lage prijzen Visserijbank te Nieuwkoop vierde 40-jarig jubileum Vragende kinderen'van Karei Appel beantwoorden eindelijk aan hun doel Keukenhof-bus viel in hyacinihenveld VRIJDAG 3 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De heer P. Stam kon. onderscheiden Gisteren herdacht Nieuwkoops al gemeen geachte Coöp. Visserijbank G. A. de dag waarop zij voor 40 ja ren als zelfstandige Bank werd op gericht. Tijdens de receptie speldde burgemeester M. P. van der Wey- den, de heer P. Jtam, sinds 1919 se cretaris van de Bank, de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst. Vóór 1919 bestond in Nieuwkoop een agentschap van de Visserijbank van de Nederlandse Heidemaat schappij. Toen dit werd opgeheven, staken enige ondernemende mannen de koppen bijeen en richtten een eigen, aanvankelijk heel kleine Bank op, uitsluitend met het doel de be langen van de leden te behartigen, die ook volledig aansprakelijk wa ren. Het oprichtingsbestuur bestond uit de heren P. Augustinus, P. Stam en P. Tijsterman, van wie beide eerstgenoemden respectievelijk als voorzitter en secretaris nu reeds ge durende 40 jaar lid van het bestuur uitmaken. De Raad van Toezicht be stond destijds uit de heren G. Kra nenburg, J. H. Mulder en J. Pieter- sen van Noorden. De eerste kassier was het bekende hoofd van de openbare school, de heer P. de Graaf, die deze functie waarnam tot 1946. Sinds die tijd is dit de heer P. Oskam, thans ge meentesecretaris. De Visserijbank heeft in de afge lopen 40 jaar in een zeer grote plaatselijke behoefte voorzien en tal van ingezetenen hebben van haar, hun profijt gehad. Vooral in de laat ste jaren maakt de Bank een periode van zo grote bloei mee, waaraan de financiële deskundigheid van de huidige kassier allicht niet vreemd zal zijn. Zo is de inleg van de spaar gelden sinds 1953 verdubbeld. De Visserijbank heeft tot de dag van vandaag haar volledige zelfstandig heid gehandhaafd en heeft als toe zien voogd slechts de Nederlandse Bank boven zich. Als kleine plaatse lijke Bank is haar zelfstandige po sitie vrijwel uniek in Nederland. De Pieten-Bank. In intieme kring is de Visserij bank bekend als de „Pieten-Bank". Men oordele: Piet Augustinus, voor zitter, Piet Stam secretaris, Piet Tijsterman een der oprichters, Piet de Graaf voorheen en thans Piet Oskam kassier; tenslotte heten de adviseur, de heer Baanen, adj. dir. van de Alphense- Bank, alsmede de accountant de heer Kooy ook nog Piet. Gelukkig zijn er onder de „grote Pieten" van de Visserijbank ook nog enkele anderen met een an dere voornaam. In de middag recipieerde het be stuur in Paviljoen Plaszicht. Zeer velen o.a. burgemeester Van der Weyden, ingezetenen en relaties van buiten kwamen hun gelukwensen aanbieden. Er was een keur van fraaie bloem stukken o.a. van het gemeentebe stuur van Nieuwkoop, van de Al- phense Bank, van de Boerenleen banken van Noorden en Nieuwveen, van het ziekenfonds Helpt Elkan der en verder van verscheidene par- tikulieren. Toespraak burgemeester. Burgemeester Van der Weyden wenste de gemeente geluk met het feit, dat zij gedurende 40 jaren heeft kunnen beschikken over een cre- dietinstelling en spaarbank als de jubilerende Visserijbank, die het volledige vertrouwen van de ge meente heeft en aan welke tal van ingezetenen hun opkomst te danken hebben. Ook als voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank te Noorden wenste hij de Bank geluk. Hij hoopte, dat deze zijn werk nog in lengte van ja ren tot welzijn van de ingezetenen mag voortzetten. Tenslotte deelde hij mede, dat het verdienstelijke werk van de jubi lerende secretaris de heer P. Stam, ook in andere opzichten voor H. M. de Koningin aanleiding is geweest, hem te vereren met de gouden me- daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Voorzitter Augus tinus ontving deze onderscheiding reeds vorig jaar. Nadat hij de heer Stam de versierselen op de borst had gespeld, dankte deze voor deze grote onderscheiding. Ook sprak nog de heer A. Brink, hoofdambtenaar van de Visserij bank te Arnhem, die namens de Ned. Heidemaatschappij Bank en bestuursleden zijn gelukwensen aan bood. Tevens memoreerde hij het verdienstelijke werk van de vorige kassier, de heer P. de Graaf, met wie hij oude en zeer goede relaties had. Bestuur en Raad van Toezicht van de jubilerende Visserijbank te Nieuw koop. Van 1. naar r.: C. C. van Koert, J. v. Tienhoven, P. Augustinus, P. Stam, L. de Pater en A. A. Ruiter- man. Staande P. Oskam. man, C. v. d. Bosch en speciaal de T, heer P. de Graaf, die zo lange jaren he* kassierschap heeft waargeno- men. uitgenodigd in het Sporthotel. Voor zitter Augustinus opende met een hartelijk woord van welkom, speci aal aan burgemeester Van der Wey den en de wethouders E. H. van Dam en A. Bloos, die met hun resp. echtgenoten tot de gasten behoor den. De heer Augustinus gaf een kort overzicht van het wel en wee van de Bank in de afgelopen 40 ja ren. De Bank heeft ook moeilijke jaren gekend. Voor twee jaren heeft de wet op het Credietwezen nog een ernstige aanslag op het zelfstandig voortbestaan van de Bank gepleegd, maar dank zij de medewerking en tussenkomst van de Nederlandse Bank, die spr. hiervoor dank bracht, is de zelfstandigheid behouden ge bleven. De heer Augustinus memoreerde ook nog hen, die door de dood ont vallen zijn en wel de heren G. Kra nenburg, J. H. Mulder, P. Tijster- bijeen. Ook burgemeester Van der Wey den sprak de aanwezigen toe er bracht nogmaals namens de ge meente zijn gelukwensen over. Toen kreeg de Rederijkerskamer H. K. Poot uit Bodegraven het woord. Het gezelschap voerde onder regie van de heer De Klerk op het blijspel in drie bedrijven „Als een kwartel.." door H. Bakker en Ed Terlingen. Het was een zeer aardig spel. Het werd uitstekend gespeeld door alle meespelenden, al mogen we een speciaal woord van lof aan de hoofdpersoon, om wie het hele spel zich groepeert, mevr. De Klerk-van Monde, niet onthouden. Door de heer Oskam werd een dankwoord gesproken. De dames kregen bloemen, allen een geest driftig applaus en na afloop van het spel bleven velen nog gezellig wat De gemeente Amsterdam heeft thans na tien jaar een wandschilde ring aanvaard, die de kunstschilder Karei Appel in haar opdracht maak te, maar die zij destijds niet accep teerde. Zoals men zich zal herinneren ver leende de gemeente in september 1948 aan Karei Appel opdracht een schets te maken voor een wandschil dering in de kantine van het Amster damse stadhuis. Begin 1949 stond het gemeentebestuur de schilder op diens verzoek toe de schets op ware groot te op de muur in de kantine aan te brengen. De schets, als voorlopige tekening bedoeld, bleek later bij voltooiing de definitieve vorm van de wandschil dering te zijn. Onder meer op grond van gerezen bezwaren tegen deze wandschildering van de zijde van het personeel dat de kantine be zocht, besloot het gemeentebestuur na ampele overweging de schilde ring niet te aanvaarden. Zij werd echter niet verwijderd, doch over dekt, waarbij de tekening onaange tast bleef. Deze op zichzelf onbevre digende toestand bleef in verschil lende kringen, in die van kunstenaars maar ook bij het gemeentebestuur de hoge kwaliteit 'xi Jeugdige vliegenier in een Hawker Hunter WIND J ACKET Een stoer model met dubbele sluiting, prima waterafstotende poplin in moderne kleuren 6 Jaar DENIMPANTALON IJzersterk, twee achterzakken met rits, vlot streepdessin 0 jaar 675 PRAIRIE-AANBIEDING SHORTS Oersterk, modern gestreept, U/ele&mcdsolea&as Kleine stijging per mwt aandacht bezig houden. Kortgeleden heeft het gemeentebestuur besloten de schildering toch te aanvaarden en de overdekking te laten verwijde ren, zodat het werk binnenkort voor iedereen weer zichtbaar zal zijn. Van dit besluit heeft het gemeentebestuur de heer Appel, die op het ogenblik in Parijs woont, schriftelijk in ken nis gesteld. De schildering is non-fi guratief. Destijds werd ze echter door velen niet door de schilder zelf met de betiteling „Vragende Kinderen" aangeduid. Beschadigd. Gisteravond is in het televisiepro gramma „Alles gaat naar wens", ge presenteerd door Dimitri Frenkel Frank aan Karei Appel, wiens wen sen deze avond werden vervuld, o.m. mededeling van het besluit van het Amsterdamse gemeentebestuur ge daan. De schilder toonde zich met deze beslissing ingenomen. Wel was hij van mening, dat de wandschilde ring wanneer zij is vrijgekomen, veel zal moeten worden bijgewerkt. De schildering is destijds, zo zei hij, ern stig beschadigd, doordat men er met asbakken en collectebussen naar heeft gegooid. Duidelijker taakomschrijving Staatssecretaris van oorlog Vele Eerste Kamerleden vestigen in het voorlopig verslag uit de Eer ste Kamer over de begrotingen voor oorlog en marine 1959 met nadruk de aandacht op de noodzaak, de taak van een staatssecretaris duidelijk te omschrijven. Zulks ten einde voor de toekomst diens politieke verant woordelijkheid duidelijk vast te stel len en een herhaling van hetgeen on langs met mr. Kranenburg is ge schied, te voorkomen. Deze leden zeggen dit naar aanlei ding van het verslag van de „Com missie Koersen". Zij konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat ook de minister een grote verantwoordelijk heid voor de gang van zaken met be trekking tot het aankoopbeleid had gehad. Men gaat verder niet op het rap port van de „Commissie Koersen" in, omdat dit stuk nog in de Tweede Ka mer behandeld moet worden. De Keukenhof ontwaakt Nu het zachte weer blijft aanhou den mag voor het komende weekend gerekend worden op het in bloei staan van de eerste hyacinthen. Naast de crocussen en de narcissen verlevendigen de felle kleuren der 1 tulipa's het aspect van de Keukenhof in belangrijke mate, terwijl onder 't nog prille groen de geur der hyacin then als een vleug voorjaarsparfum blijft zweven. De warme kas staat voor een be langrijk deel in bloei en biedt weer een overweldigende kleurenpracht. I De Keukenhof is nu een bezoek ten volle waard. Ook op de velden komt meer kleur, i alhoewel nog niet van een bloemen- tapijt gesproken kan worden, biedt de bollenstreek toch al een fleurige aanblik, doordat het geel der narcis sen wordt afgewisseld door de felle kleuren der crocussen en de zachtere pasteltinten der hyacinthen Koe als (modern) beeldhouwer Deze mengelmoes van spijkers, stukjes ijzerdraad en schroeven is de „oogst" uit de eerste maag van een onachtzame Amerikaanse koe, die de onverteerbare hapjes en passant meegraasde. BLOEMBOLLENCORSO definitief op 25 APRIL Het centrale Comité Bloembollen- corso heeft besloten het bloembol lencorso op 25 april te laten rijden De Keukenhof-bus die donderdag morgen 01 ti elf uur van de tentoon stelling vertrok, is nimmer aan het eindstation in de Gladiolenstraat te Lisse gearriveerd. Het voertuig reed op de Zwartelaan van de ter plaatse zeer hoge berm af, sloeg om en be groef rijn neus gedeeltelijk in een hyacintenveld. Een geluk bij het ongeluk was, dat slechts twee passagiers in de bus za ten en die kwamen, evenals de chauf feur en de conducteur met de schrik vry. Het ongeluk gebeurde, doordat de chauffeur, de heer G. uit Haar lem, niet bekend was met het ver raderlijke bochtje dat hij in de Zwar telaan moest nemen en met de even verraderlijke knikken, die daar vlak over de brug in het wegdek liggen. De bus maakte op een gegeven mo ment zulke rare capriolen dat G. zijn Het zal die zaterdag om elf uur uit Sassenheim vertrekken. Tot nu toe was het gewoonte om „het weer af te wachten". Op het ogenblik zijn er al velden met hyacinten, die biina in bloei staan. Dit zijn de allervroeg ste rassen, die slechts enkele dagen zon nodig hebben om in volle bloei te komen Het comité vertrouwt echter, dat dit voorjaar ons niet met een warm- tegolf zal overspoelen. Slechts in dat geval zullen de latere rassen ver voor de 25e uitgebloeid zijn. Daar niet alle kleuren meer in de latere rassen voorkomen, zal men echter de gehele ontwikkeling van de bloei nauwgezet volgen om zo no dig een grote hoeveelheid manden bloemen in koelcellen te kunnen op slaan. Blijft het weer koel en zonloos, zoals thans het geval is, dan zal men op de datum over zeer vele bloemen in de meeste kleuren kunnen be schikken. Het Comité mikt niet meer naar het hoogtepunt van de bloei, zoals men andere jaren, ook nogal eens tevergeefs, deed, maar is gezwicht voor de aandrang van de zijde van toeristische organisaties en onderne mingen. Deze kunnen nu de geïnte- wagen niet meer in zijn macht kon resseerden tijdig bericht sturen, of houden. Door het hobbelen gleed bovendien zijn voet van het rem pedaal. Vóór de autobus zijn nood landing in het bollenland maakte, werd eer$t een ijzeren hek over een lengte ven ruim tien. meter vernield. speciale trips ontwerpen. De belangstelling voor het corso in in het buitenland is dit jaar, blykens de bij het secretariaat binnenkomen de correspondentie, groter dan ooit te voren. Het corso trouwens ook.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3