Sc Ruimtelijke ontwikkelingmoet niet beperkt blijven tot Leiden ioekomsi Zorg voor de maar eer hei verleden Congres van katholieke kleuterleidsters in Leiden nerp VASTENSPIJS WOENSDAG 18 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Avond overweg.ngen bij de Leidse begroting: Eerst riolering, dan pas bouwen De heer Harmsen, (Prot. Christ.), volkstuinders en kleine ondernemers, j speeltuinen in het stadscentrum, eventueel in de weinige plantsoenen. Ze deed enkele oplossingen aan de ihand, die Plantsoen of Van der Werfpark niet zouden ontsieren en stondt zelfs afbraak voor van afgekeurde woningen r.chter de Haarlemmerstraat, omdat speeltuinen tinsplein was de heer Winsemius van de baldadigheid van de jeugd zullen mening, dat de betreffende gronden tegengaan en tevens van groot be- uit stedebouwkundig oogpunt peper duur zijn, de kostbaarste grond van Leiden. Daarom moet men durven wach- |H a ten Op het beste bod, anders loopt ten te wernen werH fel vPTOfvrdppld tinr LemlePrnamShetnoSe IZ l I ?ln dat. cr niet de ^wenste door de heer Sommeling (PvdA). Hij thy opende, n»m het op voor_ de j bebouwim komt. „oeg of he; mogelijk vv as bijv. in de Spr. drong aan op een spoedige res- „schoonmaaktijd" oud huisraad op te lang zijr voor een vrije ontwikkelt..g van de jeugd. De slechte gewoonte van vele Lei- denaars om huisvuil in de stadsgrach- Itits VvanhUhunPen|)estaane"beroord I van een overkapping van het Leidseduijnt. Voorts hield hij een algeme- zien Hit wilde de volkstulnbelanaen station' waarbij het uitzicht op de ne beschouwing over de verhouding zëk" r nier [aten prevaler«i boven j slad behouden moet blijven. I tu^en loon^litiek en huurvraagtuk die van de woningbouw. Onteigening Wat de woningbouw betreft, was jjj? d'5 YfT „tLool' ia niet alleen met geld goed te ma-1 spr. van mening, dat Nederland door p ken en daarom vroeg hij compensa-een combinatie van woningnood, ge- L,?" d iJSloJL» tie. ringe woninggroei en groot aantal*lannJ va" da bedoelingen van de Leiden heeft nog maar 32 ha.krotwoningen in een unieke situatie -neer en BroeK bouwterrein. Als er niet spoedig een i 6eraakt- grenswijziging komt, is de stad j Spr. was tegen de bouw van nood- gauw volgebouwd, meende mej. I woningen en „versoberde" woningen, Bekkers (P. v. d. A.). Zij roerde de; die z.i. al spoedig vele gebreker ge- Onderwijs. Bij de behandeling van het hoofd stuk Onderwijs, kunsten en weten- woningproblemen aan en meende, j meen zullen^hebben met krotten. Hij schappen hield de heer Ten Broek a. i j (kvp) een pleidooi voor vergroting dat versobering van bomv en ver hoging van woonpeil, waarover de heer De Bree had gesproken, tegen strijdig zijn. Ze vreesde, dat dj bouw üan woningwetwoningen in het had grote bewondering voor het gedocumenteerde betoog van de heer Ten Broek maar hij was het toch niet in alles met hem eens. woningwet woningen blijven een eerste nood- gedrang komen en dat die huizen te I zaak. Het openstellen van de Van i techniek en natuur- en scheikundige duur gaan worden voor de arbeiden-1 Disselbrug voor autoverkeer, zoalr de stand, voor wie ze bestemd zijn. werd voorgesteld door de heer Woud Ze juichte voorts de krotopruiming stra, is géén onsympathieke gedach toe, maar vroeg zich af, wat er te genover staat. In zijn beschouwing over ruimte lijke ordening keek de heer Hagens (VVO) ver over de gemeentegrenzen. Hij sprak over de wegverbindingen Voorhout, welker goede staat zeker voor Leiden van belang is. Hij pleit te, maar zal wel niet passen in het Leidse wegenschema. Hij wilde het plan in handen stellen van b. en w., in afwachting van hun pre-advies. Voorhistorisch. van de subsidie aan het Leids Studie fonds van twaalf of vijftien mille. Hij overwoog daarbij, dat men bij de ver bazingwekkende ontwikkeling van wetenschappen, van medische weten schappen, een economie, ruimer de beschikking moet hebben over weten- schappelijk-geschoolde mensen. „In arbeidskringen zijn zeker wel kinde ren met heldere koppen aanwezig, die het hoger onderwijs met succes zou den kunnen volgen". Ter bevorde ring van de arbeidsvreugde achtte hij het wel van gelang dat ook de vak- en standsorganisaties de beschikking krijgen over meer geschoolde leiders. Het Leidse studiefonds geeft de finan cieel minder draagkrachtigen de ge legenheid te studeren en dit moet worden aangemoedigd. Jeugd en sport. Zijn fractiegenoot, de heer Van de Poel, hield een „praatje over jeugd en sport", een onderwerp, waarvoor hij het college reeds grote aandacht be staat. De plannen ontbreken niet, maar het mankeert aan concrete mo gelijkheden tot verwezenlijking er van. ten gevolge van de beknotting der financiële autonomie. Het gebrek aan sportvelden is zo dringertd, dat de enige oplossing schijnt te liggen in een „ledenstop" van de verenigin gen. Met de zaalsport is het zo moge lijk nog erger: door het gebrek aan f'nancieringsmiddelen is de bouw van gymnastiekzalen onmogelijk. In ver gelijking tot andere gemeenten ii Leiden karig met zijn subsidies aan de jeugdbeweging. Hij stelde daar tegenover de stijging van de subsidie aan de Jeugdzorg. Het jeugdwerk in Leiden heeft weinig mogelijkheid voor huisvesting. Spr. deed daarom de sug gestie, dt mogelijkheid te overwegen, 'buiten Leiden gronden aan te kopen voor het stichten van een „buitencen trum". De burgemeester verdaagde de ver gadering, nadat de heer Hagens (VVD) in 'n kort betoog nog financi eel-technische bezwaren had gemaakt tegen de wijze van reservering van gelden voor de afrekening met de aid Onderwijs Het betrof een be drag van één ton, lopend over vijf jaar, dat in één jaar moet worden af gerekend. De „voorhistorische bruggen" van Leiden wilde de heer Van Iterson te voor (financiële) steun aan de (Prot. Chr.) afsluiten voor zwaar mo- andere belanghebbenden. Hij sprak torverkeer. Hij doelde hier met er voorts zijn misnoegen over uit, name op de bruggen over de Heren- - v»ndi»f in de Stadsirehnnr- dat de minister de premiebuw be- gracht en drong eveneens aan op va*daa* knot. I spoedige bebouwing van „De Door- zaal te Leiden verenigd op n con- Leiden, door zijn bijzondere posi- j braak lie, moet toch op de een of andere j De stand van de woningbouw in wijze kunnen bouwen? Hij onder- Leiden vond hij „betreurenswaar- schreef veel van wat de heer Ten dig". Als dat voortgang geeft in de Broek des middags had betoogd en bouw, voelde hij wel voor „versobe- nL-io" initiatia-f in ciiran rinor" f)ip (fppn Hplrrim ni n P 7.al 7.ÜT zeide, een „stukje" initiatief in eigen ring", die geen bekrimping zal zijn handen te willen houden. De heer op licht en lucht, waarvoor de heer Hagens „kraakte" het dure, maar Winsemius vreesde. Hij drong er op toch'zo „goedkope" station van Lei-j aan, zoveel mogelijk woningtoewij den en zag graag het noordelijke zingen te krijgen en te bouwen, om- perron verhoogd. Ook vroeg hij aan- dat men anders nooit uit de woning- dacht voor de volkstuinen en wilde ellende komt. Hij juichte toe, dat hij weten, hoe het staat met de on- Leiden was uitgetreden uit het Bouwcentrum, maar sprak daarbij de hoop uit, dat dit een grote bouw- toewijzing zal opleveren. Met betrekking tot de riolering in „Zuid-west" wilde spr. weten wat de r»q wine.mtllc /tj j an betekenis is van de toelichting door deed zS wetoo™ bennen als een "til diepgravend planoloog. H«.bezag al- ESS?ovti^w^lin lereerst de ruimtelijke ordening op langere termijn en de plaats; die Lei- den gaat innemen in de Randstad P Holland. Hij viel de vorige spreker De toelichting op het ontwerp voor een centraal rioleringsstelsel voor Leiden had de heer Van Iterson met bij, die steun wenste aan de „streek- -V1 n"S.T JSLS Tin iJ nlann.n" welke van zo arnnt helanr schrik vervuld, in september 1950 IS plannen", welke van zo groot belang zijn voor Leiden. Hij achtte het bedrag van 108.500 gulden, dat op de begroting is uit getrokken voor stadsontwikkeling in 1959 ontoereikend. Hij somde in ver band hiermede een aantal grote plan reeds een bedrag gevoteerd; kan nu nog niet tot aanbesteding worden overgegaan? Contrasten oud en nieuwbouw. Mej. Van Nienes (PvdA) bepleitte POTLOOD EN GEEST nen op, dat nog moet worden uit- groter samenwerking tussen de wei- gevoerd en waarvoor binnen de standscommissie en de monumenten- Leidse grenzen geen plaats meer is. commissie. Het lijkt wel of met goed- Over de bebouwing van het Sta- keuring van de welstandscommissie in de binnenstad alles mogelijk is. Bouwwerken, die men in de nieuwe stadswijken niet met een gerost hart zou accepteren, worden in het oude centrum wel toegelaten. Spr. noemde hier als voorbeelden de nieuwe Twentsohe Bank, aan de Breestraat, V D naast de Waag, de school aan de Pieterskerkhof. Als hieraan niets gedaan wordt, is alle geld, uitgetrok ken voor het behoud van de Leidse monumenten, weggegooid. In het belang van de volksgezond heid zag ze voorts graag spoedig een oplossing voor de onhoudbare rio e- rings-situatie in Zuid-west. Ze bracht de noodoplossing van lozing op het Trek vliet ter sprake maar achtte et wel de nuchterste oplossing, niet te bouwen, voordat een goede riolering is aangelegd. No. 525. Horizontaal: 1. handteke ning, 8. water in Z.H., 9. baan voor balspel, 10. slede, 11. puntig voor werp, 13. ter gedachtenis (afk. Lat.), 14. dorp in N.-Brab., 16. lichaams deel, 17. eenmaal, 18. platte gebak ken'steen, 20. eerwaarde heer (afk. Lat.), 22. wolvlokje, 23. muziek noot, 24. vordering, 26. buitenhaven, 27, land in Europa. Verticaal: 1. dorp onder de Over gemeente Hardenberg, 2. Europeaan, Het plan „Van Disselbrug" werd nader door de heer Woud stra (Prot. Chr.) toegelicht. Hij zag er een mogelijkheid in, voor het lichte motorvervoer, bijv. tot een asdruk van 2Vt ton, een ver binding te maken tussen „Profes- sorerwijk" en „Hogewoerd", het geen zeker in het belang is van de middenstand. De verkeerssituatie op het kruis punt Levendaal/Kraaierstraat als ge volg van deze verbinding, achtte hij zeker niet gevaarlijker dan die op het punt Zoeterwoudse SingelHoge 3. voornaamw., 4. bloedhuis, 5. mu- Rijndijk, die door genoemde verbin- zieknoot, 6. kanton in Zwitserland, ding ontlast zou worden. 7. wederwaardigheid, 11. volk uit de! De heer Van Weizen (CPN) wilde oudheid, 12. slepend gedeelte van de ruimtelijke ontwikkeling niet tot een kleed 14. voorvoegsel, 15. bier- Leiden beperken. Hij wenste de soort, 19. 'gem. in Over., 21. aanw'j-streekontwikkeling met kracht te be- zend'voornaamw., 23. boom. 25. sine vorderen in voor Leiden gunstige zin gresdag. Sinds kort maken de orga niseerde kleuterleidsters deel uit van de St. Augustinusvereniging en de voorzitster van het groepsbestuur, mej. H. S. Rogier memoreerde dit in haar openingswoord, waarin zij ook aan vele genodigden en de in grote getale opgekomen leden een welkom toeriep. Zij verheugde zich in de grote op komst, maar moest helaas minder enthousiaste woorden laten horen over de geringe belangstelling van de leden voor de afdelingsvergade ringen, terwijl zij ook aandrong op een fikse propaganda-actie onder de nog niet georganiseerde kleuterleid sters. Het getal leden in beide bis dommen bedraagt op het ogenblik dubio (afk.), 26. deel van de mast. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 522. Horizontaal: 1. rog, 4. eng, 6. avond, 7. ar, 9. pa, 10. fotograaf, 15. toe, 16. ert, 17 patro naat, 20. An, 21. To, 22. smelt, 24. lei, 25. een. Verticaal: 1. raaf, 2. ga, 3 tong. 4. cd. 5. gaaf, 8. rotan, 9. patat, 11. tot, Monumentencommissie en Welstanas- 12* oer 13. ren, 14. ara, 17. paal, 18. commissie. Ook hield zij een pleidooi oker, 19. toen 22. si, 23. te. voor het aanleggen van eenvoudige en ontpopte zich als een vurig pleiter voor de woningwet-woning. Speeltuinen in de stad. Mevrouw GlastraVan Loon be tuigde haar bijval aam mej. Van Nie nes inzake de samenwerking tussen ONDERHOUDSWERKEN VAN „DE TUINSTADWIJK" Aan de 208 woningen van het le plan van de woningbouwvereniging „De Tuinstadwijk" (Koninginnelaan e.o.) moeten omvangrijke onder houdswerken worden verricht, t.w. het vernieuwen van de zinkwerken, van 70 schoorstenen en van de aan- rechtbladen in 135 woningen. De daaraan verbonden kosten worden geraamd op 103.104.46. Na langdurig overleg is de minis ter van volkshuisvesting en bouw nijverheid bereid gevonden ter fi nanciering van de kosten, inclusief 3 150.— wegens kusten van toezicht, een voorschot uit's Rijks kas te ver lenen van 106.254.46 tegen een ren tevoet van 4% De uit hoofde van het voorschot verschuldigde annuïteit zal bij de vaststelling van de jaar lijkse rijksbijdrage in het exploitatie tekort van het onderhavige plan in aanmerking worden genomen; zo nodig zal de Minister tot verhoging van het maximum bedrag van de bij drage overgaan. De looptijd van het voorschot zal worden bepaald op de na de totstandkoming van de werk zaamheden te stellen levensduur van de woningen. Het in aanmerking ne men van de annuïteit bij het vast stellen van de jaarlijkse bijdrage wil zeggen dat, voor zover dit bedrag niet uit de exploitatie-inkomsten van het plan kan woraen gevonden, het Rijk 75% en de Gemeente 25% daar van voor hun rekening zullen nemen. Met het aanvaarden van het voor schot worden financiële moeilijkhe den voor de vereniging voorkomen. VERBETERING ARRESTANTEN CELLEN EN INRICHTING LESLOKAAL IN HET POLITIEBUREAU De arrestantencellen van het poli tiebureau dezer gemeente voldoen op diverse punten niet aan de voor schriften. In verband hiermede heb ber b en w. een plan doen ontwer pen tot verbetering van deze cellen. Daarbij zijn in de eellenvleugel op de begane grond acht nieuwe cellen geprojecteerd, terwijl de arrestan- tenverblijven op de eerste verdie ping komen te vervallen. De hier door vrijkomende ruimte is in het plan bestemd voor de inrichting van een leslokaal waaraan dringend be hoefte bestaat. Dit lokaal kan tevens als kantine worden gebruik. 1412. Hoe groter het aantal aange slotenen is, een des ter gewilliger oor zullen de autoriteiten ons moe ten verlenen. Want wij hebben bij die autoriteiten in de toekomst nog wel zo het een en ander te bepleiten, aldus de voorzitster. Zij wees op het kleine lichtpuntje in de wachtgeld regeling, ook de pensioenregeling wordt op het ogenblik op het depar tement bestudeerd en met blijdschap heeft men kiinnen constateren, dat de minister zonder slag of stoot heeft goedgekeurd, dat alle kleuterleidsters een periodieke verhoging krijgen. Pogingen tot het verkrijgen van een geheel nieuwe salarisregeling zijn mislukt. In het georganiseerde overleg werd door de regeringsver tegenwoordigers botweg geweigerd de salarisvoorstellen voor de kleu terleidsters in behandeling te nemen. Gelukkig heeft de Tweede Kamer in gegrepen en door het aannemen van een motie deze houding afgekeurd Aan de overige bepalingen die het bestuur onhoudbaar acht is helaas nog niets veranderd. Spr. wees voorts op het feit dat de klassen met 40 leerlingen te groot zijn, terwijl de kinderen maar een maximum schooltijd mogen verzui men om mee te tellen. Dit brengt bijzonder veel extra-ad ministratief werk met zich mede. Na haar sprak de geestelijk advi seur pastoor C. M. Mol uit Diemen, die in een bezielde toespraak vast stelde dat alleen de naastenliefde de wereld kan redden. Het congres werd begonnen met een H. Mis in de Hartebrugskerk en voordgezet met een rede door rector H. Sondaal over „Open Katholicisme" waarop wij morgen terug hopen te komen. In de gangen van de Stadsgehoor zaal zijn stands van kleutermeubelen en leermiddelen ingericht. Ouderavond St. iosephschool Dinsdagavond kwamen de ouders van de leerlingen van de Joseph- school aan de Oppenheimstraat in „de Vergulde Turk" bijeen, De belangstelling was bevredigend, maar toch is 't merkbaar, dat steeds meer ouders over een televisietoestel beschikken. Na het welkomstwoord en de no tulen werd door het hoofd der school, de heer J. de Raay, de stand van za ken betreffende de bouw van de school aan de Oppenheimstraat be sproken. De sombere verwachtingen die een jaar geleden op dezelfde plaats werden geuit, zijn gelukkig niet in vervulling gegaan en nu kan inderdaad gezegd worden, dat de deuren van de nieuwe school wagen wijd zullen open gaan op 1 septem ber. Aanmeldingen dienen echter niet te laat te geschieden. Daarna ontspon zich onder de ouders een gesprek over het voorstel bij de opening een geschenk aan te bieden. Een commissie is gevormd die een en ander zal uitwerken. Na de pauze sprak de weleerw heer J. Truyens over de godsdiensti ge op- oeding van de jeugd. Hij be handelde bijzonder de kleuterperio de. Huiselijk kwam naar voren, dat de godsdienstige vorming van de kleuter vooral berust bij de moeder en dat verder de gehele sfeer van het gezin van grote invloed is, de sfeer van liefde. Vele ouders zullen zich op de borst hebben moeten De kosten van deze voorzieningen kloppen en zich hebben voorgenomen zullen naar raming 114.300.be dragen. Van dit bedrag heeft 74.000.betrekking op het aan brengen van de arrestantencellen en ƒ40.300.op het inrichten van het leslokaal. niet in verschillende genoemde fou ten te vallen. Na een spontaan applaus en het dankwoord werden enige vragen be antwoord en sloot de voorzitter deze geslaagde avond. „ST ANT0NIUS" BESPRAK DE BONDSRAADAGENDA De afdeling Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restau- rantpersoneel, kwam gisteravond voor het eerst dit jaar in vergadering bijeen. De bijeenkomst had ondanks het minder drukke bezoek een ge animeerd verloop, omdat er weder om tal van vraagstukken uit het vak ter tafel kwamen, waaruit opnieuw bleek met hoeveel moeilijkheden de werknemers in dit bedrijf te kampen hebben. De voorzitter, de heer P. Feltep, heette in zijn openingswoord de aan wezigen welkom en wees erop, dat deze vergadering belangrijk was vanwege de behandeling van de bondsraadvergadering, welke op 15 april in het Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde gehouden wordt. Aan deze bondsraad gaat vooraf een H. Mis, 's morgens te half negen in de kapel van de zusters Carmelites- sen aan de Oude Vest. Te half tien begint de bondsraadvergadering met een ontvangst in de cantine van het Ned. Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde, waarna de ver gadering een aanvang neemt. De afdeling Leiden zal op deze vergadering worden vertegenwoor digd door de secretaris, de heer Fr. Goddijn. Verschillende punten der bonds raadvergadering werden aan een bespreking onderworpen. Een dezer punten behelsde een voorstel van het hoofdbestuur om het aantal be stuursleden van 13 op 15 te brengen, waarbij dan tevens een groepsinde ling toe te passen. In verband hier mede stelt de afd. Roermond tevens voor twee reserve-bestuursleden te kiezen, opdat deze bij tussentijds e.v. aftreden de betreffende functie niet onvervuld te laten. Een belangrijk punt is voorts het voorstel van het hoofdbestuur om de bondsraad in 1961 te Den Haag I te houden, zulks in verband met het vijftig jarig bestaan van de bond. Na afhandeling der agenda deelde de voorz. mede, dat van de afd. Noordwijk bericht was ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat drie bestuursleden zijn afgetreden. Inmid dels is een nieuw bestuur gekozen, zodat het voortbestaan der afdeling, waarvoor gevreesd werd, is verze kerd. De bondssecretaris, de heer J. M. v. Asperdt, deed vervolgens enkele mededelingen omtrent de salaris schalen i.v.m. de aangifte voor de belasting. De voorzitter memoreerde tenslot te, dat de geest, adviseur, kapelaan de Jong, niet aanwezig kon zijn we gens het hem overkomen ongeval. Besloten werd de g. a. van de be langstelling der leden te doen getui gen. Hierna volgde sluiting der verga dering. Jongerenavond in St. Anlonius Clubhuis In de cyclus culturele bijeenkom sten houdt het cultureel jongeren centrum vanavond in het St. Anto- niu-Clubhuis te Leiden zijn vijfde avond. Vertoond wurdt de beroemde Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 18 Maart 1859 Ingezonden Twee heeren stu denten kwamen gepasseerde zon dag in de Pieterskerk met veel wind zeer oneerbiedig met een sigaar in den mond rookende, hunne zitplaatsen (regt tegen over den predikstoel) betrekken. Op de opmerking van een lid der herv. gemeente dat zulks daar ter plaatse niet voegde, werd dien persoon het regt tot die opmerking niet alleen be twist, maar zelfs door die hh. op eene onheusche wijze bejegend. Eenige ogenblikken later kwa men er nog vier hh. studenten, wier lust het uitsluitend was, om al de gasten van den zeer geachten hoogleraar Prins na te doen, en deszelfs uitdrukkingen te bespotten en te belagchen. (Uit een van andere zijde later ingezonden stuk blijkt het geval overdreven te zijn voorgesteld).. „Ik en de Vader zijn één. Indien ge Mij niet wilt geloven, geloof dan de tekenen, opdat ge erkent en gelooft, dat de Vader in Mij is en Ik in de Vader". (Evange lie). „U, Heer, mijn kracht, zal ik beminnen. De Heer is mijn sterkte, mijn toevlucht en be- bevrijder". (Psalm 17). GROTE KEUZE Geboortekaartjes Huwelijks- aankondigingen •k Fa. J. N. GEIJER BOTERMARKT 26 LEIDEN Monsterboek ter inzage (Advertentie) K 0 trok ten strijde met Henry V Film van apari karakier Gisteravond gaf de Leidse Volks universiteit K. O. in het St. Anto- nius-Clubhuis de 6e voorstelling in de serie smalfilms, met de film: „Henry V", een toneelspel van Sha- kespéare onder regie van Laurence Olivier. Deze film voerde de aanwezigen naar „The Globe Playhouse", het eigen theater van Shakespaere in het oude Londen, waar de toeschouwers hun plaatsen innemen, terwijl de in spiciënten het toneel gereed maken. Nadat een proloogzegger het to neelstuk, dat zal worden gespeeld, heeft ingeleid, zien we hoe de bis schoppen van Canterbury en Ely, be- tekenfilm „Animal farm", waarin I ducht voor de goederen van de Kerk, een persiflage wordt gegeven op de dictatuur. Jongeren boven de zeventien jaar hebben toegang. Na afloop is er ge legenheid tot dansen. „St. Eloy' afdeling Leiden besprak nieuwe (A0 Het is begrijpelijk, dat nu de on derhandelingen over de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor de groot-metaalarbeiders in een be slissend eindstadium zijn gekomen, de werknemersorganisaties hun leden willen raadplegen over de huidige stand der onderhandelingsfase en te vens een mandaat willen hebben ter verdere afsluiting. Daarom had de afd. Leiden van „St. Eloy". de Ned. Kath. Metaalbe- werkersbond, gisteravond haar leden opgeroepen naar het gebouw voor Chr. Soc Belangen aan de Oude Sin gel om hun mening te peilen. die door een nieuwe wet ten dele in handen van de Staat zullen over gaan, op enigszins gechargeerde wij ze overleg plegen om de koning over te halen tot een strijd tegen Frank rijk om zodoende zijn aandacht van de uitvoering van de gevreesde wet af te leiden, en hoe ze daarin slagen. Dan zien we de inscheping van het Engelse leger in Southampton Inmiddels is een hevige regenbui losgebarsten, die spelers en toeschou wers in het slechts gedeeltelijk overdekte theater doorweekt, maar het spel gaat door en de proloogzeg- gei voert zijn toeschouwers in ge dachten naar Frankrijk, waar aan het Franse hof de oude en seniele Karei VI en de Dauphin van Frank rijk met hun edelen spotten mét de Engelse overmoed. Koning Henry weet echter met zijn klein legertje de stad Harfleur te bezetten om er zijr winterkwartier op te slaan. De film geeft dan een beeld van de slag bij Agincourt, waar een klein Na een begroetingswoord van de en door ziekte en ontbering verzwakt voorzitter, de heer J. J. de Groot, gaf i Engels legertje onder de bezielende de districtsbestuurder, de heer P. aanvoering van hun koning de Fran- Berbee, een uitvoerige weergave van j se overmacht met grote veriiezen wat er door de werknemers in deze verslaat en eindigt met de f eestelij- reeds was bereikt en welke verlan gens nog een punt van onderhande ling uitmaakten. In ieder geval was principiële overeenstemming met de ke sluiting van de vrede aan het Franse hof, waar koning Henry in gebrekkig Frans zijn liefde verklaart aar zijn nicht prinses Katharina (in werkgevers bereikt over de invoering de Hollandse teksten werd „Kate' van de '5-urige werkweek, de af- op minder voortreffelijke wijze ver schaffing van de tarief basisionen en taald met „Kaatje"), welke deze in de invoering van de werkclassificatie. even gebrekkig Engels beantwoordt. Iedereen was er met spr. van pver-1 Het was een zeer merkwaardige tuigd, dat we in deze tijd van ver-film. die in prachtig gekleurde beel- vulde wensen moeilijk nog specta culaire winsten kunnen bereiken. In de stroom van vragen, welke na de koffie aan de orde kwamen, kon men echter een duidelijke toon van dankbaarheid waarnemen en una niem was de vergadering van me ning, dat men het hoofdbestuur in de gelegenheid moest stellen, op de ge- den talrijke fraaie tonelen te zien gat. waartussen op 4hakespaeriaanse wijze verschillende kluchtige mo menten speelden. Voorai fraai waren de opnamen in de nachtelijke leger plaatsen, waar koni g Henry, onher kenbaar voor zijn soldaten, rondgaat en aan de kampvuren zijn soldaten moed inspreekt en aanhoort hoe deze geven basis een nieuwe C.A.O. af te denken over de oorlog en de ellende sluiten en er in toe te stemmen, die deze brengt voor het volk en de oude C.A.O.indien dit nodig over de verantwoordelijkheid, die de mocht blijken, met maximaal drie iconjng daarvoor te dragen heeft, maanden te verlengen. De heer Berbee dankte hierna de vergadering voor het vertrouwen, ge steld in het hoofdbestuur en de bondsraad en de heer de Groot sloot daarop de vergadering met een dank woord voor de werkelijk massale op komst. STEIGERPAAL BRAK de van Om twaalf uur gistermiddag 17-jarige Leidse timmerman A Halem op een bouwwerk aan de Tel- derskade van een vijf meter hoge steiger jevallen doordat een steiger paal brak. Hij kreeg een bloedende hoofdwond en klaagde over pijn in Rex: de rug. De EHD bracht hem naar het j Academisch Ziekenhuis. 1 Het was een goede keuze van K. O. om haar leden deze film, die wel geheel viel buiten net kader van wat van een film verwacht wordt, te bieden. BIOSCOPEN De films in ae week van 1320 maart zijn door de Kath Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Wegens verbouwing geslo ten. Lido: „The naked and the dead", volwassenen Luxor: „Meisjes in uniform", 14 jr. Trianon: Afgekeurd. „Met ruw geweld", 14 jaar. (donderdag: „Scaramouche", 14 jaar).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2