Paradijsparade In HBG-hallen te Lisse staan al wagens in het stro Nederl. protest tegen Brits invoerrecht Twee glazenwassers ernstig gewond Redt De Beer en Het Gooi Uitvoer van bollen naar Engeland KORTE golf De Kleine M 1 Leidse geluksvogel naar hei Sterrengebergte De kernproeven op grote hoogte ZATERDAG 21 MAART 1959 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Na een regen van vuur met water bedwongen Met een vervaarlijk geweer in de handen houdt Attillio Ruffinengo, staande op het balcon van zijn huis te Alba bij Turijn in Italië de politie op een afstand, nadat hij een deurwaarder heeft vermoord, die hem uit zijh woning kwam zetten. De man werd door drie kogels getroffen toen hij trachtte Attilio het bevel tot uitzetting te overhandigen. De politie omsingelde het huis maar bestormden het niet. Zij wachtte op de aan komst van de brandweer uit het nabijgelegen Cuneo, welke erin slaagde Attilio na drie uur met fikse water stralen tot overgave te dwingen. Werkzaamheden aan bo'lencorso begonnen Hoe wordt het bollencorso 1959? vakcorso en dat kan men nog altijd 't Deze vraag stelt men hier en daar in de streek, omdat tot nu toe naar bui ten bijzonder weinig over de kara vaan die straks op 25 april door de streek zal trekken, bekend wordt ge maakt. Meen niet dat het stilzwijgen wordt veroorzaakt door moeilijkheden. In-„ tegendeel: achter de coulissen is men al druk bezig. De smeden in HiHegom Lisse en Warmond laten de vonken lustig in het rond spatten als ze de di verse ijzeren stangen die het geraam- van de praalwagens zullen gaan vor men, aan elkaar lassen. De eerste wagens zijn de HBG-hal len in Lisse al binnengereden en daar is men bezig het ijzer met stro te om kleden. Op dat stro worden straks de hyacinthennagels gestoken. Men vindt hier de wagens van de afd. Bennebroek van Bloembollen cultuur, de „Queen of Pinks", die van de groep kleinhandelaren de ,31oe- menbode" en tenslotte die van de Duitse groep van de Bond van Bloem bollenhandelaren die de naam „Uw tuin" draagt. Mocht het comité vroeger nog al eens klachten hebben over een ge ringe animo tot deelname, die tijd is achter de rug. Het staat nu reeds vast dat ruim dertig praalwagens zullen meerijden en tot nu toe zijn ook vier luxe wagens ingeschreven. Het comité vindt dat uiteraard pret tig. Dat steeds meer vakgenoten deel nemen is een bewijs dat het vak het corso erkent als waardevol publici- teitsmiddel. Inmiddels laat men zo hier en daar zijn gedachten ook reeds gaan over het corso 1960. Er gaan nl. stemmen op om volgend jaar i.v.m. de grote internationale tuinbouwtentoonstel ling in Rotterdam het corso door de straten van de Maasstad te laten rij den. Of een voorstel in deze geest bij het vak een goed onthaal zal vinden, is nog een vraag. Het corso is een beste laten rijden tegen de achter grond van de bloeiende bollenvelden en in de streek waar de polsslag van dat vak klopt. Wel zou men er wel licht voor voelen het corso eerst in de streek te laten rijden. Vervolgens zou men 's nachts de wagens naar Rotterdam kunnen brengen en ze daar enkele dagen later van verse bloemen voorzien. Dan zou men op nieuw het startschot kunnen lossen. Deze zaak zou echter een handvol geld vragen en het is de vraag wie zou moeten betalen, het bollenvak, het bestuur van de Floriade 1960 of beiden. op snijbloemen Kwekerskringen zijn ontsteld en verontwaardigd over het besluit van de Britse regering, om het invoer recht op anjers, rozen en anemonen per 16 maart met de helft te verho gen. Dit betekent een recht van onge veer 3,per kilo of ongeveer 6 cent per anjer, dat speciaal in de tijd van grote aanvoer bii lage prijzen, zoals midden in de zomer, zwaar gaat drukken. De Ned. K. v. K. te Londen heeft in een brief aan het Britse ministerie van Handel, protest tegen deze ver hoging aangetekend. De verhoging van het invoerrecht is een zeer zware slag voor Aalsmeer, daar 75 van de Aalsmeerse aan voer aan deze snijbloemen naar En geland gaat. Engeland is, na Duitsland, de groot ste afnemer van anjers en rozen. In dien de afzet naar Engeland in ern stige mate terugloopt, zullen de Ne derlandse kwekers hun gemiddelde Mgr. J. P. Huibers. Bischop van Haarlem zal dinsdag 24 èn woensdag 25 maart aj. geen audiëntie verle nen. Ladder viel om Twee glazenwassers, de 51-jarige J. L. en de 52-jarige F. v. d. O. stort ten vrijdagmiddag in de Haagse binnenstad omlaag, toen de magirus- ladder, waarop zij stonden, los schoot en omviel. Zwaargewond ble ven de glazenwassers op het weg dek liggen. Zij werden naar het zie kenhuis vervoerd. Hun toestand is thans redelijk. De magirusladder kwam op de tramleiding terecht en vernielde deze over tientallen meters. Het tramverkeer werd ernstig vertraagd. Enkele lijnen moesten worden om gelegd. Het jaarverslag van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten ui Nederland, uitgebracht op de vanmid- dag te Krasnapolsky te Amsterdam kostprijs niet meer kunnen halen. Dat gehouden jaarvergadering „vraagt zou rampzalig voor de totale teelt a^n(jacht voor de harde problemen zijn en ook zijn terugslag hebben op andere teelten dan rozen en anjers. De vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft zich namens de voor uitvoer werkende kwekers tele grafisch tot onze premier en tot de minister van Landbouw en Economi sche Zaken gewend, met het drin gende verzoek stappen in dezen te doen. Contingent verhoogd Het Engelse ministerie van handel heeft vrijdag bekend gemaakt dat het invoercontingent van bloembollen en knollen uit de Beneluxlanden voor het jaar van 1 juli a.s. tot en met 30 juni '60 met 300.000 pr. ster ling is verhoogd. Het miniserie deel de mede, dat dit kleine vergrotin gen mogelijk zal maken van de toe wijzingen aan bestaande impor teurs. Ongeveer de helft van het be drag zal echter gereserveerd wor den voor speciale aanvragen voor de invoer van bollen uit Nederland. De contingenten voor de genoem de periode voor de invoer uit Ne derland, België en Luxemburg sa men zullen zijn: begonia's en gloxi nia's 94.000 pdst., af pakhuis, inclu sief kosten van verpakking, en voor 1 hem bijna onmiddellijk weer uit het bollen en knollen (geen begonia's of j water gehaald en in bewusteloze toe- gloxinia's) 3.651.000 pd.st. af pak- I ^and .naar; ziekenhuis vervoerd, huis, eveneens inclusief kosten van l"" 1-4 1~J~ verpakking. van de verdediging van de natuur in een zich snel mechaniserend land". Als noodgevallen worden genoemd: de bedreiging van Voornc en De Beer door industriële concentratie en de toekomst van Het Gooi. De ver eniging „laat hier noig eens met alle kracht naar stem horen tegen vesti ging van een hoogoven op De Beer, niet alleen omdat dan De Beer vol ledig zal verdwijnen maar omdat dan ook tienduizenden mensen veroor deeld zullen worden te leven in een vergaand geindus traliseerde omge ving, zonder de weldaad van contact met de natuur. Wat Het Gooi betreft hierover wordt in het verslag opgemerkt: „nog enkele jaren en het laatste plekje grond zal zijn volgebouwd, dat rede lijkerwijs nog van de natuur kan wor den afgeknabbeld zonder Het Gooi zijn karakter te doen verliezen. Al leen een voortvarend overheidsbeleid kan Het Gooi nog redden". Anders zal de „tuin van Amsterdam" degra deren tot een bestraat binnenplaatsje, waar de natuur geen toegang meer heeft. De 60-jarige B. Meerlo uit de Herweyerstraat te Rotterdam, reed gistermorgen op zijn fiets over de Buitendijk aldaar, toen hij de macht over het stuur verloor en de dijk af reed. Hij kwam in een sloot terecht. Een passerend automobilist heeft De invoerregelingen voor het ko mende jaar zijn volgens het minis terie over het algemeen gelijk aan die voor het jaar 1958'59. VAN BRITTEN EN BEESTEN De Pruisische discipline is berucht over de hele wereld. Men vindt het dier de den geleegd. De dierenliefde ook al is die bij hem wat meer beroepshalve stelt de heer Denis F. Owen voor een zware opgave. De heer Owen is namelijk *Duitse medewerker van het Ed- zitten en volgende morgen nog steeds doodstil op dezelfde plaats aantrof, de politie had gewaarschuwd, dan zou misschien het dier er nog zitten. Het verhaal vertelt niet, of de betref fende hond soort gehoorzaamheid wa? nf pPn Rritse ward Grey instituut voor wHe" Voifc uf, maar wp h7prii vogelkunde te Oxford. pen dl Engelse^ bezorgd- H« »°"dt zich,.9» dien heid: veronderstel dat dit hooide voornamelijk beug soort gehoorzaamheid be- doorgaans „honds". Zelfs in Engeland, waar toch de straffe opvoeding voor al in het koloniale tijdperk als een van de beste na tionale exportprodukten is beschouwd. Is de Brit op het gebied van de onvoor waardelijke gehoorzaam heid nog altijd heel wat mans, op het gebied van de liefde voor zijn huis dieren pleegt hij zijn zelf beheersing wel eens te verliezen. Dat stelt de ve le verenigingen voor die renbescherming soms nog al voor vreemde gevallen bievenbussen ophielden. Zo is de Britse vereniging De nieuwsgierige snotneu- voor bescherming van die- zen hadden (te) grote be ren momenteel bij het langstelling voor de post- plaatsje Wherstad druk stukken, die in hun ver bezig met een onderzoek blijven tijdelijk werden visite te brengen naar een zeldzaam voor- 4 1"4:~ u"' J- j u- smettelijk i om de dieren in Groot Brittannië. Onlangs werden de pos terijen van het reigers. Voor de televisie heeft hij onlangs verteld, wat hij om hunnentwille al lemaal moet verduren, als hij die beesten van dicht bij wil gadeslaan. Buiten het broedseizoen de reiger een zeldzaam gelse dorpje Hemyock op schuwe vogel, die zich ter boven de grond. Ieder jaar in de broedtijd moet de heer Owen nu in die nestbomen klimmen om „zijn" vogels een kraam- hun Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Geboorteaankondigingen (Advertentie) Daar is hij later overleden. Bij het verrichten van werk zaamheden op een werf aan de Gras weg te Amsterdam-noord, is vrijdag ochtend de 35-jarige heer A. Z. de Joode uit Halfweg, te water geraakt. Na een half uur werd zijn stoffelijk overschot opgehaald. Bij de Visloods aan de tweede binnenhaven te 's-Gravenhage werd gistermiddag te 17.00 uur het lijkje drijvende gevonden van de zes-jarige Johan Rog uit de Westduinweg. De jongen is vermoedelijk spelenderwijs te water geraakt. Hij was 's middags nog thuis maar is later alleen uitge- gaan. Niemand heeft het ongeluk I zien gebeuren. Toen de politie het lijkje vond, kon de identiteit dan ook niet direct vastgesteld worden. HERPLAATSING WEGENS MISSTELLING 'T^oor natuurzijden imprimé'd naar Üióbrun mann Venestraat 35-37 - Den Haag Tel. 11.25.03 (Advertentie) Kennismaking mei John J. Staats Dit is John J. Staats. Een Leidenaar, zoals er in Leiden zovele wonen. Hij is 28 jaar oud, heeft plezier in zijn werk en is verloofd, „ik had al langgerbetrekking, heeft hij nog drie talen. Hij is dus een van de specia listen. En tevens een van de twee praeparateurs. De andere, de heer C.' van Heyningen, belast zich met de gevonden insecten. De uitverkiezing van John Staats om deze tocht mee te mogen ma ken, zegt al, dat hij onder de prae parateurs van het museum een van de beste vaklieden is. Men wordt dat niet zo maar. Johns overgrootvader was reeds praeparateur en ook zijn grootvader oefende dat beroep uit. Maar vader Staats werd kapper. John, die zich uit zijn kinderjaren zijn grootvader slechts als een oude heer herinnert, heeft zeker het vak niet van hen overgenomen: het was hem aange boren. Nadat hij de lagere school aan de Caecilliastraat bij de heer N. B. M. Vreeburg had afgelopen, volgde hij de ULO aan het Vrouwenkerkhof, waarvan toen de heer Schoenma kers hoofd was. Daarna kwam hij als volontair- praeparateur bij het Rijksmuseum, voor Natuurlijke Historie. Gaande weg bekwaamde hij zich in zijn be roep. Toen hij twintig jaar was ,,'t gewone verschijnsel" moest hij in dienst en, gewend schep selen naar zijn hand te zetten, werd hij infanterie-instructeur by de Luchtvaarttroepen. In die functie leerde hij alle luchtmacht-bases in Nederland ken nen. Eenmaal terug in zijn bur- getrouwd kunnen zijn, maar ik heb geen huis." Toch is hij althans in het oog van vele Nederlanders een geluksvogel. John behoort na melijk tot de weinigen, die de ko mende expeditie naar onbekend Nederlands Nieuw Guinea zullen meemaken. Natuurlijk gaat hij biet „voor niets" mee. John Staats is als prae parateur werkzaam bij het Rijks museum voor Natuurlijke Historie aan de Lange Raamsteeg te Lei den en als zodanig zal hij de zorg hebben, dat vele vangsten en vond sten van de expeditie-leden zo vol ledig mogelijk in het Leidse museum arriveren. Om precies te zijn: John is belast met het „opzetten" van alle „vertebrata" of gewervelde dieren, die de nieuwsgierigheid van de ex peditie met hun leven moeten be- Ceta-Bever Velpon Cetalac plastlcverf Gupa kneedbaar hout Snalfii anellijm Cataflax koudlijm - Nado-Max - Buitanbijta etc. (Advertentie) James Van Allen ontdekte een natuurlijk schild enveloppe alleen. De bees- de weg kuierde, een voorbijganger het be vel kreeg, te gaan zitten, volgde het beest die order blindelings op. Het bleef zitten, wel vierentwintig lang. Als niet een paar man extra in dienst nemen om op iedere ge schonden brief een ver- De dienaar der weten schap schat, dat hij per jaar ongeveer negendui- klaring te plakken, dat er zend meter klimt. En dat slakken op hadden ge- is alleen nog maar de kauwd. We zijn benieuwd, moe'-rame reis omhoog: hij beider, die de gehoorzame hoe vaak de brievenbussen moet ook nog naar bene hond 's avonds had zien in Hemyock per dag wor- den. jaar college gelopen in de „systema- tiek van de vertebrata". John is al tijd van plan geweest om eenmaal zijn acte Biologie M.O. te gaan ha len en dan „in het onderwijs" te gaan. Die hoop is nog lang niet ver vlogen. •In zijn vrije tijd doet hij een beet je aan (dieren) fotografie en ook heeft hij een zeilboot. „Die kost me alleen scheppen geld", verzucht hij Op de terugweg naar Nederland, over een half jaar, hoopt hij en ook dat rekent hij tot zyn liefheb berijen verschillende van de vreemde Nieuw-Guinese dieren le vend mee te nemen. Zijn grootste liefhebberij is evenwel zijn beroep. Wel heeft hij voor het museum heel Nederland doorkruist van Ameland tot Val kenburg en van Leiden tot Winters wijk maar de tocht naar het Ster rengebergte wordt zijn eerste grote, buitenlandse reis. Het valt licht te begrijpen, dat hij daarnaar met ver langen en geestdrift uitziet. Zelfs ziekte, ten gevolge van de verschil lende vereiste tropen-injecties, heeft die geestdrift nog niet kunnen blus sen. Hij heeft zich stevig voorbereid op de reis en hij heeft er zich ver trouwd mee gemaakt, dat hij alle exploratie-tochten zal meelopen. Het basiskamp in Ok Sibil zal hij daardoor hoogstens eens in de drie weken zien. Door zijn functie zal hij een vrij grote mate van eigen verantwoordelijkheid hebben. Hij zal door zijn landurige afwezigheid uit het kamp en het vele werk „in het veld" ook enkele Papoea's mo gen aanwijzen, die hem zullen bij staan. Wij stelden John J. Staats aan onze lezers voor, omdat hij de man is, die hen in zijn spaarzame vrije tijd in de Leidse Courant zal vertellen over zijn wederwaardigheden en over de belevenissen van de grootste ex peditie, die ooit naar Nederlands Nieuw-Guinea is gereist en die nu een van de laatste „witte plekken" op de wereldkaart gaat intekenen. We wensen John een goede reis en ho pen, dat hij van zijn verre reizen veel zal kunnen verhalen. Dit is dr. James van Allen, hoofd van de afdeling natuurkunde van de universiteit in de Amerikaanse staat Iowa, die de natuurlijke stralingsgordel, welke om de aarde hangt, heeft ontdekt, Dr. Van Allen heeft de leiding gehad van het „Argus-project", waarbij de V. S. in september van het vorig jaar boven het zuiden van de Atlantische Oceaan op een 450 km. hoogte drie kernwapens tot ontploffing brachten, welke met meer- traps raketten in het diepste geheim zijn gelanceerd vanaf oorlogsschepen. Door de kern-ontploffingen is om de aarde 'n nieuwe stralingsgordel geschapen, welke de gehele aardbol, op de polen na, omsluit. Deze gordel sou kunnen dienen als schild tegen een aanval met geleide projektielen. Waarnemers in Washington trekken uit de onvolledige gegevens die het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gepubliceerd over de kernproe ven op grote hoogte, in september van het vorig jaar gedaan door de Amerikaanse marine, de conclusie, dat deze proeven weliswaar waarde volle gegevens hebben opgeleverd over de straling in de ruimte doch niet zullen leiden tot inkrimping van de defensie tegen vijandelijke raket ten met kernlading. Uit de proeven is namelijk geble ken, dat de hoeveelheid straling in het magnetische veld om de aarde toeneemt door de ontploffing van kernbommen op grote hoogte en dat daardoor de opsporing van vyande- lyke raketten door middel van radio of radar bemoeilijkt wordt. De ge leerden vrezen dan ook, dat een eventuele aanvaller weieens gebruik kan maken van atoomontploffingen in de ruimte om het opsporingssy steem door middel van radar van de VS te ontwrichten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7