S)e &2id6e(Soma/rit Dalai Lama houdt zich nog schuil in Tibetaans bergland Formateur blijft polsen Ontstellende berichten over de ramp op Madagaskar Valschermtroepen neergelaten Robin Douglas zocht nu een ;o'r prinses Kraak van een ton bij de familie Churchill PLUS VIER SIGAREN Val van 45 meter tóch niet dodelijk Op zoek naar massamoordenaar Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20820. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., 17.50 p. kwart. WOENSDAG 1 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14875 1 April zit er weer bijna op Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 1.50 Chinese troepen in achtervolging Te Kalimpong is van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat de Dalai Lama, die zich slechts 's nachts verplaatst, naar verwachting binnen enkele dagen de grens met India zal oversteken. Doch vijftigduizend man communistisch-Chinese troepen, die gebruik maken van vliegtuigen en valschermtroepen, zetten alles op alles om de Dalai Lama van de Indische grens af te snijden en gevangen te nemen. De Indiërs en de in India verblijvende Tibetanen verkeren in grote spanning of het de Tibetaanse leider zal gelukken de grens te overschrijden. De Dalai Lama, die wordt verge zeld door zijn moeder en zusters, vordert slechts langzaam over het ongeveer 325 kilometer lange traject, dat hij moet afleggen, voordat hij in veiligheid is. Men meent echter dat de berichten, volgens welke hij bij een val gewond werd, onjuist zijn. In doorgaans welingelichte kringen verklaarde men dat Chinese vliegtui gen valschermjagers neerlaten, die de Dalai Lama moeten onderscheppen bij zijn poging om via een bergpas India te bereiken. Afpersing. Chinese troepen zouden van dorp naar dorp en van klooster naar kloos ter trekken om te trachten gegevens „los te persen" van bevolking- en monniken over de verblijfplaats van de Dalai Lama. Men venhoedt dat de Dalai Lama op het ogenblik op weg is door het bergachtige gebied van Lholta ten zuidoosten van Lhasa, dat deel uitmaakt van de Tibetaanse hoogvlakte. Dit gebied dat geen wegen kent, grenst aan Bhoetan en de noordoostgrens van India, waar de opstandige stam der Khamba's, die gezworen heeft de Dalai Lama te zullen beschermen, de macht in han den heeft. Waarnemers in Kalimpong, die Tibet goed kennen, zijn van mening dat de Dalai Lama onmogelijk India kan bereiken via de normale handels weg door Sikkim, omdat het enge Tsjumbi-dal zwaar bewaakt wordt door Chinese troepen. Ook zou de Dalai Lama Nepal niet kunnen be reiken daar sterke Chinese eenheden in het grensgebied met dit land patrouilleren. Voor de Dalai Lama zouden slechts twee mogelijkheden open blijven. Hij zou ofwel kunnen trachten Bhoetan te bereiken Bhoetan onderhoudt krachtens een verdrag betrekkingen met India of hetgeen waar schijnlijker is kunnen proberen de afgelegen en woeste noordoostgrens van India binnen te dringen, waar India grensposten heeft. Deze grens posten zijn al gewaarschuwd. Mocht de Dalai Lama India be reiken, dan zal de regering van dit land hem ongetwijfeld asiel verlenen. Hij en zijn familie zullen dan waar schijnlijk direct naar Nieuw Delhi worden gebracht- Een groep Tibetanen heeft premier Nehroe verzocht zijh bemiddeling te verlenen om tot een wapenstiltand te komen met de Chinezen. Nehroe zou geantwoord hebben •'.at hij dit ver zoek zou overwegen en kijken wat hij kon doen. De officiële persdienst van India meldde in dit verband slechts, dat Nehroe naar de Tibetanen geluisterd heeft en tegen hen gezegd heeft dat hij hoopte dat ie huidige moeilijk heden in Tibet spoedig op vreedzame wijze tot oplossing zouden worden gebracht. Volgens officiële Indiase kringen wordt de groep niet beschouwd als een delegatie van Tibet. Ex-premier Loekhangwa zei dat de Tibetanen altijd onafhankelijk zijn geweest. „Zij leven nu in angst voor uitroeiing en zijn er bang voor dat hun godsdienst vernietigd wordt", al dus Loekhangwa. Hij merkte op dat de wil van de Dalai Lama de wil is van het Tibe taanse volk. „Wat hij ook mag zeg gen, wij zullen hem volgen". Geen enkele Tibetaan aanvaardt de regering van de Pantsjen Lama. De regering van Tibet berust bij de Dalai Lama, zo zei hij. Robin Douglas Home, die heeft ge dongen naar de hand van prinses Margaretha van Zweden, heeft woensdag zijn verloving met een Londens model, Sandra Clare Paul, bekend gemaakt. De 18-jarige mej. Paul, dochter van een arts, is een der meest gefoto grafeerde modellen in Engeland. Zij zou meer dan honderd pond per week verdienen. Maandagavond is ingebroken in het huis van sir Winston Churchill in Londen. De dieven haalden enkele een antieke diamanten broche en een ketting. Sir Winston mist enkele van zijn sigaren. De huisknecht van de familie be merkte de inbraak toen hij dinsdag- middag het pand betrad. De bene is?,. V^SS^Si 4™^,^ loïdenverdieping was niet betreden. De rnt"k "'""r TTO" politie nam vingerafdrukken van het meester van juwelen ter waarde van 15.000 gulden en bont ter waarde van 70.000 gulden van mevrouw Churchill. Tot de gestolen juwelen behoort Minstens 3000 doden De premier van Madagascar, Phi- libert Tsirana, heeft dinsdagavond te lefonisch aan het Parijse blad „Pa ris-Journal" meegedeeld, dat een schatting van 3.000 doden als gevolg van de cycloon en de wi*tersnood ver beneden de waarheid lijkt. Vijf van de zes provincies zijn ge troffen, aldus de premier. Er is slechts draadloos contact mee. Tien duizenden dorpelingen hebben de wijk genomen naar hoger gelegen ge bied. De meeste dorpen en steden in de lage streken staan geheel onder water. Port Berger en Manaroe zul- Een 16-jarige jongen is op wonder baarlijke wijze aan de dood ontsnapt, toen hij gisteren van de 45 meter hoge Victoria-watervallen in Noord-Rho- desia naar beneden viel. lige water onderaan de waterval werd gered, dankte zijn leven aan een slechts een halve meter brede 9obuine „drempel", die zijn val brak. len opnieuw moeten worden ge bouwd. Nadat president De Gaulle het be schermheerschap op zich had geno men van een hulpcomité voor Mada gascar, hebben tienduizenden Fransen gezorgd voor wagonladingen kleding en dekens. Binnen een half uur nadat de be volking van Frankrijk via de radio verzocht was om steun, reden vracht auto's af en aan voor het voornaam ste goederendepot in Parijs. De politie van Jamaica zoekt op het ogenblik een 20-jarige man die acht mensen in stukken zou hebben gehakt. De moorden zouden gebeurd zijn in het dorp Labyrinth dat circa 10 km van Kingston ligt. De moordenaar zou drie vrouwen, een man en vier kinderen op deze beestachtige wijze hebben afgeslacht Hij zou voorts nog een aantel men sen hebbei. verwond, van wie er acht naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De politie zei dat de man gedagvaard was voor een klein ver grijp. Hij zou woedend zijn geworden omdat inwoners van Labyrinth hem 'bij de politie hadden aangegeven. De inwoners verklaarden dat zij hem hadden horen zweren dat hij wraak zou nemen. EEN OVERSTROMING IN DE SAHARA personeel om deze te vergelijken met die welke zij in verschillende delen van het huis had aangetroffen. Zij is van mening dat de dieven een regen pijp opklommen en door een raam op de eerste etage het huis binnendron gen. Mevrouw Churchill is dinsdagmid dag in Londen teruggekeerd na de Paasdagen bij familie in Kent te heb ben doorgebracht. Sir Winston die aan de Rivièra ver toeft, dronk onverstoord een kopje thee toen hij van de inbraak op de hoogte werd gesteld, zo vertelde iemand van zijn huishouding in Ro- quebrune Cap Martin. Een verzekeringsmaatschappij in Londen heeft een beloning ter waar de van 9.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot teruggave van het gestolene. Veel kunstschatten van Churchill bevinden 'zich in zijn huis in Londen. En ook het bekende portret van de staatsman, dat de Britse kunstenaar Graham Sutherland heeft geschil derd. De vier man personeel was tijdens de inbraak afwezig. Een woordvoerder van de verzeke ringsmaatschappij zei dat de totale j waarde van de gestolen goederen i 100.000 gulden was. Er was o.a. een stola van sabel- 10 Heitjes voor De Quay's karweitje De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E, de Quay, heeft de opdracht aanvaard om een kabinet te vormen. Uren lang vertoeft de professor in zijn werkkamer om de dikke stapel rapporten te bestuderen. Geen wonder dan ook, dat de 11-jarige gids Rini van den Hoek in verband met de actie „Een heitje voor een karweitje" de formateur verlichting bracht, toen hij aanbood zijn zware tas met dossiers te dragen. Prof. De Quay vond dit karweitje van de eerste orde tien heitjes waard. bont ter waarde van 13.600 gulden, i een hermelijnen mantel van 5.000 gul-DUTOGT' OVGrlëO den, een mink-cape van 5.000 gulden, w f ^De'bestolene zal woensdag haar 74e metPvdA mOgeHjk verjaardag vieren. Bloedwraak berecht te Napels Gisteren is te Napels, in een voor malig klooster, het proces begonnen tegen de thans 26-jarige, donker harige en mooie Italiaanse weduwe „Dolly" Maresca Simonetti, die wordt beschuldigd van moord op Antonio Esposito die zij ervan verdacht haar man te hebben doen doden Bij verstek wordt haar twintig jarige broeder Ciro Maresca be recht, die zijn zuster bij de uitoefe ning van haar wraak hielp. Voorts staan terecht de 24-jarige Gaetan Orlando, die ervan wordt beschuldigd Pasquale Simonetti, in samenwerking met de op zijn beurt gedode Esposito, te hebben vermoord, waarbij het motief zou zijn geweest Esposito een vooraanstaande positie in het winstgevende bedrijf van smokkelarij en groentenhandel verschaffen. Beide beklaagden verklaarden in zelfverdediging te hebben gehandeld. Men verwacht dat het proces dat op de openingszitting door vele be langstellenden en meer dan honderd verslaggevers werd bijgewoond, een maand zal duren. Er zijn geruchten geweest, vol gens welke Italiaanse vrouwen, met De kabinetsformateur, prof. dr J. E. de Quay, zou vandaag een onder houd hebben meit de ministers Witte en Staf. Naar men verzekert, heeft deze bespreking geen betrekking op het polsen van aanstaande ministersLJ door de formateur, maar zou zij uit- 41V-/LL sluitend dienen oir verduidelijking te verkrijgen ten aanzien van enige 117 ff punten van toekomstig regeerbeleid. Morgen, donderdag, begint prof. De Quay met het raadplegen van fractievoorzitters uit de Tweede Ka- j mer. Als eerste zal de fractievoorzit- __y ter van de Partij van de Arbeid, mr W Cvi Burger, worden ontvangen. Vanmiddag zou ook minister Cals ontvangen worden door de forma teur. Behalve de heer Burger, die morgen om drie uur bij de formateur komt, zal daarna prof. Romme een j onderhoud met prof. De Quay heb ben. Dit wordt duidelijk door het feit, dat de confessionele partijen, die ge zamenlijk van hun standpunt tegen over de informateur hebben blijk ge geven, noch gezamenlijk noch af zonderlijk de P.v.d.A. in enig over leg hebben betrokken". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een verklaring van mr. Burger. Mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Twee de Kamer, zendt ons de volgende verklaring: „Ik stel er prijs op te verklaren, dat beweringen als zou ter zake van de kabinetsformatie geen redelijk overleg met de P.v.d.A. mogelijk zijn, iedere feitelijke grond missen. Vochtige lucht Door stijgingen van de luchtdruk - boven West-Europa is in de afgelo- spandoeken en afbeeldingen van hei- pen £4 uur een verbinding tot stand ligen, een optocht zouden houden, gekomen tussen een hogedrukgebied om op deze wijze ten gunste van boven Rusland en een hogedrukge- Maresca Simonetti, die zij als een bied bij de Golf van Biscaje (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). BEWOLKT Veel bewolking met plaatse lijk wat motregen, maar later enkele verspreide opklaringen. Overwegend matige zuidweste lijke wind, later ruimend naar noordwest. Iets lagere middag- temperaturen. .heldin, die de dood van haar man wreekte" beschouwen, te betogen. Deze geruchten zij echter niet be waarheid, al staat het vast dat er V?if„ »al',aanS!i Vr°Tenv zijn' •1i<! I Bri'ts'e"eilanden AMSTERDAM „DoUy als zodanig beschouwen. Vanmorgen begon deze lucht ook het BRUSSEL Maresca Simonetti heeft drie en T een half jaar in voorarrest doorge bracht. Aan de flank van dit hogedrukge bied stroomde een hoeveelheid voch tige lucht, die door een depressie bij T/%KnrkWllT LJsland werd meegevoerd, via de 2 April zon op 06.15; onder 19.14; maan op 03.35; onder 13.31. Hoogwaterstanden 2 April v-m. 10.43; n.m. 11.38. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN In de nacht van zondag op maan dag zijn vier bemanningsleden van het West-Duitse passagiersschip „Ber lin" tijdens een zware storm op de Atlantische Oceaan overboord gesla gen en verdronken. De mannen wa ren bezig een beschadigd luikhoofd te Een overstroming in de Sahara lijkt een contradictio in terminis, doch dat het zeer wel mogelijk is, blijkt uit repareren, toen zij door overslaand deze foto, die in Colomb-Bechat genomen werd tijdens een hevige overstroming na eèn zeer zware regenval, water werden meegesleurd. De „Ber- Tientallen mensen werden het slachtoffer van de brul lende watermassa, terwijl de materiële schade nog niet lin" is met 500 passagiers op weg van te bepal en valt, Bremen naar New York. noorden en westen van ons land bin- j nen te stromen, hetgeen gepaard ging met een toeneming van de be- SCRDEAUX wolking. Het koufront van de de- GRENOBLE pressie, dat de achterste begrenzing NICE van de vochtige lucht vormt, trekt FRANKFORT langzaam over de Britse eilanden en GARMISCH komt morgen dichtbij ons land. Het ZURICH neemt echter door de aanwezigheid GENEVE van het hogedrukgebied in beteke- LOCARNO nis af en zal daarom vrijwel nergens WENEN regen brengen. INN9BRUOK Wel zal er morgen over het alge- ROME meen veel bewolking zijn. AJACCIO De nachtelijke minimumtemperatu- MADRID ren op ongeveer hetzelfde nieveau. ALGIERS zwaarbew. —2 geh. bew. 1 regen 5 mist 3 geh. bew. 9 geh. bew. 11 zwaar bew. 6 half bew. 5 licht bew. 6 licht bew. 3 mist 5 half bew. 6 onbew. 10 licht bew. 1 halfbew. 3 mist 1 licht bew. 7 onbew. 3 onbew. 5 geh. bew. 5 zwaar bew. 12 zwaar bew. 7 onbew. 4 zwaar bew. 14

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1