Eis van 10 jaar tegen Duitser die taxichauffeur doodde Ernstige critiek op de conserven-industrie 4 Gewonden bij ernstige autobotsing op Rijksweg te Sassenheim Werkmeester doodde in woede zijn chef OP SNELWEG GEKEERD Vrijspraak voor directeur WITTE KRUIS Inbreker hield 't in geen ziekenhuis uit B E - 6 R A' WW: ij IVIAA.-. DE LE1DSE COURANT PAGINA Op rijksweg 4 had gisteravond om streeks half 7 een vrij ernstig onge val plaats, waarbij vier mensen wer den gewond. Een personenauto, bestuurd door de heer K B. uit Zaandam en ko mende uit richting Leiden, wilde een bestelwagen passeren. Vermoedelijk door te grote snelheid mislukte deze manoeuvre. De Zaan dammer reed door de 9cheddin.gsiheg en belandde op de westelijke rijbaan. Hier reed een personenauto, be stuurd door de heer W. B.. uit Utrecht met een snelheid van 80 km. te gen de kantelende wagen, schampte af en tuimelde hierna van het weg- tahid in een sloot. Dr Van Nes uit Sassenheim en een passerende arts uit Friesland ver leenden eerste hulp. De heer K. B. uit Zaandam liep een zware hersenschudding op, ter wijl de drie inzittenden uit de andere auto zware inwendige kneuzingen kregen. Allen werden naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Voor geen van de vier ge wonden bestaat levensgevaar. Onislag van vervolging geëist De 50-jarige werkmeester J. P. de G. uit Tiel, die op 4 oktober van het vorig jaar na een woordenwisseling met zijn chef de 43-jarige M. J. van Vliet, met een koolsnijmes had ge dood, hoorde gisteren voor de Arn hemse rechtbank door de officier van justitie tegen zich eisen: ontslag van rechtsvervolging en terbeschikking stelling van de regering. Verdachte was werkzaam bij een conservenfabriek te Geldermalsen en bevond zich op niet al te goede voet met zijn chef. Hij kon het o.a. niet hebben dat een jongere hem vertelde wat hij doen moest. Er was een vete tussen hen beide ontstaan, met het gevolg, dat De G. door toedoen van Van VI. werd ontslagen. De chef kwam op de bewuste dag De G. zelf dit nieuws brengen. Verdachte, die aan een dergelijke afloop in het ge heel niet gedacht had, was buiten zinnen geraakt en had met 't scherpe mes de daad begaan. Volgens het Van Nelle bestellen (Adv.) rapport van de psychiater was De G. een epilepticus, die op het moment van zijn daad niet toerekeningsvat baar was geweest. AMBTENAAR „SOC. ZAKEN'' VAN FRAUDE VERDACHT Een van de vernielde wagen. Een ambtenaar van de financiële afdeling van de Dienst voor Sociale Zaken in de gemeente Arnhem is, op verdenking van malversaties uit deze dienst geschorst. Naar de juiste om- worden gesproken van een vergissing vang van de fraude stelt de recherche een onderzoek in. Een boekhouder van de Dienst voor Sociale Zaken ontdekte enige tijd geleden, dat de betreffende amb tenaar een klein bedrag het ging maar om enkele tientallen gulden v/el had opgenomen maar niet had uitbetaald. De politie en de gemeen telijke accountansdienst werden van deze bevindingen op de hoogte ge steld en de ambtenaar werd ge schorst. Een zware koelmachine is dins dag door zes verdiepingen van een vleesverpakkingsfabriek in Oklaho ma City gevallen. Tenminste vijf personen verloren hierdoor het leven en tenminste vijftien werden ge wond. Wel vergeven, nooit vergeten Voor de tweede maal binnen enkele maanden heeft gisternacht de 46- jarige arrestant S. T., wiens gezin in Delden woont, maar die zelf zonder vaste woonplaats rondzwerft, voor tijdig een ziekenhuis verlaten. Men vond hem gistermorgen huilend van pijn in pyama in Glanerburg (gem. Enschede) 100 meter van de Duitse grens. S. werd eind vorig jaar in het Ko ningin Julianaziekenhuis in Hengelo opgenomen wegens een blindedarm operatie. Kort tevoren was hij aan gehouden, verdacht van diefstal. Doch voor dat de hechtingen waren ver wijderd, verdween hij spoorloos. Op 10 december betrok de rijkspolitie te Delden in de melkfabriek aldaar de wacht, omdat in de kluis een groot bedrag was opgenomen. „Het zou wel gek moeten lopen, als daar niet een dief op afkomt", dacht de politie. Ze kreeg gelijk, want midden in de nacht sloop een man het gebouw binnen. Toen hij ontdekte dat er politie aanwezig was, ging hij er van door. Tijdens de vlucht werd hij aan geschoten. Een van zijn onderbenen bleek daardoor te zijn verbrijzeld. S., In een klokkengieterij te Aarle-Rixtel zal de 5000 kg. zware Bourdonldok I want die bleek het te zijn, werd op- worden gegoten, welke bestemd is voor het monument op de Waalsdorper-1 genomen m het R. K. ziekenhuis ih vlakte te 's-Gravenhage. Foto: de enorme lemen vorm voor de Bourdonklok, Delden. welke een hoogte zal hebben van SVi meter en een doorsnee van 2 meter.1 Men braoht een pen aan In zijn Eis zeven maanden Voor de rechtbank te Arnhem heeft de 38-jarige rijwielhandelaar H. R. uit Putten terecht gestaan, die ervan wordt beschuldigd op 21 ja nuari op Rijksweg 12 bij Ede een on geluk te hebben veroorzaakt door met zijn auto over te steken naar de andere rijbaan. Hij kwam in botsing met een tegenligger met het gevolg dat een inzittende van zijn auto werd gedood en een andere zwaar gewond. Ook de chauffeur van de tegenligger werd gewond. De Officier van Justitie, mr. J. van IJsendoorn, eiste 7 maanden gevan genisstraf en 2 jaar intrekking van rijbewijs. Met nog enkele andere rij wielhandelaren kwam de Puttenaar 's avonds van een vergadering uit Arnhem. Hij bemerkte de weg naar Ede te zijn voorbijgegaan, aldus de officier, omdat het gezelschap in tijdnood was, besloot men 'om te keren. Het kostte het leven van de 57-jarige L. J. van der Honing uit Putten. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat hier niet kan voor zulk een kardinale fout. De verdediger zei in zijn pleidooi dat de Puttenaar de wagen met goed keuring van de inzittenden had ge keerd. Hij vroeg aandacht voor de zeer gunstige reputatie van ver dachte, wiens bedrijf ten dode opge schreven zou zijn als hij de door de officier geëiste straf zou moeten on dergaan. Uitspraak over 14 dagen. Monteur raakte bekneld De Haagse rechtbank heeft de di recteur van de Haagse zand- en grind- handel A. C. H., vrijgesproken van schuld aan het ongeluk, dat de kraan- cmonteur H. Schuur uit Amsterdam op 17 februari vorig jaar overkwam tij dens het bevestigen van een vlag in de top van een pas geïnstalleerde hijskraan, op het terrein van de firma aan de Slachthuiskade te Den Haag. Het slachtoffer raakte bekneld en moet een arm en een been missen. Tegen de directeur was f 400 boete geëist, omdat hij grove schuld zou hebben gehad, doordat hij het slacht offer opdracht had gegeven de vlag te bevestigen, terwijl de kraanmachi nist op zijn aanwijzingen nog bezig was met hijsen. dreigt Bied» weerstand met HAAGSE HELIHAVEN De Kamer van Koophandel van Den Haag zal aan het gemeentebe stuur een telegram sturen waarin wordt aangedrongen op het aanleg gen van een gelijke vlieghaven voor de stad Het telegram wil de nood zakelijkheid van een dergelijke vlieghaven voor de stad met zijn in ternationale kantoren onderstrepen. De Haagse helihaven zou niet zoveel behoeven te kosten als die in Eind hoven welke 180.000 gulden vraagt. Van Nelle bestellen (Adv.) KIND VIEL VAN AUTO Omstreeks het middaguur is te Val- thermond een verkeersongeval ge beurd, waarbij de vijfjarige Ina Haandrikman om het leven is geko men. Met een paar vriendinnetjes was zij op een oplegger va de firma Hogenberg te Zuidlaren geklommen. Toen de wagen zich in beweging zette, ve-*oor het meisje het even wicht en viel van de auto af, waarbij zij voor de achterwielen terecht kwam. Het kii>d werd vrijwel op slag gedood. Verdediger pleiUe voor vrijspraak Geen moord maar doodslag Voor de rechtbank te Roermond heeft gisteren de officier van justitie, mr. J. H. W. Houben, een gevangenis straf geëist van 10 jaar met aftrek tegen de Duitse automonteur H. F. N. uit Bayreuth, die op 19 november vatt het vorig jaar te Swalmen met twee schoten uit zijn revolver de Venlose taxichauffeur H. Emonsz, 41 jaar oud en vader van twee kinderen, om het leven zou hebben gebracht. De officier van justitie liet hierbij de primair tenlaste gelegde moord vallen en beperkte zich tot het meer subsidiair tenlastegelegde, namelijk doodslag. De officier van justitie merkte nierbij op, dat door verdachte zelf afgelegde verklaringen en ook de tot dusver vastgestelde feiten een vast bewijs voor deze dagvaarding hebben gevormd. Verdachte heeft, toen hij met de taxi van de Venlonaar een vergeefse reis naar de grenspost te Swalmen had gemaakt, en onverrichterzake moest terugkeren, op zijn slachtoffer de dodelijke schoten gelost, toen bleek dat deze hem bij de politie wilde afleveren, omdat hij niet in staat was de kosten van de gemaakte rit te betalen. Verdachte heeft toen heimelijk zijn revolver uit een lederen tas, die hij op zijn schoot hield, genomen en het wapen toen op de chauffeur gericht, die door een kogel werd getroffen, die dwars door de schedel zijn her- Van Nelle bestellen (Adv.) Centraal Bureau Tuinbouwveilingen In zijn overzicht voor de jaarver gadering van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen te Sche veningen zeide de voorzitter de heer M. Prins Jzn, dat hij in de naaste toekomst door verhoogde produktie capaciteit prijsdalende tendenties verwacht. Prijsdalingen zullen geen ernstige gevolgen voor het bedrijfsleven be hoeven te hebben, zo zeide hij, mits de uitbreiding in wezen gericht is op doelmatiger produktie en dus op kostenverlaging of kwaliteitsverbe tering. Wel kan een nieuwe opleving van het economische leven in west europa ons enige extra vraag naar groente en fruit bezorgen, maar we betwijfelen of dit, wat de glaspro- dukten betreft, maar enigermate zal opwegen tegen de te verwachten toe neming van de produkten in de glas- distrikten. Hij heeft de indruk, dat de con- servenindustrie enigszins te lijden heeft gehad van de veranderingen in het conjunctuurverloop. „Wij zijn van mening" aldus de heer Prins, „dat de Nederlandse conservenindu- strie er niet in is geslaagd in vol doende mate kwaliteitsprodukten op de markt te brengen. De tegenvallers in de afzet zijn onzes inziens daar mede een gevolg van. Indien de Ne derlandse industrie niet in staat is het roer om te gooien, voorzien wij dat zij, bij een vrijer wordend in ternationaal handelsverkeer, zich niet zal kunnen handhaven. Dit zou uiteraard ook in het na deel van de tuinbouw zijn. Daarom moet de tuinbouw de industrie in staat stellen in alle opzichten doel matig te kunnen werken. Een stap in die richting is gezet door het op Van Nelle bestellen Alweer gevlucht been, waaraan gewichten werden ge hangen. Gisternacht haakte S. de ge wichten los en ging er opnieuw van door. Ditmaal op zijn zitvlak schui vend, omdat hij niet in staat was te lopen. Hoe hij in enkele uren tijd in Glanerburg. terecht is gekomen is nog een raadsel. Naar zijn zeggen heeft S. de tocht achter op een fiets van een voorbij ganger gemaakt, maar dit acht men niet geloofwaardig, aangezien S. slechts in pyama gekleed was. in ieder geval vond men hem gister morgen huilend van pijn in de berm van de weg. Men heeft hem nu zeker heidshalve maar naar het huis van bewaring in Almelo overgebracht. DESKUNDIG ADVIES VOOR LANDBOUWERS IN NOOD Spoedig zal een begin worden ge maakt met het opleiden van deskun digen bij de land- en tuinbouwvoor- licntingsdienst die de agrarische be volking in alles kunnen bijstaan als het vee of de oogst bedreigd zou wor den, of wanneer deze door radio-acti viteit besmet zouden zijn. Omdat straling zich ook in vredestijd kan voordoen, zullen deze deskundigen niet alleen in oorlogstijd optreden. Dit werd gisteren tijdens een radio- [esprek medegedeeld door dr. ir. J. Imeets, hoofdambtenaar van het departement van Landbouw. contract telen van spinazie en sper- ciebonen voor de industrie ook voor niet-tuinbouwers vrij te geven. Daar mee wordt aan de verbetering van de concurrentiepositie van de industrie een handje geholpen. De industrie kan nu zelf bepalen, welke soorten voor de meest gunstige verwerking geteeld moeten worden. Tevens kan het mechanische oogsten thans beter bevorderd worden" Zeer uitvoerig besprak de heer Prins de aspecten van de Europese gemeenschappelijke markt voor de tuinbouw. Het werd duidelijk, dat hij een gang van zaken, zoals die zich in de Benelux met het landbouwpro- tokol voordeel bepaaldelijk niet wenst. Hij acht de vraagstukken van gemeenschappelijke markt en ge meenschappelijk beleid onafscheide lijk. Het beleid zal niet mogen wor den gekenmerk door een straffe marktorganisatie. Aan de invloed van de marktverhoudingen zal zo veel mogelijk ruimte moeten worden gelaten. „De ordening van de tuin- bouwmarkt zal daarom moeten ge schieden in de vorm van gemeen schappelijke regels inzake de mede dinging", zo stelde de heer Prins. Maatregelen ter voorkoming van marktbederf in de uitvoerende en in voerende landen zullen nodig zijn. Daarbij verwees de heer Prins naar de Duis-Nederlandse regelingen voor tuinbouwprodukten. Het bedrijfsleven zal naar mening van de heer Prins moeten streven naar een grotere standaardisatie, die handel in en verbruik van groenten en fruit zal bevorderen. Door toe nemende mededinging, voortvloeiend uit vermindering van onderlinge han delsbelemmeringen zullen rationali satie en specialisatie steeds meer no dig worden. Onderzoek, voorlichting en onderwijs zullen belangrijke bij dragen kunnen vormen om dit pro ces zo soepel mogelijk te doen ver lopen. senen doorboorde. Hierna botste de taxi tegen een boom, waarbij ver dachte bloedend werd verwond. Het bleek dat verdachte nog een straf van zes maanden te goed had in Duitsland wegens het veroorzaken van dood door schuld en eveneens al eerder wegens verduistering en bedr.og tot straffen van een jaar en 7 maanden en een jaar en 2 maanden werd veroordeeld. De officier schetste verdachte als een zeer onbetrouwbaar Individu, die door zijn zwendelpraktijken in Duits land veel schade had aangericht, en aan wiens verhaal omtrent de toe dracht van deze zaak ook geen of weinig geloof kon worden geschon ken. Verdachte zelf heeft zich uitvoe rig verweerd en daarbij betoogd, dat hij zeker niet de bedoeling heeft ge had om E. van het leven te beroven. Hij zou in paniekstemming hebben gehandeld, omdat hij onder geen en kele voorwaarde met de Nederlandse politie en justitie in aanraking wen ste te komen, omdat hij van plan was zo spoedig mogelijk met zijn vrouw en kind naar de Belgische Kongo te emigreren. Om dit te financieren wilde hij in Duitsland zijn laatste bezittingen aan goud en sieraden te gelde maken. Daarvoor had hij zich een vals pas poort verschaft om zodoende onge hinderd door de Duitse overheid over de grens te komen, maar hij had bij de verschillende grensposten niet de moed gevonden om daarvan gebruik te maken. Verdachte had zich ook nóg beroe pen op een onbekende, die hij te Venlo zou hebben getroffen en die zijn bezittingen voor hem zou hebben verkocht. Hij wilde alleen maar naar de grens rijden om naar de mogelijk heid te informeren om het ontvangen Duitse geld in Belgische valuta om te zetten. Zijn verdediger, mr. Van Hilten, beschreef zijn cliënt als iemand van e enzeer klein misdadigerstype, dat door aanhoudend geldgebrek tot zijn misdaad was gekomen en eigen lijk niet tot de kring van zware mis dadigers behoort. Pleiter heeft in laatste instantie slechts het allerlaat ste tenlastegelegde, het veroorzaken van dood door schuld, als bewezen geacht en waarvoor hij eigenlijk slechts alleen maar materiële bewij zen vond. Primair heeft pleiter ver zocht om vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging van zijn clië'ht en voor het geval dat de rechtbank tot een veroordeling zou overgaan, ver zocht om de uiterste clementie in acht te nemen. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) Speelhol moest opengebroken worden De Amsterdamse recherche heeft bij een inval in een huis aan de Ziese- niskade een zestal personen vier mannen en twee vrouwen aange houden die verdacht worden van hazardspel. Later heeft de politie bovendien de 45-jarige bewoner van het huis, de koopman A. S. gearres teerd. Het huis werd al lang door de poli tie in de gaten gehouden en toen enige rechercheurs op een zeker mo ment wisten, dat er zes „bezoekers" binnen waren, belden zij aan. Er werd meteen opgedaan, maar toen de rechercheurs zich op de trap naar de eerste verdieping bevonden werd de deur van de woning op de eerste etage dichtgesmeten. Voordat de poli tie kon overgaan tot het aanhouden van de lieden moest zij eerst de deur met breekijzers forceren. De eigenaar van het toestel, waarmee Louis Bleriot op 25 juli 1909 als eerste over het Kanaal van Frankrijk naar Engeland vloog, is bereid de eendekker beschikbaar te stellen voor een nieuwe Kanaal- vlucht. De vlucht zou ter gelegen heid van het halve eeuwfeest van Bleriots pioniersvlucht worden ge organiseerd. Koop doos »klaphuis« voor uw wagen De Duitser Willy Stocker uit Freiburg heeft een opklapbare gArage ge construeerd, die u de uwe kunt noemen voor een bedrag tussen de 300 en 600 marken. Het tentje, dat een houten vloer heeft, en een geraamte van metaal, is vervaardigd van stof, die speciaal tegen verrotting geïmpregneerd is. Het geheel wordt geleverd In een flinke doos en kan binnen het uur opgezet worden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8