S)e £eidóe(9oti/fca/nt Deportaties, moord en dwangarbeid na vriendelijke woorden van Pantsjen Lama RODE TERREUR IN TIBET: De Quay op de toch nog even brede basis Wil De Quay toch op brede basis landen? Broer van Dalai Lama vraagt hulp OPTIMISTISCHE LUNS IN WASHINGTON weer f Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. DONDERDAG 2 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14676 Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Strijd laait weer op rond Lhasa Volgens het persbureau Nieuw- China heeft de Pantsjen Lama, de Tibetaanse leider die met de Chinezen samenwerkt, in zijn residentie te Sji- gatse verklaard dat hij hoopt dat de Dalei Lama spoedig bevrijd zal wor den. Hij zou voorts gezegd hebben al het mogelijke te zullen doen om zijn taak als waarnemend voorzitter van de (door de Chinezen) gesteunde „voorbereidingscommissie" voor Ti bet naar behoren te vervullen en de Chinezen daadwerkelijk te zullen bij staan bij het neerslaan van de op stand. De oudste broer van de Dalei Lama, de 37-jarige Thoebten Norboe, heeft woensdag te New York een beroep gedaan op de vrije wereld om zoveel STUDIELOON? Sinds de Wiardi Beekman Stichting (het rapport „Gelijke kansen" heeft uitgebracht, waarin de invoering van een progressief studieloon wordt be pleit, is deze kwestie weer meer in het middelpunt der belangstelling ge komen. He. is speciaal de P. v. d. A. geweest, die hiervoor in de Kam^r nogal eens heeft gepleit. De P. v. d. A. heeft dit rtudieloon nu zelfs als punt opgenomen in haar verkiezingspro gramma en zij eist daarin voor de ko mende periode een wettelijke rege ling van studiekostenvergoeding voor het voortgezet en hoger onderwijs. Reeds in 1950 heeft het Verbpnd van wetenschappelijke onderzoekers een actie gevoerd voo de uitkering van een uniform stadentenloon aan alle studenten. Er zijn toen hiertegen van allerlei zijden nogal ernstige be denkingen gerezen. De gedachte aan dit studieloon is echter in andere kringen blijven doorwerken en wordt nu door de P. v. d. A. opnieuw gelan ceerd. mogelijk steun te verlenen aan de duizenden Tibetanen die uit hun land zijn gevlucht i.v.m. de strijd tegen de Chinese communisten. Thoebten Norboe, die al drie jaar in de VS woont en studeert, verklaar de op een persconferentie dat er vol gens de laatste cijfers op het ogen blik 18.000 Tibetaanse vluchtelingen in India zijn. Uit Kalimpong wordt gemeld dat de Chinezen duizenden soldaten met vliegtuigen naar Lhasa brengen. Zij beschieten met zwaar geschut groe pen opstandige Khamba's plm. 40 km ten zuiden van Lhasa. Al deze Chi nese versterkingen zouden ingescha keld worden bij een grootscheepse po ging om de opstand van de Khamba's neer te slaan. In welingelichte kringen in Ka limpong verklaarde men dat de Chinese jagers die voortdurend pa trouilleren boven het gebied van de rebellen moeien trachten de vluchtende Dalei Lama op te spo ren. Men hechtte weinig geloof aan de berichten over het neerla ten van Chinese parachutisten, die de Dalei Lama zouden moeten on derscheppen. Volgens Nationalistisch Chinese re geringskringen op Formosa hebben de anti-corn *minis tische Khamba-stam- men in het grensgebied van Bibet en Sikang 300.000 man bijeen gebracht voor §en offensief tegen Lhasa. Volgens berichten in Nationalistisch kranten verloopt het „dropipen" van voorraden voor Tibetaanse rebellen door Nationalistische vliegtuigen be vredigend. Communistisch Gliina brengt per vliegtuig duizenden soldaten naar Ti bet met het oog op mogelijke nieuwe acties van de opstandelingen, aldus te Kalimpong ontvangen berichten. Deportaties. In scherpe tegenstelling met de uit latingen van de Pantsjen Lama zijn berichten dat de Chinezen tussen de 5.000 en 10.000 Tibetanen uit Lhasa hebben weggevoerd. Kennelijk voor het verrichten van dwangarbeid. On der de gearesteerden waren alle dorpshoofden. Verder wordt bericht dat 15.000 Chinezen in het Tsoembi-dal zijn aan gekomen, dat dicht bij de grens met India ligt. Zij doorzoeken alle hui zen. Tibetanen die bezwaar tegen huiszoeking maken, worden gevanke lijk weggevoerd. De communistische Chinezen halen duizenden Tibetanen op en brengen ze weg in vrachtauto's, waarsohijnli'k naar dwangarbeidskampen, aldus me- dede 'ngen van betrouwbare zijde. De Chinezen hebben ook de bewaking van het Indische consulaat-generaal te Lhasa, de hoofdstad van Tibet ver scherpt en een Indische boodschapper toegang tot het Chinese buitenlandse bureau daar dicht/bij geweigerd. Doodgeschoten. Volgens van Tibetaanse zijde te Nieuw Delhi ontvangen berichten hebben de Chinese communisten hon derden van de vierduizend door hen te Lhasa gevangen genomen Tibeta nen, na een summiere rechtspraak, doodgeschoten of opgehangen. Het ophangen zou geschied zijn aan de takken van bomen en de Chinese communisten zouden de lijken ver scheidene dagen hebben laten han gen. Van dezelfd zijde wordt verno men dat te Lhasa nog steeds de staat van beleg geldt. De inwoners van de Tibetaaase hoofdstad zouden hon ger lijden, daar er niet voldoende le vensmiddelen worden aangevoerd. Uit betrouwbare bron in New Delhi wordt vernomen dat er bij de opstand in Lhasa meer dan 3.000 men sen om het leven zijn gekomen. On der de slachtoffers zouden zich tal rijke vrouwen bevinden. Minister Luns heeft gisteren bij zijn aankomst te Washington ver klaard optimistisch te zijn ten aan zien van de komende bijeenkomst van de NAVO-raad. Hij was van oor deel dat er eenheid van doel zal zijn. In dit verband zei de minis ter, dat de recente bezoeken van pre mier Macmillan van Engelanu aan Washington, Parijs en Bonn „misver standen" uit de weg hadden geruimd. De ministers van buitenlandse za ken van de westelijke grote vier, heb ben in een communiqué verklaard, dat zij een reeks „nuttige" bespre kingen hebben gevoerd ter voorberei- wijks worden omgezet is een beurs 4 fonds perdu. Die renteloze voorschotten voelen vele studenten echter als een zware last, waarvan zij de gedachte reeds meetorsen tijden." hun studie. Bij het begin van hun loopbaan zitten zij dan met een aanzienlijke schuld, die in de tijd van tien jaar moet worden af gelost. Op zich is het systeem van rente- Gaat het erom zoveel mogelijk be-j loze voorschotten een goed systeem, gaafde jongeren de kans te geven op maar men zou ze al spoedig moeten zekerheid van 100% en des te erger is dan ook deze indirecte aanslag op de persoonlijke vrijheid en verant woordelijkheid. Hoe men dit een strijd voor de vrij heid kan noemen, ontgaat ons ten enemale. Het lijkt veeleer op een be dreiging van de vrijheid. 1 -gere studie dan kan men dit ook bereiken via het stelsel van studie toelagen, zoals dat heden ten dage functioneert. De post voor de Rijks tudietoelagen is de laatste jaren met vele millioenen toegenomen. Men kan ook dit systeem uitbreiden. Tot nu Bij de viering van het eerste lus trum van de Werkstudentenliga heeft prof. Minnaert uit Utrecht de strijd voor invoering van het studieloon be stempeld als een strijd voor de vrij heid. Precies hier ligt de kern van het1 was het zo, dat meestal begonnen conflict bij voor- en tegenstan-1 wordt met renteloze voorschotten, die ders. Want wat de ene een strijd voor J jij gebleken ijver en geschiktheid dik- de vrijheid noemt, noemen de tegen- standers van het studieloon juist een bedreiging van de vrijheid. Men kan bij het systeem van studie- loon natuurlijk uitgaan van de overi- gens goede gedachte, dat aldus aan zoveel mogelijk begaafde jongeren, die anders niet in staatz ouden zijn hogere studies te maken, hiertoe de gelegenheid geboden wordt. Maar met vrijheid heeft dat o.i. niets te maken. Integendeel men gaat aldus sterk de kant uit van het systeem der com munistische dictatuurlanden, waar de Staat bepaalt, wie er mag studeren en wie niet. De Staat geeft dan immers het stu dieloon en het is dus in feite de Staat, die bepaalt of een jonge man of meis je zal mogen studeren. Aldus wordt ook de verantwoordelijkheid van de ouders verlegd naar de overheid. Het rapport van de Wiardi Beek man Stichting beveelt aan de toegang tot het hoger onderwijs afhankelijk te maken van een drietal factoren te weten: de resultaten van het middel baar of voorbereidend hoger onder wijs, het oordeel van rector en leraren over de geschiktheid tot het volgen van hoger onderwijs en een psycholo gisch onderzoek. Hier rijst ook al de vraag of deze drie factoren voldoende objectiviteit waarborgen om op grond daarvan zulk een ingrijpende beslissing te kunnen nemen. Er is meer. Al gaat het rap port van de Wiardi Beekman Stich ting niet zover, dat het de toegang tot de universiteit wil ontzeggen aan hen, die gewogen zijn en te licht bevon den, het wil toch wel iets anders: na melijk een aanzienlijke verhoging van het collegegeld voor hen, die voor ho ger onderwijs niet geschikt worden bevonden. Men heeft daarvan echter nooit een omzetten in een beurs, als de resulta ten véin de studie bevredigend zijn. Via een uitbreiding van het systeem der beurzen kan men hetzelfde resul taat bereiken, dat de Wiardi Beek man Stichting beoogt, Dan blijft te vens de verantwoordelijkheid der ouders en de persoonlijke verantwoor delijkheid van de student onaange tast. ding van de bijeenkomst met de Russen op 11 mei en dat zij besloten hebben op 29 april weer in Parijs bij een te komen om „verdere voorberei dingen te treffen". Minister Luns sprak tegen, dat er grote verschillen van mening bestaan tussen de grote drie over het hou den van een topconferentie na de ministersconferentie, die in mei in Genève zal worden gehouden. „Er zijn nuanceringen in de meningen van de grote mogendheden wat zij als een geslaagde ministers-conferen tie beschouwen. Enerzijds meent men, dat de samenstelling van de agenda doorslaggevend is, anderzijds acht men het belangrijkste de resultaten van de ministeriële besprekingen Gedraaide spiis in (rechie) steigers 1 De Allerheiligenkerk in de Engelse plaats Chesterfield, met de befaamde gedraaide torenspits staat in de steigers. Men behoeft echter niet te vrezen dat de toeristische trekpleister zal verdwijnen: de steigers dienen alleen voor onderhouds- en herstelwerkzaamheden aan het houten interieur van de spits. Binnenkort zal de ruim 75 meter hoge toren, die uit de 13e eeuw stamt, weer in alle luister kunnen worden bewonderd over enkele grote punten. In dit verband merkte mr. Luns op, dat het overleg van de Britse mi nister-president Macmillan, na diens bezoek aan de Sowjet-Unie in de Westelijke hoofdsteden bepaald mis verstanden uit de weg heeft ge ruimd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Na uitlating mr Burger Waarschijnlijk als gevolg van de verklaring die mr. Burger gisteren heeft afgelegd over de eventuele bereidwilligheid van de P.v.d.A. om aan een gesprek mee te doen, ont vangt prof. de Quay: de formateur, vandaag als eerste dit kamerlid. Na hem volgt prof. Romme. Goed, dat een straaljager niei niezen kan Hoogstwaarschijnlijk wil prof. De Quay weten of er nog werkelijk ver andering is gekomen in de houding van de socialisten. Het is mogelijk, dat er toch nog een brede basis voor het kabinet gelegd wordt. Zoals be kend is informateur prof. Beel tot de conclusie gekomen, dat op het ogen blik met de socialisten geen kabinet te vormen valt. De formateur grijpt nu dus de laatste kans voor de brede basis. De verklaring van mr. Burger ech ter, zoals wij die gisteren gepubli ceerd hebben, is niet duidelijk ge noeg, gesteld, om prof. De Quay enige grond voor optimisme te schenken. Mr. Burger heeft gezegd: de katholieke en protestantse par tijen zijn nooit bij ons gekomen om te vragen of er enige overleg mogelijk zou zijn. De bewering, dat dit overleg niet tot stand zou kunnen komen mist dus elke grond.. Men heeft het immers nog niet eens geprobeerd. Ondanks deze uitlating ziet het er niet naar uit dat de socialisten toch nog in het kabinet plaats zullen ne men. Morgen spreekt prof. De Quay met prof. Oud van de VVD. En daarna zullen waarschijnlijk de christelijke leiders aan het woord komen. Op 1 en 2 april houdt de Koninklijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart de jaarlijkse nationale jeugd- luchtvaartdagen, ditmaal op de vliegbasis Soesterberg. De bedoeling is de jeugd in aanraking te brengen met de vele facetten van de luchtvaart en haar hiervoor belangstelling in te boezemen. Woensdag, op de eerste dag, waren 1.500 jongeren op de vliegbasis aanwezig. Zoals de foto laat zien, waren er knapen bij, die het neusje van de straaljager van heel dichtbij wilde zien. Kans op opklaringen Terwijl vochtige lucht van ocea- nische oorsprong in de afgelopen I nacht ook tot het zuidoosten van ons land doordrong, ontwikkelde zich boven de Britse eilanden een ge- i bied van hoge luchtdruk dat nu over I de Noordzee naar het Oosten trekt. Onder invloed hiervan stroomde I met zwakke noordoostelijke winden j iets drogere lucht het noorden van het land binnen. Een storing die gisteren by de Azo- rea lag, trekt langs Ierland en Schot land naar het noordoosten. Onder in vloed hiervan wordt de v/ind in ons land zuidelijk waardoor de kans op opklaringen groter wordt en de tem peraturen zich in stijgende lijn gaan bewegen. Het front van de storing kan ons land morgen niet bereiken, zodat droog weer kan worden ver wacht. Weersverwachting medege deeld door het KNMI, geldig van donderdagavond tot vrijdag avond, opgemaakt te 11.45 uur. OPKLARINGEN droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist, maar morgen op vele plaatsen opkla ringen met hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot mati ge wind tussen Oost en Zuid. 3 April zon op 06.13, onder *19.15; maan op 04.08; onder 14.29. Hoogwaterstanden 3 April v.m. 12.17; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS motregen 3 C. onbew. 3 onbew. 0 onbew. 3 regen 6 mis 8 motregen 9 geh. bew. 10 zw. bew. 10 imst 4 onbew. 3 onbew. 10 geh. bew. 9 onbew. 1 mist 1 onbew.O onbew. 4 onbew. 3 geh. bew. 1 onbew. - -2 lichtbew. 9 lichtbew. 11 onbew. 6 zwaar bew. 9 Korreltje Een ui kan een mens laten huilen, maar er is nog nooit een gewas ge vonden, dat ihem kan laten lachen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1