3)e &2idic6oti/fca/nt „India deed beter naar andere, betrouwbare vrienden om te kijken" Prof. De Quay vordert langzaam met besprekingen De Quaye dagen moeten nog komen ZATERDAG 4 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14878 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 I. Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., 1 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p mm Telefoontjes f 1.50 Nieuwe mening krijgt de overhand Massale ontvolking in Tibet De reacties der in het Indische parlement vertegenwoordigde groeperingen op de ontvangst van de Dalai Lama in India zijn verschillend. De leider van de nationale socialistische partij, Mehta, verklaarde aan A.F.P.: „Wij verheugen ons erover dat India de Dalai Lama asiel verleent. Wat er gebeurd is bewijst wat voor soort propaganda de Chinezen voeren en wat men moet denken van de door Peking gepubliceerde „briefwisseling" die met de Dalai Lama gevoerd zou zijn". om het gebied van Nethar.j50 km. ten zuiden van Lhasa, uit te kammen waar opstandelingen stellingen heb ben ingenomen. Donderdag hoorde men de hele dag geschut in het gebied van Lhasa waarheen Ghinese versterkingen wer den aangerukt. Volgens berichten uit Lhasa zetten de Chinezen de ma .sa-deportatie van Tibetanen uit de hoofdstad en uit andere plaatsen voort. Volgens voor zichtige schattingen zijn uit Lhasa alleen reeds 10.000 tot 15.000 Tibeta nen weggevoerd. In deze stai geldt DE BEKENDE METHODE De communistische leider Moe- kherjee was vrijdagochtend niet in het parlement aanwezig maar een communistische afgevaardigde zei desgevraagd in de wandelgangen: „nu moeten we opletten wat de Dalai Lama in India gaat doen. Zijn aan wezigheid hier mag geen bron van wrijving tussen India en China wor den. India heeft het recht hem asiel te verlenen omdat het geen commu nistisch land is". Dë reactie van de congrespartij blijkt uit de woorden van premier Nehroe zelf dat de Dalai Lama met eerbied behandeld ..ou worden. In Pakistaanse bladen wordt het Chinese optreden in Tibet veroor deeld en ook kritiek geleverd op de houding van India. In een onafhan kelijk blad wordt gesproken van de „Machiavellistische houaing" van India tegenover de nabuurstaat Tibet. De „Times" te Karatsji schrijft dat India in een allerminst benijdens waardige positie is komen te verke ren. Met steun van het Westen kon India ongestraft grof optreden tegen Pakistan en Ceylon maar met de Tibetaanse zaak kan het verkeren. De Chinezen zouden wel eens niet halt kunnen houden in Tibet maar door trekken naar Bhoetan, -Sikkim en Nepal (aan India's noordelijke gren zen)". India deed beter naar be trouwbare vrienden om te kijken dan met de Chinezen te flirten, aldus het blad. Gevechten. In Kalimpong (in noord-oost-India) worden hier en daar nog gevechten geleverd tussen Chinese" troepen en Tibetaanse opstandelingen. De Chi nezen maken gebruik van artillerie Hel water zakt op Madagaskar Op het door orkanen en overstro mingen geteisterde Madagascar zakt het water thans. Het voornaamste vraagstuk is op het ogenblik het huisvesten van de daklozen. Ongeveer 40.000 mensen zijn ondergebracht in kerken, scho len en andere gebouwen van Tana narive. Volgens de eerste berichten die uit de tot nu toe geïsoleerde gebie den binnenkomen, zijn sommige plaatsen zo zwaar beschadigd dat zij geheel opnieuw zullen moeten wor den opgebouwd. In de straten zou een paar meter modder liggen en de rijst-, koffie- en suikeroogsten zouden voor veertig procent zijn vernietigd. overdag een aanzienlijke beperking van beweging de avondklok is nog steeds van kracht. De mannelijke in woners vertonen zich niet meer op straat. Radio Vaticana over Tibet. Radio Vaticana heeft vrijdag ver klaard dat de gebeurtenissen in Tibet een „Nieuw Hongarije, maar dan op groter schaal", vormden. „Het com nunisme kan niet toe geven dat zich, ook op zijn eigen ge bied, een groeiend verzet moet ont wikkelen tegen een onmenselijke levenswijze, die tenslotte tot open lijke opstand leidt", aldus Radio- Vaticana. Het omroepstation wijst er verder op dat de christelijke kerken een on verzoenlijke houding jegens het com munisme hebben aangenomen, dat de Islam er de „heilige oorlog" aan heeft verklaard en dat ook alle andere Aziatische godsdiensten zich tegen het communisme hebben gekeerd. Geen streven naar kabinet met grote parlementaire binding? De eerste fase van de pogingen van prof. De Quay om een kabinet te vormen is thans afgelopen. Hij heeft met de voorzitters van de vijf grote frakties uit de Tweede Kamer de politieke situatie en enkele saillante pun ten van het komende regeringsbeleid besproken. Op grond van deze be sprekingen zal de formateur th&ns overgaan tot het formuleren van punten uit het regeringsbeleid, met name verschillende punten van controversiële aard. Prof. De Quay is voornemens deze formulering toe te zenden aan de vijf fraktievoorzitters met het verzoek hem binnen zo kort mogelijke tijd hun persoonlijke zienswijze omtrent de algemene lijn te doen toekomen. Van het antwoord zal afhangen of en, zo ja, in welke constellatie, het mogelijk zal zijn om te komen tot het vormen van een kabinet. De forma teur hoopt deze punten van rege ringsbeleid reeds vandaag aan de fraktie voorzitters toe te zenden. Het is wel duidelijk, dat prof. De Quay niet streeft naar een kabinet met grote parlementaire binding. De bedoeling van de formateur is n.l. dat de fraktieleiders hun persoonlijke zienswijze geven. Overleg met de fracties verlangt de formateur niet. Tegenstelling met P. v. d. A. Reeds op dit punt bestaat er een tegenstelling tussen de P.v.d.A. en de overige partijen. De P. v. d. A. wenst dat de frakties juist op de controver siële punten zich zullen uitspreken en vastleggen; de formateur verlangt alleen de zienswijze van de fraktie- voorzitters. Men gelooft in Den Haag, aldus „Trouw", dat prof. De Quay duide lijk wil vastgelegd hebben, waar wel en waar geen mogelijkheden voor een bepaalde kabinetsconstellatie liggen. Prof. Beel was in zijn rapport aan de Koningin ook al tot bepaalde conclu sies gekomen, maar de formateur draagt een eigen verantwoordelijk heid. Hij is staatsrechtelijk de man, die de verantwoordelijkheid van de formatie op zich moet nemen en hij kan dat alleen door de zaken duide lijk te stellen. Over een eventuele zetelverdeling is met de fractievoorzitters nog niet i gesproken. Dat zou ook voorbarig ge- weest zijn, omdat formeel nog niets vast ligt. Eerst als de fractievoorzit ters hun zienswijze op de verschillen de controversiële punten hebben ge geven, kan prof. De Quay met 't for meren beginnen. De antwoorden, die de formateur van de fractieleiders zal ontvangen, worden zeer belangrijk geacht. Van die antwoorden zal het nl. afhangen, hoe het toekomstige kabinet zal wor den samengesteld; misschien nog niet zozeer wat de personen betreft, maaar wel wat de deelnemende partijen be treft. 100.000 Parijs word geteisterd door een golf van de Aziatische griep, bekend on der A.-griep. Meer dan honderddui zend Parij zenaars zullen met deze ziekte te bed liggen. In andere de len van Europa, zoals in Duitsland en Tsjecho-Slowakije, komen tot nog toe slechts lichte plaatselijke epide- miën voor. Parlement herdacht tien-jarig bestaan van NAVO Onderwijs-experimenten bij R.K. ULO Beperking bij geschiedenis- onderricht Tijdens de gisteren te Utrecht ge houden algemene vergadering van de Vereniging voor rooms-katholiek mulo, heeft de voorzitter, de heer W. A. Brasse, mededelingen gedaan over het zogenaamde ulo-experiment. Hij zei, dat het Hoogveld-insti tuut van de rooms-katholieke univer siteit in 1957 en 1958 de pedagogisch- didactische situatie op de zeven ex perimenterende scholen bestudeerd heeft. Het instituut heeft nu een rap port uitgebracht over de leerkracht, de leerling en de sociale relaties van de ulo-scholen. Tevens worden in het rapport de vakken en metho den, de pedagogische moeilijkheden buiten het leerplan, het perspectief in de ulo-school de verhouding tus sen school en gezin, het examen en de differentiatie in het ulo behan deld. In september 1958 zijn de zeven experimenteerscholen gestart vol gens richtlijnen en een leerplan van het katholiek pedagogisch bureau. De heer Brasse zei. dat inmiddels vele nieuwe methoden zijn toegepast; de belangrijkste onderdelen der ver nieuwingen noemde hij het werken met taken voor nederlandse taal, re kenen, wiskunde, aardrijkskunde, geschiedenis en maatschappelijke vorming. Te beginnen met het in 1962 af te nemen mulo-examen, zal het geschiedenisprogramma voor wat de algemene geschiedenis betreft, al leen het tijdvak van 1815 tot nu om vatten, terwijl meer aandacht gewijd zal worden aan de plaats van Ne derland in Europa, en bij de vader landse geschiedenis speciaal gelet zal worden op de partijenvorming. Prof. dr L. J. Rogier te Nijmegen hield een voordracht over evolu ties in het historisch portret der oranje-vorst en, waarbij hij afreken de met mythen die zich rondom Wil lem van Oranje hebben gevormd en de oorzaken van de sterke band tus sen ons volk en de vorstinnen die het sinds 1890 kent. Aankomend gangster gearresteerd De Nijmeegse politie heeft een 16- jarige jongeman ingerekend, die de laatste tijd druk bezig is geweest zich op te werken tot een beginnend gang ster. Hij heeft het bestaan een schrif telijke oproep van de politie om zijn fiets aan het bureau af te halen, te vervalsen tot een vergunning voor het dragen van vuurwapens. Dit staaltje van koudbloedigheid heeft de politie echter op zijn spoor gebracht, omdat hij zijn fiets de fiets liet en niet kwam opdagen. Bij on derzoek bleek de jongen in het Gof- fert-stadion in een holletje een Frans pistool, een portefeuille met geld en vier valse chèques te hebben verborgen. Voorts bezat hij een ver valst spoorwegabonnement, gestolen van een inwoonster van Nijmegen, waarop hij al enige reisjes had ge maakt. De valse chèques, elk ter waarde van 2.000.uitgeschreven aan toonder ten nadele van zijn vroe gere patroon, had hij nog niet geïnd. Rechter bediende hem op zijn wenken zeven maanden Voor de rechtbank te Dordrecht heeft gistermiddag terecht gestaan de 28-jarige vertegenwoordiger A. S. te Dordrecht, omdat hij ten nadele van de N.V. Handelsonedrneming H.D.O., waar hij werkzaam was, een televi sietoestel, negen radiotoestellen, een grammofoon en nog enkele electrische apparaten, zoals een strijkijzer en een scheerapparaat had ontvreemd. Omdat de straf, die S op het ogen blik in Rotterdam ondergaat voor een ander delict, op 27 april afloopt, deed de rechtbank onmiddellijk nadat de zaak was behandeld, uitspraak. Dit geschiedde op verzoek van de ver dachte, die te kennen had gegeven graag nog wat langer in de gevan genis te blijven om terstond maar alle rekeningen te vereffenen. De of ficier van justitie eiste vijf maanden gevangenisstraf. De rechtbank ver oordeelde S. tot zeven maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstelling. Pauselijk verrassingsbezoek Paus Johannes XXDI, gefotografeerd tijdens een van zijn „verrassings- bezoeken" en wel aan de drukkerij waar o.m. ook de „Osservatore Romano", de officiële krant van het Vaticaan, gedrukt wordt, Behalve de krant drukt men hier ook een groot aantal kerkelijke geschriften in ongeveer 70 verschillende talen. In het gebouw van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage is vrijdagavond op plechtige wijze het tienjarig bestaan van de N.A.V.O. herdacht. Elizabeth Duncan is vrijdag in de Californische stad Ventura ter dood veroordeeld, omdat zij haar schoon- docther had laten vermoorden door twee mannen. Zij hoorde het vonnis onbewogen aan. Haar verdediger voerde aan dat mevr. Duncan weliswaar niet krank zinnig was in de zin van de wet, maar wel als geesteszieke beschouwd dien de te worden. De akte van beschuldiging vermeld de dat zij de misdaad had gepleegd uit onnatuurlijke liefde voor haar zoon. De tienjarige Rudolf Hendriks uit Paarlstraat te Rotterdam moest gis termiddag met vrij ernstige brand wonden in het ziekenhuis Bergweg worden opgenomen. Op het Airi- kaanderplein pofte hij enige aard appelen boven een vuurtje toen een passerend vriendje een vluchtige oliestof in het vuur wierp waardoor de kleren van Rudolf vlam vatten. Hij rende naar een politiepost, een afstand van circa honderd meter, waar de dienstdoende politieman hem de brandende kleding van het lijf rukte. Desondanks moest het ventje in het ziekenhuis worden op genomen. Het vervoer van passagiers op de luchthaven Rotterdam gaf over het eerste kwartaal van 1959 ten opzich te van een zelfde periode in het voor afgaande jaar een aanzienlijke stij ging te zien, n.L 5241 tegen 3588 in 1958. De maand maart was bijzonder gunstig met 3036 passagiers tegen 1268 in maart 1958, hetgeen een ver meerdering van 139 pet betekende. Ook het vrachtvervoer ontwikkel de zich in stijgende lijn. Voorlopige cijfers wijzen uit, dat in het eeste kwartaal van 1959 ca 592 ton vracht werd vervoerd tegen 163 ton in het eerste kwartaal van 1958. Te Terborg viel gisteravond te gen zeven uur het negenjarige meisje A. ter Horst tijdens het spel in een bouwput bij de R.K. Uloschool, waar in water stond. Het kind was spoedig op het droge gebracht en kunstmatige ademhaling werd toegepast, maar zy bleek te zijn overleden. Ochtendmist Het hogedrukgebied dat gisteren het weer in ons land beheerste is naar de omgeving van Oostenrijk wegge trokken, onder invloed van een sto ring die over Scandinavië naar het oosten beweegt. Boven Engeland lag vanmorgen nog een zwak hogedruk gebied dat in ons land zwakke noor delijke winden veroorzaakte. Dit hogedrukgebied wordt echter in toe nemende mate aangetast door een front dat behoort bij een depressie die vanmorgen over IJsland trok. Dit front zal in de komende 24 uur de Britse eilanden naar de Noordzee be wegen. Het front wordt voorafgegaan door opklaringen tijdens welke in de ko mende nacht weer plaatselijk mist kan ontstaan, maar die morgenoch tend weer zal oplossen. Later op de dag kan het genoemde front tot dichtbij het westen en i.oorden van het land doordringen, zodat er daar dan kans is op wat regen. In het zuidoosten van het land blijven de regenkansen echter nog klein. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt In de nacht en ochtend plaat- i selijk mist. Morgen overdag op- 1 klaringen maar later in het wes- ten en noorden van het land toenemende bewolking met kans op enige regen. Weinig verande- ring in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. 5 April zon op 06.08; onder 19.19; maan op 05.01; onder 16.42. 6 April zon op 06.06; onder 19.20; maan op 05.25; onder 17.48. Hoogwaterstanden 5 April v.m. 1.54; n.m. 1.12. 6 April vjn. 2.39; n.m. 2.53 Het weer in Europa weer temp. HELSINKI zwaar bew. 3C. STOCKHOLM zwaar bew. 4 OSLO mistbanken 1 KOPENHAGEN regen 6 ABERDEEN onbewolkt 1 LONDEN mist 7 99 AMSTERDAM mist 6 BRUSSEL mist 7 LUXEMBURG onbewolkt 7 PARIJS onbewolkt 8 BORDEAUX licht bew. 7 GRENOBLE onbewolkt 4 NICE licht bew. 11 BERLIJN zwaar bew. 4 FRANKFORT licht bew. 2 MÜNCHEN half bew. 2 ZüRICH mist 2 GENèVE onbewolkt 3 LOCARNO zwaar bew. 10 WENEN half bew. 1 M INNSBRUCK onbewolkt 0 ROME onbewolkt 9 ,t AJACCIO onbewolkt 7 MADRID licht bew. 9 MALLORCA onbewolkt 7 ALGIERS onbewolkt 9 Korreltje De grootste dienst, die wy iemand kunnen bewijzen, is hem te leren zichzelf te helpen. Ralf Waldo Trine.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1