I- Minister Struycken sloot Staten-Generaal EEI-badjiaao Iuge KjiMi Strubbelingen in de raad van Velsen Niet zeker of Callas naar Keukenhof komt „De Keukenhof' op 24 maart open Engeland iooni waarin grooi land klein kan zijn Slagersdochter nam het op tegen boef Brand bij W.M. Brandt te Leiden DONDERDAG 19 MAART 1959 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Dertien op vrijdag de dertiende, gedeeld door vier Deze vier mannen hebben alle reden om een vrolijke dronk uit te brengen; zij hebben gevieren ruim 1.400.000 gulden gewonnen in de befaamde Littlewoods voetbalpool en zijn hier in het Grosvenor House te Londen voor het ophalen van de buit. V.l.n.r. «tichard Bunyan, George Sime, Charles Barker en Bill James, alle vier de mannen werken in dezelfde fabriek te Hendon, Londen. De heer Albert Taylor (niet op de foto) heeft alleen eenzelfde bedrag gewonnen. Hij vulde de dertiende kolom van zijn poolformulier in en stuurde dat op vrijdag de 13e weg. U/ele69modecAeaiie3 - Pi iop/AeJtaües (Adivertentie) Aanzienlijke schade In de Sliksteeg tc Leiden, een smal onbetekenend slopje evenwijdig aan de Varkensmarkt, sloegen gister avond om vijf voor half zeven bij techn. bureau W. M. Brandt de vlam men naar buiten. Dichte rookwolken kolkten door de gesloten deuren en ramen. Mej. Leiendekker, die naast het bedrijf woont, zag het en waar schuwde onmiddellijk de brandweer, die nog geen vijf minuten later voor de deur stond en dadelijk met drie slangen het vuur bestreed. Het leek een hopeloos geval. De perkt dat de K.L.M. heeft op Prest- wick (bij Glasgow in Schotland) en op Manchester. Bij informatie bij de K.L.M. deel de men ons desgevraagd mede, dat bij de K.L.M. een dergelijk gerucht wel is doorgedrongen. Men heeft evenwel nog geen enkele aanwijzing, dat het inderdaad zo zal zijn. gehele werkplaats van W. M. Brandt aan de Sliksteeg, welk bedrijf zich van de Varkensmarkt tot aan de Sliksteeg uitstrekt, was één vuurzee. Toch slaagde men er sneller in, dan men verwacht had het vuur te be dwingen. De aanzienlijke schade bleef beperkt tot de ruimte, waarin het revisiebedrijf van brandstofpom- pen gevestigd is. Hier stonden een gloednieuwe en een wat oudere test- persbank opgesteld, waarvan de ge zamenlijke waarde zeker op 40.000 gulden geschat kan worden. De oude bank ging waarschijnlijk geheel ver loren, de nieuwe is nog wel te her stellen. De vloer verbrandde en de leidingen van de electricteit werden vernield, zodat men in deze afdeling vandaag het werk moest stilleggen. De brandweer was binpen een uur met haar werk klaar. Zij liet echter een ruineuze toestand in de werk plaats chfer. Het bedrijf is verze kerd. Over de oorzaak tast men in het duister, waarschijnlijk is er kort sluiting ontstaan. De grootte van de schade is nog niet nauwkeurig vast gesteld» VIERMAAL BRAND OP TEXEL. Gistermiddag is voor de vierde achtereenvolgende maal brand uit gebroken in een grote schuur van de boerderij „Madura" in de Cocks- dorp op Texel. De schuur, waarin machines stonden en hooi en stro was opgeslagen, brandde geheel uit. Het vee kon, op twee varkens na, gered worden. Ook de machines ble ven voor het vuur gespaard. De schade wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden en wordt door ver zekering gedekt. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De foto toont de brandweer in actie. ADVOCAAT ƒ4.25 per fles, FRAMBOZEN BESSENWIJN ƒ2.55 per liter FRANSE LANDWIJN 1.90 per fles (Advertentie) In naam der Koningin De minister van Binnenlandse Za ken, mr. A. A. M. Struycken, heeft gistermiddag in naam van H.M. de Koningin de zittingsperiode van de Staten-Generaal voor gesloten ver klaard. Deze plechtigheid had plaats in het gebouw der Eerste Kamer. Om kwart voor drie vertrok de mi nister, die in ambtscostuum gekleed was, van het Huis ten Bosch in een galaberliner naar het gebouw aan het Binnenhof. Hij werd begeleid door een escorte der rijkspolitie in ceremonieel tenue.- De kleine stoet trok onderweg nogal wat belangstelling. Te 1 drie uur arriveerde minister Struycken aan de ingang van het ge bouw, waar hij werd opgewacht door een commissie van in- en uitgeleide. Deze bestond uit de Tweede Kamer leden dr. Van den Tempel, dr. Al- bering en mr. Versteeg èn de leden der Eerste Kamer Reijers en me vrouw SchouwenaarFransen. Voorzitter dezer verenigde verga dering was de voorzitter der Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman. Minister 'Struycken zeide het vol gende: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de huidige zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluitena „Slechts een beperkt aantal wette lijke maatregelen is in de afgelopen De raad van de gemeente Velsen is dinsdagavond ruim twee uur in besloten zitting bijeen geweest. Het ging hierbij om een ontslagaanvra ge van de burgemeester, mr. M. M. Kwint, als voorzitter van het cura torium van het Gymnasium Felise- num te Velsen. In de toelichting werd opgemerkt dat de combinatie „voorzitter van het college van b. en w. en voorzitter van het curato rium" niet aan de verwachtingen had beantwoord. Na afloop van de besloten verga dering werd medegedeeld, dat een lid van het college, de wethouder van onderwijs, voortaan toegang zal hébben tot de' vergadering van het curatorium; de wethouder zal ech ter geen lid zijn. De discussie drong enige malen krachtig door de dichte deuren heen. In dezelfde vergadering heeft de heer J. van Os van den Abeelen na mens de fractievoorzitters gister avond zijn afkeuring uitgesproken over de manier waarop de burge meester een privé-regeling voor het gebruik van een nieuwe personen auto in een vergadering van b. en w. heeft behandeld. De fractievoor zitters waren vooral verontwaardigd over de weinig verheffende termen die de burgemeester had gebruikt. Het gaat hierbij om het gebruik van een nieuw aan te schaffen per sonenwagen door de gemeente Vel sen. De wagen 'ergt een bedrag van ruim 13.000 gulden. De burgemeester wenste deze auto ook voor privé doeleinden te benutten, maar de raad wees hem er op dat er dan een regeling tussen de burgemeester en de gemeente getroffen dient te wor den. De auto wordt nu wel aange kocht, maar de goedkeuring van deze aankoop impliceert dat de bur gemeester de aan te schaffen auto niet voor privé doeleinden mag ge bruiken zolang er geen regeling is getroffen periode tot stand gekomen. De oor zaak hiervan ligt in het voortijdig einde van deze zitting als gevolg van de ontbinding van de Tweede Kamer. „Krachtens koninklijk besluit van 23 december 1958 zal de eerste sa menkomst van de Eerste Kamer en de nieuwe samengestelde Tweede Kamer plaats hebben in verenigde vergadering op 20 maart aanstaande. „Hare Majesteit de Koningin heeft mij verzocht u haar erkentelijkheid te betuigen voor uw toewijding in het behartigen van 's lands belan gen. „In naam der Koningin verklaar ik deze zitting van de Staten-Gene raal te zijn gesloten." Hierna begaf de minister zich weer naar de uitgang van het ge bouw, vergezeld van voornoemde commissie. Hij reed vervolgens te rug naar het Huis ten Bosch. Toen de commissie van ontvangst en uitgeleide in de zaal was terugge keerd, sloot voorzitter Jonkman de de vergadering. Enige grote dagbladen hebben ge meld, dat de beroemde Italiaanse zan geres Maria Menighini Calles heeft toegezegd, op donderdag, 2 april a.s, een bezoek te brengen aan de natio nale bloemententoonstelling „De Keu kenhof" te Lisse. Callas, die zal optreden in het ka der van het „Holland Festival", zou van een kort verblijf in ons land voor besprekingen over het program ma op genoemde datum, gebruik maken om de Keukenhof te bezoeken. Ze zou daarvoor overkomen uit Lon den, waar ze op april zou optreden. Dit optreden gaat niet door en het ligt voor de hand, dat de grote zange res niet voor de korte duur van de besprekingen uit Italië zal over komen. Het staat dus nog niet vast, wanneer ze komt. Het ligt in de bedoeling van het Keukenhof-bestuur, dat Maria Callas bij haar komst een prachtige tulp aan geboden krijgt, die haar naam 2al dragen. (Advertentie) De vice-minister-president, minis ter van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Orga nisatie, mr. A. A. M.Struycken, zal op 24 maart de opening van de tiende nationale bloemententoonstel ling „Keukenhof" te Lisse verrichten. Hij zal dit jubileumjaar openen tijdens een lunch, die voor genodigden op de Keukenhof wordt gehouden. STAATSRAAD VAN ANGEREN t Te 's Gravenhage is overleden mr. dr. J. R. M. van Angeren, oud minis ter van Justitie, lid van de Raad van State. De heer Van Angeren was een zeer begaafde figuur, die merkwaar digerwijs opklom van een der laag ste rangen op het departement van justitie tot het ambt van minister toe. Minister Luns over KLM-Singapore Behandeling in Eerste Kamer Minister Luns heeft gistermid dag in de Eerste Kamer een kor te verklaring voorgelezen over de houding van Engeland ten aanzien van het beknotten van rechten van de KLM om in Sin gapore te landen. De verklaring hield een scherp verwijt in. „Engeland heeft laten zien, waarin een groot land klein kan zijn", sprak de minister. De minister verklaarde, dat hij de gevoelens van teleurstelling, der ver schillende Kamerleden deelde. Enge land heeft kennelijk weinig begrip getoond voor de politieke en de za- keijke argumenten die geregeld zijn aangevoerd in de laatste jaren. Hij kon de Kamer niet de hoop ge ven, dat de beslissing nog zal worden Rover vluchtte voor dreigend vleesmes Er is geen lol meer aan voor de overvallers, sinds de vrouwen zich gaan weren. Onlangs een uitstekend voorbeeld daarvan in Den Haag; nu weer in Utrecht. De negentienjarige slagersdochter Greetje Maaswinkel heeft gistermid dag in ae winkel aan de Ruychaver- straat met het grootste slagersmes, lat ze bij de hand had, een boef bedreigd, die haar onder dwang van een revol ver, zeshonderd gulden wilde afhan dig maken. De boef blies transpire rend de aftocht. De heer Maaswinkel en zijn zoon waren naar het slachthuis, moeder lag in de huiskamer te rusten en een tante stond daar te strijken. Greetje was dus helemaal alleen in de winkel toen een man binnenkwam, die zei, dat hij „de zeshonderd, gulden" kwam halen, die hij nog van de baas kreeg. „Kom terug als mijn vader straks thuis is", antwoordde het meisje kor daat. De man kon geen kwitantie to nen en toen hij bovendien nog begon te dreigen, was het zeker, wat voor vlees het meisje in de kuip had. De overvaller richtte een pistool en Greetje greep een groot mes. Tien mi nuten lang hebben de twee strijd machten zo in stelling gelegen en toen ging de rover aan de haal. Eerst daarna kreeg het meisje ge legenheid, het gebeurde te vertellen aan haar moeder en tante, achter. Bij de politie heeft ze het type pis tool, waarmee ze werd bedreigd, aan gewezen. Ze herkende echter de over valler in geen van de foto's die haar werd getoond. Het signalement van de boef is: ongeveer 1.70 m. lang en circa 30 jaar oud. Hij heeft middel blond, achterover-gekamd haar en groene spleetogen. Bij de buren van de slager schijnt dinsdagavond een vreemdeling op bezoek geweest te zijn, die zich aandiende als verzeke ringsagent. Zijn signalement klopt met dat van de overvaller maar deze mededeling geeft de politie niet veel aanwijzingen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend de 40-jarige fa brieksarbeider A. M. van der K. uit Bergen (N.H.), die uit woede een haan van zijn buurman-pluimvee- houder had opgehangen, overeen komstig de eis veroordeeld tot een boete van 100. gewijzigd. Men zal in elk geval nóg al het mogelijke doen om Engeland van zijn ongelijk te overtuigen. De minister sprak ook over schade vergoeding van Duitsland aan Nazi- slachtoffers en betoogde onder meer, dat hij de Westduitse Bondsrepu bliek herhaaldelijk onder ogen heeft gebracht, dat een regeling van an dere lopende zaken onmogeijk is, zo lang er geen schadevergoeding wordt verleend. Er zijn aanwijzingen, dat er een wijziging ten goede is in Duitsland, maar ik kan hierover nog niets con creets zeggen, aldus de minister. In de kwestie Eems-Dollart wordt gestreeft naar een regeling op prak tische basis, die rekening houdt met de belangen van Delftzijl. Besprekingen met België over Rijn vaartpremies hebben nog geen resul taat opgeleverd. Hij verzekerde de Kamer dat hierin spoed zal worden betracht. Hij wijdde voorts enige aandacht aan het probleem van de Ameri kaanse kolen. De Hoge autoriteit heeft aangeraden om de verminderde aanvoer eerlijk over de gebruikelijke aanvoerhavens te verdelen, om geen verschillen te krijgen. Een nadere uitwerking van dit plan was nog niet bekend. Indonesië en Nw Guinea. Met enige optimisme sprak minis ter Luns over het standpunt van het buitenland ten aanzien van Nieuw Guinea. Er is nauwe samenwerking met Australië, Engeland en de Ver enigde Staten, die Indonesië al heb ben laten weten, dat zij een gewa pende aanval op Nieuw Guinea niet zouden toestaan. Men heeft ook an dere landen gewaarschuwd tegen de praktijken van Indonesië en tegen de handel in van Nederlandse onder nemingen geroofde goederen. Ook hierin heeft men succes gehad. De begroting Buitenlandse zaken werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog meer beperkingen Naar het A.N.P. uit Engelse bron heeft vernomen zou de „British Overseas Airways Corporation" (BOAC) er bij de regering van het Verenigd Koninkrijk op hebben aan gedrongen, het daarheen te leiden, dat het aantal frequenties wordt be- kwaliteit prijzen reMr charmante jeugdige modellen - jj^r sprekende dessins, in zonnige kleuren vanaf 39#TS Sin flati Modieuze REGENMANTELS Structuurstoffen in a -73 flatteuze ruitjes Farkacoats de grote mode voor de sportieve vrouw, in speciale weer- en winduitvoering vanaf 34.75

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7