Vuilafvoer van Leiden en Wassenaar naar Nieuwkoop wordt stopgezet 4êH>'faicta£tevoot'H4*étoeHe*i, Met Europese luchtvaartsamenwerking op de goede weg Raad van Leiderdorp debaUeeri over subsidieverhoging visie op televisie Met was van ons MAANDAG 6 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Advertentie) Men schijïit met de samenwerking van de vijf grote continentale lucht vaar tmaatschappijen op de goede weg te zijn. Na de recente besprekingen ln Brussel en Parijs tussen de maatschappijen K.L.M., Air France, Luft hansa, Sabena en Alitalia is men op 1 en 3 april wederom te Rome bij elkaar geweest. De K.L.M.-delegatie stond hier onder leiding van de pres. directeur, de heer I. A. Aler en directeur L. H. Slotmaker. Naar wij vernemen is tijdens deze laatste besprekingen over een aantal onderwerpen reeds overeenstemming bereikt. van de vijf maatschappijen, onder de naam „Europair", alsmede de samen voeging van de boekings- en passage- kosten. De combinatie van diensten en het elkaar aansluiten der diverse dienstregelingen. Rationaliseren van de gronddien sten, die thans door elke maatschap pij afzonderlijk op de onderscheiden vliegvelden zijn gestationeerd en ten slotte, hiermede samenhangend, een uniformering van de vloten der vijf maatschappijen. Derde bespreking werd ie Rome gehouden Deze overeenstemming zal, indien wij goed zijn ingelicht, de volgende punten betreffen: Gezamenlijke propaganda-actie Aetherklanken DINSDAG TELEVISIE-PROGRAMMA'S NTS: 19.30 Int. Agragisch nieuws. 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Filmprogramma. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Licht baken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gx*am. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Instr. trio. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitzending: De zorg voor de geestelijke volksgezondheid in de he dendaagse wereld, door prof. dr. F. J. J. Buytendijk, Lid van de Uitvoe rende Raad van de Wereldfederatie voor geestelijke volksgezondheid. 18.0o Metropole-ork. en solist. 18.30 R.V.U.: De geheime dienst van Mi- thra, door dr. M. J. Vermaseren (2de lezing). 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Ra- diophilharm. ork. 21.55 Onrust om Zuid-Tirol, rep. 2.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.3524.00 op 't klank spoor. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regerings uitzending: Landb. rubriek. De vlas- lintopmaak-wedstrijd in Koewacht. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Ogel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en gram. 13.25 Lichte mu ziek. 13.55 Beursber. 14!00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Hobo, fagot en piano. 16.00 Eén zwaluw maakt al foto-lente, caus. 16.15 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Film praatje. 22.15 Sopr. en altblokfluit en luit. 22.35 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Moderne muziek. Offers. Het is duidelijk dat met de event, totstandkoming van „Europair" door de afzonderlijke maatschappijen of fers zullen moeten worden gebracht daar de directe betekenis daarvan in meerdere of mindere mate zal afne men. Het is waarschijnlijk dat alle machines zullen gaan vliegen onder de naam „Europair". Een ander probleem dat moeilijk heden baart is de gezamenlijke ex ploitatie en financiering. Lufthansa en Alitalia b.v. liggen in dit opzicht achter bij de andere drie en wen sen daarom geleidelijk in „Europair" te worden opgenomen. In 1960? Naar Reuter meldt wordt er naar gestreefd begin 1960 met „Europair" te starten, waarbij de samenwerking dan in etappes zal worden bereikt. Een event, verdrag zou getekend worden voor een termijn van tien jaar. Van de zijde der KLM wordt voorts medegedeeld dat de volgende en vierde bespreking in Den Haag zal worden gehouden, waarschijnlijk reeds op korte termijn. Aldus besloot Nieuwkoops raad Op de zaterdagmorgen gehouden raadsvergadering van Nieuwkoop werd een zeer belangrijk besluit ge nomen. Met 9 tegen 1 stem (J. v. Tienhoven) besloot de raad ingaande 1 oktober a.s. de vuilaanvoer uit Lei den en Wassenaar stop te zetten. Meer dan 30 jaren achtereen heb ben duizenden en duizenden schui ten het vuilnis uit Leiden en Wasse naar naar de plassen gebracht. Me- tere hoog werden de laaggelegen zudden onder het vaak kwalijk rie kende vuil bedolven. Jarenlang heeft de fa. P. Kuyf uit Nieuwkoop voor de ze aanvoer gezorgd, de laatste tijd deed de fa. Vermeulen uit Woerden dit. Het ontginningsbedrijf van de ge meente behartigde de verdere culti- \ering van de na opbaggering weer snel slinkende akkers. Er werden aanvankelijk vooral bieten en aard appels op verbouwd, later werden verscheidene hectaren grasland ge wonnen. Oorspronkelijk was de vuil aanvoer vooral bedoeld als een werk verruimingsobject. Li de krisisjaren voor de oorlog hebben er inderdaad tal van arbeiders werk gevonden, vooral toen alles praktisch nog met handkracht, kruien, gebeurde. Na de oorlog toen de grijpers vele arbeiders gingen verdringen, verloor het ont- gimnin£sbedrijf ook als werkobjoct veel van haar betekenis. Toenemende klachten. Daar kwam bij, dat de plassen steeds meer recreatieve betekenis gingen krijgen. Het stinkende vuil is voor vretmdelin'genbazoek evenwel niet bepaald bevordelijk. Daarenbo ven kwamen er, hoe meer men op de weg aan begon te storten, steeds meer klachten van inwonenden in het Zuid einde. Het was dus niet te verwonderen, dat er al geruime tijd geleden bij de gemeenteraad weinig animo bestond het per 30 september 1959 aflopende kontrakt met Leiden en Wassenaar te vernieuwen. In verband hiermee zijn er vanwege het gemeentebestuur van Leiden al enkele jaren geleden plannen ge maakt voor de bouw van een vuilver- brandings- of komposteriingsinstalla- tie en heeft het gemeentebestuur van Wassenaar omgezien naar een stort- gelegenheid in de eigen gemeente. Wat de Leidse plannen betreft heeft de bestedingsbeperking stagnerend gewerkt en in Wassenaar moet men eerst nog wadhten op het graven van een zandput, die dan later met vuil kan worden gevuld. Tegen het eind van het vorig jaar, aldus het uitvoerig praeadvies van B. en W., hebben B. en W. van beide gemeenten zich daarom tot 't Nieuw- koopse gemeentebestuur gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat het recht tot vuilstorting in deze ge meente nog voor de tijd van drie jaar met daarbij nog voor twee optiejaren, zal worden verlengd. Men zou een vergoeding van 20 c. per inwoner wil len geven; voorheen was dit 10 cent. Een en ander zou voor de gemeente een niet onaantrekkelijk voordeel van ongeveer 23.000 per jaar opleveren. Evenwel bleek de meerderheid van het college van B. en W. en van de commissie voor het ontginningsbe-1 drijf van gevoelen de vuilaanvoer te moeten stopzetten. De belangrijkste overweging hierbij is, dat de stortter- reinen toch te dicht 'bij de bebouwing •blijven. Nadelig voor vistand. Ook voor de verdere ontwikkeling van de recreatie ^vordt de vuilnisstor ting beschouwd als een ernstige be lemmering. Nog zou volgens een der leden de vuilnisstorting nadelig zijn voor de visstand, speciaal voor de bra sem hetgeen van nadelige invloed zou zij>n op de sport visser ij. Tevens wilde de meerderheid van de commissie bij stopzetting van de vuilaanvoer het terrein ten westen van het Meijepad, begrepen in Let ontwerp-recreatieplan-Zuideinde, dan maken voor recreatiedoeleinden, als- zo spoedig mogelijk geschikt laten mede voor de bouw van bungalows en landhuisjes. Bij de heer van Tienhoven woog het verlies van 23000 per jaar bij stopzetting zó zwaar, dat hij een ern stig geluid van waarschuwing deed horen. De financiële positie van de gemeente maakte een vermakelijk heidsbelasting noodzakelijk ten einde in aanmerking te komen voor een verhoogde rijksbijdrage. Hoe zal G.S. het opnemen als wij ons een dergelijk voordeeltje laten ontgaan? Het bleek al gauw, dat de heer van Tienhoven alleen stond. Wel vroegen sommige leden zich af, wat er gebeuren gaat, wanneer eventueel particulieren hun terreinen voor vuilstorting door ge noemde gemeenten beschikbaar zou den stellen. Algemeen was men het er over eens, dat in het vervolg geen vuil »n het plassengebied zou mogen gestort zonder toestemming van het gemeen tebestuur. Met 9 tegen 1 stem, het lid Dom. Pieterse was wegens ziekte afwezig werd vervolgens tot stopzetting van de vuilaanvoer besloten. Bij de korte rondvraag informeer de het lid van Tienhoven, wanneer de begroting 1959 klaar is?. Hem werd geantwoord, dat een aan gewerkt wordt. De heer Bos vroeg nogmaals naar een verbetering van de elektriciteitsvoorziening in het Zuid einde, waar door de krachtstroom al le lampen op springen staan. De heer Voorn informeerde naar het bedrag per leerling voor 1959 art. 101. Te vens pleitte hij voor een zeer spoe dige oplossing voor het nood-probleem O.L. Sch. De heer Markman infor meerde of de firma Maarse en Kroon nog verbetering had gebracht in de busverbindingen met Amsterdam. Ge zegd werd, dat enige verbetering is gekomen en dat nog enkele verbete ringen worden overwogen. Hierna volgde sluiting. Op de agenda van de j.l. gehou den raadsvergadering ontbrak ook ditmaal niet een voorstel tot het aangaan van een geldlening, deze keer tot een bedrag van f 145.000 ter consolidatie van vlottende schuld. Aan deze lening koppelde de voor zitter maar meteen een tweede van 271.000 voor de aanleg van een nieuwe eterniet-transportwaterlei- ding. Accoord, zei de raad. Twee woningen t.w. Nieuwe weg 1 en Jaagpad 63 worden onbewoonbaar verklaard. Het eerste is reeds niet meer bewoond en de bewoners van het tweede krijgen 6 maanden om te verhuizen. De Bouw- en Aanne- mings My N.V. Europabouw krijgt de grond welke oorspronkelijk aan de fa. Hendriks was toegewezen. De nieuwe eigenaar heeft de plannen voor de bouw reeds klaar en kan onmiddellijk met bouwen beginnen. Een flatgebouw van 24 woningen in complex V van het woonbedrijf. Subsidie voor het Provinciaal Rheumacentrum. B. en W. gaven de raad in overweging om de subsidie aan dit fonds te verhogen van 10 tot 25 op grond dat deze ziekte, omdat het college van mening is dat deze ziekte minstens zo kwaadaar dig is als kanker voor welks bestrij ding eveneens een subsidie van ƒ25 wordt verleend. De heren Kleiss en Andrik vinden dit bedrag veel te laag. Waarom niet het gevraagde gegeven ad 1 cent per inwoner. Meerdere raadsleden pleit ten voor een verhoging daar zij van mening zijn, dat de bestrijding niet intensief genoeg kan gebeuren. De voorzitter zei, dat hij zeker niet te gen een beperking is wat betreft het verlenen van steun voor dit doel maar het is zo dat de landelijke overheid hoe langer hoe meer op de schouders van het gemeentebestuur schuift. Hij acht een verhoogde sub sidie niet juist, mede in verband met andere subsidies en voelt meer voor hulp aan de patiënten zelf bij voorkomende gevallen. Dan betaalt de gemeente toch al heel wat. Ver scheidene raadsleden argumenteer den hiertegen en hielden voet bij stuk en tenslotte moest over het voorstel gestemd worden met 4 st. tegen, Kleis, Nievaart, Andrik en Lolling, kreeg de vootz. toch zijn voorstel er door. Geen hogere sub sidie dus. Het verzoek van het R.K. school bestuur om medewerking bij een inrichting van het 5e leslokaal in de school Ericalaan zal gewijzigd moe ten worden in een aanvraag om de benodigde gelden daarvoor beschik baar te stellen waarna aan het ver zoek kan worden voldaan. Verbetering woningen v. Leeu wenpark. Al lang geleden is in de raad be sproken het plan om de destijds overgenomen woningen aan het Van Leeuwenpark het hoognodig achter stallig onderhoud te laten uitvoe ren. Na langdurige bespreking is nu een plan ontworpen dat kans van slagen he$ft. B. en W. stellen daar om voor accoord te gaan met archi tect Gauthier uit Oegstgeest om het werk onderhands aan te besteden en wel aan G. S. Nagtegaan alhier. Mits van het rijk een voorschot wordt verkregen willen B. en W. tegelijkertijd het benodigde krediet verlenen. Bij de behandeling van de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstal latie informeerde de heer De Graaf naar de destijds geuite bewering dat, door gebruik te maken van de zand put, met een voorzuiveringsinstalla tie kon worden volstaan wat de ge meente een paar ton zou besparen. De voorzitter zette uiteen, dat de zandput destijds aan de gemeente is overgedragen uitsluitend om deze te gebruiken bij de rioolzuiveringsin stallatie. Deze put had anders ge dempt moeten worden. Juist hier door bedragen de kosten thans in (Van onze t.v.-medewerker) Het programma op.zondag. Als gevolg van de nieuwe regeling van wege de Nederlandse t.v., is de VARA zondagavond ala eerste aan bod geko men met een gevarieerd programma. Aan die nieuwigheid zullen we even moeten wennen en in de huiskamers zal men hier en daar een nieuwe schikking moeten maken. Op deze eerste zondag viel nochtans de laat ste aflevering van „Pension Homme les". Want de volgende keer zal dit muzikaal blijspel worden vervangen door „Artistencafé", dat daardoor van de radio naar de televisie ver huist. Annie Schmidt krijgt nu meer tijd voor het schrijven van zelfstan dige t.v.-spelen. In een gezamenlijk programma, waaraan echter de NCRV niet deelneemt, was een uur lang ge wijd aan de sport. Het betroffen ac tualiteiten van het weekeinde, waar voor kennelijk de nodige technici op pad zijn geweest. Amusement bij de NCRV. In zijn jongste quiz „Plus of min" had Johan totaal 608.500 welk bedrag anders plm. twee ton hoger zou zijn, z.h.st. aangenomen. Verpachting Doesbrug. Door vertrek uit de gemeente van de laatste bediener van de brug wilden B. en W. op korte termijn een beslissing nemen over een nieu we pachter, hoewel het niet op de agenda voorkwam. Er waren twee gegadigden n.l. de heer J. Crama, Jaagpad 34 die ingeschreven had voor 2500, bij te betalen door de gemeente en de opvolger van de heer Voorma, de heer P. v. d. Breg- gen die de bediening van de brug op zich wil nemen tegen een beloning van 1500. Het voorstel van B. en W. om deze laatste te benoemen kon de goedkeuring van de raad wegdragenen aldus geschiedde. Tijdens de vergadering had de voorz. punt 9, wijziging van een raadsbesluit betreffende verkoop grond uit complex 6 naar het eind van de agenda verschoven. Toen men zover gevorderd was, sloot hij de vergadering voor een geheime zitting. Oorspronkelijk luidde dit plan, dat op bedoeld complex 59 woningen zouden worden gebouwd. B. en W. delen nu mede dat, door nadere be studering van het terrein er toe ge leid heeft dat niet 59, doch 60 wo ningen gebouwd kunnen worden. In verband daarmede zal voor de grond worden betaald 60xf 3200 is ƒ192.000 Op voorstel van de voorz. werd het voorstel aangehouden tot een volgende vergadering. In de rond vraag bracht de heer Nievaart ter sprake de werkketen aan de Erica laan die het uitzicht daar belem meren wat volgens hem mede oor zaak was van de botsing op zater dag 28 maart. De heer Andrik vestigde de aan dacht op een parkeerprobleem aan de Hoofdstraat waar afwisselend rechts en links geparkeerd mag worden. De voorz. zei de situatie met de politie te zullen bespreken of hier een oplossing is te vinden. Hierna sluiting. Zwemmen Met het oog op het a.s. seizoen belegt de Zwem- en Polovereniging „De Kleine Does" morgenavond 8 uur een grote pro- paganda-bijeenkomst in het Dorps huis. O.a. zullen een paar interes sante films vertoond worden van de KNZB. Bodegraven drie mensen van het on derwijs samengebracht. Desondanks deed de conference ook nu wat dorps- gemoedelijk aan; en wederom konden we de puntentoewijzing niet al te best begrijpen. Actueel was het be zoek, van de welp Rino van de Hoek, die tien heitjes had verdiend door het dragen van de tas vol geheimen van de Kabinetsformateur prof. De Quay. Winnaar van de quiz werd de heer Rutmer, die zijn gewonnen gro te kampeertent schonk voor het Va- cantie-kinderfeest te Amsterdam. Guus Hermus, de kundige acteur, heeft een kwartiertje kleinkunst weg gegeven, waarbij ons opviel, hoe ge makkelijk hij ook kan zingen en ex pressief kan zijn. De rubriek „Scher zo" heeft meer dan een vol uur veel variatie gebracht, waarbij uitstekend aandacht aan de montering was be steed. Men proefde er Dick van Bom mel uit, evenals uit de Discoparade. Henk Elsink en Herbert Joeks heb ben een steeds aantrekkelijk aandeel in dit programma en ook Jelle de Vries, die zich in dit genre allengs meer en gelukkig ontwikkelt, moet genoemd worden. Er werden in „Scherzo" ook enkele gasten voorge steld: daar was mr. John Carson, de Britse oorlogsvlieger die in mei 1945 voedsel boven ons land dropte en die zich bekendheid verwierf als een geestig cartoonist; Emil Muns de ouderwetse portret-fotograaf met wie we in familie-albums hebben gebla derd; een tienjarige vrouwelijke tweeling uit Oldenzaal die quatre- mains speelde; en vooral de elfjarige prijswinnaar Dijker, die door niemand minder dan de grote pianist Willem Andriessen werd voorgesteld en die op de vleugel van zijn jeugdig talent te genieten gaf. Veranderde maandag. Het zal vreemd zijn, vanavond de gebruike lijke t.v.-variatie te moeten missen. Men bestudere maar eens de pro grammabladen om te ontdekken, hoe de volgorde voortaan zal zijn. Reeds is de vraag gesteld, of de maandag niet beter had kunnen worden be waard dan de vrijdag in verband met de voorbereiding op zaterdag. Maar we hebben gehoord, dat de Omroepen gemakkelijker een programma voor de vragen dan voor de maandagen kunnen gereed maken. Op de maan dag is wel gezet eqn jeugduitzending om vijf uur, inplaats van woensdag. Vandaag zijn de dappere avonturen van de dappere Dodo van de KRO aan de beurt en er wordt ook weer aan „hokus pokus" gedaan. Don Camillo. Het filmprogram ma van dinsdag draagt deze keer een bijzonder karakter door de vertoning van de Frans-Italiaanse verfilming van Guareschi's bekende roman over de kleine wereld van Don Camillo. Menigeen zal die film eerder in de bioscoop hebben gezien, maar toch wel graag de herhaling op het beeld scherm willen beleven. Als regel ko men slechts oude film van meer dan vijf jaar voor de t.v. aan de beurt; voor deze keer is een uitzondering gemaakt. De bekende filmcriticus A. van Domburg zal een deskundige in leiding houden. T.v.-omroepsters en de veiligheid. Sinds jaar en dag zwaait Tante Hannie van de KRO telkens als zij in de t.v. het jeugdprogramma afsluit. Nu is zij ook op andere wijze specta culair opgetreden, als gevolg van het feit, dat jongens en meisjes van al lerlei leeftijd aan de ingang van de t.v.-studio's in Busum bij artisten en niet-artisten bedelen om handteke ningen. Het is namelijk gevaarlijk, dat groepen kinderen de drukke weg versperren en daardoor zelf gevaar scheppen voor hun veiligheid. Daarop bedacht, heeft Hannie Lips een zelf geschreven en ondertekende brief rondgezonden om ouders te waar schuwen voor het genoemde gevaar. Overigens is het bedelen om handte keningen doorgaans een on-serieuze zaak. Soms worden namen gevraagd in het.... kruideniersboekje en met behulp van doorslagpapier. Het schijnt minder te gaan om de kwali teit dan om de kwantiteit. In verband met de genoemde vei ligheid moet verder worden gewezen op Karin Kraaykamp, de t.v.-omroep- ster van de VARA. Zonder dat zij het zelf wist, is ze hoofdpersoon gewor den in een „Veilig Verkeer"-film die zo juist door Bert Garthof onder de titel „Anders dan anderen" is gepre senteerd. De tocht van Karin was er een in haar eigen auto en geschiedde van de Irene-studio naar de Singer- zaal in Laren. Ongemerkt heeft de t.v.-cameraman haar gevolgd en die heeft feilloos enkele verkeersfouten geregistreerd, die Karin onbewust heeft gemaakt. Toen ze later de film te zien kreeg, stond ze wel wat be duusd. toen het celluloid, dat niet loog, aantoonde, op welke punten ze onderweg had j hanol spoof 31) Voorzichtig kroop ze naar binnen. Hoewel ze niet precies wist wat ze dacht te bereiken, besloot ze toch tot het uiterste te gaan. Misschien leverde een onderzoek haar iets op, waardoor ze nner macht op Stern- hout zou kunnen krijgen. De vloer was lager dan ze bere kend had, en met een bons kwam ze op de grond terecht. Na een poosje muisstil gewacht te hebben, waagde ze het om verder te gaan. Ze deed de deur open, en kwam in een smalle stenen gang. Door een bovenraam viel hier meer daglicht naar binnen. Op de tenen sloop ze verder. In de gang waren vele deuren, maar ze meende voor haar doel meer voor aan in het gebouw te moeten zijn. Nu kwam ze in een wat meer be woond gedeelte. Hier was ook meer aan de aankledirg van de kamers ge daan. Mia zag een vertrek met kost bare, antieke meubelen, maar ze voelde daarvoor geen bewondering. Ilaar smaak was meer op het lichte, frivole ingesteld. Wel lokte haar een spiegel, die met brede gouden lijst en grote kroon in het midden van de kamer hing. Zich dwingend om kalm te zijn, haalde ze een kam door haar raven zwarte lokken. Ze berekende dat de volgende deur van de salon zou moe ten zijn, en overdacht welk effect het zou geven als ze volkomen vrij naar binnen zou stappen. Behaag ziek draaide ze nog wat voor de spie gel. Dit moest haar het nodige zelf vertrouwen geven. Terwijl ze op de laatste deur toe liep, meende ze gemompel te koren. Vreemd. Had Sternhout bezoek, of werkte de eenzaamheid al zodanig op zijn gestel dat hij in zichzelf liep te praten? Ze hoorde zware mannen stemmen. Jammer dat ze er geen woord van kon verstaan. Ze dacht een poosje na.Behalve deze deur zou er nog wel een andere ingang zijn. Dan waren er nog de openslaande deuren aan de voorkant, maar daar vandaan zou ze onmogelijk ongezien kunnen luisteren. Mia was danig nieuwsgierig ge worden. Geruisloos ging ze terug. Haar intuïtie deed haar de goede richting kiezen, en via een kamer, waar langs de wanden kostbare ta pijten hingen, kwam ze weer in de nabijheid van de salon. Het geluk was met haar. De deur stond op een kier en het was zelfs mogelijk om ongemerkt naar binnen te kijken. Ze zag echter niets bijzon ders aan de twee heren, die Stern- hout op bezoek had. Hij stond hen op een hooghartige manier te woord. Toen hoorde ze een der heren zeg gen: „We zijn u heel dankbaar, dat u ons uitvoerige inlichtingen hebt willen geven. Het zal nu een kwestie zijn van enkele minuten om die dame te arresteren". Bijna had Mia zich door een gil verraden. Zij begeep onmiddellijk dat het om haar te doen was. Stern hout was maar al te graag bereid ge weest haar verblijfplaats bekend te maken. Aan zijn rustige manier van spre ken kon ze nagaan dat het niet over de brand ging. Dus had een vriend in de stad zich voorbij gesproken. Mia stond op haar vingers te bijten van angst en zenuwen. Moest ze meegaan naar de stad? Maar stel je voor dat dan de brandstichting ook zou uit komen. Neen, vluchten zou het beste zijn, zo nodig naar het buitenland probe ren te komen. Omzichtig ging ze terug. Aan de achterkant van het gebouw nam ze niet de moeite om de bewijzen van het indringen weg te werken. Ze liet het raam openstaan en holde de dui nen in. Automatisch koos ze de rich ting van het huis van de Verhagens. Even bleef ze hijgend staan. Na tuurlijk zouden die lui haar daar komen halen. Een moment drong het tot haar door, dat de familie Ver hagen nu in korte tijd voor de twee de maal met rechercheurs in huis zou zitten. Allemaal door haar schuld Hoorde ze daar de mannen niet praten? Ze dook achter een braam bosje. Hier zouden ze haar niet ont dekken. Werkelijk passeerden de niets ver moedende mannen haar. Vermoeid bleef ze enige tijd zitten, en staarde doelloos in de heesters. Opeens ver starde haar blik. Als naar een visioen keek ze naar een tros rijpe bramen. Groot en ongerept, met de blauwe waas nog op de vruchten hingen ze daar, uitnodigend en verleidelijk. Hoe lang was het geleden dat ze als kind, achter dezelfde bosjes kroop, en opgetogen was over zo'n vondst. Ze zag een kinderhandje uitsteken naar de bramen. Het handje behoor de bij een meisje met een allerliefst zwart krullekopje; de bramen ver dwenen tussen kersrode lipjes. Als in een wolk verdween het beeld. Mia strekte de hand uit, als om het vast te houden. Een blik op haar roodgelakte nagels en opzich tige ringen voerde haar terug naar de werkelijkheid. Hete tranen brandden in haar ogen. Ze trok haastig, alsof ze hei ligschennis bedreef, haar hand terug. Mia sloeg de richting naar zee in. Misschien dat ze in de loop der avond nog een oplossing wist te bedenken. Gelukkig dat ze haar mantel aan had. De mist nam steeds toe, het was een echte kille avond, die aan het naderend najaar deed denken. Lang zaam wandelde ze langs het strand, in haar hart nog de heimwee naar haar kinderjaren. Al dromend, en er niet op lettend waar ze liep, werd de mist al dikker en zwaarder. Byna tastbaar waarden de ondoorzichtige nevels om haar heen. Haar mantel werd nat en kle verig. Zij schudde zich als een hond, die in het water is geweest. Zou ze niet beter kunnen probe ren om in het dorpt te overnachten'' Ze zou bij kennissen van de Verha gens een of ander leugentje over on verwachte gasten kunnen opdissen. In een notel was het niet geraden, daar zouden na vergeefs wachten de rechercheurs wel naar toe komen. Ze besloot terug te keren tot het punt waar ze haar wandeling was begonnen. Van daaruit zou ze het duinpaadje kunnen terugvinden, en vandaar was de weg naar het dorp gemakkelijk te vinden. Zonder haast, ze was nu toch klets nat, keerde ze om en volgde weer de zeekant. Het was opkomend water en ze moest telkens uitwijken voor een vooruitspringende golf. Opeens stond ze stil. Verstijfd van schrik keek ze naar het kabbelende water. Ze kon niet verder. Voor haar en ook rechts en links was er water. De mist had haar belet uit te zien, met het gevolg dat ze was ingesloten. De killen waren vol gelopen en ze was net tussen de zee en zo'n kil geraakt. Ze begreep onmiddellijk dat ze in groot gevaar verkeerde. Bij helder weer zou ze de situatie gemakkelijk kunnen overzien, en kostte het geen moeite om zelfs zonder naite voeten het droge strand weer te bereiken. Nu kon ze niet veel t(j«i verloren laten gaan, ook achter haar kon hei water ieder ogenblik opdringen. Ze kon beter onmiddellijk de kil doorwaden. Haastig trok ze haar schoenen en kousen uit. Zenuwachtig draaide ze om en om Zo struikelde door haar haast, en slaakte een hart verscheurende kreet. Nu was ze de richting kwijt. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5