S)e £eidóeSoti/fca/nt Serie geheime kernontploHingen in Amerika Macmillan naar Canada de Ver. Staten en De Kal Kernexplosies Maar ook van militaire betekenis P.v.d.A. stemt niet op dr Kortenhorst Vandaag antwoord van Chroesjtsjef De gulle vriend Bonn wil 'n raketbataljon oprichten Minder koud Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 19 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 1466® BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent.20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. hoog in de lucht Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Groots wetenschappelijk experiment Thans blijkt, dat de V. S. in september van het vorig jaar op een hoogte van circa 480 km. een serie geheime kernontploffingen hebben teweeg gebracht, zo meldt de „New York Times". De proeven zijn door de marine genomen onder toezicht van het mini sterie van defensie en de commissie voor atoomenergie. Zij zijn reeds aan geduid als het „grootste wetenschappelijke experiment dat ooit is verricht". Het blad zegt, dat de proeven, die nog niet eerder zijn bekendgemaakt, niet zouden zijn waargenomen door andere landen en gegevens van grote militaire en wetenschappelijke waarde hebben opgeleverd. Militair gezien waren ze vooral van betekenis voor de ontwikkeling van het systeem voor afweer tegen raketten. De „New York Times" schrijft dat het experiment bekend staat onder de naam „Project Argust". Duizenden mensen zouden bij de waarnemingen die de gehele wereld hebben omspannen, ingeschakeld zijn geweest. Het blad zegt, dat het pas tot publikatie van een en ander is overgegaan nadat gebleken was, dat de Russen op de hoogte waren van de theoretische gevolgen, die men van kernproeven op grote hoogte kan verwachten. defensie zich voor beperkte publi katie hebben uitgesproken. Het blad weet te melden, dat de raketten gelanceerd zijn vanaf het dek van de „Norton Sound" een 15.090 ton metend vliegtuigmoeder schip, dat enkele jaren geleden is verbouwd tot een schip voor het doen van raketproeven. Voor de wetenschap is speciaal van belang dat men door de proeven een flinke dosis nieuwe kennis heeft ver worven over het magnetische veld van de aarde en de aard en werking van de stralen in de bovenste lucht lagen en de ruimte. Om het resultaat van de proeven nauwkeurig te kunnen bepalen, moesten twee kunstmanen en een aantal raketten gelanceerd worden. De „New York Times" zegt, dat de Russen mogelijk op de hoogte waren van het experiment, omdat de „Ex plorer IV" dicht genoeg in de buuft van het luisterstation voor satellieten te Tasjkent is gekomen om waar nemingen mogelijk te maken. Om zeker te zijn van het succes van het experiment is het drie keer herhaald. Elke proef hield een kern explosie in, aldus het blad. Volgens de „New York Times" is er onder de deelnemers aan het pro ject soms nogal heftig gedebatteerd over de vraag of dé resultaten al dan niet bekend moesten worden ge maakt. De geleerden waren voorstanders van bekendmaking, de militaire en politieke leiders waren er echter tegen gekant. Kortgeleden zouden echter enkele topleiders van het ministerie van Voorzitter 2de Kamer Aan de andere fractie-leiders in de Tweede Kamer is door de fractie voorzitter van de P. v. d. A. een brief gezonden, waarin wordt medege deeld, dat de P. v. d. A.-fractie bij de verkiezing van een voorzitter van de Tweede Kamer haar stem niet zal geven aan de reeds 11 jaar als zodanig fungerende dr. Kortenhorst, wegens diens gebrek aan onpartij digheid. Dit gebrek aan onpartijdigheid zou aan de dag zijn getreden bij de de batten na het ontstaan van de kabi netscrisis in december. Ook zonder de stemmen van de P. v. d. A. zal de heer Kortenhorst tot voorzitter kunnen worden geko zen, doch het is de vraag,' wat de ATLAS GELANCEERD Op Cape Canaveral is gisteravond :n intercontinentaal ballistisch pro jectiel van het type „Atlas" gelan ceerd. Het is de bedoeling, dat de raket 'n vlucht maakt van 24.900 km. Men zal een poging doen de neus- kegel onbeschadigd in handen te krij gen. De neuskegel heeft een andere vorm dan gebruikelijk. Tot nu toe zijn raketten van dit type altijd ge lanceerd met een stompe neuskegel. Drie tegelijk. Binnenkort gaat men op Cape Ca naveral proberen met een kunst maanraket van het type Vanguard drie voorwerpen tegelijk in een baan om de aarde te brengen. Die voorwerpen, die samen ruim 33 kilo zullen wegen, zijn: 1. de laatste trap van de lanceer- raket; 2. een bol van plastic met 'n door snede van 33 cm. waaruit een zestig centimeter lange arm steekt waaraan een magneto meter is bevestigd; 3. een ballon met een doorsnede van 75 cm. die pas in de wereld ruimte zal worden opgeblazen. De laatste trap van de raket weegt ongeveer 22 kilo, de bol van plastic ongeveer 9 kilo, en de ballon iets minder dan een kilogram. Het is de bedoeling dat met deze drievoudige kunstmaan het magnetis me van de aarde en de dichtheid van de lucht op zeer grote hoogte zal worden gemeten. OFFICIëLE BEVESTIGING Het ministerie van defensie gaf later een verklaring uit, waarin werd bevestigd, dat de V. S. in september boven het zuidelijk deel van de At lantische Oceaan een serie van drie kleine kernontploffingen op zeer grote hoogte buiten de dampkring van -de aarde hebben teweeg ge bracht. Dr. Herbert York, die verantwoor delijk is voor het wetenschappelijk onderzoek van het ministerie van defensie, verklaarde, dat er wegens de zeer grote hoogte van de ontplof fingen geen radio-actieve besmetting op aarde zou voorkomen. De radio activiteit verspreidt zich op zulke hoogten in de ruimte, zo zei hij. Belangrijk overleg Vandaag zal de informateur prof. rar. Beel zijn reeds eerder vermelde werkschema afwerken. Dat betekent dat hij na gisteren gesprekken te hebben gehad met prof. Romme (KVP) en mr. Burger (PvdA) hedenochtend prof. Oud (VVD) heeft ontvangen in zijn kabinet. Na de wekelijkse ministerraad te hebben bijgewoond zal hij vanmiddag ach tereenvolgens een onderhoud met dr. Bruins Slot (A.R.) en met dr. Tilanus (CH) hebben. Naar wij vernemen zal de informateur vandaag geen an deren ontvangen. De Britse premier, Harold Macmil lan, is woensdag per vliegtuig in Canada aangekomen, waar hij be sprekingen kwam voeren met zijn Canadese ambtgenoot Diefenbaker en andere Canadesestaatslieden. Macmillan, vergezeld van zijn mi nister van buitenlandse zaken Sel- wyn Lloyd, verklaarde bij aankomst probleem aan de door de P. v. d. A. vooropgestelde eis van een bin dend- regeringsprogram, waarin met al haar verlangens rekening zou worden gehouden, redelijkerwijze kan voldoen. De kans van een deel name van de P. v. d. A. 'aan het TS X .SS*is op het ogenblik verkiezing van de eerst-plaatsvervan- gend voorzitter, welke volgens par lementair gebruik uit op een na de grootste partij wordt gekozen. op het vliegveld, dat zijn bezoeken Staten zich het belang van mijr be- be- sprekingen bewust zijn, aldus Mac millan. Men meent in Washington, dat Macmillan daar vandaag een ver anderde sfeer zal aantreffen. Van ge prikkeldheid in het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken over Macmillans reis naar Moskou en over zijn pleidooi bij president Eisenho wer voor het aanvaarden van de idee van een topconferentie zonder van te voren voorwaarden te stellen, blijkt niets meer in de Amerikaanse pers. Nu wordt gesproken over „een opklaring van de diplomatieke lucht". Macmillan zal ervaren, dat hij wordt beschouwd als de belangrijk ste figuur bij de pogingen de Ame rikaanse regering tot een grote ver andering in haar politiek te brengen, zo meende men woensdag te Wash ington. Chroesjtsjef heeft de buitenlandse correspondenten in Moskou uitgeno digd voor een persconferentie in het Kremlin, die vanmiddag om een uur zal beginnen. Met deze ongebruikelijke stap is Chroesjtsjef kennelijk voornemens antwoord te geven op de maandag uitgesproken redevoering van presi dent Eisenhower. Het zal de tweede persconferen tie zijn, die Chroesjtsjef in Moskou geeft sinds hij Ruslands hoogste lei der werd. De eerste was op 27 november, toen hij het Westen zes maanden de tijd gaf om de bezetting van West- Berlijn te beëindigen. Dulles weldra naar huis De behandeling van minister Dul les met röntgenstralen is thans be ëindigd. Hij zal nog een paar dagen in het hospitaal onder medische con trole blijven en daarna in zijn huis in Washington. Daarna zal hij voor een periode van herstel de hoofdstad verlaten en, naar verwacht wordt, ongeveer twee weken rust houden. Er is nog niet beslist waar Dulles rust zal houden. Over de huidige gezondheidstoe stand van Dulles kunnen de artsen nu nog geen vast oordeel uitspreken. Nu de behandeling met röntgen-stra- len is beëindigd, moeten zij zien hoe hij reageert. De Iraakse minister van economi- regering een gereserveerd of zelfs sche 2aken dr. Ibrahim Koebbah, is koel standpunt innemen ten opzichte - van zijn reis noemde hij onjuist. „Ik geloof dat zowel Canada als de Ver. De Britse staatslieden zouden van daar uit Ottawa naar Washington vertrekken, waar zij met president Eisenhower en waarschijnlijk ook met minister van buitenlandse za ken Foster Dulles zullen beraadsla gen. Berichten als zou de Amerikaanse aan Parijs en Bonn hem veel moediging hadden geschonken. Over de besprekingen, die hij te Ottawa en Washington zou voeren, zei Macmillan: „Dit overleg zal er ongetwijfeld toe bijdragen de ver enigde wil der Westerse mogendhe den te bevestigen en te consolideren. Slechts verenigd zullen wij sterk genoeg zijn om het krachtig vast houden aan onze beginselen te kun nen combineren met de bereidheid tot onderhandelen". woensdag teruggekeerd uit Moskou, waar hij een lening van 500 miljoen roebel (volgens de officiële waarde ruim 490 miljoen gulden) heeft ge sloten. Een grote menigte was ter begroe- IJzeren krachten voor de actie Dan Woensdagmiddag, arriveerde de Zwitserse robot „Sabor" op Zestienhovcn. De „ijzeren man" zal medewerken aan de actie „Dan" ten bate van het prinses Beatrix poliofonds, op de luchthaven werd Sabor begroet door mevrouw van Walsum, die hij door tussenkomst van de conferencier Barend Barendsen een boeket bloemen aanbood. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ting op het vliegveld verzameld, on-plaatselijk ook evenals de afgelopen der wie de Sowjet-ambassadeur te nacht nachtvorst optreden. De wind Bagdad en diplomaten van Oost- blijft in de oosthoek en neemt verder Duitsland en communistisch China, j af. Op Spandoeken werd de Sowjet-1 Unie „de grootste bondgenoot" en „de ware vriend van Irak" ge noemd. Rudolf Müller, die één van de leiders is geweest van Hitiers ge heime dienst, heeft zich in zijn cel opgehangen. Hij was vrijdag gearres teerd en naar de gevangenis van Ludwigsburg overgebracht. Raketten met een kernlading West-Duitsland is van plan tegen het einde van dit jaar een bataljon voor de luchtverdediging, uitgerust met Amerikaanse luchtdoelraketten, op te richten. Dit heeft woensdag een functionaris van het ministerie van defensie te Bonn bekend ge maakt. Het bataljon zal voor twee derde met raketten van het type „Ajax" en voor de rest met geleide BURGER'S BRIEF Ve brief van mr. Burger, dat de D' P. v. d. A.-fractie Tweede Kamer weigert dr. Korten horst opnieuw te benoemen tot voor zitter, werpt een schel licht op haar neiging in de oppositie te gaan. Want deze brief is verzonden vóór mr. Burger in overleg trad met de kabinets-informateur en diens ziens wijze omtrent de vorming van een nieuw kabinet vernam. Ofschoon er tussen deze brief en de bespreking geen verband behoeft te zijn, maakt de brief wel duidelijk, dat de P. v. d. A. uit is op een toe spitsing der tegenstellingen, terwijl de informateur bezig is deze te over bruggen. Onkend kan niet worden, dat de Kamervoorzitter bij de debatten na de kabinets-crisis bij uitzondering zijn onpartijdig humeur niet volledig heeft kunnen hanteren en hij heeft j dat ruiterlijk erkend. Maar de on- i wil van de P. v. d. A., hem tot voor- zitter te herkiezen, stemt te zeer overeen met haar begeerte in de op positie te gaan, om in de brief geen moedwillige overdrijving te zien. Bovendien is niet te verwachten, dat de informateur zonder de be schikking te hebben over een advies van de SER over consumenten-sub sidies, huurvraagstuk en het loon- Kabinetsfabricageontvangsten aan de lopende band projectielen van het type „Hercules" worden uitgerust. Laatstgenoemde raketten hebben een grote reikwijd te en zij kunnen van een kernlading worden voorzien. Het personeel zal uit Westduitsers bestaan, maar de kernladingén zullen onder Amerikaans beheer blijven. Het Amerikaanse leger deelde la ter te Washington mee, dat er in april een gevechtseenheid met Redstone- raketten in West-Duitsland zal wor den gelegerd ter versterking van de Navo-strijdkrachten. De Redstone heeft een reikwijdte van 320 km en de raket kan van een kernlading worden voorzien. Het is de tweede eenheid van dit type, dat naar de Bondsrepubliek gaat. De Westduitse minister van defen sie Strauss heeft woensdag contrac ten getekend betreffende de Ameri kaanse supersonische straaljager „Starfighter F-104". In de V. S. zal de Bondsrepubliek 66 toestellen aan kopen, waaronder een tweetal les- vliegtuigen. Voorts krijgt de West duitse luchtmacht nog 2000 toestel len, die in de Bondsrepubliek in li centie zullen worden gebouwd. De aflevering van de jachtvliegtuigen zal, naar eind van dit jaar beginnen. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN verwacht, tegen het ^MSTORDAM (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER KOUD Droog weer met zonnige perio den, maar vannacht en morgen ochtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking. Hogere middagtemperaturen. Zwakke zuidooostelijke wind. 20 Maart zon op 06.45; onder 18.51; maan op 13.51; onder 04.11. Hoogwaterstanden 20 Maart v.m. 12.— n.m. Het weer in Europa Woensdag heeft de informateur, prof. dr. J. L. M. Beel op het Ministerie van Algemene Zaken de fractie voorzitters van de K.VJ. en de P.v.d.A., resp. de heren Romme en Burger, ontvangen. Deze foto's werden bij de aankomst aan het ministerie gemaakt. De Bilt, donderdag 10 uur: Het hogedrukgebied, dat het weer in West-Europa beheerst, heeft de afgelopen 24 uur een versterking on dergaan bij Schotland, i.adat een de pressie zich over Noord-Scandinavië naar de Poolstreken verwijderde. Op j de Oceaan speelt de depressieactivi- I teit zich ver /an het Europese vaste- jland af en de storingen tasten het hogedrukgebied slechts in geringe mate aan. Een depressie in de hogere luchtlagen, die gisteren ae bewolking deed toenemen, is ons land gepasseerd. In verband daarmee neemt de bewol king nu geleidelijk af en komen de temperaturen overdag op een hoger niveau. De komende nacht zal door de uit straling tijdelijk mist ontstaan en kan BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHF.N ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geheel bew. 3 mist onbewolkt geheel bew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. regen zwaar bew. regen half bew. Korreltje Klaag niet om wat gij niet verhel pen kunt. Poog te verhelpen wat u klagen doet. Shakespear®.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1