De Leidse gemeenteraad beschouwde bejaardenzorg en woningvraagstukken Bréngt woningwet- of premiebouw verlichting in de woningnood Géén geld terug Parijse reis/ voor Frankrijks vloot Korter werken bij groot-metaal Bromfietser liet zich door auto voorttrekken WOENSDAG 18 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT „St Elisabethshofje" 'n behouden huis? j verpleeghuizen en vroeg of er wel licht al pogingen zijn ondernomen om hulp te bieden aan geestelijkHij bekritiseerde het trage tempo De behandeling van de Leidse be groting werd gistermiddag voortge zet met de behandeling van het hoofdstuk „Sociale Zaken". Tevoren echter kreeg de laatste spreker van het voorgaande hoofdstuk („Open bare Veiligheid"), de heer VAN WELZEN (CPN) het woord. Hij be pleitte het aanleggen van „zebra- strepen" op het Havenplein, wanneer daar het wegdek wordt gereconstru eerd. Consultatie-bureaus in wijken. Mevrouw SPIERENBURG (PvdA) kwam in het belang van de volksge zondheid op voor een spoedige huis vesting van consultatiebureaus voor kleuters en zuigelingen in de nieuwe stadswijken. Zij wenste uitbreiding van de keukencapaciteit in de psy chiatrische inrichtingen Endegeest met een dieet-keuken. Voorts achtte zij de wijze, waarop de werkplaats voor geestelijk gestoorden is onder gebracht in de school aan het Pie terskerkhof „mensonterend". Ze wenste hierin voorzieningen en zag daarbij graag, dat genoemde werk plaats werd gescheiden van de school. Ook bepleitte ze de stichting van crèches (dagverblijven voor gezon de babies en kleuters) die ze ziet als een noodzaak voor werkende moe ders. De heer LAMERS (Prot. Chr.) was niet ontevreden over de situatie van de arbeidsmarkt te Leiden maar op het stuk van de bejaardenzorg had hij enkele aanmerkingen. Hij juichte de plannen toe, die vooral de confessionele richtingen maken voor de bouw van bejaardencentra. Hij verzocht echter B. en W. een vlot- antwoord te geven aan de Neder lands Hervormde Diaconie op de door haar voorgelegde plannen. Ook had spr. critiek op de „Ver ordening voorziening rust- en ver pleeghuizen voor chronisch zieke be jaarden". Zolang in Leiden niet (vol doende) van zulke huizen bestaan, ontbreekt aan deze verordening elke sanctie. De heer Lamers maande aan tot spoed en wilde daarom ook niet wachten op de restauratie van het St. Elisabethshof, zoals dat door dr. Van Dongen is voorgesteld. Hij toonde zich voorstander van stichting van een „Raad voor de Be jaardenzorg", die B. en W. op de hoogte zal kunnen houden van wat de belanghebbende groepen behoe ven. Het bejaarden-probleem. Mej. VAN NIENES (PvdA) paalde het bejaardenprobleem nader af door de voorwaarden van voldoende in komen, doelmatige huisvesting en zinvolle vrijetijdsbesteding, waaraan geheel of gedeeltelijk is voldaan, af te voeren van het specifieke vraag stuk. Ze noemde nog terloops de ver zorging van hulpbehoevenden en deed de suggestie dezen maaltijden te verstrekken. Voorts stelde ze de vraag of thans misschien de tijd gekomen is, onder scheid te maken tussen bejaarden en gepensioneerden, in die zin, dat men bij de beoordeling uitgaat van de mate van hun zelfstandigheid. Ook zij wijdde aandacht aan de „De helft van uw reiskosten wor den vergoed" schreef een textiel- magazijn in een dagblad-adver tentie en mej. de Boer, een Ne derlandse die in Parijs woont zag hierin de kans van haar le ven. Maandagavond, even voor sluitingstijd, trad zij de winkel in Den Haag binnen, nadat zij zojuist met de' trein uit Parijs was gekomen en zij kocht voor een bedrag van 29.75. „Ik heb gelezen, zei ze voor zichtig, dat u ook de reiskosten voor de helft vergoed". „Zeker" sprak de chef met een voorkomende glimlach, die echter op zijn gelaat bevroor, toen hij het treinkaartje bestu deerde en zag, dat dit op de Ga re du Nord was gekocht. Het bleef geruime tijd stil. „Maar deze reclame geldt al leen vóór Nederland", merkte toen de chef op. „Dit staat niet in de adverten tie, repliceerde mej. de Boer op haar beurt. Ik heb de aanbieding gelezen in een Nederlands blad, dat ook in Parijs verkocht wordt. De chef ging er niet dieper op in. Hij draaide het licht in de zaak uit en sloot Te deuren. De reizigster '-wam snel op straat te staan, zonder de ver goeding van de reiskosten waar op zij recht meende te hebben. Het commentaar van de direc tie van de textielzaak, straks sturen ze schepen vol emigran ten uit Australië Moeten we daarvoor dan ook de reiskosten voor de helft vergoeden?" schil tussen verminderde uitgaven en verhoogde inkomsten door het Rijk aan de minst draagkrachtigen een behoorlijke compensatie zou kunnen worden toegekend. Na enke le kleine puntjes over de wenselijk heid van meer vrijheid aan de wo ningbouwverenigingen (b.v. inzake architectuur) nam hij vervolgens nog de woningbouw onder de loep. gestoorde bejaarden, bijv. in samen' werking met de Jelgersmakliniek en de med. staf van Endegeest. Zorg voor invalide bejaarden. De medisch-sociale jeugdzorg en ook de rust- en verpleeghuizen ont lokten de heer KORTMANN (KVP) enige opmerkingen. Hij wilde het schitterende werk van de „Kruis verenigingen" doen stimuleren en constateerde voorts, dat de school- tandverzorging lang niet ideaal is. Spr. wilde weten of het mogelijk zou zijn, te komen tot algemene richtlijnen in deze, eventueel in sa menwerking met de Mij v. Tandheel kunde. Wat betreft de rust- en ver pleeghuizen toonde hij zich een fer vent voorstander van de stichting van zulk een tehuis voor invalide en zieke bejaarden van alle gezindten. Bezorgheid om de fundamenten van het daartoe zo geëigende St. Elisa bethshof achtte hij onjuist. Ze heb ben de huisjes al zo lang gedragen, ze houden het nog wel een halve eeuw. Zich verzekerd wetend van de steun van mej. Van Nienes en de heer Portheine, deed hij een drin gend beroep op B. en W. in deze snel en gunstig te beslissen. Andere aspecten van de bejaar denzorg werden aangesneden door mej. BEKKER (PvdA) die graag speciale voorzieningen aangebracht zag bij nieuwbouw en die bij het cultureel- en ontspanningswerk graag bijzondere aandacht wilde wij den aan een vakantieregeling voor steun-trekkenden. Tussen de begrotings-bedrijven door kreeg de heer DEN DUBBEL DEN (PvdA) de gelegenheid om een door hem gedaan voorstel tot het schenken van een symbolische sub sidie" toe te lichten. Het ging erom, erkenning te krijgen voor het werk van het Humanistisch Thuisfront. Hij zette het verschil tussen „militaire tehuizen" en „Thuisfronten" uiteen en was van mening, dat de gemeen ten moeten medewerken aan de in standhouding van de thuisfronten. Geen „Raden-koninkrijk". Evenals de heer Kortmann dat had gedaan, bepleitte ook de heer PORT HEINE (VVD) met klem de ver plaatsing van de „Geneeskundige Dienst" uit het oude gebouw aan de Mare. In verband met het voorstel tot stichting van een „Raad voor de Bejaardenzorg" slaakte hij de ver zuchting, dat hem dat te ver ging. We leven onderhand in een „Raden koninkrijk", als men een raad in het leven roept, voor alles, waarop niet direct een oplossing te vinden is. Hij maande tot voorzichtigheid. Hij toonde zich overtuigd van de urgentie van be jaar den woningen en wenste meer aandacht voor het „ini tiatief Van Dongen" betreffende de restauratie van het St. Elisabethshof. „Het is tenminste een concreet plan en op het eerste gezicht lijkt het realiseerbaar". Afgezien van zijn sympathie voor het Humanistisch Thuisfront, stelde hij voor, zich te houden aan het eens-genomen be sluit, deze instelling geen subsidie te verstrekken, daar deze steun niet op de weg ligt van de gemeente maar van het Rijk. In verband met de zinvolle vrije tijdsbesteding voor werklozen infor meerde de heer PIENA (PvdA), hoe de stand was van het overleg met K O en de ambachtsscholen. Om concurrentie aan de Leidse zwembaden door het bad te Leider dorp tegen te gaan, stelde de heer VAN WELZEN (CPN) voor, in Lei den op bepaalde uren het gemengd zwemmen toe te staan. Hij bepleitte voorts het aanbrengen in de nieuw te bouwen baden van z.g. „wissel cabines". Spr. wilde het Hum. Thuisfront de gevraagde subsidie maar toekennen en wilde tenslotte tegenover het „Initiatief Van Don gen" niet bij voorbaat afwijzend staan. Beneden de verwachtingen. I Bij de behandeling van hoofdstuk IV: Ruimtelijke ordening en volks huisvesting was het eerste woord aan de heer VAN DIJK (r.k.), die het betreurenswaardig achtte, dat de woningbouw in het afgelopen jaar beneden de verwachtingen is geble ven. Hij informeerde, of dit jaar wèl bevredigende resultaten zullen wor den bereikt. Niet alleen de woningvoorziening kon de toets van sprekers critiek niet doorstaan: hij drong ook aan op krotopruiming en de stadssanering, en vroeg het college op het met be trekking tot dit laatste punt dit jaar nog iets dacht te bereiken. Hij wilde voorts van b. en w. weten, waarom er zoveel jaar nadat een betref fend voorstel is gedaan nog steeds geen positieve bijdrage is geleverd door b. en w. aan een huurbijslag regeling voor grote gezinnen. Voor de grote stedebouwkundige problemen (wegenschema etc.) wil de hij ruime belangstelling wekken bij de jeugd. De woninghuren. De tegenwoordige woninghuren le verden de heer TEN BROEK (KVP) stof tot een kleine overweging. Hij ging hierin de beweegredenen na die tot huurverhoging aanzetten, en sprak de hoop uit, dat uit het ver- Ben je gauw terug, mammie? Ja hoor... Alleen even naar 't postkantoor om te sparen HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK waarmede in Leiden wordt gewerkt aan een oplossing van de woning misère. Het zou nog 12l/2 jaar duren, voor dit euvel uit de wereld was. Krot-opruiming. Tot besluit van de middagzitting sprak de heer DE BREE (K.V.P.). Hij koos eveneens het woningpro bleem tot zijn onaerwerp en nam daaruit het facet van de huisvesting. Er zijn nog te weinig krotbewoners in Leiden aan een betere woning ge holpen. In de loop van 13 jaar be droeg bun aantal 77 Spr. deed een beroep op b. en vv kosten noch moeite te sparen om tot een zo effi- ciënt-mogelijke oplossing te komen. Hij vroeg om toepassing van een huurtoelag voor de financieel minst- draagkrachtigen en voorts om de rente van het burgerij-fonds ter be schikking te stellen voor sociale ver heffing van krot-bewoners. Terug grijpend op de povere huisvestings resultaten in 1958 vroeg de heer De Bree of er in verband met de zeer bijzondere positie van Leiden als universiteits- en industriestad in de randstad Holland niet meer extra woning-toewijzingen voor Leiden kunen worden afgegeven Leiden met zijn grote sanerings-noodzaak vraagt meer dan andere steden eer. doelma tig woningbeleid. Spr. bepleitte voorts een gezond huurbeleid en ver antwoorde versobering in de nieuw bouw, teneinde de huur te vermin deren. Hij eindigde met de opmer king, dat er niet genoeg woningen uit het oude woningbezit vrij komen. Leidenaar knoeide met schilderijen Tot vier maanden veroordeeld Een 33-jarige Leidse exporteur en handelaar is gisteren door de recht bank te Maastricht wegens verduis tering van schilderijen en van gelden veroordeeld tot vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De eis was zes maanden waarvan drie voorwaardelijk. De man had in 1957 op zich geno men een collectie schilderijen voor de koopman M. Houtappel uit Maas tricht te verkopen. In deze particu liere verzameling bevonden zich enige vrij waardevolle stukken, doch ook, gelijk achteraf bleek, copieën. En kele andere schilderstukken verkeer den in een nogal desolate toestand. De bemiddelaar had moeite om in Zweden en Duitsland belangstelling voor de stukken te vinden. Enkele schilderijen heeft hij weggedaan zon der betaling en gelden, voor andere schilderijen ontvangen, heeft hij niet afgedragen. Met een en ander was een bedrag van enkele duizenden guldens gemoeid. Lezing over historische opgravingen in Beieren Over de opgravingen te Manching (opper-Beieren) en het probleem der Keltische Oppida, hield dr Werner Kramer, directeur van het Instituut der Römisch-Germanischen Kommis- sion te Frankfurt aan de Main gis teravond een lezing in het Rijksmu seum van Oudheden. Spr. merkte op, dat de grote ring- wallen uit de latere Latènetijd tot de belangrijkste monumenten beho ren, die ons in het gebied ten noor den van de Alpen bewaard zijn ge bleven. Het onderzoek daarvan heeft reeds lang uitgewezen, dat dit de in gestorte muren zijn van grote, op een stad gelijkende nederzettingen uit de laatste eeuw vóór Chr., zoals wij die door de levendige beschrijving van Caesar als hoofdsteden van de Gal lische stammen in Frankrijk ken nen. Militaire bouwplannen op het ter rein van de grote ringwal bij Man ching (gelegen ten zuidoosten van Ingolstadt aan de Donau in Beieren) boden in 1955 voor het eerst de mo gelijkheid met zulk een onderzoek te beginnen. Als resultaat vandeze opgravin gen kan nu reeds vastgesteld wor den, dat de ringwal van Manching hoogstwaarschijnlijk de stadsmuur van de hoofdstad van het Keltische volk der Vindelici geweest is, dat door de Romeinen tijdens de be roemde veldtocht der stiefzonen van Augustus, Drusus en Tiberius, in het jaar 15 vóór Chr. onderworpen werd. Hoewel bij de opgravingen tot nu toe slechts een klein deel van het 400 hectaren grote terrein onderzocht is, zijn toch belangrijke resultaten be reikt. Zo kan als zeker worden aan genomen, dat de grote binnenruimte van de ringwal voor het grootste deel werd ingenomen door een op een stad gelijkende nederzetting, en dat hier ook Keltische munten ge slagen werden, hetgeen de centrale rol van deze plaats onderstreept. De opgravingen zullen in de ko mende jaren regelmatig worden voortgQ^et, Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid de heren A. N. Doornhein te Doetinchem en H. Groenewegen te Den Haag. ...li tneetex. Schip legen spoorbrug in Rijn Schiekanaal Gistermorgen om half acht botste een dertigjarige roerganger uit Kat wijk met zijn schip tegen de spoor brug in het Rijn en Schiekanaal te Leiden. Het gevolg was, dat hij over brVënlen vteësw^nd Ta'fdfarm j RUtam^mGeoto «|e Mjj™- opliep. De brug kreeg slechts geringe vPank ^derland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon en feestdagen 2-4 uur. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling K. Sie ger, Els van Bohemen, H. Bouman, Q Collard en A Schoonhoven onder auspiciën Leids Akademisch Kunst centrum (tot 24 maart). Lakenhal: Tentoonstelling betref fende kermisvieringen Werkd. 104 uui, zondag 14 uur nam. (tot 23 De bezorgdheid in de westelijke hoofdsteden, in het bijzonder te Wash ington, Óver het Franse voornemen om ook in oorlogstijd het volledige gezag over de Franse Middellandse Zeevloot te handhaven, is „overdre ven", zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken te Parijs verklaard. „Ten tijde van vrede is er niets veranderd en als er oorlog komt, zal de vloot nog beschikbaar zijn", zo zei de woordvoerder op een persconfe rentie. Hij voegde hieraan toe, dat het me rendeel van de Franse Middellandse- Zeevloot gebruikt wordt voor de be scherming van de Algerijnse kust. In oorlogstijd zou de voornaamste taak zijn het beschermen van konvooien tussen Frankrijk en Noord-Afrika. De Navo was daarentegen meer bedacht op een lijn van West naar Oost van Gibraltar naar Suez. „Het zou on denkbaar zijn dat in geval van oorlog de vloot niet onder nationaal bevel zou staan, terwijl drie vierde van het Franse leger zich in Algerië bevindt", aldus de Franse woordvoerder. Burgerlijke Stand Onverlichte wagens op duistere wegen Geboren: Jennigje d. v. A. Zand bergen en S. van Diggele. Albertus Norbertus z. v. J. A. Haans en H. G. E. de Wildt Alfons Franciscus Jan Adriaan z. v. A. M. J. Leijten en A. M. Dirken. Johannes z. v. J. G. Tes- ke en H. J. van d. v. M. van der Pompe Peter Marinus z. v. P. M. Hage en O. Müller. Wilhelmus Hendrikus z. v. H. A. L. van den Berg en C M. H. Neelissen. Simina Christina Ja- coba d. v. J. Dubbelaar en E. Koe- j begonnen Mn een grote milt voet Annette d. v. L. van Beugen 6 taire rij-oefening in het noordelijke deel van de provincie Groningen on der de naam „Nachtvlinder". Operatie „Nachtvlinder" tot dusver succes Het 112e transportbaltaljon is gister en A. van Brussel. Gehuwd: J. Koree en D. Bonthuis. Overleden: H. Velthuijsen 80 j. man. Leidse agenda WOENSDAG, 18 MAART. Gemeenteraad. Behandeling begro ting. Raadszaal Stadhuis, 2 uur nam. „Ex Animo" „Matthaeuspassion", Stadsgehoorzaal, kwart voor acht nam. Er werd een zogenaamde „black out rit" (zonder verlichting) gemaakt over een afstand van 140 km in de driehoek Delfzijl, Rodeschool en Zout kamp. Volgens 'n na \wkeurige mars tabel vertrokken 260 voertuigen van het aanvangspunt nabij Delfzijl om vroeg in de morgen tussen vier en uur daar terug te keren. Ook van- Volkenkundige lezing. Schrifther- daag de 18e en donderdag de 19e vorming in modern China, door dr E. Züricher, Rijksmuseum v. Vol kenkunde, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. Huish. en Gezinsvoorlichting: Palmpaasversiering maken voor kin deren (25 uur nam.). Kookdemon straties: paasgerechten: „De Hoek steen" (Levendaal 1) 2.30 uur nam. KAB-ledenvergadering, de Harmo nie, Breestraat, 8 uur nam. maart, worden oefeningen in het duis ter gehouden. De voertuigen reden onverlicht langs routes, die dank zij medewer king van de gemeentebesturen niet verlicht waren. De bevolking is gevraagd te zorgen, dat geen licht uitstraalt. De oefening omvat verder het betrekken van een bivak, het snel verplaatsen van een bivak en het camoufleren. De oefening „Nachtvlinder" ver- N.R.KJ1. Ledenvergadering, „Toe- .li9P Precies volgens de uitgedachte meo ir, e\,w^o» Jacobazaal. De marstabel. Met een uitzondering, het vierde peloton bestaande uit 20 vrachtwagens is nabij 't Zand het spoor bijstar geworden en buiten de route geraakt. Aanvankelijk was het peloto spoorloos, maar men ontdek te "e vergissing zelf en wist door ke ren zich weer in te voegen in de rou te, zij het als tiende peloton. Onge lukken deden zich niet voor. rimse in Europa' Burcht, 8 u. nam. Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Ledenvergadering, Ver gulden Turk, 8 uur nam. K. O.-cursus, „Hormonen" spr. dr. G. A. van Beek. Rapenburg 61, 8 uur nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Tentoon stelling werken Vincent van Gogh, 510 u. nam. DONDERDAG, 18 MAART Kath. E.H.B.O. Vervolgcursus, r.k. Lyceum, Mariënpoelstraat, 8 u nam. Gemeenteraad. Behandeling begro ting. Raadszaal Stadhuis, 2 en 8 uur nam. Modeshow V. D. Mode 1959. 10.; tot 11.30 v.m. en 2.303.30 en 45 u. nam. Lunchroom V. D. Volkenkundige lezing. „Schrifther vorming in China", Rijksmus. v. Vol kenkunde, Steenstraat, 8 uur nam. „Ex Animo". „Matthaeus passion", Stadsgehoorzaal, 7.15 uur nam. Toneelgroep „Euripides". „Het lied van alle tijden", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Kynologenvereniging „Rijnland". Bijeenkomst in Zomerzorg, Stations weg, 8 uur nam. d' Oprechte Amateur. Auditie. Ge bouw „Toonkunst", Rapenburg, 8 uur nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Tentoon stelling werken van Vincent van Gogh, Cantine Doelenkazerne. VRIJDAG 20 MAART Gemeenteraad. Behandeling begro ting. Raadszaal Stadhuis 2 en 8 uur. Genootschap NederlandEngeland Lezing door dr Barveas, De Doelen, 8 uur nam. „De Stalen Band". Jaarvergadering Cantinegebouw H.C.W. Zoeterwoud- seweg, 8 uur nam. Oudercomité St. Leonardus en St. Antoniusscihool. Vergadering. Spre ker drc J. Stalpers, psycholoog. „Ze kere en onzekere ouders", Pryta- neum, Rapenburg 6, 8 uur nam. „St. Christoffel" (r.k. vertegen woordigers etc.). Ledenvergadering. Pater De Ponti over bijzonder ge- zinswerk en jeugdzorg. „Centraal", 8.15 uur nam. K. en O.-Meesterserie. „Collegium Italicum di Roma". Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. ZATERDAG 21 MAART St. Augustinusvereniging. Leden vergadering met lezing over „Humor uit Brabant" door Toon Kortooms. Het Gulden Vlies, 3 uur nam. Clubhuis „De Sperwers". Feest avond „De Burcht", 8 uur (receptie 78 uur in foyer). APOTHEKERSDIENSTEN TE LEIDEN Leiden: Apotheek Boekwiit Bree straat 74, tel. 20552; Oegst geest: Apo theek Oegstgeest, Wilhelmina-park 8, tel. 26274. ENGELSE BAtJONMARKT VERDER INGESTORT. In de afgelopen markt zijn de Bij produktieverhoging In de grote metaalindustrie zijn de organisaties van werkgevers en werk nemers het thans in principe eens ge worden over een nieuwe CAO, die voorzien in een werktijdverkorting tot 4" uur per weck. Ook werd overeen stemming bereikt over afschaffing van de tariefbasislonen en versnelde invoering van werkclassificat'ie in de ze sector van het bedrijfsleven. Voor de CAO definitief wordt goed gekeurd zullen de leden der organisa ties overal in het land vergaderen om de voorgestelde wijzigingen te bespre ken. Er wordt naar gestreefd om de nieuwe CAO per 1 juli a.s. in te voe ren tot zolang zal de oude worden verleend, tenminste: wanneer de le den ook daar geen bezwaren tegen hebben. Geen produktieverlies De bedoeling is om, overeenkomstig het SER-advies, de werktijdverkor ting geleidelijk in te voeren en uit sluitend in die bedrijven waar dit zonder produktieverlies kan. Na drie jaar zou het dan mogelijk moeten zijn om de kortere werkweek van 45 uur algemeen in te /oeren in de gehele grote metaalindustrie, uiteraard met een zekere ruimte voor dispensatie. De werktijdverkorting zal du6, wanneer zioh geen onverwachte om standigheden voordoen, in 19*62 voor het „grootmetaal" leiden tot een vrije zaterdag, want het is de bedoeling de 45 uren te verdelen over 5 werkda gen van 9 uur, Een dode, een ernstig gewonde Op de Kabel weg in Amsterdam west heeft zich vanochtend een ern stig verkeersongeluk voorgedaan waarbij de 42-jarige fabrieksarbeider H. J. Visser om het leven is gekomer en de 23-jarige bandenbouwer J. E. Karsch ernstig werd g< wond. De prijzen op de Engelse baconmarkt - f. nog verder gedaald. Op de gisteren laawJe ll« Z1<*h op zyn bromfiets te Utrecht gehouden vergadering Zt van het produktschap voor vee en aanhangwagen. Tijdens het m- vlees verklaarde de voorzitter, de thm fi^SJï» heer Joh. de Veer, dat deze markt fcjjjjhiij®hromf?fJj»P^waStn volkomen is ingestort en een bulten- JfT® |J!J gewoon somber beeld vertoont, aan- j rÏÏhLÏhïirS gezien het aanbod te groot is en de i consumptie steeds afneemt. Hij sprak Q o Wilhelmi- de verwachting uit, dat de huidige 1 3?*"^ tendens zich in de toekomst nog ver-1 ge" overleden en Karsch is met der zal voortzetten. ernstige vleeswonden aan z(jn rech- Ieder Nederlands baconvarken dat terbeen ter verpleging opgenomen, momenteel naar Engeland wordt ge stuurd, kost het produktschap 40 gulden. Met de export van 8000 var kens was in de week van 9 tot 14 maart dan ook drie ton gemoeid, Gistermiddag heeft de politie een een bedrag dat bruin niet kan trek- 49-jarige vrouw, wonende aan de ken, aldus dë heer De Veer. Zuid-Bevelandsstraat te Amsterdam- Aangezien er naar varkens boven noord aangehouden, die tijdens een de 70 kilogram wel veel vraag be- echtelijke twist haar echtgenoot met staat, besloot het bestuur, de over- een bijl t,e ltff was gegaan, waaardoor nameprijs voor baconvarkens te ver-1 deze twee hoofdwonden opliep. Na lagen van 2.33 tot ƒ2.28 waardoor I verbonden te zijn door zijn huisarts het verschil tussen de baconvarkens heeft de mishandelde echtgenoot eeh en de varkens uit de zwaardere I bezoek gebracht aan het politiebureau klasse zeer gering wordt. Men ver-Mosplein om met zijn vrouw, die al- wacht. dat deze maatregel tot ge-1 daar opgesloten zit, vrede te sluiten. volg zal heben dat er minder bacon varkens worden geslacht. Verleden week exporteerde Neder land 150 ton varkensvlees, voor deze week is er al 195 ton aange vraagd. De situatie op de koeienmarkt is praktisch ongewijzigd gebleven. De export overtreft nog steeds de im port en de prijzen liggen op een hoog niveau. KORTE golf De regering van de V.A.R. heeft besloten in haar gebied de vertoning van films van de Amerikaanse film ster Elizabeth Taylor te verbieden, omdat zij voor 100.000 dollars Israë lische staatsobligaties heeft gekocht. Pierre Dupont, een 35-jarige bakker in Tours (Midden-Frankrijk) verschijnt vandaag (woensdag) voor de rechter op beschuldiging van moord op zijn vrouw, die hij, na haar te hebben gewurgd, in zijn oven zou hebben gecremeerd. Naderhand bakte hij weer brood voor zijn klanten in dezelfde oven. Het echtpaar is ongeveer 30 jaar ge huwd en heeft vier kinderen. Marktberichten LEIDEN, 18 maart. Groente. Ap pelen 20; Andijvie 5366; Kroten 6; Kroten, gekookt 1525; Boerenkool 417; Postelein 418; Prei 162/; Rabarber 5660; Spinazie 3559; toe sla 7090; Spruiten A 2977; Spruiter B 18—83; Uien 1—12; Was- peen 1032; Winterpeen 23; Wit lof 866 per 100 kg. Knolselderij 8 10; Komkommers A 1.18; Komkom mers B 1.15; Komkommers C 90; Sla A 16—27; Sla B 13—22 *,er 100 at.; Peterselie 10—30; Radijs 28; Selderij 4.006.50 per 100 bos. WOERDEN, 18 maart. Kaas. Aanvoer 4 partijen. Notering: 2,19 tot 2,22 per kilogram. Handel matig VEUR, 17 maart. Groente. Glas sla A 30.00—33.90, idem B 22.20- 26.40, idem C 16.40—18.50. r(jensla A 25.90—28.80, idem B 23.50—26.30, ide C 16.10—17.60, stoofsla 1.01—1.14, sr' nazie 51—60, prei 22—27, rabarber 1.01—1.05.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3