}R|cd"< Opening „Keukenhof" te Lisse, luidde bollenseizoen in Mr S. J. Fockema Andreae nam afscheid van hoogheemraadschap „Rijnland" WIE WEET.... Van Leeuwen VERENIGINGS DRUKWERK WOENSDAG 25 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ziekte Th. van Waveren overschaduwde feestelijkheid Mooiste bloei over twee weken van de kunstenaar Eelco Leegstra geëxposeerd. frilim\ fïi;pp u/pLpii Een opvallende noviteit is het gro- UI III l W Cv WCKCII terras, dat is gecreëerd nabij het „Koningsplein". Vanaf het platform De terugkeer van de jonge lente j kijkt men uit over een vijver met Vindt in de bollenstreek de laatste spuitende fonteinen, waarachter zich jaren gestalte in de feestelijke ope ning van de nationale bloementen toonstelling „De Keukenhof" te Lisse. De openstelling van de tiende „Keukenhof", die gisteren plaats vond, zou zeker met bijzondere luis tusen de beschermende omgeving van licht geboomte de bloemenbed- den uitstrekken. Zover is het nu natuurlijk nog niet er bloeien nog alleen wat witte, blauwe, gele en bonte crocussen, een tor zijn gevierd, ware het niet, dat enkele vroege tulp en ook worden de de ziekte, waaraan de voorzitter van het organiserend bestuur, de heer Th. M. H. van Waveren, sinds enige tijd lijdt, plotseling een zeer ernstig karakter had gekregen. Het Keukenhof-bestuur heeft gis termorgen de leden van de binnen- en buitenlandse pers ontvangen in het gemeentehuis van Noordwijker- hout, waar de hoofd-ingenieur-direc- teur van de cultuur-technische dienst van de provinciale directie Zuid Hol land, ir H. G. Kulpéri hen enig in zicht gaf in de voorwaarden, die ge- iteld moeten worden aan het groei- milieu van de bloembol. Het is van belang, dat hieraan grote aandacht wordt gewijd, omdat de export van bloembollen een waarde heeft van 200 miljoen gulden. Dat is zes pro cent van de totale agrarische export. De bloembollenteelt wordt uitge oefend op slechts 0,36% van de to tale, voor agrarische doelen beniutte oppervlakte van Nederland. Bescherm de bollengroud. In dit opzicht is het in oultuur brengen van een gedeelte van het Langeveld van groot belang. Ir Kui- péri zeide van mening te zijn, dat grote voorzichtigheid is geboden met het bestemmen van cultuurgrond-in de bollenstreek voor andere doelein den. Met name industrie met expan siedrang moet worden geweerd en ook woningbouw voor forensen dient tot een minimum beperkt. De wo ningbouw zou niet verder moeten Saan dan nodig tot het opvangen van e interne bevolkingsaanwas. Ook is ir Kuipéri van mening, dat er wel eens iets mag worden gedaan om de potsierlijke aankleding van de bollenstreek in het bollenseizoen aan banden te leggen. Hij noemde 't belachelijk, dat mensen, die in de bollenstreek zijn geboren en getogen in Volendammer costuums gaan lo pen om hun bollen aan de man te brengen Ir Kuipéri meent dat dit een verlaging is van de bollenstreek in zijn totaliteit. Een ander vraagstuk dat zich aan de bollenstreek opdringt is dat van de onontkoombare mechanisatie. Zonder zich in de gevolgen van de mechanisatie te hoeven verdiepen, hebben de genodigden alvorens een bezoek te brengen aan de bloe mententoonstelling een demon stratie bijgewoond van een nieuwe bollenplant- en bollenrooimachine. NIEUWS UIT DE KEUKENHOF Het park „Keukenhof" herbergt tijdens de tiende tentoonstelling weer een aantal nieuwe aantrekke lijkheden. Een drietal Franse musea stonden een aantal beelden van be kende Franse kunstenaars in bruik leen af. Daar zijn o.a. „Eva" van Despiau, „de Profeet" van Gargallo en „Bal zac" van Rodin. Van Henri Moore is er een „Liggende figuur" en van Lip- schitz „Lied der Vocalen". Als achtergrond van de bloemen weelde in het Keukenhofpaviljoen is van tafelzilver, glas- en aardewerk van Nederlands fabrikaat. Ook zijn hier een aantal schilderijen en etsen Op Goede Vrijdag houdt Plein 1959, des avonds om 8 uur, een open bare herdenking op het Plein te Den Haag, vóór de trappen van het ge bouw van de Hoge Raad. Pater Jelsma zal hierbij spreken over: „De vrede aan het kruis". Deze korte herdenking is bestemd voor mensen ongeacht hun kerkelijke of geestelijke instelling. Voor hen die als fakkeldrager de herdenking willen bijwonen zijn ter plaatse vanaf 7.30 u. fakkels te koop. De leden van het Haagse college van B. en W., van de Haagse ge- knoppen van de narcissen al geel. Hun mooiste bloei verwacht men in de eerste helft van april. Hyacinthen en vroege tulpen zullen hun hoogte punten hebben tussen tien april en begin mei. De late tulpen verwacht men in de derde week van april tot ongeveer half mei. Wind en weder- dienende, zal „De Keukenhof" over ongeveer drie weken het toppunt van zijn schoonheid bereiken. Men rekent op een record-aantal bezoe kers. Op 23 april wordt een „Ne derlandse dag" gehouden. Op 24 april, voorafgaande aaai het eerste concert in het Kurhaus te Scheve- ningen, zal het B.B.C.-concert or- chestre een concert geven op Keu kenhof, bedoeld als een serenade aan de Bloemenkoningin. HET „BOLLENCORSO" Het „bollencorso" zal, afhankelijk van het weer, op zaterdag 25 april gehouden worden. Het draagt de naam „Bloemenparadijs 1959". De stoet, die ongeveer 17 kilometer lang zal zijn, start des morgens om 11 uur op de rijksweg tussen de Warmonderdam en „De Uiver". Zij bereikt te ca. kwart voor twee het keerpunt op de grens van Hillegom en Bennebroek en vertrekt van daar om 3 uur naar Warmond. 18 Muziek korpsen zullen voor de muzikale om lijsting van deze mobiele bloemen weelde zorgen. In verband met het corso zijn reeds thans uitgebreide voorzieningen ge troffen voor de regeling van het ver keer'. Ook voor 19 april, de dag waar op de voetbalwedstrijd Nederland België gespeeld wordt, heeft de af deling verkeer van de rijkspolitie in samenwerking met de gemeentepoli tie in Leiden en de bollengemeenten speciale maatregelen getroffen. Zo zal ter verlichting van de moeilijke situatie aan de „bottle neck", die het Haagse Schouw vormt het verkeer in noordelijke richting worden omgelegd over de Haagweg, Morsweg en Lage Morsweg naar De Slaag. Dit was ook andere jaren het geval. Tijdens het bollenseizoen zullen extra busdiensten van Haarlem en Leiden af naar Keukenhof worden ingelegd. Van Den Haag af zal de buslijn op Haarlem van de NZHVM van Hollandse Spoor af verbinding geven met Keukenhof. Van vliegveld Ypenburg af zal de ANWB een „bollenroute" be weg w ij zeren. Treinen zullen, behalve op de cor sodag 25 april, niet te Lisse kunnen stoppen, vanwege de werkzaamhe den op het trajekt HaarlemDen Haag. Hij ontving als eerste de ere penning „Met uw vertrek lijdt Rijnland een groot verlies. Van uw uitzonderlijke kwaliteiten, welke voor een zeer groot deel op het wetenschappelijk vlak lig gen, hebben wij bij herhaling gepro fiteerd. Uw eervolle benoeming stelt u thans in staat om in nationaal ver band aandacht aan waterstaatkundige vraagstukken te besteden", aldus de dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Rijnland, mr. F. M. A. Schok king, toen hij hedenochtend in de Verenigde Vergadering van dit Hoog heemraadschap afscheid nam van mr. S. J. Fockema Andreae, sinds 1948 secretaris van Rijnland. Geheel in overeenstemming met de wens van de scheidende secretaris, die met ingang van 1 april is be noemd tot hoofd van de juridische afdeling van het Departement van Verkeer en Waterstaat, droeg dit af scheid een intiem en sober karakter. Mr. Schokking, die er op wees, dat mr. Fockema Andreae reeds in de pe riode van 1928 tot 1934 aan Rijnland onschatbare diensten had bewezen stelde vervolgens in het licht, dat het Hoogheemraadschap in bijzondere mate heeft geprofiteerd van de bre de wetenschappelijke belangstelling van zijn secrataris. Diverse in de loop der jaren van zijn hand verschenen publicaties, tonen zijn uitzonderlijke waterstaatskennis aan. Als voorbeeld noemde de dijkgraaf het door Fockema Andreae onlangs samenge stelde reglement „Zuivering van af valwater", dat de functie van Rijn land in de naaste toekomst nog meer reliëf zal geven. Eerste ere-penning. Nadat mr. Schokkirag er nog op had gewezen, dat tijdens de ambtsperiode van de secretaris zeer veel is tot stand gekomen, stelde hij mr. Fockema Andreae er van in kennis, dat het College van Dijkgraaf en Hoogheem raden had besloten om hem de ere penning van Rijnland aan te bieden. Het is de eerste maal in de geschiede nis van het Hoogheemraadschap, dat deze penning wordt uitgereikt. Aan gezien het nog niet mogelijk was om deze penning, welke resp. het wapen van Rijnland en mr. Fockema An dreae draagt, te laten slaan, bood de dijkgraaf de scheidende secretaris er een afbeelding van aan. Aan het einde van deze bijeenkomst sprak de secre taris een kort dankwoord, waarin hij de prettige samenwerking met allen releveerde. Leidse Universiteit Geslaagd vor het cand.ex. Geschie denis mej. E. Rietdijk te Den Haag en de heer N. P. A. van Maarle te Leiden. Geslaagde voor het Cand.ex. A Wis- en Natuurkunde de heer W. M. H. Putten te Leiden; voor het Cand.ex. L Wis- en Natuurkunde mej. G. H. A. v. d. Veen te Leiden; voor het Cand.ex A' Wis- en Natuurkunde de heer J. M. Benschop te Voorschoten; voor het Cand.ex. F Wis- en Natuur kunde de heer A. J. Schooneveld te Leiden; voor het Cand.ex. I Wis- en Natuurkunde de heer H. M. Heimig te Den Haag. Bij K.B. is met ingang van 1 sep tember 1959 benoemd tot lid van het college van curatoren der rijksuniver- Vanmorgen nam de secretaris van het hoogheemraadschap „Rijnland" afscheid. De dijkgraaf, mr. F. M. A. Schokking, overhandigde hierbij aan mr. S. J. Fockema Andreae de ere penning van „Rijnland". siteit te Leiden: dr. W. J. D. van Dijck te 's-Gravenhage. WEET U HET OOK NIET Vraag: Betreffende tocht met Volks- brommers zijn rijwielpaden en Auto wagen naar Brienz; hoeveel km en welke papieren heb ik nodig. En wat mag aan etenswaren meegenomen Worden? Antwoord: De route is als volgt het best te rijden: Leiden, Utrecht Arn hem, Wesel, Düsseldorf, Keulen, Ko blenz, Mainz, Mannheim, Karlsruhe, Stuttgart, Tübingen, Rottweil, Schaff- hausen, Zürich, Luzern, Brienz; af stand 950 km. Wat -betreft de beno digde papieren het volgende: Aller eerst dienen allen in het bezit te zijn van een toeristenkaart (aanvragen op het gemeentehuis) óf een geldig paspoort. Voor de auto hebt u een W.A.-verzekering nodig, dus moet u de groene kaart kunnen tonen. Om dat u niet de eigenaar bent van de wagen, moet u een machtiging heb ben; een model hiervan is verkrijg baar bij de A.N.W.B. Nederlandse rij- en kentekenbewijzen worden er kend. Aan proviand mag worden me degenomen voldoende voor één dag Tr -"voorts 200 sigaretten 50 sigaren ^ns£unTanezJd-Hof^d°Vz«n ^nrft in Zwlt^*Ia£d fles wün 5 hS bewonen te hërtentóng gedistilleerd, in aangebro- uitgenodigd. VONNIS TEGEN MAJOOR VAN H. BEVESTIGD Het Hoog Militair Gerechtshof heeft vanmorgen het vonnis van de krijgsraad te velde te 's Hertogen bosch tgen de 42-jarige luchtmacht majoor H. K. van H. uit Hilversum bevestigd. Dit vonnis luidde een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en ontslag uit de dienst. De majoor had een bedrag van bijna honderd gulden aan autokosten te veel gedeclareerd. Naar zijn zeggen had hij daarméde gepoogd eniger mate het verlies van 2100 goed te maken, dat hij had geleden door drie verhuizingen in vijf jaar tijd. De te veel gedeclareerde kosten wa ren door de majoor terugbetaald. ken flessen, West-Duitsland: 1 flesje likeur of cognac van max. 0.1 liter inhoud, of 1 fles wijn of 0.4 liter champagne, alles in aangebroken fles. Pure al cohol mag niet worden ingevoerd. Vraag: Ik wil per bromfiets een tocht maken naar West-Duitsland, schrijft W. v. M.; welke papieren en voorschriften dien ik in acht te ne men? Antwdord: Voor u zelf hebt u no dig een paspoort (event, een paspoort, dat hoogstens 5 jaar verlopen is) of een toeristenkaart (aanvragen op het gemeentehuis). Voor uw brommer hebt u nodig een identiteitskaart, aan te vragen bij een ontvanger der invoerrechten en accijnzen. Een W.A.- verzekering is verplicht, dus moet u de groene kaart kunnen overleggen, stel u derhalve in verbinding met uw verzekeringsmaatschappij. Voor bahnen verboden. Eén volwassene mag men achterop vervoeren, mits een duozadel aanwezig is en voet steunen en handgreep. Uit een verkla ring moet blijken dat de brommer geschikt is voor het vervoeren van 2 personen. Voor het vervoer van een kind is een kinderzitje vereist. Maximumsnelheid bedraagt hoog stens 50 km in de bebouwde kom, behoudens plaatselijke andersluidende voorschriften. Rookgerei voor eigen gebruik 200 sigaretten of 50 sigaren óf 250 gr. tabak, echter alleen voor personen boven 16 jaar. Geen koffie en geen thee (behalve voor kampeerders, mits kennelijk voor eigen gebruik). Vraag: Route per bromfiets van de Vink naar Groenlo; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Apel doorn, Zutphen, Ruurlo, Groenlo; af stand 165 km. Vraag: Route per fiets van Rijpwe- tering naar Ernst, vandaar naar Beesd; hoeveel km? Antwoord: Rijp wetering, Leimuiden, Uithoorn, Hilversum, Amersfoort, Apeldoori, Het Loo, Ernst; afstand 120 km. Ernst, Apeldoorn, Arnhem, Wageningen, Tiel, Geldermalsen, Beesd; afstand 93 km. BIOSCOPEN De films in de week van 2027 maart zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De blauwe maagden van St. Trinians", alle leeft. Lido: „Ik beken" (vrijd., zat. en zond.) 18 jaar. „Strangei on a train" (maand, en dinsd.) 18 jr. „U spreekt met uw moor denaar" (woensd. en don- derd.) 18 jaar. Luxor: „Jane Eyre", 14 jaar. Trianon: „Als de kraanvogels over vliegen", 14 jaar. Rex: „Dracula", 18 jaar. zojuist ontvangen! Kom even kijken bij: Herenstraat 77 - 83 QT Meisjes komt bij ons werken. Schoon en licht werk op de afd. mangel kamer. Wasserij Nooit Ge dacht, v. d. Valk Bouman- weg 27a, Leiderdorp. S* Voor Noordwiik, Noordwij kerhout en Voor hout: vertegenwoordiger van naaimachinehandel Rooijackers: R Bloem, ge diplomeerd naaimachine- monteur^ Golfwe/ tel eg 23 01719— 3? Jong echtpaar zonder kinderen, zoekt woon ruimte, ook genegen een oude heer te verzorgen. Br. onder no. 1811 bur. v. d. blad. 5? Aangeboden: jongens fiets 40.-; meisjesfiets 35.-: damesfiets 30.-; herenfiets 45.-; Kaptein Moby lette 65.-. Hooigracht 66, Leiden aërtiouden woonboot met ligplaats, van alle gemak ken voorzien. Br. onder 1820 bur. v. d. blad. S* Nic. Schouten. Roelof- arendsveen biedt uit voor raad aan: bijzonder mooie collectie bromfietsen o.a. Germaan, Batavus. Berini, Solex en Sparta. 2T Aangeboden: Volkswa- fen 1952, prijs 1950. e bevr.; K 1710—23966. 3? KanariepoDpen 1.50; parkieten 1.50 per stuk gevraagd. Zend briefkaart. Hoefkade 565, Den Haag. als: PROGRAMMA'S BILJETTEN REGLEMENTEN CONVOCATIES N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32 LEIDEN

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3