Scherp Kernfysisch onderzoek in Kamerlingh Onneslaboratorinm, Leiden beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen I Chefarine 4 'n Noodkreet GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Diploma's schoolzwemmen te Leiden WOENSDAG 25 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (lBelleljescamera'' en .ollende atoomkernen In het vermaarde Kamerlingh On nes Laboratorium te Leiden worden momenteel door prof. dr. C. J. Gor ter en prof. dr. K. W. Taconiskern fysische onderzoekingen verricht. Prof. Gorter, die directeur van dit laboratorium is, doceert aan de Leidse universiteit de experimentele natuurkunde en prof. Taconis de koude techniek. Bovendien wijdt prof. Gorter veel van zijn tijd aan het werk van de stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie, welke de kernfysische onderzoekin gen in- zijn laboratorium subsidieert. Sprekende over de kernfysische onderzoekingen in het Kamerlingh Onnes Laboratorium, zeide prof. Gorter, dat deze twee gebieden be treffen, ten eerste het richten van atoomkernen in sterke magneetvel den bij uiterst lage temperaturen en ten tweede het construeren van een zogenaamde „belletjes-camera", waarmee in samenwerking met Delft en Amsterdam geëxperimenteerd zal worden. De gedachte om atoomkernen te richten, kwam in het begin van de dertiger jaren niet alleen bij prof. Gorter op, maar tevens en onaf hankelijk van hem bij de nu wij len Oxfordse fysicus sir Francis Si mon. Een der doeleinden, welke deze twee natuurkundigen hierbij voor ogen stonden, was, om op die manier de eigenschappen van atoomkernen te onderzoeken. Het richten van atoomkernen geschiedt in grote mag neetvelden bij een temperatuur, die ongeveer een honderdste graad bo ven het absolute nulpunt ligt. De atoomkernen gedragen zich daarbij als kleine tolletjes, waarvan de assen dan een en de zelfde richting aanne men. Merkwaardig genoeg bereikten prof. Gorter en zijn collega Simon ongeveer tegelijk, dat wil zeggen zeventien jaar na het poneren van de gedachte om atoomkernen te rich ten, hun eerste resultaten op dit ge bied. Onder supervisie van prof. Gorter heeft de praktische leiding van dit onderzoek lange tijd bij dr. M. J. Steenland berust, die kort ge leden benoemd is tot hoogleraar aan de nieuwe technische hogeschool te Eindhoven. Van het begin af hebben kernfy sici uit het laboratorium van de rijksuniversiteit te Groningen onder leiding van prof. dr. H. de Vries en later onder dat van prof. dr. H. Brinkman, te Leiden aan de onder zoekingen meegewerkt. Dit gemeen schappelijk werk geschiedt in F.O.M.-verband. Tot dit zelfde gebied behoort een onderzoek naar de zogenaamde „pa riteit", dat is naar het verschil in karakter tussen de linkse en rechtse „schroeven" of „tollen" van atoom kernen, die niet geheel en al gelijk waardig blijken te zijn. Eén der methoden, die hierbij gevolgd wordt, is afkomstig van prof. Gorter, hoe wel hij deze niet helemaal zelf heeft bedacht. Daar onze landgenoot de toen gesuggereerde methode alles zins acceptabel vond, voerde hij haar later voor dit onderzoek in zijn labo ratorium in. Wat nu de constructie van de „bel letjes-camera" betreft, deze staat onder leiding van prof. Taconis en wordt uitgevoerd door de heer Reuss. De belletjes-camera, zo vertelde prof. Taconis, berust op een soortgelijk principe als de „Wilson-camera", die al veertig jaar oud is. De Wilson- camera bestaat uit een vat gevuld met lucht en verzadigde waterdamp. Door dit vat wordt een klein deeltje geschoten, bijvoorbeeld een atoom kern die daar tengevolge van de botsing met de lucht en de water dampmoleculen een spoor van ionen achterlaat. Op het ogenblik dat het bewuste deeltje door het vat gaat, expandeert men de atmosfeer daarin, zodat de verzadigde water damp begint te condenseren. Er vor men zich dan neerslaande water druppeltjes op de door het atoom achtergelaten ionen. Door dit „ne- velspoor" te fotograferen, krijgt men een inzicht in de weg, die het deeltje door het vat genomen heeft. Toen de deeltjes hoe langer hoe sneller wer den, stond men voor het probleem, steeds betere camera's te bouwen en P0T100D EN GEEST de met waterdamp verzadigde lucht te vervangen door een medium, dat veel dichter was. Maar toen dit tenslotte ook niet oneer ging, kv/am de Amerikaan Gla- ser op de gedachte om vloeistof te gaan gebruiken: water en vloeibare gassen. Zendt men nu door zulk een vloeistof een kerndeeltje met een hoge energie dan vormen zich bij de botsingen van dit deeltje met het medium in dit geval vloeibare waterstof een reeks belletjes. Door dit belletjesspoor weer te fotografe ren, ziet men hoe het kerndeeltje door de vloeistof is gegaan. Wanneer het vat gereed zal zijn, wordt dit naar Delft overgebracht. Daar is prof. dr. ir. F. A. Heyn bezig, een protonsynchrotron met een energie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I (Advertentie) 't Klinkt nog al dramatisch. Wat is er dan nu weer aan de hand, hoor ik van een miljard electron volt te con- I u zeggen. Och, beste lezers, er zijn zo- strueren, die de kerndeeltjes voor de I veel kinderen in nood en wij kunnen belletjes-camera zal leveren of wel- I ze niet helpen, als u ons niet de hand licht ook naar de C.E.R.N. te Genève, reikt. De Katholieke Kinderuitzending waar misschien analoge mogelijkhe- j heeft een moeilijk jaar. Talrijk, meer den zijn. Ook zal men samenwerken dan normaal, zijn de aanvragen voor met de Amsterdamse hoogleraaruitzending naar onze koloniehuizen, prof. dr. G. W. Rathenau, die een ex- Een lange wadhtlijs* van zwakke of pert is in het uitmeten van door j hypernerveuze kinderen wacht hun- kerndeeltjes gevolgde banen. i kerend op hun beurt om uitgezonden Behalve het genoemde kernfy- i te worden voor 6 weken of 3 maan- sische werk, subsidieert de F.O.M. den. 't Zijn vooral de patiëntjes met in het Kamerlingh Onnes Laborato- neurotische aandoeningen in allerlei rium nog het onderzoek van meta- vormen, die meer dan de zwakke en len, van de Molecuulfysica, van de ondervoede onze aandacht vragen en vaste stof en de constructie van zeer de langste verpleegtijd nodig hebben, gevoelige radio-versterkers, die wel- Zij zijn de slachtoffers van him milieu, licht gebruikt zullen kunnen worden van absoluut onvoldoende behuizing, in de radio-telescoop te Dwingeloo. van verkeersgevaren en helaas zo K O hernieuwde kennismaking mei de Tsjechische tekenfilm Hef was weer „der Apfel ist ab' Het was gisteravond niet voor het eerst, dat K. O. de leden van de Filmstudiekring liet kennis maken met de bijzondere produkten van de Tsjechische filmkunst op het gebied van poppen- en tekenfilms. Wij herin neren ons nog van andere voorstel lingen sprookesfilms te hebben gezien welke getuigden van de hoogte, die de Tsechische filmers op dit punt hebben bereikt. Aan de „hoofdfilm" voorafgaand draaide er ditmaal een poppenfiLm, getiteld „Een glaasje te veel". Er viel van dit filmpje in elk opzicht zeer veel te genieten. Men zag een motor rijder met plezier in het leven op weg naar de grote stad. Het was een voorzichtig man, vriendelijk voor iedereen en tegemoetkomend voor twee slakken, die zich midden op de weg niet zo erg vlug uit de „voeten" kunnert maken. Als hij in een herberg een (alcoholvrije) verfrissing wil gebruiken het was een warme dag bemerkt hij, dat hij- midden in 'n bruiloft terecht is gekomen. Al zijn goede voornemens ten spijt laat hij zich overhalen, op het bruidspaar te drinken. De gevolgen laten zich ra den. In zijn overmoedige bui denkt hij later heer en meester van de weg te zijn; zijn voorzichtigheid is verdwenen en als snelheidsmaniak neemt hij het zelfs tegen een trein op. Met de thuishaven in zicht komt als een climax het dodelijk slot. Het is een uiterst suggestief meesterwerkje, dat de Tsjechen hier fris in kleur en beeld hebben gecomponeerd met to tale beheersing van de techniek. Niet onverdeeld gunstig kunnen we spreken over het hoofdgerecht, de nieuwe Tsjechische tekenfilm „De Schepping van de wereld" Ook hier werd men geconfronteerd met een technisch uitstekende prestatie en men heeft veel kunnen lachen met „invallen" van het oude heertje, dat de gedachte aan de Schepper wel erg op de achtergrond drong, maar de geschiedenis begon op de duur toch wel wat langdradig en iets té speels te worden. Een aardige vondst was de naijver van de duivels, die meer als lastige compagnons van de Schepper wer den voorgesteld en met hun grillen de engeltje en hun „baas" veel hoofd brekens bezorgden. Zij strooiden het zout in de zee, staken doorntjes aan de rozen en zorgden voor vuurspu wende bergen. Wij weten nu ook, dat het vogeltje bij de fotograaf oorspron kelijk ontsproten is aan de camera van de Tsjechische „Schepper". De volksdemocratische inslag heeft bo vendien nog kans gezien zich in deze overigens hoogstaande filmkunst te dringen, gelet op de „pauselijke fi guur", die Adam in zijn droom ziet. Tenslotte proefden we weer de geest van „der Apfel ist ab": de appel is dan ook gisteravond inderdaad geval len. Niettemin was de hernieuwde kennismaking met de Tsjechische poppen- en tekenfilms teressant. vaak van gezinsontwriohting, waar van ieder de oorzaken wal bevroeden kan. Voor kinderen uit deze gezinnen is 'n kolonieihuis als 'n openbaring. Eni ge weken onttrokken te zijn aan ge noemde invloeden, omringd te zijn door liefdevolle zorg, begrip te vin den voor hum kindernoden, de blij heid ondergaan van zorgeloos spel en prima lichamelijke verzorging, dat alles voert hen tijdelijk in 'n wereldje en een sfeer, die als een verfrissend lichamelijk en geestelijk bad werken. Bij 't terughalen uit het koloniehuis raken de kleintjes dan ook niet uit- j gepraat over al 't heerlijks dat zij ge- noten en ervaren hebben. En lang daarna zullen zij daarop nog teren! Hoe jammer dan ook, dat we aan zoveel aanvragen niet kunnen vol doen, omdat 't geld er niet voor O ja, we krijgen subsidies van ge meente en provincie, bijdragen van de ouders en soms ook uit fondsen door verzekering. Maar ongeveer de helft van de kosten komt ten laste van de Kath. Kinderuitzending. Glo baal geschat beloopt die vijf a zesdui zend gulden per jaar. Geachte lezers, u vindt het toch ook wel een zware opgave om dat geld bijeen te krij- gen met collectes en de Paasei-actie! j Voor ons bestuur een zware zorg! Welnu dan, katholieken van Leiden, als u dat met ons eens zijt, moge dat voer u een reden zijn om onze Paasei- actie van 1959 eens royaal te doen sla gen. Neemt een goed deel van de druk van dit moeilijke jaar van onze schouders. In ons christelijk leven wordt juist de laatste jaren vooral de liefde en de goedheid beklemtoond. Waaraan kunt u die beter besteden dan aan het kind in nood? Maakt als voorbereiding voor het schone Paas feest eens een edelmoedig gebaar en neemt in grote getale één dag verple ging voor uw rekening. Dan kunnen wij ook de wachtende kinderen gé lukkig maken en hun meer gezond heid en levensvreugde deelachtig doen worden. Een dag verpleging kost 4.05 of 5 (in de kleuterhuizen). Maar ook voor kleinere giften zijn we natuurlijk hoogst dankbaar! De meeste dank echter kunt u verwach ten van de Grote Kindervriend! Moge ik besluiten met een dringend verzoek? Besluit da- s.v.p. wat u of feren wilt, zodat bij 't aanbieden van de envelopjes deze meteen met in houd aan de collectanten (trices) ge retourneerd bunnen worden. Dat be spaart ons veel tijd en geen zak jes raken zoek! En wilt u vooral 't dichtplakken niet vergeten! Bij voorbaat onze hartgrondigste dank. Zalig Pasen! Namens de Kath. Kinderuitzending. A. H. WINKELMOLEN, voorz. In de rij der steden 'neemt Leiden ten opzichte van het aantal aangeko men buitenlandse gasten dé twaalfde plaats in en ten opzichte van het aan-r tal overnachtingen door buitenlan ders zelfs de achtste plaats. Door vergelijking kon bovendien worden vastgesteld, dat de gemiddelde ver blijfsduur van de buitenlandse gast, namelijk bijna 2.4 dag, na Den Haag het langste is in het land. Dit werd gisteravond door direc teur G. van Weelden meegedeeld op de jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de Vereniging tot Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer te Leiden en omstreken, die onder lei ding van de voorzitter, de heer G. Groen in „Het Gulden Vlies" werd gehouden. De voorzitter sprak zijn tevreden heid uit over de samenwerking met het gemeentebestuur, dat zich dit jaar van zijn beste zijde heeft laten zien. Ook werd veel medewerking on dervonden van de hoofden van dienst. Teleurstellend echter was de onge rechtvaardigde aanval in de begro tingsvergadering van de gemeente raad op VW en middenstand. Het moet een ieder duidelijk zijn, dat het VVV-werk niets met liefdadig heid heeft te maken, maar dat hier belangen op het spel staan, Leidse belangen. De directeur merkte in zijn jaar verslag verder op, dat sedert 1 de cember 1958 het ledental met 68 is toegenomen, hetgeen een jaarlijkse inkomstenvermeerdering van 1478 betekent. De toeneming van het le dental is voor een groot gedeelte te danken aan het feit, dat voor de le denwerving een propagandist in dienst is genomen. Opmerkelijk is, dat de Nederlan ders steeds meer gebruik gaan ma ken van de inlichtingen over allerlei vakantie-mogelijkheden te verkrijgen. In totaal werden 32.216 inlichtingen gegeven, het dubbele van het topjaar 1957. Bijna tienduizend buitenlanders bezochten het gebouwtje aan de Steenstraat. Voor het eerst werd deelgenomen aan de logies-informatiedienst. Via deze dienst bestaat de mogelijkheid om bijvoorbeeld reeds van Leiden uit voor dezelfde avond een hotel te re serveren in Breda of omgekeerd. De aanvrager kan dan in Leiden voor dat logies betalen. Dit heeft onder meer het voordeel, dat de hotelhou der, bij wie door de VW is gereser veerd, altijd betaling ontvangt, ook al zou de gast niet verschijnen. Burgerlijke Stand Geboren: Patricia Elisabeth di van J. G. Wolfslag en C. van Heu- zen; Helena Petronella dr van J. Pet en J. Gressie; Carolina Catharina Apolonia dr van P. Koper en A. C. Lagerberg; Michael Boudewijn zn van M. Regenboog en M. E. Dorre- paal; Cornelia Maria dr van G. W. J. de Groot en G. M. M. Overdevesf; Yasmina Angeline dr van H. A. van Diggele en J. Bernard; Wilhelmina Josephina Maria dr van P. Warmer dam en A. J. Verbij; Gertruda Ma ria Adriana dr van J. J. Verdegaal en J. E. van Eeden; Tim Ronald zn van A. van Houten en M. C. de Vos; Elisabeth Maria Gabriëlla dr van J. G. J. M. Fleischeur en L. van Tuijn; Carmencita Ernestine Maria dr van T. J. van der Zwet en M. P. Verbij. Overleden: M. Blank 79 jr. echt genote van J. Grimbergen; J. A. ten Hove 61 jr man. M. Y. Pan en fam., restaurateur, Pie- terskerkchoorsteeg 26; J. B. Hubers en fam., electr. techn. opzichter, StiePjes- straat 3; R. Klaver en fam., onderwijzer, Hoge Morsweg 104; J. W. Geenjaar en fam., techn. ambt. PTT, Oude Singel 72a; W. Bakker en fam., kelner, Franchimont- laan 35; K. J. G. Pisart en fam., electro- technicus, Vijf Meiplein 186; M. Siebert de Koning, Voorstr. 63; M. C. W. de Zwijgerlaan 115; J. Boef, onder houdsmonteur Amaliastr. 40; J. Benning, techn. tekenaar, Borneostr. 11; A. Schil der, bloemist, Vijf Meiplein 6; H. de Ko vel, röntgenlaborante, Wasstr. 8; S. K. Westenberg, Lorentzkade 9; H. J Bak ker, militair, Kanaalweg 98; M. Lamme, hulp i. d. huish. Molensteeg 23a; D. R. H. Schuurman, Breestr. 11; A. M. C. Dui venvoorde, perster, Pr. Hendrikstr. 4; Jonkheer R. Feith, Morsweg 66; W. Pon- te, Warmonderweg 41; M. A. BÖeseken, ass. laborante, Maredijk 57; A. P. Agaart, Appel, v. Ledenbergstr. 4; T. R. E. Uf-fröbelonderwijzeres, Leeuwerikstr. 10; fen, Hooigr. 41; A. Chaudhuri geb. Ray, <-• t u-itr«i Gerecht 10; C. van Leeuwen, militair, Roodborststr. 39; L. Noteboom, onder wijzeres, Aloëlaan 6; R. Fast, Johan de Wittstr. 2; A. J. C. Vissers, secretares se, Hoge Rijndijk 24; P. E. Vermaat, Steenstraat 15; M. M. ter Harkei, kette- laarster, Bloemstr. 12; E. J. Hombout, vertegenwoordiger, de Sitterlaan 4a; M. de Jong, instrumentmaker, Boerhur G. Rump en fam., Pres. Steinstr. 8a naar Harderwijk, Markt 5; G. A. Gussen- hoven en fam., R.- en Schiekade 17 naar Breda, Paulinastr. 2; M. Wassenaar geb laan 23"; L. P. Spaans geb. Meerburg. Lut en fam., v. Vollenh.plein 15 naar In- huishoudster, Drie Octobersti. 29; H. M. j doneslë; G. Klinkenberg en fam., Cobet- vm der Meer, Utr. Jaagpad 1; L. Kie-straat 56 naar Oostmarsum, Almelosestr wiet, houshoudster, Maredijk 83; J. W. 113; T. J. Meijer en fam., Kam. Onneslaan Versteeg. Hugo de Vriesstraat 69 J. Ru- 1 29 naar Rotterdam, Bergweg 271a; J. A. dolph, militair, Titus Brandsmalaan 41; Grondel, Kerfistr. 17 naar Groningen, W. Engberts, koopman, Haagweg 29; M. Asingastr. 30; J. G. Gunning, P. J. Blok- No. 530a. Horizontaal: 1. ongema nierde. 6. voorvoegsel, 7. voorzet sel, 8. groente, 9. tijdrekening, 10. ge dachteloos gevolgd. Verticaal: 2. ontvangst, 3. hoog- |J|IL- -„ vlakte, tafelland, 4. nevens, 5. grap- Jacobs, plantkundige, Terweepa-k 3; W. straat 21 naar Zijpe, Korfwaterweg 1; Dennvker i F. Lateveer, wolspinner, Os- en Paarden-H. Lenskens, Hoge Morsweg 34 naar Onlossinz moreenavond. laan 50; J. W. Kaak. med. techn. is- I Apeldoorn, Jagersweg 48; M van Leeu- Upiossing moge tenti Oosterstr. 74; J. L. A. den Hollan- wen, Oosterstraat 47 naar Wassenaar, v. I der, ass. conf. fabriek, Lange Mare 69; Calcarlaan 26; W. Marquenie, Oude Sin- - -- Oegstgeest, Hoge Morsweg Opining No. 530. Horiznotoal: 1. Noort. verpleegster, I'o.»- emelt, 6. rel, 7. net, 8. eed, 9. aan, ingel 7; G ommerir_ geb. Moraal, Ho- 10. beeld. ge Rijndijk 47; J. E. Feijkes, de Laat de Verticaal: 2. melodie, 3. liniaal, 4.1 Kanterstr. 2; G. de Boer, kantoorbedien- griet, 5. stand. I de, Druivenstr. 3; H. J. van Es, stoker, 118; A. C. Smit geb. Vermeulen, Pasteur straat 6, naar Noordwijk, Offenweg 58; A. E. Rook, Witte Singel 94 naar Den Haag, Noordeinde 42b; M. H. V. Horók, Rapenburg 122 naar Voorburg, Par .weg 225; N. van Vliet, Wasstr. 8 naar Oegst geest, W. de Zwijgerlaan 9; F. G. Mul der, Kapteynstr. 33 naar Leiderdorp, B. G. Cortslaan 44; E. A. T. Schneiders, Vreewijkstr. 16 naar Den Haag, Pauwen laan 47; L. Wachter, Vreewijkstr. 16a naar Ede, Gld, Maandereind 55; M. Mon- tanus geb. Bakker, Tesselschadestr. 7 naar Katwijk, Zuidstr. 69; L. L. H. Win- tor, Rijnsburgerweg 11 naar Onstwedde, Beatrixstr. 79; F. S. P. Schrijvers, Boer- haavelaan 40 naar Den Haag, Miguelstr. 175; L. van Eeghën, Oude Vest 49 naar A'dam, Stadionkade 33 III; W. A. J. M. de Nerée tot Babberich, Aalmarkt naar Den Haag, Hooikade 35; C. C. M. Klein geb. van den Berg, woonwagenkamp naar Woensdrecht, Salon wagen Heimolen 48: J. H. Westra van Holthe, Hooigr. 57 naar Den Haag, Hooikade 35; C. Koole geb. Verhoeven, Kaarsenmakersstr 2a naar Leidachendam, Fedingerstr. 72; T. de Jong, Madoerastr. 5 naar Australië; J M. C. Huiser, Pr. Hendri cstr. 17a naar Noordwijk, Kon. Wilh. Boulevard 3: W. Mieog, Musschenbroekstr. 15a naar Chi na; P. J. A. Berben, Varkenmarkt 7 naar Den Haag, Bierkade 17; M. A. van San ten, Rijnstr. 1 naar Nieuw Zeeland; G H. Karreman, de Meij van Streefkerkstr. 34 naar Oegstgeest, v. Duivenvoordestr. 24; H. A. Binnerts, Rood rgerstr. 29 naar Ede Gld, Edeseweg 123; J. A. van G"!deren, Schelpenkade 41 naar Gronin gen, W. v. Doeverenplein 3a; C. H. Goe- koop, J. v. Goijenkade 1 naar Bloe len- daal, Tollenslaan 10; J. Verboog, Mors weg 132a naar A'dam, A. Waldorr-tr 49 hs; M. T. Aarts, P. Paaltjenspad 6 naar Den Haag, A. Paulownastr. 25a; C. J. Mank, Oostdwarsgr. 9a naar Meerssen, Mariënwaard 35; H. C. van den Eikhoff geb. van Thiel, Seringenstr. 42 naar Leid- schendam, Ruijsdaellaan 3; J. M. Brou wer, P. Paaltjenspad 5 naar R'dam, H. de Grootstr. 12c; T. Kooistr, Rijnsburgerw. GEM. AANKONDIGING SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bu reau der gemeenetlijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna ver melde, op vrijdag 27 maart en op zaterdag 28 maart a.s. de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Op vrijdag 27 maart a.s. zal het Stedelijk Museum „De Lakenhal" ge opend zijn van 13.0016.00 uur. Op zaterdag 28 maart a.s. zal het bureau van de burgerlijke stand voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden geopend zijn van 9.00 10.00 uur. Het gemeentelijk bad huis en het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zullen op die dag geopend zijn als op andere zaterdagen. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 25 Maart 1859. In de Leydsche gemeenteraad werd besloten: „om door middel van adressen den aanleg der spoorweglijn van deze stad op Woerden, ter verbinding van de Hollandsche en Rijnspoorwegen, bij de hooge regering aan te be velen". ZOEKT KONTAKT! Wat zal de jeugd van Leiden bewe gen mee te doen aan het jongeren- kontakt, dat dinsdag aanstaande be gint? Op de eerste plaats, omdat het een gezellige week wordt, waarin men ze ker niet „zwaar op de hand zal doen" en men ook geen pro blemen zal scheppen, die er misschien in het geheel niet zijn. Het ac cent ligt op het kontakt dat de dames en heren van boven zeventien jaar geboden wordt. Zij krijgen een ruime, kans om ongedwongen' met elkaar van gedachten te wisselen en in deze sfeer van kameraadschap pelijk samenzijn heerst ook de slot- avond, die begint met een avondmis en eindigt met feestavond en dansen Goede sprekers komen er, moderne sprekers vooral, die in staat zijn de jeugd van deze tijd te boeien en tot zelf denken te prikkelen, we noe men ondermeer Hans Velu, pater Jelsma, pater Wesseling, Frans Jesse en Theo van Steen. Zij zijn befaamd bij de jeugd, geliefd of staan aan scherpe kritiek bloot. Ook dit laat ste mag voor velen aanleiding zijn om aan dit jongerenkontakt deel te nemen. Kom dus 'dinsdagavond naar het St Antonius Clubhuis luisteren naar Pater P. Wesseling, kom ook de andere avonden. Kaarten kunnen nog gekocht wor den (voor 6 gulden alle avonden of één gulden per keer) bij B. Padden burg Haarlemmerstraat 170, tel. 22963. Ook aan de zalen zijn kaarten VASTENSPIJS „Veracht, en door de mensen ver stoten, man van smarten met lij den bezocht, voor wie wij ons het gelaat bedekken, die wij ver smaden en verachten. En toch, Hij draagt ónze kwalen en torst onze smarten. Maar wij beschou wen Hem als een melaatse, ge slagen, vernederd door God Het had God behaagd, Hem door lijden te breken en als waarachtig zoenoffer zijn leven te nemen". (Lezing uit de prof eest Isaias). verkrijgbaar. Het programma zullen wij morgen plaatsen. Het secretariaat van H.M. de Ko ningin heeft zijn instemming betuigd met het voornemen van de „Eerste Leidse drumband en jeugdorkest" „De Burcht" om deel te nemen aan het défilé in de paleistuin te Soest- dijk bij gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, op 30 april a.s. Het jeugdorkest, dat op 24 septem ber 1959 zijn vijfjarig bestaan zal herdenken, telt thans tachtig leden. De bandleden van de R.K. Harmo nie kapel willen wij er nog even op attenderen, dat de repetitie a.s. Don derdag niet doorgaat, alsmede de re petitie op 2 april, daar dan de school wegens vakantie gesloten is. De eer ste volgende repetitie vindt dus plaats op 9 april. Reeds nu willen wij de muziekan ten er op wijzen, zeker aanwezig te zijn, op de harmonie-repetitie op AFGELASTE VOETBALWEDSTRIJD De voetbalwedstrijd Feyyenoord Gouda, welke hedenavond op het LFC-terrein gespeeld zou worden, gaat in verband met de slechte weers gesteldheid niet door. Leidse agenda DONDERDAG, 26 MAART. Witte Donderdag). Leidse Tuiniersverr. „D.E.V.", le denvergadering, Café Aniba, Heren straat 1, 8 u. nam. ZATERDAG, 28 MAART Centrale Volksbank. Zitting (rente bijschrijving) Lange Pieterskerkkoor- steeg 23, 7—uur nam. Te Leiden is geopend: Apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooi gracht 48, tel. 21060 en te Oegsgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. VGLO-Noordeinde: diploma A: Dick de Rooij, Piet Neuteboom, Kees de Wolf, Sjaak Zuyderduin, Jan van der Velden, Rob Doeven, Jan Kiel, Co de Boef, Jan Hes, Richard Molle man, Sjaak Klinkhamer, Henk Mör- celis, Lies Lepelaar, Henny Heems kerk, Riekje Beij, Marjan de Vries, Riet Harteveld, Adrie Beekman, Wil lij Crama, Coby Cliouffour, Ita Leef- lang. Driftstraat 49: diploma A: Dik Windhorst, Freddy van Essen, Ma rijke Beyers. Oosterstraat: diploma A: Kok Fuohs, William Stijger, Aad Spek, Hans van Tongeren, Rob Groenhuy- zen, Jan van der Mark, Ria van der Lelie, Ria Stol, Annie Mulder, Truus Rijnsburger, Suze van der Vos, Ger- da Neuteboom. Asserstraat 20: diploma A: Piet van Zwieten, Arie Klinkenberg, Pe ter Zimmerman, Martien Diemer, Ineke Baars, Ansje Looman, Janne- ke de Greef, Marieke van der Horst. Rijnsburgersingel: diploma A: Joop Blansjaar, Jan Laman, Bert At, Rini Segaar, Ragnihild Dool, Ohristientje Voskuil, Marijke Bronner. Pasteurstraat: diploma A: Robbij Re-ijken, Jan Ouwerkerk, Koos Ha- braken, Ria Ouwerkerk, Annie van Tongeren, Lies Brugman, Gerda van Egmond, Greta v. d. Wal. Noordeinde: diploma A: Cor Rijs- bergen, Rudi Bouwmeeter, Lucie Kikkert, Thea Kloppert, Maria Zee- gers, Sylvia Baars, Tineke Nater. Timorstraat: diploma A: Theo Prins, Hans van Kins, Chris Rozier, Els van der eer, Corry van Rooden, Coby Wassenaar. Damlaan: diploma A: Robby Pont, Freddy Lamme. Rapenburg: diploma A: Theo Kok, Fred de Hosson, Freddy de Bruin, Paul Bik, Rein Uilenbroek, Tom Duyndam. Franchimontlaan: diploma AGuus Zwartjes, Rudi Kcster, Wim Bou- man, Bart Verbrugh, Jaap Maarsen, Hans Versteeg, Ben van Bergen He negouwen. VGLO-Boommarkt: diploma A: Theo Post, Gerard Veldhuizen, Leo Halewijn, Henk Smits, Joop Bots, Sjaak Snijer, Henk Juffermans, Luuk de Jong, Gerard Overdevest, Pauw Pijnaken, Jan Halvemaan, Fred van Seggelen, Nico van Seggelen, Jan Nijman, Rob Hogeboom, Bert Mul der, Bram van der Veen, Wim Ver- bruggen, Ton Lolkes de Beer, Frans Gijsman, Hans Kuypers, Jan van der Meer> Leo van Bemtmel, Rob Knij- nenburg, Theo Wittemans, Gé van Dam, Leen Onderwater, Huub Ouds hoorn. Diploma B: John Franken, Joop Kromhout, Leo Witteman, Jan van Rijn. Caeciliastraat: diploma A: Toon Timp, Willy van Schaick, Jos Wale- kamp, Rob Blansjaar, Peter de Groot Os en Paardenlaan: diploma A: Jos Nieuwenburg, Hannij de Haas, Ca^ Schrijer, Tonny Overdijk. Potgieterlaan: diploma A: Peter van Kralingen. Breestraat: diploma A: Sjaak van het Hoofd, André Feiten, Sjaak Wit- senburg, Cor Prins, Koos Ouwer kerk, Ton van der Meer, Theo Breu- ring, Gerard Spruijt. Rapenburg: diploma A: Hans v. d. Post, Pim Biegstraten, Sjef Rosdorf, Dik Verbruggen, Hans Verhage, Jerry O-mtzicht, Martie Lourier, Paul Nie- mer, Hans Lammers, Paul Hinnen. Diploma B: Dik Key, Michiel Hoying Hans van der Blom. (wordt vervolgd) Marktberichten LEIDEN, 25 maart, Vee Aange voerd 50 melkkoeien, 35 vette koeien 92 vare koeien, 10 vette kalveren, 114 nuchtere kalveren, 30 fokscha pen, 102 vette lammeren, 35 zuig- lammeren, 23 zeugen, 98 schrammen, 220 biggen, totaal 809 stuks. Notering: melkkoeien 850 tot 1225; vette koeien schoor gew. 2.903.60; vare koeien 550 tot 950; vette kalve ren lev. gew. 2.00 tot 2.75; nuchtere kalveren lev. gew. per kg 1.201.50; nuchtere kalveren lev. gew. per stuk 40 tot 60; fokschapen 100 tot 140; vette lammeren 70 tot 100; drachtige zeugen 325 tot 425, schrammen 80 tot 115; biggen 54 tot 58 en tot 64. Handel: in verband met verzette markt een geringe aanvoer en rus tige handel. Groente Andijvie 4352; kro ten. gekookt 1425; boerenkool 8 11, postelein 57; prei 1018; ra barber 64; spinazie 3352; stoofsla 4083; spruiten A 3961; spruiten B 2947; uien 18, waspeen 24-26; witlof 1052, per 100 kg; knolselde rij 14; komkommers A 5051; komkommers B 41, komkommers C 3543; la A 1727; sla B 820, per ICO stuks; peterselie 5.005.80; raap stelen 810; radi,is 2532; selderij 4.305.40, per 100 bos. WOERDEN, 25 maart. Kaas Aangevoerd 4 partijen. Notering: 2.1-82.20 per kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2