3)e £eidóe(2oti/fcci/ttt Westelijk antwoord op het topconferentie-voorstel Prof. dr van den Brink nam formatie-opdracht niet aan Op 11 mei voorbereidende ministersconferentie Van dat overleg hangt het al Tankboot op zee middendoor gesneden Verscheidene slachtoffers Drie doden bij auto ongeluk weer? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14672 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8. Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes 1.50 Het Westen heeft de Sowjet-Unie een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken op 11 mei in Genève voorgesteld met het vooruitzicht op een top-conferentie in de loop van de zomer. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie had al bij voorbaat met de ministersconferentie ingestemd. De nota's, die Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland donderdag te Moskou hebben laten overhandigen, vertonen kleine verschillen in de bewoording. Engeland verklaart bijv. dat het gaarne aan een top-conferentie wil deelnemen, zodra de gebeurtenissen daar aanleiding toe geven. Amerika zegt, dat het bereid is naar een top-conferentie te gaan als de ontwikkeling die rechtvaardigt. West-Duitsland meent, dat het aantal door de ministers te behandelen onderwerpen niet beperkt moet worden. Op die voorwaarde is het bereid adviseurs te zenden. Het wordt aan de minister overgelaten datum, plaats en agenda van de top-conferentie vast te stellen. POLEN EN PRAAG MOGEN MEEDOEN Het Westen erkent, dat Polen, Tsjecho-Slowakije en enkele andere landen belanghebbend zijn bij een deel van de problemen en heeft er geen bezwaar tegen, dat die landen in 'n zeker stadium aan de ministers conferentie deelnemen, maar niet van het begin af. Een commentator' van radio-Moskou heeft donderdagavond verklaard, dat de Sowjet-Unie gekant is tegfen het ONDERGANG EN OPGANG r\eze dag is róód" van bloed. Rood van mense-bloed, dat van de Boom des Levens neerdroop op de aarde. Het bloed werd opgeslorpt door de aarde, welke erdoor geadeld werd; het droppelde neer op de mens heid, welke erdoor geheiligd werd. Want dit mense-bloed was bloed van God. ï^it geslacht, dat in het midden van U de twintigste eeuw de aarde be volkt, heeft veel ellende meege maakt en aanschouwd. Het verkeert in het ongewisse, of het nog meer ellende zal meemaken en aanschouwen. Ondanks alle gemak en vermaak, zijn de tijden boos. /"*Vp deze bloedend rode dag worden wij wereldbewoners van de twin- toigste eeuw. teruggeplaatst op Gol gotha, terwijl de Heer des Levens in troosteloze verlatenheid de dood is ingegaan. Daar hangt Hij, aan een kruis gena geld. Het verzoeningsoffer is „volbracht", maar het geloof en de hoop waren in vele omstanders verdwenen en de liefde was verflauwd en zo is het ook nu. Verkocht en verraden door zijn beste vrienden, van God verlaten, on derging Hij de diepe vernedering voor een mislukkeling te worden aangezien. Trager en trager droppelde het mense-bloed van God op Golgotha. De hai'de steen nam het niet op. Langs de versteende harten vloeide het af. Zo eindigt deze bloedende dag in de schemering en toenemende duis ternis van een mislukking. Zo wordt ook de tijd, waarin wij op aarde le ven, door schemering en duisternis omgeven en midden in die tijd en ónze tijd staat het Kruis en opent zich een graf. Het is dit graf, dat de ommekeer bracht. De dood werd door het Leven overwonnen; de mislukking sloeg om in zegepraal. Ook voor ons! Maar dat wisten de omstanders toen tertijd nog niet. Het zonne-gloren van Pasen moest nog aanbreken. Ook wij wachten thans op Pasen bij het lege kruis en het gesloten graf. Wij leven ons leventje in de twin tigste eeuw. Al moge dat leventje door diepten van ellende en duister nis gaan, wij weten en wij wachten erop, dat voor alle geslachten en ook voor ons geslacht de vreugde van de Paasmorgen, de bevrijding van de Verrijzenis zal genaken. Het is de mislukking van het Kruis, die aan de Heer, en dóór hei\i aan ons allen, de bevrijding der ver rijzenis brengt En even zeker als het overmorgen Pasen is, zal ook het Paasfeest van de mensheid komen. Maar nu wachten wij er op, ons leventje levend onder kruis en mis lukking, in schemering en duisternis totdat de Heer wederkeert, om mèt ons het Paasfeest te vieren. Westerse denkbeeld om een beslissing tot het houden van een top-confe rentie afhankelijk te stellen van vor deringen, die op een eerder te houden bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken zouden moeten zijn gemaakt. Franz Bluecher overleden Franz Bluechervice-kanselier van de Westduitse bondsrepubliek van 1949 tot 1957, is donderdag op 63-ja- rige leeftijd in Bad Godesberg over leden. Hij leed aan een leverziekte. Bluecher was een der oprichters van de Vrije democratische partij, thans, een der partijen van de oppo sitie in de bondsrepubliek. Bij de voorbereiding van de geld- zuivering in West-Duitsland van 1948 heeft Franz Bluecher een be langrijke rol gespeeld. Toen kanse lier Adenauer in 1957 voor de derde maal een kabinet samenstelde werd Bluecher daarin niet opgenomen. Hij werd toen benoemd tot lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. „Er zijn zoveel ingewikkelde vraag stukken ontstaan, dat deze slechts door de regeringsleiders tot oplossing kunnen worden gebracht", aldus de spreker van radio-Moskou. Hij voegde hieraan toe: „Wellicht zullen op de eerste top-conferentie niet alle problemen worden opgelost. Doch ook wanneer er slechts enkele kunnen worden geregeld, zal dit lei den tot een zuivering van de inter nationale horizon van de donkere wolken van de koude oorlog". Paus verrichtte de voetwassing Z.H. de Paus heeft donderdag avond van dertien pasgewijde Ro meinse priesters de voeten gewas sen in navolging van de voetwas sing door Christus bij zijn Apostelen aan de avond vóór zijn kruisiging. Achttien kardinalen waren oogge tuigen van deze plechtigheid. Tij dens de avondmis ter herdenking van het Laatste Avondmaal. Deze avond mis werd in de Sint Jan van Late- ranen opgedragen door de deken van het Heilig College van kardi nalen, de Franse kardinaal Tisserant. 15.000 Romeinen stroomden sa men in de grote basiliek. De historie wil, dat Paus Grego- rius de Grote afweek van het gebruik in de Kerk om in navolging van Christus de voeten van 12 arme men sen te wassen, omdat hem in een visioen zou zijn meegedeeld voor taan deze voetwassing bij 13 mensen te verrichten teneinde daarmee de tegenwoordigheid van Christus te symboliseren, die immers gezegd heeft: „Wat gij aan de minste der mijnen hebt gedaan, hebt gij aan mij gedaan". Keizer Haile Selassie van Ethi opië heeft een uitnodiging van presi dent Worosjilof voor een bezoek aan de Sowjet-Unie aangenomen. Het be zoek zal „spoedig" worden afgelegd. De ruim 10.000 ton metende Ame rikaanse tankboot Valchem is don derdag in alle vroegte bij een aan varing met het eveneens Ameri kaanse passagiersschip Santa Ro sa vrijwel gehalveerd. Een lid van de bemanning van de tankboot is bij de aanvaringen ge dood, zestien opvarenden raakten ge wond, drie mensen worden nog ver mist. De aanvaring gebeurde in Üe Atlantische Oceaan ter hoogte van Atlantic City in de Amerikaanse staat New Jersey. De oorzaak is nog onbekend. Met een geweldig gekraak voer de nauwelijks een jaar oude Santa Ro sa (15.000 ton) op de tanker in ter hoogte van de machinekamer van dat schip. Een groot deel van de passagiers op de Santa Rosa, die juist terug keerde van een cruise in de Carai- bische Zee, werd door de enorme schok uit de kooien geworpen. Een der schoorstenen van de Valchem viel dreunend op het dek van de Santa Rosa. Vier vaartuigen van de Ameri kaanse kustwacht en helikopters haastten zich naar de plaats van de ramp om hulp te bieden aan de twee schepen die aanvankelijk muurvast in elkaar vastzaten. Na twee en een half uur werd be sloten de schepen los te trekken. Er was toen gebleken dat de tanker itiet zou zinken. Met volle kracht voer de Santa Rosa achteruit de Valchem bleef drijven. Het passagiersschip liep slechts lichte schade op even boven de wa terlijn. Een begin van brand was snel geblust. De schoorsteen van de Valchem steekt als een boegbeeld uit de Santa Rosa. Dr. Beel bracht verslag uit claeqhLieö op qoeóen vRyóAQh r\roevigh hert en laet niet af laet niet af uw bitter claeghen. Siet een man syn cruyshout draeghen bespouwd, verneederd en geslaeghen. pVroevigh hert en laet niet af te schreyen om 't onmenschlyckst lyden aller daeghen| aller tyden. f"\roevigh hert en laet niet af op te sien naer sulcke pynen die hy lydt voor all' de synen tot een delgingh van hun straf. Droevigh hert en laet niet af te weenen om uw eyghen sonden die syn lichaem soo verwonden soo gebroocken, soo verslonden door een bitteren sielenood die het pynde totter dood. Droevigh hert en laet niet af laet niet af uw bitter claeghen self hebt ghy aen 't cruys geslaeghen die uw schuldenlast woudt draeghen: Jesu uwen lieven heer. Siet hoe stroomt het godd'lyck bloed uyt syn heilige vyf wonden: u te wasschen schoon van sonden. Droevigh hert, en schrey niet meer'. H. M. de Koningin heeft hedenmorgen op Huis ten Bosch in Den Haag kabinetsformateur prof. dr. L. J. M. Beel ontvangen. Volgend verzoek snel verwacht Het kabinet van de Koningin deelt mede: HJVI. de Koningin heeft gis termiddag ten paleize Soestdijk prof. dr J. R. M. van den Brink ontvan gen. Desgevraagd heeft prof. Van den Brink verzocht wegens persoon lijke omstandigheden niet in aan merking te worden gebracht voor een opdracht tot een kabinetsforma tie. De snelheid waarmee H.M. de za ken afwikkelt is verrassend. Het verzoek aan deze KVP-er werd ech ter al verwacht. Maar ook hield men ernstig rekening met het feit, dat de ze oud-minister van economische zaken het verzoek zou afwijzen. Prof. dr Van den Brink, die van 1948 tot 1952 minister was ir het tweede ka binet Drees, ambieerde deze taak niet. Bij de vorming van het derde kabinet Drees heeft hij al te kennen gegeven, dat hij de ministerszetel niet weer wenste te bezetten, daar hij zich in het zakenleven beter op zijn plaats voelt. Daarenboven laat zijn gezondheid hem niet toe zich bovenmatig in te spannen. Prof. v. d. Brink lijdt aan astma. Ongetwijfeld heeft H.M. de Konin gin persoonlijk van prof. v. d. Brink willen vernemen of deze redenen ernstig genoeg waren om de op dracht tot formatie te weigeren. Nu na de informatie-zaken de formatie zo snel ter hand is genomen ver wacht men dat de volgende opdracht niet lang op zich zal laten wachten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's bij een botsing tussen twee vrachtwagens, die vanmorgen te half acht op de rijksweg Utrecht'sHer- togenbosch in de gemeente Everdin- gen gebeurde. De auto's kwamen uit tegenovergetelde richting en botsten door nog onbekende oorzaak met grote snelheid op elkaar. De slachtoffers zijn de beide be stuurders, de heer P. M. uit Waal wijk en de 27-jarige J. G. IJzerman uit Moerkapelle, die gehuwd is en kinderen heeft en de met hem mee rijdende 12-jarige Arie Grootenboer, eveneens uit Moerkapelle. Omstreeks half twaalf vanmorgen was het onderzoek ter plaats naar de toedracht van het ongeluk, geleid door de officiier van justitie te Dor drecht, nog in volle gang. Er waren geen getuigen van het ongeval. (Medegedeeld door net K.N.M.I. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS KOUDER Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enige regen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Vannacht min der koud, morgen overdag iets lagere temperaturen dan van- 28 Maart zon op 06.27; onder 19.05; maan op onder 08.30. Hoogwaterstanden 28 Maart v.m. 5.45; n.m. 6.09. Het weer in Europa HELSINKI motregen STOCKHOLM zwaar bew. OSLO mist KOPENHAGEN zwaar bew. ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM licht bew. BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist zwaar bew. regen onbewolkt onbewolkt mist licht bew. mist regen geheel bew. regen half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. Koirreltje Niemand kent zichzelve zolang hij niet geleden heeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1