Het jongerenkontakt in Leiden is lot stand gekomen Scherp Oe heer G. N. de Ru vijftig jaar bij Leidse Machinefabriek mm „Boordje afhei devies? Enthousiasme op de slotavond MAANDAG 0 APRIL 1959 ff1 - DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 -Jw L. de katholieke Leidenaars in de saai van de Paatorie van de Hartebruga- kerlc om pater J, H. J. Nieuwenhuy- sen o.f.m, te feliciteren met zijn zil veren priesterfeest. En de pater had voor elk van hem of haar een vrien delijk woord, op de bekende hartelij ke wijze, zoals deze foto zo duidelijk laat zien. Kaartclub „Hartebrug" hield feestavond De kaartclub van de Hartebrug- parochie heeft zaterdagavond zoals sinds enige laren gebruikelijk, het seizoen besloten met een feestelijke bijeenkomst in de Romanuscaal. De kosten hieraan verbonden zijn in de loop van het seizoen uit vrij willige bijdragen der kaartvrienden bijeen gespaard. Hiervoor heeft de voorzitter, de heer H. A. Bruines, in zijn openingswoord dank gebracht. Het jeugdige amateur-duo „De Wi- mo's" heeft met zang, conference en een goochelprogramma verdienste lijk werk geleverd. Tommy Lessom, als conferencier, beschikte over een behoorlijke vlotheid, de andere helft van het duo bracht, als illusionist, de, wel niet originele doch steeds weer verrassende trucs. De vrolijke liedjes, met eigen teks ten, hebben de aanwezigen genoege. lijke ogenblikken bezorgd. Hun op treden zal nog aan originaliteit kun nen winnen indien de Wimo's geheel zichzelf proberen te zijn en plagiaat (Spelbrekers en Wama s) achterwege laten, zij hebben onmiskenbare mo gelijkheden in zich. Later op de avond hebben de aan wezigen zich met een gezellig dansje en alles wat daar zo bij hoort, zor geloos vermaakt. Het hoogste aantal punten in het afgelopen seizoen werd behaald door de heer Bull, die daarvoor de wed- strijdbeker in ontvangst mocht ne men. Het geel-witte siervaantje, voor de meeste „pitten" ging naar de heer van Alsemgeest. ALPHEN AAN DEN RIJN Baldadigheid of boze opzei? Trein Leiden Ulrecht voor ontsporing behoed Dank zij de oplettendheid van de bestuurder van een goederentrein, welke even over zeven uur vrijdag avond van het station te Leiden was vertrokken en om circa tien minuten over zeven uur over het baanvak Lei denUtrecht het viaduct over deze Bijzonder groot wa* de lof, welke de heer O. N. de Ru, bankwerker bij de Leidse Machinefabriek aan de La"- gegracht, werd toegezwaaid voor zijn uitstekende vakmanschap. Een halve eeuw was de heer De Ru bij dit be drijf in dienst. Een feit, dat zaterdag middag tijdens een feestelijk samen zijn In de kantine van dit bedrijf te midden van de genodigden en perso neel werd gevierd. De directeur, <le heer G. J. den Hee- ten, die als eerste spreker uitweidde over de technische capaciteiten van de jubilaris, zeide, dat goede vaklie den de kurk zijn waarop de maat schappij drijft. De jubilaris, aldus spr. is zo'n kurk. Stonden wij in technisch opzicht voor moeilijke problemen, dan was het Nico, die hiervoor wel spoorlijn van de weg VoorburgAm- een oplossing wist te vinden. Zijn vak* sterdam, via Leiderdorp, passeerde,1 manschap heeft ons in een goede re is waarschijnlijk een ernstig trein-1 putatie geholpen. Woorden van waar ongeval voorkomen. dering. welke vergezeld gingen met Het viaduct naderend zag hij van-1 de aanbieding van een enveloppe met uit de verte enkele personen in de inhoud. nabijheid _van de spoorlijn, met iets heer j, G j, yerheij van Wijk, doende. Toen hü dichterbij kwam zag hij op korte afstand een aantal grote klinkers op de rails liggen. Met geringe snelheid passeerde hü de gevaarlijke plek en het gelukte, dat de wielen van de trein de klinkers van de baan stootten. Veiligheidshalve controleerde hij het baanvak en wierp de klinkers een eind wag. De bestuurder stelde daarna zijh bevindingen op papier en wierp het briefje op het stationsemplacement te Alphen uit de trein, hetgeen door de dienstdoende chef werd opgemerkt. Hierdoor kon de bestuurder van de personentrein, die om 19.35 uur van uit Leiden in dezelfde richting als de goederentrein ging, worden gewaar schuwd. Toen deze ter plaatse arri veerde lagen er opnieuw een groot aantal k1 inkers op de rails, welke ge lukkig opnieuw hun doel hebben ge in ist. Aangenomen \y°rdt, dat dit het baldadige werk is van een aantal jon gens die de draagwijdte van hun daad niet hebben onderkend. Er wordt ech ter ook rekening mee gehouden, dat jij hier een boos plan ten uitvoer jtebben gelegd. De daders liggen tot dusver nog op het kerkhof. POTLOOD EN GEEST No. 538. Horizontaal: 1. bode aan een universiteit, 5. berrie, 0. wa ter in Limb., 8. boom, 10. meisjes naam, 13. onbep. voornaamw.. 15. stout, 16. telwoord (Eng.), 17. socië teit (afk.), 18 vreemcje munt, 20. rook, 22. plaats voor dieren, 24. sprong. Verticaal: 1, familielid, 2. eer, 3. gem- in N. Brab., 4. soort onderwijs (afk.), 5. haveloos, zonder geld of goed, 7. rond gebouw, 9. deel van een fiets, 11. zijtak Donau, 12. vaarwel, 13. puntig voorwerp. 14. boomloot, 18. familielid, 19. Europeaan, 21. motor schip (afk.), 23. meisjesnaam, Oplossing morgenavond. Aan boord van het m.s. „Zuider kruis", een passagiersschip van de n.v. Stoomvaartmaatschappü Neder land, dat aan de Sumatrakade in Amsterdam ligt gemeerd, is zaterdag een begin van brand ontdekt en wel in een kabelgat op het voorschip. Het vuur kon door de brandweer in' korte tijd worden onderdrukt. die deze middag in zijn kwaliteit van voorzitter van het Departement Lei* den van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, bat woord voerde, reikte Uit naam van het hoofdbestuur van de Maalgohappü aan de heer De Ru het vererend getuigschrift, met de daarbü behorende erepenning in goud uit. Verder voerden het woord ir. H- A- Bol, namens de Meelfabriek „Pe Sleu tels", de heer J. Doove, namens het personeel, de heer Kwis'. namens de SLF en de heer F. C. van der Velden, eveneens werkzaam bij de Leidse Ma chinefabriek. Enkele geschenken on derstreepten deze woorden van ge lukwens en waardering. Een geani meerd samenzijn besloot deze voor die jubilaris onvergetelijke middag. pa vil j o neeskunie, van het Academisch zie- Henhuis, alhier, aanbesteed. De in schrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: W. J. Pasman, Leiden 8-838; B. C. Burgy, Leiden 8.720; Gebr. v. d. Nat, Leiden 8.280; Gebr. Lr dan, Leiden 8.280; F. A. v. Kleef, Leiden 8.250. Eveneens werd aanbesteed het schilderwerk van de verbouwing in de kelder van het Pharmaceutisch La boratorium aan de Hugo de Groot straat 32, alhier. De fnsehrij vinden waren an hoog naar laag F. A. van Kleef, Leiden 16.375; W. J. Pasman, Leiden 16.200; Gebr. Ladan, Leiden 15.500; S. A. Burgy, Leiden 15.334; Gebr. F. en J. v, d. Nat, Utrechtse Jaagpad 101, Leiden 15.045, De gunning is aangehouden. TWEE JUBILARISSEN BIJ P C Alvorens de heren D» v. d. Hoeven jjuvim vw en Th. Messink zich hedenochtend i mmber! Voor zover wij van gemeen- toegang konden verschaffen tot het j telijke zijde te weten konden komen kledingmagazijn van de N.V. Peek(wethouder Drijber is met vacantia) 4 lapt men in Leiden het hoofd nog niet hangen. Men hoopt toch nog met Nieuwkoop tot overeenstemming te komen, en anders zal het vuil een wat langere weg naar een andere(?) stor tingsplaats moeten maken. LEIDEN IN VUILNOOD. Zoals bekend is geworden uit de raadszitting van Nieuwkoop zater dagmiddag mag Leiden met ingang van 30 september aanstaande geen huisvuil in Nieuwkoop meer storten. De vuilverbrandingrinstaHatie is dan nog niet klaar. Nieuw probleem voor Leiden: waar blijven we met de in houd van de vuilnisbakken na 30 sep- Cloppenburg aan de Breestraat, moesten »U zichmet maatlat en cou- peurschaar een weg banen door de baricade, welke het bedrijf, waar zij thans resp, veertig en 25 jaar werk zaam zijn, versperde. Eenmaal binnen wachtte hen een hartelijke huldiging. De bedrijfs leider, de heer S. Boerma, die als eerste spreker het woord voerde, had vopr beider kwaliteiten: de heer Van deling en de heer Messink coupeur, niets dan lof. Beiden hebben zich in de loop der jaren doen kennen als een uitstekend vakman. In dit ver band herinnerde spreker aan de prestaties, welke de heer Messink leverde op de onlangs gehouden nationale kleermakersshow. Mede namens de hoofddirectie bood de heer Boersma de heer Van der Hoe ven een ameublement en zijn mede- jubilaris een fauteuil aan. Boven dien werd aan beide jubilarissen een Veelbelovend. Twee jonge Dei- denaars, een scholier van 16 en een leerling goudsmit van 18 hebben zich in de Paasdagen vermaakt met de j ,T straatverlichting te vernielen. 45 der Hoeven is chef van de maataf- Lampen in lantarens hebben zij ka- ri.lln» on rfo hoor Mo.o,nlr on,,n.„r t.|escho(en cn daarna hebben Zij nog vier ruiten vernield van een schooi aan de Leidse Hout. De politie is ze op het spoor gekomen en dezer dagen werden zij op gevoelige wüze aan de tand gevoeld. Zij bekenden en zullen straks nog wel met de kin derrechter te maken krijgen. De drijfsleider, richtte zich vervolgens in een van veel waarderende toe spraak tot de heer Van der Hoeven. Namens het personeel werd een ea- KOPEREN JUBILEUM VAN „DE SLEUTELSTAD" Ter gelegenheid van het 12H-jarig 'bestaan der Leidse zwem- en polo vereniging „de Sleutelstad" werden zaterdag in de Kleipe Burcht feestelijkheden voortgezet. Het jeugdcomité bezorgde de kin deren een gezellige middag met en kele filmpjes, die zeer in de smaak w I vielen, waarna een instuif volgde I d7aü"aangebodên7 De heer L." La- voor leden en oud-leden en opder het court, die zich hierna namens het gepot van enkele tractatles werden - - vele oude herinneringen nog eens ex tra opgehaald. De clou van de feestelijkheden was wel de cabaretavond 's avonds gege ven. Het sportcomité zorgde voor de grootste verrassing met de aanbieding van een fraaie clubvigg. Voorzitter P. Erades wlide geen par men noemen maar bracht allen har* telijk dank voor deze bij zonder e geste. eens op de veelzijdige capaciteiten. Een stoffelijk aandeken onderstreep te deze woorden van lof en waar dering. Nadat de heer W. van Vliet namens de gepensioneerden het woord had gevoerd, haalde de oud-bedrijfslei- dert de heer W. van Zuiden, enkele herinneringen op uit de iijd. dat deze Men bleef nog lang en gezellig bij- met beide jubilarissen samenwerkte. In alle toespraken werden ook de echtgenoten van de jubilarissen ruim betrokken. Zowel de heer Van der Hoeven als de heer Messink dankten voor de hen deze ochtend tppge* zwaaide lof en aangeboden geschen ken. Een geanimeerd samenzijn volg de op deze hartelijke huldiging. een om te genieten van het vele dat ten tonele werd gebracht. SCHILDERWERKEN AANBESTEED De Rijksgebouwendienst, Heren gracht 24 te Leiden, heeft onderhands het binnen- en buiten verfwerk va.i zijn uit de cantine op liet Docos-ter- rein 50 chocoladerepen en 50 koeken gestolen, JEUGDVOORSTELLING K. EN O. Een grpot aantal kinderen van K- O.-leden was in de foyer van de Stadsgehoorzaal bijeen. De jongens en meisjes waren namelijk in de ge legenheid gesteld om te genieten van een goochelvoorstelling, die de Rot terdammer Willy Alberii op deze zon nige vakantiemiddag zou geven. De goochelaar had vee} succes van het begin tot het einde werden zijn ver richtingen en dat waren er heel wat! met spanning gevolgd. In een fractie van een seconde wist de ar tiest, die ook allerlei grapjes uithaal de, kaarten, zakdoeken, vlaggen en brandende sigaretten weg te toveren. Voor vele kinderen was het een grote verrassing, dat zij op het podium mochten verschijnen om zelf mee te kunnen goochelen. Smmigen hadden echter puzzels op te lossen, die niet eens zo heel erg gemakkelijk waren. Maar zowel de meisje^ als de jon gens lieten zich niet kennen! Oqh in de pauze werden de jongelui op ple zierige wü?e begig gehouden! 0EGSTGEEST 40 JAAR K.A.B.-OEGSTGEEST De afdeling Oegstgeest van de Ka tholieke Arbeiders Beweging, opge richt door de onlangs overleden heer A F. Meyer, herdacht gisteren haar veertig-jarjg bestaan. Zaterdagmiddag werd voor de kin deren van de K.A.B.-leden een film voorstelling gegeven in het Parochie huis. Alle kinderen kregen bovendien een tractatie. Zondagochtend werd in de kapel van huize „Duinzicht" een plechtige H. Mis gecelebreerd tot intentie van de leden en overleden leden. Des avonds voerde de toneelclub „de Grünerie" in het Parochiehuis een blijspel op. WARMOND SLUITING WINTERSEIZOEN L.T.J.L.T.M. Het winterseizoen van LTM en LTJ afd- Warmond-Oegstgeest-Bas- senheim werd gisteren besloten met 'S morgens een H. Mis waarna een ge zamenlijk ontbijt plaats vond in „De Burcht". De waarnemend voorzitter P. v. Rijn sprak een welkomstwoord, waarin hit aandacht wijdde aan enige acties van het afgelopen jaar. Door de LTM-sters werd een keurig jaar verslag gegeven over haar activitei ten. Secr. N. v. Rijn gaf een breed voerig overzicht over het afgelopen seizoen. Hieruit bleek duidelijk, dat al was de kwantiteit van het werk niet zo groot, de kwaliteit daarente gen opperbest was. Veel werk is er door bestuur en leden verricht. Het financieel beleid van beide afdelin gen bleek kerngezond te zijn. Er wer den uit de vergadering diverse sug gesties gedaan voor de zomertijd. Door het aftreden (wegens huwelijk) van C. Vergeer moest er een nieuw bestuurslid bijkomen, Wim Vergeer was de aangewezen persoon. Als voor zitter werd na enige herstemmingen de heer P. v. Rijn uit Oegstgeest ge kozen. Na dank gebracht te hebben aan bestuur en leden sloot de voor zitter deze ochtend. Des avonds vond ih ,»De Oude Post" te Sassenheim op nog gezellige wijze de sluiting plaats met medewerking van ,.The Gay Players". Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 6 April 1859. Leyden Gisteren werd in de H. Mariakerk, aan de Haven alhier, het aldaar geplaatste nieuwe orgel plegtig ingewijd, tot bijwoning van welke pleg- tigheid een groot aantal geeste lijken zich in deze kerk ver- eenigd had. Een hunner, de weleerw. hooggel. heer Broere, van Warmond, hield bij diet ge legenheid een indrukwekkende rede, waarin hij in ftksche trek ken de hooge waarde der toon kunst by de openbare gods dienstoefening deed uitkomen. Bij die gelegenheid werd door het zangkoor van genoemde kerk, bijgestaan door de zang koren der overige r.k. kerken, de 6e mis van Haydn uitge voerd. De geheele plegtigheid liep tot groot genoegen der aan wezigen af. Laatste Berichten COMMUNISTEN WILLEN „PAUS' VOOR CHINEZEN Het rooms-katholieke missiepers bureau „Fides" meldt vandaag, dat de Chinese communisten erover den ken een „Paus" voor de Chinese ka tholieken te doen benoemen. Reizigers van het vasteland heb ben, aldus „Fides", te Hongkong mee gedeeld, dat er op de studiebijeen komsten die de Chinese katholieken moeten bijwonen, geregeld wordt ge sproken over „een paus voor China". De Paus te Rome wordt door de Chinese communisten „een imperia list" genoemd. Het persbureau voegt er aan toe, dat de actie van de communisten op krachtig verzet stuit „van de zijde van trouwe katholieken". Leidse agenda MAANDAG 6 APRIL Jaarvergadering Noorderkwartier (Speeltuinvereniging) G'houw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 8 uur nam. Reis-filmavond Lissone Lindeman, Stadsgehoorzaal, 8 uur iarn. DINSDAG, 7 APRIL Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden; aanvangscursus r.k. Lyceum, 8 uur nam. APOTHEKERSDIENSTEN Leidemgeopend apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 2313; Haven-apo theek, Haven 18, tel. 20085, Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilbelminapark 8, tel, 26274. Het is gelukt in Leiden. Gelijk met het slot van de Pax Chrlsti-voettocht in Den Bosch, een grootse betoging van trouw aan Christus' kerk, heeft ook het Jongeren-Kontakt in Leiden een uitroepteken geplaatst achter één week samen luisteren, samen denken. Qok in Leiden is het mogelijk. Na het teleurstellend voorspel, waarin propagandisten met loden schreden van het ene adres naar het andere trokken en met een vriendelijk woord werden afgescheept; na een wat beter vervolg, waarin de eerste belang stelling opvlamde, hebben de jongeren van Leiden onverwachts voor een daverende week gezorgd. Stampvolle zalen, stille aandacht, eerlijke discus sies, echt jeugdig-spontaan enthousiasme. Nieuwe (iets voor gedupeerd meisje Gisteravond heeft de jeugd in de Stadsgehoorzaal gedanst en één van de deelnemers heeft voor de micro.- foon een vraag gesteld, die velen heeft bezig gehouden: „Moet het kontakt van deze week nu weer ver broken worden?" Tussen foxtrot, Engelse wals en tango door werden snelle gesprekken gevoerd; men heeft geprobeerd wat deugdelijk ce ment aan te maken om een wat hechtere verbinding te krijgen tus sen de jongeren die elkaar in deze Leidse week ontmoet hebben. Géén elub. „Géén organisatie" hebben de wer fje paters uit Leiden op een kon- takt-avond aan een van de jongeren gevraagd, toen werd voorgesteld om tot gespreksgroepen te komen. „Ja, missdhien wel als „mens", was het wat aarzelende antwoord dat een van hen toen gaf. Er werd om gelachen, maar iedereen begreep de bedoeling. Boordje af. De jongeren willen graag nog er* gens warm voor lopen, maar zij hou den niet van formeel gedoe. „Boordje af' is voer hen de leus, en onder dit motto willen zij graag aan het werk gaan. Zeshonderd jonge Leidenaars wa ren om half zes in de Hartebrug- kerk bij elkaar waar zij de Eucha ristie vierden. Pater Hagen droeg de H. Mis op, kapelaan Keesen sprak tot de jongeren. Hij toverde met het woord „kontakt". Kontakt kunnen wij in het leven op vele manieren maken. Het kontakt met Christus was de kern van zijn betoog en het evangelie van leze zondag toont aan dat dit kontakt ook door gesloten deuren kan plaats vinden. Er was sfeer in de Hartebrugkerk. Niet minder sfeer zij het van wat materiëler allure heerste in de Stadsgehoorzaal waar broodjes van de tafels naar vele hongerige magen verhuisden. Cm half negen gaf Evert Castelein het sein voor het bal, dat de jongeren tot een uur 's nachts op of om de dansvloer hield. De jongelui waren „in the mood", er werd druk gedanst, en van part ner verwisseld Leuk waren ook de onderbrekingen van het cabaret-ge zelschap: het kolderieke en sympa thieke „Triple Seq", drie parodis- ten, die vooral groot succes hadden met hun parodie op de drie padvin ders, Joe Andy deed fenomenale dingen met ballen en stokken, eyen- al Gino Manelli, die door een snel- voetige en charmante assistente werd J bijgestaan. Zeer goed ook was het optreden va* de show-densband o.l.v. Jan Kelder. Vier ras-muzikanten, die verbonden zijn aan het Metropole orkest, speelden prima dansmuziek en zü bracht een gezellige show. oor al in de dixieland-stijl waren zü voortreffelijk. Kees Pol6, cultureel jongerenlei- Dansen in de Gehoorzaal (Foto Onderwater) deikondigde de nummers aan. kers van het eerste uur gezegd. Dit - jongerenkontakt in Leiden moet spontaan tot stand komen en het mag geen „clubje" worden met voorzitter, secretaris en penning meester en reglementen. Het kon takt moet ongekunsteld blüven. Men stelde vopr om tot het vormen van gespreksgroepen te komen, de meest „ongemanierde" (ongemanierd niet in ongunstige zin) vorm van organi satie die er mogelijk is, Jongeren van deze Jcontakt-week zullen elkaar bjyven ontmoeten is er ;isterayond besloten en 'Irect al zijn afspraken gemaakt en pamen ge noteerd. Jeugdleiders noch pastoors en kape laans hebben zich met deze activiteit bemoeid. Twee miniatuur exposities waren er ook; één van het warm-gekleurde gevoelige werk van de jonge Hazers- woudse kunstenaar Henk Bakker, hoofdzakelijk ontwerpen voor glas schilderingen en een van de „compo sities" in lijn en kleur (meest plak kaatverf) van Theo Adtiaanse, die in zijn vrije tijd artistieke compen satie zoekt, in wilde fantasiën, voer het precisiewerk, dat hij overdag gis retoueheur op een lithografisch be drijf moet verrichten. "feen staaltje van deze kontakt- week: een deelneemster was in deze kontaktweek haar fiets kwijtgeraakt. Gestolen! Gisteravond werd een col lecte gehouden. Opbrengst 200 gul den. Het meisje krijgt een nieuwe „Mogen wij ook mee- fiets, doen?" heeft een vanl Het is gelukt in Leiden....

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2