S)e Ccid<ie6oii^cmt LENTE BEGONNEN Besprekingen van Eisenhower en Macmillan VERZET IN TIBET TEGEN DE CHINEZEN Schmidt vrijgelaten Fidel Castro's wraak Sluiting Belgische kolenmijnen Bedoeïenen in oorlog mei Kassem Dt weer i ZATERDAG 21 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14667 Directeur: C. M. v. HAMER5VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 6. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 1J50 IN CAMP DAVID Eisenhower en Macmillan hebben vrijdag in Camp Daviw een bespre king van twee uur gevoerd over Macmillans bezoeken aan Moskou, Op ziekenbezoek. Alvorens naar Camp David te ver- - trekken hebben Eisenhower, Macmil- Parus en Bonn en over de kwesties )an en Selwyn Lloyd gisteren een Berlijn en Duitsland. bezoek gebracht aan minister Dulles. Vandaag zouden functionarissen zij bleven bijna een uur bij hem en van het State Department en op het het was niet uitsluitend een kwestie gebied van de atoomenergie aan de Van beleefdheid. Zij hebben de voor- conferentie deenemen. naamste aspecten van de kwestie- Een officiële woordvoerder zei, Berlijn met hem besproken, dat de beide staatslieden wat Ber- Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat premier Macmillan be paalde aanbevelingen heeft gedaan aangaande de geallieerde politiek je gens de Sowjet-Unie. Eisenhowers perschef James Ha- gerty heeft vrijdag de berichten te-ne?.ie gevangenschap is gehouden, gengesproken als zouden Eisenho- vrijgelaten en uit Indonesië vertrok- wer en Macmillan het niet eens zijn j over het westelijke voorstel om een Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen is de Nederlander Schimdt, die sedert eind '53 in Indo- topconferentie met de Russen beleggen. Hij verklaarde met nadruk, dat er Volgens het orgaan van Fidel Cas- stro's revolutionaire beweging zijn sinds de verdrijving van de dictator - - Bastista 483 Cubanen terechtgesteld Jü^^lager die^ttjde^ het wegens oorlogsmisdaden. De heer H. C. J. G. Schimdt werd op 18 december 1953 in Bandung ge arresteerd. Op 15 oktober 1956 werd hij op beschuldiging van subversieve activiteiten tegen de Indonesische re gering veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het is niet bekend, of hij bij verdere behandeling van z'n zaak is vrijgesproken of dat hij thans is veroordeeld tot gevangenisstraf, ge lijk aan het voorarrest. Met de heer Schmidt bevinden zich thans alle 23 Nedërlanders, die tus sen 18 december 1953 en 28 september J954 werden gearresteerd en op 1 juni 1955 nog in gevangenschap waren, in vrijheid met uitzondering van de heer tegen hem gevoerde proces overleed Uit Djakarta is bericht ontvangen, dat bij vonnis in revisie van 18 maart de Nederlander H. C. J. G. Schmidt werd veroordeeld tot vijf jaar ge van- Er moet spoedig een einde komen aan de processen en terechtstellin gen om georganiseerde laster en leu gencampagnes tegen de regeringgenisstraf met aftrek van preventief geen nieuw materiaal in handen te en bevel tot onmiddellijke in vrij geven, schrijft het blad. Het spoe- dig beëindigen van de vervolgingen een opoffering die wij ons ter wil le van de revolutie moeten getroos ten. Vrijdag zijn opnieuw zeven oud militairen en een politie-agent te rechtgesteld. Ook zij waren beschul digd van wat genoemd werd oorlogs misdaden. Er vielen gisteren op Cuba zes doodvonnissen. Twaalf mensen kre gen gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot twintig jaar. De meeste verdachten hadden gevange nen gemarteld onder het vorige be wind op het eiland. Een andere be klaagde heeft in zijn cel zelfmoord gepleegd. De kunst van vergelijken Dij de politieke beschouwingen, j.l. maandag, in de gemeenteraad van onze goede stad Leiden, is een spel letje politiek weggegeven, dat wat nadere beschouwing verdient. Wij bedoelen de boze uitval van de P.v.dA.. tegen de V.V.D. over ge bezigde uitdrukkingen bij de gehou den verkiezing voor de Tweede Ka mer der Staten Generaal. Met name de heer Portheine werd op de korrel genomen als „socialistenvreteF' en een rapport van de Telders-stichting werd „boerenbedrog" genoemd. Nog al dikke woorden. Vooral voor een partij, die nog maar een paar jaar ge leden de K.V.P. in de Leidse Raad, bij monde van hun heer Meester, uitmaakte voor al wat maar naar en lelijk was. Waar we echter nu de aandacht op willen vestigen is de scheve voor stelling van de heer Piena wat de verkiezingsuitslag betreft in Leiden. Hij vertelde over en herinnerde aan de in 1953 uitgegeven brochure „Vor mende Kracht", een Leidse verlang lijst zoals alle politieke partijen ken nen, en waarvan de P.v.d.A. meende dat daaraan hun succes, in 1953, van 15 zetels te danken is geweest. En zie eens nu, zo riep hij uit, als het Raadsverkiezing zou zijn geweest, zouden we 16 zetels gehaald hebben. Wat zijn die Leidenaars tooh gek op ons en wat heeft die brochure toch bereikt. Ei, ei, we hadden geen Raadsver kiezing en er waren geen Leidse vraagstukken in de running. Toen ze nl. wel in de running waren, het vorig jaar, ging de P.v.d.A. in Leiden achteruit van 37,9 naar 36,1 en ver loor zij een zetel in de raad en als de C.P.N. niet óók met 1,8 achter uit zou zijn gegaan (van 7,1 naar 5,3%) dan zou de klap voor de P.v.d.A. wellicht nog erger zijn ge weest. De winnaars het vorig jaar in stemmenpercentage waren de V.V.D. en de K.V.P., gewoon vergeleken met de Raadsverkiezingen 1953. Want men moet vergelijkbare verkiezingen nemen. Het verwijt aan de V.V.D. is hierdoor teruggevallen op de P.v.d.A., die een spelletje speelde met een valse joker. heidsstelling. In Den Haag wenste men geen commentaar te geven op de vrijlating van de heer Schmidt. Een hefschroefvliegtuig, waar mee koning Boudewijn na een mili taire inspectietocht in Zuid-België naar Brussel terugkeerde, heeft vrij dagmiddag in een veld nabij Dinant wegens een defect een noodlanding gemaakt. De landing verliep normaal en er werd niemand gewond. De ko ning zette zijn terugreis per auto voort. Onlangs is de sluiting aangekon digd van de mijn Du Rieu du Coeur van de „Charbonnages des produits et levant du Flenu" te Quaregnon, op de weg van Bergen naar Valencien nes. Er wordt thans bevestigd, dat de sluiting op 12 april zal geschieden en dat de arbeiders op 28 maart ont slag zal worden aangezegd. Door de sluiting zullen 125 boven grondse en 675 ondergrondse arbei ders werkloos worden. Het nieuws heeft in de streek een zekere onrust gebracht en sommige mijnwerkers verwijten de regering, haar belofte niet te hebben gehouden, dat de nationale raad van de kolen mijnen de tijd van de sluiting zou be palen. Stakingen in Frankrijk In Frankrijk hebben zich vrijdag een reeks stakingen voorgedaan, waardoor er o.a. in Parijs geen taxi's reden en de radio en televisie alleen nieuwsberichten gaven en grammo foonplaten draaiden. In de provincie deden zich stakin gen voor te Brest, waar 5.000 arbei ders een protestmars hielden, te St. Etienne, waar de trambestuurders het werk neerlegden, en te Roanne, waar 590 metaalbewerkers staakten. Een derde van de arbeiders in de Peugeot-f abrieken te Parijs ver scheen ook niet op het werk, terwijl in verschillende mijnen de mijnwer kers met opzet te laat kwamen. De Paryse taxichauffeurs protes teerden tegen de invoering van nieu we bepalingen, welke hun o.a. ver beiden een klant te weigeren als zij op weg naar huis worden aangeroe pen. De overige stakingen hadden ten doel looneisen kracht bij te zet ten. De Hongaren kunnen straks, evenals de bevolking in de Westerse wereld, cola drinken. Verscheidene wagonladingen met extract van de colanoot zijn uit China ingevoerd om in Hongarije tot vita-cola te worden verwerkt. Gevechten in Lhasa woners van de stad zich om het pa leis van de Dalai Lama verzamel- j den om te voorkomen, dat de Chi- Reeds geruime tijd doen berichten nezen deze zouden aanhouden. Vrij de ronde over gevechten in Tibet te- wel de gehele bevolking van de gen de Chinese bezetting. Het komt stad nam aan df strijd deel, toen herhaaldelijk tot botsingen. Zo bra- de Chinezen een einde poogden te ken gisteravond in Lhasa, de hoofd- maken aan de demonstraties. De Ti- stad van Tibet gevechten uit in de omgeving van het Indiase consulaat- generaal. Naar te New Delhi verluidt be gonnen de gevechten in de Tibetaan se hoofdstad, toen duizenden be- ANTI RODE STEMMING Volgens berichten uit Damascus hebben de zwervende bedoeïenen- stammen in Dak, wier gezamenlijke sterkte wordt geschat op 71.000 krijgslieden, de oorlog verklaard aan het regiem van premier Kassem te Bagdad. Zij zouden zich met elkaar hebben verbonden en bereid zijn tot de laatste druppel bloeds te strijden tegen het communisme. De sjeiks van deze stammen heb ben een gezamenlijk hoofdkwartier opgericht dat de oparaties zal coör dineren. Zij erkennen onder normale omstandigheden voor het grootste deel al geen landsgrenzen en het ligt voor de hand dat zij nu telkens na operaties tegen de troepen van het regiem te Bagdad zich terug zullen trekken op Syrisch grondgebied, waar zij verzekerd kunnen zijn van hulp en steun. Vele inwoners van Irak maken zich gereed om het land te ontvluchten. De grenzen zijn weliswaar gesloten, maar het is onmogelijk om over een afstand van duizenden kilometers woestijn te patrouilleren. In Syrië verwacht men een golf van uitgewe kenen, vooral uit de gegoede stan den, omdat die het eerst ten prooi zullen vallen aan het communisme van de regering-Kassem. In Bagdad schijnt al sprake te zijn van een com- betanen trokken naar het consulaat- generaal van India om hulp te vra gen bij het beschermen van de Da lai Lama. Waar deze zich nu be vindt is niet bekend. Er zijn berichten, dat de Chinezen willen, dat de Tibetaanse leider naar Peking komt, maar volgens de Tibe taanse traditie moet hij een rond reis langs de_ kloosters in het land maken. Dr. Korienhorst bleef Kamer-voorziiter Dr. L. G. Kortenhorst is vrijdagmiddag herkozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. Hier wordt hij gelukgewenst door prof. Oud. De informateur prof. Beel heeft De Chinezen zouden echter de voorzitters van de Tweede-Kamer vrezen, dat door deze rondreis het fracties met wie hij in de afgelopen verzet in religieuze kringen tegen hun bewind zal toenemen. De Da lai Lama zou bang zijn dat hij, als hij in Peking zou zijn, niet meer naar zijn land kan terugkeren. Moedertaal in Goede Week Z.H. de Paus heeft aan het Duitse Episcopaat toegestaan, dat voor enige munistische terreur tegen bepaalde onderdelen van de godsdienstige groepen mensen. Nasser duldt geen inmenging President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft vrijdag tot een menigte te Damascus gezegd, dat zijn republiek in geen enkele om standigheid inmenging van de Rus sische minister-president, Chroesjts- jof, in haar binnenlandse aangelegen heden zal dulden. „Wij hebben het imperialisme en zyn aanhangers vernietigd en wij zullen, met de hulp van Allah, een einde kunnen maken aan het com munisme" aldus de president van de V.A.R. plechtigheden van de Goede Week de moedertaal wordt gebezigd in plaats van het Latijn. In een brief aan kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen en voorzit ter der Duitse bisschoppenconferen tie, deelt kardinaal Cicognani, prefect van de H. Congregatie der Riten, mede, dat dit jaar bij wijze van proef in de plechtigheden van de Goede Week het passieverhaal op Palmzon dag en de Goede Vrijdag in de moe dertaal mag worden voorgelezen. Deze faciliteit geldt ook voor de pro- week besprekingen heeft gevoerd, tot een nader onderhoud uitgenodigd. Met mr. Burger (P.v.d.A.) heeft hij een afspraak gemaakt voor maandag ochtend. Maandagmiddag zal hij confereren met prof. Romme (K.V.P.dr. Tila- nus (C. H.) en dr. Bruins Slot (A. R.). Deze drie fractievoorzitters zal prof. Beel tezamen ontvangen. Hij was van plan prof. Oud (V.V.D). in de namiddag van a.s. maandag voor een bespreking te ontmoeten. Op verzoek van de heer Oud is dit onderhoud echter nader bepaald op dinsdagmorgen. Men zou geneigd kunnen zijn con clusies te trekken uit het feit, dat de Eoka strijders komen te voorschijn Gisteren zijn in Nicosia zeven bus sen met Eoka-strijders uit de bergen aangekomen. -j De khaki-uniformen en baretten in fetien tijdens de godsdienstpleehtig- verschülende kleuren dragende man heid op Paaszaterdag, welke in plaats nen werden door duizenden Cyprio- heer Beel maandag drie rechtse frac tievoorzitters gezamenlijk ontvangt. Bedacht moet echter worden, dat zijn taak zich bepaalt tot informeren. Bij de gesprekken van begin volgende week zal het erom gaan, punten, die bij het onderzoek in eerste instantie zijn gevonden, nader te verifieren en in de breedte en diepte te testen. Dat zou dan kunnen leiden tot conclusies voor het rapport, dat de informateur in de loop van de volgende week aan H. M. de Koningin volgens zijn werk schema hoopt aan te bieden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's van in het Latijn worden voorgelezen. de moedertaal DE NIEUWE KAMER WERD BEEDIGD ten uitbundig verwelkomd. Het wa ren er zeker een tweehonderd. Offi cieel werden nog geen twintig Eoka- mannen door de politie gezocht, maar er waren ook nog geheime lijsten van gezochten. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt za terdagochtend 11.15 uur). OPKLARINGEN Aanvankelijk enkele buien, morgen overdag zonnige perio den en op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind. Iets hogere temperaturen overdag. 22 Maart zon op 06.41; onder 18.55; maan op 16.15; onder 05.18. 23 Maart zon op 06.38; onder 18.56; maan op 17.32; onder 05.47. Hoogwaterstanden 22 Maart v.m. 169; n.m. 1.59. 23 Maart v.m. 2.25; nm. 2.42. Het weer in Europa Een overzicht van de Tweede Kamer tijdens de beëdiging van de leden, vrijdagmiddag. nentale lucht aangevoerd. verwacht wordt. De teipparturen zullen daarbij ho gere waarden bereiken dan van daag. HELSINKI onbew. —2 C. STOCKHOLM onbew. 4 KOPENHAGEN onbew. 1 ABERDEEN geheel bew. 4 LONDEN zwaar bew. 5 AMSTERDAM zw. bew. 5 BRUSSEL mist 3 LUXEMBURG licht bew. 3 PARIJS geheel bew. 4 BORDEAUX regen 9 GRENOBLE mist 4 NICE licht bew. 10 BERLIJN onbew. 4 FRANKFURT regen 5 MüNCHEN licht bew. 2 GENèVE mist 4 LOCARNO geheel bew. 8 WENEN onbew. 4 INNSBRUCK licht bew. 2 ROME licht bew. 10 AJACCIO licht bew. 7 MADRID motregen 10 MALLORCA geheel bew. 13 ALGIERS geheel bew. 15

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1