Nieuw affiche voor Passiespelen Tegelen Provinciewet ingediend Toeristenverkeer sterk gestegen Gala bij sluiting Staten Generaal Koe was jaloers op Paasvee-»koningin« WOENSDAG 18 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Animo voor prijsvraag was overstelpend We doen het nooit meer', zeiden inten papier waren weggevoerd konden het Witte Hiuis te Tegelen de heren de 'bestuursleden elkaar nog nauwe- die daar als ridders van de Tafelron- I lijks zien, maar het doel bleek ten- de elke dinsdag het wel enwee der slotte te zijn bereikt. Na diverse schif- Tegélense Passiespelen bespreken, en tingen heeft de jury, bestaande uit In een door de ministers Struyken en Van Aartsen ondertekend ontwerp voor een provinciewet wordt voorge steld, de eis van goedkeuring van alle provinciale verordeningen te laten vervallen. De grondwet laat daartoe thans de vrijheid. Wel zullen de provinciale belas tingverordeningen aan preventief toezicht onderworpen blijven. Voorts kan bij de wet goedkeuring worden geëist van andere provinciale ver ordeningen. De eis van goedkeuring zal even eens gelden ten aanzien van een be langrijke categorie van de besluiten betreffende de waterstaat. Het verband tussen de aantallen statenleden en de bevolkingscijfers der provinciën, dat langzamerhand verloren was gegaan, is hersteld. Vol gens de nieuwe regeling zal in geen der provinciën het bestaande aantal statenleden, verminderen, terwijl de uitbreiding zo klein mogelijk is ge houden. De onverenigbaarverklaring van het lidmaatschap van de Provinciale Staten met dat van de Eerste Kamer als gekozene in de groep waartoe de provincie behoort, is een bepaling die in feite geen effect sorteert, daar le den van provinciale staten zich in andere provinciën kandidaat kunnen laten stellen. Afgezien van de vraag of de bestaande praktijk zich wel met de zin van de wet verdraagt, acht de regering niet voldoende re denen voor handhaving van de ge noemde onverenigbaarheid aanwezig. Voor een goede voorbereiding van de mondelinge beraadslagingen over de voorstellen van Gedeputeerde Sta ten is een gedegen onderzoek in af delingen en commissies onontbeerlijk. Wie biedt er meer dan meneer In g.ebouw „Arti et Amicitiae" te Amsterdam begon dinsdagochtend de veiling van kunstvoorwerpen uit de nalatenschap van dr. Max J. Friedlander H. E. ten Cate en Steengracht-Schimmelpenninck van der Oye van Duivenvoorden. De Foto toont veilingmeester Paul Brandt tijdens het veilen van het schilderij „Sint Joris en de draak" van Vitale de Holdgna, dat de enorme som van 48.000 gulden opbracht. Het ging naar een Amster damse kunsthandel. sievergadering geen „presentiegeld" worden toegekend. Het betreffende artikel in het ont werp houdt een dergelijk verbod niet meer in. Voorgesteld wordt de kroon de be voegdheid te geven tot het vaststellen van de jaarwedde van de leden van Tot dusverre mag evenwel voor het Gedeputeerde Staten, na de Provin- bijwonen van afdelings- en commis- ciale Staten gehoord te hebben. Volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek zijn in het jaar 1958 in Nederlandse hotels bijna 2.9 miljoen overnachtingen van bui- Reclame-echtpaar van het jaar die thans bezig zijn aan de voorbe reidingen van de Passiespelen in 1960. Als bij deze doorzetters iets nooit meer zal gebeuren, moeten ze wel een heel merkwaardig karweiachter de rug hebben. En toen we vroegen, wat er nooit meer zou gebeuren en waar om niet konden alleen nog gebaren duidelijk maken wat er aan de hai.d was geweest. De organisatoren van de Passiespelen hadden .besloten, ten einde voor de opvoeringen in 1960 een best affiche te krijgen, een open prijsvraag uit te schrijven. Om het voor de eventuele deelnemers aan trekkelijk te maken maar vooral ook als blijk van waardering voor een goed en sprekend affiche, werd de eerste prijs bepaald op 2.000; voor een tweede prijs zou dan nog 1.800 worden uitgetrokken. Daarop is een stortvloed van inzendingen uit alle delen van het land het secretariaat binnengekomen. De dag voordat de jury de ingekomen affiches zou be oordelen zijn de heren van het Be stuur der Stichting Passiespelen per soonlijk aan het werk gegaan om de Ingezonden affiches van. hun omhul sel te ontdoen. Er bleek dat de deel nemers aan deze af fiche-wedstrijd even vindingrijk waren geweest in het bezigen van pakmateriaal als in het verwerken van Passiespel-motie- ven. Een met twee krachten versterkt bestuur is er een halve dag mee be zig geweest de ca. 25'"> inzendingen te ontbolsteren. Affiches verpakt in vijf dubbele lagen pakpapier, affiches in kratten, affiches die voorgaven „breekbaar" te zijn, deze werden met bijzondere zachte handen losge weekt affiches zo kostbaar inge kapseld alsof er juwelen in zaten. Het Witte Huis verander dee die avond in een pakhuis; nadat al karrevrach- de heren Joseph Teeuwen, voorzitter an het bestuur der Stichting Passie spelen, .Charles Eyck uis Havensbosch, prof. Albert Troost van de Jan van i Eyk-academie te Maastricht, aan de inzending van de jonge Val'kenburgse kunstschilder Lei Molin de eerste prijs toegekend. De tweede prijs werd toe gekend aaan een affiche van twëe Amsterdamse artiesten, Wüjndelt Dou- wes en Hans Buiter. De sluiting van de huidige zit ting van de Staten-Generaal zal morgenmiddag volgens het gebruik met enig ceremonieel geschieden. De minister van binnenlandse zaken, minister Struycken zal zich in het galakleed van de minister gestoken van het „Huis ten Bosch' in een gala-berliner gezeten naar het Bin nenhof begeven. Hij zal worden be geleid door een escorte van de Rijks politie in -ceremonieel tenue. Ook voor de opening van de nieu we'zitting gaat de minister vrijdag middag per gala-rijtuig en geëscor teerd door Rijkspolitie naar de Rid derzaal. C. en A. Brenninkmeijer heeft gistermiddag in Hengelo haar 25ste filiaal, gelegen aan het Stationsplein, geopend. Het pand is daar gebouwd Het jonge echtpaar Bakker-Zinnemer uit de Zaanstreek is door de organisatoren van de huishoudbeurs uitge roepen tot „echtpaar van het jaar" en dinsdagavond dani£, in de bloemetjes en de rest gezet. Van alle kanten stroomden de goede gaven naar het gelukkige en ietwat verbouwereerde jonge paar, tot grote voldoening van alle belangstellenden. Hier zien we hoe de heer Ostra, die de reeks geschenken „aan elkaar praatte" een oliekachel overdraagt, die een plaatsje krijgt bij de overige geschenken. door het algemeen mijnwerkers pen sioenfonds. Beneden bevindt zich een zeer royale winkel met 'n front breedte van 90 meter, boven zijn vier woonlagen opgetrokken. Het pand is ontworpen door architect K. Landers uit Rotterdam. Alles is nagelnieuw in Oost-Flevoland In Nederlands nieuwe polder oostelijk Flevoland wordt, nu het winterweer voorbij is, hard gewerkt aan de opbouw van kunstwerken, boerderij e.d. en aan het in cultuur brengen van de grond. AARDGAS VOOR ONDERVTJRING VAN ELEKTRISCHE CENTRALE Het Staatsgasbedrijf heeft zich eni ge tijd geleden tot het rechtspersoon lijkheid bezittende lichaam „Gemeen telijke Gasvoorzieninig Zuid-Holland" (G.G.Z.H.) gewend met de vraag of een belangrijke hoeveelheid van het ter beschikking komende aardgas zou kunnen worden aangewend als 'brand stof in een elektrische centrale. De Leidse elektrische centrale komt voor deze toepassing van aardgas het meest in aanmerking. De technische wijzigingen zullen bestaan uit het geschikt maken van drie ketels voor het stoken van aard gas en het treffen van maatregelen tot tijdelijke berging van het aard gas met behulp van een gashouder. De hieraan verbonden kosten, welke wor den geraamd op 600.000, zullen op de gebruikelijke wijze als onderdeel van de Leidse produktiekosten door de N.V. E.Z.H. worden gedragen. Het aardgas zal door het Staatsbe drijf geleverd worden aan de G.G.Z.H., welke het gas weer over draagt aan de gemeente. De kosten van inkoop van het gas zullen aan de N.V. E.Z.H. in rekening worden ge bracht. Anderhall jaar voor schot op Dikke Hannes De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 35-jarige monteur G. S. uit Amsterdam wegens „bedreiging met een misdrijf tegen het leven" veroordeeld tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek. Te gen de monteur was wegens dood slag vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De rechtbank sprak de verdachte vrij van deze doodslag. De monteur had op 17 december van het vorige jaar in zijn woning aan de Ruysdaelkade te Amsterdam met een pistool een schot gelost, waardoor de Amsterdammer J. P. bij genaamd Dikke Hannes dodelijk werd getroffen. De kogel drong door het lichaam van J. P. heen en bleef ste ken in de arm van diens metgezel, de 51-jarige A. A. K., bijgenaamd Manke Toon. tenlandse gasten geregistreerd. Ver geleken met het jaar 1957 betekent dit een toeneming van het aantal overnachtingen met 7.1%. Het aantal overnachtingen is voor al sterk toegenomen voor de bezoe kers uit Duitsland (stijging 166.000 of 25.5%), de U.S.A. (48.000 of 14%), Zwitserland (12.500 of 12.1%) en ge allieerde militairen (12.000 of 8.9%). Het aantal overnachtingen van be zoekers uit Frankrijk en België- Luxemburg nam af resp. met 43.000 (—20.7%) en 19.000 10.9%). TANDPASTA IVOROL DE BESTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct (Advertentie) Pocketboeken te koop in leesbibliotheek? De leesbibliotheken zullen, om zich op de been te kunnen houden, poc ket-boeken moeten gaan verkopen. Dit is de conclusie van een com missie die een onderzoek heeft inge steld naar het weinig florerende be drijf van leesbibliotheekhouders. De bibliotheken hebben het vooral moeilijk onder invloed van de televi sie, de boeken in stripvorm en de pocket-boeken. Veel mensen kopen zioh liever een pocket-boek voor en kele kwartjes, dat ze dan in eigen dom hebben en dus definitief op hun boekenplank kunnen afzetten, dan dat ze boeken huren, die na enkele dagen weer terug moeten. BOERDERIJ IN BRAND Dinsdagmiddag onstreeks 16.15 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak de kapitale boerderij van de heer C. Makking aan de Woerdersteeg te Wilp (Geld.) in brand geraakt. Het gehele gebouw werd door het vuur vernield, doch het vee alsmede een deel van het meubilair uit het voor huis konden worden gered. De brand weren van Twello en Voorst hebben getracht het vuur te blussen, doch hadden weinig succes. De eigenaar is tegen brand verzekerd. B. en W. van Hilversum hebben verklaard, dat het aanbeveling zou verdienen enige vrouwelijke politie agenten in Hilversum aan te stellen. In de memorie van antwoord over de begroting 1959 deelt het college mee, dat bij een verhoging van de huidige korpssterkte van de Hilversumse ge meentepolitie dan ook rekening wordt gehouden met de mogelijkheid enige vrouwelijke agenten aan te stellen. - EN NAM DE POTEN - Op de 89ste Paasveetentoon- stelling, die gisteren op het vee marktterrein te Rotterdam werd gehouden, werd voor de eerste keer een paasveekoningin uitge roepen. Wie dacht, dat dit een wat men noemt bekoorlijke jon gedame zou zijn kwam bedrogen uit, want het was een tweejarige roodbonte koe, 606 kg wegend en eigendom van de gebroeders Bruinzeel te Kruiningen. Een andere koe, die gisteroch tend vroeg om zes uur reeds werd aangevoerd, had er kenne lijk lucht van gekregen wat de jury van plan was en jaloers als koeien zijn, nam zij ijlings de benen. Met zes politie-auto's en een motoragent op haar hielen rende ze richting stad. Niets en nie mand kon haar tegenhouden. Aan het Weena belandde zij ach ter een afrastering, maar door het dolle heen zag de koe kans deze hindernis te nemen en zij vervolgde de wedloop. Het aan tal achtervolgers was toegeno- pien, maar nog steeds gelukte het niemand haar tot staan te brengen. In de Aleidisstraat werden toen de politie-auto's zo opgesteld, dat ze wel in de val moest lopen. Het resultaat, was alleen een be schadigde. politie-auto en een moedige man, die een buiteling maakte. Een poortje in de Graaf Florisstraat bezegelde tenslotte haar lot. Zij rende erin en kwam in de tuin van de huishoudschool terecht, die afgesloten is. Met een auto werd de ingang geblok keerd. Het jaloerse beest bleek echter nog niets van haar oor logsstemming te hebben verlo ren. Men kwam op het idee haar door twee vriendinnen te laten bepraten en deze dames waren weldra met een vee-auto gehaaid en ook achter de school losgela ten. De vee-auto werd met de open laadbak voor het poortje gezet. En ja, opeens stapte ons drietal het was inmiddels half acht geworden in de vee-auto en werd naar het marktterrein teruggebracht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7