Hevige ontploffing bij Rijnlandse MetaalbeschermingsMij. te Leiden Eén dode en twee gewonden Zonnig terras boven kleurige bloembedden WOENSDAG 25 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 UTRECHT Hef plaatenamen bord geefMegrerts van de bebouwde kom aan, Binnen ae bebouwde kom mag men net-sneller rijden dan50km P*1** HPT? Let U op want na 1 april a.s. zullen de gemeenten in Nederland overal een nieuw verkeersbord hebben ge plaatst, zie tekening. Dit nieuwe ver keersbord geeft het einde van de be bouwde kom aan en betekent ophef fing van de snlheidsbeperking van 50 km. IET OP NIEUW VERKEERSBORD Huis aan huis zijn de ruiten ver- nield aan de Schelpenkade. Alle Leid- se glasfirma's zijn vanmorgen in actie gekomen om aan deze glasnood een einde te maken. Op deze foto ziet men burgers en glazenmakers in actie op de Schelpenkade. Ook in andere stra ten werden ruiten vernield door de explosie bij de Rijnlandse Metaalbe- schermingsmaatschappij. Door een hevige ontploffing bij de Rijnlandse Metaalbeschermings- maatschappij aan de Vijf Meilaan te Leiden is vanmorgen één arbeider gedood en zijn twee andere gewond. Twee arbeiders liepen een shock op. De loods waarin de ontploffing plaats vond werd geheel ontwricht. Het dak van een ponton werd honderd meter vér weggeslingerd en vernielde een andere loods, waar één arbeider aan het hoofd werd gewond. De ontploffing bracht grote consternatie, niet alleen in dit bedrijf, dat een dochter-onderneming is van de H.C.W.-N.E.M. en gevestigd is tussen de Trekvliet en de spoorlijn-LeidenAlphen, maar ook in wijde omtrek van dit bedrijf. De daverende explosie werd in de gehele stad gehoord. Alle gewaardeerd om zijn opgewekt karakter en zijn kameraadschap legde een stemming van grote droefheid op het bedrijf. De heer Brussee laat vrouw en drie kin deren achter. IHiet is een wonder gezien de ra vage dat niet meer slachtoffers ge vallen zijn. Ruiten werden vernield op de Schelpenkade en Jan van Gooyen- kade, ook in andere straten vielen ramen in scherven. De brandweer en de Eerste Hulp Dienst waren om tien voor half acht ter plaatse. Voor de brandweer was weinig meer te doen. Na de ontploffing brak geen brand uit. De dode en twee ge wonden en een arbeider met shock werden naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Het hoofd van B.B. en Brandweer, de heer Hagedoorn, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, de of ficier van justitie mr. J. Milders en enige politie-inspecteurs waren op het terrein aanwezig. Nader vernemen wij, dat de beide gewonden het ziekenhuis in de loop van de morgen konden verlaten. Zij werden naar huis overgebracht. GROTE SORTERING R ij w i e I e n GAZELLE GRUNO JUNCKER LOCOMOTIEF MAXWELL KINDERRIJWIELEN en AUTOPEDS Fa. VINK Zuideinde 18, Roelofarendsveen (Advertentie) EINDE SNELHEIDSBEPERKING Hel einde van de bebouwde kom wordt doordih bord aange^. .-ci g, pj ZO ERG IS HET NU OOK WEER NIET Toen de hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staal, vanmorgen door zijn chauf feur met een auto aan het station werd afgehaald, na enige dagen bui ten de stad te zijn geweest, werd hij aangesproken door een jongeman, die hem de weg naar het hoofdbu reau van politie vroeg. Op de vraag van de heer Staal wie hij daar wilde spreken antwoordde de jongeman: de hoofdcommissaris, want ik wil solliciteren naar een functie van politieagent. Hij keek vreemd toen de hoofdcommissaris hem duidelijk maakte, dat hij de juiste man bij de kop had. De solli citant mocht meerijden naar het hoofdbureau. Bij de politie vreest men nu, dat de jongeman bij zijn terugkomst in Gelderland vertelt, dat het perso neelstekort bij de Rotterdamse poli tie zo groot is, dat de hoofdcommis saris met zijn auto de sollicitanten aan het centraal station staat op te wachten. Krijg geen bekeuring ruiten van huizen aan de Schelpenkade vielen rinkelend in scherven, ook aan de Hoflaan werden ruiten vernield. groot, dat stukken van het dak van de korundloods over het fabrieks terrein verspreid werden. Een pro- paangas-fles werd op tientallen me ters afstand gevonden. Stukken me taal kwamen op de spoorbaan terecht waar de bovenleiding beschadigd werd. Het treinverkeer LeidenAl phen kreeg tot zeven minuten over negen vertraging. De spoorwegen las ten een buspendeldienst in. Propaangas-brander 's nachts uitgewaaid Branden gedoofd. Op dit uitgestrekte fabrieksterrein van de RMM zijn vele loodsen geves tigd en één ervan is de metalen loods, waarin de korundstraal-afdeling is gevestigd. In een haventje, dat tot in de loods leidt worden jachten met korund schoongespoten, waarna zij van een nieuwe beschermende laag worden voorzien. Deze jachtjes zijn meestal geplaatst op een ponton met een groot drijvend vermogen en dat was ook vanmorgen het geval. -De vijf mannen van de korundstraal-af deling: de voorman W. Giesberts, en de maten H. Heshusius, Van Papen, C. Brussee en de ketelbink H. v. d. Pol waren om zeven uur in deze loods aan het werk gegaan. Hier lag de ponton gemeerd, met daarop een luxe- jacht, dat het vorig jaar gebouwd is. Bij de zware regenval en het onweer gisteravond had men het ponton in het haventje onder het dak van de loods gebracht en om vanmorgen dadelijk weer aan het werk te kunnen gaan heeft men een propaangas-cylin- d er met brander op de ponton geplaatst met het doel gisteren reeds gespoten korund ,dat vrij kostbaar is, snel te doen drogen. In de loop van de nacht is de vlam waarschijnlijk uitge waaid, maar het gas bleef doorstro men, met het gevolg, dat zich onder het dak van deze loods een zeer ont plofbaar mengsel verzamelde. Hóe, dit vanmorgen om kwart over zeven tot ontploffing kwam is niet bekend. Als een bom. In elk geval sloeg op dit moment de ponton als een bom uit elkaar. De 55-jarige arbeider H. Heshusius, die op de ponton aan het werk was, werd in het water geslingerd. Later bleek, dat hij zich niets van dit verschrik kelijk moment kon herinneren. Hij werd door zijn maats gewond op het droge gebracht. De 31-jarige korund- straler C. Brussee, wonend aan de Langestraat 14 te Leiden, bevond zich op het moment van de ontploffing het dichtst bij het jacht. Hij werd deerlijk verminkt en was op slag dood. De voorman liep een shock op en dit geldt ook voor één van zijn mede-arbeiders. Geen van de ooggetuigen van de explosie in deze loods, kan zich precies herinneren wat er ge beurd is. Daarom tast men niet over de oorzaak maar wel over de directe aanleiding van het on. geluk in het duister. Weggeslingerd. Het stalen dak van het ponton werd met het dak van de loods hon derd meter ver geslingerd en stortte op het dak van een andere loods op dit fabrieksterrein waar een metal- liseer-afdeling gevestigd is. Ook deze loods werd vrij ernstg beschadigd, het dak stortte in en van vijf arbeiders die hier aan het werk waren, werd de 53-jarige J. J. Flippo aan het hoofd gewond. De kracht van de explosie was zo Ooggetuigen verklaarden, dat een vonkenregen van de bovenlijding van de spoorlijn neerdaalde toen de stuk ken metaal met de draad in aanraking kwamen. De schade is zeer groot. De korund- loods is totaal ontwricht. De dood van de heer C. Brus see, die bij de RMM alom werd De heer Q. Waverijn benoemd tot burgemeester van Koudekerk a/d Rijn Hoofdambtenaar van gemeente Hillegom Dinsdagmiddag werd de heer Q. Waverijn, hoofd-commies ter ge meente-secretarie van Hillegom, door de Commissaris der Koningin telefo nisch in kennis gesteld met zijn be noeming tot burgmeester van de ge meente Koudekerk aan de Rijn. De nieuwe burgemeester, die 33 jaar is, zal donderdagmiddag a.s. om half vier op het Koudekerkse ge meentehuis komen kennis maken met het gemeentepersoneel. Q. Waverijn begon zijn ambtelijke loopbaan als volontair ter gemeente secretarie te 's-Gravenpolder, werd daarna 2e ambtenaar te Overzande en vervolgens adjunct-commies te Kapelle. In 1*950 werd de heer Waverijn be noemd als adjunct-commies ter secre tarie te Hillegom, doorliep daar de verschillende rangen en bekeedt thans de functie van hoofdcommies. De nieuwbenoemde burgemeester is Ned. Hervormd, gehuwd en heeft twee kinderen. Door het vertrek van de heer Wa verijn verliest Hillegom een be kwaam amtenaar. Bij het bestuur der gemeente bekleedde hij een post van vertrouwen. Als goed organisator werden aan hem toevertrouwd de voorbereiding en organisatie van een tweetal algemene doorlichtingen op T.B.C. die buitengewoon geslaagd zijn. Zijn organisatorische talenten toonde hij ook bij de organisatie van andere zaken die het algemeen be lang raakten. Als tussenschakel tus sen het gemeentebestuur en de pers behoudt men ook in Hillegom aan hem de beste herinneringen. In de aanleg van de Keukenhof, de nationale bloemententoonstelling te I Lisse, zijn weer kleine wijzigingen aangebracht. Een van de nieuwe din- Vanaf het terras riet men uit op een vijver met fonteinen waarachter gen is het grote terras, nabij het „K oningsplein", voorzien van lichtge- zich tussen het lichte geboomte de bloembedden uitstrekken. Meer kleurde pergola's en afgeschut met golfplaten van gekleurd plastic. J nieuws van de Keukenhof vindt C op pagina 5 van dit blad. Het begin van de sneLheidsbeper- fing van de snelheidsbeperking van 60 de blauwe plaatsnaamborden met de witte letters, zie tekening, gecombi neerd met een bord met de aandui ding 50 km. Van dit plaatsnamenbord tot het nieuwe bord met het einde van de snelheidsbeperking mag men niet harder rijden dan 50 km. p.u., behalve op wegen waar het is toege staan max. 70 km p.u. te rijden. Deze wegen zijn aangegeven met een bord waarvan onze tekening een afbeelding geeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7