w«r«ï *20203^ KLM EENS PER WEEK NAAR SINGAPORE Ideeënbus in Assen M-.V.** io me O GIBE De 23 hoogleraren protesteren wederom j i Haarlemse bloemenkeuring jDAU 17 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT sfrijdbanier, kloekmoedig voorwaartsdragen De 43-jarige Engelse huisvrouw mevr. Margaret Vincent uit Weymouth wordt hier getraind door de officier J. A. Naylor, sergeant-majoor van het garnizoen van het Royal Tank Regiment in het kamp Bovington te Dorset. Mevrouw Weymouth, die vaandeldraagster is voor de vrouwelijke afdeling van het Britse legioen te Weymouth komt eens per week naar Bovington om daar te worden opgeleid. Zij traint voor de Ashwanden Cup, de prijs van een jaarlijkse wedstrijd voor vaandeldraagsters van het Britse legioen, welke zij in 1956 en 1958 heeft gewonnen. De finale zal worden gehouden op het terrein van de Wellington kazerne te Londen. Nederland is teleurgesteld De Nederlandse regering heeft gis teravond haar grote teleurstelling uit. gesproken over het Britse besluit dat de KLM na 1 april toch niet vaker dan één keer per week naar Singa pore zal mogen vliegen. De houding van de Britse regering, die de Engelse maatschappij de BOAC wenst te beschermen, belemmert in ernstige mate de ontwikkeling van de burgerluchtvaart, meent de Neder landse regering. Ook de KLM is bijzonder teleurge steld door de Engelse maatregel. De Nederlandse luchtvaartmaatschappij betreurt dat het reizende publiek eveneens de dupe wordt van deze luchtvaartpolitiek. Nu op 1 april één dienst op Singa pore wegvalt, heeft de KLM een an der eindpunt voor deze luchtlijn ge kozen; Colombo. In Londen zijn de zeven hoofdre denen waarom men de KLM niet va ker dan één keer per week op het vliegveld van Singapore wil laten landen, toegevoegd aan de officiële mededeling die aan de Nederlandse regering van dit besluit is Deze redenen zijn; IDe Nederlandse route, met eind punt Singapore is van meer waar de voor de KLM en bedreigt de BOAC meer dan een transito route naar Indonesië. De KLM kan nu namelijk rechtstreeks con curreren met de BOAC. 2 Toestemming voor een eindpunt- route is op zichzelf al een con cessie aan de Nederlanders. En geland wil zich met dergelijke concessies niet extra concurrentie laten aandoen. 3 Het verkeer SingaporeNeder land op de lijn van de KLM telt thans gemiddeld 26 pasagiers per week in beide richtingen. Dit kan heel goed opgevangen worden door een wekelijkse dienst met een vliegtuig met 63 plaatsen. 4 De jongste cijfers tonen aan dat, het verkeer van BOAC naar en van Singapore is afgenomen. Deze maatschappijen hebben hun diensten via Djakarta niet uit gebreid. SGroot-Brittannië kan het er niet mee eens zijn, dat een wekelijkse dienst NederlandSingapore uit commercieel oogpunt voor de Granaten in tuintje De heer Van Soolingen uit de Sme- destraat te Zandvoort stootte zater dagmiddag, bij het omspitten van zijn tuintje, op enkele harde voor werpen. Hij waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde. Men vond een groot aantal zware mortiergra naten. De Mijn Opruimingsdienst heeft ze opgegraven en weggehaald. Onder de granaten waren er 39 van zwaar kaliber. De politie vermoedt, dat jongelui na de oorlog het explo sieve materiaal in bunkers gevonden hebben en het in het tuintje van de heer Van Soolingen hebben begra ven. Het gemeentebestuur van Assen is met een opzienbarend voorstel „uit de bus" gekomen. B. W. willen een ideeënbus ophangen bij het ge meentehuis. Alle inwoners kunnen daarin voorstellen, plannen of ideeën deponeren, die door B. W. onder de loupe genomen zullen worden. Twee maal in de maand zal de secretaris de bus legen. Met dit voorstel zullen B. W. van Assen in de eerstkomende raads vergadering komen aandragen. Men wil voor grote, goede plannen pre mies uitreiken in de vorm van boek werken. Minstens eenmaal per jaar zullen B. W. verantwoording moe ten afleggen voor de inzendingen. Kalm blijven Drukke dag gehad Drink dan vóór het slapen gaan cacao. U weet 't van Houten cacao kalmeert en bevordert een gezonde slaap. Denk er vanavond toch eens om I HAARLEMSE BLOEMENMEISJES GAAN OP REIS. De Haarlemse bloemenmeisjes, die dit jaar in een nieuw toiletje zijn gestoken, zullen eind april aanwezig zijn op een speciale dag op de ten toonstelling Floralies te Parijs. Van 15 tot 23 juni gaan z ij naar Scarbo rough (Engeland) en van 19 tot 24 oktober naar Stuttgart. KLM onmogelijk is. De beslis sende commerciële factor is het verkeer naar en van tussen in liggende punten, meer dan te Sin gapore. In een frequente dienst naar deze punten zou voorzien worden door het netwerk van de KLM op de routes in het Verre Oosten, ongeacht het aantal diensten, dat de KLM op Singa pore onderhoudt. Ondanks het feit dat de KLM en de BOAC sterke concurrenten zijn heeft Groot-Brittannië de KLM goedgunstig behandeld op het punt van Britse verkeers rechten. De KLM heeft zeer waardevolle rechten via Prest- wick voor transatlantisch ver keer, waar geen enkel compen serend recht voor Britse luchtlij nen op Nederlands gebied tegen over staat. De bestaande rechten van de KLM via Singapore naar Indone sië blijven in de Brits-Nederland se luchtdienstenovereenkomst staan om gebruikt te worden, zo dra de omstandigheden het toe laten. Opnieuw hebben de 23 hoogleraren in de psychologie en pedagogiek een adres gericht aan de leden van de Staten-Generaal. Zij spreken zich I lijk toelaten van onderwijzers tot de hierin uit tegen het onvoorwaarde- unversitaire examens in pedagogiek en psychologie. Zij spreken tevens hun spijt uit over het zonder meer terzijde stellen van hun positieve voorstellen. Het adres luidt: „De hoogleraar die een adres hebben gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-General naar aanleiding van het wetsontwerp betreffende de toelating van vol ledig bevoegde onderwijzers tot de universitaire examens in de psy chologie en de pedagogiek, spre ken hun spijt uit over de geno men beslissing en hun ontsteltenis over de wijze van behandeling Zij hadden verwacht, dat meer waar de zou worden gehecht aan het advies van deskundigen, dat mede op grond van daartoe opzettelijk ingewonnen gegevens is opge steld, en aan het positieve voorstel dat zij hebben gedaan om bekwa me onderwijzers op verantwoorde wijze tot de universitaire exa mens toe te laten. Het is namens de ondertekenaren van het eerste adres Van de univer siteiten te Leiden, Utrecht en Gro ningen, de gemeentelijke universi teit van Amsterdam, de Vrije Uni versiteit en de katholieke universi teit ondertekend door prof. dr. A. Chorus, prof. dr. J. Linschoten, prof. dr. J. Snijders, prof. dr. H. Duijker, prof. dr. H. Wijngaarden en prof. dr. S. Strasser. (Advertentie) De warme kassen raken leeg. Dat was in de keuringszaal gisteren goed te zien. Bovendien was de kwaliteit der tulpen over het geheel ook maar zo-zo: kleine bloemen en sterk ont wikkeld kruid. Een normaal ver schijnsel in deze tijd van het jaar als men de bollen geen speciale behan deling heeft gegeven. Als men ze wat langer in de warme schuur houdt treedt dit verschijnsel in veel min der sterke mate op. Van Gebrs. Eggink, Voorschoten, zagen we de nieuwe apart-rode Vinks Memory's: een kloeke tulp met een goede vorm en stand. Jac. Tol, St. Pancras, bracht voor de derde achtereenvolgende maal de fraaie rode Apeldoorn en een gele sport daaruit. Red Queen is een mooie lichtrode tulp, die door L. v. Staal duinen, 's-Gravezande, naar voren werd gebracht. Van deze firma za gen we ook de lichtpurperen Blue Orchid. De dubbele Sweet Adelin en de lilapurperen First Lady no teerden we van P. Dames, Lisse. Op vallend vonden we de typisch-rode Glorious van G. B. de Vroomen Zn te Sassenheim. Ornament is een fraai gevormde gele tulp die ten to nele werd gevoerd door J. B. Mes kers, Hillegom. Gebrs. van Graven, De Zilk, etaleerden de mooie licht rode Wim van Est en de forse, rode General de Castries. Red Fury is een glanzend-rode aanwinst van Jac. Nijssen, Santpoort. Bij de narcissen w.as al heel wei nig nieuws: de gele trompet Giu seppe Verdi van de fa. Liefting uit Breezand, de mooi gebouwde gele trompet Van der Bilt van Chr. Kieft, Limmen, de imponerende grootkro- nige Spencer Tracy van G. B. de Vroomen, Sassenheim, de dubbele Wm. Copland van P. Dames, Lisse, de zeer grote dubbele crème Star light van Nuijens, Breezand, de gele trompet City of Haarlem van Gebrs. van Graven, De Zilk, enz. In de bijgoedsector noteerden we I de purperrode freesia-zaailing van j de fa. v. d. Linden uit Hillegom, anemone blanda van RoozenHa verkamp, Vogelenzang, de aardige wel wat op een grootbloemig sneeuw klokje gelijkende leucojum vernum van W. Blokker. Een speciale ver melding verdient het grappige klei- j ne narcisje Obvallaris van Zandber gen-Terwegen, Sassenheim, dat nu reeds buiten bloeit! Een machtig in-l teressant miniatuur-trompetje. Irissenkwekers vergaderden Prof. dr. v. d. Want, de opvolger van prof. Van Slogteren als directeur van 't Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek te Lisse, woonde gis teren voor de eerste maal een open bare vakvergade:ir.g bij. In de bo venzaal van het Krelagehuis kwa men nl. de irissenkwekers bijeen onder leiding van de waarn. voorz. de heer A. Kooiman. In zijn openingswoord zei de heer Kooiman dat 1968 voor de kwekers een vrij goed jaar is geweest. Zoals de zaken er thans voorstaan kan men zeggen dat de prijzen die men nu bij de voorverkopen maakt niet lager moeten wor.ien Een uitbrei ding van het areaal is dus niet aan te bevelen. Spi. wees nog op het grote belang van selecteren. Men virdt het van daag de dag heel gewoon om 200. voor een mud goede tulpen té beta len. maar als men die prijs voor een rrud beste irissen vraagt, dan blijkt men dat vrijwel altijd een onbetaal baar hoge prijs te vinden. De mening der vergadering was voor irissen voor de variëteit Royal Yellow beter kan verlagen tot 5 cm Deze soort bloeit in die maat gega randeerd voor 100 pet. Hei bestuur zal deze zaak nog eens bezien. De secretaris der Kon Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, de heer H. A. G. de la Mar, meende dat het vooi dit jaar niet zo gemakkelijk meer zal gaan, omdat 'iet PVS de mini- mummaten al heeft vastgesteld en de ervaring heeft geleerd dat men heel weinig voelt voor tussentijdse wijzigingen. Nadat de adminstrateur, de heer J. v. d. Laan, het jaarverslag ten beste had gegeven hij deelde o.m. mede, dat het areaal in d'ie jaar tijd met 85 pet. is gestegen on Ja aks de wenig populaire kookvoorscbrif- ten en dat de vei „De Iris" straks op 80 april met een grote iniend'ng zal deelnemen aan Bundesgirten- schau te Dortmundt vertelde de directeur van de keuringsdinenst, de heer F. Limvurg het een en an der over het vei ioop van werk zaamheden in het afgelopen jaar. In de praktijk blijkt dat men, als er geen voorschrift bestaat, ook niet tol koken van de bollen overgaat ondanks het feit dat door deze be handelingen in het verleden goede resultaten werden bereikt. Hoe het dit jaar zal gaan is nog niet be kend. De kwekers zullen in ieder ge val tijdig op de hoogte gebracht worden als er weer gekookt moet worden. De bestrijding van het virusziek vraagt nog onverminderd de aan dacht en ook de zuiverheid der par tijen laat nog wel eens te wensen over. Tijdens de rondvraag werd o.m. geïnformeerd of een grondige be spuiting een doeltreffend middel is om verbreiding van virusziek tegen te gaan. Prof. v. d. Want merkte o.m. op dat de luizen sneller zijn dan de chemische stoffen. Weliswaar sterft een luis als hy aan een plant gaat zitten zuigen die met een giftig mid del in bespoten, maar tussen de eer ste beet en het tijdstip waarop de luis het loodje legt kunnen een paar uur liggen. En juist als een luis giftige stoffen heeft binnen ge kregen wordt hij onrustig en kun nen vooral de vliegende soorteh in een paar uur tijd nog heel wat besmetting veroorzaken op bespo ten gewassen! De insecticides die men thans ge bruikt zijn nog niet giftig genoeg om een luis binnen enkele secon den te doden. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de aftredende he ren Bergman en Rooyakkers en het overleden bestuurslid de heer Bur ger gekozen de heren C. Molenaar, J. Koomen en D. Gorter. Op 18 maart zal het in Kaats heuvel, gemeente Loon op Zand, feest zijn. Donysius Vastree, in de omgang Nieske Vastree genoemd, zal dan op initiatief van de WV door de burgerij en verschillende instan ties ter gelegenheid van zijn 100ste verjaardag in de bloemetjes worden gezet. „Nieske" is een populaire fi guur, die in de gehele gemeente be kend is. Aetherklanken WOENSDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 V. d. jeugd. NTS. 20.00 Weekoverz.; NCRV: 20.30 Jan Eyre, TV-spel. 22.50 Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10. Gym. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclulb. 9.00 Gym. 9.10 Gram (9.359.40 Waterst.). 10.00 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Politiekapel. 12.30 Land- en tuimb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Liabte muz. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 V. d. mannen 17.50 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee. Jeugdiuitz, Nuttige planten in Suriname, door C. Butner. 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Dingen van Kunst en Schoon heid, tussen Donau en Meander, door G. Thole Beishuizen. Tweede lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Gram. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Lichte muz. 20.55 Désiré Bisquet, gangster tegen wil en dank, hoorsp. 21.50 De man in 't ga reel. 22.20 Joods progr. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.0924.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V.d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen- diénst. 11.00 Gram. 11.25 David Cop- perfield. hoorsp. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Musette-ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Jo hannes Pasion (2e deel). 15.20 Strijk- kwart. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Meis jeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Clave- mbelrecital. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18,30 Lichte muz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 A. Cap- pellakoor, 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Kamerork. en solist. 20.00 Passiestonde. 21.10 Gram. 21.20 Muzikale caus. 21.50 Gram. 22.00 Muzikale discussie. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsport- uitsl. 23.2024.00 Platennieuws. GRAMMOFOONPLATEN (over de 4e lijn) Sweet Sue Marie Margie Laura Rosalie Ida, sweet as apple cider Louise Elisabeth Miss Annabelle Lee Sweet Georgia brown Charmaine Rose Marie; Fais comme si; Un jour tu verras; Je t'aime comme $a; Mon manége a moi; Oui mon amour; Un p'tit coup de chapeau; Mon Vieil atlantique; Tire 1'aiguille; Rita de Panama; Tu n'as plus de Couer; N'embrassez pas ma fem me; Mama Inez; Portrait of Jennie; Serenade in bleu; In the mood; It's the talk of the town; Peg o' my heart; I love Paris; After you; Port au Prin ce; You and the night and the music; How higd the moon; I hear a rhapso dy; Sam's song; I had the craziest dream; In a sentimental mood; Every body loves my baby; Take it easy, ta ke it light; Nearness of you; Thou Swell; Why chouldn't I; Drive in; That's a plenty; Lil' darlin'; Duet. VATIKAANSE RADIO (31.10 m; 41.21 m; 48.47 m; 196 m). 22.15 uur Jozefs liefde voor Maria. Voor zulk verkeer is geen viaduct meer nodig In de Duitse stad München wordt op het ogenblik de bouwmachinetentoonstelling „Bautna 1959" gehouden. De foto toont duidelijk de enorme afmetingen van een daar getoonde kipper, waar een kleine personenwagen bijna onderdo or kan rijden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8