof, eerste secretaris Dikonof, culturele secretaris Monokof en handelsem ployé Iwasjof. De Roemeen is Alexis Marin, cultureel secretaris. De uitwijzing houdt verband met de recente arbeidsonrust. Belof zou politieke activiteit hebben bedreven en zich hebben ingelaten met Ar- gentinië's binnenlandse aangelegen heden. De anderen worden beschul digd van onruststokerij. Er zijn aanwijzingen dat nog meer communistische diplomaten zullen worden uitgewezen. hij deze gelegenheid zal benutten om uiteen te zetten waaroxn hij de be noeming tot presidentskandidaat heeft aanvaard. Liberale steun. Erich Hende, de fractievoorzitter van de liberale partij in de Bonds dag, verklaarde dinsdagavond in Trier, dat zijn partij zeer waarschijn lijk bij de presidentsverkiezingen haar steun aan Adenauer zal geven. De verkiezing van Adenauer tot pre sident zou dan verzekerd zijn. Mende merkte op, dat zijn partij reeds op 4 februari de benoeming van Adenauer tot kandidaat had voorgesteld. De leider van de sociaal-democra tische partij, Erich Ollenhauer, die op het ogenblik in Kopenhagen is, toonde zich zeer verrast door het nieuws. van de drie grote katholieke staats mannen en vooraanstaande architec ten der Europese integratie was, die nog een belangrijke politieke rol speelde. In Italië overleed vijf jaar geleden Alcide de Gasperi. De Franse Europeaan Robert Schuman is van het Franse nationale politieke toneel verdwenen. Hij is nu voorzitter van het Europese parlement. In Londen vraagt men zich af of sommige van Adenauers aanhangers mogelijk vreesden, dat hij de kansen op succes bij onderhandelingen met de Sowjet-Unie in de weg zou staan en dat zij daarom besloten hadden hem „weg te promoveren". Volgens AFP meende men in Londense di plomatieke kringen, dat dr. Ludwig Ernhard, de Bondsminister van eco nomische zaken, Adenauer zal opvol gen. Erhard is de „vader van het „Duit se economische wonder". Hij is bijna even populair als Adenauer. In Bonn meent men, dat de voorzitter van de Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier mogelijk ook kans op het kanselier schap maakt. De Bondskanselier moet door de Bondsdag worden gekozen. De kandi daat wordt door de Bondspresident voorgedragen. In officiële kringen in Parijs merk te men dinsdag op, dat Adenauer nog Bondskanselier zal zijn als de vol gende maand de conferentie in Genè- ve begint. „Wanhoopssprong"? De Oostduitse radio-omroep ver klaarde, da1 Adenauer de kandidatuur na een maand van touwtrekken had aanvaard, „Dit is een bewijs van de wanhopige toestand, waarin de poli- a j Staande voor het paleis van de Dalai Lama leest een Chinese communis- „f Jri 1 u°ui Adenauer tische leider een proclamatie van Peking voor aan de Tibetanen. De foto verantwoordelijk is, rioh bevindt' Het officiële So wj et-persbureau „Tass" verklaarde dinsdag, dat het besluit van Adenauer het gevolg is van meningsverschillen, die de laat ste dagen zijn gerezen door de aan houdende weigering van de Bonds kanselier om zijn eisen ten aanzien van de huidige buitenlandse politiek te wijzigen. Antwoorden zijn binnen Prof. de Quay heeft gisteravond de antwoorden van de vijf fractie leiders binnengekregen. Zij hebben op omstreden punten van het toe komstig regeringsbeleid hun per soonlijke visie gegeven. Maandag avond was de kabinetsformateur al in het bezit van het antwoord van mr. Burger, gistermorgen vroeg kwam prof. Oud persoonlijk zijn missieve afgeven, dr. Bruins Slot kwam om twaalf uur en vier uur liet prof. Romme zijn brief aan het Eerste Kamergebouw afgeven, dr. Tilanus' antwoord werd ongeveer negen uur bij de formateur bezorgd. Het is uit de vele geruchten wel duidelijk geworden, dat de PvdA- fractie er niet meer op rekent in het verder overleg betrokken te worden. Het betekent, dat de visie van mr. Burger wel zeer sterk moet afwij ken van die van rijn vier collega fractieleiders. Daar van prof. Oud bekend is, dat hij wél accoord kan gaan met de mening van prof. de Quay over verschillende belangrijke beleidsvraagstukken, wordt alge meen verwacht dat de formateur aanstuurt op een kabinet waarin KVP, VVD, ARP en CHU zitting hebben. Voor een kabinet op brede basis, zo vertelt men in Den Haag, bestaat geen enkele kans meer. De formateur kan nu een tussentijdse balans opmaken. Het is waarschijn lijk, dat hij eerst een interim-rap port uitbrengt aan H.M. de Konin gin voor hij verdere stappen gaat on dernemen. Naar eventuele candidaten voor het ministerschap wordt intussen achter de schermen ijverig gezocht. Men vraagt zich af of de formateur uit zal gaan van de verhouding in de Kamer. Of zal hij om het extra parlementair karakter van dit kabi net sterker te doen uitkomen andere verhoudingen in acht nemen en mis schien méér letten op bekwaamhe den dan op politieke kleur. Het blijft gonzen van de geruch ten en vermoedens in Den Haag. is eerst nu vrijgegeven voor publikatie. Blijft Dalai Lama in India? Volgens berichten, die in Kalim- pong zijn ontvangen, zijn de gevech ten tussen communistisch Chinese troepen en Tibetaanse opstandelingen in de afgelopen dagen tijdelijk tot stilstand gekomen. Beide kanten be reiden zich voor op een langdurige strijd. Volgens deze berichten hebben de Chinezen enkele gebieden ten zuiden van Lhasa bezet. In dit gebied wor den nog kleine gevechten geleverd. Volgens de jongste berichten heb ben de Chinezen Lhasa, bijna het gehele Tibetaanse gebied ten noor den van Tsangpo en geheel West- Tibet in handen, waaronder Gyantse Sjigatse en Phari Dzong. Ook hebben zij controleposten langs de Nepalese grens, langs de grens van Sikkim en op punten langs de noord west grens van India. De opstandelingen beheersen het gehele oostelijke gebied ten zuiden van de Tsangpo. Zij zouden daar 51 vestingen heb ben en het gehele bestuur in handen hebben. Verder beheersen zij delen van de vruchbare en bosachtige pro vincie Tsong Po ten noorden van de Tsangpo. Brief van Nehroe. De gewezen Indische consul-gene raal in Lhasa, Menon, is dinsdag in Shillong, in de Indische staat Assam, aangekomen. Hy is onderweg naar de Daila Lama, die hij, naar verluidt, een persoonlijke brief van premier Nehroe moet overhandigen. Volgens politieke kringen in Nieuw Dehli wil Nehroe met de Da lai Lama spreken over een eventuele terugkeer van laatstgenoemde naar Tibet. Men verwacht echter dat de vol gelingen van de Dalai Lama en de aanhangers van de Tibetaanse vorm van Boeddhisme in India en aangren zende landen krachtige druk op de geestelijke en wereldlijke leider van Tibet zullen uitoefenen om niet naar zijn land terug te keren, doch, als een zinnebeeld van het traditionele Tibetaanse verzet tegen Chinese overheersing, in India te blijven. Naar verluidt heeft de Dalai Lama, op zijn vlucht uit Tibet zijn persoon lijke zegel meegenomen. Dit zegel is vereist voor de goedkeuring van alle belangrijke Tibetaanse staatsstukken. Dit ntunmer bestaat uit 10 pagina's Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN Enkele buien afgewisseld door opklaringen. Weinig verandering- im temperatuur. Matige tot krachtige, af en toe harde wind tussen west en noordwest. 9 April zon op 05.59; onder 19.26; maan op 06.37; onder 20.58. Hoogwaterstanden 9 April v.m. 4.24; n.m. 4.40. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN Bij een brand in een garen- fabriek te Kottern-Neudorf nabij Kempten in West-Duitsland, zyn 2 brandweerlieden om het leven ge- ïvrcTFRnAM komen. De schade wordt geschat op AMSTERDAM een miljoen mark. BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: j Ook voor morgen worden opkla-ZURICH ringen en enkele buien verwacht. Dit j GENEVE onbestendige weer houdt verbandLOCARNO met telkens nieuwe aanvoer van po- i WENEN geen opgave laire onstabiele lucht aan de achter- INNSBRUCK geen opgave kant van depressies, die van het zee-ROME zwaar bew. sneeuw 2C. regen 3 regen 3 half bew. 4 geh. bew. 3 regenbui 7 regenbui 8 regen 8 regen 5 motregen 8 zwaar bew. 12 mist 4 onbewolkt 10 zwaar bew. 4 geh. bew. 6 half bew. 5 licht bew. 7 licht bew. 5 t onbewolkt 5 MALLORCA geen opgave ALGIERS zwaar bew. Kort voor zijn vertrek naar Engeland, waar hij maandag terugkeerde, heeft de vermaarde Britse oud-premier sir Winston Churchill, in zijn villa „La Pausa" te Roquebrun aan de Franse Rivièra geluncht met de Franse oud-president René Coty. De foto toont deze twee vooraanstaande „gepensioneerden" tijdens een ge zellig zitje op het terra*. j gebied bij IJsland in de richting van AJACCIO l de Noordzee koersen. De polaire MADRID geen opgave lucht, die vanmorgen het land bin- nenstroomde achter een nieuwe de pressie op de Noordzee, werd voor afgegaan door een zóne met regen en harde wind. Om deze depressie cir culeren enkele randstoringen, waar door de buiïgheid aanhoudt. In het temperatuurverloop komt niet veel andering. zwaar bew. 12 Korreltje Verslapping van plichtsbesef is de moeder van vele andere kwalen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1